PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εσωτερικό φωτισμό



vrontax
24-01-16, 12:37
Καλησπέρα παιδιά,

Καινούριος στο forum και κάτοχος μιας e36 06/93 sedan. Άλλαξα τα λαμπάκια στις πίσω κολόνες και στη πλαφονιέρα, αντικαθιστώντας τα με led. Το πρόβλημα είναι ότι όταν κλείνω τις πόρτες,είτε κλειδώνοντας μετά το παρκάρισμα, είτε ξεκινώντας να πάω κάπου, τα φωτάκια δεν κλείνουν τελείως. Μένουν ελάχιστα αναμένα. Τόσο λίγο, που την ημέρα σχεδόν δεν φαίνονται. Παρόλα αυτά, όπως καταλαβαίνετε, αναγκάζομαι να τα κλείνω από τον κεντρικό διακόπτη της πλαφονιέρας, από φόβο μη μείνω από μπαταρία. Είχε κανείς στο forum παρόμοιο πρόβλημα ώστε να μου πει πως το έλυσε;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

VasilisG85
24-01-16, 17:40
Το ίδιο κάνει και σε μένα φίλε vrontax, δεν το έψαξα καθόλου. Όσο για την μπαταρία μην ανησυχείς, εγώ δεν κλείνω την πλαφονιέρα και δεν παθαίνει κάτι η μπαταρία...

nikos92
24-01-16, 18:10
αυτο συμβαινει γιατι τα led που εβαλες δεν ειναι cun bus οταν κλειδωνεις το αμαξι κανει εναν ελεγχο και στελνει ελαχιστο ρευμα επιδη ειναι led ακομα και με αυτο το ελαχιστο ρευμα ψηλο αναβουν τωρα αν δεν σου αρεσει αυτο πρεπει να αγορασεις αλλεσ λαμπες που ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα γενικα δεν ειναι κατι και ουτε θα εχεις καποιο θεμα εκτος απο το γεγονος οτι μπορει να σε εκνευριζει

vrontax
24-01-16, 18:10
Βασίλη σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα led λαμπάκια πρέπει να τραβάνε ελάχιστα από την ενέργεια της μπαταρίας. Κι εγώ ίσως το άφηνα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο κάθε μέρα, λόγω του ότι η δουλειά μου είναι κοντά στο σπίτι μου. Καμιά βόλτα μόνο μια φορά την εβδομάδα η κάθε 10 - 15 μέρες. Εσύ πόσο καιρό το έχεις αφήσει σε ακινησία με ανοιχτή τη πλαφονιέρα;

vrontax
24-01-16, 18:15
Νίκο σ ευχαριστώ και σένα για την απάντηση. Όχι δεν μ' εκνευρίζει. Με ανησυχεί μόνο το γεγονός του ότι δεν το κινώ συχνά. Όπως προανέφερα κάθε 7 με 15 μέρες περίπου.

nikos92
24-01-16, 18:20
δεν θα εχεις κανενα προβλημα τραβανε ελαχιστο ρευμα

vrontax
24-01-16, 18:24
Οκ Νίκο ίσως το αφήσω να δω πως θα πάει. Τις τέσσερις λάμπες led τις πλήρωσα 5 ¤ τη μία. Αν γνωρίζεις, οι canbus λάμπες πόσο περίπου πιο ακριβές είναι; (σε περίπτωση που μπω στη διαδικασία να ασχοληθώ)

nikos92
24-01-16, 18:50
5 euro για απλες λαμπες led ειναι παρα πολλα μπορεις να παρεις απο ebay η ακομα και απο εδω θα βρεις λαμπες απο 2 euro μεχρι 15 την μια μπορεις να παρεις απο ενα site ledmania λεγεται εχει λαμπιτσες με can bus με 2 euro και δεν νομιζω να εχεις θεμα κινεζικες ειναι αλλα και κατι αλλες oshram καπως ετσι λεγονατι που ειναι απο τις καλυτερες αλλα και πιο ακριβες η αποψη μ μην τις αλλαξεις μια χαρα εισαι και ετσι

vrontax
24-01-16, 18:57
Οκ Νίκο,σ' ευχαριστώ και πάλι

nikos92
24-01-16, 18:59
τπτ φηλε μ παντως απλες λαμπες led κανουν 50lepta και οχι 5 εθρο η μια ειναι κριμα που τα εσκασες και εχεις και θεμα

vrontax
24-01-16, 19:03
Αν είναι έτσι όπως τα λες έχεις δίκιο. Βέβαια μου τις τοποθέτησε και καθάρισε και τα τζαμάκια. Ξέρω ότι αυτό λογικά είναι απλό, αλλά εγώ λόγω του ότι είμαι άσχετος με το όλο θέμα, δεν θα μπορούσα - τολμούσα να το κάνω.

nikos92
24-01-16, 19:07
υπαρχουν παρα πολλα videakia στο youtube και ακομα και εγω που πιο ασχετος πεθενεις τα αλαξα μονος μ φαντασου οποτε αμα εχεις 30 λεπτα καντο μονος σ

nikos92
24-01-16, 19:09
ενα κακο πραγμα στους περισσοτερους π ασχολουνται με αυτοκινητα εχω παρατηρησει οτι ειναι .με το που βλεπουν bmw η κατι παρομοιο κοπανανε αβερτα στις τημες

vrontax
24-01-16, 19:33
Λογικά κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω. Στην τελική πόση ζημιά να κάνω... :drive:

VasilisG85
24-01-16, 21:24
Βασίλη σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα led λαμπάκια πρέπει να τραβάνε ελάχιστα από την ενέργεια της μπαταρίας. Κι εγώ ίσως το άφηνα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο κάθε μέρα, λόγω του ότι η δουλειά μου είναι κοντά στο σπίτι μου. Καμιά βόλτα μόνο μια φορά την εβδομάδα η κάθε 10 - 15 μέρες. Εσύ πόσο καιρό το έχεις αφήσει σε ακινησία με ανοιχτή τη πλαφονιέρα;

Το έχω αφήσει μέχρι και 1 μήνα χωρίς να το βάλω μπρος καθόλου, δεν παθαίνει τίποτα μην αγχώνεσαι...

vrontax
24-01-16, 22:48
Ωραία. Δεν νομίζω να το αφήσω τόσο πολύ χωρίς να το κινήσω. Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη

Lefterisk
27-01-16, 21:43
εγω προσωπικα ειχα θεματα παλιοτερα με λεντακια μεσα στην καμπινα και τα οποια προξενηθηκαν μετα απο 6 μηνες που τα ειχα βαλει!!!
γενικα τα Ε9Χ ειναι μυστηρια με το can bus και τις αντιστασεις φωτισμου.

vrontax
28-01-16, 23:48
Τι θεματάκια είχες Λευτέρη; Θέλω να πω πόσο σοβαρά ήταν και πως τα έλυσες.