PDA

Επιστροφή στο Forum : *SOS* Σασμάν Ζ3



Jimmys_Z
25-11-15, 14:46
Καλησπέρα φίλοι συμφορουμίτες,
Μετά από την σκέψη για αλλαγή κουκούλας η οποία πέταξε πλέον, μας βγήκε πρόβλημα στο σασμάν και το ρουλεμάν του διαφορικού........ :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Το αμάξι κλότσαγε ακόμα και στην πορεία ξαφνικά και άν πατούσες απότομα συμπλέκτη άκουγες όλο το σασμάν να χτυπάει. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως είναι η βάση του διαφορικού.
Είναι καιρός για αλλαγή μου είπε ο μάστορας. Μπορείτε να με συμβουλέψετε τι σασμάν μπορώ να βάλω, τί αναβάθμιση μπορώ να κάνω μιας και θα το αλλάξω και τι θα πρέπει να προσέξω στο σασμάν που θα βάλω??? Πολύ πιθανό να αλλαχτεί και το δίσκοπλατω.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για όποια βοήθεια και συμβουλή.

ghost-rider
25-11-15, 14:58
Δλδ τι κανει το σασμαν κ θελει αλλαγη?
Γρατσουναει στις αλλαγες?
Πεταει τις ταχυτητες?
Βουιζει?

Αυτο που περιγραφεις ειναι σιγουρα σασμαν?

Jimmys_Z
25-11-15, 15:17
Γρατζουνάει λίγο στις αλλαγές ειδικά από 1η σε 2ρα. Όταν είμαι σε πορεία ακόμα και σε χαμηλές στροφές όταν κάνω αλλαγή ( ή και απότομη αλλαγή) κοπανάει το σασμάν, τουλάχιστον από εκεί ακούγεται ο θόρυβος. Τώρα όταν πάλι είμαι σε πορεία εαν αφήσω γκάζι και το ξαναπατήσω είτε ελαφρά είτε απότομα, μόλις πάρει ροπή κοπανάει το διαφορικό :-/

Stunt Mike
25-11-15, 19:17
Ειναι λιγο απιθανο να επαθες ζημια και στο σασμαν αλλα και στο διαφορικο ταυτογχρονα!!!Το οτι κουναει το διαφορικο,μπορει να σημαινει απο κομμενα συνεμπλοκ,μεχρι μεσαια τριβη...Και τα δυο οταν κατι σπασει μεσα,απλα ξεχνας την μετακινηση οδικως....Αν κατι φθαρει,τοτε βουιζουν εως και ουρλιαζουν λογω αυξημενης τριβης....Βεβαια τηλεδιαγνωση δεν γινεται μ'αυτον τον τροπο κι απο το πληκτρολογιο...Πρεπει να παει συνεργειο το Ζ3 σου.Αν θες και δισκο-πλατω,ειναι λογικο να γρατζουνανε και οι ταχυτητες,οπως επισης κι αν εχει κοψει μια βαση σασμαν και κρεμεται μονοπλευρα....

BILL007
25-11-15, 23:08
Ειναι λιγο απιθανο να επαθες ζημια και στο σασμαν αλλα και στο διαφορικο ταυτογχρονα!!!Το οτι κουναει το διαφορικο,μπορει να σημαινει απο κομμενα συνεμπλοκ,μεχρι μεσαια τριβη...Και τα δυο οταν κατι σπασει μεσα,απλα ξεχνας την μετακινηση οδικως....Αν κατι φθαρει,τοτε βουιζουν εως και ουρλιαζουν λογω αυξημενης τριβης....Βεβαια τηλεδιαγνωση δεν γινεται μ'αυτον τον τροπο κι απο το πληκτρολογιο...Πρεπει να παει συνεργειο το Ζ3 σου.Αν θες και δισκο-πλατω,ειναι λογικο να γρατζουνανε και οι ταχυτητες,οπως επισης κι αν εχει κοψει μια βαση σασμαν και κρεμεται μονοπλευρα....

:+1: Όπως τα είπαν τα παιδιά...
Δεν ξέρω σε πιο μάστορα πήγες και στα είπε αυτά και φυσικα τι είδε ο άνθρωπος (τηλεδιαγνωση δεν μπορεί να γίνει σε κάθε περίπτωση). Για τα νταπ ντουπ, σινεμπλοκ ιδιαφορικού, βάσεις σασμαν, μεσαία τριβή για αρχή... Επίσης πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχεις?
150.000+ να φανταστώ? Αλλάγη υγρά κιβωτίου άμεσα. Δισκοπλατό πότε άλλαξες τελευταία?
Αν τελικα έχει πρόβλημα το σασμάν και δεν έχεις αλλάξει δίσκο, πας και για τα δυο,εκτός και αν θες να πληρωνεις διπλά εργατικά...

Jimmys_Z
25-11-15, 23:41
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά,
Το αμάξι είναι ήδη στο συνεργείο, το σήκωσε ο μάστορας σήμερα, το πήγε δοκιμή και δεν είδε καμία βάση κομμένη η ραγισμένη στο διαφορικό τουλάχιστον ( θα τον ρωτήσω εαν τσέκαρε και του σασμάν), τα συνεμπλόκ άριστα. Έχω 143.000χμ και δεν έχω αλλάξει δίσκοπλατω (πιστεύω ούτε ο προηγούμενοσ ιδιοκτήτης).
Εννοείτε πως ότι είναι να γίνει θα γίνει πλήρης. :ranting2::ranting2:
Είναι τα γιορτινά αυτά!! :th_Laie_67-1:

Τί άλλο μπορώ να του επισημάνω να ελέγξει?

Bazil Van Sinner
26-11-15, 05:20
Aπο διαρροές πως πάει?
Είναι στεγνά απ'εξω σασμάν και διαφορικό ?
Είχες αλλάξει ποτέ βαλβολίνες?
Τσεκάρατε πόσα υγρά έχουν μέσα τους απο την πλα'ι'νη τους βίδα?

Jimmys_Z
26-11-15, 12:00
Καλημέρα παιδιά,
Μου είπε ο μάστορας σήμερα το ξαναέλεγξε, εσφιξε στις βασεις του σασμάν και το κάναμε δοκιμή.
Τα "νταπ ντουπ" που ακούγονται απο άξονα-διαφορικό, όπως είπες BILL007, είπε πως είναι φυσιολογικά στο άφημα-πάτημα του γκαζιού γιατί μαζεύει τα μπόσικα. Το σασμάν δεν έχει τελικά κάποιο θέμα μου τόνισε όμως θα χρειαστεί αλλαγή το δισκο-πλατώ, επίσης μου είπε πως δεν έχει μεσαία τριβή. :think: Δεν ξέρω τι να πω, το μόνο σίγουρο πως θα επισκευτώ και άλλο γιατρό για τσεκ απ.

PetrosD
26-11-15, 13:18
Και πούστη-ρίζεται ο άξονας;

BILL007
26-11-15, 14:18
Καλημέρα παιδιά,
Μου είπε ο μάστορας σήμερα το ξαναέλεγξε, εσφιξε στις βασεις του σασμάν και το κάναμε δοκιμή.
Τα "νταπ ντουπ" που ακούγονται απο άξονα-διαφορικό, όπως είπες BILL007, είπε πως είναι φυσιολογικά στο άφημα-πάτημα του γκαζιού γιατί μαζεύει τα μπόσικα. Το σασμάν δεν έχει τελικά κάποιο θέμα μου τόνισε όμως θα χρειαστεί αλλαγή το δισκο-πλατώ, επίσης μου είπε πως δεν έχει μεσαία τριβή. :think: Δεν ξέρω τι να πω, το μόνο σίγουρο πως θα επισκευτώ και άλλο γιατρό για τσεκ απ.

Με αυτά που γράφεις ένα μόνο θα σου πω...Άλλαξε μάστορα χθες, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Jimmys_Z
26-11-15, 16:12
Αυτό θα γίνει σίγουρα όπως βλέπω οτι πάνε τα πράματα... Μόλις εχω νεότερα από το νέο συνεργείο θα σας ενημερώσω!
Ευχαριστώ πολύ όλους

JiMk86
26-11-15, 18:25
Αυτό με το κλότσημα εξήγησε το λίγο καλύτερα....

Όσο αναφορά τα γκαπ-γκουπ, έχει υπόψην ότι το Ζ3 έχει ευαίσθητο πάτωμα καταρχήν...

Τα γπαπ γπουπ παίζει να είναι από συνεμπλοκ διαφορικού αλλά απ όσο ξέρω στο Ζ3 είναι Ε36 το πάτωμα και δε θυμάμαι πως είναι, μπορεί να είναι και τα ημιαξόνια, σήκωσέ το αμάξι πιάσε τις 2 ρόδες και βάλε κάποιον να κουνήσει τον κεντρικό, αυτά.

Τι έκδοση είναι το Ζ3 σου?

JiMk86
26-11-15, 18:35
Διόρθωση ο άξονας πίσω 99% είναι στυλ Ε30...

Jimmys_Z
27-11-15, 12:14
Θα το πάω να το λύσουμενα το ψάξουμε το θεματάκι σωστά ώστε να έχουμε και άποψη για ότι σας λέω. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Jimmys_Z
28-11-15, 20:13
Λοιπόν πήγα σε ένα κοντινό συνεργείο, συστημένος από φίλο, το λύσαμε όλο και το ψάξαμε. Βάσεις κομπλέ, μεσαία τριβή πολύ καλή και άξονας επίσης, συνεμπλόκ και διαφορικό μια χαρά, δίσκο πλατώ 143.000χμ χωρίς αλλαγή. Ο δίσκος είχε φτάσει ίσα με τα πριτσίνια :thumbsdown:
Αλλάχτηκαν: Δίσκο πλατώ sachs, τσιμούχες σασμάν, πιπίλα και ασφάλεια, ρουλεμάν στροφάλου, λάδια σασμάν και βαλβολίνες διαφορικού συν ότι ελέγξαμε το βολάν που ευτυχώς ήταν καλό. Στο σασμάν βάλαμε 1.200ml και στο διαφορικό 900ml.
Αποτέλεσμα πολύ πιο μαλακός συμπλέκτης, άμεση σύμπλεξη με το που αφήνω το συμπλέκτη, εξαλήφθηκε το "νταπ ντουπ" από το σασμάν!!!!!!!!!