PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46Ci μετατροπή σε Look M3 E46



Akis 330Ci
16-05-10, 15:02
And the dream comes true...!!Αυτην την ατακα θα λεω ευτυχισμενος σε λιγο καιρο, μιας και ξεκιναω το project μου, για να κανω το 318Ci μου πιστο αντιγραφο μιας Μ3 Ε46 εξωτερικα.

Εχοντας μαζεψει καποια λεφτα:
1)Ψαχνω ηδη να βρω μεταχειρισμενα ανταλλακτικα,πχ απο τρακαρισμενα Μ3 θα παρω τα αντιστοιχα καλα κομματια..
2)Οσα δεν βρεθουν, θα αγοραστουν απο Αμερικη.
3)Μολις βρεθουν ολα, θα μπει το αμαξι μεσα για να κουμπωθουν φτερα,προφυλακτηρες,καπω κτλ.

Με λιγα λογια θελω:
1) 2 Φτερα μπροστινα Μ3
2) 2 πισω φτερα Μ3(εχω ερωτηση πανω σαυτο)
3) 1 μπροστινο προφυλακτηρα Μ3 Csl (δεν νομιζω να βρω γνησιο, αλλα θα ειναι πιστο αντιγραφο του γνησιου)
4) 1 πισω προφυλακτηρα Μ3
5) 2 πλαινα Μ3
6) 1 πισω καπω Μ3 τυπου Csl
7) πισω πατωμα Μ3 (καταργηση ρεζερβας,για την εξατμιση)
Και τελος τα ακρα του Μ3.
(δεν νομιζω να ξεχασα κατι αλλο.)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1)Θελω να ρωτησω για τα πισω φτερα, αν υπαρχουν προσθηκες που μπαινουν για το φουσκωμα,γιατι δεν θελω να κοβω κολωνες και τετοια για να βαλω τα γνησια πισω φτερα. Για παραδειγμα θυμαμαι ο mormon στο thread του ειχε μια φωτο που εδειχνε να ειχε βαλει μονο το επιπλεον φουσκωμα και οχι ολο το φτερο(συγχωρεστε με αν το διατυπωνω λαθος:crying:)
2)Θα ηθελα καποια παιδια που εχουν κανει αυτη τη μετατροπη , να μου πουν τι να προσεξω σαυτα που προκειται να κανω.
3)Στα ανταλλακτικα που ψαχνω τωρα, που οπως σας ειπα θα ειναι μεταχειρισμενα, θα ηθελα οποιος εχει πληροφοριες πχ, για κανα καπω, για κανα πλαινο κτλ, να μου στειλει ενα πμ.

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες εκτος απο αυτες του τυπου:
'πουλα το να παρεις γνησιο',
'αστο οπως ειναι',
'μ@λ@κια θα κανεις' κτλ
Το αυτοκινητο το εχω παντρευτει,και δεν σκοπευω να το πουλησω ποτε.Ουτε μοτερ για την ωρα δεν σκοπευω να αλλαξω.Το ξερω βεβαια, οτι ειναι ξενερα να εχω ενα αυτοκινητο Μ3 look( με φουσκωματα κτλ ),και να με κινει ενα μοτερ που 'σερνεται',αλλα το αυτοκινητο θα μεινει 318.
Το thread το εγραψα μονο για να μου πουν ,καποια ατομα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ή εχουν κανει αυτη τη μετατροπη,την γνωμη τους.
Σας ευχαριστω εκ των υστερων!


Υ.Σ. Μη βαρατε μονο!

BILL007
16-05-10, 15:12
Αυτή την μετατροπή look την έχει κάνει ένα παιδί απο τη θεσσαλονίκη...Είναι μέλος και εδώ...Θα θυμηθώ το nick και θα ποστάρω αν δεν με προλάβει...:)

ΔημήτρηςΜ3
16-05-10, 15:20
xixixixixxi
το αμεσως μετα ειναι να βαλεις και μοτερ!!!
απλα ειναι θεμα χρονου!!!!!!

yannisv
16-05-10, 15:24
Με το καλό αδελφέ!!

BILL007
16-05-10, 15:28
Αυτή την μετατροπή look την έχει κάνει ένα παιδί απο τη θεσσαλονίκη...Είναι μέλος και εδώ...Θα θυμηθώ το nick και θα ποστάρω αν δεν με προλάβει...:)

Τον θυμήθηκα :original: Είναι ο χρήστης Mormon... https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=197


Εύχομαι με το καλό...:original: :original: :original:

Stamatis
16-05-10, 15:48
Καλο φαναρτζη θες και τιποτα αλλο.
Προχωρα.
Μυστικα δεν εχει.
Τα πισω φτερα μπορεις και να τα φουσκωσεις ετσι οπως ειναι αν δεν σε ενοχλει.

Vasilis
16-05-10, 15:48
ευχομαι καλη επιτυχια στο project σου....

θα σε παρακαλουσα να μας ποσταρεις φωτο καθως κ να μας περιγραφεις την προοδο εργασιων σου....

εγω ωστοσο απο την πλευρα μου...αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι γνωστος φαναρτζης στον χωρο αυτων των μετατροπων...μου ζητησε πανω απο 2500 για να μου το κανει φουλ Μ3 look ....προ κρισης!

πιστευω οτι τωρα θα χει πεσει λιγο η τιμη!

αν ενδιαφερεσαι να ρωτησεις κ εκει...με γνησια παντα ανταλλακτικα κ δουλεια που μπορεις να την δεις πανω σε ετοιμο....πες μου να σου στειλω πμ!

καλη τυχη στην προσπαθεια σου!

bill_m3
16-05-10, 16:05
https://www.car.gr/parts/view/635213/


Πάρε ένα τηλέφωνο το τύπο, έχει και άλλα πράγματα .....

katsaraios
16-05-10, 16:58
ισως ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα αυτο το body kit ειναι πολυ ομορφο και φερνει πολυ σε Μ look.
Μηπως μπορουμε να βρουμε την φιρμα???

Akis 330Ci
16-05-10, 19:30
Σας ευχαριστω ολους.
Φιλε PontiosM3 θα προσπαθησω να συγκρατηθω για το μοτερ,για να μπορω να το χαιρομαι το αυτοκινητο χωρις να σκεφτομαι βενζινες και τετοια.Γιατι αμα βαλω μοτερ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πηγαινω νορμαλ!Θα καταστραφω..χαχαχα!
Ασε που εδω στην 'κοσμοπολιτικη' Αθηνα εχουνε γεμισει τον κοσμο καμερες και μπλοκα(Its εισπραξη time!!!;)).



Τα πισω φτερα μπορεις και να τα φουσκωσεις ετσι οπως ειναι αν δεν σε ενοχλει.
Aυτο ακριβως εννοουσα!Οπως ειναι θα φουσκωθουν! ;)


εγω ωστοσο απο την πλευρα μου...αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι γνωστος φαναρτζης στον χωρο αυτων των μετατροπων...μου ζητησε πανω απο 2500 για να μου το κανει φουλ Μ3 look ....προ κρισης!

πιστευω οτι τωρα θα χει πεσει λιγο η τιμη!

αν ενδιαφερεσαι να ρωτησεις κ εκει...με γνησια παντα ανταλλακτικα κ δουλεια που μπορεις να την δεις πανω σε ετοιμο....πες μου να σου στειλω πμ!

καλη τυχη στην προσπαθεια σου!
Καπου σαυτη τη τιμη υπολογιζω και γω Βασιλη.Αλλα δεν βιαζομαι και ηδη εχω πετυχει μερικες ευκαιριες που τα δινουν οσο και οσο για να φευγουν! Στειλε μου καλου κακου ενα πμ μαυτον που λες!


https://www.car.gr/parts/view/635213/


Πάρε ένα τηλέφωνο το τύπο, έχει και άλλα πράγματα .....
Εχω ηδη μιλησει μαζι του, και μαλλον θα παρω απο αυτον τα 2 μπροστινα φτερα και τον πισω προφυλακτηρα. τα υπολοιπα τα χει δωσει.


ισως ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα αυτο το body kit ειναι πολυ ομορφο και φερνει πολυ σε Μ look.
Μηπως μπορουμε να βρουμε την φιρμα???
Ασε φιλε το ειδα και εγω το μεσημερι στο car.gr και τρελαθηκα. Αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το bodykit της GTR.(εκτος απτο καπω με τους αεραγωγους)

Χρίστος
16-05-10, 19:48
ισως ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα αυτο το body kit ειναι πολυ ομορφο και φερνει πολυ σε Μ look.
Μηπως μπορουμε να βρουμε την φιρμα???


Ασε φιλε το ειδα και εγω το μεσημερι στο car.gr και τρελαθηκα. Αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το bodykit της GTR.(εκτος απτο καπω με τους αεραγωγους)
Δεν ειναι σιγουρα απο gtr.Το gtr ειναι υπερβολικα πιο πολυ φουσκωμενο
https://n-gauged.com/mpire/gallery/images/bmw-m3-gtr-10.jpg

Christos 330
16-05-10, 19:51
Γνωμη μου . . .

Καντο απο εξω Μ3 . . .

Μην σκεφτεσαι gtr κτλ . . .

Υπηρχε στην περιοχη μας ενα bmw φτιαγμενο σε δηθεν gtr και ηταν για κλαματα . . .

Ασε που δεν μπορουσε να το πουλησει γιατι δεν εμοιαζε για αμαξι αλλα για ενα ματσο

πολυεστερες . . .

Με το καλο . . .

Akis 330Ci
16-05-10, 19:54
Δεν ειναι σιγουρα απο gtr.Το gtr ειναι υπερβολικα πιο πολυ φουσκωμενο
https://n-gauged.com/mpire/gallery/images/bmw-m3-gtr-10.jpg

Τουλαχιστον φερνει σε GTR..:original:

ΔημήτρηςΜ3
16-05-10, 20:54
Γνωμη μου . . .

Καντο απο εξω Μ3 . . .

Μην σκεφτεσαι gtr κτλ . . .

Υπηρχε στην περιοχη μας ενα bmw φτιαγμενο σε δηθεν gtr και ηταν για κλαματα . . .

Ασε που δεν μπορουσε να το πουλησει γιατι δεν εμοιαζε για αμαξι αλλα για ενα ματσο

πολυεστερες . . .

Με το καλο . . .

το ειδα και γω χρηστο το μαυρο δε λεσ???
χαλιαααααααααααααααα

NickE60
16-05-10, 21:18
Καλή επιτυχία!! Η καλύτερη δυνατή εμφάνιση για ένα Ε46 coupe είναι να έχει το look του Μ3 thumb

bomberman 3.28
16-05-10, 21:51
με το καλο Ακη για ο,τι αποφασισεις.... και για 'μενα ειναι μια αρκετα καλη ''επενδυση'', αρκει να σταματησεις εκει...
καλη επιτυχια...

Akis 330Ci
16-05-10, 22:30
Παιδια, απλο Μ3 Ε46 με τις πανεμορφες λεπτομερειες του Csl θα το κανω το αμαξι.
τιποτα παραπανω.
Δεν μιλησα για GTR και τετοια.Mην τρελαινομαστε :) :warriorsmiley:

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες..!
θα μπαινουν αναλυτικα φωτογραφιες κατα την προοδο του project!

mormon
17-05-10, 00:34
Με λιγα λογια θελω:
1) 2 Φτερα μπροστινα Μ3+ τους πλαστικους τους θολους
2) 2 πισω φτερα Μ3(εχω ερωτηση πανω σαυτο)+ μεταλικους θολους απο μεσα
3) 1 μπροστινο προφυλακτηρα Μ3 Csl (δεν νομιζω να βρω γνησιο, αλλα θα ειναι πιστο αντιγραφο του γνησιου)
4) 1 πισω προφυλακτηρα Μ3
5) 2 πλαινα Μ3
6) 1 πισω καπω Μ3 τυπου Csl
7) πισω πατωμα Μ3 (καταργηση ρεζερβας,για την εξατμιση)
Και τελος τα ακρα του Μ3.+φρενα+ρουλεμαν+ψαλιδια+α κρομπαρα+τοπ μαουντ ολα απο μ3
(δεν νομιζω να ξεχασα κατι αλλο.) εμπρος καπο Μ3

mormon
17-05-10, 00:39
εγω πισω στα φτερα δεν κολησα απολυτως τιποτα!
απλα ειχα πολυ καλο φανοποιο και τα φουσκωσε!

mormon
17-05-10, 00:52
μια φιλικη συμβουλη
πριν ξεκινησεις οτιδηποτε κατσε και υπολογισετα σωστα!
θα χρειαστεις πολυ περισσοτερα απο αυτα που υπολογιζεις!

Apostolos
17-05-10, 04:06
μια φιλικη συμβουλη
πριν ξεκινησεις οτιδηποτε κατσε και υπολογισετα σωστα!
θα χρειαστεις πολυ περισσοτερα απο αυτα που υπολογιζεις!
Πολυ σωστη συμβουλη. Παντα σε τετοιου ειδους μετατροπες το ενα θα φερει το αλλο και παντα το κοστος θα αυξανεται σε σχεση με αυτα που ειχαμε προϋπολογίσει εξ αρχης :) Καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου!

Akis 330Ci
17-05-10, 16:29
μια φιλικη συμβουλη
πριν ξεκινησεις οτιδηποτε κατσε και υπολογισετα σωστα!
θα χρειαστεις πολυ περισσοτερα απο αυτα που υπολογιζεις!

Ευχαριστω πολυ αδερφε!Εχεις δικιο σαυτα που συμπληρωσες στη λιστα,ειχα ξεχασει να τα γραψω! εχουν ηδη αρχισει να πεφτουν καποια τηλεφωνηματα..οταν εχω νεοτερα θα ενημερωνω το thread!

Akis 330Ci
17-05-10, 16:30
Πολυ σωστη συμβουλη. Παντα σε τετοιου ειδους μετατροπες το ενα θα φερει το αλλο και παντα το κοστος θα αυξανεται σε σχεση με αυτα που ειχαμε προϋπολογίσει εξ αρχης :) Καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου!

Οπως τα λες ειναι. σευχαριστω Αποστολη!

NickE60
17-05-10, 17:05
Οπως τα λες ειναι. σευχαριστω Αποστολη!

..και Δημήτρη να τον πεις, μέσα είσαι! ...είναι παραπλανητικός τύπος χαχαχαχα :th_Laie_67-1: :thumbsup:

Akis 330Ci
17-05-10, 17:20
..και Δημήτρη να τον πεις, μέσα είσαι! ...είναι παραπλανητικός τύπος χαχαχαχα :th_Laie_67-1: :thumbsup:

AAA Δημητρη τον λενε?? χαχαχαχ που να ξερω, ειδα Αποστολης και εγραψα! :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Apostolos
17-05-10, 17:34
..και Δημήτρη να τον πεις, μέσα είσαι! ...είναι παραπλανητικός τύπος χαχαχαχα :th_Laie_67-1: :thumbsup:


AAA Δημητρη τον λενε?? χαχαχαχ που να ξερω, ειδα Αποστολης και εγραψα! :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Αποκαλύπτομαι σιγά σιγά με ξεσκεπάσατε:hystericalbs1:

SuperSonic
17-05-10, 19:41
Αν εχεις σκοπο να το κανεις εξολοκληρου Μ3 {και μηχανικα} μην μπεις στην διαδικασια αυτη γιατι θα σου φυγουν ποιο πολλα λεφτα!

Η Τιμη σε μια Μ3 σημερα ειναι χαμηλη για κοιταξε και αυτην την πλευρα αν και εφοσον πας για ολοκληρωτικη μετατροπη.

Akis 330Ci
17-05-10, 20:21
Αν εχεις σκοπο να το κανεις εξολοκληρου Μ3 {και μηχανικα} μην μπεις στην διαδικασια αυτη γιατι θα σου φυγουν ποιο πολλα λεφτα!

Η Τιμη σε μια Μ3 σημερα ειναι χαμηλη για κοιταξε και αυτην την πλευρα αν και εφοσον πας για ολοκληρωτικη μετατροπη.

Οχι φιλε μου, ΜΟΝΟ εξωτερικα θα γινει Μ3!Το αμαξι θα μεινει 318.
Οντως οι τιμες στα Μ3Ε46 εχουν πεσει πααααααρα πολυ!

nikos-Mpacket
17-05-10, 20:46
Πολυ σωστη συμβουλη. Παντα σε τετοιου ειδους μετατροπες το ενα θα φερει το αλλο και παντα το κοστος θα αυξανεται σε σχεση με αυτα που ειχαμε προϋπολογίσει εξ αρχης :) Καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου!



Ααααααχ την ξερετε την παροιμια:Δασκαλε που διδασκες και νομο δεν εκρατεις.

Ε ο Δημητρης ειναι ο μεγας διδασκαλος,αλλα και με πολυ μερακι φτιαχνει το εργαλειο του.

Apostolos
17-05-10, 21:02
Ααααααχ την ξερετε την παροιμια:Δασκαλε που διδασκες και νομο δεν εκρατεις.

Ε ο Δημητρης ειναι ο μεγας διδασκαλος,αλλα και με πολυ μερακι φτιαχνει το εργαλειο του.

:wub::wub::wub: Χαχαχαχαχα Να σαι καλά Νικόλα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οι επιρροές βλέπεις... Έχω και γω τον δάσκαλό μου, ξέρεις τον "γνωστό τιτανομεγιστοτεράστιο συνονόματο σου Νικόλα...":original: Εχουμε φάει γενικά μια ήττα με τα ηλεκτρονικά αλλά που θα πάει θα την βρούμε την άκρη. Έφερα και adaptive bi xenon φανάρια εμπρός μαζί με αισθητήρες xenon, διακόπτη στο ταμπλό, μόνο τον εγκέφαλο φώτων δεν έχω παραγγείλει ακόμα γιατί δεν ξέρω με σιγουριά ποιον θα ζητήσει στην κωδικοποίηση), και τα LCI πίσω αλλά αν δεν τελειώσουμε με κάτι μικροπροβληματάκια δεν τα ξεκινάω ακόμα. Αν το έχω έτοιμο μέχρι την λουκανοσυνάντηση θα το φέρω πάνω :original::original:

Akis 330Ci
22-05-10, 12:57
Σημερα πηγα στον γνωστο σε πολλους Δημητρη Αγκοπιαν στον Πειραια.
Συζητουσαμε για ωρες για το project της ολοκληρωτικης μεταμορφωσης εξωτερικα σε Μ3.

Λοιπον, χρειαζομαστε :

Καπω
φτερο αριστερο
φτερο δεξι
προφυλακτηρα εμπρος (CSL)
προφυλακτηρα πισω(diffuser CSL)
μαρσπιεδες
διακοσμητικα Μ3 (γριλιες, φασες κτλ)
πλαστικους θολους
αποστατες 1,5 εκ και στους 4 τροχους( δεν θα βαλω ακρα κτλ τωρα,στο μελλον)
εξατμιση διπλες μπουκες (δεν θα κοπει πατωμα πισω,θα αλλαχτει το τελικο,και θα περναει μεσα απτον προφυλακτηρα η μια αποληξη της εξατμισης)
εργασια
βαφη

Ολα μαζι βγηκαν γυρω στα 6000ευρω. Αλλα μετα απο συζητηση και αλλα διαφορα καταφερα να το παω 4500ευρω.
Tο αυτοκινητο θα μπει οπως ειναι ,και θα βγει γνησιο Μ3, εξωτερικα μιλαμε παντα σε σημειο που δεν θα φαινεται απο πουθενα η διαφορα με το μαμισιο Μ3(στη λαμαρινα!)

Πολλα ευχαριστω στον Βασιλη330 γιατι χωρις την βοηθεια του...αστα να πανε!

Apostolos
22-05-10, 13:52
εξατμιση διπλες μπουκες (δεν θα κοπει πατωμα πισω,θα αλλαχτει το τελικο,και θα περναει μεσα απτον προφυλακτηρα η μια αποληξη της εξατμισης)


Γεια σου Άκη. Επειδή έχω ήδη περάσει την διαδικασία αυτή που περιγράφεις απλά σε διαφορετικό μοντέλο από το δικό σου, θα σου έλεγα αφού μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία να το κάνεις LOOK M3 τουλάχιστον να το κάνεις με το γνήσιο και "σωστό" τρόπο της αλλαγής του πατώματος. Επειδή έχω παρακολουθήσει την διαδικασία βήμα προς βήμα θα σου έλεγα ότι σαν δουλειά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, (αν γίνει σε αντιπροσωπεία όπως έκανα εγώ) μιας και δεν πειράζονται νευραλγικά σημεία του αμαξώματος με θέματα ακαμψίας κλπ.Είναι κάτι που θα σε γλιτώσει αργότερα από επιπλέον έξοδα αν θελήσεις να το κάνεις (όσο αναφορά την ήδη εξάτμιση που θα έχεις πληρώσει στο look του Μ3). Αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις όσο αναφορά με το θέμα της εξάτμισης το έχω δει σε άλλο 46άρι και δεν μπορώ να πω ότι ήταν πλήρως πετυχημένο, οπτικά τουλάχιστον. Και επιπλέον θα μπορείς να βάλεις και το τελικό γνήσιο καζάνι του Μ3. Τώρα θα μου πεις είναι θέμα μάστορα. Σωστό κι αυτό. Πάντως σκέψου το καλά πριν μπεις στην διαδικασία αυτή. Σου επισυνάπτω και ένα link να πάρεις μια γεύση...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2131

Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε:warriorsmiley:!!!:original:

ΔημήτρηςΜ3
22-05-10, 14:49
πολλα τα λεφτα
και χωρις να ΞΕΠΟΝΤΑΡΕΙΣ το πατωμα?
ουαου!! think again mate!

bill_m3
22-05-10, 14:51
πολλα τα λεφτα
και χωρις να ΞΕΠΟΝΤΑΡΕΙΣ το πατωμα?
ουαου!! think again mate!

Δημήτρη, για πες .....................

m-power_01
22-05-10, 14:54
πολλα τα λεφτα
και χωρις να ΞΕΠΟΝΤΑΡΕΙΣ το πατωμα?
ουαου!! think again mate!

Δεν γνωριζω ποσο πανε αυτες οι δουλειες παντως αν ο φιλος θελει να παρει μια προσφορα ακομα , ξερω οτι κανει τετοιες μεταμορφωσεις καποιος Κροκιδης Στελιος στις τρεις γεφυρες! Δεν τον ξερω τον ανθρωπο ,ουτε ξερω καμια πληροφορια παραπανω, απλα εχω δει κανα δυο Μ3 που εχει φτιαξει!

850 CSI
22-05-10, 14:57
And the dream comes true...!!Αυτην την ατακα θα λεω ευτυχισμενος σε λιγο καιρο, μιας και ξεκιναω το project μου, για να κανω το 318Ci μου πιστο αντιγραφο μιας Μ3 Ε46 εξωτερικα.

Εχοντας μαζεψει καποια λεφτα:
1)Ψαχνω ηδη να βρω μεταχειρισμενα ανταλλακτικα,πχ απο τρακαρισμενα Μ3 θα παρω τα αντιστοιχα καλα κομματια..
2)Οσα δεν βρεθουν, θα αγοραστουν απο Αμερικη.
3)Μολις βρεθουν ολα, θα μπει το αμαξι μεσα για να κουμπωθουν φτερα,προφυλακτηρες,καπω κτλ.

Με λιγα λογια θελω:
1) 2 Φτερα μπροστινα Μ3
2) 2 πισω φτερα Μ3(εχω ερωτηση πανω σαυτο)
3) 1 μπροστινο προφυλακτηρα Μ3 Csl (δεν νομιζω να βρω γνησιο, αλλα θα ειναι πιστο αντιγραφο του γνησιου)
4) 1 πισω προφυλακτηρα Μ3
5) 2 πλαινα Μ3
6) 1 πισω καπω Μ3 τυπου Csl
7) πισω πατωμα Μ3 (καταργηση ρεζερβας,για την εξατμιση)
Και τελος τα ακρα του Μ3.
(δεν νομιζω να ξεχασα κατι αλλο.)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1)Θελω να ρωτησω για τα πισω φτερα, αν υπαρχουν προσθηκες που μπαινουν για το φουσκωμα,γιατι δεν θελω να κοβω κολωνες και τετοια για να βαλω τα γνησια πισω φτερα. Για παραδειγμα θυμαμαι ο mormon στο thread του ειχε μια φωτο που εδειχνε να ειχε βαλει μονο το επιπλεον φουσκωμα και οχι ολο το φτερο(συγχωρεστε με αν το διατυπωνω λαθος:crying:)
2)Θα ηθελα καποια παιδια που εχουν κανει αυτη τη μετατροπη , να μου πουν τι να προσεξω σαυτα που προκειται να κανω.
3)Στα ανταλλακτικα που ψαχνω τωρα, που οπως σας ειπα θα ειναι μεταχειρισμενα, θα ηθελα οποιος εχει πληροφοριες πχ, για κανα καπω, για κανα πλαινο κτλ, να μου στειλει ενα πμ.

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες εκτος απο αυτες του τυπου:
'πουλα το να παρεις γνησιο',
'αστο οπως ειναι',
'μ@λ@κια θα κανεις' κτλ
Το αυτοκινητο το εχω παντρευτει,και δεν σκοπευω να το πουλησω ποτε.Ουτε μοτερ για την ωρα δεν σκοπευω να αλλαξω.Το ξερω βεβαια, οτι ειναι ξενερα να εχω ενα αυτοκινητο Μ3 look( με φουσκωματα κτλ ),και να με κινει ενα μοτερ που 'σερνεται',αλλα το αυτοκινητο θα μεινει 318.
Το thread το εγραψα μονο για να μου πουν ,καποια ατομα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ή εχουν κανει αυτη τη μετατροπη,την γνωμη τους.
Σας ευχαριστω εκ των υστερων!


Υ.Σ. Μη βαρατε μονο!
Λογικα θα δειξη πολλυ ωραιο αλλα θα σου προτεινα τα μασπιεδακια στα πλαγια να τα βαψεις Νικελ (ειναι μοδας).

ΔημήτρηςΜ3
22-05-10, 15:03
χωρις καποια ιδιατερη συνφωνια με τον μαστορα καλες εποχες βεββαια τοτε
4500 κοπλεεεεεεεε υπαρχουν καποια σημεια που μαλλον τα ξεχναει ο μαστορας
π.χ
απο κατω καποια δεσιματα !
αλλα μιλαμε και τις ανθρακονιματινες μπαρες εμπρος πισω
κοστος καπου στα 400-500 η μια!
μετα ειναι στο εμπρος μερος που πρεπει να αλαξεις καποια σημεια
πλαινα καποια εξτρα νομιζω για να κουμποσουν τα πλαινα δεν θυμαμε ακριβως
και τελος πισω εκτος απο τα φτερα εχε κατι σαν εσωτερικους θολους +τα πλαστικα πισω θολακια!
τωρα δεν νομιζω να ξεχναω κατι!
αλλα στο τελος το αποτελεσμα μετραει!!
θα γινει Μ......ς το αμαξι!!
p.s τωρα ιδα πως δεν θα αλαξεις φτερα!!! για ξανακανε μια ερωτηση ποσο ειναι με τα φτερα

Vasilis
22-05-10, 15:06
ακη.....

επανεξεταζεις κατ εμε....

μαζευεις γνωσεις κ πληροφοριες....

αποφασιζεις κ ξαναχτυπας.....


(γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ κ οι φιλοι....)!

ΔημήτρηςΜ3
22-05-10, 15:10
ακη.....

επανεξεταζεις κατ εμε....

μαζευεις γνωσεις κ πληροφοριες....

αποφασιζεις κ ξαναχτυπας.....


(γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ κ οι φιλοι....)!

καλα παντος Βασιλη να ξερεις το cabrio ειναι ποιο ευκολο σε λαμαρινα
απο το coupe!
νομιζω πως ξερω τι σκεφτεσαι:whistle::whistle:

m-power_01
22-05-10, 15:12
καλα παντος Βασιλη να ξερεις το cabrio ειναι ποιο ευκολο σε λαμαρινα
απο το coupe!
νομιζω πως ξερω τι σκεφτεσαι:whistle::whistle:

Λιγο οφ τοπικ αλλα δεν σε πιανω...τι εννοεις πιο ευκολο?

Vasilis
22-05-10, 15:12
καλα παντος Βασιλη να ξερεις το cabrio ειναι ποιο ευκολο σε λαμαρινα
απο το coupe!
νομιζω πως ξερω τι σκεφτεσαι:whistle::whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:προς το παρον μας σκεφτεται το ΔΝΤ.....αρα το σκεφτομαι κ γω.....!

αργοτερα...οταν ηρεμησουν λιγο τα πραγματα.....ποιος ξερει?:whistle::whistle::th_Laie_67-1:

bill_m3
22-05-10, 15:14
Λιγο οφ τοπικ αλλα δεν σε πιανω...τι εννοεις πιο ευκολο?

Σπύρο, για τα πίσω φτερά θα λέει, ότι έχει πιο εύκολη δουλειά να αντικατασταθούν!!

m-power_01
22-05-10, 15:16
Σπύρο, για τα πίσω φτερά θα λέει, ότι έχει πιο εύκολη δουλειά να αντικατασταθούν!!

αααα μαλιστα...απλα ειχα την εντυπωση οτι πλεον πολλοι δεν τα αλλαζουν ,αλλα φουσκωνουν τα ηδη υπαρχοντα!

ΔημήτρηςΜ3
22-05-10, 15:17
Λιγο οφ τοπικ αλλα δεν σε πιανω...τι εννοεις πιο ευκολο?

αυτο που ειπε ο bill! thumb

ΔημήτρηςΜ3
22-05-10, 15:20
αααα μαλιστα...απλα ειχα την εντυπωση οτι πλεον πολλοι δεν τα αλλαζουν ,αλλα φουσκωνουν τα ηδη υπαρχοντα!



χωρις να θελω να ριξω τι δουλεια που κανουν καποιοι καλιτεχνες
επειδη εχω δει σε αλλα 2-3
αμαξια εε δεν ειναι οπως ακριβως το μαμα το φτερο δλδ το φουσκωμα
εγω ειμαι τι γνωμης αφου θα ματωσει που θα ματωσει ας δωσει λιγο αιμα
παραπανω για να μπουν Μ3 φτερα και οχι να τα φουσκωσει
παντα δικη μου προσωπικη γνωμη!:original:

m-power_01
22-05-10, 15:35
χωρις να θελω να ριξω τι δουλεια που κανουν καποιοι καλιτεχνες
επειδη εχω δει σε αλλα 2-3
αμαξια εε δεν ειναι οπως ακριβως το μαμα το φτερο δλδ το φουσκωμα
εγω ειμαι τι γνωμης αφου θα ματωσει που θα ματωσει ας δωσει λιγο αιμα
παραπανω για να μπουν Μ3 φτερα και οχι να τα φουσκωσει
παντα δικη μου προσωπικη γνωμη!:original:

Σιγουρα... ειναι παρα πολυ δυσκολο , να φερει ακριβως το ιδιο φουσκωμα...

BILL007
22-05-10, 17:43
Σιγουρα... ειναι παρα πολυ δυσκολο , να φερει ακριβως το ιδιο φουσκωμα...

Mε ένα καλουπάκι απο Μ3 φτερό το φέρνει 100%...Αυτά τα πράγματα δεν πάνε με το μάτι...thumb

Akis 330Ci
23-05-10, 03:08
Παντως χονδρικα σας λεω οτι ο Αγκοπιαν θελει 2500ευρω για βαφη-μονταρισμα-εργασια+ 2000 τα ανταλλακτικα = 4500ευρω. (Το λεω επειδη δεν το γραψα πριν.)

Εννοειται πως δεν μενω μονο σαυτα που μου ειπε μονο αυτος ο μαστορας. Θα ψαχτω αρκετα,και θα ρωτησω οσο πιο πολλους μπορω.
Και οποιος μπορει,ξερει και θελει να βοηθησει ας μου ριξει ενα πμ!
Και παλι σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις..

katsaraios
23-05-10, 03:17
τελικα αυτο το κιτ δεν ξερουμε τι ειναι?

Stamatis
23-05-10, 10:36
Το εχω δει σε πολυεστερα.
Ελεϊνο ηταν ακομα και στις φωτογραφιες.
Στο ebay γραψε βοδυ κιτ μ3 θα το δεις

HULK
23-05-10, 12:08
Χεχε του το λεω ρε συ Snoopy και δεν καταλαβαινει.

Akis 330Ci
03-06-10, 21:40
Λογω του οτι ακουσα κατι τρελες τιμες στα ανταλλακτικα απτους φανοποιους που ρωτησα, αποφασισα να τα βρω τα ανταλλακτικα μονος μου και μετα να παω σε καποιον να τα μονταρει πανω.. Μεχρι στιγμης εχω φανει τυχερος.
Χτες μολις, τσιμπησα γνησιο πισω προφυλακτηρα Μ3 Ε46 κομπλέ με parctronic κτλ μαζι με γνησια φτερα απο Μ3 Ε46 που ειχαν πανω και τις γριλιες και τα φλασακια και τις φασες, ελαφρως μεταχειρισμενα σε αριστη κατασταση ολα αυτα,σε τιμη ξεφτιλα..!
Σειρα εχουν σε λιγο καιρο ο μπροστα προφυλακτηρας Csl μαζι με τους μαρσπιεδες Μ3 + το καπω Μ3 και εχουμε ψιλοτελειωσει με τα βασικα της φανοποιειας..Απο κει και περα ξεκινανε αλλααααα.....:whistle:
Να και 2 φωτο απο φτερα και bumper..

https://img59.imageshack.us/img59/1839/6352130b.jpg
https://img696.imageshack.us/img696/5194/6352135b.jpg

S54POWER
04-06-10, 00:26
Ευκαιρια 800Ε για 2φτερα και 1 προφυλακτηρα ??

Tsakirakos
04-06-10, 00:30
ισως ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα αυτο το body kit ειναι πολυ ομορφο και φερνει πολυ σε Μ look.
Μηπως μπορουμε να βρουμε την φιρμα???

στην πρωτη φωτο το LANDINI πισω εχει ωραιο design...και 4x4....:hystericalbs1:

S54POWER
04-06-10, 00:42
και θελεις ακομα
μπροστινο προφυλακτηρα 450Ε
μασπιε 250Ε
καθρεπτες 400Ε
καπο 500Ε
πορτμπαγκαζ 750Ε
φτιαξιμο πισω φτερων 1000Ε
βαξιμο 1200Ε
Συνολο 5300Ε χωρις ζαντες που θες το λιγοτερο 18αρες για να γεμισουν οι θολοι

αν εισαι αποφασισμενος καλα αποτελεσματα
αν οχι ξανα σκεψου το

bill_m3
04-06-10, 07:37
Ευκαιρια 800Ε για 2φτερα και 1 προφυλακτηρα ??


Μαζί με τους αισθητήρες παρκαρίσματος, ναι είναι ευκαιρία!!!


και θελεις ακομα
μπροστινο προφυλακτηρα 450Ε
μασπιε 250Ε
καθρεπτες 400Ε
καπο 500Ε
πορτμπαγκαζ 750Ε
φτιαξιμο πισω φτερων 1000Ε
βαξιμο 1200Ε
Συνολο 5300Ε χωρις ζαντες που θες το λιγοτερο 18αρες για να γεμισουν οι θολοι

αν εισαι αποφασισμενος καλα αποτελεσματα
αν οχι ξανα σκεψου το

Θέλει και θόλους και πόσα ακόμα μικροπράγματα!!! :thumbsup: :thumbsup:

Akis 330Ci
04-06-10, 17:02
Ευκαιρια 800Ε για 2φτερα και 1 προφυλακτηρα ??

Δεν εγραψα πουθενα οτι εδωσα 800ευρω.

Akis 330Ci
04-06-10, 17:06
και θελεις ακομα
μπροστινο προφυλακτηρα 450Ε
μασπιε 250Ε
καθρεπτες 400Ε
καπο 500Ε
πορτμπαγκαζ 750Ε
φτιαξιμο πισω φτερων 1000Ε
βαξιμο 1200Ε
Συνολο 5300Ε χωρις ζαντες που θες το λιγοτερο 18αρες για να γεμισουν οι θολοι

αν εισαι αποφασισμενος καλα αποτελεσματα
αν οχι ξανα σκεψου το

Μεγαλε,μαρεσει που προλαβες και τα εβγαλες και λογαριασμο.βαλε και φπα 23% και παμε κανα 8 χιλιαρο..
Μονο καπω και μπροστινο προφυλακτηρα θελω ακομα. ολα τα αλλα τα εχω ηδη..

Apostolos
04-06-10, 17:17
:warriorsmiley:Έμπαινε Άκη...να καμαρώσουμε το εργαλείοthumb. Να σε ρωτήσω έχεις βρεις φανοποιό που να έχει "καλούπια" τα πίσω φτερά του Μ3 ώστε να στα πατήσει και να στα φουσκώσει? Αν ναι για στείλε κανά μήνυμα κατά δω μεριά να τον έχουμε στα υπόψιν μας :original:

Christos 330
04-06-10, 18:36
και θελεις ακομα
μπροστινο προφυλακτηρα 450Ε
μασπιε 250Ε
καθρεπτες 400Ε
καπο 500Ε
πορτμπαγκαζ 750Ε
φτιαξιμο πισω φτερων 1000Ε
βαξιμο 1200Ε
Συνολο 5300Ε χωρις ζαντες που θες το λιγοτερο 18αρες για να γεμισουν οι θολοι

αν εισαι αποφασισμενος καλα αποτελεσματα
αν οχι ξανα σκεψου το

Κατσε ρε μεγαλε κατσε κατευθειαν να βγαλεις και τιμες . . .

Δεν απασχολει τον Ακη απασχολει εσενα ; ; ;

Οσο και να βγει χαλαλι του . . .

S54POWER
04-06-10, 23:22
Επειδη σε βλεπω αποφασισμενο ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
(Παρολα αυτα ειναι πολλα τα Ευρω!!! και λιγα ειπα)
Τα πραγματα που αγορασες φτερα και προφυλακτηρα, ηταν μηνες στο καρ για 800Ε

S54POWER
04-06-10, 23:31
Κατσε ρε μεγαλε κατσε κατευθειαν να βγαλεις και τιμες . . .

Δεν απασχολει τον Ακη απασχολει εσενα ; ; ;

Οσο και να βγει χαλαλι του . . .

Χρηστο εχω κανει καποιο λαθος στις τιμες ?

Δεν με αποσχολει απλα θα ηταν καλο να γνωριζει ποσο περιπου θα του στοιχησει ωστε να μην τα βρει μπαστουνια , να ειναι προετιμασμενος

Οσο και να βγει χαλαλι του, συμφωνω το αποτελεσμα (αν πανε ολα καλα) θα ειναι εντιπωσιακο

ΔημήτρηςΜ3
05-06-10, 01:11
εγω λεω πως ο χειμωνας θα ειναι πολλοι δυσκολος
γι αυτο κρατα τα ευρω
και το κανεις του χρονου!

mormon
05-06-10, 17:17
η φωτο που ζητησες!

HULK
05-06-10, 17:40
Μορμον πρεπει να εχεις βαλει και αποστατες μπροστα ε? αν κρινω απο τις αλλες φωτογραφιες που εχεις στο γκαραζ.Α ναι ποσους ποντους.

mormon
05-06-10, 18:28
οχι φιλε!
οι αποστατες ειναι οτι χειροτερο!
κομπλε μπροστινο συστημα διευθυνσης απο μ3!!!!!

yodas
05-06-10, 19:17
Τελικά το μόνο που σου λείπει Χρηστάκι είναι το μοτεράκι;

ΔημήτρηςΜ3
05-06-10, 19:22
εεεεεεεε του τα ελεγα εγω!!!
ασε το 330 και ριξε το Μ3!

mormon
06-06-10, 13:35
Τελικά το μόνο που σου λείπει Χρηστάκι είναι το μοτεράκι;

οταν με το καλο πουληθει το 330 τοτε θα μπει το μ3!

Akis 330Ci
06-06-10, 16:04
οι αποστατες ειναι οτι χειροτερο!


+1
Oπως τα λες. ελεγα και γω για αποστατες προσωρινα μεχρι να μπουν τα ψαλιδια κτλ απτο Μ3, αλλα δεν θα μπουν καθολου αποστατες, απλα για κανα μηνα θα κυκλοφορω οπως το αμαξι σου στη φωτο, και μετα θα μπει η 'πραματια' πανω...για να ρθουνε προσωπο τα ζαντικα ;)

gyiama
06-06-10, 17:10
δεν ξερω να γραφτηκε καπου(αν και δεν νομιζω) αλλα χρειαζεσαι κομπλε πισω γεφυρα Μ3 για να εχεις τα ακρα Μ3 και τα φρενα Μ3!! δλδ θες και διαφορικο και κεντρικο ο οποιος θελει ιστορια για να κουμπωσει σωστα με το δικο ου μοτερ!! τα ημιαξονια αλλιως δεν κουμπωνουν τα δικα σου πανω στα ακρα του Μ3! ενα ελαχιστο κοστος ειναι το 1000ρικο στην καλυτερη αλλλα πολυ δυσκολα να το βρεις σε τετοια τιμη!!!!

HULK
06-06-10, 18:04
Κοινως πας για πληρη μετατροπη σε Μ3 στο τελος.Αλλα θα ηθελα να μου αιτιολογησετε το θεμα με τους αποστατες και γιατι δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται.

ΔημήτρηςΜ3
06-06-10, 18:20
γιατι Δημητρη μπορει να δεις ξαφνικα να περναει ζαντα απο διπλα σου και θα αναρωτιεσαι
τι εγινε τωρα!!

HULK
06-06-10, 18:27
Μητσο λαικιζεις τωρα :) Τελως παντων στην συγκεκριμενη μετατροπη οπου τα φτερα ειναι μεγαλυτερα νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα να τοποθετηθουν αποστατες απο το να μπεις στην διαδικασια να αλλαξεις ακρα κτλ και στο τελος να σου ερθει ο κουκος αηδονι.Το μονο θεμα ειναι η φθορα των ρουλεμαν αλλα δεν εχω δει καποιον να εχει αναφερει καποιο προβλημα.Σε αυτο το θρεντ που διαβασα πολλα παιδια εχουν τοποθετησει οπως και εγω και δεν εχω κανενα παραπονο.
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1717

S54POWER
06-06-10, 19:50
δεν ξερω να γραφτηκε καπου(αν και δεν νομιζω) αλλα χρειαζεσαι κομπλε πισω γεφυρα Μ3 για να εχεις τα ακρα Μ3 και τα φρενα Μ3!! δλδ θες και διαφορικο και κεντρικο ο οποιος θελει ιστορια για να κουμπωσει σωστα με το δικο ου μοτερ!! τα ημιαξονια αλλιως δεν κουμπωνουν τα δικα σου πανω στα ακρα του Μ3! ενα ελαχιστο κοστος ειναι το 1000ρικο στην καλυτερη αλλλα πολυ δυσκολα να το βρεις σε τετοια τιμη!!!!

Αν το θεμα ειναι το λοοκ, δεν χρειαζεται να κανει τιποτα απο ολα αυτα και εξηγουμε:

Πισω το φαρδυτερο μετατροχιο του Μ3 δημιουργηται απο τις ζαντες Μ3 με οφσετ 26μμ.Δηλαδη για να βγουν η ζαντες εξω και να μην φαινεται σαν ανορεξικο το αμαξι βαζουμε ζαντες με οφσετ26, δεν χρειαζεται μηχανικα.

Αντιθετα εμπρος το φαρδυτερο μετατροχιο του Μ3 δημιουργηται απο τα ψαλιδια Μ3

Οπως ειπαμε ομως και απο πανω η δουλεια γινεται και με τους αποστατες αν και δεν συνηστωνται

gyiama
06-06-10, 23:24
δεν ξερω να γραφτηκε καπου(αν και δεν νομιζω) αλλα χρειαζεσαι κομπλε πισω γεφυρα Μ3 για να εχεις τα ακρα Μ3 και τα φρενα Μ3!! δλδ θες και διαφορικο και κεντρικο ο οποιος θελει ιστορια για να κουμπωσει σωστα με το δικο ου μοτερ!! τα ημιαξονια αλλιως δεν κουμπωνουν τα δικα σου πανω στα ακρα του Μ3! ενα ελαχιστο κοστος ειναι το 1000ρικο στην καλυτερη αλλλα πολυ δυσκολα να το βρεις σε τετοια τιμη!!!!

νομιζω οτι εδω γραφω τον λογο που χρειαζεται η πισω γεφυρα!!!!!!!!thumb

Fad3In
06-06-10, 23:50
Τι κοπος και τι εξοδα και ολα αυτα...γιατι;!;!;!; :-Ο
Ν.

S54POWER
07-06-10, 00:58
νομιζω οτι εδω γραφω τον λογο που χρειαζεται η πισω γεφυρα!!!!!!!!thumb

Συμφωνω, θελεις ακρα με φρενα, ημιαξονια,γεφυρα, διαφορικο, φτιαχτο κεντρικο αξονα και αντιστρεπτικη.Μονο τα ψαλιδια που βιδωνουν στην γεφυρα ειναι ιδια.Καλο θα ηταν να τοποθετηθει και η μπαρα που συνδεει την πισω γεφυρα με το σασι αν και ειναι μια πολυ δυσκολη εργασια

Panos 316T
07-06-10, 06:57
Τι κοπος και τι εξοδα και ολα αυτα...γιατι;!;!;!; :-Ο
Ν.


στο δικό σου αμάξι έχεις βελτιώσει κάτι; οτιδήποτε...

mormon
07-06-10, 08:40
πες οτι δεν τα αλλαζει ολα αυτα και κραταει τα δικα του το παλικαρι με αποστατες!
οταν τελειωσει με το καλο το project του θα εχει ενα Μ3 με φρενα απο 318.
επισης οι εξατμισεις αφου δεν θα βαλει πατωμα και κατ'επεκταση καζανι απο Μ3 δεν θα δουλευουν και οι 4 αποληξεις!

mormon
07-06-10, 08:47
το μπροστα φαρδυτερο μετατροχιο δημιουργηται απο τα ακρομπαρα που ειναι πιο μακρια και απο τα τοπ μαουντ και οχι τοσο απο το ψαλιδι!!

Libanner
07-06-10, 10:00
Στο φίλο που το ξεκίνησε το προτζεκτ του εύχομαι να δει το αυτοκίνητό του έτσι όπως το φανταζόταν πάντα.Πραγματικά χρειάζονται πολλά πράγματα αλλαγή και αρκετά χρήματα για να μοιάζει με Μ3 το αμάξι στο τέλος.


Εγώ την έχω ξανά πεί την άποψή μου...Πραγματικά προτιμώ να βάλω Μ3 μοτερ πάνω και δε πα να γράφει πίσω 316 και να φοράει και ζάντα με τάσι που λέει ο λόγος (μόνο η εκπληψη και η πίκρα που θα κερνάει ένα τέτοιο αμάξι σε αποζημιώνει για τα λεφτά που έχεις δώσει)...Παρά να έχω ένα "Μ3" με 105 άλογα (και να δίνω την χαρά σε κάθε κομπλεξικό να λέει πως περνάει απο πάνω τα Μ3)
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του η δικιά μου επιλογή θα κινούταν στο παραπάνω σκεπτικό δυνατό μοτέρ σε αυτοκίνητο που δε προδιαθέτει τον άλλο χααχαχχα

georggge46
07-06-10, 12:11
Στο φίλο που το ξεκίνησε το προτζεκτ του εύχομαι να δει το αυτοκίνητό του έτσι όπως το φανταζόταν πάντα.Πραγματικά χρειάζονται πολλά πράγματα αλλαγή και αρκετά χρήματα για να μοιάζει με Μ3 το αμάξι στο τέλος.


Εγώ την έχω ξανά πεί την άποψή μου...Πραγματικά προτιμώ να βάλω Μ3 μοτερ πάνω και δε πα να γράφει πίσω 316 και να φοράει και ζάντα με τάσι που λέει ο λόγος (μόνο η εκπληψη και η πίκρα που θα κερνάει ένα τέτοιο αμάξι σε αποζημιώνει για τα λεφτά που έχεις δώσει)...Παρά να έχω ένα "Μ3" με 105 άλογα (και να δίνω την χαρά σε κάθε κομπλεξικό να λέει πως περνάει απο πάνω τα Μ3)
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του η δικιά μου επιλογή θα κινούταν στο παραπάνω σκεπτικό δυνατό μοτέρ σε αυτοκίνητο που δε προδιαθέτει τον άλλο χααχαχχα

Σωστος !!! thumb

Fad3In
07-06-10, 12:24
στο δικό σου αμάξι έχεις βελτιώσει κάτι;
οτιδήποτε...
Πανο,βασικα ναι,αλλα ποτε στην κατηγορια "εμφανισης".
Το θεωρω χασιμο χρονου και χρηματων καθως
και γενικα νοοτροπια που μου ειναι τελειως ακαταληπτη.
Το θεμα κατ ουσιαν ειναι να ναι καλα στημενο τ αμαξι,
να μην βγαζει ζημιες και να το ευχαριστιεσαι οποτε μπορεις/θες!
Τωρα,το να ριξω σε αμαξι 3000¤ για να φαινεται εμφανισιακα
σαν κατι αλλο,το οποιο εχει φυσικα πολλαπλασιο κοστος,
το θεωρω ματαιοδοξο και κενο τελειως.
Γενικα,να το πω απλα: Δεν ημουν/ειμαι ποτε του φαινεσθαι!
Φυσικα,κατανοω οτι ο φιλος ονειρευεται εστω να το βλεπει σαν Μ3,
αλλα κι ο ιδιος θα ξερει οτι ουτε ειναι.ουτε ποτε θα ειναι Μ BMW.
Καλη συνεχεια ευχομαι στο project.
Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και μονο.
Ν.

dark knight
07-06-10, 13:50
ευχομαι καλη συνεχεια στο προτζεκτ.ο καλυτερος συνδιασμος ειναι δυναμη με εμφανιση.αλλα στην προκειμενη περιπτωση το ε46 ειναι ενα αμαξωμα που μεταμορφωνεται κυριολεκτικα με τα εξτρα του Μ3.αν δεν ηταν τοσο δαπανηρο για το ε46 θα το ειχαν κανει οι περισσοτεροι.μην ξεχνατε οτι στα ε36 περισσοτερα ηταν τα λουκ Μ3 παρα τα απλα.το αθλητικο στυλ του Μ3ε46 μου αρεσει παρα πολυ και θα το εκανα μονο για να το χαζευω(μονο το το σημα //Μ δεν θα εβαζα).δεν με νοιαζει να με περνουσαν ολοι.ακομα και τα κανονικα Μ3 αρκετα αυτοκινητα τα περνανε(μην βαρατε) οποτε περι ορεξεως.ετσι και αλλιως οταν πληρωνουμε η δικη μας τσεπη τον πρωτο εχουν τα δικα μας θελω και μετα των αλλων.προχωρα

Panos 316T
07-06-10, 14:08
Πανο,βασικα ναι,αλλα ποτε στην κατηγορια "εμφανισης".
Το θεωρω χασιμο χρονου και χρηματων καθως
και γενικα νοοτροπια που μου ειναι τελειως ακαταληπτη.
Το θεμα κατ ουσιαν ειναι να ναι καλα στημενο τ αμαξι,
να μην βγαζει ζημιες και να το ευχαριστιεσαι οποτε μπορεις/θες!
Τωρα,το να ριξω σε αμαξι 3000¤ για να φαινεται εμφανισιακα
σαν κατι αλλο,το οποιο εχει φυσικα πολλαπλασιο κοστος,
το θεωρω ματαιοδοξο και κενο τελειως.
Γενικα,να το πω απλα: Δεν ημουν/ειμαι ποτε του φαινεσθαι!
Φυσικα,κατανοω οτι ο φιλος ονειρευεται εστω να το βλεπει σαν Μ3,
αλλα κι ο ιδιος θα ξερει οτι ουτε ειναι.ουτε ποτε θα ειναι Μ BMW.
Καλη συνεχεια ευχομαι στο project.
Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και μονο.
Ν.

για άλλους θεωρείται παράλογο να βάλεις έστω και ένα φίλτρο αέρος..."το θεωρούν ματαιόδοξο και κενό τελείως".

θα μείνω στις bold φράσεις σου οι οποίες είναι διαφορετικές σε "υφή" από το προηγούμενο ποστ σου thumb

Akis 330Ci
07-06-10, 17:18
πες οτι δεν τα αλλαζει ολα αυτα και κραταει τα δικα του το παλικαρι με αποστατες!
οταν τελειωσει με το καλο το project του θα εχει ενα Μ3 με φρενα απο 318.
επισης οι εξατμισεις αφου δεν θα βαλει πατωμα και κατ'επεκταση καζανι απο Μ3 δεν θα δουλευουν και οι 4 αποληξεις!

Φιλε θα δουλευουν και οι 4 κανονικοτατα.


Στο φίλο που το ξεκίνησε το προτζεκτ του εύχομαι να δει το αυτοκίνητό του έτσι όπως το φανταζόταν πάντα.Πραγματικά χρειάζονται πολλά πράγματα αλλαγή και αρκετά χρήματα για να μοιάζει με Μ3 το αμάξι στο τέλος.
Εγώ την έχω ξανά πεί την άποψή μου...Πραγματικά προτιμώ να βάλω Μ3 μοτερ πάνω και δε πα να γράφει πίσω 316 και να φοράει και ζάντα με τάσι που λέει ο λόγος (μόνο η εκπληψη και η πίκρα που θα κερνάει ένα τέτοιο αμάξι σε αποζημιώνει για τα λεφτά που έχεις δώσει)...Παρά να έχω ένα "Μ3" με 105 άλογα (και να δίνω την χαρά σε κάθε κομπλεξικό να λέει πως περνάει απο πάνω τα Μ3)
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του η δικιά μου επιλογή θα κινούταν στο παραπάνω σκεπτικό δυνατό μοτέρ σε αυτοκίνητο που δε προδιαθέτει τον άλλο χααχαχχα

Καταλαβαινω απολυτα πως μιλας και τι εννοεις. Φιλε μου εν μερει συμφωνω και εγω σαυτα που λες, αλλα αυτο το καιρο προτημω να κανω το 318ci μου Μ3 εξωτερικα και να καθομαι να το χαζευω! Το κανω μονο και μονο για μενα. δεν το κανω για να κανω κοντρες στα φαναρια με το καθε κουβα που μου κολλαγε, μου κολλαει, και ΘΑ μου κολλαει σε λιγο καιρο ακομα περισσοτερο, ξερω ηδη τις 'σχεδον ψοφιες' δυνατοτητες του αυτοκινητου, και δεν γουσταρω να δινω την χαρα στον καθε π@π@ρα οτι πατησε μια BMW, και δεν ανοιγω με κανενα απο φαναρι σε φαναρι..Προτημω να βολταρω με το αμαξι μου χαλαρα,και σε καμια εθνικη να το παταω καμια 200αρα..
Εχω οδηγησει γρηγορα BMW και το ονειρο μου καποια στιγμη ενας δυνατος εξακυλινδρος-εξαπεταλουδος κατω απτο καπω..αλλα ΟΧΙ για τωρα..!
Αποτι βλεπετε ολοι σε λιγο καιρο η βενζινη θα παει 2 ευρω, οποτε για μενα δεν θα ειναι τοσο μεγαλο το πληγμα μιας και το αυτοκινητο τωρα δεν καιει σχεδον τιποτα! Εξαλου, και να επαιρνα μια Μ3, που θα την ευχαριστιομουν, στους υπεροχους-πανεμορφους-ολοισιους δρομους της Αθηνας,που τους τελευταιους μηνες ειναι γεματοι μπλοκα??!
Παντα μιλαω χωρις παρεξηγηση, και αυτος ειναι ο τροπος που σκεφτομαι το συγκεκριμενο project. Eξαλου, περι ορεξεως κολοκυθοσπανακοτυρολουκαν ικοπιτα...:original:


ευχομαι καλη συνεχεια στο προτζεκτ.ο καλυτερος συνδιασμος ειναι δυναμη με εμφανιση.αλλα στην προκειμενη περιπτωση το ε46 ειναι ενα αμαξωμα που μεταμορφωνεται κυριολεκτικα με τα εξτρα του Μ3.αν δεν ηταν τοσο δαπανηρο για το ε46 θα το ειχαν κανει οι περισσοτεροι.μην ξεχνατε οτι στα ε36 περισσοτερα ηταν τα λουκ Μ3 παρα τα απλα.το αθλητικο στυλ του Μ3ε46 μου αρεσει παρα πολυ και θα το εκανα μονο για να το χαζευω(μονο το το σημα //Μ δεν θα εβαζα).δεν με νοιαζει να με περνουσαν ολοι.ακομα και τα κανονικα Μ3 αρκετα αυτοκινητα τα περνανε(μην βαρατε) οποτε περι ορεξεως.ετσι και αλλιως οταν πληρωνουμε η δικη μας τσεπη τον πρωτο εχουν τα δικα μας θελω και μετα των αλλων.προχωρα

+1 :thanks:

Libanner
07-06-10, 18:24
επισης οι εξατμισεις αφου δεν θα βαλει πατωμα και κατ'επεκταση καζανι απο Μ3 δεν θα δουλευουν και οι 4 αποληξεις!


Φιλε θα δουλευουν και οι 4 κανονικοτατα.


Θα είναι κάτι σαν αυτό στην φωτογραφία περι ορέξεως όπως είπε και ο φίλος...

Akis 330Ci
07-06-10, 19:16
Θα είναι κάτι σαν αυτό στην φωτογραφία περι ορέξεως όπως είπε και ο φίλος...

Ναι, με την διαφορα οτι ο σωληνας της εξατμισης θα περασει μεσα απτον προφυλακτηρα και οχι πισω απτην ρεζερβα, για να μην κανει τοση διαδρομη,αφου οι 2 διπλες αποληξεις της εξατμισης ειναι κοντα μεταξυ τους...
(Δες φωτο)
https://img257.imageshack.us/img257/350/crc105347.jpg

Θα κατσουν ομορφα οπως του μαμισιου...

S54POWER
07-06-10, 22:11
το μπροστα φαρδυτερο μετατροχιο δημιουργηται απο τα ακρομπαρα που ειναι πιο μακρια και απο τα τοπ μαουντ και οχι τοσο απο το ψαλιδι!!

Εισαι εντελως λαθος
Τα ακρομπαρα ειναι ρυθμιζομενα μην μπερδευεσαι
Τα τοπ μαουντ αλαζουν την γεωμετρια (καστερ, καμπερ) δεν παιζουν κανενα ρολο στο μετατροχιο.
Μονο τα ψαλιδια αλαζουν το μετατροχιο

Fad3In
07-06-10, 22:27
για άλλους θεωρείται παράλογο να βάλεις έστω και ένα φίλτρο αέρος..."το θεωρούν ματαιόδοξο και κενό τελείως".

θα μείνω στις bold φράσεις σου οι οποίες είναι διαφορετικές σε "υφή" από το προηγούμενο ποστ σου thumb

Οποιαδηποτε δηλαδη εστω και ελαχιστα λειτουργικη αναβαθμιση
θα ταν "κενη και ματαιοδοξη" σε σχεση με οποιαδηποτε εμφανισιακη αλλαγη με σκοπο το φαινεσθαι και μονο αυτο;!; :th_Laie_67-1:
Σε ποιο συμπαν ακριβως;
Ν.

Panos 316T
08-06-10, 06:41
Οποιαδηποτε δηλαδη εστω και ελαχιστα λειτουργικη αναβαθμιση
θα ταν "κενη και ματαιοδοξη" σε σχεση με οποιαδηποτε εμφανισιακη αλλαγη με σκοπο το φαινεσθαι και μονο αυτο;!; :th_Laie_67-1:
Σε ποιο συμπαν ακριβως;
Ν.

όντως τα κερατάκια και η ουρίτσα, σου πάνε....:original:

Fad3In
08-06-10, 15:12
όντως τα κερατάκια και η ουρίτσα, σου πάνε....:original:

Χεχε,φιλε Πανο ευχαριστω! :D

Οκ,ειμαι συζητησιμος,αλλα πρεπει να ξεκαθαριστει πιστευω ενα πραγμα:
Οταν πχ αποφασισω να κανω κατι στ αμαξι μου που καποιος αλλος (εσυ,καποιος admin ή οποιοσδηποτε τεσπα)
δεν το βρισκει ωραιο περιμενω ν ακουσω και αρνητικα σχολια.Και ****** να με πουν και καγκουρα κτλ κτλ.
Δεν εχω κανενα κομπλεξ,ουτε θα κλαφτω σε καποιον να σβηστει το ποστ,
ουτε θα αρχισω τα κατεβατά να δικαιολογησω την αποψη μου/το γουστο μου,ουτε θα τον βρισω σε τελικη αναλυση.
Ομοιως περιμενω (μαλλον αδικως) να κανουν και οι αλλοι.
Επομενως δεν εχω προβλημα να συζηταω βασικα οτιδηποτε.Επιχειρηματα εχω..

Το γραψα καθαρα!Ελπιζω να πανε ολα καλα και να το καμαρωνει το BMW του ο φιλος οπως πραγματικα το χε στο μυαλο του!
Αντε να δουμε και φωτο! Οπως και να το κανεις ενα Μ3 εμφανισιακα ειναι ακριβως οπως θα πρεπε! Ουτε υπερβολικο,ουτε ασχημο υπο καμμια εννοια!
Ν.

Akis 330Ci
19-07-10, 18:32
Αλλαγη σχεδιων τελικα.
Τα πραγματα τα πουλαω σιγα σιγα,
πωλειται και το αυτοκινητο
( https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3438 )
με στοχο, αρχες του 2011 να παρω ενα Μ3 Ε46 γνησιο, να ησυχασει το κεφαλι μου απο μοντιφες και τετοιες ανοησιες..!

Εχω καποια πραγματακια, που ισως να θελει καποιος απο εσας, οπως

-DVD οθονη 1 din ελαφρως μεταχειρισμενη (kenwood kvt 522)
-footrest M3 γνησιο
-τελικος ενισχυτης sony + 12' subwoofer macrom audio
-Εσωτερικος φωτισμος HELLA για Ε46 (κεντρικη πλαφονιερα 3 κουμπια, και οι πισινες με κουμπι)
-προφυλακτηρας γνησιος Μ3 Ε46 με Parctronic
-φτερα Μ3 Ε46 γνησια με γριλιες και την φασα με το φλασακι
-σχεδον καινουργια ρυθμιζομενη αναρτηση D2 RS( Mε 1900χλμ)(https://www.car.gr/parts/view/833967/)

πληροφοριες με πμ

ziaba
14-09-10, 00:41
Στο φίλο που το ξεκίνησε το προτζεκτ του εύχομαι να δει το αυτοκίνητό του έτσι όπως το φανταζόταν πάντα.Πραγματικά χρειάζονται πολλά πράγματα αλλαγή και αρκετά χρήματα για να μοιάζει με Μ3 το αμάξι στο τέλος.


Εγώ την έχω ξανά πεί την άποψή μου...Πραγματικά προτιμώ να βάλω Μ3 μοτερ πάνω και δε πα να γράφει πίσω 316 και να φοράει και ζάντα με τάσι που λέει ο λόγος (μόνο η εκπληψη και η πίκρα που θα κερνάει ένα τέτοιο αμάξι σε αποζημιώνει για τα λεφτά που έχεις δώσει)...Παρά να έχω ένα "Μ3" με 105 άλογα (και να δίνω την χαρά σε κάθε κομπλεξικό να λέει πως περνάει απο πάνω τα Μ3)
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του η δικιά μου επιλογή θα κινούταν στο παραπάνω σκεπτικό δυνατό μοτέρ σε αυτοκίνητο που δε προδιαθέτει τον άλλο χααχαχχα

Έτσι 1000 φορές καλύτερά βάλε μοτέρ τουλαχ Μ54 κ μπλόκε πάρα όλες αυτές :ranting2:

dblade
01-10-10, 12:59
Ναι, με την διαφορα οτι ο σωληνας της εξατμισης θα περασει μεσα απτον προφυλακτηρα και οχι πισω απτην ρεζερβα, για να μην κανει τοση διαδρομη,αφου οι 2 διπλες αποληξεις της εξατμισης ειναι κοντα μεταξυ τους...
(Δες φωτο)
https://img257.imageshack.us/img257/350/crc105347.jpg

Θα κατσουν ομορφα οπως του μαμισιου...

οπως τελειωνει το μανησιο καζανι εχει δυο σωληνες αποληξει για να βγει μεσα απο το προφυλακτιρα θα πρεπει να τραβιξει σωληνα απο την αριστερι απωληξη του σιλανσιε δηλαδη να ανοιξει τρυπα στην σωληνα και να σου βαλει σωληνα 10 ποντους περιπου θα καθεται καλα αν προσεξει ο μαστορας αλλα δεν θα βγαζει καλο ηχο καλυτερα να πονταρεις πατωμα και να βαλεις το μαμησιο καζανακι του M κατα την γνωμη μου

mormon
01-10-10, 14:07
παιδια πριν αλαξω το πατωμα και αλαξω εξατμιση ειχα το εν λογω συστημα!
βγαζει απαισιο ηχο και η μια αποληξη ειναι πιο λερωμενη απο την αλλη
πραγματικα για εμενα δεν αξιζει!

ασχετο βεβαια μιας και ο φιλος αποφασισε να παρει γνησιο Μ3!

mormon
01-10-10, 14:10
Εισαι εντελως λαθος
Τα ακρομπαρα ειναι ρυθμιζομενα μην μπερδευεσαι
Τα τοπ μαουντ αλαζουν την γεωμετρια (καστερ, καμπερ) δεν παιζουν κανενα ρολο στο μετατροχιο.
Μονο τα ψαλιδια αλαζουν το μετατροχιο

εγω τα εχω αλαξει ολα και τα εχω μετρησει και ξερω ακριβως
τι διαφορες εχουν!
μαλλον εσενα στα εχουν πει λαθος!
ενδεικτικα μετρα ενα ακρομπαρο απο απλο 46αρι με ενα απο Μ3!

aris
01-10-10, 14:31
Αλλαγη σχεδιων τελικα.
Τα πραγματα τα πουλαω σιγα σιγα,
πωλειται και το αυτοκινητο
( https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3438 )
με στοχο, αρχες του 2011 να παρω ενα Μ3 Ε46 γνησιο, να ησυχασει το κεφαλι μου απο μοντιφες και τετοιες ανοησιες..!

Εχω καποια πραγματακια, που ισως να θελει καποιος απο εσας, οπως

-DVD οθονη 1 din ελαφρως μεταχειρισμενη (kenwood kvt 522)
-footrest M3 γνησιο
-τελικος ενισχυτης sony + 12' subwoofer macrom audio
-Εσωτερικος φωτισμος HELLA για Ε46 (κεντρικη πλαφονιερα 3 κουμπια, και οι πισινες με κουμπι)
-προφυλακτηρας γνησιος Μ3 Ε46 με Parctronic
-φτερα Μ3 Ε46 γνησια με γριλιες και την φασα με το φλασακι
-σχεδον καινουργια ρυθμιζομενη αναρτηση D2 RS( Mε 1900χλμ)(https://www.car.gr/parts/view/833967/)

πληροφοριες με πμ

Σαν κατοχος Μ3 θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις!!! Μονο τα τελη φιλε μου θα ειναι 1000Ε το χρονο και το εισοδημα σου τουλαχιστον 15000 ευρω το χρονο!!! Και λιγα λεω!!!
Επισης ευχομαι να μπορεσεις να το δωσεις το εργαλειο σου αλλα λιγο δυσκολο τετοια εποχη!!! Σου ευχομαι τα καλυτερα thumb

Akis 330Ci
01-10-10, 14:59
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
Ειχα σκεφτει να το κανω εξωτερικα Μ3 οπως γνωριζετε γιατι το φουσκωτο ειναι το ονειρο μου..! Ειχα καποιες σκεψεις γιαυτο ομως γιατι δεν ηθελα να το κανω τροπετο με κοψιμο φτερων και πατωματος για να κουμπωσουν πανω οι λαμαρινες.Οποτε μετα απο ψαξιμο και ωριμη σκεψη αποφασισα να μην το κανω look Μ3,με τα λεφτα αυτα θα μπορω ανετα να βαλω ενα δυνατο μοτερ..
Μετα σκεφτηκα, πως θα μπορουσα να βαλω τον S54 Μ3 στο κουπε μου με 2μπουκο πισω, με ενα απλο M-pack εξωτερικα..χωρις φρου φρου και αρωματα..σπαρτιατικο.
Ρωτησα απο εδω,ρωτησα απο κει, εψαξα στο internet, και αυτη η μετατροπη απαιτει παλι το κοψιμο του πατωματος, προκειμενου να δουλεψει 100% ο κινητηρας...! Οσους ρωτησα, μου ειπαν οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας ΔΕΝ δουλευει σωστα με ενα απλο 2μπουκο πισω θελει το καζανι του Μ3...ακομα και στο internet που εψαξα,οτι κουπε μετατροπη σε Μ3 βρηκα,(χωρις φουσκωματα απαραιτητα)ολα ειχαν κοψει πατωμα για εξατμιση.
Μετα λεω,αμα ειναι να το δωσω,να παρω ετοιμο Μ3...το σκεφτηκα..το ξανασκεφτηκα, μου ηταν δυσκολο να δωσω ενα ατρακαριστο-καλοδιατηρημενο-full extra-με καινουργια πραγματα πανω 318,και να παρω ενα Μ3,που θα ειναι σιγουρα πιεσμενο και δεν ξερω και εγω τι αλλο...+ τα 1000ευρω για σημα + την εφορια για τοσα κυβικα...

Οποτε η τελευταια λυση (που εκει κατεληξα μετα απο πολλη σκεψη παντα) ειναι να κρατησω το 318, να το κανω 330,και να του βαλω κομπρεσσορα οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι εδω μεσα(Βασιληηηη θελω βολτααα :rally:)..τωρα ειδικα που εχουν πεσει οι τιμες των 3λιτρων..

Ξερω με ολα αυτα σας ζαλησα, αλλα το σκεφτηκα παρα πολυ καλα με τη σειρα ετσι οπως σας τα λεω για να φτασω στην τελικη αποφαση..

Apostolos
01-10-10, 16:27
... Οσους ρωτησα, μου ειπαν οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας ΔΕΝ δουλευει σωστα με ενα απλο 2μπουκο πισω θελει το καζανι του Μ3...

:think::think:Χμμ μου φαίνεται πάντως κάπως περίεργο να μην μπορεί να δουλέψει με μεσαίο και ένα ελεύθερο χειροποίητο καζάνι ο S54. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που να γνωρίζει επί του θέματος. Πάντως και ο 3λιτρος θα σε αποζημιώσει αρκετά, πόσο μάλλον δε με την χρήση κομπρέσοραthumb

gyiama
01-10-10, 16:35
δουλευει παρα πολυ ωραια με μια εξατμηση απο Μ3 Ε36 με τα 321 αλογα!!!!!!!!!!!! χωρις μα χωρις κανενα προβλημα

mormon
01-10-10, 16:41
ο χρηστης georgekak εχει facelift cabrio με μοτερ μ3
και εξατμιση πισω εχει διμπουκο!

ο μ54 δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τον s54
αλλα ειναι αυτο που λεμε value for money

Akis 330Ci
01-10-10, 16:51
δουλευει παρα πολυ ωραια με μια εξατμηση απο Μ3 Ε36 με τα 321 αλογα!!!!!!!!!!!! χωρις μα χωρις κανενα προβλημα


ο χρηστης georgekak εχει facelift cabrio με μοτερ μ3
και εξατμιση πισω εχει διμπουκο!


Μου ειπαν οτι θα δουλευουν ολα ρολοι, απλα ο κινητηρας δεν θα εχει το 100% της αποδοσης..! Παλι εγω πιστευω πως αν ειναι τσακαλι ο εξατμισας ολα γινονται..
Οσον αφορα για την εξατμιση του Μ3 Ε36,δεν το ξερω καν...!

Apostolos
01-10-10, 16:56
Παλι εγω πιστευω πως αν ειναι τσακαλι ο εξατμισας ολα γινονται..

Και εγώ την ίδια άποψη έχω με το θέμα της εξάτμισης, απλά αν βάλεις τον S54 αδήλωτο εγκυμονεί άλλους κινδύνους, (όσο αναφορά τυχόν έλεγχο σε κάποιο μπλόκο της αστυνομίας κλπ, κλπ) ενώ με τον 3λιτρο Μ54 τον δηλώνεις σαν 2.2 μιας και οπτικά πρόκειται για ίδια μοτέρ και έχεις εν μέρει το κεφάλι σου ήσυχοthumb

HULK
01-10-10, 17:00
Βαλε τον Μ54 και με τα λεφτα για κομπρεσορα καν΄το λουκ Μ3.

Akis 330Ci
01-10-10, 17:05
Και εγώ την ίδια άποψη έχω με το θέμα της εξάτμισης, απλά αν βάλεις τον S54 αδήλωτο εγκυμονεί άλλους κινδύνους, (όσο αναφορά τυχόν έλεγχο σε κάποιο μπλόκο της αστυνομίας κλπ, κλπ) ενώ με τον 3λιτρο Μ54 τον δηλώνεις σαν 2.2 μιας και οπτικά πρόκειται για ίδια μοτέρ και έχεις εν μέρει το κεφάλι σου ήσυχοthumb

Σαυτο εχεις δικιο,καθως δεν μπλεκεις με μπασταρδεματα και τα συναφι..ετσι το σκεφτηκα στην τελικη και κατεληξα σαυτο.. και απο πλευρα επιδοσεων......απλα διαβασε συγκριτικο Μ3 vs 330 Kompressor :shok:

https://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=56

Akis 330Ci
01-10-10, 17:10
Βαλε τον Μ54 και με τα λεφτα για κομπρεσορα καν΄το λουκ Μ3.

Ειναι και αυτο μια ιδεα,αλλα ειπα πριν αν το προσεξες, πως δεν θα μπλεξω με κοψιματα-ραψιματα πατωματα-φτερα...!!

Apostolos
01-10-10, 17:12
Σαυτο εχεις δικιο,καθως δεν μπλεκεις με μπασταρδεματα και τα συναφι..ετσι το σκεφτηκα στην τελικη και κατεληξα σαυτο.. και απο πλευρα επιδοσεων......απλα διαβασε συγκριτικο Μ3 vs 330 Kompressor :shok:

https://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=56

Ναι το είχα διαβάσει αυτό το αρθράκι στο drive, αρκετά φουντωτικό και ξεσηκωτικό θα έλεγα. Και με ένα μπλοκέ διαφορικό και θα είσαι κομπλέthumb Ελπίζω να το πραγματοποιήσεις και να το καμαρώσεις όπως επιθυμείς thumb

dblade
01-10-10, 17:44
Απο οσο γνωριζω το καζανι του μ3 ε36 ειναι σχεδον ιδιο σε μηκος με το 46 και εχουνε σχεδον το ιδιο προγραμμα μεσα στην εξατμιση εκτος απο ενα διαφραγμα για να μπορει να βγει 2πλη απολιξη απλως το 46 ειναι ποιο στενο καζανι σε σχεση με το 36 που ειναι ογκοδες και σου πιανοντε τα χερια μεχρι να κατσουνε οι βασεις στις προεξοχες τωρα αμα βρεις καζανι μανισιο απο 36 ριχτο δεν νομιζω να εχεις προβλημα απλως δεν γνωριζω ακριβος το φ της σωληνας που φοραει το 318. 50 νομιζω η 54 δεν θυμαμε ακριβως θα χρειαστει λιγο φουσκωμα η μπροστινη σωληνα και με μια προσθηκη μπενει το διμπουκο απανω

S54POWER
01-10-10, 18:23
εγω τα εχω αλαξει ολα και τα εχω μετρησει και ξερω ακριβως
τι διαφορες εχουν!
μαλλον εσενα στα εχουν πει λαθος!
ενδεικτικα μετρα ενα ακρομπαρο απο απλο 46αρι με ενα απο Μ3!

Για να μην δινουμε λαθος πληροφοριες : Το εμπρος φαρδυτερο μετατροχιο του Μ3 οφειλεται στα εμπρος ψαλιδια .-

Οσο για τα ακρομπαρα που λες, αυτα ειναι ρυθμιζομενα ωστε να γινεται και η ευθυγραμμιση.Δεν μπορουν να δημιουργησουν φαρδυτερο μετατροχιο!!!!

Δεχομαι οτι τα εχεις τοποθετησει ολλα, αλλα δεν μετρησες το κηριοτερο το οποιο ειναι το ψαλιδι!!Αυτο ειναι που κραταει την ροδα πιο εξω.

Αυτα που γραφω δεν μου τα εχουν πει αλλοι, ειναι στοιχιοδες γνωσεις της μηχανολογιας. Μην εισαι αρνητικος και κατσε διαβασε λιγακι παραπανω

Το οτι το ακρομπαρο του Μ3 ειναι ποιο μακρη απο του απλου ειναι αυτονοητο, αφου το ψαλιδι του Μ3 ειναι ποιο μακρη πως θα την φτασει την ροδα?? Και κατι τελευταιο, αν ξεβιδωσεις το ακρομπαρο μακραινει ενω οταν το βιδωσεις κονταινει

Σορρυ για το οφτοπικ, δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης, απλα να λεμε τα πραγματα σωστα

gyiama
02-10-10, 17:30
εεετσι ακριβως και για να μην μπερδευομαστε το ακρομπαρο ειναι αυτο που στριβει το τιμονι οποτε δεν γινεται να βγαζει η να βαζει την ροδα πιο μεσα!!!!!!

mormon
03-10-10, 17:40
αντε καλα!!!!
τι να πω θα ξεχασουμε και αυτα που ειδαμε!!

gyiama
04-10-10, 10:16
βρε χρησταρα το ακρομπαρο ειναι αυτο που συνεδεεται με την κρεμαριερα και στο ακρο!!ειναι στην ουσια μια ντιζα με 1 μπαλακι στην ακρη και η δουλεια του ειναι να στριβει τις ροδες!!!!αυτο σαν λογικη πως σου φαινεται να βγαζει εξω την ροδα????δεν κολλαει ετσι δεν ειναι?????εκτος να εννοεις κατι αλλο και το λες με λαθος ονομασια!!!το μονο που μπορει να βγαζει εξω τις ροδες ειναι η τα ψαλιδια η το ιδιο το ακρο!!δλδ το ιδιο το ακρο να εχει πιο μακρυ αφαλο και να βγαζει πιο εξω ολο το μουαγιε και τον δισκο!!!! αλλιως δεν γινεται να βγει πιο εξω η ροδα!!!!!

manos///3
04-10-10, 10:23
βρε χρησταρα το ακρομπαρο ειναι αυτο που συνεδεεται με την κρεμαριερα και στο ακρο!!ειναι στην ουσια μια ντιζα με 1 μπαλακι στην ακρη και η δουλεια του ειναι να στριβει τις ροδες!!!!αυτο σαν λογικη πως σου φαινεται να βγαζει εξω την ροδα????δεν κολλαει ετσι δεν ειναι?????εκτος να εννοεις κατι αλλο και το λες με λαθος ονομασια!!!το μονο που μπορει να βγαζει εξω τις ροδες ειναι η τα ψαλιδια η το ιδιο το ακρο!!δλδ το ιδιο το ακρο να εχει πιο μακρυ αφαλο και να βγαζει πιο εξω ολο το μουαγιε και τον δισκο!!!! αλλιως δεν γινεται να βγει πιο εξω η ροδα!!!!!

Οπως τα λες ειναι. Και απο κει ρυθμιζεται το toe in/out.
Επισης τα πισω ακρομπαρα ρυθμιζουν καμπερ.

dark knight
04-10-10, 13:39
βαζεις τον ς54 αλλα σε περιπτωση που δεν θες να κοψεις πατωμα αλλα θες τις διπλες του Μ3 τι κανεις?

mormon
04-10-10, 13:44
Κανεις την πατεντα με τους σωληνες που αναφερθηκε παραπανω!

gyiama
04-10-10, 13:47
εχει κανα 2 εταιρειες που βγαζουν εξατμιση 4πλη για απλα Ε46 και να θυμαμαι καλα ειναι και η eisenmann!!! αν θες να βαλεις το μαμα φυσικα και πρεπει να κοψεις πατωμα!!!!!!!

dark knight
04-10-10, 13:57
βεβαια ο ηχος δεν θα ειναι ο ιδιος.

ΔημήτρηςΜ3
04-10-10, 14:16
μπορεις να βαλεις το τελικο απο το e36 m3
σε μονη μπουκα

Christos 330
04-10-10, 15:16
μπορεις να βαλεις το τελικο απο το e36 m3
σε μονη μπουκα

Kαλα εκει και αν δεν ειναι ψαρωμα . . .

Ο αλλος νομιζει οτι ειναι 330 αντε alpina 3.3 (που σπανια) . . .

Οταν κανεις το πεταγμα τα βλεπει ολα . . .

Αρκετοι το εχουν κανει χωρις να αλλαξουν πατωμα . . .

Με την λυση που ανεφερε ο Ποντιος . . .

Ετσι και αλλιως τα ποιο πολλα εχουν το look τα εντοσθια λιγοι . . .

BILL007
04-10-10, 15:30
Ετσι και αλλιως τα ποιο πολλα εχουν το look τα εντοσθια λιγοι . . .

thumbthumbthumb

Akis 330Ci
04-10-10, 15:31
βαζεις τον ς54 αλλα σε περιπτωση που δεν θες να κοψεις πατωμα αλλα θες τις διπλες του Μ3 τι κανεις?


Κανεις την πατεντα με τους σωληνες που αναφερθηκε παραπανω!


εχει κανα 2 εταιρειες που βγαζουν εξατμιση 4πλη για απλα Ε46 και να θυμαμαι καλα ειναι και η eisenmann!!! αν θες να βαλεις το μαμα φυσικα και πρεπει να κοψεις πατωμα!!!!!!!


μπορεις να βαλεις το τελικο απο το e36 m3
σε μονη μπουκα


Kαλα εκει και αν δεν ειναι ψαρωμα . . .

Ο αλλος νομιζει οτι ειναι 330 αντε alpina 3.3 (που σπανια) . . .

Οταν κανεις το πεταγμα τα βλεπει ολα . . .

Αρκετοι το εχουν κανει χωρις να αλλαξουν πατωμα . . .

Με την λυση που ανεφερε ο Ποντιος . . .

Ετσι και αλλιως τα ποιο πολλα εχουν το look τα εντοσθια λιγοι . . .

Ναι, ολα καλα μεχρι εδω,τα γνωριζω αυτα,αλλα το ερωτημα παραμενει...
Θα δουλευει οπως το γνησιο Μ3 100% με το 2μπουκο ή οχι?
Εννοω οτι η εξατμιση, ειναι μελετημενη στο Μ3 για να ειναι οπως ειναι..Αν μπει το 2μπουκο του Μ3 Ε36 για παραδειγμα, θα δουλεψει 100% ή θα υπαρχουν απωλειες??Οσοι ρωτησα αυτο μου ειπαν..

Christos 330
04-10-10, 15:32
Ναι Ακη μια χαρα δουλευει . . .

Thomelef
09-10-10, 08:34
ναι μωρέ...γιατί να μην δουλεύει μια χαρά???
και τα 2 μοτέρ βρίσκονται πολύ κοντά.
εγώ πάντως ξέρω 2 αυτοκίνητα και δουλεύουν
μια χαρά με την εξάτμιση του Μ3 με τα 321...
στο κάτω κάτω μόνο για τελικό μιλάμε...

executive-motors
14-10-10, 19:12
εχω κανει τετοια μετατροπη εχω και ανταλλακτικα αν χρειαστεις οτι θελεισ ειμαι στην διαθεση σου.

m-power_01
14-10-10, 19:21
εχω κανει τετοια μετατροπη εχω και ανταλλακτικα αν χρειαστεις οτι θελεισ ειμαι στην διαθεση σου.

Καλησπερα και καλως ορισες!
Αν θες περνα απο την σχετικη ενοτητα https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23 να γνωριστουμε! Θα χαρουμε πολυ να σε δουμε και σε καποια απο τις συναντησεις μας!

Επισης αν καταλαβαινω καλα απο το nick name σου εισαι επαγγελματιας στον χωρο του αυτοκινητου?

Thomelef
14-10-10, 19:27
Καλησπερα και καλως ορισες!
Αν θες περνα απο την σχετικη ενοτητα https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23 να γνωριστουμε! Θα χαρουμε πολυ να σε δουμε και σε καποια απο τις συναντησεις μας!

Επισης αν καταλαβαινω καλα απο το nick name σου εισαι επαγγελματιας στον χωρο του αυτοκινητου?

thumbthumb
και καλοί γνώστες.:original:


μπορεί και να αργήσουν να συστηθούν λίγο...
ο κωστάκης πέραν του gt1 δεν ξέρει και πολά απο φόρουμ κτλ...
ο θαλής πάλι η σχέση του με τους υπολογιστές είναι πάνω απο
το κεφάλι του κωστάκη. το μόνο σίγουρο είναι πως είναι δύο
πάααααααααααρα πολύ καλά παιδιά.