PDA

Επιστροφή στο Forum : Alcantara trim



GiorgosT
03-10-15, 17:18
Καλησπερα... Ανοιγω αυτο το θεμα ζητωντας τα φωτα σας για ντυσιμο των trim στο e46 με alcantara... Πρωτα απο ολα εχω θα ηθελα να ρωτησω για την ποιοτητα alcantara απο το ebay... Γιατι δεν το πολυ εμπιστευομαι... Επισης θα ηθελα να μου πειτε εστω οτι εχω βρει alcantara και εχω "ξηλωσει" τα trim... Με τι θα το "κολλησω" ωστε να μην ξεκολλησει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα; Ευχαριστω εκ των προτερων...


Sent from my iPhone using Tapatalk

wheelman
03-10-15, 17:39
Καλησπερα... Ανοιγω αυτο το θεμα ζητωντας τα φωτα σας για ντυσιμο των trim στο e46 με alcantara... Πρωτα απο ολα εχω θα ηθελα να ρωτησω για την ποιοτητα alcantara απο το ebay... Γιατι δεν το πολυ εμπιστευομαι... Επισης θα ηθελα να μου πειτε εστω οτι εχω βρει alcantara και εχω "ξηλωσει" τα trim... Με τι θα το "κολλησω" ωστε να μην ξεκολλησει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα; Ευχαριστω εκ των προτερων...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η alcantara spa ειναι εταιρεια, κ εχει πατενταρει το ομώνυμο συνθετικο υλικο, που προσομειωνει την υφη του δερματος suede.

Το οποιο ειναι και πανακριβο.
Οτιδηποτε αλλο καλειτε microfiber και ειναι φυσικα πολυ φθηνοτερο.

Υπαρχουν κολες για ολα τα υλικά,ειτε υφασματα ειτε συνθετικά.
Δεν μπορω να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο γιατι δεν εχω χρησιμοποιήσει.

Σίγουρα ομως θελει πολυ προσοχη κατα την εφαρμογή.

Εαν το παρακανεις θα "ποτισει" κ θα κλαψεις το υλικο.
Προσπαθησε να αφησεις λιγο το υλικο να ηρεμησει κ μετα να κανεις την εφαρμογή.

Bazil Van Sinner
04-10-15, 10:50
Η alcantara spa ειναι εταιρεια, κ εχει πατενταρει το ομώνυμο συνθετικο υλικο, που προσομειωνει την υφη του δερματος suede.

:shok::shok:

wheelman :thnx: δεν το είχα ακούσει κάν !


Τωρα οσον αφορά τα τριμ του 46 ... μόνο τα τρίμ ?Άσχημο θα είναι!Θα κουμπώνουν μετά?

GiorgosT
04-10-15, 11:14
Μονο τα τριμ σκεφτομαι γιατι τα υπολοιπα ειναι δερμα... Θα ηθελα πολυ να κανω και το ταμπλο αλλα σιγουρα θελει παρα πολυ δουλεια...


Sent from my iPhone using Tapatalk

wheelman
04-10-15, 13:12
:shok::shok:

wheelman :thnx: δεν το είχα ακούσει κάν !


Τωρα οσον αφορά τα τριμ του 46 ... μόνο τα τρίμ ?Άσχημο θα είναι!Θα κουμπώνουν μετά?
Κουμπωνουν, δεν θα εχει θέμα....

Το μονο που με κολαει,
ειναι οτι θα λερωνει ευκολα ρε γαμωτο. [emoji14]

nikos valvetronic
04-10-15, 14:38
Εβγαιναν και μαμα δερματινα trim αλλά δεν είδα κανένα να φοράει, λογικά θα είναι πανάκριβα.

wheelman
06-10-15, 18:43
Βρε λές???
:whistle::whistle::whistle::whistle:

Dermatis
06-10-15, 18:47
Ρε κατσε στα αυγα σου και φουντωνεις και εμας γαμωτο!
:fountwtis::fountwtis:

edit: οταν θα το κανω το σαλονι κοκκινο που θελω .....θα πειραματιστω!

Ε91
06-10-15, 19:16
Επειδή κατά καιρούς έχω ντύσει διάφορα trims των αυτοκινήτων μου με alcantara,προσωπικά δεν την προτείνω.
Μπορεί η υφή της να ειναι πράγματι μοναδική, αλλά με το πέρασμα του χρόνου και την έκθεση των κομματιών στον ήλιο, αποκτά μία μπλε-μωβ απόχρωση και το αποτέλεσμα ειναι μόνιμο και μη αναστρέψιμο,δεδομένου ότι στο trim εχει μπει κόλλα και αν βγει η alcantara πλέον ειναι άχρηστο και θέλει αντικατάσταση.
Προσοχή,μιλάω για aftermarket alcantara που βάζουν οι ταπετσέρηδες ή την αγοράζετε από eBay κλπ. και όχι για γνήσια αξεσουάρ επενδεδυμένα με alcantara (βλ. BMW Performance), τα οποία αντέχουν στον χρόνο.
Αν το αποφασίσετε,λοιπόν, προσέξτε την ποιότητα της alcantara, για να μην το μετανιώσετε. Pay cheap,pay twice που λένε και στο χωριό μου...

katsaraios
06-10-15, 21:04
Βρε λές???
:whistle::whistle::whistle::whistle:

cARAKITSARIO...
Βαλε ρε ανθρωπε και το ταλαιπωρημενο δερματακι του λεβιε τουλαχιστον...:thumbsdown:

savvas bmwdakias
08-10-15, 14:38
Βρε λές???
:whistle::whistle::whistle::whistle:

Εμενα μαρεσει παντως σε συνδιασμο με τον λεβιε και το χειροφρενο performance.

ΔημήτρηςΜ3
09-10-15, 01:24
Εγω που εκανα ταμπλο και κεντρικό εχω μετανιώσει κάποια στιγμη θα τα βγαλω

m_power_lunatic
09-10-15, 10:34
Χθες ειδα VW POLO κόκκινο προηγούμενης γενιάς που είχε ντύσει το μπροστινο καπώ-τον ουρανό και το πίσω καπώ από την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ με alcantara ή με κάτι που προσωμειώνει αυτού του είδους την επιφάνεια.

Η χαζαμάρα του εξωτερικού ήρθε και στην Ελλάδα,το είχα δεί πέρυσι σε έκθεση αυτοκινήτων στο εξωτερικό και η κακογουστιά ήρθε και στην Ελλάδα.:thumbsdown:

GiorgosT
09-10-15, 10:47
Ε οχι και αλκανταρα στο εξωτερικο μερος...!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ptboul
09-10-15, 11:16
Δε θέλετε δερμάτινη Bmw;

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/74121450xa_3-1.jpg

Πάρτε γούνινο άουντι

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/carphoto2004audittfurryexteriorfuranimal-1.jpg

Ε91
09-10-15, 11:23
Χθες ειδα VW POLO κόκκινο προηγούμενης γενιάς που είχε ντύσει το μπροστινο καπώ-τον ουρανό και το πίσω καπώ από την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ με alcantara ή με κάτι που προσωμειώνει αυτού του είδους την επιφάνεια.
Flock paint

Ptboul
09-10-15, 11:43
Flock (https://www.slang.gr/lemma/1126-flokia)paint

Στους πατρινούς, αλλού θα πήγε το μυαλό :th_Laie_67-1:

stef
09-10-15, 12:08
Έχω δει τουλάχιστον εδώ και ένα χρόνο smartaki 451 δερμάτινο με ραφές πιο ανοιχτό χρώμα!! Χαχα

m_power_lunatic
09-10-15, 12:50
Flockpaint το πιο πιθανο οπως ειπε ο φιλος πιο πανω,αισχος βασικα,μονο στο ταμπλό είναι ωραιο και θελω να το βαλω για τις αντανακλασεις του ηλιου στο αναβασιαρικο.

katsaraios
09-10-15, 15:29
Έχω δει τουλάχιστον εδώ και ένα χρόνο smartaki 451 δερμάτινο με ραφές πιο ανοιχτό χρώμα!! Χαχα

Confirmed πριν κανα 6μηνο στην Πευκη και σε Tiger style:thumbsdown::thumbsdown: