PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά E36



mitsimotsis
02-03-16, 14:32
καλησπέρα σε όλους...Όπως έχω αναφέρει σε πιο παλια συζήτηση,το καλοκαίρι γίνομαι 18 κ από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θέλω να έχω το πρώτο δικό μου αμάξι...είχα κάνει κάποιες σκεψεις για e30 τις οποίες απέρριψα...Στην παρούσα φάση σκέφτομαι κανένα e36 1600cc και να φάει βελτίωση...Ποια η γνώμη σας ως γνώστες??αξίζει??Μήπως λόγω βάρους το αμάξι δεν λέει κ πολλά??Είμαι όλος αυτιά κ περιμένω απαντήσεις...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Panos 316T
02-03-16, 15:01
Για αυτα που εχεις στο μυαλο σου ....δεν κανει!
Ουτε "γυριζει" αλλα και θελεις πολλα μα πολλα λεφτα για βελτιωση σε αμαξι 20ετιας.

dimis_gr
02-03-16, 15:02
e36 16άρι και βελτίωση ξέχασέ το..πεταμένα λεφτά.

Το μόνο που αξίζει να κάνεις αν θες κάτι παραπάνω είναι να αγοράσεις ή 18άρι που θα πέρνει τα πόδια του ή 18άρι/19άρι is που έχει να δώσει έτσι και αλλιώς μίκρη η διαφορά στα τέλη και στην ασφάλεια έως και καθόλου.

Για να λες για 16άρια ε36 σίγουρα δεν θα κοιτάξεις 2,0+ και για αδήλωτα κλπ δεν στο προτείνω για πολλούς και ευνόητους λόγους.

Απο κει και πέρα σου προτείνω να βρεις καλή καρότσα με καλό εξοπλισμό και ας θέλει μαζέμτα βρώμαει ο τόπος από αντ/κα και σε καλές τιμές.

Το 36άρι δεν είναι αμάξι βελτίωσης παρά μόνο αν βάλεις τουρμπο κλπ αλλιώς δεν αξίζει

LEONIDASKAL
02-03-16, 16:55
οταν ημουν στη ηλικια σου ηθελα γκαζακι και νευρο στο αυτοκινητο.
αν εχεις καποια χρηματα παρε 36 αρι , αλλα οχι 316 ,σουρνετε του ελεους , θα ξενερωσεις.
οχι οτι το 18αρι περνει κεφαλια , ειναι λιγο πιο καλο.σιγουρα θες ενα is για αρχη για να χεις και λιγο γκαζακι
μετα βεβαια μην σου περνα απο το μυαλο για τρελα μπαξιματα=βελτιωσεις γιατι δεν αξιζει τον κοπο.βαρη το σκαφος και το μοτερακι δεν περνει μετατροπες . τουλαχιστον που να κανουν καποια διαφορα
τελος ενα 36 αρι is θα βρεις σχετικα ευκολα και με μικρο κοστος οποτε καλο διπλωμα και καλες βολτες

Christopherk
02-03-16, 17:15
Χτύπα ένα ζ4 η ττ να είσαι πρώτη μούρη και άσε τα ε36 εκεί που κάθονται.

LEONIDASKAL
02-03-16, 18:01
Χτύπα ένα ζ4 η ττ να είσαι πρώτη μούρη και άσε τα ε36 εκεί που κάθονται.

σωστος .....αλλα μαρουλια το ενα και αλλα το αλλο .
εχω την εντυπωση πως το παλίκαρι δεν διαθετει την αναλλογη πρασιναδα

ghost-rider
02-03-16, 18:24
καλησπέρα σε όλους...Όπως έχω αναφέρει σε πιο παλια συζήτηση,το καλοκαίρι γίνομαι 18 κ από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θέλω να έχω το πρώτο δικό μου αμάξι...είχα κάνει κάποιες σκεψεις για e30 τις οποίες απέρριψα...Στην παρούσα φάση σκέφτομαι κανένα e36 1600cc και να φάει βελτίωση...Ποια η γνώμη σας ως γνώστες??αξίζει??Μήπως λόγω βάρους το αμάξι δεν λέει κ πολλά??Είμαι όλος αυτιά κ περιμένω απαντήσεις...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομίζω ότι για τους λόγους που απέρριψες το Ε30 πρέπει να απορρίψεις και το 36αρι(φαντάζομαι δεν είναι σχεδιαστικοί).
Πρέπει να πας σε κάτι πιο καινούριο με καλή ενεργητική και παθητική ασφάλεια.

Θα πρότεινα να περικόψεις από παντού προκειμένου το Ε36 316 να γίνει Ε46 316 με dsc.

Christopherk
02-03-16, 18:35
σωστος .....αλλα μαρουλια το ενα και αλλα το αλλο .
εχω την εντυπωση πως το παλίκαρι δεν διαθετει την αναλλογη πρασιναδα

Γιατί θα έχει την πρασινάδα να δώσει το 50% της αξίας του αυτοκινήτου να αλλάξει εξάτμιση; Θέλει να το βελτιώσει λέει...
Καλύτερα να κάνει λίγο υπομονή κανένα δυο χρόνια παρά να πάει να πάρει αυτοκίνητο περασμένου αιώνα.

Συμφωνείς φίλε μου;

LEONIDASKAL
02-03-16, 19:38
Γιατί θα έχει την πρασινάδα να δώσει το 50% της αξίας του αυτοκινήτου να αλλάξει εξάτμιση; Θέλει να το βελτιώσει λέει...
Καλύτερα να κάνει λίγο υπομονή κανένα δυο χρόνια παρά να πάει να πάρει αυτοκίνητο περασμένου αιώνα.

Συμφωνείς φίλε μου;

ναι απο μια αποψη ναι.....αλλα ασε το παιδι να παρει αυτο που τωρα μπορει και να μπει απο μικρος στο σωστο δρομο.
λες και τι θα χασει σαν αξια απο το 36 αρι.φθηνο θα το παρει και μετα το πουλαει χανοντας ελαχιστα χρηματα.
οσο για τον περασμενο αιωνα δεν συμφωνω καθολου.στην ευρωπη και στην χωρα μας ακομα εχει ερθει μια πιο αμερικανικη κουλτουρα που τα παλια αυτοκινητα εκτιμονται διαφορετικα
θα δεις πως ενα ε30 ,ε36 ,ε46 .z3 , z4, θα εχουν αλλη αντιμετωπιση απο τον κοσμο πλεον

mitsimotsis
02-03-16, 19:45
Χμμμ μάλιστα...το όνειρο μου είναι να έχω ένα παλιό αμάξι(1990 κ πισω)που να πηγαίνει όμορφα...Δεν με πειράζει η ηλικία ίσα ίσα μ'αρέσει...απλά θα ήθελα κάτι να παίζω κ Στη συνέχεια να μαζεύω χρηματΑ να φτιάξω κανένα παλιό(mini cooper,camaro κτλ)απλά Θέλω να βρω αυτό το κάτι για να παιζωυ

LEONIDASKAL
02-03-16, 20:00
να παρεις το 36αρι που λες να ειναι και is (μην αρχισουμε με μ42 και μ43 και μ44 και σε μπερδεψω) να εχεις μια καλη βαση να παιζεις.
ομορφο μπορεις να το κανεις .Μην το κανεΙς λατερνα μονο και το δω πουθενα και σε κοροιδευω

I_MNL
02-03-16, 20:04
καλησπέρα σε όλους...Όπως έχω αναφέρει σε πιο παλια συζήτηση,το καλοκαίρι γίνομαι 18 κ από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θέλω να έχω το πρώτο δικό μου αμάξι...είχα κάνει κάποιες σκεψεις για e30 τις οποίες απέρριψα...Στην παρούσα φάση σκέφτομαι κανένα e36 1600cc και να φάει βελτίωση...Ποια η γνώμη σας ως γνώστες??αξίζει??Μήπως λόγω βάρους το αμάξι δεν λέει κ πολλά??Είμαι όλος αυτιά κ περιμένω απαντήσεις...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τι ακριβώς θέλεις από το αυτοκίνητό σου?
έχουμε και ένα Ε36 316 μοντέλο του 1998. Είναι με το ASC-T σύστημα 4-θυρο και μόνο με 105 DIN και ένα πάνελ φίλτρο Κ&Ν. Άλλη βελτίωση γιοκ. Δεν παίρνει. Το 316i coupé M packet της ίδιας χρονολογίας είχε και μπλοκέ διαφορικό ( ναι έτσι είναι)

Το αμαξάκι ( ο Μπέμπης ο Μικρός όπως είναι γνωστος σε κάποιους) έχει 310.000 χλμ και ακόμα πάει. Λοιπόν, παρόλο που δεν ξέρω πολλά, πριν πολλά χρόνια όταν έπαιζα μαζί του και έβγάλα το ASC-T off

- έκανα U-turn από στάση με 1η με πέταμα κώλου
- ντόνατς στο χιόνι
- υπερστροφή (όχι ισχύος αλλά πώς το λένε με μετατόπιση φορτίου και τιμόνι, ας με διορθώσουν οι ειδικοί γιατί δεν τα πάω καλά από ορολογία) και διόρθωση και ξανά

Αυτά. Τίποτα τόσο τρομερό. Δυστυχώς δεν έχω μάρτυρες(!) να πιστοποιήσουν τα άνωθεν, τα οποία έγιναν αρκετά χρόνια πριν όταν δεν ήξερα το φόρουμ. Το αυτοκινητάκι δεν σέρνεται, αλλά θα αισθανθείς την έλλειψη δύναμης, όταν σε ανηφορά με climate control on, θα πρέπει να κατεβάσεις 3η :shok: για να πάει

I_MNL
02-03-16, 20:09
να παρεις το 36αρι που λες να ειναι και is (μην αρχισουμε με μ42 και μ43 και μ44 και σε μπερδεψω) να εχεις μια καλη βαση να παιζεις.
ομορφο μπορεις να το κανεις .Μην το κανεΙς λατερνα μονο και το δω πουθενα και σε κοροιδευω

Αυτό μάλιστα! Το 318iS coupé με 140 DIN. Μακάρι να μπορούσα τότε να πάρω αυτό.
Ό,τι είπα πιο πάνω με το 318iS θα σου βγαίνουν πολύ πιο εύκολα.

Christopherk
02-03-16, 20:10
Χμμμ μάλιστα...το όνειρο μου είναι να έχω ένα παλιό αμάξι(1990 κ πισω)που να πηγαίνει όμορφα...Δεν με πειράζει η ηλικία ίσα ίσα μ'αρέσει...απλά θα ήθελα κάτι να παίζω κ Στη συνέχεια να μαζεύω χρηματΑ να φτιάξω κανένα παλιό(mini cooper,camaro κτλ)απλά Θέλω να βρω αυτό το κάτι για να παιζωυ

Όταν θα θες να βάλεις μέσα την παρέα σου να πάτε εκδρομούλα και θα κουδουνάει σαν λατέρνα θα πεις τι ..... έκανα.

Εντελώς φιλικά σου λέω.
Μην πάρεις αμάξι περισσότερο από 10 χρονών (όλοι τα πουλάνε και λένε στην υγεία του... που το πήρε).
Μετά αφού θα έχεις ένα αμάξι που θα είναι το εργαλείο σου για όλα πάρε ότι σου έρθει στο κεφάλι σου να το καις όλη μέρα.

HLIAS - E36
02-03-16, 20:50
Kατά τη δική μου γνώμη φίλε επειδή σε κόβω τι τύπος είσαι, εγώ θα στο πρότεινα και το 36άρι αλλά και το 30άρι... Αν σκοπεύεις κιόλας να ασχοληθείς μαζί του τότε είναι πολύ καλές επιλογές... Καλά, χρυσά και τα καινούρια, όμως ο παλιός είναι αλλιώς... Δεν λέω τίποτα αντίθετο με τα παιδιά παραπάνω, απλώς υπενθυμίζω πως υπάρχει και μία κατηγορία ανθρώπων που αγαπούν την ομορφιά και το στυλ του "παλιού" με ότι αυτό συνεπάγεται... Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα και το ABS δεν το θέλουν στα αυτοκίνητα... Είτε επικίνδυνο, είτε τρέλα χαρακτηρίζεται όλο αυτό, για μερικούς είναι τρόπος ζωής...

Όπως και να το κάνουμε, καινούριο αυτοκίνητο δεν θα γίνει ποτέ η "γριά", αυτό πρέπει να το αποδεχτείς...!

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς λοιπόν είναι το πόσο αγαπάς κάτι τέτοιο και κατά πόσο έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς, να τρέξεις, να αγχωθείς και να πληρώσεις για αυτό που θέλεις...

Και κάτι ακόμα, μην επενδύσεις σε κάτι που δεν σου αρέσει γιατί δεν θα πάρεις ποτέ πίσω αυτά τα λεφτά και θα σε πειράξει αρκετά... Αν θες απλά να κάνεις την πλάκα σου και ως εκεί τότε βρες ένα καλό "πακέτο" και μην σχεδιάζεις να το φτιάξεις μόνος σου... Αν ξεκινήσεις κάτι από την αρχή θα σου φύγουν τα διπλά και τριπλά χρήματα!

Προς το παρόν από μένα να βγάλεις με το καλό το δίπλωμά σου και με προσοχή...!:original:

Υ.Γ.: Κι εμένα ο αδερφός μου για 30άρι ψάχνει και μάλιστα για να ασχοληθεί πολύ μαζί του, όμως το θέλει...!:thumbsup:

I_MNL
02-03-16, 23:31
https://m.youtube.com/watch?v=4sLDKGVkql0

https://m.youtube.com/watch?v=fRPcdNjrG9E


https://m.youtube.com/watch?v=pkEmGgsgQrA





Και μερικά βιντεάκια με Ε36 316 να ντριφτάρει ήνα κάνει ντονατς! :whistle:

BMW2jz
03-03-16, 22:33
τα πραγματα ειναι απλα...τι ζητας ειναι το θεμα...τα πενβε δεν ειναι αμαξια επιδοσεων ειδικα οι τοσο παλιες εκδοσεις...τωρα με το 6κυλινδρο μπιτουρμπο εχουν πιασει το νοημα...περα απο τα Μ κ τα 3λιτρα ολα τα αλλα ειναι ταφοι για να μην σου βαλω κ τα 3λιτρα μεσα...η γνωμη μου?αν θες1600 παρε κατι αλλο..αλλιως αν γουσταρεις μπεμπα τοτε παρε ε36 μ3 αδηλωτο κ εισαι τζετ....απλα επειδη εισαι μικρος κ σαν πρωτο αμαξι θα προτεινα κατι πολυ πιο κουλ κ για λογω χρησης γιατι για καθε μερα πλεον ειναι μονο το ντιζελ

doctore
04-03-16, 12:03
τα πραγματα ειναι απλα...τι ζητας ειναι το θεμα...τα πενβε δεν ειναι αμαξια επιδοσεων ειδικα οι τοσο παλιες εκδοσεις...τωρα με το 6κυλινδρο μπιτουρμπο εχουν πιασει το νοημα...περα απο τα Μ κ τα 3λιτρα ολα τα αλλα ειναι ταφοι για να μην σου βαλω κ τα 3λιτρα μεσα...η γνωμη μου?αν θες1600 παρε κατι αλλο..αλλιως αν γουσταρεις μπεμπα τοτε παρε ε36 μ3 αδηλωτο κ εισαι τζετ....απλα επειδη εισαι μικρος κ σαν πρωτο αμαξι θα προτεινα κατι πολυ πιο κουλ κ για λογω χρησης γιατι για καθε μερα πλεον ειναι μονο το ντιζελ

Το ντίζελ είναι για τον καυστήρα, για κάθε μέρα.

318is.e36
04-03-16, 14:30
Εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα 36αρι που να μην θελει πολλα πολλα και να ειναι σε καλη κατασταση.Μαζευματακια οτι και να παρεις θα θελει και να ξερεις πως ειτε καινουργια ειτε μεταχειρισμενα τα περισσοτερα πραγματα ειναι αρκετα φθηνα.Συμβουλη μου 318is και τιποτα λιγοτερο!Απ'το να παρεις καινουργιο youdie με τα ιδια λεφτα 100000000 φορες bmw και 30 χρονων!Φιλικα παντα.

E60_Arkadia
04-03-16, 16:58
τα πραγματα ειναι απλα...τι ζητας ειναι το θεμα...τα πενβε δεν ειναι αμαξια επιδοσεων ειδικα οι τοσο παλιες εκδοσεις...τωρα με το 6κυλινδρο μπιτουρμπο εχουν πιασει το νοημα...περα απο τα Μ κ τα 3λιτρα ολα τα αλλα ειναι ταφοι για να μην σου βαλω κ τα 3λιτρα μεσα...η γνωμη μου?αν θες1600 παρε κατι αλλο..αλλιως αν γουσταρεις μπεμπα τοτε παρε ε36 μ3 αδηλωτο κ εισαι τζετ....απλα επειδη εισαι μικρος κ σαν πρωτο αμαξι θα προτεινα κατι πολυ πιο κουλ κ για λογω χρησης γιατι για καθε μερα πλεον ειναι μονο το ντιζελ

Υπερβαλεις λιγακι...οχι και ταφος τα 3λιτρα η γενικα τα bmw υψηλου κυβισμου...απλα σε μια bmw παιζει σημαντικο ρολο και ο οδηγος στο να μπορει καποιος να κινηθει γρηγορα,εστω και με 316...thumb

I_MNL
04-03-16, 17:09
Υπερβαλεις λιγακι...οχι και ταφος τα 3λιτρα η γενικα τα bmw υψηλου κυβισμου...απλα σε μια bmw παιζει σημαντικο ρολο και ο οδηγος στο να μπορει καποιος να κινηθει γρηγορα,εστω και με 316...thumb

Έτσι ακριβώς! thumb

LEONIDASKAL
04-03-16, 19:57
αντε παλι...... μακρια θα το παμε το πραγμα
λοιπον η φιλοσοφια της bmw εδω και χρονια και διορθωστε με αν κανω λαθος ειναι η μακρα αντοχη και διαρκεια ενος κινητηρα.
θες αλογακια σου λεει .....παρε κυβικα και λιωσε του την ψυχη. αν δεν εισαι σιδεροφαγος και εισαι σωστος στην συντηρηση θα παρεις ενα μοτερακι που θα βγαλει πολλα χιλιομετρα
τι να πουμε τωρα. εχουμε δει ολα τα γρηγορα μοτερακια και μετα απο καμια 200 χιλιαδες χιλιομετρα .............ενω το bmwδακι ρολαρει ακομα με αξιοπρεπεια
παντα φυσικα με σωστη συντηρηση και επισκευη ετσι. τι να τα κανω τα τουρμπο και τα πολυστροφα οταν τιναζουν πεταλα και βροντανε σαν ξεκουρδιστα ρολογια

LEONIDASKAL
04-03-16, 20:28
και θα κλεισω το θεμα ξαναπιανωντας το απο την αρχη με μια ιστορια ενος φιλου που με ακουσε πριν 2 χρονια.
ξαχνωντας για αυτοκινητο βρηκαμε ενα ε36 318 ι . Μ PACK ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΟΥ 97 .κοστος αγορας 2200 ευρω.σημερα.... ξοδευωντας αλλα τοσα περιπου εχει ενα πανεμορφο αμαξι σε πολυ καλη κατασταση με ενα μοτερακι σκυλο ,χωρις πολλα εξοδα συντηρησης
τι αλλο να πουμε. τοσα ειχε τοσα ξοδεψε και αν σημερα το δωσει το κοστος αγορας το πιανει για πλακα

I_MNL
04-03-16, 23:41
καλησπέρα σε όλους...Όπως έχω αναφέρει σε πιο παλια συζήτηση,το καλοκαίρι γίνομαι 18 κ από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θέλω να έχω το πρώτο δικό μου αμάξι...είχα κάνει κάποιες σκεψεις για e30 τις οποίες απέρριψα...Στην παρούσα φάση σκέφτομαι κανένα e36 1600cc και να φάει βελτίωση...Ποια η γνώμη σας ως γνώστες??αξίζει??Μήπως λόγω βάρους το αμάξι δεν λέει κ πολλά??Είμαι όλος αυτιά κ περιμένω απαντήσεις...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε mitsimotsi, έχουν ειπωθεί πολλές χρήσιμες γνώμες μέχρι τώρα. Σκέφτηκες τίποτα για να πάρεις;

mitsimotsis
05-03-16, 17:27
Μαγκες καλα τα λετε κ σας ευχαριστω ολους εναν εναν ξεχωριστα...μετα απο αυτα π ακουσα καταλαβα τι παιζει με τις BMW...απλα δν πιστευω οτι ειναι για πρωτο αμαξι κατι τετοιο...εχω σκεφτει πολλα αμαξια πολλες μαρκες αλλα αυτο π εχω καταλαβει ειναι οτι για ΚΑΛΟ αμαξι πρεπει να δωσεις απο 3 χιλιαρκιακια κ πανω...ενω εγω υπολογιζω 2 το πολυ...τωρα κοιταζω Toyota Celica T18(αν και ιαπωνικο) γτ εχω ακουσει καλα λογια για το μοτερ του...ρωτησα κ σε Celica forums αλλα δν πηρα απαντηση...εαν θελετε κ μπορειτε πειτε μ τι παιζει με αυτα ;)

BMW2jz
05-03-16, 17:37
Υπερβαλεις λιγακι...οχι και ταφος τα 3λιτρα η γενικα τα bmw υψηλου κυβισμου...απλα σε μια bmw παιζει σημαντικο ρολο και ο οδηγος στο να μπορει καποιος να κινηθει γρηγορα,εστω και με 316...thumb

εχω φιλο με 316 facelift....με ενεργοποιημενα τα παντα μπαινει στις στροφες σαν μανιακος,,,το αμαξι ειναι τρενο...περα απο αυτο ομως το αυτοκινητο παει χειροτερα κ απο ενα παπακι 90αρι τριμαρσο....:th_Laie_67-1:

BMW2jz
05-03-16, 17:43
αντε παλι...... μακρια θα το παμε το πραγμα
λοιπον η φιλοσοφια της bmw εδω και χρονια και διορθωστε με αν κανω λαθος ειναι η μακρα αντοχη και διαρκεια ενος κινητηρα.
θες αλογακια σου λεει .....παρε κυβικα και λιωσε του την ψυχη. αν δεν εισαι σιδεροφαγος και εισαι σωστος στην συντηρηση θα παρεις ενα μοτερακι που θα βγαλει πολλα χιλιομετρα
τι να πουμε τωρα. εχουμε δει ολα τα γρηγορα μοτερακια και μετα απο καμια 200 χιλιαδες χιλιομετρα .............ενω το bmwδακι ρολαρει ακομα με αξιοπρεπεια
παντα φυσικα με σωστη συντηρηση και επισκευη ετσι. τι να τα κανω τα τουρμπο και τα πολυστροφα οταν τιναζουν πεταλα και βροντανε σαν ξεκουρδιστα ρολογια

η φιλοσοφια ομως της συγκεκριμενης εταιριας δεν αρμοζει στις αναγκες ενος πιτσιρικα που εχει την κ@υλα για πρωτο αμαξι ενα 316......θα το μετανιωσει 150000 φορες...οσο για την συντηρηση το ιδιο συμβαινει με ολα τα αυτοκινητα....οσο το προσεχεις σε προσεχει....μετα το θεμα με τουρμπο κ πολλες στροφες ειναι θεμα φυσικης....περισσοτερη τριβη λιγοτερη ζωη....τα πραγματα ειναι πολυ απλα....thumb

LEONIDASKAL
05-03-16, 19:15
η φιλοσοφια ομως της συγκεκριμενης εταιριας δεν αρμοζει στις αναγκες ενος πιτσιρικα που εχει την κ@υλα για πρωτο αμαξι ενα 316......θα το μετανιωσει 150000 φορες...οσο για την συντηρηση το ιδιο συμβαινει με ολα τα αυτοκινητα....οσο το προσεχεις σε προσεχει....μετα το θεμα με τουρμπο κ πολλες στροφες ειναι θεμα φυσικης....περισσοτερη τριβη λιγοτερη ζωη....τα πραγματα ειναι πολυ απλα....thumb

δεν ξερω και πολλα μοτερακια να βγαζουν 500.000 χιλιομετρα και με μια μερικη επισκευη (φλατζα ,μεταλλα ,κουζινετα , κεφαλι ) να βγαζουν αλλα τοσα ,οσο συντηρημενα και να ειναι.
για το τουρμπο μιλας σωστα , ουδεν σχολιο
σε προυγουμενο ποστ του ιδιου θεματος εγραψα πως τωρα ειναι καιρος να παρει ενας πιτσιρικας ενα ε36 για να μπει στο σωστο δρομο μην ξεπεσει και γινει αρκουδοσαξοραλος. τοσο απλα
ενα 16αρι οπως ειπα και πιο πριν δεν κανει 18αρι και αν ειναι δυνατον is να εχει λιγο καρδια
ααααααααχχχχχχχχ δεν διαβαζει τα threads απο τρην αρχη καιθα σε μαλωσω:original::original::original:

LEONIDASKAL
05-03-16, 19:26
Μαγκες καλα τα λετε κ σας ευχαριστω ολους εναν εναν ξεχωριστα...μετα απο αυτα π ακουσα καταλαβα τι παιζει με τις BMW...απλα δν πιστευω οτι ειναι για πρωτο αμαξι κατι τετοιο...εχω σκεφτει πολλα αμαξια πολλες μαρκες αλλα αυτο π εχω καταλαβει ειναι οτι για ΚΑΛΟ αμαξι πρεπει να δωσεις απο 3 χιλιαρκιακια κ πανω...ενω εγω υπολογιζω 2 το πολυ...τωρα κοιταζω Toyota Celica T18(αν και ιαπωνικο) γτ εχω ακουσει καλα λογια για το μοτερ του...ρωτησα κ σε Celica forums αλλα δν πηρα απαντηση...εαν θελετε κ μπορειτε πειτε μ τι παιζει με αυτα ;)

εεεε οχι και celica που πας στην εθνικη και τριζουν τα παλιοπλαστικα ,και σιγα την διαφορα που εχει το 18αρι με ενα 318 . 5 ιππους νομιζω .εκτος και αν μιλας για το tsport το οποιο ειναι πολυ ακριβοτερο απο ενα ε36.
το βαλαντιο σου ΦΤΑΝΕΙ για ενα 36αρι και πιοτικα δεν θα βρεις ευκολα ανταγωνιστικη επιλογη
ευχομαι να με ακουσεις και δεν θα βγεις χαμενος

ghost-rider
05-03-16, 20:01
η φιλοσοφια ομως της συγκεκριμενης εταιριας δεν αρμοζει στις αναγκες ενος πιτσιρικα που εχει την κ@υλα για πρωτο αμαξι ενα 316......θα το μετανιωσει 150000 φορες...
Θα εχει την ευκαιρια να το μετανιωσει καλο αυτο.
Γιατι αν παρει καροτσακι σουπερμαρκετ με 150 αλογα στα 18 κινδυνευει να μην μπορεσει να κρινει την επιλογη του αργοτερα.
Το 316 ειναι αριστο για πρωτο αμαξι.
Μαθαινεις να οδηγεις αμαξι με κινηση στο σωστο αξονα με ασφαλεια.
Αργοτερα εχεις ενα καρο επιλογες να το κανεις κτηνος κ να τα ξηλωνεις τα σχιστοματικα.

Εμενα μονη μου ενσταση ειναι η ελλειψη esp στο Ε36 που θεωρω οτι ειναι απαραιτητο για να ταξιδευεις ξενοιαστα στα πρωτα πισωκινητα βηματα.

Αν ειναι Ε36 ας ειναι απο τα τελευταια με asc.

mitsimotsis
05-03-16, 22:38
εεεε οχι και celica που πας στην εθνικη και τριζουν τα παλιοπλαστικα ,και σιγα την διαφορα που εχει το 18αρι με ενα 318 . 5 ιππους νομιζω .εκτος και αν μιλας για το tsport το οποιο ειναι πολυ ακριβοτερο απο ενα ε36.
το βαλαντιο σου ΦΤΑΝΕΙ για ενα 36αρι και πιοτικα δεν θα βρεις ευκολα ανταγωνιστικη επιλογη
ευχομαι να με ακουσεις και δεν θα βγεις χαμενος

σαν πρωτο αμαξι τι θα μου προτεινες??

PetrosD
05-03-16, 23:58
Έχεις σκεφτεί το FORD Fiesta 1.25 μοντέλο του 1999 με 75 άλογα; Έχει καλό κινητήρα με αρκετά άλογα να κινείσαι με άνεση και πόλη και εθνική οδό. Είναι και οικονομικό. Μπορείς να βάλεις και 3 φίλους να πάτε ταξιδάκι. Το πήραμε στη μαμά πριν 9 μήνες, το οδηγεί και ο αδερφός μου κάθε μέρα και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

I_MNL
06-03-16, 00:49
Επίσης το Opel Corsa 1.4 είτε το 8βάλβιδο με 82 αλογα (1994) ή το 16βάλβιδο με 90 άλογα (απο 1996 νομίζω και μετά)

Προσωπικά είχα το 1,4Si Joy με τους 82 ίππους μοντέλο του 94.
Καταπληκτικό!!!
Σπιρτόζικο, γεροδεμένο, ανθεκτικό (αφού άντεξε στροφές με χειρόφρενο, χωματοδρόμους στη λίμνη Κερκίνης, off road διαδρομές στο χώμα προς Παρανέστι, τα χιόνια του Πηλίου, τις παρακάμψεις πάνω από πετρόδρομους δίπλα από ρυάκια λόγω μπλόκων αγροτών ΚΑΙ τότε , περάσματα πάνω από ρηχή αμμουδιά στη Λευκάδα και φυσικά τη διαδρομή Αθήνα-Βόλος-Βελεστίνο-Λάρισα-Δράμα σε τακτική βάση "μαζεύοντας" μέχρι και 7.000 χλμ σε ΕΝΑ ΜΗΝΑ!!!....) το πήγα παντού!
Και οικονομικό στη συντήρησημ αφού παρά την "απάνθρωπη" μεταχείριση δεν χαλούσε!!! :thumbsup:

Δυστυχώς το πούλησα :sad:το 2001, γιατί χρειαζόμουν τα χρήματα όταν έφυγα Αγγλία.

dark knight
06-03-16, 01:25
Θα εχει την ευκαιρια να το μετανιωσει καλο αυτο.
Γιατι αν παρει καροτσακι σουπερμαρκετ με 150 αλογα στα 18 κινδυνευει να μην μπορεσει να κρινει την επιλογη του αργοτερα.
Το 316 ειναι αριστο για πρωτο αμαξι.
Μαθαινεις να οδηγεις αμαξι με κινηση στο σωστο αξονα με ασφαλεια.
Αργοτερα εχεις ενα καρο επιλογες να το κανεις κτηνος κ να τα ξηλωνεις τα σχιστοματικα.

Εμενα μονη μου ενσταση ειναι η ελλειψη esp στο Ε36 που θεωρω οτι ειναι απαραιτητο για να ταξιδευεις ξενοιαστα στα πρωτα πισωκινητα βηματα.

Αν ειναι Ε36 ας ειναι απο τα τελευταια με asc.

συμφωνω!!! είναι πολύ καλο αυτοκινητο δεδομενης της ηλικιας του και της τιμης που πωλειται τωρα. εχω δει πολλα στο δρομο καλοδιατηρημένα και τα χαζευω και δεν είμαι ο μονος .μην ξεχναμε ότι στα νιατα του το 316 κοστιζε καποια εκατομυρια και σε εμφανιση,ποιοτητα και ασφαλεια δεν εβρισκε ευκολα αντιπαλο. το ιδιο σασι εκτος απο 316 εβγαινε και σε Μ3(286-321 αλογα),που αποτελουσε εναλλακτικη στην αντιστοιχη 911 της εποχης . το σαλονι με την οδηγοκεντρικη θεση οδηγησης πολύ δυσκολα το βρίσκεις σε σημερινα αυτοκίνητα όπως και εξοπλισμο σαν το κλιματρονικ(εν ετη 1996 ,τα περισσοτερα αυτοκίνητα δεν ειχαν καν κλιματισμο), το συστημα ελεγχου ευσταθειας ASC+T κ.α εκτος των αλλων μπορεις αργοτερα να το φερεις στα μετρα σου κανοντας μια μετατροπή ειτε τοποθετώντας ένα μεγαλυτερο μοτερ ειτε τουρμπιζοντας το υπαρχον μοτερ. σε μια ενδεχομενη στραβη ενας κινητήρας κανει 200 ευρω και αγοράζεις ελαφρως τρακαρισμενο για ειδη φανοποιας και αλλα ανταλλακτικα για 600 ευρω. πιο κατω, βαζω ένα βιντεο που βρηκα απο τα πολλα ,που αφορα συναντήσεις σε ξενες χωρες αποκλειστικα για ε36.
https://www.youtube.com/watch?v=8s8uaT6MxHw"]https://www.youtube.com/watch?v=8s8uaT6MxHw

VasilisG85
06-03-16, 08:45
Το 36 μου το πήρα όταν ήμουν 18 χρονών. Έφτασα 31 και το έχω ακόμα.. Θα το σκεφτώ πάρα πολύ για να το αλλάξω. Ελπίζω να σε κάλυψα με αυτό. Α, ξέχασα να πω, είναι 1600 και δεν είναι καθόλου "ψόφιο" όπως πολλοί είπαν...

VasilisG85
06-03-16, 08:51
Αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να βρεις τέτοιο αυτοκίνητο καλοσυντηρημένο. Και αν θα βρεις η τιμή του δεν θα είναι 2 και 2,5 χιλιάρικα...

LEONIDASKAL
06-03-16, 13:44
σαν πρωτο αμαξι τι θα μου προτεινες??
ε36 18αρι νομιζω το ξεκαθαρισα ,και 16δεν ειναι ασχημο

HLIAS - E36
06-03-16, 16:09
ε36 18αρι νομιζω το ξεκαθαρισα ,και 16δεν ειναι ασχημο

:+1:

Και αν μπορείς ανέβασε λίγο το ποσό για την αγορά, θα βρεις πολύ καλά αυτοκίνητα με 3000-3500¤...

I_MNL
06-03-16, 18:09
σαν πρωτο αμαξι τι θα μου προτεινες??

Οπως καταλαβαίνεις, το αγαπημένο μας BMW είναι το Ε36. Αν δεν υπήρχαν τεκμήρια και παράλογα τέλη κυκλοφορίας, το 320i του 1997 ή 1998 θα ήταν το ιδανικό, καθώς έχει υπερπλήρη εξοπλισμό για την εποχή του και τον μικρότερο 2λιτρο 6-κύλινδρο σε σειρά κινητήρα (άρα βελούδινη λειτουργία).

ΑΛΛΑ, επειδή τα πραγματα είναι δυστυχώς αλλιώς, το BMWδο-γκρουπ μας συμφωνεί στο εξής
θα πάρεις το καλύτερο 36άρι που μπορείς να βρεις στα λεφτά που μπορείς/είσαι διαθετημένος να δώσεις, κατά προτίμηση 318 ή αλλιώς 316.

dimis_gr
07-03-16, 10:21
Φίλε μου θα ξανγράψω και θα πω πάρε αυτό που σου αρέσει γιατί αλλιώς δεν θα σαι ευχαριστημένος και θα ψάχνεις ευκαιρία για αλλαγή ή να αρχίσεις να πετάς χρήματα για να το κάνεις σαν αυτό που ήθελες όποτε πάλι χαμένος.

Το μπατζετ σου δεν το ξέρω αλλά γενικά ψάχνεις αμάξια που θέλουνε συντήρηση και τα Bmw δεν είναι και τα οικονομικότερα αλλά το 20ετίας δεν θα έιναι κάτι φοβερό. πιστεύω. Απο κει και πέρα κάτι όπελ κατι τέτοια του 2000>... τα θεωρώ αυτοκίνητα ''τράκαρες πέθανες'' μην τρελαθούμε οπελ του 94 κα ινα βάζει και 3 άτομα να πάει ταξίδι.
Οκ και μεις έχουμε ένα τέτοιο αλλά για τα απαραίτητα μέσα στην πόλη γιατί είναι καρυδότσoυφλα. Και λογικό είναι οπελ του 94 ή κάτι παρόμοιο με bmw του 95+ to bmw να είναι έτη φωτος μπροστά σε ασφάλεια και σε όλα

Η άλλη λύση είναι μαζέυεις και πέρνεις κάτι καλύτερο ότι και αν ειναι αυτό

HLIAS - E36
07-03-16, 15:33
Θα διαφωνήσω για την γνώμη σου περί Opel... Είναι πολύ πιο ψηλά απ'οσο φαντάζεσαι η εταιρία... Δεν ξέρω γιατί έχεις τέτοια άποψη όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω... Είναι κλάσης ανώτερα αυτοκίνητα από τα κουVAG, πιο αξιόπιστα που πλησιάζουν ακόμα και Ιάπωνες και με την Γερμανική ποιότητα... Είναι εκτός θέματος ομως γι αυτό ας μην μπω σε λεπτομέρειες και αλλάξει η συζήτηση...

I_MNL
07-03-16, 16:57
Θα διαφωνήσω για την γνώμη σου περί Opel... Είναι πολύ πιο ψηλά απ'οσο φαντάζεσαι η εταιρία... Δεν ξέρω γιατί έχεις τέτοια άποψη όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω... Είναι κλάσης ανώτερα αυτοκίνητα από τα κουVAG, πιο αξιόπιστα που πλησιάζουν ακόμα και Ιάπωνες Είναι εκτός θέματος ομως γι αυτό ας μην μπω σε λεπτομέρειες και αλλάξει η συζήτηση...

Έτσι ακριβώς Ηλία. Συμφωνούμε σ'αυτό απόλυτα thumb

dimis_gr
07-03-16, 22:01
Θα διαφωνήσω για την γνώμη σου περί Opel... Είναι πολύ πιο ψηλά απ'οσο φαντάζεσαι η εταιρία... Δεν ξέρω γιατί έχεις τέτοια άποψη όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω... Είναι κλάσης ανώτερα αυτοκίνητα από τα κουVAG, πιο αξιόπιστα που πλησιάζουν ακόμα και Ιάπωνες και με την Γερμανική ποιότητα... Είναι εκτός θέματος ομως γι αυτό ας μην μπω σε λεπτομέρειες και αλλάξει η συζήτηση...

όχι φίλε μου ίσως να μην το γραψα σωστά, δεν μίλησα για τα οπελ γενικά απλά ένα οπελ του 90 ή χοντα ή νισαν είναι πολύ χειρότερα από bmw mercedes αντιστοιχης χρονολογίας. Αν μπεις σε αλμέρα, σιβικ, αστρα,κορσα κλπ και σε ίδια χρονολογίας την διαφορά την καταλαβαίνεις.
Αλλά ξεκαθαρίζω ότι δεν είπα για εταιρείες γενικά αλλά για μοντέλα εκείνης της εποχής που τα στανταρ ήταν πολύ διαφορετικά.
Χωρίς κακίες :cheers::cheers:

LEONIDASKAL
07-03-16, 22:03
όχι φίλε μου ίσως να μην το γραψα σωστά, δεν μίλησα για τα οπελ γενικά απλά ένα οπελ του 90 ή χοντα ή νισαν είναι πολύ χειρότερα από bmw mercedes αντιστοιχης χρονολογίας. Αν μπεις σε αλμέρα, σιβικ, αστρα,κορσα κλπ και σε ίδια χρονολογίας την διαφορά την καταλαβαίνεις.
Αλλά ξεκαθαρίζω ότι δεν είπα για εταιρείες γενικά αλλά για μοντέλα εκείνης της εποχής που τα στανταρ ήταν πολύ διαφορετικά.
Χωρίς κακίες :cheers::cheers:

παρα πολυ καλα τα λες .
ετσι οπως το διατυπωνεις τωρα ναι και εγω μαζι σου και δεν νομιζω να διαφωνει και κανενας

HLIAS - E36
07-03-16, 23:35
Τότε έβγαλα λάθος συμπέρασμα... Έτσι συμφωνω κι εγώ... Για τις χρονολογίες εκείνες μόνο το Vectra θεωρώ αξιοπρεπές αυτοκίνητο και το Astra... Όσο για Honda, Nissan, Mitsubishi, Seat κλπ εγώ πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια άρχισαν να κατεβαίνουν από τα δέντρα και να προσαρμόζονται κάπως...