PDA

Επιστροφή στο Forum : TMC Motorsport tuning box



stef80
02-04-16, 12:39
Μετά από λίγη ταλαιπωρία, αφού αρχικά δε δούλεψε όπως έπρεπε ο παράλληλος εγκέφαλος της TMC και χρειάστηκε να τον στείλω πίσω για επαναπρογραμματισμό, μπορώ να πω ότι πλέον είμαι πολύ ευχαριστημένος, τόσο από την ποιότητα λειτουργίας του, όσο και από την διαφορά που έκανε στην απόδοση.
Την πρώτη φορά που τον εγκατέστησα, παρατήρηση κάποια μικροκομπιάσματα/κοψίματα στην επιτάχυνση και επίσης η απόδοση δεν είχε μεγάλη διαφορά κυρίως στις υψηλές στροφές. Έτσι, παρόλο που υπάρχει δικαίωμα για επιστροφή χρημάτων εντός 30 ημερών, συμφώνησα να το στείλω πίσω στην Αγγλία για επαναπρογραμματισμό, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος για το αποτέλεσμα.
Παρόλα αυτά, χτές το παρέλαβα με το νέο χάρτη περασμένο και σήμερα το εγκατέστησα και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος από τη λειτουργία του.
Έχει πολύ γραμμική απόδοση, χωρίς κενά και κομπιάσματα και έχει σημαντική διαφορά στην απόδοση σε όλο το φάσμα στροφών από την εργοστασιακή λειτουργία.
Συνδέεται σε τρία σημεία, τον αισθητήρα πίεσης στο σωλήνα μετά το intercooler, τον αισθητήρα πίεσης στην εισαγωγή και τον αισθητήρα εκκεντροφόρου ώστε να διαβάζει τις στροφές του κινητήρα. Η εγκατάσταση θέλει λίγο παίδεμα, αλλά άπαξ και το κάνεις μία φορά μετά είναι θέμα πενταλέπτου.
Το κόστος είναι 299 λίρες + φπα.

topmar
02-04-16, 12:45
Καλορίζικο.... Σε τι αμάξι; Πόση αύξηση ΗΡ + ΝΜ υπόσχεται; Θα κάνεις δυναμομέτρηση να δεις νούμερα;

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
02-04-16, 12:48
Ευχαριστώ. Δεν ενδιαφέρομαι για δυναμομέτρηση. Μου φτάνει που δουλεύει σωστά. Το αμάξι είναι 120i 1600 κυβικά με 177 ίππους.
Υπόσχεται 215 ίππου και 304 Nm ροπή.

topmar
02-04-16, 12:54
Ευχαριστώ. Δεν ενδιαφέρομαι για δυναμομέτρηση. Μου φτάνει που δουλεύει σωστά. Το αμάξι είναι 120i 1600 κυβικά με 177 ίππους.
Υπόσχεται 215 ίππου και 304 Nm ροπή.
Και πως θα δεις εάν δίνει όλα όσα υπόσχεται;

Μόλις έριξα μια ματιά και τι υπόσχεται για το δικό μου αμάξι.... Πολύ αισιόδοξο το νούμερο το βλέπω 222ΗΡ!!)....

Τελική τιμή σε ευρώ είναι σχεδόν 500¤?

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
02-04-16, 19:33
483 ευρω μου βγηκε.
Τι πιστευεις οτι θα πετυχω με τη δυναμομετρηση? αν δεν πιασει τα 215 αλογα θα το στειλω πισω? αν θα το εστελνα θα ηταν για την ασταθη λειτουργια που ειχε αρχικα. Πλεον λειτουργει σωστα και εδωσε και μια καλη διαφορα στο γκαζι σε ολο το φασμα. Αυτο μου αρκει.
Ποιο μοντελο εχεις εσυ?

wantone
02-04-16, 19:44
Το εγκατέστησες μονος σου?

Ωραιο ακούγεται, και εγω για παραλληλο σκέφτομαι αλλα με μικροτερη αποδοση για τον δικο μου κινητηρα.

Δουλευει σε όλα τα προγράμματα;

topmar
02-04-16, 19:51
483 ευρω μου βγηκε.
Τι πιστευεις οτι θα πετυχω με τη δυναμομετρηση? αν δεν πιασει τα 215 αλογα θα το στειλω πισω? αν θα το εστελνα θα ηταν για την ασταθη λειτουργια που ειχε αρχικα. Πλεον λειτουργει σωστα και εδωσε και μια καλη διαφορα στο γκαζι σε ολο το φασμα. Αυτο μου αρκει.
Ποιο μοντελο εχεις εσυ?

Κοίτα, έχω δοκιμάσει 2 παράλληλους εγκεφάλους τέτοιους, της DTUK (παρόμοιο με το δικό σου, με 3 σημεία κουμπώματος) και της RaceChip που φοράω τώρα. Επίσης, έχω δει και τα οφέλη του remap σε ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο με το δικό μου, ενός φίλου μου. Σε όλες τις περιπτώσεις, έκανα δυναμομετρηση πριν και μετά για να δω πόσο ψεύδονται σε όσα υπόσχονται και πίστεψε με, ψεύδονται.

Πέραν του πρωτεύοντα λόγου της σωστής λειτουργίας στο αμάξι, εγώ θα ήθελα να ήξερα και τι πραγματικά δίνει επιπλέον αυτή η επιλογή, για να ζυγίσω το εάν τελικά άξιζε τα χρήματά του ή όχι.

Εγώ έχω ένα E90 320d PPK (197 HP) και υπόσχεται 222 ΗΡ!! Με το DTUK είχα θέμα συχνά με Check Engine, ήταν και μπελαλιδικο στις ρυθμίσεις. Με το RaceChip εδώ και 2 χρόνια, όλα ΟΚ, μετρημένο στα 209,4ΗΡ από 194,2ΗΡ πριν, σαφώς υποδεέστερα από τα 225ΗΡ που υποσχόταν και αυτό.

Την περισσότερη δύναμη την έδωσε το remap αλλά πιστεύω ότι πιέζεται στα όρια του κατασκευαστή το αμάξι (μηχανικά μέρη, turbo κλπ) με ότι αυτό συνεπάγεται για την μακροχρόνια αξιοπιστία του.

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
02-04-16, 20:43
Το εγκατέστησες μονος σου?

Ωραιο ακούγεται, και εγω για παραλληλο σκέφτομαι αλλα με μικροτερη αποδοση για τον δικο μου κινητηρα.

Δουλευει σε όλα τα προγράμματα;

Εχει πολυ αναλυτικες οδηγιες, με πολλες φωτογραφιες για τον καθε κινητηρα.
Εχει και ενα τριμερακι που επεμβαινεις στο ποσο θα πουσαρει τον κινητηρα. Οι ανωτερες ρυθμισεις δουλευουν μονο με ελευθερη εξατμιση και πολυ καλη κατοσταρα.
Αυτο που πηρα παει μεχρι 9 αλλα μου ειπε να μην παω πανω απο 6.
Εγω του το ειχα στειλει πισω στο 3 και ετσι μου το ξαναστειλε και δουλευε πολυ καλα. Μολις τωρα γυρισα απο βολτα και το εβαλα στο 6 και εχει καλη διαφορα. Ειδικα στα ψηλα σκυλιαζει το μοτερ.
Αν μπεις στο site βαζεις το μοντελο σου και βλεπεις αν εχει για σενα.

stef80
02-04-16, 20:49
Κοίτα, έχω δοκιμάσει 2 παράλληλους εγκεφάλους τέτοιους, της DTUK (παρόμοιο με το δικό σου, με 3 σημεία κουμπώματος) και της RaceChip που φοράω τώρα. Επίσης, έχω δει και τα οφέλη του remap σε ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο με το δικό μου, ενός φίλου μου. Σε όλες τις περιπτώσεις, έκανα δυναμομετρηση πριν και μετά για να δω πόσο ψεύδονται σε όσα υπόσχονται και πίστεψε με, ψεύδονται.

Πέραν του πρωτεύοντα λόγου της σωστής λειτουργίας στο αμάξι, εγώ θα ήθελα να ήξερα και τι πραγματικά δίνει επιπλέον αυτή η επιλογή, για να ζυγίσω το εάν τελικά άξιζε τα χρήματά του ή όχι.

Εγώ έχω ένα E90 320d PPK (197 HP) και υπόσχεται 222 ΗΡ!! Με το DTUK είχα θέμα συχνά με Check Engine, ήταν και μπελαλιδικο στις ρυθμίσεις. Με το RaceChip εδώ και 2 χρόνια, όλα ΟΚ, μετρημένο στα 209,4ΗΡ από 194,2ΗΡ πριν, σαφώς υποδεέστερα από τα 225ΗΡ που υποσχόταν και αυτό.

Την περισσότερη δύναμη την έδωσε το remap αλλά πιστεύω ότι πιέζεται στα όρια του κατασκευαστή το αμάξι (μηχανικά μέρη, turbo κλπ) με ότι αυτό συνεπάγεται για την μακροχρόνια αξιοπιστία του.

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

Συμφωνω απολυτα οτι με remap παντα παιρνεις παραπανω δυναμη. Δεν ηθελα να μπλεξω με τους προγραμματιστες παλι ομως και κυριως δεν ηθελα κατι ανιχνευσιμο λογω εγγυησης.
Η Ε90 320d αποδιδει μαμα 190 ιππους?? μολις φετος βγαλανε τον διλιτρο ντιζελ με 190.
Αυτα που σου δωσανε τα κουτια οντως φαινονται λιγα παντως. Αν και στο ντιζελ δεν περιμενεις θαυματα στις ψηλες στροφες. Πρεπει να σου γεμισαν αρκετα την καμπυλη ροπης στις χαμηλομεσαιες ομως.
Στο δικο μου νιωθω πολυ μεγαλη διαφορα κυριως απο τις 3500 σαλ και πανω, οπως το ηθελα. Δε μου αρεσουν καθολου τα μεγαλα overboost και τα βουνα ροπης.

topmar
02-04-16, 21:54
....
Η Ε90 320d αποδιδει μαμα 190 ιππους?? μολις φετος βγαλανε τον διλιτρο ντιζελ με 190.
Αυτα που σου δωσανε τα κουτια οντως φαινονται λιγα παντως. Αν και στο ντιζελ δεν περιμενεις θαυματα στις ψηλες στροφες. Πρεπει να σου γεμισαν αρκετα την καμπυλη ροπης στις χαμηλομεσαιες ομως.
Στο δικο μου νιωθω πολυ μεγαλη διαφορα κυριως απο τις 3500 σαλ και πανω, οπως το ηθελα. Δε μου αρεσουν καθολου τα μεγαλα overboost και τα βουνα ροπης.

Το αμάξι φοράει το εργοστασιακό BMW Performance Diesel Power Kit (Google it) και από τα 177ΗΡ ανέβηκε στα 197ΗΡ (194 δυναμομετρημενα). Η δε ροπή από 350ΝΜ έγινε 390ΝΜ (410 δυναμομετρημενη).

Με το RaceChip είδα 209,4ΗΡ - 445ΝΝ....και τελική 250 Km/h...


Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
02-04-16, 22:01
Ψιλοαναμενομενο το αποτελεσμα. Νομιζω το παρακανανε με τα αλογα που υποσχονται στην περιπτωση σου.
Στη δικη μου δεν ξερω αν υπερβαλουν τοσο, αλλα και remap να εκανα, δεν ειμαι διατεθειμενος να βαζω 100αρα οποτε δε θα υπηρχε μεγαλο περιθωριο για παραπανω πουσαρισμα.
Αυτο το κιτ της bmw ειναι προγραμμα στον εγκεφαλο η παραλληλος?

topmar
02-04-16, 22:14
Ψιλοαναμενομενο το αποτελεσμα. Νομιζω το παρακανανε με τα αλογα που υποσχονται στην περιπτωση σου.
Στη δικη μου δεν ξερω αν υπερβαλουν τοσο, αλλα και remap να εκανα, δεν ειμαι διατεθειμενος να βαζω 100αρα οποτε δε θα υπηρχε μεγαλο περιθωριο για παραπανω πουσαρισμα.
Αυτο το κιτ της bmw ειναι προγραμμα στον εγκεφαλο η παραλληλος?

Ούτε πρόγραμμα, ούτε παράλληλος.....

Είναι κομπλέ κιτ με νέο εγκέφαλο από την εταιρεία, νέο μεγαλύτερο Intercooler (από 335d), νέο κολάρο εισαγωγής Turbo και νέο μεγαλύτερο βεντιλατερ ψυγείου (από 335d).

Τα όρια του μοτέρ είναι 220-230ΗΡ, χωρίς αλλαγή στο Turbo ή στα μπεκ..... Μπορεί να επιτευχθεί με επιπλέον (από το δικό μου) αφαίρεση DPF, remapping ECU και νέο ακόμα μεγαλύτερο Intercooler.....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
02-04-16, 22:56
Τη μεγαλυτερη διαφορα θα την εκανε η αφαιρεση του dpf, αν και δε συμφωνω.
Παντως, λιγο το ανεβαζουν για τοσα που αλλαζουν.

Blacktan
03-04-16, 08:22
Αυτο το κιτ της bmw ειναι προγραμμα στον εγκεφαλο η παραλληλος?

Στις αναζητησεις σου στο google χτυπα το καλυτερα ως MPPK , πιο πολυ ετσι ειναι συνηθισμενο σε συζητησεις στην αλλη πλευρα του ατλαντικου ...

stef80
03-04-16, 09:05
Καλο, αν και αρκετα συγκρατημενο στην αποδοση που προσφερει, ακομα και στα βενζινοκινητα. Εννοειται οτι ειναι και ακριβο αν και προσφερει περισσοτερο hardware απο εναν απλο παραλληλο η remap και διατηρεις και την εγγυηση.

topmar
03-04-16, 10:37
Στις αναζητησεις σου στο google χτυπα το καλυτερα ως MPPK , πιο πολυ ετσι ειναι συνηθισμενο σε συζητησεις στην αλλη πλευρα του ατλαντικου ...
Αυτό είναι για τα νεότερα μοντέλα, στο δικό μου (και γενικά στα μοντέλα 2007-2011) αναφέρεται ως PPK (Performance Power Kit)....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
03-04-16, 11:03
Δυστυχως, εμαθα καθυστερημενα οτι υπαρχει και αντιπροσωπος της TMC στην Αθηνα και μαλιστα η τιμη του ειναι καλυτερη.
Αφου το αποτελεσμα ειναι καλο, κομματια να γινει. Απλα οποιος αλλος ενδιαφερεται, ας το γνωριζει.

topmar
03-04-16, 11:04
Δυστυχως, εμαθα καθυστερημενα οτι υπαρχει και αντιπροσωπος της TMC στην Αθηνα και μαλιστα η τιμη του ειναι καλυτερη.
Αφου το αποτελεσμα ειναι καλο, κομματια να γινει. Απλα οποιος αλλος ενδιαφερεται, ας το γνωριζει.

Δηλαδή, πόσο κοστίζει από Ελλάδα;

Αυτό;

https://www.tmc-greece.com/415846607


Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef80
03-04-16, 11:16
Αν πας εκει που λεει ηλεκτρονικο καταστημα, γραφει 400 ευρω, ενω εγω το πηρα 480.

maris7
03-04-16, 12:08
μολις ειδα οτι εχει και για τρακτερ!

stef80
03-04-16, 12:24
Ναι, η τρελα της βελτιωσης παει παντου!
Ειδικα στα ντιζελ ειναι πολυ δημοφιλη αυτα τα κουτια. Εγω ανεκαθεν τα σνομπαρα για κινητηρες βενζινης, αλλα ειπα να δοκιμασω και τελικα μου δουλεψε ωραια.