PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Αλλαγή ηλιοροφής / χαλασμένη ηλιοροφή



YAz
11-04-16, 13:03
Καλησπέρα. Το Σαββατοκύριακο χάλασε η ηλιοροφή μου. Μάλλον αρχικά είχε το κλασικό πρόβλημα με τα πλαστικά του σκιαστρου και ως αποτέλεσμα πρέπει να μου *μπιπ* τον μηχανισμό του, γιατί όταν την άνοιξα έκανε ένα δυνατό θόρυβο, σα να πήραν κάτι τα γρανάζια και η αριστερή πλευρά που την τραβάει δεν λειτουργεί.
Αφαίρεσα το τζάμι και εν συνεχεία το σκίαστρο, και το πρόβλημα εξακολουθούσε να παραμένει. Μετά που έβγαλα και το μοτέρ, παρατήρησα ότι μέσα στην τρύπα που μπαίνει το μοτέρ, φαίνονται τα γρανάζια, και ενώ όταν μετακινώ την δεξια πλευρά, μέσα απ'την τρύπα βλέπω ότι κουνιέται το γρανάζι, απ'την αριστερή πλευρά τζίφος.
Υποθέτω πως είτε βγήκαν τα γρανάζια απ'τη θέση τους, είτε κάτι έσπασε. Φυσικά η καλή μας η Bmw δεν έχει service kit. Καινούργια ηλιοροφή πάει στα 1138 ευρώ, αλλά έχω βρει και μεταχειρισμένες.

Ξέρει κανείς από εμπειρία καλούς μάστορες στη Θεσσαλονίκη που να ειδικεύονται στις ηλιοροφές; Γιατί αρχικά πρέπει να βγει η ταπετσαρία και μετά να αφαιρεθεί η ηλιοροφή, και θέλω πρώτα να δς αν διορθώνεται, πρωτού αγοράσω μεταχειρισμένη

Dathanaso
11-04-16, 13:20
Eγω σε παρομοια κατασταση πηγα BMW πληρωσα 85 ευρω και μου το επισκευασανε με ανταλακτικα γνησια.Ρωτα καλυτερα σε μια αντιπροσωπεια

YAz
11-04-16, 13:24
Δεν έχουν πρόβλημα τα πλαστικά εξαρτήματα του σκιάστρου. Το τονίζω αυτό.
Το πρόβλημα είναι στα γρανάζια που τραβάνε την ηλιοροφή. Πήγα στον Αδαμίδη και δεν υπάρχει service kit. Ολόκληρη η ηλιοροφή έχει 1140 ευρώ.

Harisp
11-04-16, 13:35
Σε παρόμοια περίπτωση είχα πάει σε μαντρά με ανταλλακτικά και βγάλαμε ότι χρειαζόμασταν από ένα τρακαρισμένο.

Dathanaso
11-04-16, 14:55
Δεν έχουν πρόβλημα τα πλαστικά εξαρτήματα του σκιάστρου. Το τονίζω αυτό.
Το πρόβλημα είναι στα γρανάζια που τραβάνε την ηλιοροφή. Πήγα στον Αδαμίδη και δεν υπάρχει service kit. Ολόκληρη η ηλιοροφή έχει 1140 ευρώ.

Ναι ρε αδερφε το καταλαβα, και εμενα οταν εκλεισα καποια στιγμη την ηλιοροφη και οχι το σκιαδιο εκανε ενα κρακ και εσπασε τους οδηγους γιατι ειχε στεγνωσει απο σκονες.Το επισκευασα στη BMW Aλεξανδρουπολης εχω και το τιμολογιο τι αλλο θες επισκευαζεται οτιδηποτε αλλο ειναι κλεψιμο

YAz
11-04-16, 18:19
Η λεκανη στραβωσε. Για καινουρια ηλιοροφη παω. Βρηκα τελικα μια μεταχειρισμενη με 60 ευρω, χωρις γυαλι-μοτερ-σκιαδι

A8hnaios
11-04-16, 18:46
Ανέβασε φωτό αν θές να δούμε...