PDA

Επιστροφή στο Forum : Mini CooperD R56 - "σπασμένος" κινητήρας



ylia19
01-03-16, 22:21
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini CooperD 1.6 που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
Το αμάξι έχει πρώτη άδεια κυκλοφορίας τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ το αγόρασα τον Ιούνιο του 2015 με 38.000 Km, δηλ. σχεδόν καινούριο!!! και σε άριστη κατάσταση αφού μόλις είχε περάσει service πριν το αγοράσω το οποίο και επανέλαβα με το που το πήρα για προληπτικούς λόγους.
Κι ενώ όλοι όσοι είδαν το αυτοκίνητο ισχυρίζονταν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ξαφνικά πριν από ένα μήνα το πρωί που ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω 200 μέτρα, άκουσα ένα μηχανικό θόρυβο (και είχα μόνο 30km/h), το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπήρε μπρος ποτέ!
Το πήγα στη BMW και μου είπαν ότι "έσπασε" ο κινητήρας και ότι χρειάζεται αντικατάσταση λόγω της πολύ μεγάλης ζημιάς!!! Ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά προκλήθηκε από τον τεντωτήρα καδένας χρονισμού.
H BMW Hellas για την ώρα αρνείται να με βοηθήσει. Αντιλαμβάνομαι ότι το αμάξι είναι εκτός εγγύησης πλέον, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν φέρουν μέρος ευθύνης για τέτοιου είδους ζημιά!
Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ή ακούσει κάτι παρόμοιο; Μπορείτε να με συμβουλέψετε που να απευθυνθώ ή τί να κάνω; έχω δώσει αρκετά λεφτά για το αμάξι και δεν το έχω ούτε 1 χρόνο!!!

Ευχαριστώ πολύ.
ylia19

deepBLUE
01-03-16, 22:44
Εχεις πμ

wantone
02-03-16, 00:06
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini CooperD 1.6 που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
Το αμάξι έχει πρώτη άδεια κυκλοφορίας τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ το αγόρασα τον Ιούνιο του 2015 με 38.000 Km, δηλ. σχεδόν καινούριο!!! και σε άριστη κατάσταση αφού μόλις είχε περάσει service πριν το αγοράσω το οποίο και επανέλαβα με το που το πήρα για προληπτικούς λόγους.
Κι ενώ όλοι όσοι είδαν το αυτοκίνητο ισχυρίζονταν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ξαφνικά πριν από ένα μήνα το πρωί που ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω 200 μέτρα, άκουσα ένα μηχανικό θόρυβο (και είχα μόνο 30km/h), το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπήρε μπρος ποτέ!
Το πήγα στη BMW και μου είπαν ότι "έσπασε" ο κινητήρας και ότι χρειάζεται αντικατάσταση λόγω της πολύ μεγάλης ζημιάς!!! Ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά προκλήθηκε από τον τεντωτήρα καδένας χρονισμού.
H BMW Hellas για την ώρα αρνείται να με βοηθήσει. Αντιλαμβάνομαι ότι το αμάξι είναι εκτός εγγύησης πλέον, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν φέρουν μέρος ευθύνης για τέτοιου είδους ζημιά!
Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ή ακούσει κάτι παρόμοιο; Μπορείτε να με συμβουλέψετε που να απευθυνθώ ή τί να κάνω; έχω δώσει αρκετά λεφτά για το αμάξι και δεν το έχω ούτε 1 χρόνο!!!

Ευχαριστώ πολύ.
ylia19

Από ιδιωτη το αγορασες;

Το περασες από μηχανικο ελεγχο πριν το παρεις; Αν ναι, που?

Αν τα εκανες όλα αυτά τοτε πρεπει να πιεσεις την BMW να σε βοηθησει...και ότι βγει...

deepBLUE
02-03-16, 10:49
Από που να αρχίσω ....και τι να πεί κανείς για την εξαιρετική αυτή ΒΜW ....
Πιθανότατα το αμάξι να μην είχε τα 38000 χιλιόμετρα αλλά να είχε 138.000 για να συμβεί η ζημιά αυτή,όχι βέβαια και πως δε θα μπορούσε και με τα 38 απλά ειναι πιο σπάνιο .
Τα μοτέρ αυτά ενώ στο PuMA λέει για αντικατάσταση καδένας τετνωτήρα κλπ η BMW κάνει τον Κινέζο όπως συνηθίζει και σε άλλες περιπτώσεις βλέπε σειρά Μ .

Christopherk
02-03-16, 11:44
Ψάξε βρες ποιος φταίει, με τίποτα..
Πάντως τεντωτήρας πριν σπάσει πάντα πάντα κάνει κάποιον ''στραβό'' ήχο. Αυτό το θόρυβο δεν τον άκουσε κανείς;
Δεν ρίχνω ευθύνη σε κανέναν αλλά ποιος σου λέει ότι
το μοτέρ δεν πλύθηκε και τα πήρε όλα μέσα
δεν έγινε σωστή εγκατάσταση στο service
και χίλια δύο.

GVIT
02-03-16, 15:10
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini CooperD 1.6 που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο.
Το αμάξι έχει πρώτη άδεια κυκλοφορίας τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ το αγόρασα τον Ιούνιο του 2015 με 38.000 Km, δηλ. σχεδόν καινούριο!!! και σε άριστη κατάσταση αφού μόλις είχε περάσει service πριν το αγοράσω το οποίο και επανέλαβα με το που το πήρα για προληπτικούς λόγους.
Κι ενώ όλοι όσοι είδαν το αυτοκίνητο ισχυρίζονταν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ξαφνικά πριν από ένα μήνα το πρωί που ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω 200 μέτρα, άκουσα ένα μηχανικό θόρυβο (και είχα μόνο 30km/h), το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπήρε μπρος ποτέ!
Το πήγα στη BMW και μου είπαν ότι "έσπασε" ο κινητήρας και ότι χρειάζεται αντικατάσταση λόγω της πολύ μεγάλης ζημιάς!!! Ο μηχανικός είπε ότι η ζημιά προκλήθηκε από τον τεντωτήρα καδένας χρονισμού.
H BMW Hellas για την ώρα αρνείται να με βοηθήσει. Αντιλαμβάνομαι ότι το αμάξι είναι εκτός εγγύησης πλέον, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν φέρουν μέρος ευθύνης για τέτοιου είδους ζημιά!
Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ή ακούσει κάτι παρόμοιο; Μπορείτε να με συμβουλέψετε που να απευθυνθώ ή τί να κάνω; έχω δώσει αρκετά λεφτά για το αμάξι και δεν το έχω ούτε 1 χρόνο!!!

Ευχαριστώ πολύ.
ylia19

πολύ δύσκολο να είχε 38.000 χλμ και να έπαθε τέτοια ζημιά.
ρώτα κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

BILL007
02-03-16, 18:04
ρώτα κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

H BMW στην οδηγία της λέει προεραιτικά στις 75.000 :original:

ylia19
02-03-16, 19:43
πολύ δύσκολο να είχε 38.000 χλμ και να έπαθε τέτοια ζημιά.
ρώτα κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

Τί να σου πω? το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω αλλά δεν είχα και καμιά ένδειξη για το αντίθετο γιατί κι από το δικό μου το μυαλό πέρασε αυτή η ιδέα. Αλλά το αμάξι αν το δεις και μέσα δεν έχεις φθορές αλλά ούτε κι όταν άνοιγες το καπό καταλάβαινες κάτι τέτοιο.
Για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό, δηλ. ο τεντωτήρας της καδένας είχε βγει ανακοίνωση από τη BMW πάντως ότι πρέπει να ελεγχεί μετά τα 75.000 Km για το συγκεκριμένο μοντέλο. Εμένα παίζει να το εμφάνισε νωρίτερα.

ylia19
02-03-16, 19:47
Ψάξε βρες ποιος φταίει, με τίποτα..
Πάντως τεντωτήρας πριν σπάσει πάντα πάντα κάνει κάποιον ''στραβό'' ήχο. Αυτό το θόρυβο δεν τον άκουσε κανείς;
Δεν ρίχνω ευθύνη σε κανέναν αλλά ποιος σου λέει ότι
το μοτέρ δεν πλύθηκε και τα πήρε όλα μέσα
δεν έγινε σωστή εγκατάσταση στο service
και χίλια δύο.

Αυτό προσπαθώ να κάνω! ειμαι σιγουρη όμως ότι φταίει και η BMW!Κανένας όμως δεν άκουσε τίποτα!!! τί εννοείς πλύθηκε? και σωστη εγκατάσταση στο service?

ylia19
02-03-16, 19:54
Από ιδιωτη το αγορασες;

Το περασες από μηχανικο ελεγχο πριν το παρεις; Αν ναι, που?

Αν τα εκανες όλα αυτά τοτε πρεπει να πιεσεις την BMW να σε βοηθησει...και ότι βγει...

Ναι από ιδιώτη! το έλεγξα σε εξειδικευμένο service της BMW Και μου είπαν ότι είναι ΟΚ.
Αυτό προσπαθώ να κάνω να πιέσω τη BMW γιατί έχει μέρος ευθύνης! είμαι σίγουρη γι αυτό!

Christopherk
02-03-16, 20:20
Σαν 2ος ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου (ιδικά αν βγουν και στη φόρα καμιά 50,000χλμ++ στο αμάξι) δεν θα κάνεις τίποτα με την BMW. Προσπάθησε ποτέ δεν ξέρεις αλλά σου λέω για τι να είσαι προετοιμασμένη.

Έχω αλλάξει μόνο 5 αυτοκίνητα και πάντα μα πάντα όταν έπαιζε κάτι με ιμάντες κλπ υπήρχε θόρυβος... Σίγουρα είχες σημάδια τα οποία δεν κατάλαβες.


Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που πήρε στο χέρι τεντωτήρα χωρίς προειδοποίηση;;

https://s5.postimg.org/qoalwtilj/12715412_965972046820721_7537575884408491248_n.jpg

turbodog
02-03-16, 21:24
Αν εχει ληξει η εγγυηση μην περιμενεις απο την BMW να αναλαβει να φτιαξει κατι. Τα εχουμε περασει αυτα με τις σειρες Μ και τα ανατιναγμενα μοτερ, με την BMW να σφυριζει αδιαφορα.

Αυτο το προβλημα ειχαν τα πρωτα R56S, death rattle noise η καπως ετσι νομιζω το λεγανε και ειχαν καταστραφει ουκ λιγα τουρμπατα. Απο οτι βλεπω το προβλημα συνεχιζεται και με αλλα μοτερ. Οπως ακριβως με τα μεταλλα των Μ που το ανακαλυψαν το 2003 αλλα συνεχιζε να υπαρχει σαν προβλημα 10 χρονια αργοτερα.

Δυστυχως η ζημια που μπορει να προκληθει απο αυτο μπορει να ειναι πολυ μεγαλη αν εχει καρφωσει βαλβιδες πανω σε κανα πιστονι. Απο οτι φαινεται αυτη ειναι και η περιπτωση σου οποτε και η επισκευη του μπορει να ειναι πολυ ακριβη.
Και επειδη ειναι σχετικα νεο μοντελο, η ανευρεση για αγορα αλλου κινητηρα, θα ειναι και αυτη ακριβη.

Τα Mini γενικοτερα δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα του ομιλου. Αρκετες ζημιες ειδικα τα βενζινοκινητα τουρμπατα και σιγουρα συχνοτερες σε σχεση με αλλα ανταγωνιστικα μοντελα που μπορει να μην εχουν προσωπικοτητα αλλα εχουν αξιοπιστια.

ylia19
02-03-16, 23:37
Σαν 2ος ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου (ιδικά αν βγουν και στη φόρα καμιά 50,000χλμ++ στο αμάξι) δεν θα κάνεις τίποτα με την BMW. Προσπάθησε ποτέ δεν ξέρεις αλλά σου λέω για τι να είσαι προετοιμασμένη.

Έχω αλλάξει μόνο 5 αυτοκίνητα και πάντα μα πάντα όταν έπαιζε κάτι με ιμάντες κλπ υπήρχε θόρυβος... Σίγουρα είχες σημάδια τα οποία δεν κατάλαβες.


Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που πήρε στο χέρι τεντωτήρα χωρίς προειδοποίηση;;

https://www.bmwfans.gr/forum/

Σ' αυτό το στάδιο είμαι τώρα της προσπάθειας! Θα επιμείνω όμως!!! και βλέπουμε! Το αμάξι είχε 45.000 Km και παρουσίασε το πρόβλημα που τα θεωρώ λίγα για τέτοιου είδους ζημιά! τί να πω?
Κοίτα όσο είχα το αμάξι, έκανε ένα πιο δυνατό θόρυβο όταν το έβαζα μπροστά αλλά σταματούσε μετά από 5 δεύτερα. όταν από περιέργεια ρώτησα σε δύο συνεργεία αν αυτό είναι ΟΚ μου είπαν όλα μια χαρά! αν δεν μου πούνε και οι ειδικοί ή από τη στιγμή που τα έβλεπαν και άκουγαν όλα μια χαρά που να φανταστώ εγώ κάτι!
Αστα τώρα έχω μπλέξει!

ylia19
02-03-16, 23:40
Αν εχει ληξει η εγγυηση μην περιμενεις απο την BMW να αναλαβει να φτιαξει κατι. Τα εχουμε περασει αυτα με τις σειρες Μ και τα ανατιναγμενα μοτερ, με την BMW να σφυριζει αδιαφορα.

Αυτο το προβλημα ειχαν τα πρωτα R56S, death rattle noise η καπως ετσι νομιζω το λεγανε και ειχαν καταστραφει ουκ λιγα τουρμπατα. Απο οτι βλεπω το προβλημα συνεχιζεται και με αλλα μοτερ. Οπως ακριβως με τα μεταλλα των Μ που το ανακαλυψαν το 2003 αλλα συνεχιζε να υπαρχει σαν προβλημα 10 χρονια αργοτερα.

Δυστυχως η ζημια που μπορει να προκληθει απο αυτο μπορει να ειναι πολυ μεγαλη αν εχει καρφωσει βαλβιδες πανω σε κανα πιστονι. Απο οτι φαινεται αυτη ειναι και η περιπτωση σου οποτε και η επισκευη του μπορει να ειναι πολυ ακριβη.
Και επειδη ειναι σχετικα νεο μοντελο, η ανευρεση για αγορα αλλου κινητηρα, θα ειναι και αυτη ακριβη.

Τα Mini γενικοτερα δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα του ομιλου. Αρκετες ζημιες ειδικα τα βενζινοκινητα τουρμπατα και σιγουρα συχνοτερες σε σχεση με αλλα ανταγωνιστικα μοντελα που μπορει να μην εχουν προσωπικοτητα αλλα εχουν αξιοπιστια.

Αυτή τη ζημιά έχω ακριβώς! Σμπαράλια όλα!
Πώς μπορώ να βρω κινητήρα ρε παιδιά, από πού? έχει κανείς καμιά ιδέα, τηλέφωνα που μπορώ να πάρω?

turbodog
03-03-16, 09:07
Αυτή τη ζημιά έχω ακριβώς! Σμπαράλια όλα!
Πώς μπορώ να βρω κινητήρα ρε παιδιά, από πού? έχει κανείς καμιά ιδέα, τηλέφωνα που μπορώ να πάρω?

Υπαρχουν αρκετοι οι οποιοι φερνουν ανταλακτικα για BMW. Ενας απο αυτους πχ ειναι ο Παναγιωτιδης στην Λενορμαν. Αλλος ενας εκει κοντα ειναι ο Βαμβακας.
Υπαρχουν και αλλοι, κανε μερικα τηλεφωνα κατι μπορει να βρεθει. Βασικα εσυ ψαχνεις για ολοκληρο μπλοκ χωρις τα περιφεριακα.

Καλο ειναι αν βρεις κατι, πριν την οποιαδηποτε αγορα να συμβουλευτεις και εναν μηχανικο, κατα προτιμηση αυτον που θα αναλαβει και την επισκευη. Εσυ κανε ομως την ερευνα αγορας σου να ξερεις τι παιζει απο τιμες.

m_power_lunatic
03-03-16, 09:21
Ναι BMW εγγύηση,ουουουουου βέβαια,ξέρουνε οι Γερμανοί απο after sales σίγουρα χαχαχα χαχαχα!

Φίλε μου λυπάμαι για την ζημιά σου,αλλά η BMW δεν ειναι αυτή που ήτανε,έχουνε γίνει ένα μάτσο απατεώνες,το μινι υπέρ-εκτιμημενο και ζημιάρικο κατα την γνώμη μου με δυσανάλογο κόστος επισκευών.

wantone
03-03-16, 10:12
Κοίτα όσο είχα το αμάξι, έκανε ένα πιο δυνατό θόρυβο όταν το έβαζα μπροστά αλλά σταματούσε μετά από 5 δεύτερα. όταν από περιέργεια ρώτησα σε δύο συνεργεία αν αυτό είναι ΟΚ μου είπαν όλα μια χαρά! αν δεν μου πούνε και οι ειδικοί

Αυτό ποτε αρχισε να το κανει?

Όταν το πηρες μετα τον ελεγχο από BMW το εκανε?

Αυτό ο θορυβος μαλλον είναι από τον τεντωτηρα της καδενας που σημαινει ότι επρεπε να αλλαξεις τεντωτηρα μολις το ακουσες.

Η ζημια τι είναι? Σπασμενη καδενα 'η πηδηξε δοντια?

BILL007
03-03-16, 11:40
Η ζημια τι είναι? Σπασμενη καδενα 'η πηδηξε δοντια?

Η ζημιά είναι ένα μοτέρ εκτός...Βαλβίδες στραβωμένες, σπασμένος καθρέπτης, γλίστρες, καδένες, ραγίσματα στο καπάκι... :facepalm: Έγινε για πατάτες... :thumbsdown:

Koyotte
03-03-16, 12:22
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4032&highlight=mini+%E1%E3%EF%F1%DC+%EC%E5%F4%E1%F7%E5% E9%F1%E9%F3%EC%DD%ED%EF%F5

5 χρόνια πριν είχε συζητηθεί ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στα S και όχι μόνο...
Ανάκληση μόνο στους αερόσακους, στα άλλα την πάπια και πλερώ...:ranting2:

BILL007
03-03-16, 12:56
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4032&highlight=mini+%E1%E3%EF%F1%DC+%EC%E5%F4%E1%F7%E5% E9%F1%E9%F3%EC%DD%ED%EF%F5

5 χρόνια πριν είχε συζητηθεί ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στα S και όχι μόνο...
Ανάκληση μόνο στους αερόσακους, στα άλλα την πάπια και πλερώ...:ranting2:

:+1:000000000

Ειδικότερα αυτό το ποστ τα λέει όλα! https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=84221&postcount=8 thumb

doctore
03-03-16, 12:56
Αυτή τη ζημιά έχω ακριβώς! Σμπαράλια όλα!
Πώς μπορώ να βρω κινητήρα ρε παιδιά, από πού? έχει κανείς καμιά ιδέα, τηλέφωνα που μπορώ να πάρω?

Πρώτα πρέπει να βρεις μηχανικό και μετά ο μηχανικός να σου βρει κινητήρα.

ylia19
03-03-16, 20:23
Πρώτα πρέπει να βρεις μηχανικό και μετά ο μηχανικός να σου βρει κινητήρα.

Από μηχανικούς άλλο τίποτα! Είναι πολύ υποψήφιοι! το θέμα είναι ότι κανείς τους δεν βρήκε το πρόβλημα πριν το πάθει το αμάξι!

ylia19
03-03-16, 20:34
Αυτό ποτε αρχισε να το κανει?

Όταν το πηρες μετα τον ελεγχο από BMW το εκανε?
Αυτό ο θορυβος μαλλον είναι από τον τεντωτηρα της καδενας που σημαινει ότι επρεπε να αλλαξεις τεντωτηρα μολις το ακουσες.

Η ζημια τι είναι? Σπασμενη καδενα 'η πηδηξε δοντια?

Το έκανε από τότε που το πήρα δεύτερο χέρι αλλά όταν ρώτησα δύο μηχανικούς, κανένας δεν είπε ότι εχει κάποιο θέμα. Επειδή είναι diesel μου είπαν ότι είναι normal αυτός ο θόρυβος! Που να το φαναταστώ!??

Πήδηξε δόντια η καδένα στο δικό μου ΜΙΝΙ.

wantone
03-03-16, 20:42
Ποιους μηχανικους ρώτησες? Αν είναι επισημο BMW service θα πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να σε βοηθησουν γιατι εκαναν λαθος.

Όταν το ελενξες πριν το αγορασεις πηρες γραπτη αναφορα για την κατασταση του αυτοκινητου;

BILL007
15-03-16, 19:35
Kανένα νέο??? :think: