PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαγνωστικό - coding Carly for BMW



Cobalt
15-04-16, 09:45
δεν θα ήθελα να θεωρηθεί προώθηση του συγκεκριμένου προϊόντος απλά επειδή έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος θεώρησα καλό να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου και να ενημερώσω για αυτό.

https://www.mycarly.com/product/bmw-app/

το καλύτερο για μένα διαγνωστικό software που έχει κυκλοφορήσει στην αγορά εκτός απο τα γνήσια της BMW φυσικά, και το οποίο έχω κατεβάσει σε εφαρμογή android στο κινητό μου. το χρησιμοποιώ 2 χρόνια περίπου χωρίς προβλήματα και με συνεχή updates απο την εταιρία για νέα μοντέλα και εφαρμογές!

εκτός απο τυο γεγονός οτι στη διάγνωση σου κάνει διαγνώσεις ακτίβειας και σε πολλά υποσυστήματα και όχι όπως ένα κλασσικό OBDII που σου αναφέρει βασικά fault codes, τωρα πλεόν σου δίνει και δυνατότητες για service reset, δηλωση μπαταρίας, παρα πολλά codings!!! και άλλα.

σήμερα έκανα το πρώτο μου coding σε Ε90 σχετικά με τον αυτόματο πιλότο που δεν μου εμφάνιζε τα ΚΜ ηλεκτρονικά στο καντράν.

έχω προμηθευτεί το αντίχτοιχο bluetooth αντάπτορα της εταιρίας για να είναι 100% συμβατός με το software.
το λογισμικό το χρεώνει η εταιρία αλλά υπάρχει και lite εκδοση free για να το δοκιμάσει κάποιος πριν το αγοράσει.

γενικά μια εφαρμογή που με εντυπωσιασε και με γλίτωσε και απο πολύ χρήμα στις αντιπροσωπείες...

Blacktan
15-04-16, 10:22
Ειναι μια πολυ καλη εφαρμογη (τσουχτερη βεβαια σαν app) αλλα full αξιοπιστη.
Εντος των επομενων μηνων θα κανουν release και για coding σε f series ...

BILL007
15-04-16, 11:08
Ο ασύρματος αντάπτορας πόσο κοστίζει? Αγορά έγινε κάπου απο Ελλάδα ή απο εξωτερικό? :thanks:

Cobalt
15-04-16, 11:14
Ο ασύρματος αντάπτορας πόσο κοστίζει? Αγορά έγινε κάπου απο Ελλάδα ή απο εξωτερικό? :thanks:

ο συγκεκριμένος της εταιρίας που ανέφερα κόστισε απο έξω φυσικά (δεν υπάρχει εδώ) περιπου 40 Ευρώ.

υπάρχουν και πασπαρτού με κανα 15άρι αλλά δεν είναι συμβατοι σε όλα

ΔημήτρηςΜ3
17-04-16, 16:44
Δωσε link για τον ανταπτορα

wheelman
17-04-16, 18:33
Δωσε link για τον ανταπτορα
Εδω εισαι Μητσο

https://www.mycarly.com/product/bmw-app/

ΔημήτρηςΜ3
17-04-16, 18:37
Εδω εισαι Μητσο

https://www.mycarly.com/product/bmw-app/

Ηλια ευχαριστω φιλε
Αλλα δε βρίσκω για iOS ανταπτορα

wheelman
17-04-16, 18:50
Ηλια ευχαριστω φιλε
Αλλα δε βρίσκω για iOS ανταπτορα
Ρε φιλε διπλα-διπλα ειναι οι επιλογες.

Δες εδω
https://www.ivini-tech.de/en/adapter/ios-bmw/

zgouriazmenos
17-04-16, 21:47
Παίζει και με απλό elm327 (v1.5) bluetooth

wheelman
17-04-16, 22:05
Παίζει και με απλό elm327 (v1.5) bluetooth
Σε android ναι, οπως ο με καλώδιο.
Ο Δημητρης Θελει να το δουλεψει με iphone
Οποτε ανγκαστικα παει σε wifi dongle

zgouriazmenos
17-04-16, 22:10
Ναι οκ για το Δημήτρη. Λαθος διατυπωση μου. Σε android παιζει και με elm327 :)

ΔημήτρηςΜ3
18-04-16, 08:41
54 για iOS 40 ο άλλος ;
εμεις με τα iOS ειμαστε πιο πλούσιοι μάλλον

ChristosKDE
18-04-16, 23:53
Καλά εσύ δεν έλεγες ότι αυτά είναι για να "παίζεις" με τα κινητά?? Πέραν της πλάκας το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και συνέχεια προσθέτουν πράγματα.

stratis
31-12-16, 19:52
Ξεθάβω το θέμα για μια προσθήκη:

Για τους κατόχους iOS, λειτουργεί μια χαρά και το kiwi2 (wifi) της plx devices.

Billz4
01-01-17, 12:39
Ξεθάβω το θέμα για μια προσθήκη:

Για τους κατόχους iOS, λειτουργεί μια χαρά και το kiwi2 (wifi) της plx devices.

Καλή χρονια!!
Το έχεις δουλέψει με το kiwi2?
Με το app αυτό μπορώ για παράδειγμα να το δουλέψω και σε Mercedes και να έχω έναν ανταπτορα;

stratis
01-01-17, 21:00
Ναι το δούλεψα κανονικά. Απλά το γύρισα στο αργό σκανάρισμα και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με τον αντάπτορα της Carly (τσάμπα τον αγόρασα τελικά).
Σημειωτέον, έχω το παλιό kiwi2, με το καλώδιο, οπότε θεωρώ ότι θα κάνει την ίδια δουλειά και η νέα γενιά (kiwi2+ π.χ. )

Τώρα για Ατο αν υπάρχει version του προγράμματος για merc, συμβουλέψου το site. Νομίζω ναι.

Καλή χρονιά αγαπητέ!

topmar
01-01-17, 21:26
Ενδιαφέρουσα εφαρμογή, λίγο ακριβή μεν αλλά αν κάνει πολλά και δεν χρειάζεται να αγοράσεις μέσα από την εφαρμογή, ξεχωριστά επιπλέον υπο-εφαρμογές, για να δουλέψει σωστά σε όλα, τότε το σκεφτομαι ......

Για την δήλωση της μπαταρίας που θα αλλάξω εντός της εβδομάδας, μου ζητάνε 25€ (αντιπροσωπεία ή εξειδικευμένο, ίδια τιμή), οπότε τα μισά λεφτά του τα βγάζει αν το αγοράσω από το Play Store (αντάπτορα έχω ήδη ELM327 που δουλεύω με το επίσης αγορασμένο Torque OBD Check).



From my Redmi Note 2 via Tapatalk

stratis
01-01-17, 22:56
Δεν είμαι σίγουρος οτι δουλεύει με elm327. Νομίζω το wifi με στατικό IP είναι η μόνη επιλογή - ή τουλάχιστον έτσι παίζει σε iOS. Check τις συνδεσιμότητες στο site τους καθώς και τα in-app purchases. Για να δηλώνεις μπαταρία θέλουν επιπλέον €10. Κάνεις πάντως αρκετές παραμετροποιήσεις εύκολα, με την ασφάλεια των back-ups και ενός συμπαθητικού on-line help desk. Στα συν τα freeze-frame reports με άμεση αποστολή μέσω e-mail.

topmar
03-01-17, 10:58
Μάλιστα, άρα 55€ πάει.....τσιμπημένη τιμή.....ευχαριστώ για τις πληροφορίες....

Billz4
23-01-17, 18:11
Καλησπέρα.
Εχω αγοράσει εδω και μια εβδομάδα τον Carly ανταπτορα generation ii για iOS και εχω κατεβάσει την pro εφαρμογή και το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν συνδέεται με τιποτα το γ......
Ενώ βάζω το μοντέλο του αυτοκινήτου και πάει να κανει διάγνωση κανένας εγκέφαλος δεν απαντάει.
Παιδια μια βοήθεια σας παρακαλώ γιατι εχω δώσει κοντά στο 100€ και δεν μπορώ να κανω τιποτα.
Ευχαριστω πολυ!!

stratis
23-01-17, 22:33
Έχεις ακολουθήσει τις οδηγίες ρύθμισης του WiFi σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk

stratis
23-01-17, 22:38
Α, σημαντικό: σετάρισε την ταχύτητα σκαναρίσματος καλού/κακού. Και έχε τον διακόπτη της ανάφλεξης στο on - μη βάλεις μπρος, απλά να έχουν ενεργοποιηθεί όλοι οι εγκέφαλοι.


Sent from my iPad using Tapatalk

stratis
23-01-17, 22:39
*ταχύτητα σκαναρίσματος στο slow


Sent from my iPad using Tapatalk

Billz4
24-01-17, 05:51
Έχεις ακολουθήσει τις οδηγίες ρύθμισης του WiFi σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk

Τι να κανω ιδιαίτερα στο wifi?

Cobalt
24-01-17, 09:17
Καλησπέρα.
Εχω αγοράσει εδω και μια εβδομάδα τον Carly ανταπτορα generation ii για iOS και εχω κατεβάσει την pro εφαρμογή και το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν συνδέεται με τιποτα το γ......
Ενώ βάζω το μοντέλο του αυτοκινήτου και πάει να κανει διάγνωση κανένας εγκέφαλος δεν απαντάει.
Παιδια μια βοήθεια σας παρακαλώ γιατι εχω δώσει κοντά στο 100€ και δεν μπορώ να κανω τιποτα.
Ευχαριστω πολυ!!

η εφαρμογή έχει και support που σου απαντάνε σχεδόν άμεσα. πες τους το πρόβλημα σου, λογικά θα σου δώσουν λύση. το είχες τσεκάρει επίσης πρωτα με την lite εφαρμογή να δεις αν συνδέεται και αν παίζει?

Billz4
24-01-17, 09:26
η εφαρμογή έχει και support που σου απαντάνε σχεδόν άμεσα. πες τους το πρόβλημα σου, λογικά θα σου δώσουν λύση. το είχες τσεκάρει επίσης πρωτα με την lite εφαρμογή να δεις αν συνδέεται και αν παίζει?

Καλημέρα!!
Το εχω δοκιμάσει και με την lite έκδοση αλλα τιποτα.
Τους εστειλα support και μου είπαν να τους το στείλω πίσω γιατι μπορει να ειναι ελάττωματικο και θα μου στείλουν καινούργιο.

Billz4
13-02-17, 20:58
Update στο πρόβλημα μου!
Έστειλα πίσω τον ανταπτορα και μου στείλανε καινούργιο(μου πλήρωσαν και τα έξοδα μου αποστολής).
Με χαρά και εγώ πάω το βάζω και πάλι τίποτα....
Το δοκιμάζω στο Mini της γυναίκας μου και δούλευε τέλεια,λέω και εγώ κάτσε να φορτησω την μπαταρία μου μήπως και έχει πέσει λόγο του ότι δεν το κινώ και πολύ και έτσι έγινε με τον ctek mxs 5(τον προτείνω ανεπιφύλακτα) και όντος μετά από 15-20 ώρες η μπαταρία ήταν καινούργια!
Βάζω πάλι το Carly τίποτα.
Το τελευταίο που μου έμεινε είναι να τσεκάρω την obd ii και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια ασφάλεια για την obd.
Help!!!