PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΛΟΠΗ BMW M3 E92 DCT



stef
03-01-16, 15:38
Μόλις μου τηλεφώνησε φίλος όπου μου ανέφερε ότι πριν από μερικές μέρες του έκλεψαν το Μ3 του μέσα από το μόνιμα φυλασσόμενο parking που το είχε με τον μήνα από την περιοχή του Μετς
Το αυτοκίνητο ήταν alpine white M3 E92 DCT με μαύρα nappa δέρματα με styling 220M 19άρες ζάντες και είχε πινακίδα ΙΚΚ-9730

Είναι πανεύκολο πλέον να ανοίξουν BMW αυτοκίνητο μιας και συσκευές κυκλοφορούν στο εμπόριο.
Είναι απαράδεκτο για την BMW να έχει έτσι εκτεθιμένα τα αμάξια της....
Το τελευταίο διάστημα έχει σημειωθεί αύξηση κλοπών σε Χ5, Χ6, Ζ4 Ε89, 135, Μ3 Ε92 & 335
Μάλιστα βρέθηκε & κατσχέθηκε Χ6 της BMW Hellas που είχε ίδιο πλαίσιο με άλλο κλεμμένο που βρέθηκε στο Α.Τ Περιστερίου...

Τόσο εύκολα ανοιγουν τα BMW....

https://www.extremetech.com/extreme/132526-hack-the-diagnostics-connector-steal-yourself-a-bmw-in-3-minutes

Προσοχή μεγάλη σε ολους

deepBLUE
03-01-16, 16:10
Και να ήταν για μόνο αυτό απαράδεκτοι στην BMW ...
Κλέβουν και μοτό GS , GSadv κλπ

stef
03-01-16, 16:22
Σε καλό δρόμο είμαστε...
Τι να πω πραγματικά...

Harisp
03-01-16, 16:29
Αν δεν κάνω λάθος το αμάξι αυτό ήταν σε αγγελία.
Μήπως το είδανε κάποιοι ή το σταμπάρανε...

Συμβαίνουν συνέχεια τέτοια.
Αν στο βάλουν στο μάτι είναι θέμα χρόνου να το χάσεις.

stef
03-01-16, 16:32
Δεν ήταν σε αγγελία.
Το αμάξι δεν πουλιόταν

EVERGET
03-01-16, 17:44
Με τα ε46 το καταλάβαινα ότι τα παίρνανε για μετατροπές, με τα ε92 μου φαινότανε περίεργο μιας κ οι μετατροπές είναι σπάνιες. Πλέον, και μετά απο αρκετές περιπτώσεις ε92 που έχουν ακουστεί, νομίζω πως αυτά τα χτυπάνε για αντικαταστάσεις μοτέρ μιας και οι αστοχίες v8 είναι πολύ συχνές....

Το να στο πάρουν μέσα απο ιδιωτικό πάρκινγκ που πληρώνεις με το μήνα και υποτίθεται πως πρέπει να φυλάσσεται εκεί φέρει τεράστια ευθύνη ο ιδιόκτητης του πάρκινγκ και θα πρέπει ο κάτοχος του ε92 να κινηθεί εναντίον του....

stef
03-01-16, 18:12
Έχει ήδη κινηθεί
Νάσο πλέον τα αυτοκίνητα αυτά (Χ5,Χ6, Ζ4, 135, 335 , Μ3) είτε τα κλέβουν για παραγγελίες προς το εξωτερικό, είτε κυκλοφορούν στα δυτικά προάστια με παραποιημένα χρώματα, πλαίσια κλπ

katsaraios
03-01-16, 18:18
Κατι θα παιζει με το παρκινγκ ,δεν ειναι τοσο απλο να "φανε" αμαξι μονιμου πελατη που ασφαλως θα ειναι γνωστος φυσιογνωμικα σε υπαλληλους και διευθυνση ....
Αν μαλιστα υπηρχε το original κλειδι στο γραφειο φυλαξης του παρκινγκ οπωσδηποτε θα κινουσε παραπανω την περιεργεια του-των υπαλληλων...
Strange case...

Harisp
03-01-16, 19:54
Το μπέρδεψα με κάποιο που είχα δει σε αγγελία και έγραφε Μετς-Παγκράτι.
Πάντως επειδή είμαι παθών, έμαθα ότι πλέον πολλά αυτοκίνητα φεύγουν όπως είναι και πωλούνται σε άλλες χώρες με καινούργια έγγραφα-πινακίδες κτλπ κτλπ
Ούτε κλειδιά θέλουν ούτε τίποτα...

ΔημήτρηςΜ3
03-01-16, 20:20
Νταξ θα παρει τα λεφτα ο φιλος σου θα παρει πορσε

stef
03-01-16, 20:25
Όχι δεν χρειάζονται καν κλειδιά. Ένα μηχανάκι είναι που μπαίνει στη θύρα OBD

ΔημήτρηςΜ3
03-01-16, 20:32
Παιδιά οχι κλεδια σε Πάρκιν ποτε !!!! Και ας λενε τα δικα τους

deepBLUE
03-01-16, 20:42
Όχι δεν χρειάζονται καν κλειδιά. Ένα μηχανάκι είναι που μπαίνει στη θύρα OBD

Η αποψή μου είναι η εξής :
Οταν έχεις τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητο είναι ανήκουστο απο την στιγμή που κυκλοφορεί στο δρόμο να μην έχει συστηματά προστασίας πάνω του,καθώς και ασφάλειες κλοπής και μεικτή .
Ειδικά τις εποχές που διανύουμε .

turbodog
03-01-16, 20:43
είτε κυκλοφορούν στα δυτικά προάστια με παραποιημένα χρώματα, πλαίσια κλπ

Γιατι εχουν free pass στα δυτικα προαστια ενω στα Βορεια η Νοτια δεν μπορουν να κινηθουν? Μπορεις να μας το τεκμηριωσεις αυτο? Γιατι εγω Δυτικα προαστια μενω, και συγκεκριμενα Πετρουπολη αλλα δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου κατι τετοιο.
Καλο ειναι να μην υποτιμαμε τις περιοχες που δεν μενουμε και δεν γνωριζουμε κατα αυτον τον τροπο.

stef
03-01-16, 20:48
4 κλεμμένα ΒMW , 2 X5, 1 Z4 & 1 X6 βρέθηκαν κ μαζεύτηκαν στα Α.Τ Περιστερίου & Ιλίου μέσα από φαναρτζίδικα & συνεργεία από τις εν λόγω περιοχές
Απλούστατο. Δεν κλέβονται αυτοκίνητα να κατοικοεδρεύσουν στην Κηφισιά & στη Βουλιαγμένη που κάνουν μπάμ... Δεν υποτιμώ καμιά περιοχή, μιλάω με επιχειρήματα

turbodog
03-01-16, 20:53
Απο τα εκατονταδες αυτοκινητα που εχουν κλαπει ειναι φυσικο μερικα απο αυτα να βρισκονται και σε συγκεκριμενα Α.Τ. Αυτο πιθανον να σημαινει οτι η αστυνομια κανει καλυτερα την δουλεια της σε αυτες τις περιοχες, εκτος αν πιστευεις οτι οι κλεφτες κινουνται μονο σε αυτες τις περιοχες με τα κλεμενα και δεν πανε πουθενα αλλου

stef
03-01-16, 20:57
Όχι βρε δεν πιστεύω ότι κινούνται μόνο σ αυτές τις περιοχές. Ίσα ίσα κινούνται παντού!!! Και στις "καλές" περιοχές κάνουν παρόμοιες απατεωνιές οι "δήθεν" επιφανείς ιδιοκτήτες τους...

turbodog
03-01-16, 21:04
Οκ! Δεν γραφω κατι αλλο, ξεφευγουμε απο το θεμα μας που ειναι πιο σημαντικο.

Καμερες ασφαλειας και καταγραφικο δεν ειχε το parking?

stef
03-01-16, 21:28
Θα μάθω λεπτομέρειες από εβδομάδα και θα ενημερώσω!

katsaraios
03-01-16, 23:11
Θα μάθω λεπτομέρειες από εβδομάδα και θα ενημερώσω!

Πιστευω ειναι στο κολπο καποιος απο "μεσα" ...σωστα γραφεις χωρις κλειδι το σηκωσαν αλλα ολο και καποιος ειδε τον οδηγο που δεν ηταν ο γνωστος ιδιοκτητης...
Τωρα αν θα πουνε την αληθεια για ευνοητους λογους εμπιστοσυνης κανεις δεν ξερειthumb

stef
03-01-16, 23:36
Η αποψή μου είναι η εξής :
Οταν έχεις τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητο είναι ανήκουστο απο την στιγμή που κυκλοφορεί στο δρόμο να μην έχει συστηματά προστασίας πάνω του,καθώς και ασφάλειες κλοπής και μεικτή .
Ειδικά τις εποχές που διανύουμε .

Σαφώς και είχε ολική & μερική κλοπη Βαγγέλη!
Δες το βίντεο πως βάζουν μπρος το αυτοκίνητο & θα πάθεις πλάκα (αν δεν το χεις ήδη δει)

deepBLUE
03-01-16, 23:38
Δε θέλω να επεκταθώ περεταίρω αλλά υπάρχει τρόπος αποτροπής ενεργοποίησης του κινητήρα και απο εκεί

wantone
04-01-16, 09:01
Δεν μπορει να το εντοπισει η BMW με τα Connected Services? Όλα τα αμαξια εχουν GPS πανω. Σε λιγα λεπτα μπορουν να δουν που είναι.

m_power_lunatic
04-01-16, 11:18
https://www.startbmwwithoutkey.tk/

stef
04-01-16, 11:25
Τα χω δει Γιάννη.
Άστα...

friendgr
04-01-16, 12:35
Σαφώς και είχε ολική & μερική κλοπη Βαγγέλη!


Μακάρι να ξεμπερδέψει γρήγορα με τα δικαστήρια γιατί αποκλείεται να συμφωνήσει η ασφαλιστική να του δώσει με το καλημέρα όλα τα χρήματα για το οποίο το είχε ασφαλισμένο.
Υπάρχει προηγούμενη περίπτωση κι εδώ μέσα με το Μ3 του Αρη αν θυμάμαι καλά.

Konstantinos E60
04-01-16, 13:01
Η ασφάλεια κλοπής ισχύει όταν το οχημα βρίσκεται σε κλειστό πάρκινγκ ?

Thomelef
04-01-16, 13:19
Χειρότερο συναίσθημα δεν υπάρχει. Εγώ μετά από καιρό μπόρεσα να ψυχολογησω το συναίσθημα που ένιωσα στην θέα του αδειου πάρκινγκ.

Πιστεύω ότι κάπως έτσι αισθάνονται οι γυναίκες όταν τις βιαζουν.

Τους δίνω ολόψυχα την κατάρα μου.

steliosm46
04-01-16, 13:37
κλοπη σε κλειστο παρκιγκ βρωμαει η δουλεια απο πολυ μακρια

ασφαλεια κλοπης να ειχε ο ανθρωπος να παρει κανα φραγκο πισω

friendgr
04-01-16, 14:16
Η ασφάλεια κλοπής ισχύει όταν το οχημα βρίσκεται σε κλειστό πάρκινγκ ?


Εννοείται. Ακόμα και στο κλειστό πάρκινγκ του σπιτιού σου να είναι.
Η κλοπή είναι κλοπή. Μονοσήμαντη.

Και νομίζω από τον νόμο πρέπει να περιμένεις 90 μέρες για να ξεκινήσει η διαδικασία αποζημίωσης. Μην τυχόν βρεθεί ολόκληρο ή μέρος. Παρακαλάς να μην βρεθεί καθόλου γιατί αν βρεθεί έστω και αλλοιωμένο, αρχίζουν τα χοντρά παζάρια...

Thomelef
04-01-16, 14:22
Μετά τους 6 μήνες νομίζω αρχίζει η διαδικασία είναι δεν κάνω λάθος.

Harisp
04-01-16, 19:16
90 ημέρες οι περισσότερες ασφάλειες εκτός από Εθνική και ίσως κάποιες άλλες που είναι στις 30 ημέρες.

Επειδή συζητάτε για κλοπές, πάαααρα πολλά κρούσματα σε Γλυφάδα, Ψυχικό, Περιστέρι, Πειραιάς κτλπ

farmgeo
05-01-16, 00:03
Η υποθεση βρομαει απο μεσα.!!!Ειναι δυνατον να μην πηρε τη μιζα του
ο παρκαδορος ωστε να κανει τα στραβα ματια??
Αλητες...Προσοχη στα parking...!!!

stef
08-01-16, 13:08
Το μόνο που θα πω είναι ότι ο ιδιοκτήτης parking έχει μπλέξει πολύ άσχημα μιας και είχε τα κλειδιά του αυτοκινήτου για να το βάζει κατά διαστήματα μπρος...

Harisp
08-01-16, 13:25
Το μόνο που θα πω είναι ότι ο ιδιοκτήτης parking έχει μπλέξει πολύ άσχημα μιας και είχε τα κλειδιά του αυτοκινήτου για να το βάζει κατά διαστήματα μπρος...

Υπήρχε video κτλπ;

Το parking ήταν με παρκαδόρο την ώρα που έγινε η κλοπή ή έγινε ώρα που δεν υπάρχει άτομο και οι ιδιοκτήτες ΙΧ μπαίνουν-βγαίνουν με κοντρόλ ή κάρτα;

BILL007
08-01-16, 13:27
Το μόνο που θα πω είναι ότι ο ιδιοκτήτης parking έχει μπλέξει πολύ άσχημα μιας και είχε τα κλειδιά του αυτοκινήτου για να το βάζει κατά διαστήματα μπρος...

Και γιατί έχει μπλέξει? Εξαφανιστηκαν και τα κλειδιά?

katsaraios
08-01-16, 13:49
Παει και για κατηγορουμενος συνεργος στην κλοπη ετσι...

Thomelef
08-01-16, 14:08
Καλά να πάθει. Δεν μπορει σε ιδιωτικό και φυλασσόμενο χώρο να κλέβονται έτσι αυτοκίνητα.

Ελπίζω να μην υπάρχει βέβαια συμφωνητικό, όπου στους κανόνες λειτουργίας του Πάρκιν υπάρχει το ¨σε περίπτωση κλοπής η ζημιας¨ η επιχείρηση δεν φέρει καμμία ευθύνη.

stef
08-01-16, 14:17
Υπήρχε video κτλπ;



Το parking ήταν με παρκαδόρο την ώρα που έγινε η κλοπή ή έγινε ώρα που δεν υπάρχει άτομο και οι ιδιοκτήτες ΙΧ μπαίνουν-βγαίνουν με κοντρόλ ή κάρτα;


Διάβασε το αρχικό μου post για το parking
Για video δεν έχω μάθει ακόμη

stef
08-01-16, 14:18
Και γιατί έχει μπλέξει? Εξαφανιστηκαν και τα κλειδιά?


Εαν εσύ είσαι ιδιοκτήτης parking και κατα διαστήματα έχεις τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου για να το βάζεις μπρος δεν θα χες μπλέξει...;

stef
08-01-16, 14:19
Παει και για κατηγορουμενος συνεργος στην κλοπη ετσι...


Σας λέω απλά την έχει βαμμένη ο ιδιοκτήτης...
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς & πόσο έχει μπλέξει...

stef
08-01-16, 14:21
Ελπίζω να μην υπάρχει βέβαια συμφωνητικό, όπου στους κανόνες λειτουργίας του Πάρκιν υπάρχει το ¨σε περίπτωση κλοπής η ζημιας¨ η επιχείρηση δεν φέρει καμμία ευθύνη.


Σε μόνιμες θέσεις parking δεν νομίζω να ισχύει Θωμα...

Harisp
08-01-16, 14:25
Άποψή μου πάντως είναι ότι δύσκολα ο ιδιοκτήτης παρκινγκ θα ήταν στο σχέδιο...
Προφανώς έχει ευθύνη που πήρανε το αμάξι ενώ φυλλάσεται, αλλά αν ήταν στο σχέδιο και έχοντας κλειδί δεύτερο, θα μπορούσε άνετα να το δώσει για αντίγραφο και το αμάξι να παρακολουθηθεί εκτός οπού θα το παίρνανε με το κλειδί του φανερά κ χωρίς άγχος.

Κλειδί γιατί είχε; Είχανε παραδωθεί πινακίδες;

BILL007
08-01-16, 14:45
Ρε παιδιά βαστάτε λιγάκι... Γιατι μου φαίνεται ότι εύκολα ολα τα βρίσκουμε...Τι πάει να πει κατηγορούμενος για συνεργός και μπλέξιμο?

Σορρυ, αλλά μου φαίνεται νομικά περίεργο.Ακόμα και να γίνει νομική διαδικασία εναντίον του, μάλλον θα πέσει στο δικαστήριο σαν χάρτινος πύργος.
Συν οτι υποπτεύομαι πως το πάρκινγκ θα είχε σίγουρα κάποιο συμφωνητικό, που μέσα στους πολλούς όρους θα καλύπτεται απο νομικής πλευρας για τέτοιες περιπτώσεις κλοπών.

Ου μπλέξεις...

stef
08-01-16, 14:58
Ρε παιδιά βαστάτε λιγάκι... Γιατι μου φαίνεται ότι εύκολα ολα τα βρίσκουμε...Τι πάει να πει κατηγορούμενος για συνεργός και μπλέξιμο?

Σορρυ, αλλά μου φαίνεται νομικά ανυπόστατο.Ακόμα και να γίνει νομική διαδικασία θα πέσει στο δικαστήριο σαν χάρτινος πύργος.
Συν οτι υποπτεύομαι πως το πάρκινγκ θα είχε σίγουρα κάποιο συμφωνητικό, που μέσα στους πολλούς όρους θα καλύπτεται απο νομικής πλευρας για τέτοιες περιπτώσεις κλοπών.

Ου μπλέξεις...


Τεράστιο μπλέξιμο συμφωνώ!! Που θα κρατήσει εύκολα 1-2 χρόνια πιστεύω.
Άστα να πάνε. Ου μπλέξεις όπως είπες

rallakias
08-01-16, 15:05
Οι όροι περι ''μη ευθυνης σε περιπτωση κλοπής'' εχουν καταπέσει κατα το παρελθόν σε αντιστοιχες περιπτώσεις ως παρανομοι ή καταχρηστικοι.

Οταν παρκάρεις σε φυλασσομενο παρκινγκ για λίγες ώρες και παίρνεις και τα κλειδια μαζι σου , τότε μιλάμε για μισθωση χώρου ,ενω αντιθετα όταν παρκάρεις με το μήνα και παραδίδεις και κλειδια του αυτοκινητου στον εκμεταλλευόμενο το παρκινγκ τοτε μιλάμε για σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης.
Στη σύμβαση αμειβόμενης παρακαταθήκης ο θεματοφύλακας (εκμεταλλευόμενος το parking) ευθύνεται σε αποζημίωση του παρακαταθέτη, στην περίπτωση αδυναμίας αποδόσεως του αυτοκινήτου ή βλάβης του ή κλοπής ή απώλειας των πραγμάτων εντος του αυτοκινητου.Αντιθετα δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση στη συμβαση μισθωσης χώρου.

Αν δεν αποδειχθει οτι ο εκμεταλευόμενος το παρκινγκ συνέργησε στην κλοπή (?)με οποιοδήποτε τρόπο , τότε προφανως θα βαρύνεται για κάθε άλλη πραξη του η παράλειψη του που οδήγησαν στη ζημια του παρακαταθετη (ιδοκτητης αυτοκινητου).

Σε κάθε περιπτωση ο εκμεταλλευόμενος το παρκινγκ εχει μπλέξει.....

Blacktan
08-01-16, 15:13
Ρε παιδιά βαστάτε λιγάκι... Γιατι μου φαίνεται ότι εύκολα ολα τα βρίσκουμε...Τι πάει να πει κατηγορούμενος για συνεργός και μπλέξιμο?

Σορρυ, αλλά μου φαίνεται νομικά περίεργο.Ακόμα και να γίνει νομική διαδικασία εναντίον του, μάλλον θα πέσει στο δικαστήριο σαν χάρτινος πύργος.
Συν οτι υποπτεύομαι πως το πάρκινγκ θα είχε σίγουρα κάποιο συμφωνητικό, που μέσα στους πολλούς όρους θα καλύπτεται απο νομικής πλευρας για τέτοιες περιπτώσεις κλοπών.

Ου μπλέξεις...
Αν ειναι δυνατον , να αφηνει καποιος τα κλειδια του αυτοκινητου του (ιδιαιτερα δε σε Μ3 κτλ) σε αλλον για να του το βαζει ο 3ος μπρος ...

Καποιοι ανθρωποι κυνηγανε την τυχη τους ...

Το ποσο της ασφαλισης/καλυψης θα ειχε ενδιαφερον να μαθουμε!

katsaraios
08-01-16, 15:15
Ρε παιδιά βαστάτε λιγάκι... Γιατι μου φαίνεται ότι εύκολα ολα τα βρίσκουμε...Τι πάει να πει κατηγορούμενος για συνεργός και μπλέξιμο?

Σορρυ, αλλά μου φαίνεται νομικά περίεργο.Ακόμα και να γίνει νομική διαδικασία εναντίον του, μάλλον θα πέσει στο δικαστήριο σαν χάρτινος πύργος.
Συν οτι υποπτεύομαι πως το πάρκινγκ θα είχε σίγουρα κάποιο συμφωνητικό, που μέσα στους πολλούς όρους θα καλύπτεται απο νομικής πλευρας για τέτοιες περιπτώσεις κλοπών.

Ου μπλέξεις...
Τι να βαστηξουμε και για πια ευκολα μιλας...
εχει ξαναγινει στην Κηφισια και κατηγορηθηκε ο ιδιοκτητης (εκπροσωπος) τωρα τι σου φαινεται και αν ειναι περιεργο δεν εχει σημασια..
Σημασια εχουν τα γεγονοτα και οι δικηγοροι θα ψαξουν καπου να βρουν ευθυνες και αντιστοιχα ελλαφρυντικα και παραθυρακια ...
Προσεξτε αλλο η κατηγορια αλλο η καταδικη ...μιλαω με γεγονοτα οχι με υποθεσεις και αν..

stef
08-01-16, 15:21
Τις τελευταίες 4 βδομάδες έχουν υπάρξει πάρα πολλά κρούσματα κλοπών σε Χ5 & Χ6 οπως μου ανέφεραν άνθρωποι από ασφαλιστικές!
Μεγάλη προσοχή λοιπόν!!

katsaraios
08-01-16, 15:27
Τις τελευταίες 4 βδομάδες έχουν υπάρξει πάρα πολλά κρούσματα κλοπών σε Χ5 & Χ6 οπως μου ανέφεραν άνθρωποι από ασφαλιστικές!
Μεγάλη προσοχή λοιπόν!!

Καλα που εχω το παλιο46αρι να μην αγχωνομαι δλδ thumb

BILL007
08-01-16, 16:00
εχει ξαναγινει στην Κηφισια και κατηγορηθηκε ο ιδιοκτητης (εκπροσωπος)

Προσεξτε αλλο η κατηγορια αλλο η καταδικη ...μιλαω με γεγονοτα οχι με υποθεσεις και αν..

Αυτή η υπόθεση που λες τελεσιδίκησε?

Εγώ είπα οτι ακόμα και να κατηγορηθεί, δεν πιστεύω ότι θα καταδικαστεί...

Γιατί κατηγορίες χωρίς καταδίκη, απλά χάσιμο χρόνου και χρημάτων και ουσιαστικό αποτέλεσμα μηδέν.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως η περίπτωση στο τέλος να δούμε τι θα γίνει.

Εγώ εύχομαι να υπάρξει αίσιο τέλος για όλες τις εμπλεκόμενες μεριές.

katsaraios
08-01-16, 16:10
Δεν εχουν καθολου χασιμο χρονου προκειμενου να γλυτωσουν ή να φορτωσουν αποζημιωσεις ,δεν υπαρχει ελεημοσυνη ουτε υποθεσεις σε τετοια θεματα μεταξυ νομικων..