PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW VS YAMAHA



ART1
06-11-15, 17:20
ετοιμαζομαι για αγορα του yamaha tmax530 η το νεο bmw c650 sport.ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2....τον γεναρη βγαινει στην αγορα το c650 και περιμενω μεχρι τοτε να το δω και απο κοντα.το διλλημα ειναι να παω στην bmw η να μεινω στην yamaha που γνωριζω γτ εχω ηδη στην κατοχη μου ενα yamaha xmax250;;

scania124
06-11-15, 17:34
αχχχχχχχχχχχ χτυπας ευαίσθητο σημειο!!!!!!!!!!!!!!!!

Tmax δαγκωτο!!!!!!!δοκιμασμενη συνταγη.

www.tmaxclub.gr

savvas bmwdakias
06-11-15, 18:19
ετοιμαζομαι για αγορα του yamaha tmax530 η το νεο bmw c650 sport.ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2....τον γεναρη βγαινει στην αγορα το c650 και περιμενω μεχρι τοτε να το δω και απο κοντα.το διλλημα ειναι να παω στην bmw η να μεινω στην yamaha που γνωριζω γτ εχω ηδη στην κατοχη μου ενα yamaha xmax250;;

Μεγαλο το διλημμα πολυ ομορφα και τα 2. Το Τ max εχει χαρακτηριστει ως η posrche των σκουτερ. Δοκιμασμενο μηχανακι, δεν ειναι τυχαιο οτι οποιος ειχε t max ξαναπαιρνει t max. Κλεινω προς το Yamaha ελαφρως, μιας και δεν ξερω τι παιζει απο θεμα κοστους συντηρησης στο bmw καθως επισης εχεις και περισσοτερες επιλογες σε συνεργεια. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι θελει ιμαντα καθε 20.000χλμ κοστος 200 ευρω. Αν δεν με απασχολουσε το θεμα χρηματων bmw δαγκωτο ετσι για να κανω και την διαφορα.

stef
06-11-15, 20:19
3 μηχανές θα καβάλαγα: GS1200, TMax & C650
Πολύ δύσκολη η επιλογή.
Το νέο Τ max πολύ δυνάτο πραγματικά αλλά το BMW είναι λατρεία!!!!

ART1
06-11-15, 23:13
αχχχχχχχχχχχ χτυπας ευαίσθητο σημειο!!!!!!!!!!!!!!!!

Tmax δαγκωτο!!!!!!!δοκιμασμενη συνταγη.

www.tmaxclub.gr

απλα εχω ηδη στην κατοχη μου to yamaha xmax 250 και μοιαζει παρα πολυ με το tmax μονο τα κυβικα αλλαζουν και αυτο ειναι ενα θεματακι γτ ειναι σαν να αγοραζω την ιδια μηχανη σε περισσοτερα κυβικα.αλλα απο συνταγη ειναι οντως δοκιμασμενη και πετυχημενη

ART1
06-11-15, 23:15
3 μηχανές θα καβάλαγα: GS1200, TMax & C650
Πολύ δύσκολη η επιλογή.
Το νέο Τ max πολύ δυνάτο πραγματικά αλλά το BMW είναι λατρεία!!!!

οντως το bmw ειναι λατρεια και μου εχει κατσει πολυ καλα στο ματι και φαινεται ομορφο..αλλα μονο μεσα απο τις φωτο μιας και δεν υπαρχει ακομη στις αντιπροσωπειες

scania124
07-11-15, 06:26
απλα εχω ηδη στην κατοχη μου to yamaha xmax 250 και μοιαζει παρα πολυ με το tmax μονο τα κυβικα αλλαζουν και αυτο ειναι ενα θεματακι γτ ειναι σαν να αγοραζω την ιδια μηχανη σε περισσοτερα κυβικα.αλλα απο συνταγη ειναι οντως δοκιμασμενη και πετυχημενη

Καμιά σχέση το ένα με το άλλο.
Όταν το οδηγήσεις θα καταλάβεις.
Είχα 3 xmax στην κατοχή μου.

Bitz
07-11-15, 09:28
Και τα δύο κορυφαία.....περιληπτικά κριτήρια αγοράς κατά την γνώμη μου

Tmax 530
Πανέμορφο
Πολύ καλό στήσιμο
Πληθώρα ανταλακτικων βελτιωσης
47 bhp 530 cc
Αν παίζεις με το γκάζι....καίει
Λειτουργία κινητήρα και ήχος ραπτομηχανή

C 650
Σχεδόν το ίδιο όμορφο
Στήσιμο και οδική συμπεριφορά ένα κλικ πάνω από το tmax...ετσι λένε αυτοί που είχαν και τα δύο
60 bhp 647 cc
Κινητήρας kymko

stef
07-11-15, 13:24
Και τα δύο κορυφαία.....περιληπτικά κριτήρια
Κινητήρας kymko

Είναι αξιόπιστος;

Bitz
07-11-15, 14:43
Είναι αξιόπιστος;

Ετσι λενε...εναν που εχω πελατη δεν του εχει βγαλει τιποτα λεει.

ART1
07-11-15, 17:52
Και τα δύο κορυφαία.....περιληπτικά κριτήρια αγοράς κατά την γνώμη μου

Tmax 530
Πανέμορφο
Πολύ καλό στήσιμο
Πληθώρα ανταλακτικων βελτιωσης
47 bhp 530 cc
Αν παίζεις με το γκάζι....καίει
Λειτουργία κινητήρα και ήχος ραπτομηχανή

C 650
Σχεδόν το ίδιο όμορφο
Στήσιμο και οδική συμπεριφορά ένα κλικ πάνω από το tmax...ετσι λένε αυτοί που είχαν και τα δύο
60 bhp 647 cc
Κινητήρας kymko

μου το χαλασες τωρα μην μου λες τετοια..τι σημαινει kymco?δεν φορα κινητηρα τις bmw?

scania124
07-11-15, 17:59
μου το χαλασες τωρα μην μου λες τετοια..τι σημαινει kymco?δεν φορα κινητηρα τις bmw?

Καλά στα λέει. ...ο κινητήρας είναι κατασκευασμενος από την kymco.

gyiama
07-11-15, 18:39
Επειδή δεν έχω χρόνο αυτη τη στιγμή με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με την επιλογή σου.... Η να σε μπερδέψω κι άλλο !!!!

Υγ έχω αλλάξει 3 ......

Bitz
07-11-15, 18:41
μου το χαλασες τωρα μην μου λες τετοια..τι σημαινει kymco?δεν φορα κινητηρα τις bmw?

Ετσι είναι....δεν έχει η bmw μικρούς κινητήρες ακομα και τα μικρά gs 800 και 850 φοράνε rotax οι οποίοι είναι πολύ αξιόπιστοι,για τους kymko τώρα τι να σου πω δεν ξέρω.
Εγω στην θέση σου πριν αποφάσιζα θα έκανα test drive και στα δύο....το μοτέρ του bmw ακούγεται λίγο τραχύ στην λειτουργία του σαν κακο ρυθμισμένο κάνει δεν εχει την βελούδινη λειτουργία του yamaha.
Επίσης θα ενημερώσου για τα service και των δύο...τζουζουν λίγο,το yamaxa το πρώτο ειναι στα 20000 χλμ και κοστίζει περίπου 500 και στις 30.000 θέλει αλλαγή και ο δεύτερος ιμάντας αν θυμάμαι καλά.

gyiama
07-11-15, 18:51
Τα σέρβις του Tmax είναι ανα 5000 λάδια και στις 20000 το μεγάλο που μάξιμουμ βγαίνει 400ε. Ο ιμάντας κίνησης (οχι μετάδοσης) αλλάζει στις 100000!!!! Το BMW έχει αντίστοιχα σε κόστος σέρβις. Το BMW έχει κινητήρα κατασκευασμένο από την kymko αλλά με σχεδιασμό της BMW.ο τραχύς ήχος του κινητήρα οφείλεται στην μετάδοση η οποία ειναι με φυγοκεντρικο συμπλέκτη αντι με δισκάκια που έχει το Tmax.

scania124
07-11-15, 19:00
Τα σέρβις του Tmax είναι ανα 5000 λάδια και στις 20000 το μεγάλο που μάξιμουμ βγαίνει 400ε. Ο ιμάντας κίνησης (οχι μετάδοσης) αλλάζει στις 100000!!!! Το BMW έχει αντίστοιχα σε κόστος σέρβις. Το BMW έχει κινητήρα κατασκευασμένο από την kymko αλλά με σχεδιασμό της BMW.ο τραχύς ήχος του κινητήρα οφείλεται στην μετάδοση η οποία ειναι με φυγοκεντρικο συμπλέκτη αντι με δισκάκια που έχει το Tmax.

Άντε τε δάσκαλε που είσαι. ........βάλε μια φώτο το καινούργιο εργαλείο να θαυμάσουμε!

gyiama
07-11-15, 19:09
Χαχα αύριο θανο τα υπόλοιπα σήμερα δεν προλαβαίνω να κάνω άλλον έναν tmaxa!!! Χαχαχα

Bitz
07-11-15, 19:12
https://youtu.be/RNmdLGRsp8E

Δείτε και κλάψτε

pilot
07-11-15, 20:27
Εμείς να κλάψουμε η αυτός που έχωσε μια περιουσία σε σκούτερ? :th_Laie_67-1:



γιάμα σουτ εσύ! :th_Laie_67-1::whistle:

gyiama
07-11-15, 20:29
Χαχα δεν μιλάω εγώ Γιώργο !!!καλό αυτό του Badan αλλά ρίξτε και μια μάτια στου lazareth!!!

pilot
07-11-15, 20:33
Ναι ρε φίλε, τα 'παμε..υπερτούμπανα και εντυπωσιακά αλλά...γιατί?? Οσο για τα 500ρικα στα σέρβις ακόμα δεν μπορώ να τα χωνέψω..στο Μ3 δεν έχω δώσει ποτέ 500!! :shok:

Χρίστος
07-11-15, 23:47
το bmw ειναι ομορφο. το ιδιο και το yamaha.

Eγω θα πω tmax γτ ειναι ενα μοντελο που εχει περασει 3 γενιες μεχρι στιγμης ακρος επιτυχημενες ενω το bmw ειναι η πρωτη προσπαθεια της εταιριας και ΟΤΙ και αν μου πειτε θα υπαρξουν και παιδικες ασθενειες

gyiama
08-11-15, 09:45
Το BMW κυκλοφορεί απ το 2012 Χρήστο,αυτό που θα βγει τώρα ειναι στην ουσία facelift δεν ειναι καινούριο μοντέλο.

ART1
08-11-15, 17:50
Το BMW κυκλοφορεί απ το 2012 Χρήστο,αυτό που θα βγει τώρα ειναι στην ουσία facelift δεν ειναι καινούριο μοντέλο.

σωστα υπαρχουν ηδη στην αγορα το c650 sport και το gt650 τα οποια ερχονται μαζι σαν facelift

ART1
08-11-15, 17:52
Ναι ρε φίλε, τα 'παμε..υπερτούμπανα και εντυπωσιακά αλλά...γιατί?? Οσο για τα 500ρικα στα σέρβις ακόμα δεν μπορώ να τα χωνέψω..στο Μ3 δεν έχω δώσει ποτέ 500!! :shok:

δεν εχεις και αδικο και εγω στο 330 δεν εχω φτασει ποτε 500 για σερβις και θα δωσουμε τοσα για το σκουτερ?μου φαινονται πολλα για σκουτερ

Χρίστος
08-11-15, 17:52
οκ, συμφωνοι αλλα δεν ανερει τα λεγομενα μου.
Πρωτο μοντελο, εισαγωγικο στο χωρο το ενα και 3ο σε σειρα επιτυχιων το tmax.

Και το tmax ειχε σε καθε μοντελο μολις περναγε ο καιρος καποιες λιγο βελτιομενες ειδικες ας πουμε fl εκδοσεις (βλ. blackmax)

gyiama
08-11-15, 18:43
λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.

tmax 530
το tmax εχει το καλυτερο στήσιμο απο θεμα αναρτησης -πλαισο - φρενα της αγορας. το μοτερ του δεν εχει να μας δειξει κατι καινοτομο σε σχεση με τα προηγουμενα μοντελα,αλλα και παλι για την κατηγορια σκουτερ περα από τις απολυτες επιδοσεις είναι πολύ μπροστα. φοραει πολυδισκο συμπλεκτη όπως οι μεγαλες μηχανες και εχει τελικη μεταδοση με ιμαντα. η μεταδοση του είναι ιδια όπως όλα με φυγοκεντρικα. από θεμα συμπεριφορας στο δρομο - στρίψιμο φρεναρισμα κλπ δεν υπαρχει καλυτερο σκουτερ. κοντραρει στα ισα σε στροφες,παρα πολλες μηχανες. από θεμα αποδοσης είναι το πιο δυνατο στην κατηγορια των 500 κυβικων. το τελευταιο 530 εχει και μερικα παραπανισα μπλιμπλικια απ τα προηγουμενα όπως keyless start και σαν εξτρα εχει και θερμαινομενη σελα. στο στανταρ είναι τα φωτα led τα οποια πραγματικα κανουν φοβερη δουλεια.
εχει upside down μπροστινο με 4πιστονες ακτινικες δαγκανες και φοραει την μοναδα το abs του ΜΤ09 η οποια είναι αρκετα πιο αμεση και σαφης σε αισθηση σε σχεση με τις προηγούμενες.

BMW

εχει αρκετα περισσοτερα αλογα απ το tmax,με κινητηρα σχεδιασμενο απ την bmw αλλα κατασκευασμενο απ την kymco.χρησημοποιει πιο συμβατικης τεχνολογιας κινητηρα (είναι δλδ πιο kymco ) και εχει τελικη μεταδοση με διαφορικο το οποιο είναι με καδενα μεσα σε μπανιο λαδιου( είναι το διαφορικο που ειχε παλιοτερα το tmax και είναι μεσα σε λαδι για να μη κανει θορυβο) και εχει φυγοκεντρικο συμπλεκτη ο οποιος είναι αυτος που φορανε τα περισοτερα σκουτερ της αγορας(γι αυτό και το κροταλισμα στο λεραντι).από επιδοσεις είναι πολύ καλο με αρκετα μεγαλη τελικη ταχυτητα και πολύ καλες ρεπριζ αλλα με σχετικα αργες εκκινησεις σε σχεση με το tmax. ξεκιναει πιο αργα αλλα ανοιγει στη συνεχεια. από φρενα και αναρτηση δεν εχει κατι το ιδιαίτερο, εχει upside down μπροστα με συμβατικες 4πιστονες δαγκανες και φυσικα abs αλλα και traction control το οποιο δεν βγαινει εκτος αν θυμαμαι καλα(δεν το λεω με 100% σιγουρια). από διαφορα όμως μαραφέτια εχει αρκετα (στο εξτρα πακετο που εχει 1000ε περιπου ) όπως θερμαινόμενη σελα και γκριπ.rdc led φωτα κλπ.

εχουμε και λεμε. από θεμα αγορας πανω κατω είναι στα ιδια χρηματα. από θεμα αξιοπιστίας το tmax είναι στην κορυφη της κατηγοριας σκουτερ με το bmw να μην εχουν ακουστει ιδιαίτερα προβλήματα αλλα δεν εχουν κυκλοφορήσει και πολλα για να ακούσουμε. από θεμα σερβις και τα δυο εχουν σχετικα ακριβα σερβις και πανάκριβα ανταλλακτικα.απο θεματα συναρμογης και ποιοτητας πλαστικων και τα δυο ειναι κορυφαια με ενα μικρο προβαδισμα στο tmax.απο θεμα μεταπωλησης δεν εχουν καμια επαφη. από θεμα στον δρομο και τα δυο είναι πολύ ξεκουραστα και κανεις ειτε μικρα ειτε μεγαλα ταξίδια πολύ ανετα και με μεγαλες ταχύτητες. σε στροφες και κλειστα κομματια και γενικα fun to drive το tmax δεν εχει αντιπαλο.

μοναδικο σοβαρο μειονέκτημα με το tmax αυτή τη στιγμη είναι ότι το τωρινο 530 είναι στην ουσια ένα μικρο facelift του προηγουμενου 530 και περιμενουμε πως και πως την αλλαγη του μοπντελου,με ελπιδες ότι θα ανεβει κυβικα!!!!:ranting2: στις 16 Νοεμβρίου θα γινει η παρουσιαση των καινούριων μοντελων της Yamaha και ολοι ευελπιστουν να δουν το καινουριο αν και οι πληροφοριες μας λενε ότι προς το παρον δεν θα αλλαξει κατι και η αλλαγη θα γινει το 2017. το bmw φυσικα και αυτό είναι ένα facelift του μοντελου αλλα δεν προβλεπεται αμεσα καποια αλλαγη σ αυτό.

τωρα σε ότι αφορα η συγκριση του tmax με το xmax που ανεφερες , η μονη σχεση που εχουν είναι ότι εχουν και τα δυο το σημα της yamaha. καμια μα καμια σχεση σε τπτ. ουτε καν. μονο στο σχεδιο μοιαζουν ελαχιστα και να σου πω την αληθεια πρωτα βγηκε το tmax και επειτα εβγαλαν το xmax ώστε να του μοιάζει.

υγ ξερω ότι σε μπερδεψα πιο πολύ αλλα αν θες την γνωμη μου. περιμενε να δεις τι θα δειξει η Yamaha στις 16 νοεμβριου μετα βλεπεις.................................... ........ και πας και παιρνεις το Tmax :hystericalbs1::hystericalbs1:

υγ2 δεν υπαρχει λογος να μπουμε σε συγκιση το ποιο αλλαζει λαδια πιο γρηγορα ποιο εχει ποι συχνα σερβις κλπ. να ξερεις ότι και τα δυο ανοικουν στην Premium κατηγορια σκουτερ και ότι παθουν και ότι θελησουν κοστιζουν ακριβα. καινε αρκετη βενζινη και τα δυο και γενικα αν θελεις οικονομια και να τα παρατας οπου να ναι και γενικα να τα δουλευεις σαν παπακι δεν κανουν! σ αυτή την κατηγορια χρηματων για ''βεσπα'' το τελευταιο που θα πρεπει να σε νοιαζει είναι το κοστος συντηρησης του. στο λεω απλα για να μη βρεθεις προ εκπλήξεως.

gyiama
08-11-15, 18:48
οκ, συμφωνοι αλλα δεν ανερει τα λεγομενα μου.
Πρωτο μοντελο, εισαγωγικο στο χωρο το ενα και 3ο σε σειρα επιτυχιων το tmax.

Και το tmax ειχε σε καθε μοντελο μολις περναγε ο καιρος καποιες λιγο βελτιομενες ειδικες ας πουμε fl εκδοσεις (βλ. blackmax)

το Tmax αυτή τη στιγμη χρηστο είναι το 5ο μοντελο που κυκλοφορει. οι εκδοσεις που αναφέρεις δεν είναι κατι περα από καινούριους χρωματισμούς οι οποιοι βγαινουν απ την αρχη του μοντελου και δεν είναι καποια βελτιωμενη εκδοση ουτε καποιο facelift. μονο χρωματα . αλλα εχουν πιασαρικα ονοματα:thumbsup: black max. tech max . iron max κλπ.

ART1
08-11-15, 19:12
λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.

tmax 530
το tmax εχει το καλυτερο στήσιμο απο θεμα αναρτησης -πλαισο - φρενα της αγορας. το μοτερ του δεν εχει να μας δειξει κατι καινοτομο σε σχεση με τα προηγουμενα μοντελα,αλλα και παλι για την κατηγορια σκουτερ περα από τις απολυτες επιδοσεις είναι πολύ μπροστα. φοραει πολυδισκο συμπλεκτη όπως οι μεγαλες μηχανες και εχει τελικη μεταδοση με ιμαντα. η μεταδοση του είναι ιδια όπως όλα με φυγοκεντρικα. από θεμα συμπεριφορας στο δρομο - στρίψιμο φρεναρισμα κλπ δεν υπαρχει καλυτερο σκουτερ. κοντραρει στα ισα σε στροφες,παρα πολλες μηχανες. από θεμα αποδοσης είναι το πιο δυνατο στην κατηγορια των 500 κυβικων. το τελευταιο 530 εχει και μερικα παραπανισα μπλιμπλικια απ τα προηγουμενα όπως keyless start και σαν εξτρα εχει και θερμαινομενη σελα. στο στανταρ είναι τα φωτα led τα οποια πραγματικα κανουν φοβερη δουλεια.
εχει upside down μπροστινο με 4πιστονες ακτινικες δαγκανες και φοραει την μοναδα το abs του ΜΤ09 η οποια είναι αρκετα πιο αμεση και σαφης σε αισθηση σε σχεση με τις προηγούμενες.

BMW

εχει αρκετα περισσοτερα αλογα απ το tmax,με κινητηρα σχεδιασμενο απ την bmw αλλα κατασκευασμενο απ την kymco.χρησημοποιει πιο συμβατικης τεχνολογιας κινητηρα (είναι δλδ πιο kymco ) και εχει τελικη μεταδοση με διαφορικο το οποιο είναι με καδενα μεσα σε μπανιο λαδιου( είναι το διαφορικο που ειχε παλιοτερα το tmax και είναι μεσα σε λαδι για να μη κανει θορυβο) και εχει φυγοκεντρικο συμπλεκτη ο οποιος είναι αυτος που φορανε τα περισοτερα σκουτερ της αγορας(γι αυτό και το κροταλισμα στο λεραντι).από επιδοσεις είναι πολύ καλο με αρκετα μεγαλη τελικη ταχυτητα και πολύ καλες ρεπριζ αλλα με σχετικα αργες εκκινησεις σε σχεση με το tmax. ξεκιναει πιο αργα αλλα ανοιγει στη συνεχεια. από φρενα και αναρτηση δεν εχει κατι το ιδιαίτερο, εχει upside down μπροστα με συμβατικες 4πιστονες δαγκανες και φυσικα abs αλλα και traction control το οποιο δεν βγαινει εκτος αν θυμαμαι καλα(δεν το λεω με 100% σιγουρια). από διαφορα όμως μαραφέτια εχει αρκετα (στο εξτρα πακετο που εχει 1000ε περιπου ) όπως θερμαινόμενη σελα και γκριπ.rdc led φωτα κλπ.

εχουμε και λεμε. από θεμα αγορας πανω κατω είναι στα ιδια χρηματα. από θεμα αξιοπιστίας το tmax είναι στην κορυφη της κατηγοριας σκουτερ με το bmw να μην εχουν ακουστει ιδιαίτερα προβλήματα αλλα δεν εχουν κυκλοφορήσει και πολλα για να ακούσουμε. από θεμα σερβις και τα δυο εχουν σχετικα ακριβα σερβις και πανάκριβα ανταλλακτικα.απο θεματα συναρμογης και ποιοτητας πλαστικων και τα δυο ειναι κορυφαια με ενα μικρο προβαδισμα στο tmax.απο θεμα μεταπωλησης δεν εχουν καμια επαφη. από θεμα στον δρομο και τα δυο είναι πολύ ξεκουραστα και κανεις ειτε μικρα ειτε μεγαλα ταξίδια πολύ ανετα και με μεγαλες ταχύτητες. σε στροφες και κλειστα κομματια και γενικα fun to drive το tmax δεν εχει αντιπαλο.

μοναδικο σοβαρο μειονέκτημα με το tmax αυτή τη στιγμη είναι ότι το τωρινο 530 είναι στην ουσια ένα μικρο facelift του προηγουμενου 530 και περιμενουμε πως και πως την αλλαγη του μοπντελου,με ελπιδες ότι θα ανεβει κυβικα!!!!:ranting2: στις 16 Νοεμβρίου θα γινει η παρουσιαση των καινούριων μοντελων της Yamaha και ολοι ευελπιστουν να δουν το καινουριο αν και οι πληροφοριες μας λενε ότι προς το παρον δεν θα αλλαξει κατι και η αλλαγη θα γινει το 2017. το bmw φυσικα και αυτό είναι ένα facelift του μοντελου αλλα δεν προβλεπεται αμεσα καποια αλλαγη σ αυτό.

τωρα σε ότι αφορα η συγκριση του tmax με το xmax που ανεφερες , η μονη σχεση που εχουν είναι ότι εχουν και τα δυο το σημα της yamaha. καμια μα καμια σχεση σε τπτ. ουτε καν. μονο στο σχεδιο μοιαζουν ελαχιστα και να σου πω την αληθεια πρωτα βγηκε το tmax και επειτα εβγαλαν το xmax ώστε να του μοιάζει.

υγ ξερω ότι σε μπερδεψα πιο πολύ αλλα αν θες την γνωμη μου. περιμενε να δεις τι θα δειξει η Yamaha στις 16 νοεμβριου μετα βλεπεις.................................... ........ και πας και παιρνεις το Tmax :hystericalbs1::hystericalbs1:

υγ2 δεν υπαρχει λογος να μπουμε σε συγκιση το ποιο αλλαζει λαδια πιο γρηγορα ποιο εχει ποι συχνα σερβις κλπ. να ξερεις ότι και τα δυο ανοικουν στην Premium κατηγορια σκουτερ και ότι παθουν και ότι θελησουν κοστιζουν ακριβα. καινε αρκετη βενζινη και τα δυο και γενικα αν θελεις οικονομια και να τα παρατας οπου να ναι και γενικα να τα δουλευεις σαν παπακι δεν κανουν! σ αυτή την κατηγορια χρηματων για ''βεσπα'' το τελευταιο που θα πρεπει να σε νοιαζει είναι το κοστος συντηρησης του. στο λεω απλα για να μη βρεθεις προ εκπλήξεως.

ωραιο το ποστ και ευχαριστω για τις πληροφοριες και οντως ειναι ετσι οπως τα γραφεις..εχω το xmax 250 apo to 2011 και εννοειται οτι δεν μπορει να συγκριθει με το tmax γτ εχει τα μισα κυβικα.το μονο που παρατηρω ειναι οτι μοιαζουν σε καποια πραγματα οπως στο καντραν στην μουρη και στα πλαινα φερινγκ και ειμαι σιγουρος οτι στην οδηγηση δεν μπορει να συγκριθει το ενα με το αλλο.απο εκει μαι μετα χθες πηγα στην yamaha και ειδα απο κοντα το 530 και μιλησα και με την αντιπροσωπεια στην αθηνα και μου ειπαν οτι υπαρχει ενα επερχομενο μοντελο του tmax με κυκλοφορια για το 2016 χωρις ωστοσο να γνωριζουν περισσοτερες πληροφοριες....η τιμη που μου εδωσαν για το υπαρχον μοντελο tmx530 ειναι 11500 το αρχικο πακετο.απο εκει και μετα επισκεφτηκα και την bmw δεν ειδα βεβαια το c650 γτ βγαινει στην αγορα αρχες δεκεμβρη αλλα πηρα οτι πληροφορια χρειαζομουν.θα υπαρχουν 2 εκδοσεις η βασικη και η εξτρα που θα εχει συν θερμαινομενη σελα θερμαινομενες χουφτες led φλας και ενδειξη πιεση ελαστικων.τιμη λιγο πιο τσουχτερη απο το tmax 12200 βασικη εκδοση και 13200 με τα εξτρα.προς το παρον κρατω σταση αναμονης για να το δω και απο κοντα αρχες δεκεμβρη
Υ.Γ.ειναι πολλα τα λεφτα και για το ενα και για το αλλο αλλα δινω και το xmax σαν ανταλλαγη και η τιμη θα πεσει κατω απο τα 10000

gyiama
08-11-15, 19:26
το tmax δεν εχει καμια σχεση όχι μονο λογο κυβικων αλλα και άλλο πλαισιο άλλη αναρτηση αλλα όλα!! το πιθανοτερο είναι να παρουσιαστεί καποιο καινουριο χρωμα και όχι καινουριο μοντελο. ελπιζω δλδ γιατι αν κυκλοφορισει καινουριο δεν με βλεπω καλα!!!!!!!εγω δυστυχως δεν είμαι αντικειμενικος στην επιλογή σου,μιας και απ ότι καταλαβες είμαι καμμενος Tmaxas, αλλα και αντικειμενικα να το δουμε παλι το tmax θα επαιρνα χαχααχ. απλα επειδή περυσι ημουν ετοιμος να αλλαξω και να παω στο gt τελικα παλι κατεληξα με tmax. αν θελεις κατι το οποιο θα σε ικανοποιησει και αυριο μεθαύριο αποφασισεις να το δωσεις για κατι άλλο, τοτε το tmax είναι μονοδρομος

ART1
08-11-15, 19:38
το tmax δεν εχει καμια σχεση όχι μονο λογο κυβικων αλλα και άλλο πλαισιο άλλη αναρτηση αλλα όλα!! το πιθανοτερο είναι να παρουσιαστεί καποιο καινουριο χρωμα και όχι καινουριο μοντελο. ελπιζω δλδ γιατι αν κυκλοφορισει καινουριο δεν με βλεπω καλα!!!!!!!εγω δυστυχως δεν είμαι αντικειμενικος στην επιλογή σου,μιας και απ ότι καταλαβες είμαι καμμενος Tmaxas, αλλα και αντικειμενικα να το δουμε παλι το tmax θα επαιρνα χαχααχ. απλα επειδή περυσι ημουν ετοιμος να αλλαξω και να παω στο gt τελικα παλι κατεληξα με tmax. αν θελεις κατι το οποιο θα σε ικανοποιησει και αυριο μεθαύριο αποφασισεις να το δωσεις για κατι άλλο, τοτε το tmax είναι μονοδρομος

το καταλαβα φιλε μου οτι εισαι καμμενος tmaxas και οντως με νεο μοντελο θα καθεσαι σε αναμμενα καρβουνα.και εγω ειμαι πολυ τις yamaha γτ απο πιστσιρικι οτι πηρα ολα yαmaha ηταν....αν εννοεις για το gt τις bmw ε δεν νομιζω να αφηνες το tmax γτ θεωρω το gt κακασχημο σε σχεση με το tmax.η αληθεια ομως ειναι οτι οταν πηρα την αποφαση να αλλαξω το xmax σαν πρωτη επιλογη ειχα στην σκεψη το c650.για αυτο και το σκαλιζω τωρα το θεμα γτ ακομη δεν εχω κατασταλαξει και ειδικα απο την στιγμη που ουτε καν το εχω δει απο κοντα

gyiama
08-11-15, 19:45
ωπα σορι μπερδεψα τα μοντελα, το c650 ημουν ετοιμος να παρω,το gt πραγματι δεν βλέπεται!!! το c650 δεν εχει και καμια σοβαρη δοαφορα σε σχεση με το προηγουμενο. πολύ μικρες αλλαγες. στην αθηνα είναι ο Παναγιωτοπουλος (αν δεν κανω λαθος το ονομα) ο οποιος ασχολείται μονο με μηχανες της bmw αν δεν κανω λαθος,οποτε αν πας από κει σιγουρα θα σε ενημερωσει καλυτερα σε ότι αφορα το μηχανακι

ART1
08-11-15, 20:21
ωπα σορι μπερδεψα τα μοντελα, το c650 ημουν ετοιμος να παρω,το gt πραγματι δεν βλέπεται!!! το c650 δεν εχει και καμια σοβαρη δοαφορα σε σχεση με το προηγουμενο. πολύ μικρες αλλαγες. στην αθηνα είναι ο Παναγιωτοπουλος (αν δεν κανω λαθος το ονομα) ο οποιος ασχολείται μονο με μηχανες της bmw αν δεν κανω λαθος,οποτε αν πας από κει σιγουρα θα σε ενημερωσει καλυτερα σε ότι αφορα το μηχανακι

ειμαι επαρχια αλλα μιλησα με παναγιωτοπουλο μου τον συστησε η ιδια η bmw και ολες τις πληροφοριες μου τις εδωσε αυτος.εχω κλεισει ραντεβου για 28 νοεμβρη θα το εχει στην θεσσαλονικη στην αντιπροσωπεια ο αντιστοιχος του παναγιωτιδη....η αληθεια ειναι δεν ξερω πως ειναι το παλιο c650 γτ δεν ετυχε ουτε στο δρομο να το δω.βλεπω το νεο στα διαφορα site καi σε ενα pdf που μου εστειλε ο αντιπροσωπος της θεσσαλονικης
https://www.autoevolution.com/news/mega-gallery-of-the-upgraded-bmw-c650-sport-and-c650-gt-maxi-scooters-photo-gallery-100150.html#agal_0

ART1
26-02-16, 22:03
σημερα εκανα τεστ και τα 2...τι το ηθελα με μπερδεψαν ακομη πιο πολυ γτ πανε πολυ καλα στο δρομο.πρωτες εντυπωσεις οδηγικα αριστες και για τα 2 με μια μικρη υπεροχη στο tmax...πιο σβελτο στην εκινηση και καλυτερο κρατημα.απο την αλλη το c650 ειναι πιο δυνατο στις υψηλες στροφες και μεγαλυτερη τελικη κατι που ειναι λογικο λογο περισσοτερων ιππων.απο ποιοτητα κατσκευης θεωρω και τα 2 ισαξια και εξισου ομορφα.απο εκει και μετα δυστηχως το tmax τελη χρονιας αρχες του 17 με τα λεγομενα του αντιπροσωπου αλλαζει μοντελο και αυτο για μενα ειναι ενα σημαντικο μειον.c650 τελικα η επιλογη μου και 10 μαρτιου κανω την παραγγελια.ειμαι αναμεσα στα 2 παρακατω χρωματα και καθε γνωμη για την επιλογη του χρωματος απο ολους τους συμφοριτες ειναι καλοδεχουμενη.ευχαριστω

Christopherk
26-02-16, 22:07
Το πάνω για έμενα είναι πιο όμορφο αλλά κλασικό, το κάτω του πάει καλό είναι βέβαια δεν δείχνει τόσο όσο το λευκό αλλά σαν σύνολο θα κάνει πιο μπαμ στο μάτι. Αυτά τώρα από τις φώτο.. γιατί από κοντά μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα.

KalpasM3
26-02-16, 22:14
Καλησπέρα και από εμένα οδήγησα το πορτοκαλί και ξετρελάθηκα! Σου συστήνω σαν χρώμα όμως ανεπυφηλακτα το άσπρο που το είδα και αυτό ζωντανά και έπαθα πλάκα! Πανέμορφο ! Τα 180 τα έχει για πλάκα!

Johnis48
01-09-17, 11:40
Μπορει να ειμαι λιγο εκτος θεματος αλλα πειτε μια γυμνη μηχανη yamaha που να συναγωνιζεται την bmw s1000r. Σε οποιοδηποτε επιπεδο. Τι να λεμε τωρα...