PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα BMW X5 4.6is, 2003



Panagiotise46
24-03-16, 10:47
Παιδιά καλημέρα. Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum γι αυτό συγχωρήστε τυχόν λάθη. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 4.6 is του 2003 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος γι αυτό το αυτοκίνητο. Τι θα πρέπει να προσέξω τι προβλήματα βγάζει κλπ. Αυτό που ζαχαρώνω έχει 150.000 χλμ ( αν δεν υπάδχει περιορισμός από τους κανόνες του forum να δωσω και το link απο το car.gr). Έχω μία μικρή εμπειρία από bmw καθόσον ήμουν κάτοχος ενός Μ3 Ε30 και ενος 520 Ε39. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω και για το κόστος συντήρησης..

Ευχαριστώ

m_power_lunatic
25-03-16, 07:46
Γεια σου Παναγιώτη και καλώς ήρθες,θα σε φωνάζουμε εθνικό ευεργέτη αν δεν σε πειραζει μιας και ο Τσακαλωτος θα εχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά του για εσενα.

Το Χ5 πρέπει να ελεγχθεί εξονυχιστικά και κυρίως στο θεμα των ηλεκτρονικών να δουλεύουνε τα παντα,απο navigation και καμμένα πιξελ στην οθόνη μεχρι αεραναρτηση επιςης θέλει προσοχή πολυ και τα ρουλεμαν στους τροχούς.Οπωσδηποτε βόλτα για για να διαπιστώσεις σε τι κατάσταση ειναι τα αμορτισέρ του.Ολα αυτά που σου λεω ειναι θεό πανάκριβα και συνήθως αρκεί ένα πρόβλημα σε αυτά για να πουλήσει κάποιος το αυτοκίνητο.

Τωρα για κινητήρα ο οποίος ειναι πολυ δυνατός και λαίμαργος να μην σου κάτσει η στραβή καλυτερα........
Βάλε φωτο απο την αγγελία δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί κάποιος να το ξέρει.
Γενικά ρισκάρεις να ξερεις......

Δώσε κανένα ινφο για το Μ3 Ε30 που είχες,πλήρης μετατροπή μέσα-έξω;Καμία φωτο έχεις να βάλεις;Καψούρης μέγιστος γαρ.........

Panagiotise46
25-03-16, 08:37
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι!

Το link της αγγελίας είναι αυτό για όποιον το ξέρει:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7496228/

Είχα σκοπό να το τσεκάρω πολύ καλά σε γνωστή αντιπροσωπία που έφτιαχνα τα προηγούμενα, αλλά δεν ήξερα ότι πόνανε σε τόσα πολλά σημεία...

Πάντως αν όλα αυτά που γράφεις είναι Ok αξίζει να το πάρει κανείς?, εκτός των εθνικών ευεγερσιών που θα πρέπει να δίνει κάθε χρόνο. Ας ελπίσουμε ότι αυτή η ομάδα για τα τέλη κυκλοφορίας θα κάνει κάτι καλύτερο από το θέατρο του παραλόγου που υπάρχει σήμερα!

Όσον αφορά το M3 θα γράψω αναλυτικότατα...αρρωστημέν σχέση πάντως και πολύ ευαίσθητο... Τρία σασμάν zf είχα αλλάξει μέχρι που το έδωσα.... Πλήρης μετατροπή με ολόκληρο αυτοκίνητο από Γερμανία... ήταν το evo 2 όχι με το ιταλικό μοτέρ, το επόμενο...

m_power_lunatic
25-03-16, 10:16
Ωραιο φαινεται και ελληνικο κα πρωτο χερι,αυτα ειναι καλα στοιχεια,πρεπει να δεις βιβλιο service και που τα εκανε και να διασταυρωθει γιατι πολλα εχουνε ψευτικο βιβλιο σερβις.

Αν εινα οκ σε αυτα που σου εγραψα εγω θα το επαιρνα σε αυτα τα χρηματα αν δεν επαιζε προβλημα με τεκμηρια-σηματα κτλ.

Για το Μ3 Ε30 γραψε και βαλε φωτο οπωσδηποτε,θα σε πρηξω!

Blacktan
25-03-16, 11:51
Τα χιλιομετρα θα πρεπει να χιλιοτσεκαριστουν...
Αυτα τα αμαξια ειναι χιλιομετροφαγοι μιας και βγαινεις απο το ταξιδι ατσαλακωτος ...
Επομενως το 10k / ετος μοιαζει ως ελαχιστο ...
Οχι οτι δεν μπορει να ισχυει απλα θελει πολυ καλες διασταυρωσεις στοιχειων ...

PetrosD
25-03-16, 12:59
ήμουν κάτοχος ενός Μ3 Ε30

Καλωσήρθες! Γράψε αναλυτικά για το Ε30, μιας και είναι κι εμένα η αγάπη μου.


Δώσε κανένα ινφο για το Μ3 Ε30 που είχες,πλήρης μετατροπή μέσα-έξω;Καμία φωτο έχεις να βάλεις;Καψούρης μέγιστος γαρ.........

Άμα ήταν αυθεντικό, θα το ήξερες, δεν έχω καμία αμφιβολία.:thumbsup:

Billz4
25-03-16, 15:16
Το x5 αυτό έχει μούρη facelift δηλαδή από το 4.8is και όχι την κανονική.
Που δείχνει ότι την έχει αλλάξει ο προηγούμενος επειδή του άρεσε η ότι έχει φάει στουκα και είπε να βάλει καινούργια.
Τσέκαρε αερανάρτηση τσέκαρε αν καίει λάδια όποτε το ξεχνάς και τσέκαρε την στάθμη του νερού.

Panagiotise46
25-03-16, 16:57
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί να πάω να ρίξω μία πρώτη ματιά και να πάρω πινακίδα ώστε να ξεκινήσω τον έλεγχο με ασφαλιστές, ιδιοκτήτες κ.λ.π.
Έχω επίσης άλλη μία ερώτηση. Το 3λιτρο δηλαδή θεωρείται πιο αξιόπιστο από το 4.6? Βγάζει λιγότερα προβλήματα? Το ζήτημα της αξιοπιστίας με ενδιαφέρει είδικα σε BMW γιατί την είχα πατήσει με το M3! Τα έγραψα αναλυτικά σε άλλο Post! Δυστυχώς Photos δεν έχω από το Μ3, γιατί εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλά κινητά με κάμερα.
Άντε να δούμε τι θα δούμε με το Χ5!

m_power_lunatic
25-03-16, 17:57
Χωρις να δινω ορκο αλλα το 4.4 ειναι αξιοπιστο απο οτι γνωριζω σαν μοτερ, το 3-λιτρο που ειχε ο αδερφος μου δεν εβγαλε κατι μηχανικα αλλα μου φαινοτανε λιγο για το σασι του οποτε το οδηγουσα.

Panagiotise46
25-03-16, 18:12
Σκέφτομαι από την άλλη ότι είναι τόσα κυβικά μοτέρ. Αν άλλαζε τα λαδάκια του τακτικά και είχε τα service του κανονικά τι μπορεί να πάθεί. Δεν είναι 1400 με turbo που φοβάσαι. Για το 3 λίτρο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είχα οδηγήσει ενός συναδέλφου μου αρκετές φορές, πολύ όγκο αλλά μου φαίνονταν ότι δεν πήγαινε. Γι αυτό το λόγο θέλω να πάω και στο πιο δυνατό. Το μόνο που πονάει πολύ εδώ φυσικά είναι τα τέλη. Στα τεκμήρια δεν έχω ζήτημα. Όσον αφορά την κατανάλωση το συγκεκριμένο έχει άεριο παρόλο που δεν το γράφει. Έχει το δείκτη αερίου δίπλα από την οθόνη αν το προσέξει κανείς. Λογικά τα μοτέρ αυτά δεν έχουν πρόβλημα με το αέριο σωστά? Έψαξα στο forum , αλλά δε βρήκα σχετικά Post γα αέριο. Έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα αυτοί που έχουν βάλει? Γενικά προτείνεται το άεριο?

Billz4
25-03-16, 18:29
To 3λιτρο είναι οριακό για το αυτοκίνητο αυτό αλλά αλεξίσφαιρο.
Επειδή εκτός του ότι βρομάει από στουκα λογο αλλαγής στα μούτρα σε συνδυασμό με το αέριο γνώμη μου ξεχνά το το συγκεκριμένο!!!
Μας είναι δυνατόν να βάζουν αέριο σε αυτά τα αυτοκίνητα;

playmaker
25-03-16, 18:49
αν δε το βαλουν σε αυτα που καινε που θα το βαλουν. ειναι μειονεκτημα?

Panagiotise46
25-03-16, 18:57
Ένα πρόβλημα που ξέρω σίγουρα ότι βγάζει το μοτέρ στην τοποθέτηση αερίου είναι οι βαλβίδες. Ειδικά αν δεν είναι αυτορυθμιζόμενες (όπως στα subaru για παράδειγμα) τότε κάθε 60000 χλμ κατεβάζεις μοτέρ για ρύθμιση ή και αλλαγή βαλβίδων. Τέτοιοι κινητήρες με μεγάλα κυβικά λογικά αντέχουν παραπάνω, αλλά και πάλι σκέφτομαι. Παίρνεις ένα αυτοκίνητο 300 και άλογα και του βάζεις αέριο για την κατανάλωση? Αν δεν θες κατανάλωση πάρε ένα μικρότερο χιλιαράκι για να κάνεις τη δουλειά σου και κράτα αυτό για τις ειδικές περιπτώσεις που το θες. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη... Άλλωστε στα χρήματα που στοιχίζει η τοποθέτηση αερίου αγοράζεις ένα παλιό μικρό που δεν καίει και είσαι μία χαρά

Billz4
25-03-16, 20:09
Σωστός Παναγιώτη δεν βάζεις αέριο σε αυτά τα αυτοκίνητα.
Αν δεν μπορεί κάποιος να τα συντηρήσει το πουλάει!
Δεν παίρνεις το 4.6is και να κοιτάς την κατανάλωση το παίρνεις για να το χαρείς!!!
Αν κοιτάς την κατανάλωση πάρε καλύτερα πετρέλαιο.
Για μένα μην μπλέξεις και άσε να λένε για αέριο ότι θέλουν.

giannis_compact
25-03-16, 22:29
Παναγιώτη άν θέλεις να θυμάσαι το BMW σαν καλό αυτοκίνητο, όπως η εντύπωση που σου άφησε το Ε39 τότε για μένα καλύτερα να μην πάρεις το Χ5 γιατί υπάρχει πιθανότητα να ''τρέχεις'' πολύ παραπάνω σε σχέση με το Ε30. Δεν είναι απόλυτο αυτό αλλά έχω δει πολλές ζημιές σε Χ5 Ε53.

Panagiotise46
25-03-16, 22:39
Γιάννη προς τα εκεί προσανατολίζομαι. Πίστευα ότι τέτοια αυτοκίνητα με τέτοια μοτέρ δεν βγάζουν προβλήματα, αλλά από αυτά που βλέπω εδώ, είναι ρίσκο. Το ζήτημα είναι ότι έψαχνα ένα φθηνό και αξιόπιστο SUV το οποίο όμως και να πηγαίνει. Μάλλον το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν είναι κάτι τέτοιο και από ότι κατάλαβα μία ζημιά να βγάλει είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ. Θα κάνω τη βόλτα για την τιμή των όπλων να δω τι θα μου πουν, αλλά δεν το βλέπω. Ειλικρινά σκέφτομαι πλέον να αφήσω τα SUV και γυρίσω πάλι σε Ε39 που τα ξέρω σαν αυτοκίνητα και είναι πλέον σε βατές για εμένα τιμές...

Panagiotise46
25-03-16, 22:47
Τώρα το μελέτησα και λίγο παραπάνω και διαπιστώνω κάποια περίεργα πράγματα. Το ίδιο αυτοκίνητο είναι σε τρεις διαφορετικές αγγελίες από τρία διαφορετικά άτομα και σε τρεις διαφορετικές τιμές... Τα link είναι αυτά...
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/7495641/
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/7816300/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7496228/

Μάλλον κάτι παίζει με το συγκεκριμένο....

aristent
26-03-16, 07:23
τα αλλα δυο λινκ(επειδη εβαλες αυτα με τις φωτο) ειναι:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7816300/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7495641/


τωρα η "ιστορια" ειναι συνηθισμενη.....πουλαει καποιος ενα οχημα και ξεκιναει να παει σε κανα δυο εμπορους μπας και πουληθει πιο γρηγορα......

η πιο χαμηλη τιμη που βλεπουμε στα λινκ και αναφερει απλα ενα ονομα (giorgos) μπορει να ειναι του ιδιοκτητη,η δευτερη ακριβοτερη τιμη ειναι απο εμπορο ( OTTO STATUS Διευθυνση: ΓΟΥΝΑΡΗ 219 ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ) που λογικα θελει να κερδισει το "κατιτις" και η τριτη ακριβοτερη τιμη ειναι απο καποιον (Δημήτρης )που πιθανον κανει εμποριο χωρις καταστημα.....τωρα αυτος γιατι θελει να βγαλει τα πιο πολλα???.......αυτο δεν εξηγητε ευκολα!!!:thumbsup:

Panagiotise46
26-03-16, 09:02
Και αυτός που ψάχνει να αγοράσει, είναι τόσο χαζός που δεν θα καταλάβει ότι το αυτοκίνητο είναι το ίδιο και στις 3 αγγελίες. Τέλεια-καταπληκτικά!!!:electrician2:

stef
26-03-16, 09:03
Τα Χ3 2.5si - 3.0 - 3.0si γιατί τα αγνοείς αν επιτρέπεται;
Λόγω χώρου;

Panagiotise46
26-03-16, 09:19
Δεν τα αγνοώ, αλλά επί της ουσίας είναι πιο ψηλά σε τιμή από τα X5. Από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, όσοι έχουν Χ5, έχουν τη διάθεση να κατέβουν αρκετά από την αρχική τους τιμή. Στα Χ3 που τουλάχιστον είδα εγώ, οι τιμές ήταν ακατέβατες και τελικά πιο ψηλά από το Χ5 (ήταν ιδιώτες).

m_power_lunatic
26-03-16, 09:30
Παναγιωτη πηγαινε να το δεις απο κοντα και να το κανεις εναν ελεγχο,δεν χανεις τιποτα,αν δεν σου κανει δεν το παιρνεις.Τοσο απλα.

Blacktan
26-03-16, 10:03
Τα Χ3 2.5si - 3.0 - 3.0si γιατί τα αγνοείς αν επιτρέπεται;
Λόγω χώρου;
Και θα συμφωνησω με τον Μαρκο ,
Με 14-15κ παιρνεις αστερι (θεωρητικα) Χ3 2.5lt που και πιο φρεσκο θα ειναι (2005-2007) και σκυλι κινητηρα εχει και λιγοτερα θα καιει και πιο καλη μεταπωλητικη δυναμη θα εχει εαν για καποιο λογο μετανοιωσεις ...
Και ουτε κολλητος της εφοριας θα γινεις ...
Ριξε μια ματια σε 2μισαρια Χ3 θα γοητευτεις πιστευω ...

Panagiotise46
26-03-16, 10:13
Παιδιά ευχαριστώ. Θα πάω να το δω το 4.6. να τον συζητήσω κιόλας και επίσης ήδη έχω εντοπίσει και δύο Χ3 3.0 τα οποία θα τσεκάρω επίσης...

mitsos_chania
26-03-16, 12:52
Παντως σαν αυτοκινητα δεν εχουν καμια σχεση το Χ3 με το Χ5.Ειναι σαν να συγκρινουμε σειρα 3 με σειρα 7.Τουλαχιστον εμενα τοση μου φανηκε η διαφορα
Επισης οτι τα Χ5 βγαζουν ζημιες απο που προκυπτει?
Εγω εχω παραδειγμα 2 αυτοκινητων με πανω απο 250000 χλμ 3λιτρα με αεριο και τα δυο τα οποια δεν εχουν βγαλει τπτ.
Βεβαια μπορει να ειμαι η εξαιρεση.

Blacktan
26-03-16, 13:07
Για να ειναι δικαιη η συγκριση θα πρεπει να συγκρινεις χ3 με χ5 σαν την 3αρα με την 5αρα (οχι την 7αρα) ...

Στον κοινο κινητηρα που μοιραζονται στα 3λτ (εαν εξαιρεσεις το θεμα των χωρων φυσικα) που ακριβως ειναι καλυτερο ενα χ5 απο ενα χ3 ?

mitsos_chania
26-03-16, 13:14
Για να ειναι δικαιη η συγκριση θα πρεπει να συγκρινεις χ3 με χ5 σαν την 3αρα με την 5αρα (οχι την 7αρα) ...

Στον κοινο κινητηρα που μοιραζονται στα 3λτ (εαν εξαιρεσεις το θεμα των χωρων φυσικα) που ακριβως ειναι καλυτερο ενα χ5 απο ενα χ3 ?

Εμενα η διαφορα τους τοση μου φανηκε.
Εχεις εμπειρια απο τα δυο οχηματα?
Ποιοτητα εσωτερικου πχ ειναι η μερα με την νυχτα
Σημειωνω οτι τα ειχα και τα δυο μοντελα και ειναι και τα δυο πολυ καλα.
Αλλα μετα το Χ5,δεν θα ξαναπαιρνα ποτε Χ3

Blacktan
26-03-16, 13:20
Εμενα η διαφορα τους τοση μου φανηκε.
Εχεις εμπειρια απο τα δυο οχηματα?
Ποιοτητα εσωτερικου πχ ειναι η μερα με την νυχτα
Σημειωνω οτι τα ειχα και τα δυο μοντελα και ειναι και τα δυο πολυ καλα.
Αλλα μετα το Χ5,δεν θα ξαναπαιρνα ποτε Χ3
Δεν αντιλεγω , ειναι θεμα γουστου λοιπον ...
Πρακτικα ομως τα 2 οχηματα στον 3λτ κινητηρα δεν εχουν διαφορες , ισα ισα θα μπορουσα να βρω 10 λογους(υποκειμενικους) για να παρει καποιος Χ3 και οχι Χ5 ...
Εμπειρια προσωπικη εχω μονο απο Χ5 4.4 οπου επινε την μανα του ... αδυφαγος κινητηρας σε ενα σκαφος με παντελή ελλειψη οποιουδηποτε συντελεστη αεροδυναμικης ...
Κατ εμε εαν δεν θες να οργωσεις την Ευρωπη δεν εχει λογο καποιος να παρει ενα Χ5 στα 4+ λιτρα ...

stef
26-03-16, 13:55
X3 είναι πιο μαζεμένο και κινείται καλύ καλύτερα στην Αθήνα.
Χ3 είναι ελαφρύτερο & με τον κινητήρα Ν52 πάει μακράν καλύτερα από τον Μ54 στο βαρύ αμάξωμα του Χ5
Χ3 είναι κατά μέσο όρο πιο "φρέσκα" από τα αντίστοιχα Χ5 (εκτός αν πας σε Ε70 που ξεφεύγεις σε τιμή)
Τέλος το Χ3 δεν "χτυπάει" τόσο στο μάτι όσο το Χ5 Ε53
Μετά απο όλα αυτά δεν είναι τυχαίο που τα Χ3 κρατάνε καλύτερα τιμή.

Panagiotise46
26-03-16, 13:57
Αν μου επιτρέπεται μία γνώμη, πιστεύω ότι το X5 είναι ένα τετρακίνητο το οποίο μπορεί να κινείται γρήγορα σε ειδικές συνθήκες όπως χιόνι και βροχή. Δεν είναι βέβαια εκτός δρόμου (όποιος θέλει εκτός δρόμου παίρνει jeep), αλλά ειδικά το 4.6 is μπορεί να κινηθεί πάνω σε ψιλό χιόνι και πάγο (με χειμερινά λάστιχα) πολύ καλά και να μην κολλήσει. Το X3 μπορεί να σε πάει αλλά όχι το ίδιο. Επίσης λόγω του όγκου του, είναι πιο ασφαλές αν φύγεις από το χιονισμένο δρόμο να είσαι με Χ5, παρά με Χ3. Ακόμα κάτι που παρατηρώ είναι ότι επειδή πουλιέται και πολύ δύσκολα, ο πωλητής είναι διατεθειμένος να σου κόψει και τιμή και να σου κάνει και ευκολίες (κάτι σε εμένα απαραίτητο λόγω περιορισμένου αρχικού Budget). Για τους λόγος αυτούς κοιτάω το συγκεκριμένο μοντέλο, πέραν του ότι μου άρεσε και προσωπικά. Από εκεί και πέρα κοιτάς 4 5 πράγματα που πολύ σωστά αναφέρθηκαν σε Post εδώ (με βοήθησαν πολύ και ευχαριστώ) και αν είναι οκ το παίρνεις. Και σκάρτο να βγει τελικά, λες έχασα 8000 (δεν είναι και πολλά για ένα αυτοκίνητο που καινούριο ξεπερνούσε τα 70000). Με αυτό το σκεπτικό προχωράω και βλέπουμε.
ΥΓ: Μίλησα τηλεφωνικά, μέσα στην εβδομάδα θα κάνω μία συνάντηση και αν είναι τα πρώτα οκ (δηλώσεις από ασφαλιστή, προκάτοχοι, book service κλπ), θα μπει μέσα για έλεγχο και βλέπουμε.

Panagiotise46
26-03-16, 13:58
:clap:

mitsos_chania
26-03-16, 20:14
X3 είναι πιο μαζεμένο και κινείται καλύ καλύτερα στην Αθήνα.
Χ3 είναι ελαφρύτερο & με τον κινητήρα Ν52 πάει μακράν καλύτερα από τον Μ54 στο βαρύ αμάξωμα του Χ5
Χ3 είναι κατά μέσο όρο πιο "φρέσκα" από τα αντίστοιχα Χ5 (εκτός αν πας σε Ε70 που ξεφεύγεις σε τιμή)
Τέλος το Χ3 δεν "χτυπάει" τόσο στο μάτι όσο το Χ5 Ε53
Μετά απο όλα αυτά δεν είναι τυχαίο που τα Χ3 κρατάνε καλύτερα τιμή.



Οσο κυκλοφορησα Αθηνα με το Χ5 δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα με το μεγεθος(παγκρατι 6 χρονια)
Επισης ποτε δεν καταλαβα να λειπει δυναμη απο το Χ5(αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο)
Προφανως εσενα στεφ σου αρεσει περισσοτερο το Χ3 γιαυτο το χεις κιολας οπως και μενα τοΧ5 ,αυτο βεβαια δεν αναιρει οτι και τα δυο μοντελα ειναι παρα πολυ καλα οχηματα(προσωπικη μου αποψη παντα)
Για να ενημερωσω λοιπον το παιδι που ανοιξε το ποστ και να ειμαστε και λιγακι ον τοπικ η προσωπικη μου εμπειρια στο θεμα ζημιων ειναι μηδαμινη γιατι δεν μου χει βγαλει σχεδον τπτ.
Ενα καμμενο πυκνωτακι στην μοναδα του ραδιοφωνου(πολυ φθηνη αλλα σπαστικη επιδιορθωση μεχρι να βρεθει η πηγη του κακου) αλλαγη στην φλατζα του εκκεντροφορου(στα 290000χλμ)
Βεβαια η συντηρηση του ειναι ευλαβικη

stef
26-03-16, 20:54
Οσο κυκλοφορησα Αθηνα με το Χ5 δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα με το μεγεθος(παγκρατι 6 χρονια)
Επισης ποτε δεν καταλαβα να λειπει δυναμη απο το Χ5(αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο)
Προφανως εσενα στεφ σου αρεσει περισσοτερο το Χ3 γιαυτο το χεις κιολας οπως και μενα τοΧ5 ,αυτο βεβαια δεν αναιρει οτι και τα δυο μοντελα ειναι παρα πολυ καλα οχηματα(προσωπικη μου αποψη παντα)



Καταρχάς το Χ3 δεν το θεωρώ και το ομορφότερο αμάξι μεταξυ μας... Ίσα ίσα θα έλεγα...
Μιλάω από άποψης πρακτικότητας, επιδόσεων (συγκρίνοντας τα αντίστοιχα πάντα μοντέλα) και "φρεσκάδας" σαν αμάξι συγκρινόμενο πάντα με το Ε53 με το οποίο φυσικά δεν έχω κανένα απολύτως θέμα...
Το ότι υπάρχουν άπειρα Χ5 στο car μου θυμίζει την Ελλάδα μιας άλλης εποχής που δεν πρόκειται να ξαναβιώσουμε!

Blacktan
26-03-16, 21:20
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7504906/

Εαν εφτανε στα 15k ειναι ενα πολυ πολυ καλο deal... (οχι πως δεν ειναι και στα 18k)

Panagiotise46
26-03-16, 21:33
Δημήτρη το ότι μιλάς από προσωπική εμπειρία το θεωρώ πολύ σημαντικό και επιβεβαιώνει και αυτό που ήξερα και εγώ μέχρι τώρα ότι σε γενικές γραμμές είναι αυτοκίνητα που δεν βγάζουν ζημιές εφόσον τα συντηρείς όπως πρέπει.

Μακάρι να μπορούσα να πάω στο επόμενο (σαν το Link που έδωσε ο blacktan), αλλά δυστυχώς είναι πολύ πάνω από τα όρια μου. Ήδη με Ε53 θα είμαι οριακά σε αγορά, τέλη κυκλοφορίας κλπ και ακόμα δεν ξέρω και αν θα καταλήξω τελικά σε αυτό (μόνο αν είναι καλοσυντηρημένο και δεν θέλει τίποτε).

A8hnaios
26-03-16, 22:23
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7504906/

Εαν εφτανε στα 15k ειναι ενα πολυ πολυ καλο deal... (οχι πως δεν ειναι και στα 18k)

Αυτό το χαλβαδιάζω κ γω... :tt1:

Panagiotise46
26-03-16, 22:39
Άντε μετά από αυτό τo link να πάω να δω το Ε53.... Θα μου φαίνεται μούφα!

:dance1:

Panagiotise46
29-03-16, 18:36
Έτσι εγκυλοπεδικά είπα να γράψω ένα update σχετικά με το 4.6is. Είχα κλείσει ραντεβού την Πέμπτη να το πάω για έλεγχο, όμως το αυτοκίνητο πουλήθηκε σήμερα σε κάποιον ο οποίος πιθανόττατα το πήρε χωρίς να το ελέγξει. Ας ελπίσουμε να του βγει καλό.
Η έρευνα συνεχίζεται....