PDA

Επιστροφή στο Forum : Mελανας Δρυμός, Γαλλία , Ελβετία , Europa Park



trueno
04-12-15, 21:23
Aπό καιρό είχα φανταστεί μια εκδρομή στο εξωτερικό με όλη την οικογένεια. Το ταξίδι που είχα σχεδιάσει στο μυαλό μου περιλάμβανε πτήση Αθήνα - Bergamo στην Ιταλία , ενοικίαση αυτοκινήτου και αναχώρηση για Μέλανα Δρυμό στη Γερμανία περνώντας από Ελβετία. Περιήγηση στον Μέλανα Δρυμό , τη λίμνη Titisee , το Triberg το χωριό των ρολογιών -κούκων , το Freiburg την πόλη όπου πέθανε ο Καζαντζάκης, επίσκεψη στην γειτονική Γαλλία στην λουλουδάτη Colmar και το γραφικότατο Eguisheim, εκδρομή στους καταρράκτες του Ρήνου στο Schaffhausen και τέλος δυο μέρες στο Europa Park το οποίο είναι κάτι σαν την Disneyland αλλά για μεγαλύτερες ηλικίες παιδιών. Κατόπιν επιστροφή σταματώντας στην Λουκέρνη και στο Europa Miniature στο Lugano και τέλος επιστροφή στην Αθήνα μετά από έξι γεμάτες μέρες.

Ημέρα 1η
Aναχώρηση από Αθηνα λοιπόν με Ryanair για Bergamo. Το Bergamo είναι ένα αεροδρόμιο έξω από το Μιλάνο , που χρησιμοποιείται από εταιρείες χαμηλού κόστους. Τα εισιτηρια κλεισμένα εξι μήνες πριν κόστισαν 350 Ευρώ για 5 άτομα πήγαινε έλα! Αν κλείσεις το ταξίδι νωρίς μπορείς να βρείς πολύ καλές τιμές με την Ryan . Για παράδειγμα την προηγούμενη Κυριακη είχε Αθηνα- Σαντορίνη πρωινη πτήση με......6,15 Ευρω!!!! Οσο για τη ίδια την Ryanair..μια χαρά. Ηταν η τεταρτη φορά που ταξίδευα με Ryan , όλα καλά. Και στην ώρα της εφυγε, και καθαρά αεροπλάνα είχε , δεν έχω κάτι αρνητικό να της προσάψω ιδιαίτερα αν λάβεις υπόψην και την τιμή-χώμα.

trueno
04-12-15, 21:25
Αφιξη λοιπόν στο Bergamo και παραλαβή από Ηertz ενός σχεδον καινούριου επταθέσιου Ford S-Max 2.0 Diesel στην πλούσια έκδοσή του , με κόστος 340 Ευρώ για 6 μέρες. Συγκρίνετέ το με τα εγχώρια rent a car....Εντυπώσεις από το S-Max παρακάτω. Βολευόμαστε λοιπόν, η φιλική οικογένεια που ήταν μαζί μας παίρνει ενα Tiguan με αντίστοιχι κόστος , και ξεκινάμε για Γερμανία..
Προορισμός μας η Λίμνη Schluchsee στην Γερμανια στον Μέλανα Δρυμό , (Black Forest) όπου με βάση το ξενοδοχείο Badisches Landhaus θα εξερευνήσουμε την περιοχή . To GPS μας δίνει διαδρομή βόρεια περνώντας από τη λίμνη του Lugano, το τούνελ του San Gottard , διασχίζουμε την Ελβετία και περνάμε στον προορισμό μας στα Ελβετο-γερμανικά σύνορα .
Αρχικά παίρνουμε τον δρόμο για Lugano , με μια στάση στο Mendrisio εξω από το Lugano όπου σταματάμε σε ένα McDonald για φαγητό και δίνουμε γύρω στα 50-55 Ευρω για "πλαστικά " Μπέργκερς...Η Ελβετία είναι πανάκριβη για εμάς τους Ελληνες. Για τους Ελβετούς όχι και τόσο μιας και ο κατώτερος μισθός είναι γυρω στα 3000 Ευρώ. Για εμάς όμως....το μικρό νεράκι στα 4.5 Ευρώ δεν είναι κάτι που χωνεύεται εύκολα...Για όσους πάνε τέτοιο ταξίδι συνιστώ επίσκεψη σε super market αποκλειστικά για να πάρετε νερό. Τόσο στην Ελβετία όσο και στην Γερμανία το νερό το πληρώνεις όπου και να κάτσεις. Παραγγελίες τύπου Ελλάδας όπου παίρνεις τέσεερις καφέδες και σου φέρνουν πέντε νερά και μαζί κέικ και ντόνατσάκια ξεχάστε τα..Η βενζίνη έχει το ίδιο με την Ελλάδα οπότε σκεφτείτε πόσο φθηνή είναι για τους Ελβετούς.. Αξίζει να σημειώσω ότι το Mendrisio είναι γνωστό και για ένα εκπτωτικό κέντρο το Foxtown , αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Καμμία σχέση με τα Aμερικάνικα Malls, λίγο παρακμιακό μου φάνηκε, σαν τα δικά μας συνοικιακά Outlet. Αν ποτέ πάτε αποφύγετέ το πάση θυσία.
Φευγουμε λοιπόν και γραμμή για το τούνελ του San Gottardo. To μήκους 16 χιλιομέτρων τούνελ περνάει κάτω από τις Αλπεις και σε βγάζει συντομα και γρήγορα στην άλλη μεριά. Αν ήμουν μόνος θα ανέβαινα το ορεινό πέρασμα του San Gottardo , που σε ανεβάζει σε υψος 2100 μέτρων πρίν κατέβεις , και είναι και ενδιαφέρον οδηγικά αλλά με τα παιδιά κουρασμενα και το χρόνο να μας πιέζει προτιμήσαμε το τούνελ. Στα σύνορα μπαίνοντας στην ελβετία περνάμε μπροστά από αστυνομικούς που ελέγχουν εαν έχουμε την λεγόμενη βινιέτα, το σήμα δηλαδή που αγοράζεις στην Ελβετία έναντι 50 Ευρω και σου επιτρέπει να κινείσαι για ένα χρόνο στους Ελβετικούς αυτοκινητόδρομους. Ασυναίσθητα κάνω την σύγκριση με το Ελλαδιστάν που θέλω 30 Ευρω σχεδόν πήγαινε -έλα στην Καλαμάτα..Ευτυχώς το δικό μας αυτοκίνητο το έχει ήδη κολλημένο στοβ παρμπρίζ από κάποιον προηγούμενο ενοικιαστή οπότε γλιτώνουμε το 50ρικο..
Πριν το τούνελ το θέμα των χιονισμένων βουνών στο βάθος μας συνεπαίρνει. Η ημερομηνία είναι 26 Ιουνίου.....

trueno
04-12-15, 21:32
Απο εκεί και πέρα φούλ γκάζι (λέμε τώρα) και το τοπίο έχει αρχίσει να γίνεται υπέροχο. Χωριουδακια , λίμνες και η κλασσική Ελβετική υπαιθρος που είναι λές και κάποιος έχει κουρέψει γκαζόν επάνω στα βουνά. Για όσους τους αρέσει η φύση είναι πραγματικά απόλαυση για το μάτι.
Αφιξη λοιπόν στο ξενοδοχείο , πανσιόν για την ακρίβεια , (https://www.badischeslandhaus.de/) το οποίο έχουν ένα ζευγάρι Γερμανών. Η κοπέλα έξω καρδιά γελαστή και ευγενικότατη , ο σύζυγος ευγενής αλλά πολύ τυπικός. Αργότερα που κοίταξα το επίθετό του μάλλον βρήκα την αιτία. Τον έλεγαν Σόιμπλε....χαχαχα. Σίγουρα σόι του Βόλφγκανγκ αφού όπως είδα στο ιντερνετ ο γνωστός μας Σόιμπλε είναι γεννημένος στο Freiburg 50 χιλιόμετρα πιο πάνω...
Η περιοχή γυρω από τη Λίμνη μαγεία..η βλάστηση εκπληκτική , ησυχία απόλυτη , το χωριό κουκλίστικο , τα πάντα οργανωμένα και πανέμορφα. Τα παιδιά παθαίνουν πλακα με το ξενοδοχείο , και κουρασμένα από το ταξίδι βγαίνουν να παίξουν στην παιδική χαρά του χωριου που φτιάχθηκε το 1996 και είναι λές και φτιάχθηκε εχθές. Τα μεγάλα παίζουν υπαίθριο σκάκι , ενώ τα μικρά τρέχουν και δεν σταματούν!!..
Ευτυχώς που από το ξενοδοχείο πήραν τηλέφωνο ένα τοπικό ρεστοράν να μας περιμένει γιατί κατα τις 7 κλείνουν τα πάντα....Αλλο παράξενο αυτό. Να επισημάνω ότι την εποχή που πήγαμε (τέλη Ιουνίου) η δυση του Ηλιου στην περιοχή είναι στις 21:30 το βράδυ περίπου oπότε έχει φως μέχρι τις 10 το βράδυ. Παρόλα αυτά το αργότερο 9 κλείνουν τα πάντα. Στην γειτονική λίμνη Titisee η οποία είναι και ταξιδιωτικός προορισμός για 5 εκατομμυρια τουρίστες το χρόνο , στις 9 το βράδυ όλα είναι κλειστά...Αν ηταν Ελληνική τότε θα αρχίζαμε να πηγαίνουμε για ποτάκι σε ένα περιβάλλον παραμυθένιο. Τι να πώ..
Αφού τρώμε λοιπόν κάτι που έμοιαζε με κανονικό φαγητό (αμάν με τα σνιτσελ και τα ξινολάχανα, πόσες φορές ονειρευτηκα το δικό μας φαγητό...) επιστροφή στο ξενοδοχείο και ελεύθερη πτώση στα κρεββάτια.

trueno
04-12-15, 21:39
Ημέρα 2η

Αφού ξυπνάμε μετά βασάνων , αναχώρηση για το Triberg ,
https://www.youtube.com/watch?v=M8kP1rqn6d0[/url] το χωριό που είναι διάσημο για τα ρολόγια-κούκους και τους καταρράκτες του , και το Freiburg μια φοιτητούπολη όπου πεθανε ο Καζαντζάκης. Κάθε λίγο σταματάμε και θαυμάζουμε το τοπίο, ο καιρός είναι υπέροχος , σαν την Ελλάδα, οι εικόνες που αντικρύζουμε μαγικές. Φτάνουμε στο triberg και αφού σταματάμε για το κλασικό καφεδάκι , ανεβαίνουμε στους καταρράκτες ([url]https://www.youtube.com/watch?v=18eqMJHQdkA. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο , όλα είναι τόσο τακτοποιημένα και φροντισμένα που σου μενουν αξέχαστα. Στον περίπατό μας στο μονοπάτι μέσα στο δάσος , τα αγόρια βλέπουν ενα Adventure Park και φευγουν για αναρρίχηση με σκοινιά ανάμεσα στα δέντρα. Οι υπόλοιποι πάμε βόλτα στο χωριό και χαζευουμε τους ...κούκους.

trueno
04-12-15, 21:43
Οι καταρράκτες του Triberg

trueno
04-12-15, 21:44
to be continued...

A8hnaios
04-12-15, 21:44
Μελανας Δρυμος οτι απεμεινε αποτα Δαση που καλυπταν καποτε ολη την Ευρωπαικη Ηπειρο....

Πολυ ωραιο Ταξιδι.... thumb

trueno
04-12-15, 22:04
Triberg

trueno
04-12-15, 22:10
Αναχώρηση το απόγευμα για Gutach θέλοντας να παίξουμε στο Gutach Rodelbahn , (https://www.youtube.com/watch?v=9CVUPDOD_io)ενα τραινακι κάτι σαν ελκηθρο που διασχίζει μια μεγάλη απόσταση στην εξοχή. Δυστυχώς πέφτουμε θύματα των Γερμανικων ωραρίων αφού φτάνουμε στις 6 το απόγευμα την ώρα που κλείνει....Φευγουμε λοιπόν καρφί για το Freiburg πανέμορφη και ζωντανή πόλη που θυμίζει Ελλάδα. Φοιτητόκοσμος , υπαίθριες συναυλίες , καφέ και εστιατόρια και κόσμος μεχρι το βράδυ. Την πόλη διασχίζουν κανάλια με νερό ,και λέω στα παιδιά για τον θρύλο που λέει ότι όποιος αγγίξει με το πόδι του το νερό θα παντρευτεί κάποιον από το Freiburg. H γυναίκα μου κάνει πλάκα και βάζει το πόδι της μέσα με αποτέλεσμα ο μικρός μου γιος (8 χρονων) να την πάρει παραπέρα και να προσπαθεί να την πείσει να το ξαναβάλει μέσα ώστε να ακυρώσει την κατάρα και να μην χωρίσουμε!!!! χαχαχα

Επιστροφή το βράδυ στο ξενοδοχείο και ...γκουπ ...τέζα!!!

Freiburg..

trueno
04-12-15, 22:21
Ημέρα 3η
Ξυπνημα και αφου χαζέψουμε για λίγο το χωριό του Scluchsee , αναχώρηση για Schafhausen και τους καταρράκτες του Ρηνου. Ωραία εκδρομή , ηλιόλουστη μέρα , ίσως υπερβολικά ηλιόλουστη , και φτάνουμε στην αποβάθρα όπου καραβάκια περνάνε τους τουρίστες στην μέση του Ρήνου όπου βρίσκεται ενας βράχος με σκαλοπάτια που σε οδηγούν στην κορφή του και θαυμάζεις την ομορφιά από τα ορμητικά νερά που ξεχύνονται ολόγυρά σου.
Η τιμή του εισιτηρίου αρκετά λογική γυρω στα 7 Ευρω το άτομο , τα hot dogs - ο θεός να τα κάνει- όμως 5 Ευρώ έκαστο...
Ανέβασμα λοιπόν στο βραχο με την Ελβετική σημαία και βόλτα στις όχθες του Ρήνου.

trueno
04-12-15, 22:25
Και..αναχώρηση για την Λίμνη Titisee , μια πανεμορφη λίμνη με πολλλά καφε και εστιατόρια γυρω της και πολλές δραστηριότητες. Στην λίμνη αυτή έμελλε να φάμε το καλύτερο φαγητό της εξαήμερης διαμονής μας στο εξωτερικό.
Φτανοντας στη Λίμνη βλέπουμε κάτι σαν νεροτσουλήθρες σε κλειστό χωρο και σταματάμε για να παίξουν και λίγο τα μικρά. Πληρώνουμε στο ταμειο και πάμε στα αποδυτήρια. Εχω ξαναπάει στη Γερμανία και εχω συνηθίσει στην καθαριότητα αλλά αυτό που είδα σε αυτό το συγκρότημα δεν το φανταζόμουν. Πλήρης και απόλυτη καθαριότητα σε ένα χώρο που πλατσουρίζουν δεκάδες άτομα. Χρειάστηκε να πάω στην τουαλέτα και έμεινα στήλη άλατος. Τουαλέτα με άσπρο πλακάκι κάτω και ούτε ίχνος -κυριολεκτικά- νερού επάνω στο πάτωμα.Λές και 'ημου ο πρώτος που πήγαινε ...Αυτά βλέπω και μελαγχολώ..Οι νεροτσουλήθρες όμως και η πισίνα μέσα πολύ κοινότυπα. Ετσι κάνουν κολύμπι οι Γερμανοί σκέφτηκα..Α ρε Ελλάδα με το Αιγαίο σου!!!

trueno
04-12-15, 22:32
Ωρα για φαγητό και αφού παραλίγο να κάτσουμε σε ενα τουριστικό εστιατόριο μπροστά στη λίμνη , από το οποίο φυγαμε όταν είδαμε το φαγητό - πάαααααλιιιιι σνίτσελ?????- αποφασίζουμε να κάτσουμε σε ενα ιταλικό μπάς και φάμε κάτι τηε προκοπής.
Κοιτάζοντας τον κατάλογο βλέπουμε saganaki , tzatziki και πριν προλάβουμε να αναρωτηθούμε έρχεται ο ιδιοκτήτης ο οποίος είναι Ελληνας!!! Σακης Γιώργας λέγεται και είναι από την Αρτα. 23 χρόνια στην Γερμανία μας λέει -ευτυχώς για μένα- και 'οταν τον ρωτάμε γιατί ευτυχώς, μας λέει για την επιχείρησή του που πάει σφαίρα - 450 κουβερ σήμερα μας λέει- , για τους ελεγκτές υγιεινής που δεν δωροδοκούνται και παίρνουν με συριγγες δείγμα από μέρη του εστιατορίου για να βρούν μικρόβια , για τον Δημο στον οποίο πληρώνει μεν αρκετά αλλά του παρέχει υπηρεσίες, για την ποιότητα ζωής , τις συγκοινωνίες κλπ.
Τον ρωτάμε πως τα πάει με τους Γερμανούς και λέει πως τον σέβονται και αν κάποιος πάει να τον πικάρει τον βάζει στη θέση του. Στην επιχείρηση του έχει αποκλειστικά Ελληνες από το χωριό του στην Ελλάδα και όταν τον ρωτάμε για τους μισθούς μας λέει ότι τα παιδιά στην κουζίνα παίρνουν καθαρά 1600 Ευρω τον μήνα, με πληρωμένη διαμονή , φαγητό και ασφάλεια...Οχι και ασχημα..
Τρωμε εκπληκτική πίτσα στον ξυλόφουρνο - το μυστικό μας λέει είναι στο αλευρι που χρησιμοποιεί- και σουπερ μακαρονάδες και αναχωρούμε για το ξενοδοχείο μετά από ενα παγωτάκι στο χέρι.

trueno
04-12-15, 22:37
Ημέρα 4η

Ξυπνάμε καθυστερημένοι και αφού πάω μια βόλτα στα πέριξ της λίμνης για φωτό , αναχώρηση για Rust και europa Park . Το Rust είναι ενα χωριό τελείως αδιάφορο στα Γαλλο-Γερμανικά σύνορα το οποίο μάλλον φτιάχτηκε ακριβως επειδή είναι δίπλα στο Europa Park.
Το οποίο Europa park είναι κάτι σαν την Disneyland αλλά για πιο μεγάλες ηλικίες, 12-17 θα έλεγα αν και έχει και πράγματα για πιο μικρά παιδιά.Δεν έχω επισκεφτεί την Eurodisney , αλλά 'εχω πάει στο Orlando στην Αμερικάνικη. To Europa Park είναι στην ίδια φιλοσοφία αλλά με πιο πολλά γρηγορα τραινάκια. Φτάνουμε λίγο αργά όμως και αποφασίζουμε να μην πληρώσουμε το τσουχτερό εισιτήριο για λίγες ώρες (το Europa Park κλείνει στις 6 ή στις 7 ανάλογα με την κίνηση, και εδώ θυμίζω ότι νυχτώνει γυρω στις 10+ το βράδυ..) και να πάμε Colmar και Egusheim.
H Colmar ειναι σε απόσταση μισης ώρας από το Rust ( ή 2.5 ωρες+ αλλά αυτό λίγο παρακάτω...) Πάρα πολύ όμορφη πόλη , γεμάτη λουλούδια και σπίτια πολύχρωμα σαν να έχουν βγεί από παραμύθι. Το τοπίο έχει αλλάξει λίγο, πολλά αμπέλια - είμαστε πλέον στο λεγόμενο δρόμο του κρασιου - και γενικά υπάρχει μια χαλαρότητα στην ατμόσφαιρα και βλέπουμε που και που και κανένα σκουπιδάκι..χαχα καταλαβαίνεις ότι δεν είσαι στη Γερμανία πια...

trueno
04-12-15, 22:42
Η Colmar..

trueno
04-12-15, 22:50
Αφού χορταίνουμε την Colmar , φεύγουμε για το εξίσου γραφικό Eguisheim σε απόσταση δεκα λεπτών. Το οποίο Eguisheim είναι χωριό πανεμορφο γεμάτο από οινοπαραγωγούς και πανδοχεία και εστιατόρια όπου μπορείς να δοκιμάσεις κρασιά και τοπικές σπεσιαλιτέ. Είναι χτισμένο δε σε ομόκεντρους κύκλους .

trueno
04-12-15, 22:53
Στο γυρισμό σταματάμε για φαγητό και αρχίζει και νυχτώνει. "Ασε εμένα" μου λέει ο Γιώργος που είμαστε παρέα, "θα βάλω εγώ το GPS, ακολούθησέ με".....τι το ήθελα....έχει βάλει στις ρυθμίσεις "ιδανική διαδρομή " αντί για "γρήγορη" και......έχει ήδη νυχτώσει 11 παρά το βραδυ , το GPS μας βγάζει από τον αυτοκινητόδρομο, σιγά σιγά μπαίνουμε σε κάτι χωράφια...πλήρης απουσία φωτισμού, περνάμε από κάτι Γαλλικά χωριά που είναι λές και έχουν ερημώσει..κανένας έξω... και ξαφνικά ούπς !!! βρισκόμαστε σε ένα πορθμείο στον Ρήνο όπου το GPS μας λέει να πάρουμε το καραβάκι να περάσουμε απέναντι όπου είναι το Rust...ΠΟΙΟ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΟΕΟ??????? Το πορθμείο είναι κλειστό !!!! "Δεν πειράζει" λέει ο Γιώργος "ακολούθησε με" . Οδηγούμε παράλληλα με το Ρηνο για κανενα 15 λεπτο και πάνω που λέμε ότι βρήκαμε πέρασμα οδικώς...Τσουπ , εμπόδια εμπρός "Δρομος Κλειστός" ..Οχι ρε γαμωτο!!!! Ξανα πίσω αλλα δεκα πέντε λεπτά οδηγημα , αλλαζουμε ρυθμίσεις στο GPS , τιποτα ...'ωσπου έχω την φαεινη ιδεα να βάλω προορισμό όχι το Rust αλλά το Στρασβούργο λίγο βορειότερα..πράγματι μετά από εικοσι λεπτά περιπου φτάνουμε στο Στρασβούργο όπου υπάρχει γεφυρα και περναμε από την άλλη μερια΄...το πώς κατεβαίναμε τον αυτοκινητόδρομο μέχρι το Rust..ασε...φτάνουμε κατα τις μια τα ξημερώματα στην Pension Marianna και τα γνωστά...γκούπ!!! Τέζα!!

trueno
04-12-15, 23:00
5η μέρα και 6η μέρα

Europa Park!!! Αφου πληρώνουμε το αντίτιμο (190 Ευρω ημερησίως για μια πενταμελή οικιγένεια) , ξεχυνόμαστε στο πάρκο όπου επί δυο μέρες ανεβοκατεβαίνουμε σε τρενακια που κάνουν 0-100 σε 3" , πέφτουμε σε πισίνες , βλέπουμε τον Arthur and the Minimoys, την Ωραία κοιμωμένη, τον Χανσελ και την Γκρέτελ , κάνουμε βόλτα στη λίμνη του πάρκου επάνω σε σχεδίες , κανουμε "ράφτινγκ", πάμε σε σινεμά 4D, βλέπουμε μάχες ιπποτών με άλογα και πανοπλίες κλπ κλπ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το πάρκο είναι θεματικά χωρισμένο σε Ευρωπαικές χώρες , και κάθε μία είναι χτισμένη και διακοσμημένη σύμφωνα με την αντίστοιχη χώρα. Κάτι σαν το Epcot Center στο Orlando της Florida για όσους έχουν πάει.
Τα παιδιά ξετρελάθηκαν , και γενικά ήταν καταπληκτικά!!

trueno
04-12-15, 23:05
Ο τομέας της Ελλάδας..

trueno
04-12-15, 23:21
Περισσότερο Europa Park..

trueno
04-12-15, 23:28
7η ημέρα
Και ήρθε η ημέρα της επιστροφής..Αναχώρηση από Rust και πάλι πίσω αφού πρώτα κάνουμε μια στάση στο Lugano στην Swiss miniature (https://luganotourism.ch/en/95/swissminiatur.aspx?idActivity=353&idMod=254) όπου βλέπουμε σε μινιατούρες διαφορα αξιοθέατα της Ευρώπης.

trueno
04-12-15, 23:29
Και δυο λόγια για το S-Max και την οδήγηση. Το εκτίμησα αυτό το αυτοκίνητο. Στέκεται πολύ καλά στο δρόμο , ο κινητηρας ροπάτος και οικονομικός, χωροι απλετοι για μια οικογένεια , επτά θέσεις , έκανα πάνω από 2.500 χιλιόμετρα με μέση κατανάλωση 5.6 λίτρα /100χλμ. Η αίσθηση του τιμονιού πολύ καλή αν και δεν φτάνει με τίποτα του Χ3 μου, ωραία ανάρτηση , τι να πώ. Πολύ καλό για οικογενειακό. Αυτές τις μέρες ευχαριστήθηκα οδηγηση. Οι δρόμοι της Γερμανίας φοβεροί όχι τόσο η Εθνική τους όπου είμαστε πολύ κοντά πλέον όσο οι επαρχιακοί τους που είναι υπέροχοι. Αψογη σήμανση, διαγραμμίσεις παντού , προσοχή στην λεπτομέρεια , πουθενά σκουπίδια , μέχρι και ασυρματα φανάρια είδαμε σε κάποια σημεία που είχε έργα. Ειχαν επάνω τους κάμερες , καταλάβαιναν μόλις εφτανε κάποιο αυτοκίνητο και ρυθμιζαν ανάλογα την κυκλοφορία.
Ελπίζω να σας ταξίδεψα λίγο αυτές τις δύσκολες μέρες που ζούμε, και να ξεχάσατε την μαυρίλα γυρω μας.....

gant
04-12-15, 23:34
Ωραίος! thumb

Μας ταξίδεψες και μας έστω και νοερά με την περιγραφή και τίς όμορφες φώτο.

trueno
04-12-15, 23:43
Ευχαριστώ! Ααα..και μια φωτό από τα ασύρματα φανάρια..

chrisgiapz3
05-12-15, 00:45
Εύγε για την περιγραφή και τις φωτό και ευχαριστούμε!
Τα περισσότερα μέρη μαζί και με άλλα στα πέριξ τα έχω επισκεφθεί
κι εγώ τα τελευταία 2-3 χρόνια μιας και ο πατέρας μου
ζει και εργάζεται στο Kaiserslautern!
Μαγικά τοπία, οργάνωση και καθαριότητα αλλά μετά τις 9... νεκρική σιγή! :th_Laie_67-1:

katsaraios
05-12-15, 09:06
Ωραια οργανωση του ταξιδιου ,πολλα μερη και πανεμορφα τοπια !!

Η Ryanair μας φερνει πιο κοντα ,εχει τιμες ασυναγωνιστες για καποιους προορισμους ...
Ενδεικτικα για Μαρτιο πας και ερχεσαι Γερμανια με 45 ευρω...τι να λεμε thumb

m_power_lunatic
05-12-15, 09:33
Οπως καταλαβαμε ολοι μας οσοι εχετε παει σε χωρα ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ του εξωτερικου ειναι να τα μαζευουμε απο το μπουρδελ@κι μας......

Μονο καλοκαιρι για μπανια και ηλιο και καλοκαιρινες διακοπες και μετα δρομοοοοοοοο..........

Σε ευχαριστουμε ολοι μας,περιηγηση εχω κανει στο εξωτερικο μονο οταν δεν ειμαι για επαγγελματικο ταξιδι,την Γερμανια την εχω γυρισει σχεδον ολοκληρη και την λατρευω κυριολεκτικα!

maris7
05-12-15, 18:52
τελεια διαδρομη αν μπορεις ανεβασε εναν χαρτη με σχεδιαγραμματης ολης διαδρομης

trueno
05-12-15, 22:37
Χοντρικα αυτη ειναι η διαδρομη

maris7
05-12-15, 23:15
Χοντρικα αυτη ειναι η διαδρομη

ωραιος!

aristent
06-12-15, 09:12
:thnx:

Πολυ ωραια περιγραφη & φωτογραφιες !!!....σχεδον σαν να πηγαμε παρεα!!!:thumbsup:

Αυτο με το GPS που την πατησατε και σας ταλαιπωρησε,ειναι κατι που πολλοι το εχουμε παθει.....εκει ειναι που λες "σαν τον χαρτη δεν εχει!!!"


Ελλαδαρα παντου!!!...ακομη και σε Ιταλικο(?) εστιατοριο που ηταν Ελληνας ιδιοκτητης!!!:thumbsup:

ακομη και τα νοσοκομεια,μην πω για ιατρικους ορους,"εχουν" Ελλαδα μεσα!!!...εδω η πινακιδα που λεει κλινικη "Ασκληπιος":
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34069&stc=1&d=1449261737

και φυσικα "ΣΑΝ ΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!" :thumbsup:
Poseidon "Fluch der Kassandra"
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34163&stc=1&d=1449266383


:thnx: και παλι,αναμενουμε το επομενο τωρα!!!:original:

trueno
06-12-15, 10:30
To επόμενο δεν το βλέπω!!!! χαχαχαχα Μάλλον για κανενα προηγούμενο θα γράψω.....

katsaraios
06-12-15, 14:55
Οι δρόμοι της Γερμανίας φοβεροί όχι τόσο η Εθνική τους όπου είμαστε πολύ κοντά πλέον .
Εκτος Εγνατιας με καποια λαθη ,ΠΑΘΕ σε καινουρια κομματια (αντε και Κατερινη-Θεσ/νικη) ,θες και μερικα χλμ στην Κορινθου-Καλαματας (με υπερβολικα πολλα διοδια),να βαλω και Αττικη οδο ? οχι μονο κοντα δεν ειμαστε ακομη αλλα αρκετα πισω σε ποιοτητα οδοστρωματος,καλυψη ατυχηματος,οδικη ασφαλεια με φωτισμο,σημανσεις...
Στο κοντινο μας ειναι καποιοι δρομοι τους μεσα σε χωρια που παραδοξως βλεπω τα σαμαρακια να αυξανονται αν και παλι ακομη και οι επισκευες αντεχουν πολυ καλυτερα απο εδω...
:original:

A8hnaios
06-12-15, 15:30
Ο πρώτος “έξυπνος” δρόμος σε δοκιμή στο Αμβούργο..........


https://www.techgear.gr/first-smart-road-test-begins-in-hamburg-100769/


Autobahn (https://en.wikipedia.org/wiki/Autobahn)

ChristosKDE
07-12-15, 10:59
Να σκεφτείς ότι αυτά είναι σε απόσταση "αναπνοής" απο μένα και ακόμα δεν έχω προλάβει να τα επισκευτώ.

bimmer-corfu
17-07-16, 19:35
άψογος και πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Έχω κάνει και εγώ το ίδιο ταξίδι με το Ε92 απο Ελλάδα αλλά χειμώνα και δε μου βγήκαν όσο καλές θα ήθελα οι φωτό