PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] aux in @ business cd + info για αλλαγη μπροστινων ηχειων.



panos90
19-05-10, 16:26
καλησπερα παιδια,

επιτελους αλλαξα τα μπροστινα ηχεια και ζωντανεψε ο ηχος..
καμια μα καμια σχεση με πριν..
τα ηχεια που ειχε απο την μανα του ηταν χαρτινα εντελως.. μουφες..

τωρα ψαχνομαι για καλωδιο auxiliary in..
ο καλογεροπουλος το εχει 150 ευρω (!!!)

υπαρχει φτηνοτερη λυση ρε παιδια? αν ειναι να δωσω 150 παιρνω ενισχυτη...

//για την ιστορια τα e46 compact , λογικα και τα αλλα, παιρνουν 6.5 ιντσας ηχεια, ΑΛΛΑ χρειαζεται και βαση (10 ευρω) ωστε να κατσουν στην πορτα.

αν δεν βρειτε βαση μπορειτε να "κοψετε" το μαμα ηχειο απο τη βαση του
και να ταιριαξετε το καινουργιο εκει.
εγω προτιμησα να μην γινει αυτο ωστε να εχω ενα "backup" ααααμα συμβει κατι ξερω γω..

στο λινκ που ακολουθει φαινεται πως ειναι περιπου τα μαμα ηχεια που ειναι ενα με την βαση.

https://www.jumboprawn.net/jesse/projs/bmw_e46_audio_3.htm

.. για τα πισω ηχεια δεν ξερω τι γινεται,
στην παρουσα φαση δεν με απασχολει κιολας..

και κατι αλλο.. επειδη ειχα ακουσει οτι αν βγει το πανελ της πορτας μετα θα εχει τριγμους η πορτα, μεχρις στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα..

οσοι σκεφτεστε να τα αλλαξετε.. καντε το.. με λιγοτερο απο 200 ευρω θα εχετε ηχο 100 φορες καλυτερο απο πριν. :thumbsup::thumbsup:

giannis_compact
19-05-10, 18:50
Φιλε κομπακτ εχεις?ΤΙ ηχεια εβαλες?Σε μαμα ραδιοσιντι?Σκεφτομαι να βαλω και εγω γιαυτο!

BILL007
19-05-10, 18:54
Φίλε μου για το aux in δες αυτό το post

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=40859&postcount=5

και αυτό το thread https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1043

Kαι πράττεις αναλόγως...:original:

Δώσε μας πληροφορίες για το τι ηχεία πήρες,απο που και κόστος...Γιατί το θέμα ήχος Ε46 αφορά πολλούς...

Eυχαριστώ...:original:

panos90
19-05-10, 19:37
ηχεια πηρα τα focal 165 access (130 euros)

60watt nominal
120watt max...

το πακετο ειχε 2 μεφαγωνα, 2 tweater , 2 crossover +
μπλιμπλικια οπως σιτες κατι θηκες για τα tweater που ΔΕΝ χρειαστηκαν..

το μονο που χρειαστηκε ειναι η βαση των μεγαφωνων που εκανε 10 ευρω.
(αυτοι που κανουν τετοιες εγκαταστασεις εχουν τετοιες βασεις - αντιστοιχες για καθε μοντελο :) )

επαναλαμβανω το αποτελεσμα οπτικα ειναι 101% εργοστασιακο.

τα ηχεια βεβαια ειναι too much γι αυτη την πηγη.. δεδομενου οτι δινει ... 25 watt ανα καναλι (αν θυμαμαι καλα)...
και τερμα να βαλω την ενταση δεν καταλαβαινουν χριστο τα ηχεια.. μετα απο ενα σημειο δεν δυναμωνει αλλο απλα...

συμπερασμα:
για normal χρηση, ειναι super.
σαν φοιτητης που θελω να βγω εξω να κανω την βολτα μου και να ακουσω ΚΑΛΗ Μουσικη , χωρις ταπαντουπα subwoofers και τετοια πραγματα ειναι υπαρκετο.
προς θεου βεβαια, τα μεγαφωνα μια χαρα μπασο εχουν..

γενικα με μια φραση:
εγινε πολυ πιο γεματος ο ηχος, πριν ηταν σαν να επαιζε μουσικη το κινητο μου.

αυτα.-



αλλη μια ερωτηση.
το bmw professional cd player δινει περισσοτερα watt ανα καναλι?
αν βρω καποιο μεταχ. σε καλη τιμη (<200) να το χτυπησω η τσαμπα κοπος?

panos90
19-05-10, 19:41
Φιλε κομπακτ εχεις?ΤΙ ηχεια εβαλες?Σε μαμα ραδιοσιντι?Σκεφτομαι να βαλω και εγω γιαυτο!

ναι κομπακτ, σε business cd .. αυτο το χρεπι :p

μην το σκεφτεσαι.. και γω το σκεφτομουν συνεχεια..
οι μισοι μου ελεγαν οτι κανεις δεν εχει αλλαξει ηχεια σε κομπακτ..
μεχρι που το πηρα αποφαση και εκανα την κινηση..

ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει, σκεπτομενος τι λεφτα εδωσα και τι αποτελεσμα ειχα....!

Nino
19-05-10, 20:49
αν εννοεις οτι δεν εχεις εισοδο aux και θελεις να τοποθετησεις... ακου την προταση του bill γιατι η εισοδος aux εχει περιορισμενες δυνατοτητες, συνδεεται μεν με εξωτερικο mp3-mp4 player αλλα μεχρι εκει (για το business μιλαμε) ουτε επιλογη τραγουδιων εχεις απο τα χειριστηρια ουτε τιποτα ,μονο την ενταση του ηχου.
Αν τωρα εχεις εισοδο aux το καλωδιο συνδεσης ειναι τυπου "καρφι" και ειναι παμφθηνο.

panos90
19-05-10, 21:10
ναι το ξερω, θα το κοιταξω να καταλαβω πως γινεται η δουλεια..
σε αυτη την περιπτωση θα εχω playlists στο mp3 player και θα το αφηνω να παιζει..

αν μπορει να μου απαντησει καποιος για το professional cd player.. :)
ψαχνω να βρω τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα δεεεν..

BILL007
19-05-10, 21:17
Professional και bussines έχουν τα ίδια watt...
Νομίζω 35W αν θυμάμαι καλά
και 25W ή 20W είναι τα Reserve

Οσο για το χειρισμό απο τα πλήκτρα του αυτοκινήτου το grom υποστηρίζει και τίτλους στην οθόνη του R/CD αλλά και να πηγαίνεις στο επόμενο και προηγούμενο τραγούδι.Για το dension δεν ξέρω πολλά...
Οπότε και το θέμα χειριστήρια μην σε απασχολεί και τόσο φίλε μου...;)
Mόνο στην περίπτωση που φτιάξεις το φτηνό aux Ιn δεν θα έχεις τίποτα απο αυτά...Απλά αξίζει λόγω διαφοράς κόστους το φτηνό,αν μπορείς να το κάνεις γιατί η μονάδα σου πρέπει να είναι μετά το 2002/3...

panos90
19-05-10, 21:25
οχι, ειναι μοντελο 2000 το αμαξι.. η χρονια τελοσπαντων που πρωτοεβαλε τα 2λιτρα valvetronic στα e46 (μπορει να ειναι και αρχες 2001 αλλα μαλλον τελη 2000)

αρα ακυρο? δεν μπορω να το κανω?

BILL007
19-05-10, 21:27
Οχι δεν μπορείς να το κάνεις το φτηνό...Δυστηχώς...
Οπότε για aux in πας είτε σε grom είτε σε dension...Kόστος απο 100-200 ευρώ...Αναλόγως τι θα πάρεις και απο που θα το πάρεις...

panos90
19-05-10, 21:47
τι να πω.. απο την μια σκεφτομαι δινω 150 (για ενα καλωδιο) και ξεμπερδευω και απο την αλλη παιρνω και για πισω focal ηχεια.. και μου μενει και ενα 20ευρο να το καψω σε βενζινα.... :p

η αλλη βλακεια ειναι οτι υπαρχουν πηγες (pioneer κλπ) που δινουν 50watt ανα καναλι και κανουν 100-150 ευρω αλλα μετα δεν θα βλεπεται το αυτοκινητο..
υπαρχει λυση γι αυτο.. κατι ειδικο για bmw? χαλαστηκα τωρα..

Nino
20-05-10, 00:51
Υπαρχει και η αλλη λυση.. θυρα επικοινωνιας ipod "επισημη" ή "ανεπισημη" τοποθετηση (δεν ξερω τις διαφορες στο κοστος), η οποια λεω εγω τωρα,θεωρητικα θα συνδεει και το iphone που ειναι και ipod ετσι δεν πρεπει?