PDA

Επιστροφή στο Forum : Πινακιδες - προστιμο



merbeind
13-11-15, 01:53
Κατέβηκα Αθήνα και για παράνομο παρκάρισμα μου πήραν τις πινακίδες για 20 μέρες και πρόστιμο 80 ευρώ. Πέρα από το πρόστιμο που ξέρω που να πάω να το πληρώσω ξέρει κάποιος τι γίνεται με τις πινακίδες; Τις δίνουν αν πάω στο τμήμα η είναι απόλυτο οι 20 μέρες;

dionisisM3
13-11-15, 06:16
Θεωρητικά δεν τις δίνουν . Αλλά σε παρόμοιο περιστατικό που μου πήραν τις πινακίδες σε άλλη πόλη για την ίσια παράβαση . Πήρα την ίδια μέρα στην τροχαία τους εξήγησα ότι πρέπει να ταξιδέψω λόγω της δουλειάς μου και πάλι καλά έπεσα σε καλό τροχαιο διοικητή και μου τις έδωσαν πίσω.

tsaltinho
13-11-15, 11:20
Θεωρητικά δεν τις δίνουν . Αλλά σε παρόμοιο περιστατικό που μου πήραν τις πινακίδες σε άλλη πόλη για την ίσια παράβαση . Πήρα την ίδια μέρα στην τροχαία τους εξήγησα ότι πρέπει να ταξιδέψω λόγω της δουλειάς μου και πάλι καλά έπεσα σε καλό τροχαιο διοικητή και μου τις έδωσαν πίσω.

Εξαρταται την τροχαια.
Στο Ελληνικο ειναι ...καπως ο Διοικητης.
Εμενα λοιπον ποθ μου πηραν πινακιδες και διπλωμα για κοκκινο, μου τα εδωσαν σε 15 μερες!
Το προστιμο ηταν 700ευρα και 2 μηνες διπλωμα και πινακιδες.

DIMITr|S
13-11-15, 11:30
σου τις δινουν την ιδια μερα που θα τους πας χαρτι οτι εισαι μονιμος κατοικος αλλης πολης και πληρωσεις το προστιμο
εγω συγκεκριμενα πηγα πληρωσα το προστιμο...πηρα την αποδειξη οτι το πληρωσα και με το χαρτι που δειχνει οτι ειμαι κατοικος αλλης πολης πηγα εκει που κρατανε τις πινακιδες και μου τις εδωσαν

dionisisM3
13-11-15, 11:59
σου τις δινουν την ιδια μερα που θα τους πας χαρτι οτι εισαι μονιμος κατοικος αλλης πολης και πληρωσεις το προστιμο
εγω συγκεκριμενα πηγα πληρωσα το προστιμο...πηρα την αποδειξη οτι το πληρωσα και με το χαρτι που δειχνει οτι ειμαι κατοικος αλλης πολης πηγα εκει που κρατανε τις πινακιδες και μου τις εδωσαν

Και εγώ έτσι νόμιζα και είχα πάει αερατος τότε για να τις πάρω πίσω ....αλλα μου είπε ότι έχω διορία 24 ωρών από την ώρα της παράβασης να επιστρέψω στην έδρα μου και να ξανά πήγαινα να τις έπαιρνα ...τότε πήγα στον διοικητή λίγο πιο ευγενικός και χαριστική μου τις έδωσε .

DIMITr|S
13-11-15, 12:16
εμενα μου τις πηραν απογευμα και το επομενο πρωι εκανα αυτα που ειπα και απλα μου τις εδωσαν....δν μου ειπαν ουτε για 24ωρο ουτε παρακαλεσα καποιον διοικητη
απο καπου γκουγκλαροντας το ειχα βρει αλλιως θα εμενα και εγω 20 μερες να περιμενω
και μου φαινεται και λογικο να σου τις δινουν αν εισαι απο αλλη πολη

merbeind
13-11-15, 12:56
Λογικό δεν ειναι, ο ΚΟΚ ισχύει απο όπου και αν εισαι οχι μονο στην πόλη σου.
Η απροσεξία χθες έγινε. Πήγα σημερα πλήρωσα το πρόστιμο και φρόντισα να εχω βεβαίωση του νοσοκομείου και τις μερες που εφημερευω μεσα στον μηνα. Στο Μεταξουργείο πήγα οι ανθρωποι ηταν λογικοί και μου τις έδωσαν. Και να μην μου τις έδιναν δικιο θα είχαν ο νόμος δεν αλλάζει. Τους ευχαρίστησα και έφυγα.

DIMITr|S
13-11-15, 13:37
παντως δν μπορω να πιστεψω οτι μπηκαν στον κοπο και παρανομα μου εδωσαν τις πινακιδες....σιγουρα κατι προβλεπει ο νομος για αυτες τις περιπτωσεις εξαρχης...

savvas bmwdakias
13-11-15, 15:46
Ολα ειναι στο χερι του διοικητη της εκαστοτε υπηρεσιας, αυτος ειναι ο αρμοδιος για να ακυρωσει διοικητικες πραξεις ειτε εχεις πληρωσει ειτε οχι το προστιμο.

friendgr
13-11-15, 19:14
Έτσι ακριβως. Πας σαν πάπια παρακαλώντας κι ελπιζεις να μην είχε καμια κρεβατομουρμούρα το βράδυ....