PDA

Επιστροφή στο Forum : Βουητο!!



Stavros32
05-02-16, 19:57
Καλησπερα παιδια! ειμαι κατοχος bmw e46 2003 facelift 316 με κινιτηρα n40b16a ,εδω και και τρεις εβδομαδες ξεκινησε να ακουγετε ενα βουητο απο την πισω δεξια μερια το οποιο ξεκινα στα 40 χλμ και απο τα 80χλμ και μετα παυει να ακουγετε η βασικα ακουγετε πολυ πολυ λιγο μεχρι που στα 120 και μετα δεν ακουγετε καθολου! πηγα σε δυο συνεργεια και μου ειπανε βαλανε και ακουστικα για να δουν αν ειναι ρουλεμαν και ο θορυβος που βγαινει και απο τους δυο πισω τροχους ειναι ο ιδιος και μαλλον δεν ειναι ρουλεμαν αλλα για σιγουρα πρεπει να λυσουνε την δεξια μερια απο εκει οπου ακουγεται ο θορυβος για να δουνε αν ειναι ρουλεμαν η οχι.Αυτο το βουητο ειναι σταθερο απο τα 40 μεχρι τα 80 δεν αυξανει και βασικα ισως σαν γουργουητο θα μπορουσα να πω.Το αμαξι εχει 230000χλμ αυτη τη στιγμη,τι να πω μου ειπαε να το αφησω ετσι και αν χειροτερεψει να το παω ξανα που μαλλον θα ειναι ρουλεμαν τροχου.Βαλβολινες στο διαφορικο δεν εχω αλαξει ποτε μεχρι στιγμης αλλα πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.

deepBLUE
05-02-16, 20:01
Εχεις παρατηρήσει αν σου κάνει τον ιδιο θορυβο σε ολα τα οδοστρώματα η αλλάζει η συχνότητα και η ένταση ?

Stavros32
05-02-16, 20:04
Το παρατηρησα και κανει τον ιδιο θορυβο σε ολα τα οδοστρώματα και ηχος ειναι σταθερος απο τα 40 μεχρι τα 60 ,70 και μετα σιγα σιγα σβηνει και απο τα 100 με 120 δεν ακουγεται καθολου εκτος αμα τον καλυπτουν αλλοι θορυβοι του κινητηρα, του δρομου και γενικα.

SoNiC_77Gr
05-02-16, 20:08
Κατι παρομοιο εχω και εγω στο δικο μου. Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο μονο που εμενα το κανει οταν αφηνω το γκαζι, οταν το παταω χανεται σιγα-σιγα..
Πηγα αλλαξα ρουλεμαν κ στους δυο πισω τροχους γιατι ετσι κ αλλιως χρειαζοταν αλλαγη αλλα ο θορυβος παραμενει ιδιος!
Οσο πιο πολλα χιλιομετρα εχω και αφησω γκαζι ακουγεται ελαχιστα μεχρι που αρχιζει κ πεφτει η ταχυτητα και οσο πεφτει ακουγεται περισσοτερο, ειδικα απο 60km κ κατω..
Μαλλον διαφορικο βλεπω να ειναι, ακομα δν εχω παει να το κοιταξουν, οπως επισης δν εχω αλλαξει κ ποτε βαλβολινες αλλα ουτε κ εχω προσθεσει συμπληρωση..

BILL007
05-02-16, 20:11
Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν. Πόσες χιλιάδες έχεις στο κοντέρ?

gant
05-02-16, 20:14
Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν. Πόσες χιλιάδες έχεις στο κοντέρ?

Το λέει ρε Μπιλλ, 230000

SoNiC_77Gr
05-02-16, 20:17
Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν. Πόσες χιλιάδες έχεις στο κοντέρ?

Αν αναφερεσαι σε μενα εχω 196.000km.. ρουλεμαν πισω στους τροχους εχω αλλαξει με SKF. Επισης το story ξεκινησε απο οταν ενα απογευμα ειχε ψιλοβρεξει κ ηθελα να "σφαλιαρισω" λιγο κ εγραψε ολη την πρωτη κ την δευτερα. Απο εκεινο το σημειο κ μετα ξεκινησε να ακουγεται αυτο το παρομοιο βουητο που λεει κ ο φιλος πιο πανω.
Το χειροτερο σεναριο που μπορει να τυχει πιο ειναι? Αν το ζορισω καποια στιγμη μπορει να μου μεινει στο χερι? Εχει περασει ενα διαστημα 2 χρονων απο τοτε που εγινε κ μεχρι στιγμης ακομα ακουγεται το ιδιο..

Kazakos Garage
05-02-16, 20:23
μιπος ειναι απο τα λαστιχα σου??

BILL007
05-02-16, 20:24
Αν αναφερεσαι σε μενα εχω 196.000km.. ρουλεμαν πισω στους τροχους εχω αλλαξει με SKF. Επισης το story ξεκινησε απο οταν ενα απογευμα ειχε ψιλοβρεξει κ ηθελα να "σφαλιαρισω" λιγο κ εγραψε ολη την πρωτη κ την δευτερα. Απο εκεινο το σημειο κ μετα ξεκινησε να ακουγεται αυτο το παρομοιο βουητο που λεει κ ο φιλος πιο πανω.
Το χειροτερο σεναριο που μπορει να τυχει πιο ειναι? Αν το ζορισω καποια στιγμη μπορει να μου μεινει στο χερι? Εχει περασει ενα διαστημα 2 χρονων απο τοτε που εγινε κ μεχρι στιγμης ακομα ακουγεται το ιδιο..

Οχι το παιδί παραπάνω ρώταγα. Αλλά και πάλι τα 200Κ+ είναι ώρα αλλαγής σε αυτά.

Το χειρότερο σενάριο είναι να είναι διαφορικό (απο μη αλλαγή βαλβολίνης και υπερβολικό "κάψιμο").

Καλύτερα σε κάθε περίπτωση να πας το συντομότερο σε συνεργείο, δεν παίζουν με αυτά thumb

SoNiC_77Gr
05-02-16, 20:27
πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.

Εισαι σιγουρος οτι απο εκεινο το βραδυ που εγινε η συμπληρωση ξεκινησε να ακουγεται ο θορυβος? Μηπως υπηρχε κ πριν αλλα ελαχιστος κ με οτι εκανε ο μαστορας το εκανε να ακουγεται περισσοτερο?

deepBLUE
05-02-16, 20:28
μιπος ειναι απο τα λαστιχα σου??

Γι αυτό τον ρώτησα για το οδόστρωμα Χρήστο.

Ομως αν δεν εχεις αλλαξει βαλβολίνες ποτέ καλό είναι να τις αλλάξεις και ισως να έβαζες και κατι πιο ενισχυμένο σαν +FM Booster ας πούμε.
Αυτά τα lifetime βαλβολίνες είναι παπ@ριές και οι βαλβολίνες βγαίνουν.
Με όλο τον σεβασμό αλλά,μήπως να αλλάξεις και μηχανικό?

BILL007
05-02-16, 20:31
πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.

:shok::shok::shok::shok::shok::shok: ΩΠΑΑΑΑΑ!!!!!!!!


https://youtu.be/Bwp2cW0_LxY?t=175

Stavros32
05-02-16, 20:49
Για τον αν ακουγοτανε πιο μπροστα αυτος ο θορυβος απλα πολυ λιγο δε το προσεξα τι να πω δεν ξερω,για τα λαστιχα το σκεφτικα κι εγω αλλα σε ολα τα οδοστρωματα ειναι ιδιος ο θορυβος,παντως θα το παω και σε ενα αλλο συνεργειο απο εβδομαδα να ελενξουνε τα ημιαξονια και απο οτι θυμαμαι οτν σηκωσανε το αυτοκινητο για να δουνε για τα ρουλεμαν ειχα πιασει τα ημιαξονια και ειχανε καποια κενα και το δεξι ειχε περισσοτερα αλλα δεν εδωσα βασει και αυτοι μου ειπανε οτι αυτα τα κενα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.

isou
05-02-16, 21:22
Και στο δικό μου δεν έχει τάπα για να βγαίνουν οι βαλβολίνες.Όσες φορές τις έχω αλλάξει λύσαμε το καπάκι πίσω,(έχει και μια πολύ ψιλή φλάτζα,η οποία την πρώτη φορά κόπηκε),τις βγάλαμε,δέσαμε (με φλατζόκολλα) και γεμίσαμε από την τάπα που έχει.Να υποθέσω επειδή είναι το μικρό καβούκι είναι έτσι;

Lykouras
05-02-16, 21:24
Kατα 99% είσαι για ημιαξόνια/ρουλεμάν.
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον μαστρο Μπιλλ:+1:

Skraponi
05-02-16, 21:53
Αυτο το μοντελο εχω και εγω με 210.000km. Το βουητο αυτο, σαν γουργουρητο,το ακουγα απο μπροστα δεξια. Αλλαξα συνεμπλοκ και ολα καλα μετα. Κανενας θορυβος.

SoNiC_77Gr
06-02-16, 12:34
Αυτο το μοντελο εχω και εγω με 210.000km. Το βουητο αυτο, σαν γουργουρητο,το ακουγα απο μπροστα δεξια. Αλλαξα συνεμπλοκ και ολα καλα μετα. Κανενας θορυβος.

Εγω τα εχω αλλαξει προσφατα ολα τα μπροστινα, ψαλιδια και συνεμπλοκ οποτε δν ειναι σιγουρα απο μπροστα..

Stavros32
06-02-16, 18:06
Καλησπερα παιδια! Απο εβδομαδα θα το παω σε ενα αλλο συνεργειο να το δουνε ,αυτο παντως για το ημιαξονιο η καποιο ρουλεμαν με κανει περισσοτερο τι να πω...σκεφτικα να κανω και μια αλαγη τα λαστιχα μπρος πισω για να δω μηπως προερχεται και απο τα λαστιχα αλλα δε θα αλαζε ο θορυβος αναλογα με το οδοστρωμα? Βασικα ειναι και σχεδον καινουργια κιολας τον αυγουστο τα εβαλα που μας περασε ,εχω κανει απο τοτε 4000χλμ.

nikos valvetronic
06-02-16, 23:23
Φίλε Sonic σε βλέπω κατά πάσα πιθανότητα για διαφορικό..Μην τρελαίνεσαι
όμως για να φτάσει σε σημείο να τα φτύσει πρέπει να κάνει πολύυυ θόρυβο.
Αν δεν το ζορίσεις ξανά με εκκινήσεις και τέτοια θα πάει πολύ καιρό ακόμα.
Για Stavro έχω να πω να τσεκάρεις πρώτα από όλα τα λάστιχα σου
όπως είπαν και ο deep και ο Kazakos.Αν έβαλες τίποτα δεύτερα είναι πολύ
πιθανό να βγάλουν θόρυβο.Την πάτησε ο αδελφός μου με κάτι Kormoran
που έβαλε.Το αμάξι κάνει σαν να έχει ρουλεμαν τροχού στα τελευταία του...
πολύ βουιτό και όσο γράφει χλμ τόσο αυξάνεται.

deepBLUE
07-02-16, 00:24
Δεύτερα;
Τι δεύτερα εμένα τα ps2 κόντεψαν να με τρελάνουν

Stavros32
07-02-16, 01:03
Φοράω Dunlop διαστάσεις 205 55 16 και τώρα που το σκέφτομαι έχω διαπιστώσει κάποιες απώλειες στο δεξί πίσω λάστιχο δηλαδή από τη μεριά που προέρχεται αυτό το βουητό, κάθε μήνα από τον Νοέμβριο το συμπληρώνω, έχει 24 ενώ τα αλλα είναι στο 30 και σκέφτηκα μήπως έχω πατήσει κάτι και χάνει σιγά σιγά.πάντως στις ζάντες έγινε ζυγοστάθμιση μπηκανε βαρίδια ήτανε λίγο ταλαιπωρημένες. Ξαφνικά τώρα ενώ τόσους μήνες όλα καλά εμφάνισε θόρυβο είναι δυνατόν?

SoNiC_77Gr
07-02-16, 17:28
Φίλε Sonic σε βλέπω κατά πάσα πιθανότητα για διαφορικό..Μην τρελαίνεσαι
όμως για να φτάσει σε σημείο να τα φτύσει πρέπει να κάνει πολύυυ θόρυβο.
Αν δεν το ζορίσεις ξανά με εκκινήσεις και τέτοια θα πάει πολύ καιρό ακόμα

Καμια προταση για το τι βαλβολινες να βαλω, ετσι σαν πρωτο βημα μπας κ ελαττωθει ο θορυβος?
Redline 75w90 κανει? Για το +FM Booster που ειπε πιο πανω ο deepBlue, υπαρχει μαρκα η ετσι το ζητανε? Δεν με νοιαζει το κοστος οσον αφορα τις βαλβολινες, ας ειναι κ λιγο ακριβη αν ειναι καλη!

deepBLUE
08-02-16, 01:08
Καμια προταση για το τι βαλβολινες να βαλω, ετσι σαν πρωτο βημα μπας κ ελαττωθει ο θορυβος?
Redline 75w90 κανει? Για το +FM Booster που ειπε πιο πανω ο deepBlue, υπαρχει μαρκα η ετσι το ζητανε? Δεν με νοιαζει το κοστος οσον αφορα τις βαλβολινες, ας ειναι κ λιγο ακριβη αν ειναι καλη!
H +fm booster τις ζητάς αλλά αυτές νομίζω είναι μόνο για μπλοκέ δισκάτα γι αυτό έγραψα κάτι αντίστοιχο.
Θα το επιβεβαιώσω αύριο και θα σου πω .

deepBLUE
08-02-16, 11:18
Υπάρχουν διάφορα πρόσθετα όμως αν το διαφορικό έχει θέμα δε νομίζω να το σώσεις,
Το +FM Booster ειναι για μπλοκε δισκάτα..Ζ3Μ-Μ3 Ε46 κλπ είναι τρία μπουκαλάκια και μπάινουν μόνο αυτά χωρίς προσθήκη κάποιας άλλης βαλβολίνης.

SoNiC_77Gr
08-02-16, 17:43
Οποτε δν ειναι για μενα αυτο..
Θα δοκιμασω με Redline 75w90 και βλεπουμε. Ναι το ξερω οτι αν εχει θεμα δν το σωζω απλα να δοκιμασω κατι απλο πριν παμε για πιο χοντρα πραγματα..
Ευχαριστω παντως!

Stavros32
08-02-16, 18:33
Καλησπερα παιδια! Πηγα τωρα το απογευμα σε ενα αλλο συνεργειο, το καναμε βολτα το σηκωσαμε και τελικα και τα δυο πισω ρουλεμαν απλα το δεξι κανει λιγο περισσοτερο θορυβο.Οποτε παμε για αλαγη ρουλεμαν τελικα.

SoNiC_77Gr
11-02-16, 18:40
Ενημερωση!
Σημερα πηγα συνεργειο για αλλαγη δισκο-πλατο κ επι της ευκαιριας ειδαμε κ το διαφορικο..
Ο ηχος οντως προερχεται απο εκει, το σηκωσαμε και το πηγα μεχρι 80km κ το αφησα κ ακουστηκε ο θορυβος απο οτι ειπε ο μηχανικος μεσα απο το καβουκι..
Οποτε μου λεει να μην το ζοριζω, δν θα με αφησει στον τοπο αν το παω νορμαλ κ οποτε βρω καλη ευκαιρια σε θεμα τιμης να τσιμπησω κανενα διαφορικο, καλυτερα μου λεει να μην κανω ανακατασκευη το δικο μου γιατι θα παει περιπου τα ιδια λεφτα με το να παρω ενα αλλο. Αμα ειναι κ κανα μπλοκε μου λεει ακομα καλυτερα! :winkcool: