PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW E21...αξιζει??



mitsimotsis
14-01-16, 16:18
Γεια σας μαγκες...ειμαι ακομα μικρος αλλα το καλοκαιρι προκειται να βγαλω διπλωμα κ να παρω δικο μου αμαξι.Σκεφτομαι να παρω E21 γιατι μου αρεσει αρκετα αλλα δεν ξερω αν αξιζει.Δηλαδη,μηχανικα τι βελτιωσεις πρωτεινονται ή τι μετατροπες,αν γενικα σαν αμαξωμα εχει σαπακια,κ αν αξιζει γενικα να ¨παντρευτω¨ ενα τετοιο αμαξι.Ευχαριστω εκ των προτερων...

costask2
15-01-16, 16:46
Γεια σας μαγκες...ειμαι ακομα μικρος αλλα το καλοκαιρι προκειται να βγαλω διπλωμα κ να παρω δικο μου αμαξι.Σκεφτομαι να παρω E21 γιατι μου αρεσει αρκετα αλλα δεν ξερω αν αξιζει.Δηλαδη,μηχανικα τι βελτιωσεις πρωτεινονται ή τι μετατροπες,αν γενικα σαν αμαξωμα εχει σαπακια,κ αν αξιζει γενικα να ¨παντρευτω¨ ενα τετοιο αμαξι.Ευχαριστω εκ των προτερων...

γεια σου φιλέ κ καλως ήρθες στη παρέα.. εγώ είμαι φαν του ε21 και δεν το αλλάζω με τίποτα.. ωραία καρότσα, η πρώτη σειρά 3 :thumbsup:

για να βρεις ένα καθαρο ε21 θα πρέπει να ψαχτεις πολύ κ τα καλά κοστίζουν.. μπες στο θρεντ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23696 να δεις το δικο μου προτζεκτακι που αρχικά έλεγα ότι δεν είχε πολλές σαπίλες κ σκουριά αλλά όπως θα δεις δεν ήταν έτσι στην πραγματικότητα χαχαχα :whistle:

μηχανικά αν πας για 4 κύλινδρο μοτερ το μ10 εχει πολλές βελτιώσεις που μπορεις να κάνεις, όπως διπλά Βέμπερ καρμπιρατέρ, φτιάξιμο κεφαλις, εκκεντροφόρους κτλ αλλα θα ρήξεις πολύ χρήμα για λίγα αλόγα.
από ανταλλάχτηκα θα βρεις πολύ πράγμα, κ εξωτερικο κ ελλαδα

τώρα αν αξίζει η όχι θα το κρίνεις μονος σου, για εμένα αυτό το αυτοκινήτο ειναι μια τρελά κ μου αρεζε από μικρος, αρα οσα χρήματα να ρίξω δεν τα λείπαμε αλλά για πρώτο αμάξι θα σε συνιστούσα να παρεις ένα ε30 που μπορεις πιο εύκολα κ με λιγότερα χρήματα να βρεις ένα καθαρο κ καλο, και με παραπανω επιλογες στη μηχανή κ σε αλογα, κ το ε30 είναι πιο καλοστιμενο από το ε21, αρα για παντιλικια κ σβούρες θα γουσταρεις πιο πολύ με το 30αρι παρα με το 21. :thumbsup::thumbsup:

mitsimotsis
15-01-16, 16:59
Καλως σας βρηκα!!Ναι εχουν μια αλητεια τα πρωτα 3αρια κ γενικοτερα τα παλια αμαξια δν το συζητω...τα καινουρια τα θεωρω λιγο πιο ''γυναικεια'' θα ελεγα παντα ομως υπρχουν κ οι εξαιρεσεις...ευχαριστω για την απαντηση σου...οποτε αρχιζει το ψαξιμο για Ε30...

A8hnaios
15-01-16, 19:57
Καλώς ηρθες φιλαράκι και καλό ψάξιμο με το 30αρι..
Γνώμη μου κοίτα για 318 is.

mitsimotsis
15-01-16, 21:32
Καλώς ηρθες φιλαράκι και καλό ψάξιμο με το 30αρι..
Γνώμη μου κοίτα για 318 is.
Ευχαριστω φιλε...αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να φτασω τα 200 αλογατα...απλα φοβαμαι μηπως το 1800 καιει πολυ...

Dimimav
15-01-16, 21:40
Ευχαριστω φιλε...αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να φτασω τα 200 αλογατα...απλα φοβαμαι μηπως το 1800 καιει πολυ...

Τι εννοείς θα καίει πολυ;
Δηλαδή οταν θα φτάσεις το άλλο 200 άλογα δεν θα καιεί;
Κοιτάς παλιά αυτοκινητα το οτι θα καταναλώνουν πολυ μπορεις να το θεωρήσεις δεδομένο

mitsimotsis
15-01-16, 21:53
Τι εννοείς θα καίει πολυ;
Δηλαδή οταν θα φτάσεις το άλλο 200 άλογα δεν θα καιεί;
Κοιτάς παλιά αυτοκινητα το οτι θα καταναλώνουν πολυ μπορεις να το θεωρήσεις δεδομένο

Το 1800αρι πχ να μην καει σαν ενα 2λιτρο νεοτερης τεχνολογιας...καταλαβες με ποια εννοια στο λεω??

compactM3
16-01-16, 15:00
Το 1800αρι πχ να μην καει σαν ενα 2λιτρο νεοτερης τεχνολογιας...καταλαβες με ποια εννοια στο λεω??

το 1800αρι εκεινης της εποχης, θα καιει σαν 3λιτρο νεας τεχνολογιας...
καπου εχεις μπερδευτει

BILL007
16-01-16, 15:08
το 1800αρι εκεινης της εποχης, θα καιει σαν 3λιτρο νεας τεχνολογιας...
καπου εχεις μπερδευτει
+100000 thumb

mitsimotsis
16-01-16, 16:54
το 1800αρι εκεινης της εποχης, θα καιει σαν 3λιτρο νεας τεχνολογιας...
καπου εχεις μπερδευτει
Σοβαρα??κακο αυτο...

A8hnaios
16-01-16, 18:11
Σοβαρα??κακο αυτο...

Γιατί; Τα πετρέλαια-βενζινες έχουν πέσει σε ιστορικά χαμηλά.. :whistle:

mitsimotsis
17-01-16, 11:33
Γιατί; Τα πετρέλαια-βενζινες έχουν πέσει σε ιστορικά χαμηλά.. :whistle:

Χαχαχαχχααχ μακαρι...μιλησα με εναν γνωστο μου ο οποιος εχει οδηγησει πολλα κ διαφορα(τωρα εχει καταληξει με ενα EVO 9) κ μ ειπε οτι καλυτερα θα ηταν να μην ειναι το πρωτο μου αμαξι ενα Ε30...πρωτα να μαθω να οδηγαω,να παρω μια γευση του ορου ''ταχυτητα'' κ αργοτερα να βρω ενα αμαξι οπως το Ε30 να το βελτιωσω κ να παιζω μπαλα...

Dimzan
17-01-16, 13:36
Αυτο που σου ειπε ο γνωστος σου ισχυει. Πολλοι εχουν σκοτωθει οταν πηραν για πρωτο αμαξι πισωκινητο με πολλα αλογα (καποιοι και με λιγα αλογα).

Τα αμαξια που κοιτας ειναι παντελως ασυμφορα.

Γουσταρω κι εγω τα παλια στρογγυλοφαναρα και εψαχνα για πολλα χρονια να παρω ενα 30αρι. Δεν πηρα ποτε ομως για τους λογους που θα σου εξηγησω:

Το 99% των φτηνων e30 εχουν πολλα σαπακια, τρακαρισματα και ταλαιπωρημενα σασι αρα σεβαθος χρονου θα βγουν πολυ πιο ακριβα απο τα ακριβα μεταχειρισμενα e30.

Ειναι αυτοκινητα 25-30 χρονων, και αμα βαλεις 12.000χλμ το χρονο ξεκινας με 300.000χλμ στην πλατη του μινιμουμ. Μετα απο 30 χρονια και 300.000 ποσα ανταλλακτικα πιστευεις θα ειναι σε καλη κατασταση και δε θα χρηζουν αλλαγης στο αμμεσο μελλον? Σε βαθος χρονου παντως ολο και κατι θα χαλαει οποτε παλι το κοστος ανεβαινει. Τα ανταλλακτικα του ειναι παμφθηνα, ομως βαλε και τα εργασικα και την ταλαιπωρια να πηγαινοερχεσαι συνεργειο. Εκτος αν βρεις καποιο σε αψογη κατασταση με τα περισσοτερα ανταλλακτικα του αλλαγμενα που σιγουρα ομως θα ειναι πολυ ακριβο.

Καταναλωση... χμμμμ... Λοιπον, εδω ισχυει το προφανες που σου ειπαν. Παλιο αμαξι ειναι, με παλαια τεχνολογια (ποσο μαλλον το e21 με τα καρμπυρατερ) οποτε σιγουρα στα ιδιαι κυβικα καιει παραπανω απο ενα καινουριο. Ποσο μαλλον αν το πειραξεις με εκκεντροφορους τουρμπο κλπ. Θα φτασεις τα 13-15λ/100χλμ, που ειναι οντως πολλα. Στα 1000χλμ το μηνα με καταναλωση 15 και τιμη βενζινης 1,35 ειναι περιπου 200¤ το μηνα βενζινες.

Με αυτα και με αυτα, αν τα βαλεις κατω ενα σωστο e30 θελει 5000¤, τα φθηνοτερα οσο και να εψαχνα δε βρηκα καποιο αξιολογο. Κατα καιρους μπορει να βρεις κατι ψοφια 1600αρια με μεταλλικους προφυλακτηρες στα 2000-2500¤ . Στα e21 σιγουρα θα βρεις και πιο φτηνα αλλα ειναι πολυ πιο αδυναμοι οι κινητηρες τους αν φορανε καρμπυρατερ και εχουν ακομα μεγαλυτρερη καταναλωση. Λογω παλαιοτητας ομως μαλλον θα εχουν και περισσοτερα σαπακια.

Με αυτα και με αυτα θα δωσεις ενα Α ποσο για ενα παλιο αμαξι, που λογω παλαιοτητας δεν ξερεις τι μπορει να σου βγαλει και φυσικα λογω παλαιοτητας θα εχεις την τεχνολογια εκεινης της εποχης. Ειναι και θεμα ασφαλειας απο ενα σημειο και μετα. abs μπορει να βρεις σε e30, αεροσακους ομως οχι. a/c επισης βρισκεις ή βαζεις με εξτρα κοστος. Σε ενα συγχρονο αμαξι αυτα ειναι δεδομενα.

Αφου λοιπον τα ειδα κι εγω αυτα, απογοητευτηκα και πρωτο αμαξι πηρα ενα honda με 115 αλογα, δεν το λες κι αργο, και αφου το εδωσα μετα απο χρονια ειπα θα παρω πισωκινητο. ΜΧ5 φιλε, με 7000¤ πηρα αμαξι του 2008 με klima 4airbags πισωκινητο και 0-100 κατω απο 9. Αν θες οπωσδηποτε πισωκινητο που να μπορεις να κανεις λιγο παιχνιδι βρες mx5. Τα bmw για να μπορεις να κανεις λιγο παιχνιδι και να χαρεις την πισωκινηση θες 150-200 αλογα γιατι ειναι πολυ βαρυα. Εχω οδηγησει απο 116 μεχρι Μ3. Η μονη αξιολογη και βιωσιμη επιλογη σε bmw απο αποψη κοστους ειναι το 318is. Ειτε το e30, ειτε το e36. Το 30αρι λογω βαρους ειναι αισθητα πιο γρηγορο, και με ενα μπλοκε σου χαριζει πολλα χαμογελα. Το εχω οδηγησει και ξερω. Ομως τα σωστα e30 318is κοστιζουν 5000¤. Κι αν κοστιζουν 3000¤ αρχικα τοτε σε βαθος χρονο θα ξεκπερασουν τα 5000¤. e36 318is δεν εχω οδηγησει, αλλα σιγουρα ειναι πιο συγχρονο και λιγο πιο αργο απο το 30αρι. Παλι για αν βρεις σωστο e36 318is θες περιπου 4000¤. Ειναι λιγο πιο φτηνα γιατι κυκλοφορησαν περισσοτερα, και επισης δεν εχει την αλητεια που εχει το Ε30.

Σου χαλασα το ονειρο αλλα τι να κανυομε, γι αυτο ειανι τα φορουμ, για να μαθαινεις.

PetrosD
17-01-16, 14:08
^Πολύ σωστά τα λες. Μια μικρή ένσαση μόνο, δε νομίζω να βρει κανείς E30 με πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα που να μην έχει αλλάξει τουλάχιστον 1 φορά ή και 2 όλα τα ανταλλακτικά του.

Dimzan
17-01-16, 14:50
ναι, αλλα καποια ανταλλακτικα παιζχει να ειναι καινουρια (αλλαγμενα προσφατα) και καποια να εχουν αλλαχτει πριν 15 χρονια. Δεν ξερεις ποτε θα σου σκασει και απο που. Μπορει να μη χρειαστει και τιποτα, μπορει και καποιο ανταλλακτικο που αλλαξε πριν 5 χρονια να ηταν μεταχειρισμενο απο παλιατζη και να θελει παλι αλλαγη.

Ειναι μεγαλο το ρισκο κατ εμε. Γι αυτο και πλεον οποτε βλεπουμε σωστο e30 ειναι απο καποιον ωριμο 40αρη που εχει αλλα 2-3 αυτοκινητα και δε χρησιμποιει το 30αρι σαν κυριο και μοναδικο αυτοκινητο. Δε βλεπω πολλους πιτσιρικαδες με 30αρια οπως εβλεπα πριν 10 χρονια. Μεγαλο το κοστος πλεον, και δεδομενης της ανεργιας στις μικρες ηλικιες ειναι αναμενομενο. Με βασικο μισθο σχεδον 400¤ και σημα-ασφαλεια για 1800κκ κοντα στα 700¤ το χρονο οι νεοι γενικως δεν μπορουν να παρουν αμαξι... Εμεις προλαβαμε μια καπως ακλυτερη εποχη.

Dathanaso
17-01-16, 16:10
Χαχαχαχχααχ μακαρι...μιλησα με εναν γνωστο μου ο οποιος εχει οδηγησει πολλα κ διαφορα(τωρα εχει καταληξει με ενα EVO 9) κ μ ειπε οτι καλυτερα θα ηταν να μην ειναι το πρωτο μου αμαξι ενα Ε30...πρωτα να μαθω να οδηγαω,να παρω μια γευση του ορου ''ταχυτητα'' κ αργοτερα να βρω ενα αμαξι οπως το Ε30 να το βελτιωσω κ να παιζω μπαλα...

Συμφωνω και εγω σαν πρωτο δωσε λιγα λεφτα μαθε και μετα τρεξε

DIMITr|S
17-01-16, 18:10
Δεν κανει ε30 και με πολλα αλογα για πρωτο αμαξι....
Και θα το μετανοιωσεις λογω καταναλωσης...και ειναι επικινδυνο...δν παρεχει καμια ασφαλεια....και θα σου βγαζει βλαβες που μπορει να μην ειναι ακριβες...αλλα οταν δν ξερεις θα τα χρυσοπληρωνεις τις επισκεψεις στα μαστορια
Αυτα απο εναν φαν του ε30

mitsimotsis
18-01-16, 19:00
Αυτο που σου ειπε ο γνωστος σου ισχυει. Πολλοι εχουν σκοτωθει οταν πηραν για πρωτο αμαξι πισωκινητο με πολλα αλογα (καποιοι και με λιγα αλογα).

Τα αμαξια που κοιτας ειναι παντελως ασυμφορα.

Γουσταρω κι εγω τα παλια στρογγυλοφαναρα και εψαχνα για πολλα χρονια να παρω ενα 30αρι. Δεν πηρα ποτε ομως για τους λογους που θα σου εξηγησω:

Το 99% των φτηνων e30 εχουν πολλα σαπακια, τρακαρισματα και ταλαιπωρημενα σασι αρα σεβαθος χρονου θα βγουν πολυ πιο ακριβα απο τα ακριβα μεταχειρισμενα e30.

Ειναι αυτοκινητα 25-30 χρονων, και αμα βαλεις 12.000χλμ το χρονο ξεκινας με 300.000χλμ στην πλατη του μινιμουμ. Μετα απο 30 χρονια και 300.000 ποσα ανταλλακτικα πιστευεις θα ειναι σε καλη κατασταση και δε θα χρηζουν αλλαγης στο αμμεσο μελλον? Σε βαθος χρονου παντως ολο και κατι θα χαλαει οποτε παλι το κοστος ανεβαινει. Τα ανταλλακτικα του ειναι παμφθηνα, ομως βαλε και τα εργασικα και την ταλαιπωρια να πηγαινοερχεσαι συνεργειο. Εκτος αν βρεις καποιο σε αψογη κατασταση με τα περισσοτερα ανταλλακτικα του αλλαγμενα που σιγουρα ομως θα ειναι πολυ ακριβο.

Καταναλωση... χμμμμ... Λοιπον, εδω ισχυει το προφανες που σου ειπαν. Παλιο αμαξι ειναι, με παλαια τεχνολογια (ποσο μαλλον το e21 με τα καρμπυρατερ) οποτε σιγουρα στα ιδιαι κυβικα καιει παραπανω απο ενα καινουριο. Ποσο μαλλον αν το πειραξεις με εκκεντροφορους τουρμπο κλπ. Θα φτασεις τα 13-15λ/100χλμ, που ειναι οντως πολλα. Στα 1000χλμ το μηνα με καταναλωση 15 και τιμη βενζινης 1,35 ειναι περιπου 200¤ το μηνα βενζινες.

Με αυτα και με αυτα, αν τα βαλεις κατω ενα σωστο e30 θελει 5000¤, τα φθηνοτερα οσο και να εψαχνα δε βρηκα καποιο αξιολογο. Κατα καιρους μπορει να βρεις κατι ψοφια 1600αρια με μεταλλικους προφυλακτηρες στα 2000-2500¤ . Στα e21 σιγουρα θα βρεις και πιο φτηνα αλλα ειναι πολυ πιο αδυναμοι οι κινητηρες τους αν φορανε καρμπυρατερ και εχουν ακομα μεγαλυτρερη καταναλωση. Λογω παλαιοτητας ομως μαλλον θα εχουν και περισσοτερα σαπακια.

Με αυτα και με αυτα θα δωσεις ενα Α ποσο για ενα παλιο αμαξι, που λογω παλαιοτητας δεν ξερεις τι μπορει να σου βγαλει και φυσικα λογω παλαιοτητας θα εχεις την τεχνολογια εκεινης της εποχης. Ειναι και θεμα ασφαλειας απο ενα σημειο και μετα. abs μπορει να βρεις σε e30, αεροσακους ομως οχι. a/c επισης βρισκεις ή βαζεις με εξτρα κοστος. Σε ενα συγχρονο αμαξι αυτα ειναι δεδομενα.

Αφου λοιπον τα ειδα κι εγω αυτα, απογοητευτηκα και πρωτο αμαξι πηρα ενα honda με 115 αλογα, δεν το λες κι αργο, και αφου το εδωσα μετα απο χρονια ειπα θα παρω πισωκινητο. ΜΧ5 φιλε, με 7000¤ πηρα αμαξι του 2008 με klima 4airbags πισωκινητο και 0-100 κατω απο 9. Αν θες οπωσδηποτε πισωκινητο που να μπορεις να κανεις λιγο παιχνιδι βρες mx5. Τα bmw για να μπορεις να κανεις λιγο παιχνιδι και να χαρεις την πισωκινηση θες 150-200 αλογα γιατι ειναι πολυ βαρυα. Εχω οδηγησει απο 116 μεχρι Μ3. Η μονη αξιολογη και βιωσιμη επιλογη σε bmw απο αποψη κοστους ειναι το 318is. Ειτε το e30, ειτε το e36. Το 30αρι λογω βαρους ειναι αισθητα πιο γρηγορο, και με ενα μπλοκε σου χαριζει πολλα χαμογελα. Το εχω οδηγησει και ξερω. Ομως τα σωστα e30 318is κοστιζουν 5000¤. Κι αν κοστιζουν 3000¤ αρχικα τοτε σε βαθος χρονο θα ξεκπερασουν τα 5000¤. e36 318is δεν εχω οδηγησει, αλλα σιγουρα ειναι πιο συγχρονο και λιγο πιο αργο απο το 30αρι. Παλι για αν βρεις σωστο e36 318is θες περιπου 4000¤. Ειναι λιγο πιο φτηνα γιατι κυκλοφορησαν περισσοτερα, και επισης δεν εχει την αλητεια που εχει το Ε30.

Σου χαλασα το ονειρο αλλα τι να κανυομε, γι αυτο ειανι τα φορουμ, για να μαθαινεις.

Ευχαριστω ρε μαγκα παιζει να ειναι η πιο πληρης απαντηση π θα μπορουσα να παρω :) ο γνωστος μου ειπε κ εκεινος ειτε mx5 ειτε Crx...δεν θελω αναγκαστηκα να ειναι πισωκηνιτο...απλα να ειναι συμπαθητικο σε γκαζι...τωρα για παραδειγμα κοιταω τη Celica του '92 η οποια με λιγες αλαγες τα αγκιζει τα 180-200 αλογα συμφωνα με ενα θειο μου...σε πιο καινουριο δυσκολα θα πηγαινα ακριβως για τον λογο της αλητειας...φαντασου οτι μαζι με τα αδερφια μου εχουμε εναν σκαραβαιο του 73 κ σε 2 μηνες το πολυ θα ειναι ετοιμος απο ανακατασκευη κ ετοιμαζονται αλλα δυο(Carman Ghia και Scirocco mk1)πανεμορφα κ αλητικα κ τα 2 κατα τη γνωμη μου :)

Dimzan
20-01-16, 12:43
γενικα οχι ΠΟΛΛΑ αλογα για πρωτο αμαξι. Ειτε ειναι e30 έιτε καποιο αλλο. Ποσο μαλλον το crx, τον ορισμο της σκοτωστρας.

PetrosD
20-01-16, 13:53
Carman Ghia

Αυτό θα ήθελα να το δω από κοντά!

mitsimotsis
20-01-16, 22:07
Αυτό θα ήθελα να το δω από κοντά!

Εχει τα πατωματα του σκαραβαιου απλα εξωτερικα ειναι πιο κοντα σε Porche...αυτη τη στιγμη βεβαια ειναι σε κατασταση...ολο σαπιο...αλλα οσο πιο σαπιο τοσο περισσοτερη ορεξη για ανακατασκευη...πολυ ομορφο αμαξι...μικρο μαζεμενο,πισωκινητο κ με μια δυνατη μηχανη γινεται...πυραυλος