PDA

Επιστροφή στο Forum : Πραγματικά Χιλιόμετρα- Κλειδί BMW



GVIT
16-09-15, 22:15
ισχύει ότι το διάβασμα του κλειδιού είναι ασφαλές??

https://www.zougla.gr/automoto/article/pos-8a-ma8ete-ta-pragmatika-xiliometra-se-mia-bmw-xoris-na-sas-koroidepsoun

ART1
16-09-15, 22:34
ναι ισχυει...σε e46 που εφερα απο γερμανια απο το κλειδι βρηκα τα χλμ που ειχε κανει το αυτοκινητο...επισης τα χλμ στα e46 καταγραφονται και στην κεντρικη πλακετα φωτων και αν πειραχτουν αναβει μια τελεια η οποια βεβαια μπορει να σβηστει με το καταλληλο σπαστηρι η με αλλαγη νεας πλακετας φωτων

GVIT
16-09-15, 23:06
Δηλαδη δεν μπορουν να επεμβουν στην ενδειξη του κλειδιου;

katsaraios
16-09-15, 23:16
Δηλαδη δεν μπορουν να επεμβουν στην ενδειξη του κλειδιου;

Χαλλλλαρα...

gyiama
17-09-15, 00:02
Οι τύποι ανακαλύψανε τον τροχό!!!! Πλέον τα χλμ γυρίζουν και δεν μπορεί να τα βρει ούτε το εργοστάσιο που έφτιαξε το αυτοκίνητο,όχι από το κλειδί! Όχι τπτ άλλο αλλά διαβάζει κόσμος αυτά τα άρθρα και θα πάρει αυτοκίνητο που έχει κάνει το γη-φεγγάρι δυο τρεις φορές και θα πάει με το κλειδί στην αντιπροσωπεία και θα του πουν ότι "" ναι φίλε 80000χλμ έχει το αμάξι" και θα είναι ευτυχισμένος ότι πήρε κελεπούρι !! Έλεος με την παραπληροφόρηση με τα σαχλοσαιτ!

Moufas E46
17-09-15, 07:53
εγω που εχω αλλαξει πλακετα φωτων δηλαδη θα δειχνει οτι να ναι . πως μπορω να μαθω απο περιεργεια τι δειχνει η νεα πλακετα που εχω βαλει?

m_power_lunatic
17-09-15, 08:08
Πραγματικά τί κάνουνε αυτοί οι άνθρωποι σε αυτά τα αυτοκινητιστικά περιοδικά δεν μπορώ να καταλάβω.Καλά δεν ψαχνουνε λιγο,δεν ρωτανε????Τί κανουνε???

Ποιότητα μέτρια στην πλειοψηφία τους πάντως......

reactv8
17-09-15, 16:52
Τα χιλιομετρα τα μαθαινει καποιος στην αντιπροσωπεια. Χτυπουν τον αριθμο πλαισιου και η BMW Γερμανιας δειχνει τα σερβις, αρα και τα χιλιομετρα, που εγιναν σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια. Εαν βεβαια το αυτοκινητο σταματησε να παει σε εξουσιοδοτημενα, αλλαζει το πραγμα...

gant
17-09-15, 18:00
Ο εγκέφαλος κρατάει τα χλμ. σε κάθε βλάβη που καταγράφει. Και reset των βλαβών να γίνει το αρχείο παραμένει. Μπορούν να διαγραφούν όλα σε περίπτωση που γίναι φορμάτ και φορτωθεί ξανά όλο το πρόγραμμα.
Αμάξι είχε στο ένα κλειδί 69.000χλμ στο άλλο 71000 επειδή το πρώτο δεν είχε χρησιμοιοιθεί πρόσφατα.
Μια βλάβη αισθητήρα στροφάλου και το GT1έδειξε αυτή και μιά παλαιότερη με 187000χλμ. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
18-09-15, 12:13
Για γέλια και κλάματα !!!!!!
Ολα γυρίζουν! πλέον στα 46αρια απλο
Στα πιο καινούργια λιγο πιο δύσκολο αλλα γίνετε !
Σε ολα τα αμαξια κρατούν οι μονάδες τα χλμ τα αλλάζεις και τέλος !!
Αν εχεις μάστορα με κακκαλα και οχι κακκαλα μάστορα το κανει

ART1
18-09-15, 16:18
εγω που εχω αλλαξει πλακετα φωτων δηλαδη θα δειχνει οτι να ναι . πως μπορω να μαθω απο περιεργεια τι δειχνει η νεα πλακετα που εχω βαλει?
αν η πλακετα ειναι καινουρια και προγραμματισμενη οχι θα ειναι οκ...αν εχεις βαλει μεταχειρισμενη θα σου αναβει μια τελεια στο καντραν

A8hnaios
18-09-15, 23:28
Νομιζω η τελεια βγαινει οταν αλλαξεις καντραν και δεν περασεις το VIN

gyiama
19-09-15, 09:33
Και εγκέφαλο φώτων

Moufas E46
19-09-15, 20:39
αν η πλακετα ειναι καινουρια και προγραμματισμενη οχι θα ειναι οκ...αν εχεις βαλει μεταχειρισμενη θα σου αναβει μια τελεια στο καντραν

μεταχερισμενη απο ebay η πλακετα και δε μου αναβει καμια τελεια στο καντραν. οταν λεω πλακετα εννοω το διακοπτη φωτων σωστα?

giannis_compact
19-09-15, 21:10
μεταχερισμενη απο ebay η πλακετα και δε μου αναβει καμια τελεια στο καντραν. οταν λεω πλακετα εννοω το διακοπτη φωτων σωστα?

Άν αλλάξεις μόνο το διακόπτη φώτων, τότε δεν ανάβει. Άν αλλάξεις όλη τη μονάδα φώτων θα πρέπει να ανάψει η κουκίδα.