PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά από επισκευή σε M54B30.



JiMk86
20-10-15, 16:52
Έχω ένα θέμα και θα ήθελα τις γνώμες ολονών σας...

Πριν από ένα χρόνο περίπου με μια λάθος αλλαγή ταχύτητας που έκανα, είχε ως αποτέλεσμα να κουρέψω βαλβίδες στον κινητήρα... Επί της ευκαιρίας είπα στο μηχανικό μου να κάνουμε μια γενική επισκευή μιας και είχα κατανάλωση λαδιού, διαρροές και πεσμένη συμπίεση, με βάση αυτά που μου πρότεινε και αυτός, μετά από πρόταση και καθοδήγησή εννοείτε αλλάχτηκαν τα εξής:

1) Επισκευή κεφαλή τσιμουχάκια, αλλαγή 3 βαλβίδες, οδηγοί εισαγωγής και εξαγωγής

2) κουζινέτα μπιελών, ελατήρια πιστονιών (mahle, αυτά που φορούσε και πριν).

3) αλλάχτηκαν όλες οι φλάντζες , βίδες κεφαλής κλπ

4) δισκοπλατώ, βολάν, ρουλεμάν μιας κ είχα θέμα με το βολάν και μπήκε μεταχειρισμένο βολάν με καινούργιο δισκοπλατω.



Όταν πήρα το αμάξι μου μετά από 100χλμ συμπλήρωσα λάδι κάπου μισό λίτρο αν θυμάμαι καλά και πάντα φυσικά μετά από επικοινωνία και καθοδήγηση του μηχανικού.. Με καθησύχασε λέγοντας ότι πρέπει να πατήσουν οι βαλβίδες και τα ελατήρια και να μην ανησυχώ...


Μετά από 3.000χλμ περίπου αφού συπλήρωσα κάπου 3 λίτρα λάδι στο ενδιάμεσο, αλλάχτηκαν τα πρώτα λάδια μαζί με Vanos seals προληπτικά. Μπήκαν τα Motul X-Clean 5W40.

Το αυτοκίνητο συνεχίζει να έχει κατανάλωση λαδιού ύστερα από 10.000χλμ έχω συμπληρώσει περίπου 8-9 λίτρα λάδι έχω χάσει πραγματικά το λογαριασμό.. Υπόψην όμως το αυτοκίνητο πάει πολύ καλά σε σχέση με πριν και σε σύγκριση με άλλα ίδια αυτοκίνητα.

Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα έχει περίπου 1 χρόνο, ύστερα από χιλιάδες επικοινωνίες με το μηχανικό με καθησυχάζει λέγοντάς μου ότι ο κινητήρας θα ξανά ανοιχτεί χωρίς επιβάρυνση οικονομική από μεριάς μου μιας και θεωρεί και ο ίδιος ότι είναι μια αποτυχημένη επισκευή...

Ανεξάρτητα ότι λόγω φόρτου εργασίας δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί με το αυτοκίνητό μου και με διάφορα άλλα αυτοκίνητα, έχω και έχει θέλω να πιστεύω την υπομονή να κάτσει να το ανοίξει, και να εντοπίσει την αιτία του κακού. Με ανησυχεί όμως το εξής...

Μου λέει κατά λέξη ότι για να καίει τόσο λάδι δεν έχουν πατήσει τα ελατήρια, και για να μην πάτησαν αφού έχει μετρηθεί το μπλοκ και είναι οκ, άρα φταίει γιατί έχει γυαλάδα το μπλοκ. Μου λέει ότι δε καθαρίζεται γιατί είναι Νικασίλ..

Ερωτούμε αν είναι έτσι, γιατι δεν μου πρότεινε να πετάξω τον κινητήρα στα σκουπίδια?

Τώρα θέλει να μου βάλει ελατήρια άλλης μάρκας, δηλαδή μου έβαλε mahle να βάλει πχ Goetze, τον ρώτησα 15 φορές αν θα μου βάλει oversized και μου επιμένει πως όχι. Τι θα κερδίσω δηλαδή αν βάλω κάτι ίδιο απλά άλλου κατασκευαστή???

Αν αλλαχτεί το block δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δε θα έχω πρόβλημα και πάλι, επειδή κοντεύω να σπάσω το κεφάλι μου με αυτό το θέμα, έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά και αυτοκίνητο δεν έχω, εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

Υ.Γ Θα ήθελα να αποφύγουμε εντάσεις, πρόσωπα, χαρακτηρισμούς, του στυλ ότι ο μηχανικός έχει χέρι θεού κλπ γιατί πραγματικά είναι ντροπή για όλους μας, θα ήθελα να ακούσω γνώμες τεχνικά τι θα μπορούσα να κάνω για να έχω ένα κινητήρα όπως πρέπει.

Ευχαριστώ όλους για κάθε απάντηση.

:thanks::thnx::rally:

BILL007
20-10-15, 17:06
Μάλλον έχεις μπλέξει άσχημα...Το συγκεκριμένο μοτέρ κυκλοφορεί στα μεταχειρισμενα και σε πολύ λογικές τιμές πλέον.Να υποψιαστω ότι με τα λεφτά για τις εργασίες που έχεις δώσει όπως ανέφερες,θα είχες αγοράσει αλλά 2 μεταχειρισμενα μοτερ.
Εξαρχής το θέμα προσεγγιστηκε λάθος κατά τη γνώμη μου και βάσει αυτών που μας γράφεις.
Τώρα στην ουσία και τι γίνεται...
Αρχικά εφόσον σου είπε ότι θα το προσπαθήσει να το φτιάξει (φαντάζομαι χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση ούτε προς εργασία ούτε προς ανταλλακτικα) να τον δούμε. Πρόσεχε σε κάθε περίπτωση και καλό κουράγιο.

ΔημήτρηςΜ3
20-10-15, 17:49
Εγω πάντος ειναι περίεργος να δω πως εξελιχθεί το Θρεντ απο μερια
Απαντήσεων προς τα μηχανικά τα αλλα δε με ενδιαφέρουν και πολυ
Βασικα πουλά το και παρε Μ3 ευκαιρία τωρα που εγινε ετσι

JiMk86
20-10-15, 18:04
Μάλλον έχεις μπλέξει άσχημα...Το συγκεκριμένο μοτέρ κυκλοφορεί στα μεταχειρισμενα και σε πολύ λογικές τιμές πλέον.Να υποψιαστω ότι με τα λεφτά για τις εργασίες που έχεις δώσει όπως ανέφερες,θα είχες αγοράσει αλλά 2 μεταχειρισμενα μοτερ.
Εξαρχής το θέμα προσεγγιστηκε λάθος κατά τη γνώμη μου και βάσει αυτών που μας γράφεις.
Τώρα στην ουσία και τι γίνεται...
Αρχικά εφόσον σου είπε ότι θα το προσπαθήσει να το φτιάξει (φαντάζομαι χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση ούτε προς εργασία ούτε προς ανταλλακτικα) να τον δούμε. Πρόσεχε σε κάθε περίπτωση και καλό κουράγιο.

Παρασύρθηκα με την ιδέα ότι θα έχω καινούργιο μοτέρ, διότι ένα μετάχειρο θα μπορούσε να είναι χειρότερο απ το δικό μου... και να ξαναπλήρωνα λύσιμο-δέσιμο και πάει λέγοντας...

JiMk86
20-10-15, 18:06
Εγω πάντος ειναι περίεργος να δω πως εξελιχθεί το Θρεντ απο μερια
Απαντήσεων προς τα μηχανικά τα αλλα δε με ενδιαφέρουν και πολυ
Βασικα πουλά το και παρε Μ3 ευκαιρία τωρα που εγινε ετσι

Δημήτρη όπως και να χει το αμάξι πρέπει να γίνει σωστό είτε το κρατήσω είτε το αλλάξω... δεν είναι σωστό να φορτωθεί άλλος το πρόβλημα.Το Μ3 δε λέω είναι όνειρο, αλλά όχι σε αυτή τη χρονική στιγμή με τα δεδομένα τα δικά μου. Πριν χώσω λεφτά σε αυτό μπορούσα να το κάνω χαλαρά. Όπως και να χει ας κοιτάμε μπροστά, από εδώ και πέρα τι γίνεται.

ghost-rider
20-10-15, 19:34
Φιλε ειχα παθει την ιδια ιστορια πριν απο 120.000 χλμ περιπου.
Μια λαθος αλλαγη και φυτιλια ολες οι βαλβιδες ειξαγωγης...
Χα χα χα!

Στο θεμα σου.
Καπου υπηρξε αστοχια.
Μπορει ο μηχανικος με καποιο τροπο να βρει αν προερχεται η καταναλωση απο καπακι η απο κυλινδρους?

Γιατι δεν παιρνει καθαρισμα ρε παιδια?
Δλδ αλλαξατε ελατηρια και δεν επαιξε ουτε ρεκτιφιε ουτε βουρτσιμα?
Νταξει αμα βαλεις ελατηρια ντουγρου σε ενα μοτερ ειναι λιγες οι πιθανοτητες να πατησουν. Συνηθως κανουν εστω ενα βουρτσισματακι...
Γιατι ομως λες δεν παιρνει?
Αφου η bmw δινει κανονικα σταδια ρεκτιφιε?

JiMk86
20-10-15, 19:49
Φιλε ειχα παθει την ιδια ιστορια πριν απο 120.000 χλμ περιπου.
Μια λαθος αλλαγη και φυτιλια ολες οι βαλβιδες ειξαγωγης...
Χα χα χα!

Στο θεμα σου.
Καπου υπηρξε αστοχια.
Μπορει ο μηχανικος με καποιο τροπο να βρει αν προερχεται η καταναλωση απο καπακι η απο κυλινδρους?

Γιατι δεν παιρνει καθαρισμα ρε παιδια?
Δλδ αλλαξατε ελατηρια και δεν επαιξε ουτε ρεκτιφιε ουτε βουρτσιμα?
Νταξει αμα βαλεις ελατηρια ντουγρου σε ενα μοτερ ειναι λιγες οι πιθανοτητες να πατησουν. Συνηθως κανουν εστω ενα βουρτσισματακι...
Γιατι ομως λες δεν παιρνει?
Αφου η bmw δινει κανονικα σταδια ρεκτιφιε?


Το ότι θα το βρει, θα το βρεί είμαι σίγουρος γι αυτό, θα στείλει την κεφαλή για έλενχο στο ρεκτιφιέ που έγινε η εργασία..

Όσο για το καθάρισμα δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει, μιας και δεν είναι δουλειά μου αυτή... ο ρόλος του πελάτη είναι να πληρώνει, και ο ρόλος του επαγγελματία είναι να κάνει το μέγιστο δυνατό για τον πελάτη του.

Δε γνωρίζω τι δίνει η bmw στο ρεκτιφιέ, γι αυτό το λόγο άνοιξα αυτό το θέμα για να μοιραστούμε απόψεις...

Ghost-rider στο θέμα το δικό σου, θέλεις να μοιραστείς μαζί μας τι επισκευή έκανες στο αμάξι σου, καθώς και αν δουλεύει το αμάξι σωστά, αν έχεις κατανάλωση λαδιού κλπ?

:thanks:

ghost-rider
20-10-15, 20:05
Ghost-rider στο θέμα το δικό σου, θέλεις να μοιραστείς μαζί μας τι επισκευή έκανες στο αμάξι σου, καθώς και αν δουλεύει το αμάξι σωστά, αν έχεις κατανάλωση λαδιού κλπ?

:thanks:

Βεβαιως.
Εγω του ειχα τιναξει τα πεταλα οταν ειχε στο κοντερ περιπου 195.000 χλμ.
Ανοιγα μοναχος μου (μλκς?), φτανω τριτη στον κοφτη(7.000. εχω προγραμμα), παω να βαλω τεταρτα ασαλιωτη (ξερεις, γκαζι στο πατωμα κλπς μλκιες) και βαζω 2α.
Ε... Τι αλλο να περιγραψω?
Το φορτωσα και το εστειλα στο μηχανικο μου.
Ειχα στραβωσει ολες τις βαλβιδες εξαγωγης.

Η επισκευη μου περιοριστηκε στο καπακι.
Στο καπακι εγινε rebuild.
Κορμο δεν ακουμπησα.

Ο μηχανικος μου τοτε μου προτεινε να βαλω μηχανη και να μην φτιαξω το δικο μου, να σου πω την αληθεια.
Αλλα απο την αλλη, αποφαση για μτχ μηχανη... Δυσκολο.
Θεωρω την επισκευασμενη καινουρια.

Οταν το παρελαβα εκαιγε σκαρτο λιτρο στα 5.000 χλμ.
Πριν εκαιγε ανεπαισθητα παραπανω.
Και σημερα (318.000χλμ) λιγο παραπανω τσιμπαει.
Δλδ αναλογα με το ποσο θα σκισω μπορει το λιτρο να χρειαστει να το μπαξω στα 4.000.
Και μια και το ανεφερες στην αρχη, δουλευω το ιδιο ακριβως λαδι.
Μοtul 8100 5-40.

JiMk86
20-10-15, 20:11
Βεβαιως.
Εγω του ειχα τιναξει τα πεταλα οταν ειχε στο κοντερ περιπου 195.000 χλμ.
Ανοιγα μοναχος μου (μλκς?), φτανω τριτη στον κοφτη(7.000. εχω προγραμμα), παω να βαλω τεταρτα ασαλιωτη (ξερεις, γκαζι στο πατωμα κλπς μλκιες) και βαζω 2α.
Ε... Τι αλλο να περιγραψω?
Το φορτωσα και το εστειλα στο μηχανικο μου.
Ειχα στραβωσει ολες τις βαλβιδες εξαγωγης.

Η επισκευη μου περιοριστηκε στο καπακι.
Στο καπακι εγινε rebuild.
Κορμο δεν ακουμπησα.

Ο μηχανικος μου τοτε μου προτεινα να βαλω μηχανη και να μην φτιαξω το δικο μου, να σου πω την αληθεια.
Αλλα απο την αλλη, αποφαση για μτχ μηχανη... Δυσκολο.
Θεωρω την επισκευασμενη καινουρια.

Οταν το παρελαβα εκαιγε σκαρτο λιτρο στα 5.000 χλμ.
Πριν εκαιγε ανεπαισθητα παραπανω.
Και σημερα (318.000χλμ) λιγο παραπανω τσιμπαει.
Δλδ αναλογα με το ποσο θα σκισω μπορει το λιτρο να χρειαστει να το μπαξω στα 4.000.
Και μια και το ανεφερες στην αρχη, δουλευω το ιδιο ακριβως λαδι.
Μοtul 8100 5-40.

Το ίδιο ακριβώς έχω και γω πρόγραμμα στις 7.000, αλλαγή από 3η σε 2α για το λόγο ότι είχα θέματα στο λεβιέ με κενά κλπ. πες με και κουλό τώρα τι να σου πω, δε μου έχει ξανατύχει λαθεμένη αλλαγή σε αυτοκίνητο για να είμαι ειλικρινείς...

Τι κινητήρα έχεις? έτσι πως μου τα περιγράφεις η κατανάλωση που έχεις 1λτ στα 4.000 θεωρώ ότι είναι από ελατήρια μιας και στα 318.000 που έχεις κάνει λογικό, εδώ εμείς είμαστε άνθρωποι και σε 10 χρόνια έχουμε φθορές, το κακόμοιρο το μοτεράκι τι να σου κάνει?

Έλεγχο συμπίεσης έχεις κάνει?:popcorn:

το motul έχει 2 εκδόσεις το x-cess φθηνό και το x-clean ακριβό, εγώ έβαλα το ακριβό τρομάρα μου.

ghost-rider
20-10-15, 20:21
Το ίδιο ακριβώς έχω και γω πρόγραμμα στις 7.000, αλλαγή από 3η σε 2α για το λόγο ότι είχα θέματα στο λεβιέ με κενά κλπ.

Τι κινητήρα έχεις? έτσι πως μου τα περιγράφεις η κατανάλωση που έχεις 1λτ στα 4.000 θεωρώ ότι είναι από ελατήρια μιας και στα 318.000 που έχεις κάνει λογικό, εδώ εμείς είμαστε άνθρωποι και σε 10 χρόνια έχουμε φθορές, το κακόμοιρο το μοτεράκι τι να σου κάνει?

Έλεγχο συμπίεσης έχεις κάνει?:popcorn:

το motul έχει 2 εκδόσεις το x-cess φθηνό και το x-clean ακριβό, εγώ έβαλα το ακριβό τρομάρα μου.

Απο ελατηρια πρεπει να ειναι.
Τι διαολο εχει τοσα χλμ.
Βεβαια να σου πω, πλεον αυτο ξαναχρειαζεται τσιμουχακια.
Τες πα.
Συμπιεση ειχε ελεγθει τοτε και ηταν οκ.
Σημερα δεν ξερω τι κανει.
Παντως στο δρομο παει αρκετα καλα.

5-40 x-clean?
Το βρισκεις? Μια φορα το πετυχα.
Ο τυπος που ψωνιζω λαδια αν και φερνει κυριως motul εχει μονο x-cess σε 5-40. Το x-clean μονο σε 5-30.

JiMk86
20-10-15, 20:27
Απο ελατηρια πρεπει να ειναι.
Τι διαολο εχει τοσα χλμ.
Βεβαια να σου πω, πλεον αυτο ξαναχρειαζεται τσιμουχακια.
Τες πα.
Συμπιεση ειχε ελεγθει τοτε και ηταν οκ.
Σημερα δεν ξερω τι κανει.
Παντως στο δρομο παει αρκετα καλα.

5-40 x-clean?
Το βρισκεις? Μια φορα το πετυχα.
Ο τυπος που ψωνιζω λαδια αν και φερνει κυριως motul εχει μονο x-cess σε 5-40. Το x-clean μονο σε 5-30.

Αν πατήσεις στο skoutz.gr :motul 5w40 x-clean βγάζει 2 ένας από Θεσσαλονίκη και ένας από Αθήνα.

Τα δικά μου τα είχα πάρει από ebay.de είχε μια μικρή διαφορά στη τιμή μη φανταστείς λόγω μεταφορικών. Αξίζει μόνο αν πάρεις μεγάλη ποσότητα. Όταν είχα πάρει τα δικά μου δεν είχα βρει Ελλάδα.


Στο θέμα μας δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς ή ευτυχώς μιας και εμένα με καινούργια ελατήρια δε δικαιολογείτε τέτοια κατανάλωση.:fountwtis:

ghost-rider
20-10-15, 20:32
Αντε βγαλε ακρη να δουμε τι γινεται γιατι εχουμε και μεις σειρα για φρεσκαρισματα.

ghost-rider
20-10-15, 20:41
Να σε ρωτησω κατι ακομα.
Μου ηρθε φλασια...

Πως το εστρωσες?
Ποσα χλμ κρατηθηκες κατω απο τις 3.000?

JiMk86
20-10-15, 20:52
Να σε ρωτησω κατι ακομα.
Μου ηρθε φλασια...

Πως το εστρωσες?
Ποσα χλμ κρατηθηκες κατω απο τις 3.000?

Τουλάχιστον 1.000 και μετά άνοιγμα σιγά σιγά μέχρι τις υπόλοιπες 2.000 μέχρι την αλλαγή λαδιών...

Πάντα με συνεννόηση και καθοδήγηση του Μηχανικού μου...:rally:

ghost-rider
20-10-15, 21:13
Οπως στρωνει ενα ρεκτιφιαρισμενο δλδ.
Εχω ακουσει οτι οταν δεν κανεις καθαρισμα(βουρτσισμα) θελει πολυ περισσοτερα χλμ (7-10.000)με λιγες στροφες για να εχουν ελπιδες να πατησουν τα ελατηρια.
Βεβαια δεν ξερω αν ειναι σωστο.

JiMk86
20-10-15, 21:56
Οπως στρωνει ενα ρεκτιφιαρισμενο δλδ.
Εχω ακουσει οτι οταν δεν κανεις καθαρισμα(βουρτσισμα) θελει πολυ περισσοτερα χλμ (7-10.000)με λιγες στροφες για να εχουν ελπιδες να πατησουν τα ελατηρια.
Βεβαια δεν ξερω αν ειναι σωστο.

Ακολούθησα όλες τις κατευθύνσεις του μηχανικού μου, το έχω αναφέρει πάνω από 2-3 φορές...

Σε κάποια φάση τσίμπησε κ λίγα νερά το αμάξι κ χρειάστηκε να συμπληρώσω 2 φορές μέσα σε αυτά τα 10.000χλμ πριν γίνει το οτιδήποτε η στάθμη νερού ήταν ακλόνητη από τη μέρα που το αγόρασα. Παίζει ρόλο αυτό σε κάτι? εσύ είχες θέμα?

ghost-rider
20-10-15, 22:03
Νερο?
Οχι.

mormon
21-10-15, 10:49
το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα κ εγω οπως καλα γνωριζεται ολοι εδω μεσα που παρακολουθησαν το θρεντ που ειχα ανοιξει.

υπερβολικη καταναλωση λαδιου με οτι αυτο συνεπαγετε.

πριν παω στον μηχανικο που μου εκανε την επισκευη, που ειναι ο ιδιος που εκανε κ του Δημητρη πηγα κ ρωτησα σε αλλα δυο συνεργεια.

η απαντηση κ των δυο ηταν οτι το μοτερ αυτο δεν επισκευαζεται κ θελει αλλο μοτερ. που θα εβρισκαν με μηδενικα χιλιομετρα απο καποιο crash test.

το μοτερ ανοιχτηκε κ επισκευαστικε.

αλλαχθηκαν
ωστηρια
τσιμουχακια
φλατζες
ελλατηρια πιστωνιων βαλαμε Goetze std
κουζινετα
καινουριες βιδες.

το μοτερ εκανε 1000χλμ στην περιοδο στρωσιματος χωρις να τσιμπησει σταγονα.
εκανα αλλαγη λαδιων συμπληρωσα περιπου 7000χλμ κ συνεχιζει να μην εχει καταναλωση καθολου.

θεωρω οτι ειναι μια επιτυχημενη επισκευη.

ο ιδιος μηχανικος εχει κανει κ αλλου συμφορουμιτη επισκευη τον ιδιο κινητηρα με τα ιδια επιτυχημενα αποτελεσματα.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24469

JiMk86
21-10-15, 12:27
το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα κ εγω οπως καλα γνωριζεται ολοι εδω μεσα που παρακολουθησαν το θρεντ που ειχα ανοιξει.



υπερβολικη καταναλωση λαδιου με οτι αυτο συνεπαγετε.



πριν παω στον μηχανικο που μου εκανε την επισκευη, που ειναι ο ιδιος που εκανε κ του Δημητρη πηγα κ ρωτησα σε αλλα δυο συνεργεια.



η απαντηση κ των δυο ηταν οτι το μοτερ αυτο δεν επισκευαζεται κ θελει αλλο μοτερ. που θα εβρισκαν με μηδενικα χιλιομετρα απο καποιο crash test.



το μοτερ ανοιχτηκε κ επισκευαστικε.



αλλαχθηκαν

ωστηρια

τσιμουχακια

φλατζες

ελλατηρια πιστωνιων βαλαμε Goetze std

κουζινετα

καινουριες βιδες.



το μοτερ εκανε 1000χλμ στην περιοδο στρωσιματος χωρις να τσιμπησει σταγονα.

εκανα αλλαγη λαδιων συμπληρωσα περιπου 7000χλμ κ συνεχιζει να μην εχει καταναλωση καθολου.



θεωρω οτι ειναι μια επιτυχημενη επισκευη.



ο ιδιος μηχανικος εχει κανει κ αλλου συμφορουμιτη επισκευη τον ιδιο κινητηρα με τα ιδια επιτυχημενα αποτελεσματα.



https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24469


Αυτά που γράφεις τα γνωρίζουμε και χαιρόμαστε μαζί σου που έχετε κάνει μια επιτυχημένη επισκευή. Μακάρι και το δικό μου να ήταν τζάμι, ποτέ δεν είναι αργά!

Sent from my iPhone using Tapatalk

steliosm46
21-10-15, 15:18
Βλέπω οτι ο ένας εβαλε ελατηρια πιστωνιών Goetze και ο αλλος τα mahle.

ποιοι ειναι οι λογοι? εχετε υποψην? εχουν καποια διαφορα?

Χρηστο (mormon) στο δικο σου εγινε καποιο ειδους καθαρισμα στους κυλινδρους? πχ γυαλισμα?

θυμασαι αν ειχατε βρει καποιους ειδους οβαλιασμα στους κυλινδρους?



Η λογική λέει οτι μάλλον δεν έχουν πατήσει σωστά τα ελατήρια στου Δημήτρη.

εαν δεν πατησει σωστα το ελατηριο θα τσιμπαει λαδακι.


Δεν ξερω με σιγουρια εαν σηκωνει καποιου ειδους επεξεργασια οι κυλινδροι απ τον Μ54
και με ποια κρητιρια επιλεγεται ποιο ελατηριο θα χρησιμοποιηθει.

Δημητρη μην αγχωνεσαι θα γινει δουλεια πιστευω δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα αρκει να υπαρχει θεληση και υπομονη.

Σε ολα τα μηχανηματα υπάρχει θέμα να ξέρεις. Ολα λυνονται με ηρεμία. thumb

ghost-rider
21-10-15, 15:19
Που σκαλωνουν και αποφευγουν ρεκτιφιε και βουρτσισμα δεν καταλαβαινω.
Το νικασιλ εχει παχος.
Τα αντεχει ολα μια χαρα.
Περα απο αυτο η bmw δινει δυο σταδια oversize εμβολα και ελατηρια για το Μ54.
Πως θα τα βαλεις μεσα αμα δεν κανεις ρεκτιφιε?

ΑΛηθεια, η bmw πουλαει ανακατασκευασμενες μηχανες?

Bitz
21-10-15, 15:38
Κατά την λειτουργία του κινητήρα οι κυλΙνδοί αποκτούν φθορά από την πλαγιοτητα της μπιελας το λεγόμενο οβάλ την ίδια φθορά αποκτούν και τα ελατήρια,σε μια επισκευή πρέπει να γίνει ρεκτιφιέ στον κύλινδρο και να περαστούν oversized ελατήρια αν η φθορά στους κυλίνδρους είναι μεγάλη και δεν την καλύπτουν τα μεγαλύτερα ελατήρια πας σε oversize έμβολα.Εσύ τώρα έχεις ολοστρογκυλα νεα ελατήρια και οβάλ κυλίνδρους και κατά πάσα πιθανότητα καις από αυτό.

turbodog
22-10-15, 17:07
Ενα αυτοκινητο καιει λαδια ειτε απο καπακι (τσιμουχακια-οδηγοι) ειτε απο κορμο (ελατηρια η το ιδιο το μπλοκ)

Εφοσον εγινε επισκευη στο καπακι και ειναι ολα σωστα εκει μας μενει να εξετασουμε τον κορμο.

Εκει εφοσον εγινε αντικατασταση καινουργιων ελατηριων με αυτα που ηδη φοραγε και συνεχιζει να καιει λαδι μετα και απο τοσα χιλιομετρα το πιθανοτερο ειναι να εχουμε καποιο προβλημα στο μπλοκ

Σε καποιες περιπτωσεις και οταν το προβλημα στο μπλοκ δεν ειναι μεγαλο (οβαλ πολυ μικρου βαθμου) τοτε μπορει αρχικα να καιμε λαδι αλλα στην πορεια και μετα απο 2-3 χιλιαδες χιλιομετρα τα ελατηρια να μπορεσουν να προσαρμοστουν και να πατησουν στην επιφανεια του κυλινδρου και να μειωθει η καταναλωση. Αν εχουν περασει 10Κ χιλιομετρα και δεν εχουμε δει βελτιωση στην καταναλωση λαδιου, δεν νομιζω να εχουμε ποτε.

Εγινε βουρτσισμα στους κυλινδρους? Ειναι μια απαραιτητη διαδικασια (και εφοσον ειμαστε εντος των οριων στο μπλοκ βαση κατασκευαστη) ωστε να βοηθησουμε το καινουργιο ελατηριο να πατησει στο μπλοκ.

Η γνωμη μου, βασιζομενος και στα παραπανω ειναι οτι εχει καποιο θεμα το μπλοκ και εκει θα πρεπει να το ψαξετε περισσοτερο.

Η BMW δινει oversize πιστονια για αυτον το κινητηρα? Αν δινει τοτε απλουστατα αυτο σημαινει οτι και ρεκτιφιε παιρνει και οτι ο κυλινδρος δεν ειναι nicasil.

ghost-rider
22-10-15, 17:39
Δίνει κανονικά oversize έμβολα και ελατήρια η bmw.
https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BN53-USA-01-2003-E46-BMW-330Ci&diagId=11_2925
Ο κύλινδρος είναι νικασιλ, το οποίο όμως έχει πάχος και παίρνει κανονικά επισκευή.
Και ρεκτιφιέ και βούρτσισμα εννοείται.

Παραυτά έχω ξανακούσει ιστορίες τύπου δεν παίρνει τίποτα.
Δεν ξέρω γιατί.

JiMk86
22-10-15, 18:44
Ενημερώθηκα ότι έγινε βούρτσισμα στο μπλοκ...

Το μπλοκ ελένχθηκε.... αποτέλεσμα οκ... μετρήσεις δε μου έδωσαν αλλά όταν σου λέει ο άλλος ότι είναι οκ τι άλλο να του πεις?

Υπάρχει περίπτωση να πέσαμε σε κανένα ελλατωματικό ελατήριο?

Bitz
22-10-15, 18:52
Ενημερώθηκα ότι έγινε βούρτσισμα στο μπλοκ...

Το μπλοκ ελένχθηκε.... αποτέλεσμα οκ... μετρήσεις δε μου έδωσαν αλλά όταν σου λέει ο άλλος ότι είναι οκ τι άλλο να του πεις?

Υπάρχει περίπτωση να πέσαμε σε κανένα ελλατωματικό ελατήριο?

Αστοχία ελατηριου λαδιού λιγο δύσκολο.....να εχει μπει ανάποδα παίζει?

JiMk86
22-10-15, 19:02
Παραθέτω μερικές φώτο...

https://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/c9ea4c73c80f2666fc1d274bf751d5c3.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/84caa5f84b51e19bc61f1063e012e45a.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/88f3d5a400d7ef2d9213a6addf5bc12a.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/ccf02569ae22a8dbfa3258bc39e32097.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/8d0e392503c09a7e7b5d77065fc98af9.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/1fc402ee53af44addf4ae70659d7af91.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/ab35fa972a978a16066a8e6658167853.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/0889f8171f00fdd7a2e7599b1c54808d.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/7b541eb0b0e3add6a2d301981f9e5e82.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/c87cbee3a16d50c0cc9fe68b69485ee3.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/b0bc98b1eee93f0d3749cd383815ca7f.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

ghost-rider
22-10-15, 19:05
Καπου κατι στραβωσε.
Θα το βρειτε ρε παιδια.
Συμβαινουν κ αυτα μια στο τοσο.

JiMk86
22-10-15, 19:10
Πρινhttps://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/fbba5a4b56c6579f61e7f38bcea03f94.jpg

Και μετά... https://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/375f953ef8192f9f7496c65e483dc0b3.jpg

Αλλαγή λαδιών...

https://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/98ba05e4749112cc66cb85f21078c0fd.jpg

Και το χαμόγελο στε χείλη...

https://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/eb0189ad711de2d75343bc25a9431209.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

JiMk86
22-10-15, 19:11
Τώρα που το βλέπω ο 1-3-5 είχαν ποιο πολύ πριν, μήπως επειδή ήταν πεσμένοι ο 2-4-6 ?

PetrosD
22-10-15, 19:23
Εγώ βλέπω ότι πριν είχες 7 κυλίνδρους, και μετά 6...

ghost-rider
22-10-15, 19:29
Εκαιγες πολύ λάδι πρίν?
Όταν η κατανάλωση είναι μεγάλη επηρεάζει τα νούμερα.
Μηπως κάποιο κύλινδρο τον μετρήσατε 2 φορές?
Και έδειξε και άλλα νούμερα στα 2 τσεκ.

Σίγουρα το 2ο διάγραμμα είναι καλύτερο από το 1ο(έχει και σωστό αριθμό κυλίνδρων:th_Laie_67-1:).
Στο πρώτο τα σκαμπανεβάσματα είναι τρελά. Φως φανάρι οτι έχεις να κάνει με μοτερ που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

Οι αποκλίσεις είναι σαφώς μικρότερες στο 2ο.
(Μην εστιάζεις στις απόλυτες τιμές. Τις αποκλίσεις τσέκαρε.)
Παρόλα αυτά ο κύλινδρος 5 αν τον συγκρίνεις με τον 6 έχουν διαφορά... Πόσο, 0,75 bar είναι?
Κάπου στο σκάρτο 6% με βάση τα δεδομένα που έχεις.
Χμμμ... οριακή δεν είναι η απόκλισή σου?

turbodog
22-10-15, 19:32
Δίνει κανονικά oversize έμβολα και ελατήρια η bmw.
https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BN53-USA-01-2003-E46-BMW-330Ci&diagId=11_2925
Ο κύλινδρος είναι νικασιλ, το οποίο όμως έχει πάχος και παίρνει κανονικά επισκευή.
Και ρεκτιφιέ και βούρτσισμα εννοείται.

Παραυτά έχω ξανακούσει ιστορίες τύπου δεν παίρνει τίποτα.
Δεν ξέρω γιατί.

Το nicasil δεν έχει πάχος . Μια διαδικασία επίστρωσης ειναι ώστε να αποκτήσει επιφανειακή σκλήρυνση το τοίχωμα των κυλίνδρων. Κάτι σαν το νικελωμα δηλαδή. Δεν υπάρχει περίπτωση να υφίσταται nicasil επιφάνεια μετά από ρεκτιφιε.

JiMk86
22-10-15, 19:33
Εγώ βλέπω ότι πριν είχες 7 κυλίνδρους, και μετά 6...

Ένας κύλινδρος μετρήθηκε 2 φορές για κάποιο λόγο, πάνω στο χαρτί.. μη δίνεις σημασία...:shok:

JiMk86
22-10-15, 19:35
Εκαιγες πολύ λάδι πρίν?
Όταν η κατανάλωση είναι μεγάλη επηρεάζει τα νούμερα.
Μηπως κάποιο κύλινδρο τον μετρήσατε 2 φορές?
Και έδειξε και άλλα νούμερα στα 2 τσεκ.

Σίγουρα το 2ο διάγραμμα είναι καλύτερο από το 1ο(έχει και σωστό αριθμό κυλίνδρων:th_Laie_67-1:).
Στο πρώτο τα σκαμπανεβάσματα είναι τρελά. Φως φανάρι οτι έχεις να κάνει με μοτερ που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

Οι αποκλίσεις είναι σαφώς μικρότερες στο 2ο.
(Μην εστιάζεις στις απόλυτες τιμές. Τις αποκλίσεις τσέκαρε.)
Παρόλα αυτά ο κύλινδρος 5 αν τον συγκρίνεις με τον 6 έχουν διαφορά... Πόσο, 0,75 bar είναι?
Κάπου στο σκάρτο 6% με βάση τα δεδομένα που έχεις.
Χμμμ... οριακή δεν είναι η απόκλισή σου?

Και πριν 1λίτρο στα 1000... με 10W60

Εννοείς ότι βάση Zeca το βλέπεις το μοτέρ, έτσι κ έτσι?:shok:

Θα μας βοηθούσε μέτρηση από zeca από ίδιο κινητήρα... έχει κανείς? Mormon κάνε ένα καλό...

ghost-rider
22-10-15, 19:49
Εννοείς ότι βάση Zeca το βλέπεις το μοτέρ, έτσι κ έτσι?:shok:


Πάω με τον μπούσουλα των αποκλίσεων. Το ιδανικό είναι να παίζεις 2-3%.
Μέχρι 5% παλεύεται αλλά είσαι περπατημένος.
Απ εκεί και πάνω αρχίζουν τα νούμερα.
Μέχρι το 10% θα έχουν ανατιναχθεί όλα.

ΥΓ οι παραπάνω γνώσεις προέρχονται καθαρά από τον αουντάκια αδερφό.
Σε κάθε αλλάγη λαδιών μετράει και μια συμπίεση να δει αν όλα είναι οκ:hystericalbs1:
Δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν ξέρω αν τα νούμερα μπορούν να μεταφερθούν αυτούσια σε έναν κινητήρα bmw.

ghost-rider
23-10-15, 08:30
Το nicasil δεν έχει πάχος . Μια διαδικασία επίστρωσης ειναι ώστε να αποκτήσει επιφανειακή σκλήρυνση το τοίχωμα των κυλίνδρων. Κάτι σαν το νικελωμα δηλαδή. Δεν υπάρχει περίπτωση να υφίσταται nicasil επιφάνεια μετά από ρεκτιφιε.

Ότι επί της ουσίας είναι επινικέλωση το είχα στο μυαλό μου.
Δεν πίστευα ότι ειναι 2-3 χιλιοστά, αλλά θεωρούσα ότι έχει πάχος για να το φας 1-2 δέκατα του χιλιοστού.
Στο κάτω κάτω οι επινικελώσεις μπορούν να φτάσουν μισό χιλιοστό έτσι δεν είναι?
Δλδ λες ότι είναι κάποια δέκατα του χιλιοστού?
Με δεδομένο ότι δίνει oversize έμβολο τι προκύπτει?
Μετά την επισκευή θα γρατσουνάνε αλουμίνιο τα ελατήρια?

turbodog
23-10-15, 09:39
Ότι επί της ουσίας είναι επινικέλωση το είχα στο μυαλό μου.
Δεν πίστευα ότι ειναι 2-3 χιλιοστά, αλλά θεωρούσα ότι έχει πάχος για να το φας 1-2 δέκατα του χιλιοστού.
Στο κάτω κάτω οι επινικελώσεις μπορούν να φτάσουν μισό χιλιοστό έτσι δεν είναι?
Δλδ λες ότι είναι κάποια δέκατα του χιλιοστού?
Με δεδομένο ότι δίνει oversize έμβολο τι προκύπτει?
Μετά την επισκευή θα γρατσουνάνε αλουμίνιο τα ελατήρια?

Απο wiki

"The cylinder must be re-plated after it is re-bored, but Nikasil is extremely durable, so the cylinder does not need to be reworked as often as an iron or chrome cylinder"

https://en.wikipedia.org/wiki/Nikasil

Κανονικα θα επρεπε να ξανακανει nicasil στους κυλινδρους. Αλλα νομζω οτι και χωρις μπορει να δουλεψει κανονικα. Οπως κανουμε δηλαδη σε ολα τα μαντεμενια μπλοκ.
Οχι δεν γρατζουναει σε αλουμινιο. Ολα τα αλουμινενια μπλοκ εχουν χιτωνια απο αλλο υλικο εσωτερικα. Σε αυτο κανουμε ρεκτιφιε και οχι στο αλουμινιο.

dark knight
23-10-15, 11:02
ειστε σιγουροι ότι τα Μ54 εχουν επιστρωση νικασιλ?καπου ειχα διαβασει ότι η BMW ειχε καταργησει την επιστρωση νικασιλ, λογω προβλημάτων που ειχε σε καποιες χωρες που ειχαν καυσιμα πλουσια σε θειο.απο τα Μ52 TU και μετεπειτα δεν εχουν επιστρωση

ghost-rider
23-10-15, 11:28
Οχι δεν γρατζουναει σε αλουμινιο. Ολα τα αλουμινενια μπλοκ εχουν χιτωνια απο αλλο υλικο εσωτερικα. Σε αυτο κανουμε ρεκτιφιε και οχι στο αλουμινιο.

Σύμφωνοι.
Είχα την εντύπωση οτι ο Μ54 δεν είχε χιτώνια και είχε μόνο αυτή την επιμετάλλωση(νικασιλ).
Τουλάχιστον βλέποντας ένα κορμό δε διακρίνεις χιτώνιο.

ghost-rider
23-10-15, 12:13
Πάντως αν τελικά δεν έχουν χιτώνιο και έχουν νικασίλ το οποίο είναι τόσο λεπτό όσο λες...
Αρχίζω να καταλαβαίνω αυτούς που λένε δεν το ακουμπάω...
Ένα βουρτσισματάκι και πολύ του είναι.
Αφού κάνουμε το σταυρό μας τρεις φορές...

ghost-rider
23-10-15, 19:15
Πολύ σωστός ο turbodog.
Ο Μ54 εχει κανονικα χιτωνιο.
Καποιοι μαλιστα τα εχουν σφαξει ολα και εκαναν ανατομια πανω στο μοτερ.
Πιστευω μερικες φωτογραφιες εχουν ενδιαφερον.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/October200920-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/October20092-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/October20096-1.jpg

https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=711732

mark e92
25-10-15, 20:15
Μήπως πρέπει να πας σε κάποιο επίσημο συνεργείο να το δουν;