PDA

Επιστροφή στο Forum : Anti-calc



Libanner
22-05-10, 17:26
Ψάχνω να βρω κάποιο προϊόν που να απομακρύνει εύκολα και αποτελεσματικά τα άλατα από το χρώμα του αυτοκίνητου.Σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποιο σαμπουάν η τίποτα τέτοιο...ή και τίποτα άλλο που χρησιμοποιούμε καθημερινά στην καθαριότητα στο σπίτι αρκεί μα μη βλάπτει το χρώμα ...
Αφήνω καμιά φορά το αμάξι έξω στον κήπο ανοίγει το ποτιστικό και γίνεται χάλια,το νερό εν το μεταξύ είναι από πηγάδι με πολύ μεγάλη περιεκτικότητα σε άλατα.Μόλις στεγνώσει μένουν παντού οι γνωστές στάμπες οι οποίες βγαίνουν με μεγάλη δυσκολία!
Ξέρει κανένας καμιά λύση...

Vasilis
22-05-10, 17:28
κερακι μηπως να το περασεις....?

εχω την εντυπωση οτι θα κανε δουλεια...

για να μας πει κ ο ''ειδικος''?

Monsta
22-05-10, 17:48
Βάλε Viakal....πλάκα κάνω βέβαια.

Αναλόγως το πόσο έχει εισέλθει το αλάτι μέσα στο βερνίκι, εξαρτάται και πόσο μπορεί να βελτιωθεί με ένα επαγγελματικό γυάλισμα. Βέβαια έχω δει περιπτώσεις όπου δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και άλλες όπου γιατρεύτηκαν 100%. Η δικιά σου περίπτωση όμως μου ακούγεται από τις δύσκολες. Το αλάτι 'τρώει' το βερνίκι και του αλλάζει τα φώτα. Πόσο μάλλον όταν είναι σε υψηλή περιεκτικότητα.

Βασικά εφόσον το νερό περιέχει τόσο αλάτι, δεν έχεις πολλές επιλογές.

1) Αλλάζεις θέση παρκινγκ
2) Το κουκουλώνεις με κάτι
3) Το περνάμε williams. Η εταιρεία υπόσχεται ότι το αυτοκίνητο προστατεύεται και από άλατα, αλλά για να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω αυτό το τεστ. Και αν δεν είμαι εγώ 100% σίγουρος, δεν το προτείνω (edit) με σιγουριά στους πελάτες μου.

Libanner
22-05-10, 18:21
κερακι μηπως να το περασεις....?
εχω την εντυπωση οτι θα κανε δουλεια...


Κέρωμα Βασίλη βοηθάει σίγουρα,απλά το κερί στο αμάξι έχει μικρή διάρκεια ζωής μετά απο μερικά πλυσίματα δεν υπάρχει ίχνος.Εγώ άντε να το κερώσω 2 φορές το χρόνο μετά πάλι τα ίδια.Γι αυτό θα ήθελα κάτι που να το καταπολεμά κατά το πλύσιμο...



Βάλε Viakal....πλάκα κάνω βέβαια.

Αναλόγως το πόσο έχει εισέλθει το αλάτι μέσα στο βερνίκι, εξαρτάται και πόσο μπορεί να βελτιωθεί με ένα επαγγελματικό γυάλισμα. Βέβαια έχω δει περιπτώσεις όπου δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και άλλες όπου γιατρεύτηκαν 100%. Η δικιά σου περίπτωση όμως μου ακούγεται από τις δύσκολες. Το αλάτι 'τρώει' το βερνίκι και του αλλάζει τα φώτα. Πόσο μάλλον όταν είναι σε υψηλή περιεκτικότητα.

Βασικά εφόσον το νερό περιέχει τόσο αλάτι, δεν έχεις πολλές επιλογές.

1) Αλλάζεις θέση παρκινγκ
2) Το κουκουλώνεις με κάτι
3) Το περνάμε williams. Η εταιρεία υπόσχεται ότι το αυτοκίνητο προστατεύεται και από άλατα, αλλά για να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω αυτό το τεστ. Και αν δεν είμαι εγώ 100% σίγουρος, δεν το προτείνω (edit) με σιγουριά στους πελάτες μου.

Φίλε μου δε ξέρω αν κατάλαβες,επειδή γράφεις παραπάνω για αλάτι δε μιλάω για αλάτι αλλά για άλατα που περιέχονται στο νερό ακόμα και αυτό που πίνουμε έχει άλατα απλά αυτό από το πηγάδι τα έχει σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα.Γι αυτό βάζουν και το αντιθαμπωτικά στο πλυντήριο πιάτων για να μη μένουν αυτά τα στίγματα στα γυαλικά κτλ.Και το αμάξι αμα το πλύνεις (με κανονικό νερό απο το δίκτυο) και δε το στεγνώσεις μένουν πάνω αυτά τα στίγματα ειδικά άμα είναι σκούρο χρώμα...

Η κατάσταση δεν είναι τόσο δραματική με το πλύσιμο φεύγει απλά πρέπει να επιμείνεις γι αυτο έλεγα μήπως υπάρχει τίποτα που να βοηθάει.

Monsta
22-05-10, 18:37
Αν φεύγει με απλό πλύσιμο αραίωσε λίγο Βιακάλ στο κουβά σου, απλά θα το κερώνεις σίγουρα περισσότερες από δύο φορές το χρόνο.

Stamatis
22-05-10, 18:42
Βαζω τις ταμπλετες της καρχερ στο νερο που χρησιμοποιω για το πλυσιμο.
Η ταμπλετε παρεμβαλεται σε καθε πλυση μεταξυ της βρυσης και του αμαξιου σαν φιλτρο σκεψου.
Ποτε δεν ειχα θεμα με τα αλατα.
Χρειαζεσαι ενα καρχερ βεβαια αλλα μονο αυτο μπορω να προτεινω.

Libanner
22-05-10, 18:50
Αν φεύγει με απλό πλύσιμο αραίωσε λίγο Βιακάλ στο κουβά σου, απλά θα το κερώνεις σίγουρα περισσότερες από δύο φορές το χρόνο.

Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ.Απλά δε το δοκίμασα ακόμα μη γίνει καμιά στραβή και θαμπώσει όλο το αμάξι :eek:.

Έτσι κι αλλιώς το κερί δε μένει και πολύ πάνω στο αμάξι μου γιατί το πλένω με αυτό για τα πιάτα χααχχαχα

Αύριο αμα κάνει καλό καιρό θα το πλύνω και θα αραιώσω και τίποτα στον κουβά αφού πρώτα το δοκιμάσω κάπου που δε φαίνεται μη γίνει και καμιά στραβή.

Nino
22-05-10, 18:54
νερο με ξυδι!!.

Monsta
22-05-10, 18:55
Μη πλένεις με σαπούνι για τα πιάτα το αυτοκίνητο, το θαμπώνεις!!!!!!!

Monsta
22-05-10, 18:57
νερο με ξυδι!!.

Το χω δοκιμάσει και δεν κάνει τίποτα. Άσε που είναι και όξινο.

Nino
22-05-10, 19:02
Το χω δοκιμάσει και δεν κάνει τίποτα. Άσε που είναι και όξινο.

Επετρεψε μου να διαφωνησω και δεν μιλω για κατι που μου ειπαν αλλα την δικη μου προσωπικη εμπειρια!!!
Σε προηγουμενο αυτοκινητο μου που εκει που το παρκαρα βρεχοταν απο αυτοματο ποτισμα (νερο απο γεωτρυση) εγινε το φτερο χαλια απο τα αλατα.
Λοιπον χλιαρο νερακι με διαλυση ξυδιου (ασπρο ξυδι ειναι καλυτερα αλλα και να μην εχεις κανονικο),τριψιμο με βαμβακι εκανε θαυματα.
Σε οσους το ειχα δειξει μου ελεγαν δεν φτιαχνεται θελει απο την αρχη βαψιμο συμπεριλαμβανομενου και του κουνιαδου μου που ειναι βαφεας αυτοκινητων..τοτε βεβαια ακομα ηταν μικρος!!!

Monsta
22-05-10, 19:35
Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω τη δική σου εμπειρία, αλλά το χω δοκιμάσει (άσπρο κιόλας) αδιάλυτο με το σφουγγάρι που πλένουμε καθώς ήτανε βρεγμένο το αυτοκίνητο από το πλύσιμο και δεν έκανε απολύτως τίποτα. Έκτοτε έχει μείνει στο ντουλάπι. Θα κάνω όμως μια προσπάθεια όταν ξανατύχει με βαμβάκι όπως λες.

Vasilis
22-05-10, 20:49
βαλτε σουαζ:whistle:.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


καλα ρε κωστα....μην βαρας......:hystericalbs1::hystericalbs1:

Monsta
22-05-10, 21:29
εεεεεεμ άργησες ρε Μπιλ αλλά το είπες :hystericalbs1::hystericalbs1:

Driver M
23-05-10, 21:21
Λύση ενδεχομένως μπορεί να δώσει το optimum no rinse, ένα προϊόν πασπαρτου για το οποίο γράφω review ευθύς αμέσως στο σχετικό τόπικ..

Monsta
26-05-10, 07:58
Λοιπόν αν θέλετε να δείτε Σ Ο Β Α Ρ Η ζημιά από άλατα, κοιτάξτε αυτές τις φωτό.

Το συγκεκριμένο Range παρκάρει δίπλα σε αυτόματο ποτιστικό και το νερό είναι από γεώτρηση. Η ζημιά είναι πολύ μεγάλη, αν και η φωτό δεν είναι καλή, από το χερούλι και κάτω φαίνεται η ζημιά όμως ακόμα καλύτερα φαίνεται στο προφυλακτήρα.

Έκανα μια δοκιμή με ξύδι και βαμβάκι σε στεγνή επιφάνεια, όπου ομολογουμένως έκανε δουλειά - τουλάχιστον έβγαλε αρκετή από την επιφανειακή αγριάδα - αλλά μόνο στο μάτι φαίνεται καλύτερο. Εάν χαιδέψεις την επιφάνεια καταλαβαίνεις ότι κάτι 'συμβαίνει'.

Θα συνεχίσω σήμερα με γυάλισμα και θα ποστάρω φωτό όταν τελειώσω.

z3 2.2
26-05-10, 10:25
Πριν απο 5-6 χρονια ειχα παει στην Αιγινα με το Opel Astra του πατερα μου χειμωνα.
Ο καιρος ηταν χαλια και ταξιδευα με παντοφλα και ολο το σπρει της θαλασσας επεφτε πανω στο και νουριο τοτε αυτοκινητο.
Οταν επεστρεψα Αθηνα,αφου το ειχα ξεβγαλει βεβαια στην Αιγινα με γλυκο νερο,ξεκινησα τη διαδικασια πλυσιματος.
Τα αλατα ηταν παντου και ηταν και σχεδον αναγλυφα....
Μιλωντας με τον φανοποιο της τοτε εταιριας που δουλευα μου ειπε να ριξω δυο καπακια Viacal μεσα στον κουβα με τη σαπουναδα μου.
Α...το νερο ζεστο...
Ετσι λοιπον επλυνα το αυτοκινητο με το μειγμα Viacal και σαμπουαν αυτοκινητου και περασα και ενα δευτερο πλυσημο στο καπακι με κανονικη σαπουναδα.
Το αυτοκινητο συνηλθε εντελως!!!
Τωρα το ποσο κακο του εκανα στο χρωμα η στο βερνικι του δεν το ξερω αλλα ουτε και μπορω να το διακρινω με τα δικα μου ματια.
Δε φανηκε παντως να εχει παθει το παραμικρο και μη σας πω μου φαινοταν και πιο γυαλιστερο

Libanner
26-05-10, 11:49
Μιλωντας με τον φανοποιο της τοτε εταιριας που δουλευα μου ειπε να ριξω δυο καπακια Viacal μεσα στον κουβα με τη σαπουναδα μου.
Α...το νερο ζεστο...
Ετσι λοιπον επλυνα το αυτοκινητο με το μειγμα Viacal και σαμπουαν αυτοκινητου και περασα και ενα δευτερο πλυσημο στο καπακι με κανονικη σαπουναδα.
Το αυτοκινητο συνηλθε εντελως!!!
Δε φανηκε παντως να εχει παθει το παραμικρο και μη σας πω μου φαινοταν και πιο γυαλιστερο


Ακριβώς αυτό έκανα και εγώ προχτές που το έπλυνα.Έριξα λίγο απο αυτό κατά τα άλατα στον κουβά με την σαπουνάδα σε συνδυασμό με ζεστό νερό...μετά καλό ξέπλυμα.Έφυγαν όλα τα άλατα πολύ εύκολα αυτη την φορά και το αποτέλεσμα μπορώ να πω πάρα πολύ καλό!Τώρα δε ξέρω τι βοήθησε περισσότερο το λίγο viakal γιατι έβαλα πάρα πολυ λίγο επειδη δε το είχα ξαναδοκιμάσει η το οτι το νερό ήταν ζεστό,δε ξέρω μάλλον ο συνδιασμός είναι που κάνει την διαφορά!

Monsta
26-05-10, 13:00
Λοιπόν, το ξύδι έκανε Θ Α Υ Μ Α Τ Α ! ! ! ! !

Ειλικρινά έχω πάθει πλάκα και θα εξηγήσω το γιατί.

Εχθές άφησα επίτηδες ένα κομμάτι (πίσω προφ/ρα) χωρίς να το τρίψω με ξύδι.

Όπως είπα και πιο πάνω, τις επιφάνειες που καθάρισα με ξύδι παρόλο που έφυγε η επιφανειακή ζημιά, από κάτω έβλεπες και ένιωθες ότι κάτι έχει το αμάξι.

Ξεκίνησα γυάλισμα λοιπόν τεσσάρων σταδίων με χοντρή / μεσαία / ψιλή / κεριά και το αποτέλεσμα είναι τόσο καλό που πραγματικά δε βρίσκεις πουθενά ίχνος σημαδιού από αλάτι.

Τώρα στο πίσω προφυλακτήρα που ΔΕΝ πέρασα ξύδι, αλλά έκανα όλα τα παραπάνω στάδια γυαλίσματος, το αλατόνερο φαίνεται κανονικά όπως πριν κάνω οτιδήποτε.

Δεν το πίστευα μέχρι να το δω με τα μάτια μου. Βέβαια το ασημί είναι κάτι που βοήθησε την όλη κατάσταση, τώρα μένει να δω τι θα κάνει και σε ένα σκουρόχρωμο.

Στη 1η & 2η φωτό φαίνεται το 'πεντακάθαρο' πλέον αποτέλεσμα, στη 3η φωτό το αποτέλεσμα χωρίς treatment ....ξυδιού. Προσέξτε πως φαίνονται ακόμα τα άλατα από μέσα.


ΥΓ: Με το viakal μπορεί να έχετε τα ίδια αποτελέσματα, αλλά ποιος ο λόγος να δίνετε 5 ευρώ όταν το ξυδάκι κοστίζει 0.30? :original:

Nino
26-05-10, 13:09
να τον ακουτε τον γερο nino...

Monsta
26-05-10, 13:32
να τον ακουτε τον γερο nino...

Όσο ζούμε μαθαίνουμε .....thumb

Nino
26-05-10, 15:38
Όσο ζούμε μαθαίνουμε .....thumb

thumb
ολοι μας!!

ΔημήτρηςΜ3
27-05-10, 22:31
παιδια σορρυ για το οφφτοπικ!!\
αλλα απο τι μηχανη κατι λεκεδες π.χ αλατα κλπ
με τι φευγουν?? την εριξα νερο κανα 2 φορες και σε μερικα σημεια
εχει ακομα λεκεδες!

Kostas_1
28-05-10, 18:39
παιδια σορρυ για το οφφτοπικ!!\
αλλα απο τι μηχανη κατι λεκεδες π.χ αλατα κλπ
με τι φευγουν?? την εριξα νερο κανα 2 φορες και σε μερικα σημεια
εχει ακομα λεκεδες!

Στο μετεφερα στο καταλληλο θρεντ. Δες λοιπον τα παραπανω ποστς thumb

paganis
28-05-10, 18:51
θοδωρη...θα σου προτεινα...επιπλεον...να αλλαξεις ή να ρυθμισεις λιγο καλυτερα τα μπεκ του ποτισματος!!! σιγουρα ο αερας παρασερνει τα σταγονιδια του αερα...αλλα ενα καλο μπεκ..σε συνδιασμο με σωστη ρυθμιση....θα μειωσει δραστικα, το νερο που παει στο αμαξι σου!! η δουλεια μου ειναι ...ξερω τι σου λεω....

Libanner
28-05-10, 19:44
Λευτέρη ξέρω οτι είσαι ο ειδικός σε αυτά μιας και είναι η δουλεία σου!Αλλά αμα δεις και τις φωτο στο γκαραζ μου,είναι λίγο δύσκολο γιατί συναντιούνται τρία μπεκ.Μια είναι η λύση τωρα που κάνει ζέστες και το ποτίζουμε να μην αφήνω το αμάξι εκει.Γιατι μετά το πληρώνω στο πλύσιμο...

paganis
28-05-10, 19:54
Λευτέρη ξέρω οτι είσαι ο ειδικός σε αυτά μιας και είναι η δουλεία σου!Αλλά αμα δεις και τις φωτο στο γκαραζ μου,είναι λίγο δύσκολο γιατί συναντιούνται τρία μπεκ.Μια είναι η λύση τωρα που κάνει ζέστες και το ποτίζουμε να μην αφήνω το αμάξι εκει.Γιατι μετά το πληρώνω στο πλύσιμο...

τα μπεκ σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να βρεχουν επιφανειες....παρα μονο λογω διασπορας λεπτων σταγονιδιων (αυτο εξαρταται απο το ειδος του εκτοξευτηρα)και ανεμου,,,καποιο μερος να καταληγει εκτος γκαζον....οταν αυτο το ποσο ...ειναι μεγαλυτερο του κανονικου,,τοτε θες αναδιαταξη ποτιστικου!!!