PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες μεταφορικη



dark knight
06-10-15, 09:29
Θελω να αγορασω κατι και να το ελεγξω.ο πωλητης συμφωνει και με δικα του εξοδα θα μου το στειλει για ελεγχο με αντικαταβολη.καταθετω στη μεταφορικη τα χρηματα, το ελεγχω και δινω εντολη να του δωσουν τα χρηματα.επειδη το ποσο θα ειναι ανω των 600 ευρω.πως μπορω να εξασφαλιστω, τι χαρτια να ζητησω απο μεταφορικη και γενικα τι να προσεξω;;;ο πωλητης εργζεται στη εν λογω μεταφορικη

dionisisM3
06-10-15, 09:41
για αντικαταβολη με μεταφορικη εταιρια η πρακτορειο , απλα οταν πας να παραλαβεις τοτε πληρωνεις , δεν χρειαζεται καποια εντολη . απλα επειδη ο πωλητης εργαζεται στην εταιρια σε αφηνει στην ουσια να ανοιξεις και να κανεις ελεγχο στο προιον παρουσια καποιου συναδερφου του πριν πληρωσεις . δεν εχεις να αγχωθεις για κατι μιας και ειναι στην ουσια χερι-χερι η συναλλαγη απλα απουσιαζει αυτος και εχει εκπροσωπο το πρακτορειο

dark knight
06-10-15, 09:45
Διονυση ο ελεγχος θα γινει απο τεχνικο ,δεν μπορει να γινει επιτοπου.δεν ειναι η κλασικη αντικαταβολη.τα χρηματα τα εχει η μεταφορικη και σε διαστημα καποιοων ημερων πρεπει να αποφασισω ειτε το κραταω και τον πληρωνει ειτε το επιστρεφω και παιρνω τα χρηματα μου.πως μπορω να ειμα καλυμενος ;;;

dionisisM3
06-10-15, 13:12
Έτσι όπως το λες δεν μπορεί να γίνει με τίποτα . Γιατί εάν δώσεις τα λεφτά πάρεις το προϊόν για έλεγχο . Μετά ποιος εγγυάται στον πωλητή ότι αυτό που θα επιστρέψεις σε περίπτωση που δεν σου αρέσει η οτιδήποτε άλλο είναι το ίδιο με αυτό που παρέλαβες. Για τέτοιες συναλλαγές 2 λύσεις υπάρχουν η αμοιβαία εμπιστοσύνη η συναλλαγή μόνο χέρι χέρι

dark knight
06-10-15, 13:33
ο πωλητης λεει θα είναι αριθμημένα τα κομματια.βασικα αυτό που με νοιαζει εμενα είναι πως θα παρω πισω τα χρηματα μου σε περιπτωση που δεν μου κανει

katsaraios
06-10-15, 23:03
Στειλτου μια υπευθυνη δηλωση οτι θα σου επιστρεψει τα χρηματα αν δεν κανει το προιον να την υπογραψει σε ΚΕΠ και να στην στειλη πριν την συναλλαγη..
Αν δεχτει και αυτο αφου ηδη σε εμπιστευεται να δοκιμασεις το προιον που σου πουλαει τοτε δεν εχεις κανενα λογο να φοβασαι...