PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46 M3] ΜΠΑΖΕΙ ΑΕΡΑ!!!!



saulm3
22-05-10, 13:41
εχω μ3 ε46 κ το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι στα 200++ μπαζουν αερα τα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.εχω μετατοπισει το "μεντεσε" για να σφιξει προσ τα μεσα η πορτα αλλα τπτ.υπαρχει καμια λυση ποιο αποτελεσματικη?

Χρίστος
22-05-10, 13:42
ισως
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1178

m-power_01
22-05-10, 14:30
εχω μ3 ε46 κ το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι στα 200++ μπαζουν αερα τα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.εχω μετατοπισει το "μεντεσε" για να σφιξει προσ τα μεσα η πορτα αλλα τπτ.υπαρχει καμια λυση ποιο αποτελεσματικη?

Πριν πας για αντικατασταση, κανε μια μια τελευταια προσπαθεια! Καθαρισε καλα καλα τα κρυσταλα σου! Καθαρισε πολυ σχολαστικα τις τσιμουχες σου ,να φυγουν σκονες και χωμα πουν εχει μαζεψει στα αυλακια τους! Αφου το κανεις αυτο , ειτε με αερα ειτε με βρεγμενα πανια ... Παρε ενα καλο σπρευ σιλικονης και ψεκασε τες ολες ,οσες φορες χρειαστει για να μαλακωσουν! Αν και μετα απο αυτο δεν σφραγιζουν σωστα, τοτε πρεπει να πας για καινουριες, που το κοστος ειναι λιγο τσουχτερο!

850 CSI
22-05-10, 14:50
εχω μ3 ε46 κ το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι στα 200++ μπαζουν αερα τα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.εχω μετατοπισει το "μεντεσε" για να σφιξει προσ τα μεσα η πορτα αλλα τπτ.υπαρχει καμια λυση ποιο αποτελεσματικη?

Τι εννοεις (μπαζει) Λογικα δεν πρεπει.

m-power_01
22-05-10, 14:56
Τι εννοεις (μπαζει) Λογικα δεν πρεπει.

Δεν ειναι κατι καινουριο για Ε46 κουπε ,μιας που δεν εχουν πλαισιο οι μπροστινες πορτες!

Monsta
22-05-10, 15:29
Καθαρισε πολυ σχολαστικα τις τσιμουχες σου ,να φυγουν σκονες και χωμα πουν εχει μαζεψει στα αυλακια τους! Αφου το κανεις αυτο , ειτε με αερα ειτε με βρεγμενα πανια ... Παρε ενα καλο σπρευ σιλικονης και ψεκασε τες ολες ,οσες φορες χρειαστει για να μαλακωσουν! Αν και μετα απο αυτο δεν σφραγιζουν σωστα, τοτε πρεπει να πας για καινουριες, που το κοστος ειναι λιγο τσουχτερο!

Όπως πολύ σωστά σου γράφει πρώτα ξεκίνα με καθάρισμα. Για σπρέϋ προσωπικά σου προτείνω WD-40 (στο PRAΚTIKER) και τέλειωσες.

saulm3
22-05-10, 15:31
αυτην την διαδικασια την εχω κανει πολλεσ φορεσ μ αποτελεσμα να μειωθει αλλα οχι τελειωσ.ποσο κοστιζουν τα καινουργια?

Tsakirakos
22-05-10, 15:34
να πηγαινεις με λιγοτερα απο 200χλμ/ωρα... η πιο απλη και οικονομικη απ'ολες τις αποψεις λυση!

m-power_01
22-05-10, 15:46
αυτην την διαδικασια την εχω κανει πολλεσ φορεσ μ αποτελεσμα να μειωθει αλλα οχι τελειωσ.ποσο κοστιζουν τα καινουργια?

Πριν καποια χρονια για τις μπροστα πορτες 170+170 =340

Monsta
22-05-10, 16:06
200 κάτι είχα δώσει πρόσφατα για του οδηγού + τοποθέτηση (έχει δουλίτσα μιας και βγαίνει μέχρι και ο αερόσακος κεφαλιού).

m-power_01
22-05-10, 16:08
200 κάτι είχα δώσει πρόσφατα για του οδηγού + τοποθέτηση (έχει δουλίτσα μιας και βγαίνει μέχρι και ο αερόσακος κεφαλιού).

Συγγνωμη αλλα δεν χρειαζεται να βγει κανενας αεροσακος!

Monsta
22-05-10, 16:20
χμμμμ έτσι είχα πληροφορηθεί...

TOMIS
22-05-10, 16:23
Στο 36 μπυ μπαζει επισης μετα τα 180 απο καπου διπλα στον οδηγο...Αν οντως μπαζει παιδια χαλαει και η αεροδυναμικη?Αν ναι τοτε ειναι και λιγο επικινδυνο

Monsta
22-05-10, 16:23
ερώτηση μιας που λέμε για τσιμούχες....

Μετά τη τοποθέτηση της καινούριας, η πόρτα θέλει παραπάνω δύναμη για να κλείσει καλά. Το καταλαβαίνω ότι είναι λόγω της νέας τσιμούχας, αλλά δε βλέπω να στρώνει και κάθε 2 βδομάδες περίπου τη κοπανάω με ένα ειδικό σφυρί για να κάτσει καλά. Μήπως χρειάζεται και κάποια ρύθμιση η πόρτα?

m-power_01
22-05-10, 16:58
ερώτηση μιας που λέμε για τσιμούχες....

Μετά τη τοποθέτηση της καινούριας, η πόρτα θέλει παραπάνω δύναμη για να κλείσει καλά. Το καταλαβαίνω ότι είναι λόγω της νέας τσιμούχας, αλλά δε βλέπω να στρώνει και κάθε 2 βδομάδες περίπου τη κοπανάω με ένα ειδικό σφυρί για να κάτσει καλά. Μήπως χρειάζεται και κάποια ρύθμιση η πόρτα?

Ανοιγει δυσκολα? Θελει πολυ δυναμη το χερουλι για να ανοιξει?

Monsta
22-05-10, 18:00
Ανοιγει δυσκολα? Θελει πολυ δυναμη το χερουλι για να ανοιξει?

Όχι ανοιγεί κανονικά. Όταν την κλείνεις είτε απ έξω (θέλει παραπάνω σπρώξιμο) είτε από μέσα (θέλει παραπάνω τράβηγμα).