PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη κορονωπηνιου σε e92 320



maris7
11-11-15, 20:46
καλησπερα σκεφτομαι για αλλαγη κορονωπηνιου στο διαφορικο για αλλαγη βηματος ειναι εφικτο?(με τις 19''εχασα χαμηλα)
αν ναι καποιο συνεργειο απο αθηνα που να κανει την δουλεια?
το αυτοκινητο ειναι e92 320 με βημα 3,64 και θελω να παω σε 3,91 που εχει το αυτοματο η σε 4,10 που εχει το e90si
ακουω γνωμες

maris7
13-11-15, 11:51
Τι έγινε ρε παιδιά πλήρη άγνοια;


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
13-11-15, 14:17
Για να γίνονται εδώ τόσες "μόντες" στα διαφορικά https://www.turnermotorsport.com/BMW-E90/c-37-differential-and-gearing-upgrades.aspx

δεν νομίζω να μην γίνεται να αλλάξεις αυτό που λές. Ωστόσο θα προτιμούσα να το επιβεβαιώσει και κάποιος επαγγελματίας ή κάποιος που το έχει κάνει ηδη :original:

maris7
13-11-15, 16:18
Δεν νομίζω να το εχει κάνει κανεις όποτε το θέμα ειναι τι νούμερο θα ήταν καλυτερο(3,91 η' 4,10)



Sent from my iPhone using Tapatalk

320d
13-11-15, 19:11
Γιατί να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις κορώνα-πηνίο
ενώ μπορείς να το βρείς έτοιμο σα διαφορικό και το κουμπώσεις πάνω όλο το καβούκι στη γέφυρα σου και όλα καλά!
Δε νομίζω ένα διαφορικό απο αυτόματο να είναι και ιδιαίτερα ακριβό,
επειδή το si ειναι και περιορισμένης παραγωγής το λέω.

ΥΣ σκεψου τα εργατικά του μάστορα για το εγχείρημά σου καλύπτεις το παραπάνω κόστος του διαφορικού σε σχέση με το κορωνοπήνιο και + της άλλης μπορείς εύκολα να το κάνεις πάλι μαμά με μικρό κόστος!!!

scania124
13-11-15, 19:25
για να μπω και εγω λιγο στο κλιμα γιατι δεν το κατεχω και πολυ.

πες οτι αλλαζεις διαφορικο και βαζεις 3.91 η 4.10 ,το κερδος θα ειναι στην εκκινηση?
Με την τελικη τι θα γινει?

ρωταω για την τελικη ταχυτητα επειδη χθες που γυρνουσα απο θεσσαλονικη ειδα στο κοντερ 235+και αν θυμαμε καλα καπου στις 6000 στροφες.

Με το κοντυτερο διαφορικο μηπως θα μπορεσει να γεμισει κι αλλο το στροφομετρο ετσι ωστε να χτυπησει η 6η κοφτη?

:thanks:

320d
13-11-15, 19:27
με τα κοντύτερα βήματα θα δεί και μικρότερες τελικές ταχύτητες αντίστοιχα

zaharias
13-11-15, 20:07
καλησπερα σκεφτομαι για αλλαγη κορονωπηνιου στο διαφορικο για αλλαγη βηματος ειναι εφικτο?(με τις 19''εχασα χαμηλα)
αν ναι καποιο συνεργειο απο αθηνα που να κανει την δουλεια?
το αυτοκινητο ειναι e92 320 με βημα 3,64 και θελω να παω σε 3,91 που εχει το αυτοματο η σε 4,10 που εχει το e90si
ακουω γνωμες

Αναλόγως τη χρήση που του κανεις θα επιλέξεις το βημα.
Πιο εύκολο ειναι να αλλαξεις ολόκληρο το διαφορικο απλα πρέπει να δεις αν ταιριάζουν ημιαξόνια και κεντρικός.

maris7
13-11-15, 21:32
Γιατί να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις κορώνα-πηνίο
ενώ μπορείς να το βρείς έτοιμο σα διαφορικό και το κουμπώσεις πάνω όλο το καβούκι στη γέφυρα σου και όλα καλά!
Δε νομίζω ένα διαφορικό απο αυτόματο να είναι και ιδιαίτερα ακριβό,
επειδή το si ειναι και περιορισμένης παραγωγής το λέω.

ΥΣ σκεψου τα εργατικά του μάστορα για το εγχείρημά σου καλύπτεις το παραπάνω κόστος του διαφορικού σε σχέση με το κορωνοπήνιο και + της άλλης μπορείς εύκολα να το κάνεις πάλι μαμά με μικρό κόστος!!!
ειχα την εντυπωση οτι θα μου ερχοταν ποιο φθηνα να αλλαξω κορωνοπηνιο

για να μπω και εγω λιγο στο κλιμα γιατι δεν το κατεχω και πολυ.

πες οτι αλλαζεις διαφορικο και βαζεις 3.91 η 4.10 ,το κερδος θα ειναι στην εκκινηση?
Με την τελικη τι θα γινει?

ρωταω για την τελικη ταχυτητα επειδη χθες που γυρνουσα απο θεσσαλονικη ειδα στο κοντερ 235+και αν θυμαμε καλα καπου στις 6000 στροφες.

Με το κοντυτερο διαφορικο μηπως θα μπορεσει να γεμισει κι αλλο το στροφομετρο ετσι ωστε να χτυπησει η 6η κοφτη?

:thanks:
οτι θα χασω θα χασω οπως εχει χασει και το si σε τελικη αλλα θα κερδισω πολυ χαμηλα
ποιο πολυ με ενδιαφερει το ρεπριζ και οχι η τελικη οποτε εχω πατησει τσιτες μου εχει ερθει ραβασακι οποτε ειναι μετρημενες στα δαχτυλα