PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για λαπτοπ



maris7
18-12-15, 20:19
καλησπερα ο αδερφος μου μου χαρισε ενα λαπτοπ toshiba satellite A300D-155
πασχει απο μητρικη,αξιζει να φτιαχτει και επισεις να αναβαθμιστει η' παει για πεταμα?
ευχαριστω

gyiama
18-12-15, 20:25
Αναβάθμιση πέρα απο μνήμη δεν έχεις περιθώρια για κατι αλλο.γθα επισκευή μητρικής σε πολλές περιπτώσεις δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα για πολύ καιρό.σε κάποιες όμως μετα απο εξάμηνο-χρόνο καταλήγει πάλι με πρόβλημα το όπιο πλέον ειναι μη αναστρέψιμο.εσυ θα αποφασίσεις αν το φτιάξεις και αν αξίζει το κόστος( δεν γνωρίζω τι τιμές παίζουν στην Αθήνα )

gant
18-12-15, 20:29
Μοντέλο του 2008, δύσκολα να βρεις motherboard και αν, πάνω από 150ε για καινούργια.
Με 200+ ευρώ παίνεις έναν σύγχρονο, με βασικές ικανότητες.

maris7
18-12-15, 20:44
οποτε δεν αξιζει απο οτι καταλαβαινω
ευχαριστω

Snoo
19-12-15, 00:21
οποτε δεν αξιζει απο οτι καταλαβαινω
ευχαριστω

Τι πρόβλημα έχει;; δεν ανάβει;;

katsaraios
19-12-15, 00:41
οποτε δεν αξιζει απο οτι καταλαβαινω
ευχαριστω

Υπαρχει πιθανοτητα να δουλευει μια χαρα ,επικονωνησε με τον D.Harrys που ασχολειται και εχει φτιαξει το δικο μου απο μητρικη !
Νικαια μενει δεν ξερω αν σε βολευει.

maris7
19-12-15, 07:42
Τι πρόβλημα έχει;; δεν ανάβει;;
ναι δεν αναβει


Υπαρχει πιθανοτητα να δουλευει μια χαρα ,επικονωνησε με τον D.Harrys που ασχολειται και εχει φτιαξει το δικο μου απο μητρικη !
Νικαια μενει δεν ξερω αν σε βολευει.
να δουλευει?πως γινεται αυτο?

Snoo
19-12-15, 08:19
Πρόσεξε όταν το πατας ανάβει έστω κάποιο λαμπακι ή όχι ? Αν αναβουν τα λαμπάκια και δεν δείχνει τίποτα είσαι για μητρική σίγουρα . αν ομως δεν αναβουν ούτε τα λαμπάκια του δοκιμασες άλλο τροφοδοτικό ??

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

katsaraios
19-12-15, 09:41
ναι δεν αναβει


να δουλευει?πως γινεται αυτο?

Με ζεσταμα !

gyiama
19-12-15, 11:34
Η επισκευή της μητρικής κοστίζει στο 100ρικο περίπου.το ζέσταμα δεν ειναι τρόπος επιδιόρθωσης ουτε το φουρνισμα ουτε το ψήσιμο ουτε άλλου τέτοιου είδους κόλπα! Με το ζέσταμα διορθώνεται προσωρινά και συνήθως την ""ακούει"" άλλου η μητρική και βγάζει άλλου είδους πρόβλημα

maris7
19-12-15, 14:47
Ανάβουν τα λαμπάκια στα πλήκτρα αφής αλλα η οθόνη οχι
Αν ειναι με 100 ευρώ συμφέρει που μπορω να το επισκευάσω;
Το χρειάζομαι μονο για να σερφάρω στο διαδίκτυο και να κατεβάζω καμία ταινία
Ποιο πάνω μου συστήσετε τον συμφουριτη d.harrys εχει μαγαζί;


Sent from my iPhone using Tapatalk

katsaraios
19-12-15, 19:18
Η επισκευή της μητρικής κοστίζει στο 100ρικο περίπου.το ζέσταμα δεν ειναι τρόπος επιδιόρθωσης ουτε το φουρνισμα ουτε το ψήσιμο ουτε άλλου τέτοιου είδους κόλπα! Με το ζέσταμα διορθώνεται προσωρινά και συνήθως την ""ακούει"" άλλου η μητρική και βγάζει άλλου είδους πρόβλημα

Απο το να το πεταξει ή απο την στιγμη που δεν θελει ισως να δωσει 100-150 ευρω νομιζω ας δοκιμασει με το φουρνισμα...

Οχι μαγαζι δεν εχει ,ηλεκτρονικος ειναι σπιτι του επισκευαζει πολλων ειδων ηλεκτρονικα...μιληστε μαζι δεν εχετε κατι να χασετε

gant
19-12-15, 22:15
Με ζεσταμα !

ο φούρνος Γιώργο είναι ακριβότερος από ένα λαπτοπ, εκτός και αν διατίθεται τέτοιος, αποκλειστικά για φουρνίσματα πλακετών. :original: