PDA

Επιστροφή στο Forum : E46 m54b25 turbo kit by laurent motors



GiorgosT
31-10-15, 11:10
Καλημερα στα παιδια... Επεσα καταλαθος σε μια σελιδα που ειχε το παρακατω κιτ... Ερωτω εγκυκλοπαιδικα, ξερει κανενας τι παιζει με το παρακατω κιτ και κατα ποσο αξιοπιστο θα ηταν για καθημερινη χρηση;
https://images.tapatalk-cdn.com/15/10/31/b2412ac4055f6670dad0c8e494c60e31.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
31-10-15, 15:04
Καλημερα στα παιδια... Επεσα καταλαθος σε μια σελιδα που ειχε το παρακατω κιτ... Ερωτω εγκυκλοπαιδικα, ξερει κανενας τι παιζει με το παρακατω κιτ και κατα ποσο αξιοπιστο θα ηταν για καθημερινη χρηση;

Sent from my iPhone using Tapatalk





Parts list Stage 3 :
- Cast turbo manifold
- Turbo T3/T4 T04E nobrand or GARRETT T3/T4 T04E ou GARRETT GT3076R (Garrett turbos are more expensive, see the price change automatically when changing the option)
- Internal wastegate
- Universal downpipe (see https://www.laurent-motors.com/shop/16-ligne-descente-d-echappement )
- Oil line kit (feed ans return + fittings)
- Universal intercooler piping really easy to fit (8 pipes w/ different bends) + 16 stainless clamps and 8 reinforced silicone hoses.
- Intercooler 530X170X60mm (530X170X60 higly recommended or 450X300X76 or 600X300x76 choice to make by mail after order passed)
- Blow off valve with its 2,5" piping adaptor. Easy fitting.

- Adjustable Fuel pressure regulator

- Walbro high flow fuel pump

- 440cc high flow injectors

- Steel decompression plate (you'll need 2 standard head gaskets around the plate) (approx 8:1 CR)

- Manual boost controller
- Gauge turbo boost (with hose ans T)

- Gauge oil temperature (with sensor)

- Gauge oil pressure (with sensor)

- Gauge Air Fuel ratio (to connect on your lambda sensor)
- Gauge Exhaust gaz temperature (with sensor)
- Workshop manual for turbo kit installation




Η τιμή του με όλα τα πραγματάκια που έχει σαν κιτ είναι πολύ καλή!
https://www.laurent-motors.com/en/turbo-kit/57-kit-turbo-bmw-m50-20l-a-28l-24s-stage-12-ou-3.html

Εχει τα πάντα όμως εκτός απο πρόγραμμα...Αν είχε και πρόγραμμα καλά που θα ήταν.
Μπορείς ωστόσο να τους κάνεις μια ερώτηση μιας και μοιάζουν οργανωμένοι και να μας πεις ;)

Stunt Mike
31-10-15, 15:16
M'αυτα τα 2000 ευρω(με την κινεζικη τουρμπινα ή με την Garrett??),μπορεις να βρεις τα ιδια πραγματα κι εδω.....για μεχρι 0.45bar,ειναι οκ....

GiorgosT
31-10-15, 15:16
Ειναι δυσκολο να το προγραμματισει καποιος που ξερει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stunt Mike
31-10-15, 15:19
Τωρα παρατηρω οτι εαν στην παραγγελια βαλεις την GT30-76 ανεβαινει στα 3500!!Καλυτερα να τα παρεις εδω τα πραγματα......Ο προγραμματισμος ειναι πανευκολος και παιρνουν γυρω στα 350-450 ευρω....

GiorgosT
31-10-15, 15:19
M'αυτα τα 2000 ευρω(με την κινεζικη τουρμπινα ή με την Garrett??),μπορεις να βρεις τα ιδια πραγματα κι εδω.....για μεχρι 0.45bar,ειναι οκ....


Εγω το κιτ που κοιτουσα νομιζω ηταν μεχρι 400ps...


Sent from my iPhone using Tapatalk

GiorgosT
31-10-15, 15:22
Τωρα παρατηρω οτι εαν στην παραγγελια βαλεις την GT30-76 ανεβαινει στα 3500!!Καλυτερα να τα παρεις εδω τα πραγματα......Ο προγραμματισμος ειναι πανευκολος και παιρνουν γυρω στα 350-450 ευρω....


+ πιστονια, μπιελες κτλ... Θα αξιζει ομως; Θα ειναι για καθημερινη χρηση η θα εισαι ενα ΠΣΚ βολτα και μια εβδομαδα συνεργειο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stunt Mike
31-10-15, 15:25
Για ''μεχρι'' ειναι....Δλδ τοσο ειναι η παροχη της τουρμπινας....Δεν σημαινει οτι θα τα βγαλει το μοτερ σου αυτα.....Αν ειναι να φτιαξεις το μοτερ σου για να δουλεψεις περιπου 1.2bar(οπου η κινεζικη θα τα φτυσει συντομα),τοτε ναι,θεωρητικα θα βγαλεις 400hp....Με την garrett σιγουρα θα τα βγαλεις....Αλλα στα 3000+ που παει το κιτ,το φτιαχνεις κι εδω....Και με μεταχειρισμενα,ακομη καλυτερα....Επισης ο τυπος δινει μεταλλικη φλαντζα και προτεινει σαντουιτς με 2 μαμισιες για να πεσει η συμπιεση στο 8:1....Αυτη η τακτικη ειναι νουμερο 1 κινδυνος να φλατζαρεις για πλακα...Επισης και το 8:1 ειναι πολυ χαμηλο και θα λαγκαρει στα χαμηλα....Αλλο ενα βασικο,θ'ανοιξεις το μοτερ σου για να βαλεις φλατζα και θ'αφησεις τα μαμισια μπουζονια που δεν αντεχουν με τιποτα την υπερπιεση?

Stunt Mike
31-10-15, 15:32
+ πιστονια, μπιελες κτλ... Θα αξιζει ομως; Θα ειναι για καθημερινη χρηση η θα εισαι ενα ΠΣΚ βολτα και μια εβδομαδα συνεργειο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οπως πολυ σωστα συνεχιζεις,αμα ανοιξεις μοτερ,το λιγοτερο που θα κανεις θα'ναι μπουζονια,πειρους μπιελων,μεταλλα στροφαλου τριμεταλικα και ελατηρια πιστονιων για τουρμπατο...Δεν ξερω ποια σειρα πιστονιων-μπιελων φορανε τα 325 Μ54,αλλα ενδεχεται ν'αντεχουν μεχρι 1bar....Αλλα και ετσι και αλλιως ΔΕΝ θα δουλεψεις πανω απο 0.45 με μαμα ηλεκτρικα....Κανονικα θελει αγραφο 'η αλλιως μεγαλυτερο μαφ+ηλεκτρονικες.....Ηδη εχουμε ξεπερασει το 5χιλιαρο δλδ και ανεβαινουμε.....Κι οσο κανεις εκπτωσεις σε καποια πραγματα,τοσο πιο πιθανο ειναι να ΜΗΝ ολοκληρωνεται η βολτα το ΠΣΚ και να πηγαινει κατευθειαν συνεργειο!!!! thumb

GiorgosT
31-10-15, 15:32
Για ''μεχρι'' ειναι....Δλδ τοσο ειναι η παροχη της τουρμπινας....Δεν σημαινει οτι θα τα βγαλει το μοτερ σου αυτα.....Αν ειναι να φτιαξεις το μοτερ σου για να δουλεψεις περιπου 1.2bar(οπου η κινεζικη θα τα φτυσει συντομα),τοτε ναι,θεωρητικα θα βγαλεις 400hp....Με την garrett σιγουρα θα τα βγαλεις....Αλλα στα 3000+ που παει το κιτ,το φτιαχνεις κι εδω....Και με μεταχειρισμενα,ακομη καλυτερα....Επισης ο τυπος δινει μεταλλικη φλαντζα και προτεινει σαντουιτς με 2 μαμισιες για να πεσει η συμπιεση στο 8:1....Αυτη η τακτικη ειναι νουμερο 1 κινδυνος να φλατζαρεις για πλακα...Επισης και το 8:1 ειναι πολυ χαμηλο και θα λαγκαρει στα χαμηλα....Αλλο ενα βασικο,θ'ανοιξεις το μοτερ σου για να βαλεις φλατζα και θ'αφησεις τα μαμισια μπουζονια που δεν αντεχουν με τιποτα την υπερπιεση?


Εκτος απο το κιτ τι αλλο πρεπει να αλλαξει καποιος στο μοτερ για να φτασει στο επιθυμητο αποτελεσμα χωρις απολειες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

GiorgosT
31-10-15, 15:35
Οπως πολυ σωστα συνεχιζεις,αμα ανοιξεις μοτερ,το λιγοτερο που θα κανεις θα'ναι μπουζονια,πειρους μπιελων,μεταλλα στροφαλου τριμεταλικα και ελατηρια πιστονιων για τουρμπατο...Δεν ξερω ποια σειρα πιστονιων-μπιελων φορανε τα 325 Μ54,αλλα ενδεχεται ν'αντεχουν μεχρι 1bar....Αλλα και ετσι και αλλιως ΔΕΝ θα δουλεψεις πανω απο 0.45 με μαμα ηλεκτρικα....Κανονικα θελει αγραφο 'η αλλιως μεγαλυτερο μαφ+ηλεκτρονικες.....Ηδη εχουμε ξεπερασει το 5χιλιαρο δλδ και ανεβαινουμε.....Κι οσο κανεις εκπτωσεις σε καποια πραγματα,τοσο πιο πιθανο ειναι να ΜΗΝ ολοκληρωνεται η βολτα το ΠΣΚ και να πηγαινει κατευθειαν συνεργειο!!!! thumb


Για μενα το θεμα εγκεφαλου μου φαινεται το πιο απλο γιατι υπαρχει ατομο να το αναλαβει... Δεν ξερω... Ψηνομαι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stunt Mike
31-10-15, 15:37
Για μενα το θεμα εγκεφαλου μου φαινεται το πιο απλο γιατι υπαρχει ατομο να το αναλαβει... Δεν ξερω... Ψηνομαι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στον μαμισιο εγκεφαλο εννοεις???Ξεχνα το ηδη.....Αγραφο μονο....

GiorgosT
31-10-15, 15:38
Για αγραφο λεω και εγω


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
31-10-15, 15:45
Κοίτα όπως είπε τα πράγματα ο Mike είναι, αν πας για πολλά...Ασε που αμα πας για πολλά το καθημερινό χαρακτήρα του αυτοκινήτου ξέχασε τον...

Αν μείνεις σε χαμηλό boost 0.4 και για να ρίξεις το κόστος πάς και στη μεριά του κινέζου,οπότε παλεύεται το θέμα...

Απο προγραμματισμό ποιον έχεις υπόψιν σου? Αν θες μπορείς να πεις δημόσια ή να μου στείλεις ένα pm :original:

GiorgosT
31-10-15, 15:50
Pp-performance ονομαζεται...


Sent from my iPhone using Tapatalk

turbodog
31-10-15, 15:52
Η προσωπικη μου αποψη ειναι μακρυα απο Churbo (ετσι ονομαζουμε τα china turbo). Βαλε Garrett, 3Κ, ΙΗΙ κτλ αλλα οχι κινεζικο. Τα υπολοιπα και κινεζικα να ειναι (που ειναι) αν δεν εχουν προβληματα στην τοποθετηση/εφαρμογη, για μια low boost εφαρμογη, μια χαρα ειναι.

GiorgosT
31-10-15, 15:57
Αν ειναι να δωσω τοσα λεφτα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μπει Garrett... Για να το ξεκαθαρισω και να καταλαβετε τι θα ηθελα... Σκεφτομουν καταρχας να το πουλησω και να αγορασω κατι πιο μεγαλο με πιο πολλα ps... Αλλα, δεν προκειται να δωσω στους γερμανους 2000 και 2500 ευρω για ασφαλειες κτλ... Καλυτερα να κρατησω το e46 να δωσω 7-8k και να το φτασω στα αλογα που θελω... Και εννοειται να γινει σωστη δουλεια γιατι τον χρονο μια φορα κατεβαινουμε στην πατριδα... Μην μας κανει "νερα"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Panos 316T
31-10-15, 16:31
Οσα νομιζεις οτι θα σου κοστισει ακομα και το ψευτοτουρμπισμα
υπολογισε αλλο ενα τριχιλιαρο για να εισαι μεσα!
Και αν δεν θα σου αρεσει το φστ του 0,45 και θελεις μετα κατι σε φφφφφφφσσσσσσσσσ του 1+ bar βαλτα επι 3.

Αν δεν πειθεσαι ευχαριστως να σου γραψω μια λιστα κατεβατα.

GiorgosT
31-10-15, 16:34
Οσα νομιζεις οτι θα σου κοστισει ακομα και το ψευτοτουρμπισμα
υπολογισε αλλο ενα τριχιλιαρο για να εισαι μεσα!
Και αν δεν θα σου αρεσει το φστ του 0,45 και θελεις μετα κατι σε φφφφφφφσσσσσσσσσ του 1+ bar βαλτα επι 3.

Αν δεν πειθεσαι ευχαριστως να σου γραψω μια λιστα κατεβατα.


Δεν ειναι οτι δεν πειθομαι αλλα θα ηθελα να μαθω παραπανω γιαυτο το θεμα... Δεν "σκαμπαζω" και πολλα οπως καταλαβαινετε οποτε καθε βοηθεια εννοειται οτι ειναι δεκτη...


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
31-10-15, 20:27
Δεν ειναι οτι δεν πειθομαι αλλα θα ηθελα να μαθω παραπανω γιαυτο το θεμα... Δεν "σκαμπαζω" και πολλα οπως καταλαβαινετε οποτε καθε βοηθεια εννοειται οτι ειναι δεκτη...

Άκου προσεκτικά όσα σου λέει ο "πληρώσας" το μάρμαρο :


Οσα νομιζεις οτι θα σου κοστισει ακομα και το ψευτοτουρμπισμα
υπολογισε αλλο ενα τριχιλιαρο για να εισαι μεσα!
Και αν δεν θα σου αρεσει το φστ του 0,45 και θελεις μετα κατι σε φφφφφφφσσσσσσσσσ του 1+ bar βαλτα επι 3.

Αν δεν πειθεσαι ευχαριστως να σου γραψω μια λιστα κατεβατα.

Αυτές οι γνώσεις έχουν αξία... ανεκτίμητη thumb



Υ.Γ.: Ευλόγησον Δέσποτα

kostas109
31-10-15, 21:46
καλησπέρα,επειδή τυγχάνει να με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο θέμα μιας και το αμάξι μου έχει τον ίδιο κινητήρα θα ήθελα να μάθω αν το έχει κάνει κάποιος και με τι αποτελέσματα κέρδος αντοχή κλπ.Αν υποθέσουμε ότι ξεπερνάμε το οικονομικό εμπόδιο κάνοντας χρήση επώνυμων υλικών και όχι κινέζικων τι άλλη δυσκολία υπάρχει;Γιατί από ότι είδα κάποιες εταιρείες βάζουν compressor.νομίζω κάποιο μέλος εδώ το είχε κάνει σε 5αρι e60 και μετά το έβαλε αγγελία

GiorgosT
01-11-15, 10:02
Καλημερα... Μολις πηρα προσφορα απο μια ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει πιστονια κτλ, για m54b25 με προδιαγραφες τουρμπισματος... Να δωσω; 3000 ευρω για πιστονια, μπιελες και μπουζονια κεφαλης και κορμου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

turbodog
01-11-15, 10:04
Για αγραφο λεω και εγω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μην μπλεξεις με αγραφο. Μονο παραλληλο. Δεν υπαρχει περιπτωση ο αγραφος να δουλεψει σωστα οπως ο μαμα σε off boost cruising και city driving. O αγραφος χρησιμοποιηται μονο σε extreme setups που μας ενδιαφερει συγκεκριμενη παραμετροποιηση που δεν προσφερει ο μαμα πχ.αυξηση οριου στροφων, antilag και flat shift δυνατοτητες, διαρκεια σπινθηρα κτλ

Ουσιαστικα στα low/medium boost setups βαζουμε ενα παραλληλο που ελεγχει διαρκεια ψεκασμου και αβανς οταν το αυτοκινητο ειναι σε πιεση, χωρις να παρεμβαινει καθολου στην φαση υποπιεσης οπου εκει το αυτοκινητο δουλευει ατμοσφαιρικα.

turbodog
01-11-15, 10:17
Καλημερα... Μολις πηρα προσφορα απο μια ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει πιστονια κτλ, για m54b25 με προδιαγραφες τουρμπισματος... Να δωσω; 3000 ευρω για πιστονια, μπιελες και μπουζονια κεφαλης και κορμου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εξαρταται απο το τι πιεση εχεις σκοπο να δουλεψεις. Στο φορουμ εχουμε τριλιτρα εξακυλινδρα κομπρεσσορατα που δουλευουν 0.5-0.6 bar χωρις καμια παρεμβαση στον κινητηρα.

Αν εχεις σκοπο να παραμεινεις σε πραγματικα low boost setup τοτε δεν χρειαζεται να κανεις και πολλα πραγματα στο μοτερ. Η δυναμη ομως συνηθιζεται, και με την ευκολια που εχουν τα turbo στο να σηκωσεις πιεση, πολλοι παρασυρονται.
Με συντομη διαρκεια χαμογελου ομως.

GiorgosT
01-11-15, 10:20
Εξαρταται απο το τι πιεση εχεις σκοπο να δουλεψεις. Στο φορουμ εχουμε τριλιτρα εξακυλινδρα κομπρεσσορατα που δουλευουν 0.5-0.6 bar χωρις καμια παρεμβαση στον κινητηρα.



Αν εχεις σκοπο να παραμεινεις σε πραγματικα low boost setup τοτε δεν χρειαζεται να κανεις και πολλα πραγματα στο μοτερ. Η δυναμη ομως συνηθιζεται, και με την ευκολια που εχουν τα turbo στο να σηκωσεις πιεση, πολλοι παρασυρονται.

Με συντομη διαρκεια χαμογελου ομως.


Ακριβως αυτο που λες... "Πολλοι παρασυρονται" Οποτε καλυτερα να αλλαχτουν και τα εντοσθια και γιατι θα "παρασυρθουμε" αλλα και γιατι εχω φτασει στα 209.000 χλμ


Sent from my iPhone using Tapatalk

GiorgosT
01-11-15, 10:28
Παρεπιπτωντος εχω μπερδευτει λιγο... Οπως ειπα πριν λιγο πηρα προσφορα απο Ελλαδα... Τους ρωτησα εκτος απο μπιελες, εμβολα και μπουζονια αν θα χρειαστω και εκκεντροφορους, βαλβιδες, φλαντζες κτλ... Η απαντηση ηταν οτι με την μαμα μεταλλικη φλαντζα ειναι οκ και οτι δεν θα χρειαστω βαλβιδες παρα μονο ελατηρια και κουζινετα... Wtf? Με την μαμα την φλαντζα και χωρις να πειραξω κεφαλη με 1+ bar πιεση δεν θα τα παρω παραμασχαλα ολα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

turbodog
01-11-15, 10:29
Αν εχεις 200Κ χιλιομετρα πιθανον να χρειαστεις και ρεκτιφιε με oversized πιστονια. High boost setups με τοσα πολλα χιλιομετρα στο μπλοκ δε θα συνιστουσα standard bore pistons

turbodog
01-11-15, 10:39
Παρεπιπτωντος εχω μπερδευτει λιγο... Οπως ειπα πριν λιγο πηρα προσφορα απο Ελλαδα... Τους ρωτησα εκτος απο μπιελες, εμβολα και μπουζονια αν θα χρειαστω και εκκεντροφορους, βαλβιδες, φλαντζες κτλ... Η απαντηση ηταν οτι με την μαμα μεταλλικη φλαντζα ειναι οκ και οτι δεν θα χρειαστω βαλβιδες παρα μονο ελατηρια και κουζινετα... Wtf? Με την μαμα την φλαντζα και χωρις να πειραξω κεφαλη με 1+ bar πιεση δεν θα τα παρω παραμασχαλα ολα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για πιεσεις κοντα στο 1 bar σωστα στα ειπαν. Πιθανον να μην χρειαστεις ουτε ελατηρια βαλβιδων καθως δεν νομιζω να χρειαζεται, αν δεν εχεις σκοπο να στροφαρεις παραπανω. Αλλα αν δεν ειναι ακριβα βαλτα. Tα εξαγωγης ειναι συνηθως αυτα που υποφερουν απο το αυξημενο backpressure του turbo

GiorgosT
01-11-15, 10:41
Αν εχεις 200Κ χιλιομετρα πιθανον να χρειαστεις και ρεκτιφιε με oversized πιστονια. High boost setups με τοσα πολλα χιλιομετρα στο μπλοκ δε θα συνιστουσα standard bore pistons


Ξεχασα να το αναφερω, μου ειπε οτι θα χρειαστει και "ρεκτιφιε κορμου"...


Sent from my iPhone using Tapatalk

GiorgosT
01-11-15, 10:44
Την τιμη πως την βλεπετε για αυτα τα πραγματα; Θα μπορουσα μηπως να αναφερω το ονομα της εταιριας; Ισως αυτα τα πραγματα απο wiseco, arp κοστιζουν λιγοτερα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

turbodog
01-11-15, 11:16
Εγω θα εβαζα κατι πιο επωνυμο και πιο δοκιμασμενο. Παρε και αλλου να παρεις προσφορες απο καποιο επωνυμο ρεκτιφιε πχ Δρακος.

Ενα s3 (4 κυλινδρο) που εφτιαξε προσφατα φιλος πληρωσε για πιστονια, μπιελες, μεταλλα, βιδες κεφαλης συνολο 1100 ευρω με wossner,ZRP,ACL,ARP.

Εχε υποψιν οτι το ρεκτιφιε, αν δεν κανει σωστη δουλεια οτι πιστονι και να βαλουμε μεσα δεν θα δουλεψει σωστα.

Wiseco, CP, wossner, JE ειναι αυτα που χρησιμοποιουνται συνηθως.
Απο οτι εχω καταλαβει εσυ αναφερεσαι στα DP. Εγω προσωπικα δεν θα πληρωνα ακριβοτερα (μαλλον ουτε καν θα τα εβαζα) κατι που δεν εχει αποδειξει την αξια του σε βαθος χρονου. Αυτη ειναι η αποψη μου που δεν ειναι απαραιτητα να ειναι και η σωστοτερη.

GiorgosT
01-11-15, 11:33
Εγω θα εβαζα κατι πιο επωνυμο και πιο δοκιμασμενο. Παρε και αλλου να παρεις προσφορες απο καποιο επωνυμο ρεκτιφιε πχ Δρακος.



Ενα s3 (4 κυλινδρο) που εφτιαξε προσφατα φιλος πληρωσε για πιστονια, μπιελες, μεταλλα, βιδες κεφαλης συνολο 1100 ευρω με wossner,ZRP,ACL,ARP.



Εχε υποψιν οτι το ρεκτιφιε, αν δεν κανει σωστη δουλεια οτι πιστονι και να βαλουμε μεσα δεν θα δουλεψει σωστα.



Wiseco, CP, wossner, JE ειναι αυτα που χρησιμοποιουνται συνηθως.

Απο οτι εχω καταλαβει εσυ αναφερεσαι στα DP. Εγω προσωπικα δεν θα πληρωνα ακριβοτερα (μαλλον ουτε καν θα τα εβαζα) κατι που δεν εχει αποδειξει την αξια του σε βαθος χρονου. Αυτη ειναι η αποψη μου που δεν ειναι απαραιτητα να ειναι και η σωστοτερη.


Ακριβως φιλε... Απο την dp πηρα προσφορα... Τον Δρακο τον ειχα ξεχασει τελειως... Θα ρωτησω και εκει... Η τιμη που τα πηρε ο φιλος σου μου ακουγεται παρα πολυ καλη


Sent from my iPhone using Tapatalk

turbodog
01-11-15, 11:40
Με μια προχειρη ματια

https://www.ebay.de/itm/H-Schaft-Pleuel-BMW-E46-325i-525i-E39-M54-2-5L-145mm-Connecting-Rod-Turbo-/131628565807?hash=item1ea5ac852f:g:UPAAAOSwVFlUKZW z

Ο συγκεκριμενος τα εχει combo με wossner pistons και ειναι γερμανια. Παρε και ρωτα μια τιμh

Stunt Mike
01-11-15, 15:13
Μην μπλεξεις με αγραφο. Μονο παραλληλο. Δεν υπαρχει περιπτωση ο αγραφος να δουλεψει σωστα οπως ο μαμα σε off boost cruising και city driving. O αγραφος χρησιμοποιηται μονο σε extreme setups που μας ενδιαφερει συγκεκριμενη παραμετροποιηση που δεν προσφερει ο μαμα πχ.αυξηση οριου στροφων, antilag και flat shift δυνατοτητες, διαρκεια σπινθηρα κτλ

Ουσιαστικα στα low/medium boost setups βαζουμε ενα παραλληλο που ελεγχει διαρκεια ψεκασμου και αβανς οταν το αυτοκινητο ειναι σε πιεση, χωρις να παρεμβαινει καθολου στην φαση υποπιεσης οπου εκει το αυτοκινητο δουλευει ατμοσφαιρικα.

Προφανως και δεν ισχυει κατι τετοιο φυσικα,εκτος αν ο προγραμματιστης βαριεται ν'ασχοληθει με τον αγραφο......Σιγουρα ειναι πιο ευκολη και πιο φθηνη λυση ο παραλληλος,ειδικα οταν δεν εχουμε απαιτησεις απο το μοτερ μας,αλλα παντα θα βασιζεται στην αργη επεξεργασια των εργοστασιακων ηλεκτρικων.....Κι αυτο δεν ειναι καλο,οταν εχουμε υπερπιεση....

kostas109
01-11-15, 20:09
καλησπέρα και πάλι μιας και δεν απάντησε κάποιος τι περιορισμοί υπάρχουν σε ένα τέτοιο εγχείρημα,θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος ακόμη και από 1ο χέρι τι γίνεται με αυτό τον κινητήρα μιας και από όσα διαβάζω και εδώ και αλλού δεν βγάζω άκρη,άλλοι λένε για εγκέφαλο,άλλος δεν χωράει το turbo,ότι δεν υπάρχει μάστορας να το προγραμματίσει σωστά,ότι είναι αλουμίνιο το μπλοκ και με όλα αυτά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.Το μόνο σίγουρο είναι ότι τόσα χρόνια ε46 δεν έχω δει με turbo μόνο e36

turbodog
01-11-15, 21:05
Προφανως και δεν ισχυει κατι τετοιο φυσικα,εκτος αν ο προγραμματιστης βαριεται ν'ασχοληθει με τον αγραφο......Σιγουρα ειναι πιο ευκολη και πιο φθηνη λυση ο παραλληλος,ειδικα οταν δεν εχουμε απαιτησεις απο το μοτερ μας,αλλα παντα θα βασιζεται στην αργη επεξεργασια των εργοστασιακων ηλεκτρικων.....Κι αυτο δεν ειναι καλο,οταν εχουμε υπερπιεση....

Προφανως και ισχυει κατι τετοιο γιατι οσο και να ασχοληθει ο προγραμματιστης ποτε δεν θα μπορεσει να εχει τις πραγματικες συνθηκες που θα κληθει να αντιμετωπισει το αυτοκινητο οπως πχ πολυ χαμηλες θερμοκρασιες, αλλα θα εστιασει κυριως στο τι γινεται σε συνθηκες πιεσης και συνηθως πανω στο δυναμομετρο. Εκτος αν εννοεις οτι ο προγραμματιστης θα φαει μια εβδομαδα πανω στο αυτοκινητο ωστε να ασχοληθει με το partial trottle και τις συνθηκες κινησης μεσα στην πολη για οικονομια, σωστη λειτουργια κτλ.
Η εκτος αν εννοεις οτι υπαρχει προγραμματιστης που μπορει να παρει εναν αγραφο και σε μια ωρα πανω στο δυναμομετρο να φτιαξει προγραμμα που να αποδιδει καλα σε πιεση (εκει που εστιαζει δηλαδη) αλλα και ταυτοχρονα ομαλη πολιτισμενη και οικονομικη λειτουργια σε ολες τις αλλες συνθηκες οπως ο εργοστασιακος. Εγω μεχρι τωρα δεν εχω βρει καποιον τετοιο.

Αυτο το τελευταιο με την αργη επεξεργασια του παραλληλου σε σχεση με τον αγραφο πως το εννοεις δηλαδη για να καταλαβουμε. Ο παραλληλος επεμβαινει στο αβανς/διαρκεια ψεκασμου οταν βρεθει το μοτερ σε πιεση και η ταχυτητα του εξαρταται απο το τι παραλληλο εχουμε (οπως και ο αγραφος δηλαδη). Μερικοι εχουν δικο τους map sensor οπως και wideband. Tα αργα εργοστασιακα ηλεκτρονικα πως τον επηρεαζουν δηλαδη?
Μεχρι και τα M3 της HPF που εφταναν 1000 αλογα δεν καταργουσαν την Οem Ecu και δεν δουλευαν standalone τον ΑΕΜ που ειχαν.

Stunt Mike
01-11-15, 21:25
Πολυ αναλυση για να γραφτει στο φορουμ.....Εν πασει περιπτωσει,ισχυει οτι υπαρχουν παραλληλοι που δεν υστερουν σε τιποτα σε σχεση με εναν αγραφο,ενω οντως σε μια ωρα προγραμματισμου,τελειο τ'αμαξι δεν γινεται.....Τα Μ54 οπως και το Μ3 Ε46 μοτερ ειναι μια περιπτωση που τα μαμισια ηλεκτρικα(αισθητηρες εκκεντροφορου,στροφαλου,μα φ),ειναι αρκετα βελτιωμενα για να δουλεψουν σ'αυτες τις συνθηκες...Τα Μ50 ομως οχι....Ουτε τα maf της bmw γουσταρουν υπερπιεση.
Δεν διαφωνω στην δρομισια,καθημερινη εκδοχη της αποψης σου,απλα διαφωνησα στην αποψη σου οτι ο αγραφος δεν μπορει να δουλεψει στην καθημερινη χρηση οπως ο παραλληλος.....Επισης αν εσυ στο Μ54 σου,βαλεις αλλη εισαγωγη-εκκεντροφορους,συμπιεση κτλ+τουρμπο,νομιζεις οτι η εργοστασιακη μελετη της κρυας εκκινησης,του partial throttle και της κινησης μεσα στην πολη δεν χρειαζεται επαναπρογραμματισμο??Αρα για ποιο λογο να εχεις παραλληλο?Το ιδιο χρειαζεται ν'ασχοληθει ο προγραμματιστης οπως και με τον αγραφο....Τεςπα,οτι επιλεξεις καλο ειναι...

turbodog
01-11-15, 23:16
καλησπέρα και πάλι μιας και δεν απάντησε κάποιος τι περιορισμοί υπάρχουν σε ένα τέτοιο εγχείρημα,θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος ακόμη και από 1ο χέρι τι γίνεται με αυτό τον κινητήρα μιας και από όσα διαβάζω και εδώ και αλλού δεν βγάζω άκρη,άλλοι λένε για εγκέφαλο,άλλος δεν χωράει το turbo,ότι δεν υπάρχει μάστορας να το προγραμματίσει σωστά,ότι είναι αλουμίνιο το μπλοκ και με όλα αυτά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.Το μόνο σίγουρο είναι ότι τόσα χρόνια ε46 δεν έχω δει με turbo μόνο e36

https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=828666


https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=640137


Εδω μπορεις να διαβασεις και να παρεις αρκετες πληροφοριες για το project σου

GiorgosT
02-11-15, 15:45
Καλησπερα και παλι... Για να μην ανοιξω καινουριο θρεντ (αν κανω λαθος σβειστε το παρακαλω) θα ποσταρω μια προσφορα που πηρα για το αμαξι μου... Επειδη σκεφτομαι για τουρμπισμα της μπεμπας μου μολις πηρα απαντηση απο μια φιρμα εδω στην Γερμανια για μετατροπη σε n54b30 biturbo και απο οτι μου ειπαν μπαινει πιο ευκολα απο οτι ενα v10 μοτερ...
https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/02/32ca9d6f0e98f4118528d3e06dd7f6ad.jpg

Με λιγα λογια, ο κινητηρας κομπλε με σασμαν κτλ κοστιζει 8.900
Το Tüv κοστιζει 1.100
Και η δουλεια τους 7.999


Sent from my iPhone using Tapatalk

turbodog
02-11-15, 17:00
Αμα ειναι να δωσεις 18 χιλιαρικα μονο για το μοτερ + λεφτα για περιφεριακα οπως αναρτηση φρενα κτλ, που θα τα χρειαστει σε αυτα τα αλογα, πουλα το και παρε ενα Ε92 335 DCT, βαλτου ΦΠΕ και ενα μπλοκε και θα εισαι αρχοντας.
400+ αλογα διπλοσυμπλεκτο, με 60+ κιλα ροπη ειναι δυσκολος αντιπαλος και περνιεται απο πολυ ακριβοτερα και δυνατοτερα συνολα.
Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα αν ειχα το προαναφερθεν budget

GiorgosT
02-11-15, 17:54
Αμα ειναι να δωσεις 18 χιλιαρικα μονο για το μοτερ + λεφτα για περιφεριακα οπως αναρτηση φρενα κτλ, που θα τα χρειαστει σε αυτα τα αλογα, πουλα το και παρε ενα Ε92 335 DCT, βαλτου ΦΠΕ και ενα μπλοκε και θα εισαι αρχοντας.

400+ αλογα διπλοσυμπλεκτο, με 60+ κιλα ροπη ειναι δυσκολος αντιπαλος και περνιεται απο πολυ ακριβοτερα και δυνατοτερα συνολα.

Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα αν ειχα το προαναφερθεν budget


Νομιζω 8.900 κοστιζει ο κινητηρας μαζι με φρενα, σασμαν, ηλεκτρικα... Οχι οτι θα τα εδινα τοσα πολλα... Αλλα αν βρισκοταν καποιο n54 σε λογικη τιμη γιατι οχι... Το θεμα ειναι οτι αυτη η μετατροπη γινεται και ειναι ακομα πιο ευκολη απο v10 και το σημαντικοτερο οτι περναει tüv... Επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τετοια μοτερ βρισκεις στην Γερμανια ευκολα... Το μονο που κραταω απο αυτην την προσφορα ειναι η εργασια και το tüv... Παρεπιπτωντος για m3 με ειπε ο συγκεκριμενος οτι κοστιζει η εργασια 3.500...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stunt Mike
02-11-15, 19:43
Για ποιο λογο να δωσεις τοσα χρηματα να κανεις 335 το Ε46 σου,ενω μπορεις να παρεις ενα γνησιο 335 στην Γερμανια??Και ουτε τεκμηρια,ουτε φορους πολυτελειας εχεις εκει!!!Τωρα προσεξα οτι μενεις μονιμα Γερμανια,οποτε ποιος ο λογος για ολα αυτα??Μου διαφευγει κατι??

GiorgosT
02-11-15, 20:12
Ισως ειναι χαζομαρα, αλλα το e46 το εχω καψουρα, μαρεσει να εχει και δυναμη... Πολυ δυναμη, αλλα δυστυχως ισως ακουγετε τρελο αλλα με την ατμοσφαιρα δεν ειναι προσωπικα ευχαριστημενος... Θελω εκεινο το "τραβηγμα" απο σαλιγκαρι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stunt Mike
02-11-15, 21:36
Παρε Μ3 Ε46 γνησιο και κομπρεσαρισε το τοτε!!Τι συζηταμε τωρα?

VanVIC
04-11-15, 19:06
Παρε Μ3 Ε46 γνησιο και κομπρεσαρισε το τοτε!!Τι συζηταμε τωρα?

Ευκολο τό'χεις ;
Για αρκετά έχω ακούσει αλλά μόνο ένα γνώρισα που δούλευε σωστά και απρόσκοπτα και έραβε αδιακρίτως (Μήτσο :cheers:)
Αλλά κι εκείνο το "λουλούδι" δεν κυκλοφορεί πια, τουλάχιστον όχι στην μορφή που προτείνεις και το καμαρώσαμε (όσοι το προλάβαμε).

Πολύ πιο safe είναι να κομπρεσάρει ένα 3-λιτρο (Μ54) και να απολαυσει πορωτκές ροπές και γκάζια γενικότερα.
Αν στο λογαριασμό βάλει κι ένα καλό μπλοκέ, θα χαρεί πολύ περισσότερο.

GiorgosT
04-11-15, 19:29
Τα λεφτα που θα δωσω για ενα 3-λιτρο μοτερ + την τοποθετηση + το κομπρεσσερισμα θα μου βγει οσο περιπου ενα μοτερ N54B30...


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
04-11-15, 19:35
Τα λεφτα που θα δωσω για ενα 3-λιτρο μοτερ + την τοποθετηση + το κομπρεσσερισμα θα μου βγει οσο περιπου ενα μοτερ N54B30...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δικό σου το πορτοφόλι, εσύ αποφασίζεις.
Απλά να ξέρεις οτι εδώ μέσα (στο forum εννοώ) υπάρχει πολύ γνώση που δεν πληρώνεται... Εκμεταλέυσου την.

GiorgosT
04-11-15, 19:43
Δικό σου το πορτοφόλι, εσύ αποφασίζεις.

Απλά να ξέρεις οτι εδώ μέσα (στο forum εννοώ) υπάρχει πολύ γνώση που δεν πληρώνεται... Εκμεταλέυσου την.


Εννοειται, γιαυτο και ανοιξα αυτο το θρεντ... Για να ακουσω τις γνωμες σας... Εχω ενα αυτοκινητο που πραγματικα "ιδρωσα" για να το αποκτησω, το αγαπαω ιατι περαν απο την ομορφια του εχω και πολλες αναμνησεις... Η αμαρτια μου ειναι οτι γουσταρω "σαλιγκαρους" Επισης μου αρεσει το tuning... Ισως μερικοι το παρουν σαν καγκουριλικι, ισως παλι αλλοι να θεωρουν οτι το "μαμα" ειναι το καλυτερο... Εγω θεωρω οτι απο την στιγμη που γινεται μια μετατροπη σαν την παραπανω και περναει tüv γιατι να μην το εκμεταλευτω... Σας ζαλισα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΔημήτρηςΜ3
05-11-15, 12:08
Γιώργο Γερμανια εισαι ;
Σε πια περιοχή ;;;

GiorgosT
05-11-15, 15:08
Γιώργο Γερμανια εισαι ;
Σε πια περιοχή ;;;


Ναι εδω και σχεδον 3 χρονια... Künzelsau λεγεται το "χωριο"... Ειναι μιση ωρα απο την Heilbronn


Sent from my iPhone using Tapatalk

mk52
05-11-15, 16:10
παρακατω σου στελνω ενα λινκ με ενα γεωργιανο ο οποιος εχει εξαντλησει το συγκεκριμενο μοτερ στο θεμα turbo ,ισως μπορει να σε βοηθησει σ'αυτο που θες,απο οτι θυμαμαι οι τιμες που ειχε αναρτησει καποτε στο fanatics ηταν πολυ λογικες ,ωστοσο και εγω θεωρω οτι θα ηταν καλυτερη αγορα ενα 335

https://www.facebook.com/GelashviliPerformance/