PDA

Επιστροφή στο Forum : Capital Control & PayPal



Χρίστος
20-08-15, 03:47
Σε αναμενα καρβουνα ολοι οσοι ψωνιζουμε απο εξωτερικο και χρησιμοποιουμε το paypal ως μεσω πληρωμης.

Παρολο που οι τραπεζες ανοιξαν και τα πραγματα δειχνουν να περνουν σιγα σιγα μια σειρα(νναι οκ...),
η εταιρια paypal θεωρει ακομα την ελληνικη οικονομια ασταθη.

Ανοιγω αυτο το νημα για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο με πληροφοριες και τη γρηγοροτερη δυνατη ενοιμερωση σε οτι προκειπτει.

Βρηκατε λυση ?
Το ψαξατε και δε βρηκατε ακρη ?
Γνωριζετε οτι πλεον υπαρχουν λυσεις ?

vagmag
20-08-15, 05:51
Δε νομίζω ότι φταίει η PayPal ....
Η νομοθεσία μας , δεν επιτρέπει την αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό .
Πρέπει ο Πωλητης να διαθέτει λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα , ώστε να γίνει η πληρωμή με Καρτα ή ηλεκτρονικά .

Φυσικά αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα ,αυτή τη στιγμή μιας κ λόγω των capital controls , άρχισαν ήδη παρατράγουδα είτε με τη μορφή ελλείψεων είτε με τη μορφή αισχροκέρδειας κ μονοπωλίων ....

Snoo
20-08-15, 08:42
Και οι κάρτες δεν δουλεύουν αλλά έχει μουλαρώσει και η paypal και ακυρώνει όλες τις πληρωμές τως κάρτων λογαριασμων από Ελλάδα..


Σας έχω την λύση!! :fountwtis::fountwtis:

Όποιος πριν το capital control έχει χρήματα στο balance του paypal και αυτά αρκούν για την πληρωμή που θέλει να κάνει μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανονικά άμα τελειώσουν όμως παπαλα...

Ακολουθώντας το παρακάτω μπορείτε να βάλετε χρήματα στο balance του paypal μέσω πιστωτικής προπληρωμένης η χρεωστικής κάρτας.

1)Κάντε Login στο account σας στο Paypal
2)Πάνω πάνω θα βρείτε την επιλογή που λέει money request μπαίνετε μέσα σε αυτό το μενού
3)Στέλνετε ένα request σε γνωστό δικό σας e-mail ότι ζητάτε ένα πόσο π.χ. 2¤
4)Αφού τελειώσετε με το request κάνετε Login στο e-mail που έχετε στείλει το request και ακολουθείτε την διαδικασία πληρώνοντας στην επιλογή pay with debit card κλπ κλπ.....
5)Καταχωρείτε τα στοιχεία και πληρώνεται εκεί αυτομάτως το ποσό που είχατε κάνει request μεταφέρετε στο balance του Paypal.

Δεν θα πετύχει με την πρώτη ξανα δοκιμάστε...

Το Paypal Κρατάει ένα ποσό μόλις τα χρήματα μεταφερθούν στο balance σας
π.χ. Έστειλα 5¤ και στο balance ήρθαν τα 4.46¤, και στα 210¤ ήρθαν 203,κάτι. το ποσό που κρατάει το paypal ως προμήθεια είναι 0.90¤ + 3,4% περίπου

Το συγκεκριμένο δεν το ανακάλυψα εγώ αλλά είμαι μέλος σε άλλο foroum και το ανακάλυψα από εκεί το οποίο δουλεύει κανονικά.

πηγή:

1) https://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D/page-247

Το παραπάνω θέμα έχει αυτή την στιγμή 247 σελίδες

2) https://www.insomnia.gr/topic/578880-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-internet-%CE%BC%CE%B5-capital-controls/

wheelman
20-08-15, 10:57
Αρκετοι στελνουν λ7 στο balance με διαφορες προπληρωμενες καρτες,το ποιο προσφατο που ειδα ειναι κ με bitcoin

ΔημήτρηςΜ3
20-08-15, 11:27
αν έχετε ξάδερφο αδερφό στο εξωτερικό . Φίλο και σας δανειζει το PayPal του ειναι εύκολο
:) εγω προσωπικά δεν εχω προβλημα .. Ας ειναι καλα ο Ξαδερφος στη Γερμανία !!
Το μονο προβλημα ειναι πως θα του στείλετε τα λεφτα !!

friendgr
20-08-15, 11:31
Ειτε σε φάκελλο ταχυδρομικώς με courier χωρίς φυσικά να δηλωσετε οτι έχει λεφτά ο φάκελος ειτε του τα βαζετε σε εναν ελληνικό λογ/σμο.

Χρίστος
20-08-15, 12:22
Ποιο αναλυτικα ο τροπος του snoo ειναι ο παρακατω.
Παρακαλω οσοι δε γνωριζουν τα βασικα για τη χρηση καρτων και paypal ας μεινουν μακρια...

Χρίστος
20-08-15, 12:23
λοιπον κυριοι Βρεθηκε η λυση


https://www.insomnia....ls-paypal-ebay- (https://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-)α


και ατόφιο το ποστ του.

ευχαριστουμε @ akpe (https://www.insomnia.gr/user/39120-akpe/)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/08/biggrin-1.png

Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).

Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue.

Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.

Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!

Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.

Σημειώσεις:

Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και ¤0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια ¤0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα ¤5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου ¤4.48, στα ¤210 μου έβαλε ¤202.51.

Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου ¤0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1¤ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

Σε περίπτωση που έχετε υπόλοιπο σε ευρώ, αλλά δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε αγορές σε άλλο νόμισμα (π.χ. σε μερικά καταστήματα της Αγγλίας που λειτουργούν μόνο με λίρες), θα σας βγάλει λάθος σαν και αυτό «Please go to www.paypal.com (https://www.paypal.com) to confirm your credit card before you complete this purchase». Αυτό συμβαίνει γιατί το υπόλοιπο σας είναι σε ευρώ, πρέπει πρώτα να το μετατρέψετε στο νόμισμα που θέλετε να κάνετε την αγορά (λίρες, δολάρια, κ.λπ.). Για να το κάνετε αυτό, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

1) Log in to your PayPal account.
2) Click Profile at the top of the page.
3) Click My money, and then click Currencies.
4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.
5) Choose the new currency.
6) Click Calculate to preview the conversion.
7) Click Review Exchange to see the conversion details.
https://cdn.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/cool.png Click Exchange Currency to confirm the transfer.

Υπάρχει -και- εκεί fee, εμένα η μετατροπή μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες (είχα στο υπόλοιπο 144.κάτι αντί για 147.00), αλλά μετά η αγορά προχώρησε κανονικά.


Έχετε επίσης υπόψιν σας ότι όλες οι δοκιμές, από εμένα και από τα άλλα μέλη, έγιναν από χτές το απόγευμα. Κάποιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιτυχώς παραγγελίες από FT, BG κ.λπ., όμως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα από Δευτέρα αυτές οι παραγγελίες να φάνε άκυρο από τις τράπεζες. Οικονομολόγος δεν είμαι, το διάβασα ως πιθανότητα και απλά σας το μεταφέρω.

Τέλος, περί του «ηθικού» ή «νόμιμου» του θέματος, αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί παράκαμψη ενός περιορισμού που μας έχει επιβληθεί (δικαίως ή αδίκως), για συγκεκριμένο λόγο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν ήδη άλλοι νόμιμοι τρόποι να κάνει κάποιος το ίδιο πράγμα (η MoneySafeCard για παράδειγμα, ή η μεταφορά κεφαλαίων που ήδη υπάρχουν σε e-wallets, Neteller, Scrill κ.λπ.) δεν γνωρίζω, ως πολίτης, κατά πόσο η διαδικασία αυτή μπορεί να θεωρηθεί ανήθικη ή ακόμα και παράνομη. Σε κάθε περίπτωση, ακολουθείτε τη διαδικασία με δική σας ευθύνη.

Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».

Καλές αγορές, και βέβαια (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι δυνατό να χρησιμοποιήσουμε τη διαδικασία αυτή με σύνεση https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/08/wink-1.png

Credit: re4male και σε όσα μέλη απάντησαν αναφέροντας αποτυχία ή επιτυχία της διαδικασίας και τις όποιες λεπτομέρειες παραθέτω μαζικά εδώ. https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/08/wink-1.png


πηγη https://www.insomnia.gr

friendgr
20-08-15, 13:07
Μόλις μου δούλεψε με χρεωστική της Πειραιώς με την πρωτη.

Δεν μου δούλεψε με πιστωτική της Εθνικής.

A8hnaios
20-08-15, 19:15
Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».

Κραταω το παραπανω και ελπιζω να ειναι ετσι... thumb

vagmag
20-08-15, 19:19
Μόλις μου δούλεψε με χρεωστική της Πειραιώς με την πρωτη.

Δεν μου δούλεψε με πιστωτική της Εθνικής.

Αγόρασες από Ελλάδα ή από εξωτερικό ;
Κ αν μπορείς διευκρίνησε αν είναι προϊόν ή λογισμικό ( τραγούδια κλπ ) .

friendgr
20-08-15, 19:34
Απο εξωτερικο μια εφαρμογή απο google play.

Μα όλο το "κόλπο" είναι να γεμισεις το paypal balance. Απο την στιγμη που θα έχει το paypal balance μπορείς να αγορασεις απο οπου θες.

Φανταστείτε το paypal balance σαν εναν λογαριασμό εξωτερικού.

vagmag
20-08-15, 20:02
Απο εξωτερικο μια εφαρμογή απο google play.

Μα όλο το "κόλπο" είναι να γεμισεις το paypal balance. Απο την στιγμη που θα έχει το paypal balance μπορείς να αγορασεις απο οπου θες.

Φανταστείτε το paypal balance σαν εναν λογαριασμό εξωτερικού.

Η αγορά εφαρμογών επιτρέπεται από τα capital controls , όπως κ μουσικής , όπως κ εφαρμογές κ πληρωμές για τη λειτουργία των ηλεκτρονικών ιντερνετικών καταστημάτων ...

Snoo
20-08-15, 20:04
Αγόρασες από Ελλάδα ή από εξωτερικό ;
Κ αν μπορείς διευκρίνησε αν είναι προϊόν ή λογισμικό ( τραγούδια κλπ ) .


Απο εξωτερικο μια εφαρμογή απο google play.

Μα όλο το "κόλπο" είναι να γεμισεις το paypal balance. Απο την στιγμη που θα έχει το paypal balance μπορείς να αγορασεις απο οπου θες.

Φανταστείτε το paypal balance σαν εναν λογαριασμό εξωτερικού.


Η αγορά εφαρμογών επιτρέπεται από τα capital controls , όπως κ μουσικής , όπως κ εφαρμογές κ πληρωμές για τη λειτουργία των ηλεκτρονικών ιντερνετικών καταστημάτων ...



Το παραπάνω κόλπο γίνεται για να γεμίσουμε το PayPal balance... που αν έχεις χρήματα εκεί αγοράζεις ότι και από όπου θέλεις....

vagmag
20-08-15, 20:16
Το παραπάνω κόλπο γίνεται για να γεμίσουμε το PayPal balance... που αν έχεις χρήματα εκεί αγοράζεις ότι και από όπου θέλεις....

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

https://www.protothema.gr/economy/article/501681/ola-osa-ishuoun-pleon-me-ta-capital-controls/


Τα υπόλοιπα ειναι μαλλον παράνομα, αλλα ψιλά γράμματα για εμάς ....

Χρίστος
20-08-15, 22:11
Τα υπόλοιπα ειναι μαλλον παράνομα, αλλα ψιλά γράμματα για εμάς ....

Δε νομιζω να τίθεται θεμα περί νόμιμου-παράνομου καν σ αυτο το "προβλημα".

Υποτίθεται ότι πλέον "ολα ειναι οκ" με τις τράπεζες κ ειναι θεμα ημερών/βδομάδων να λύσουν τα προβλήματα π εχουν προκυψει.

Προσωπικά το βλεπω ότι με το κλείσιμο πολλα προβλήματα πέραν των προφανών προέκυψαν και τωρα τρέχουν κ δε φτάνουν να μαζέψουν κ τεχνικά ζητήματα....

vagmag
20-08-15, 22:41
Δε νομιζω να τίθεται θεμα περί νόμιμου-παράνομου καν σ αυτο το "προβλημα".

Υποτίθεται ότι πλέον "ολα ειναι οκ" με τις τράπεζες κ ειναι θεμα ημερών/βδομάδων να λύσουν τα προβλήματα π εχουν προκυψει.

Προσωπικά το βλεπω ότι με το κλείσιμο πολλα προβλήματα πέραν των προφανών προέκυψαν και τωρα τρέχουν κ δε φτάνουν να μαζέψουν κ τεχνικά ζητήματα....

Είναι πράξη νομοθετικού περιεχομένου .
Γράφει ξεκάθαρα τι επιτρέπεται κ τι οχι.

Δεν ξερω αν έχετε καποια χειροπιαστή απόδειξη οτι επιτράπηκε κατι παραπάνω απο οτι το προηγούμενο διάστημα ....
Επιτρέπονται συναλλαγές που δε φεύγουν χρηματα απο το τραπεζικό σύστημα .

Ακομα απαγορεύεται το άνοιγμα νέου λογαριασμού ( δε νομιζω οτι χρειαζεται να επιλύσουν καποιο διαδικαστικό πρόβλημα )
Ακομα απαγορεύεται να βάλεις συνδικαιούχο ( ομοίως με το παραπάνω )
Ακομα απαγορεύεται να προ εξοφλήσεις το δάνειο σου , κ ας το ορίζει η σύμβαση σου
Ακομα μπορεις να κανεις ανάληψη μόλις 60 ευρω την ημέρα . Δεν άλλαξε το όριο. Απλα σου δίνουν την ευκαιρία να τα πάρεις ολα μαζι τα 420 της εβδομαδας κ να μην εξοργίζεσαι σε μια ουρά.
Ακομα οι αιτήσεις για εισαγωγές μένουν στα ράφια των καταστημάτων , κ προχωράνε μονο τα απολύτως απαραίτητα. Σημερα επισκέφτηκα και την εθνικη ξανά, κ μου είπαν για νέες αιτήσεις που μπορούν να γίνουν , να δείξουμε πόσες εισαγωγές κάναμε πέρυσι , αλλα στο τελος κατέληξε ο διευθυντής οτι και πάλι δύσκολα. Με ρώτησε αν τα προϊόντα μας ειναι φάρμακα , καύσιμα ή τρόφιμα και οταν του απάντησα οχι , κούνησε απλα το κεφάλι. Στην ερώτηση μου , οτι εμεις που δεν ανήκουμε σε αυτούς τους κλάδους ... Τι πρέπει να κάνουμε; Να κλείσουμε ;;; Μου απάντησε οτι εχω δίκιο αλλα και αυτοί εκτελούν εντολές Άνωθεν .
Εχθές υπήρξε καταγγελία οτι προωθουνται αιτήματα εισαγωγής για ηλεκτρικές συσκευές πχ έναντι τροφίμων λογω οτι υπουργοί έστειλαν λίστα σε καταστήματα με "εξυπηρετήσεις " .

Προσωπικά ακομα φοβάμαι κ οι εκλογές δεν βοηθάν ούτε να μας εμπιστευθεί κανένας ούτε εμεις να εμπιστευθούμε το τραπεζικό μας σύστημα .

Το οτι μπορούν να γίνουν καποιες αγορές μουσικής πχ ή λογισμικού , δεν ξερω ποιος έκρινε οτι ειναι προτεραιότητα αλλα στα ματιά μου φαινεται σαν τυράκι , για να αισθάνεται ο κόσμος που δεν εχει επαφή με τις τράπεζες ... Καθυσχασμενος .

Σημερινές δηλώσεις του Τσακαλώτου καθησύχαζαν οτι δεν θα γινει κούρεμα στους καταθέτες , μιας και η κυβέρνηση θα πετύχει ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών πριν την 1/1/2016 που ειναι το όριο του bail in . Λίγες ώρες μετα αυτη η κυβέρνηση που μας το υποσχέθηκε .... Δεν υπαρχει ... Παραιτήθηκε ...

Μακάρι να κάνω λάθος ...

Συγνώμη αν το έκανα επικαιρότητα ... Μπορείτε να το μεταφέρετε ...

A8hnaios
20-08-15, 23:03
Το οτι μπορούν να γίνουν καποιες αγορές μουσικής πχ ή λογισμικού , δεν ξερω ποιος έκρινε οτι ειναι προτεραιότητα....


Ποιος;;;; :hystericalbs1:

Ο Ανθρωπος ζοριστηκε...


https://www.youtube.com/watch?v=Osfy-Btwj3M

vagmag
20-08-15, 23:12
Ποιος;;;; :hystericalbs1:

Ο Ανθρωπος ζοριστηκε...

https://www.youtube.com/watch?v=Osfy-Btwj3M

Που να βασιστούμε Θεέ μου ;

friendgr
20-08-15, 23:14
Η αγορά εφαρμογών επιτρέπεται από τα capital controls , όπως κ μουσικής , όπως κ εφαρμογές κ πληρωμές για τη λειτουργία των ηλεκτρονικών ιντερνετικών καταστημάτων ...

Το ξέρω. Ελα που όμως δεν το δέχεται με τίποτα με την κλασσική διαδικασία του paypal.Δέκα φορες κάθε μέρα προσπαθούσα.

Eleni
21-08-15, 04:24
Δε νομιζω να τίθεται θεμα περί νόμιμου-παράνομου καν σ αυτο το "προβλημα".

Υποτίθεται ότι πλέον "ολα ειναι οκ" με τις τράπεζες κ ειναι θεμα ημερών/βδομάδων να λύσουν τα προβλήματα π εχουν προκυψει.

Προσωπικά το βλεπω ότι με το κλείσιμο πολλα προβλήματα πέραν των προφανών προέκυψαν και τωρα τρέχουν κ δε φτάνουν να μαζέψουν κ τεχνικά ζητήματα....

Χριστο χρειαζεσαι κατι? Θα ειμαι εκει αρχες Σεπτεμβρη.

stef
21-08-15, 10:52
Πριν μια εβδομάδα φίλη παρήγγειλε από online shop στην Αμερική πράγματα & της ήρθαν προχτές Μύκονο κανονικότατα με ελληνική πιστωτική κάρτα

E46 POWER
22-08-15, 02:50
χωρις να εχω διαβασει ολο το νημα...

Κάνω request απο τον βασικό μου PayPal λογαριασμό σε ένα άλλο δικό μου email που δεν είναι καν δηλωμένο στο PayPal.



Βάζω επιλογή "for goods"



Στην συνέχεια μπαίνω στον λογαριασμό του email και πατάω "pay now".



Επιλέγω πληρωμή "Pay with my credit or debit card" και συμπληρώνω τα στοιχεία.

Αυτά στο πολύ βιαστικό

Snoo
22-08-15, 09:25
χωρις να εχω διαβασει ολο το νημα...

Κάνω request απο τον βασικό μου PayPal λογαριασμό σε ένα άλλο δικό μου email που δεν είναι καν δηλωμένο στο PayPal.



Βάζω επιλογή "for goods"



Στην συνέχεια μπαίνω στον λογαριασμό του email και πατάω "pay now".



Επιλέγω πληρωμή "Pay with my credit or debit card" και συμπληρώνω τα στοιχεία.

Αυτά στο πολύ βιαστικό


Ακριβώς αυτό.. πληρώνεις και τα χρήματα μεταφέρονται στο balance του paypal σου!

m_power_lunatic
22-08-15, 10:00
Εγω εχω χρηματα ηδη στο balance του PayPall απο χρηματα που μου εχουνε βαλει απο πραγματα που πουλαω στο εξωτερικο, να κανω μια αγορα με αυτα; Δεν το εχω δοκιμασει γιατι θεωρουσα οτι δεν μπορω ςλλα η λογικη μου λεει οτι μαλλον γινεται τωρα που διαβαζα εδω και το ξανασκεφτομαι.

Snoo
22-08-15, 11:03
Εγω εχω χρηματα ηδη στο balance του PayPall απο χρηματα που μου εχουνε βαλει απο πραγματα που πουλαω στο εξωτερικο, να κανω μια αγορα με αυτα; Δεν το εχω δοκιμασει γιατι θεωρουσα οτι δεν μπορω ςλλα η λογικη μου λεει οτι μαλλον γινεται τωρα που διαβαζα εδω και το ξανασκεφτομαι.


Το παραπάνω κολπάκι το κάνουμε για να βάλουμε χρήματα στο balance του PayPal, για όσους δεν έχουν. Όσοι έχουν ακόμα καλύτερα μπορούν κανονικά!

friendgr
22-08-15, 13:22
Εγω εχω χρηματα ηδη στο balance του PayPall απο χρηματα που μου εχουνε βαλει απο πραγματα που πουλαω στο εξωτερικο, να κανω μια αγορα με αυτα; Δεν το εχω δοκιμασει γιατι θεωρουσα οτι δεν μπορω ςλλα η λογικη μου λεει οτι μαλλον γινεται τωρα που διαβαζα εδω και το ξανασκεφτομαι.

Αρχοντας! Εννοείται οτι μπορείς να αγορασεις απο οπου θες.

A8hnaios
26-08-15, 16:20
Παιδες σημερα ημουν σ ενα λαστιχά κ ενας πελατης ελεγε οτι μπορεις πλεον να κανεις αγορες απο ιντερνετ..
Χωρις Pay pal κτλ... οπως παλια

Ισχυει κατι τετοιο;;;

wheelman
26-08-15, 17:39
Παιδες σημερα ημουν σ ενα λαστιχά κ ενας πελατης ελεγε οτι μπορεις πλεον να κανεις αγορες απο ιντερνετ..
Χωρις Pay pal κτλ... οπως παλια

Ισχυει κατι τετοιο;;;

Αυτό είναι το ισχύον (https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=D804467D80900000.1D031AEA53&version=2015/08/17)Αντώνη


1. Μετά την παράγραφο 5 του άρθρου πρώτου της από 18 Ιουλίου 2015 πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 84) προστίθεται παράγραφος 5α ως ακολούθως:
«Κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών».

steliosm46
26-08-15, 22:02
Ωραία δουλεψε!! Μολις το έκανε με master card της Eurobank.

έστειλα με το άλλο μου mail στο balance και μολις

έστειλα μια πληρωμή με paypal .thumb

friendgr
26-08-15, 22:27
Παιδιά μην έχετε αυταπάτες και μην πιστεύετε οτι λέει ο καθένας.

Θα πάρει χρόνια για να ξαναγινουμε οπως ειμασταν. Πότε θα ξαναγινουμε οπώς ειμασταν; Πολυ απλα οταν αποκατασταθεί η εμπιστοσυνη στις τράπεζες και γενικά στο πολιτικο συστημα.

Να σκέφτεστε κάθε μερα το εξης: αν σημερα ηταν ολα ελεύθερα τι θα έκανε ο κόσμος; θα σήκωνε και τα υπολοιπα λεφτά του με τρέλα;

Οταν η απαντηση στην ερωτηση αυτη θα ειναι οχι, τοτε θα πλησιαζει η μερα για αρση των απαγορευσεων.

Προς το παρον η απαντηση ειναι ΝΑΙ με κεφαλαια.

BILL007
26-08-15, 22:32
Παιδιά μην έχετε αυταπάτες και μην πιστεύετε οτι λέει ο καθένας.

Θα πάρει χρόνια για να ξαναγινουμε οπως ειμασταν. Πότε θα ξαναγινουμε οπώς ειμασταν; Πολυ απλα οταν αποκατασταθεί η εμπιστοσυνη στις τράπεζες και γενικά στο πολιτικο συστημα.

Να σκέφτεστε κάθε μερα το εξης: αν σημερα ηταν ολα ελεύθερα τι θα έκανε ο κόσμος; θα σήκωνε και τα υπολοιπα λεφτά του με τρέλα;

Οταν η απαντηση στην ερωτηση αυτη θα ειναι οχι, τοτε θα πλησιαζει η μερα για αρση των απαγορευσεων.

Προς το παρον η απαντηση ειναι ΝΑΙ με κεφαλαια.

:+1:000000000000000000000

A8hnaios
26-08-15, 22:40
Γίνονται συνεχώς βήματα για τη χαλάρωση των τραπεζικών περιορισμών με στόχο την εξομάλυνση της εισροής εισαγωγών και των εξαγωγών. Αυτό δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας Γιώργος Σταθάκης σε συνέντευξη Τύπου για τον απολογισμό του έργου του. Ο ίδιος εκτίμησε ότι «πολύ σύντομα» θα αρθούν οι τραπεζικοί περιορισμοί.
Ο κ. Σταθάκης είπε ότι η κυβέρνηση βλέπει θετικά την ικανοποίηση του αιτήματος των εμπόρων για εισαγωγές αξίας μέχρι 20.000 εύρω, χωρίς παραστατικά ενώ σχετικά με το χρόνο διεκπεραίωσης των αιτημάτων έγκρισης από τις τράπεζες σχολίασε ότι αυτή διαρκεί 7-10 μέρες, αν και υπάρχουν περιπτώσεις που διαρκεί περισσότερο και δεν οφείλεται αυτό μόνο στις τράπεζες αλλά και στη γραφειοκρατία.

https://news.in.gr/

Χλωμο το κοβω....

friendgr
26-08-15, 22:54
Καλα τώρα προεκλογική περίοδο έχουμε , θα ακουσουμε τρελή παπάτζα (όπως συνηθιζεται αλλωστε).
Θα μας λενε αυτό που μας αρέσει να ακούμε.

Konstantinos E60
27-08-15, 08:57
Η Κυπρος 2 χρόνια μετά και ακόμα δεν έχει συνέλθει και εμείς θα χαλαρώσουμε τους περιορισμούς μέσα σε 3 μήνες ! Χαχαχαχαχα....καλόοοοοοοο !

Το καλύτερο βέβαια το ακουσα εχθές. Ετοιμάζεται λέει η Ρωσία για capital control !

m_power_lunatic
27-08-15, 11:28
Εγώ αγόρασα κανονικα πράγματα αυτη την εβδομάδα αφού τα χρήματα μπαίνουνε απο το εξωτερικό απο πράγματα που πουλαω συνέχεια οπότε τσάμπα τρεναρα τις αγορές τόσο καιρό και φοβήθηκα οτι θα έχανα κατι πράγματα που ήθελα.

mikegr
27-08-15, 16:42
παντως ο λογος που δεν προκειται να ερθουν στα ισα τα πραγματα ειναι γιατι τους βολευει κι ολας. Με τις ηλεκτρονικες συναλλαγες μπορουν να παρακολουθουν τα παντα

A8hnaios
27-08-15, 16:46
Υπαρχουν πολλα ''δις'' εξω απο τα τραπεζικα ιδρυματα...

BILL007
27-08-15, 16:50
Υπαρχουν πολλα ''δις'' εξω απο τα τραπεζικα ιδρυματα...

Η λέξη περιουσιολόγιο που έρχεται, θα τα πιάσει θεωρητικά και αυτά...
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113683067

Εχουμε να δούμε πολλά, hold tight...

friendgr
27-08-15, 20:32
Καλά εντάξει. Η "μαρίδα" θα την πληρώσει παλι.....

alex1
28-08-15, 08:01
Εγώ πάντως ψωνίζω κανονικά μόνο με Diners card μέσω Paypal πάω και κάνω αλλαγή τρόπου πληρωμής επιλέγω με κάρτα μιας και η ήδη υπάρχον κάρτα VISA ALPHABANK δεν δουλεύει περνάω τα στοιχεία της Diners και όλα ok. Εχω κάνει 5-6 αγορές μέχρι τώρα. Με καμία άλλη κάρτα άλλης τράπεζας δεν έχω καταφέρει να το κάνω αυτό.

steliosm46
28-08-15, 19:38
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τραβήξουμε χρήματα απ την προπληρωμένη και να τα πάμε σε λογαριασμό?

γιατί ρώτησα στην τράπεζα και μου είπε δεν γίνεται και τέτοια.

έστω να πάνε στο balance της paypal γίνεται αν κάνω ένα invoice request?

η γενικά έχουν μουλαρώσει με τις προπληρωμένες και το κάνουν αυτο?

Dermatis
28-08-15, 20:22
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τραβήξουμε χρήματα απ την προπληρωμένη και να τα πάμε σε λογαριασμό?

γιατί ρώτησα στην τράπεζα και μου είπε δεν γίνεται και τέτοια.

έστω να πάνε στο balance της paypal γίνεται αν κάνω ένα invoice request?

η γενικά έχουν μουλαρώσει με τις προπληρωμένες και το κάνουν αυτο?

Φορτισε μια καρτα η οποια δεν ειναι συνδεδεμενη στο paypal και κανε ενα request σε ενα αλλο email εκτος του δικου σου με το οποιο εισαι συνδεδεμενος στο paypal και θα σου πανε στο Paypal balance και καλες αγορες ! Μεχρι τωρα το εκανα 3 φορες :)

alex1
28-08-15, 20:50
Όπως είπα και ποιο πάνω Diners δουλεύει κανονικά. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως αν κάνεις request που λέει ο φίλος Dermatis γίνετε. Το έχω διαβάσει και σε άλλα forum αλλά λογικά το Paypal είναι συνδεδεμένο με μια πιστωτική Αν κάνεις request σε κάποιον ναι ίσως μπορέσει να σου στείλει χρήματα με την μόνη διαφορά ότι τα χρήματα που θα λάβεις θα πέσουν στην πιστωτική σου μιας και το Paypal δεν είναι τράπεζα ώστε να σου κρατάει τα χρήματα οπότε σου τα στέλνουν και το Paypal σου τα επιστρέφει στην κάρτα σου άμεσα Εχω καταλάβει κάτι λάθος ???? Εγώ με το Paypal και αγορές Ebay είμαι οκ Στο alliexpress που δεν δέχεται Paypal και οι πιστωτικές όλες είναι φραγμένες εχει βρει κανείς καμία λύση ????? γιατί προς το παρόν μόνο με πιστωτική από λογαριασμό Κύπρου μπορώ.
Ευχαριστώ.

alex1
28-08-15, 20:57
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τραβήξουμε χρήματα απ την προπληρωμένη και να τα πάμε σε λογαριασμό?

γιατί ρώτησα στην τράπεζα και μου είπε δεν γίνεται και τέτοια.

έστω να πάνε στο balance της paypal γίνεται αν κάνω ένα invoice request?

η γενικά έχουν μουλαρώσει με τις προπληρωμένες και το κάνουν αυτο?

Από ότι έχω ακούσει είναι προς το παρόν αδύνατο.

Dermatis
28-08-15, 23:29
Όπως είπα και ποιο πάνω Diners δουλεύει κανονικά. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως αν κάνεις request που λέει ο φίλος Dermatis γίνετε. Το έχω διαβάσει και σε άλλα forum αλλά λογικά το Paypal είναι συνδεδεμένο με μια πιστωτική Αν κάνεις request σε κάποιον ναι ίσως μπορέσει να σου στείλει χρήματα με την μόνη διαφορά ότι τα χρήματα που θα λάβεις θα πέσουν στην πιστωτική σου μιας και το Paypal δεν είναι τράπεζα ώστε να σου κρατάει τα χρήματα οπότε σου τα στέλνουν και το Paypal σου τα επιστρέφει στην κάρτα σου άμεσα Εχω καταλάβει κάτι λάθος ???? Εγώ με το Paypal και αγορές Ebay είμαι οκ Στο alliexpress που δεν δέχεται Paypal και οι πιστωτικές όλες είναι φραγμένες εχει βρει κανείς καμία λύση ????? γιατί προς το παρόν μόνο με πιστωτική από λογαριασμό Κύπρου μπορώ.
Ευχαριστώ.

Οτι γινετε.....γινετε στο λεω σιγουρα γιατι το εκανα, τωρα το γιατι θα προσπαθησω να στο εξηγησω χωρις να ειμαι ειδικος και πανω απο ολα σιγουρος.....
Λοιπον το paypal λειτουργει ακριβώς όπως ένας απλός τραπεζικός λογαριασμός. Μπορούμε να βάλουμε σε αυτόν λεφτά απο μία κάρτα, να δεχτούμε λεφτά από κάποιον άλλο ή και να στείλουμε λεφτά σε άλλον.
Αυτος λοιπον ο εικονικος σου λογαριασμος να το πω ετσι βρισκεται θεωρητικα εξωτερικο εφοσον το paypal δεν εχει ελληνικα συμφεροντα. Αρα στην ουσια το paypal balance που βλεπεις μετα το request ειναι το υπολοιπον ενος λογαριασμου που εικαζω πως θεωρειται οτι βρισκεται στο εξωτερικο οποτε και μπορεις να αγορασεις. :)
Ξαναλεω δεν ειμαι σιγουρος για τα παραπανω .....καποιος εδω θα ξερει σιγουρα ακριβως τι παιζεται!
Φιλικα Παρης!

m_power_lunatic
29-08-15, 01:45
Το balance του paypall πρεπει να ειναι στο Λουξεμβουργο λογικα και για αυτο γινονται αγορες και πληρωμες κανονικα.Μπαινοντας στον λογαριασμο μου στην εδω τραπεζα μου δεν φαινονται τα χρηματα πουθενα ενω στο paypall balance υπαρχουνε κανονικα και αγορασα πραγματα πριν λιγες ημερες.

LEONIDASKAL
31-08-15, 19:22
με την viva γινεται ακουω διαφορα

katsaraios
04-09-15, 13:02
Δεν μπορω να βρω λυση και θελω βοηθεια ..
Δεν εχω αλλη καρτα να συνδεσω στο 2ο email ωστε να γινει το request απο το κανονικο μου email του paypal.
Φυσικα η μεταφορα απο τον συδεδεμενο λογαριασμο της μοναδικης μου ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ καρτας που εχω δεν ειναι δυνατη καθως βγαζει συνεχεια το μηνυμα: Yπερβαση οριου αναληψης 0,00..
Επισης απο την χρεωστικη δεν ειναι δυνατη η μεταφορα στο paypal.
Η πληρωμη που θελω να κανω ειναι ελαχιστη 10,83 ευρω μια ανανεωση συνδρομης στο skype..
Μπορει καποιος που εχει δυνατοτητα να μου μεταφερει στον λογαριασμο μου paypal τα 10.83 ευρω και να του δωσω τα χρηματα ?
:ranting2:

katsaraios
04-09-15, 17:36
Εγινε η συναλλαγη ,ευχαριστω Ηλια !!!

zaharias
04-09-15, 18:02
Στο PayPal έχω χρεωστική Πειραιώς, γινεται μετα στη πληρωμή να το κανω με πιστωτική Πειραιώς;

Snoo
04-09-15, 19:29
Πρέπει να αλλάξεις τις κάρτες εφόσον είναι 2 διαφορετικές κάρτες.

Όλα αυτά γίνονται στο account σου στο Paypal.thumb

zgouriazmenos
05-09-15, 09:58
Έχω prepaid πειραιώς συνδεδεμένη με το paypal. Εχθές έκανα request από το paypal στο άλλο μου mail. Άνοιξα το request και στην πληρωμή του έβαλα να πληρώσω με κάρτα. Στα στοιχεία που ζητούσε έβαλα κανονικά τα στοιχεία της prepaid (την οποία την έχω ήδη συνδεδεμένη με το λογαριασμό μου paypal). Η χρέωση έγινε κανονικά, το ποσό εμφανίστηκε στο balance του paypal, μειωμένο βέβαια λόγω της προμήθειας του paypal, και έκανα τις αγορές μου από ebay.
thumb :thumbsup:

gyiama
14-09-15, 20:12
Ρε παιδιά κάπου διάβασα οτι το PayPal άρχισε να δέχεται κάρτες ελληνικές απλα οτι έχουν περιορισμό τα 500ε τον μήνα.σημερα προσπάθησα να αγοράσω κατι αλλα οταν πήγα να πληρώσω μου έβγαλε οτι δεν γίνεται μ αυτη την κάρτα και να προσθέσω άλλη κάρτα.το δοκίμασε κανένας ξέρετε τπτ;

A8hnaios
14-09-15, 20:31
Το χω ακουσει κ γω αυτο εδω και 2 βδομαδες.....

Στη τραπεζα που ρωτησα δεν ηξεραν κατι....

EVERGET
14-09-15, 22:14
Σήμερα πλήρωσα κανονικά μέσω paypal (χωρίς το κόλπο του money request), με τον κλασικό ορθόδοξο τρόπο, τη συνδρομή μου στο BMW Car. Οπότε, κάντε τις αγορές σας ελεύθερα, προφανώς το "πλαίσιο" χαλάρωσε....

gnvsls
15-09-15, 07:27
Σήμερα πλήρωσα κανονικά μέσω paypal (χωρίς το κόλπο του money request), με τον κλασικό ορθόδοξο τρόπο, τη συνδρομή μου στο BMW Car. Οπότε, κάντε τις αγορές σας ελεύθερα, προφανώς το "πλαίσιο" χαλάρωσε....

Καλημερα!!!αν δεν κανω λαθος οι συνδρομες δεν ειχαν κοπει μεσω paypal!
Συνδρομες, διδακτρα και κατι ακομα πληρωνοντουσαν κανονικα!

Καπου διαβασα οτι απο σημερα ενδεχεται να χαλαρωσουν τα capital controls και θα γινονται κανονικα ολες οι συναλλαγες με ταβανι τα 500¤

JiMk86
15-09-15, 12:52
Μόλις έκανα αγορά από ebay, πληρωμή από paypal όλα κανονικά, με το παραδοσιακό τρόπο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
15-09-15, 13:09
Και το ebay ανοιχτό είναι μέσω paypal...;)

georggge46
15-09-15, 15:14
Με ποιας τραπεζας καρτες βρε παιδια ? Εγω παντως με καρτες της εθνικης δεν μπορεσα να κανω αγορα ...

JiMk86
15-09-15, 15:51
Πειραιώς


Sent from my iPhone using Tapatalk

friendgr
15-09-15, 20:58
Αγορασα πριν απο λίγο απο ebay με paypal με visa Εθνικής 900 ευρώ και δούλεψε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ όπως παλιά. !!

sheriff
15-09-15, 21:44
Προσπαθησα να κανω αγορα με mastercard της eurobank αλλα δεν τα καταφερα
Θα ηθελα να αγορασω αυτο που κοστιζει κατι λιγοτερα απο 30 ευρω,αν υπαρχει καποιος να του τα δωσω στο χερι και να μπορει να κανει την αγορα θα ημουν happy!

https://www.ebay.com/itm/8000LM-LED-5xCREE-XML-T6-Head-Front-Bicycle-Bike-Light-Headlight-Laser-Taillight-/121505080674?tfrom=121504876818&tpos=top&ttype=coupon&talgo=undefined

topmar
15-09-15, 22:06
Από Aliexpress ρε παιδιά πως θα γίνει να ψωνίσουμε;;

Sent from my Redmi Note 2

alexm
15-09-15, 22:56
Προσπαθησα να κανω αγορα με mastercard της eurobank αλλα δεν τα καταφερα
Θα ηθελα να αγορασω αυτο που κοστιζει κατι λιγοτερα απο 30 ευρω,αν υπαρχει καποιος να του τα δωσω στο χερι και να μπορει να κανει την αγορα θα ημουν happy!

https://www.ebay.com/itm/8000LM-LED-5xCREE-XML-T6-Head-Front-Bicycle-Bike-Light-Headlight-Laser-Taillight-/121505080674?tfrom=121504876818&tpos=top&ttype=coupon&talgo=undefined

Αγορασα εγω πριν λιγο με καρτα Εθνικης και ολα ΟΚ.
Κωστα εαν δεν κανεις κατι απο Αθηνα, μπορω να στο αγορασω εγω και να στο στειλω με το ΚΤΕΛ.

gyiama
15-09-15, 23:31
Τελικα πριν λιγο εκανα και γω αγορα με alphabank. αρχισαν να μπαινουν σε λειτουργεία σια σιγα ολες οι τράπεζες

Cobalt
16-09-15, 08:37
Τελικα πριν λιγο εκανα και γω αγορα με alphabank. αρχισαν να μπαινουν σε λειτουργεία σια σιγα ολες οι τράπεζες

δεν μπορώ να καταλάβω γιατι σε άλλους δουλευει και σε άλλους όχι, απο την ίδια τράπεζα....
εμένα με Alpha με τίποτα δεν δέχεται

gyiama
16-09-15, 12:12
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια τι συμβαίνει.προχθες που προσπάθησα δεν το δέχτηκε. Χθες στο ίδιο αντικείμενο στον ίδιο πωλητή δούλεψε κανονικά.σημερα το βραδυ θα δοκιμάσω άλλη μια αγορά και θα ενημερώσω

JiMk86
16-09-15, 12:31
Μόλις δοκίμασα να αγοράσω από ebay και δε δουλεύει πάλι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χρίστος
17-09-15, 14:11
και γω με πειραιως prepaid δε τη δεχεται.
Ακομα με το κολπακι του balance ειμαι!!

Lambros46
17-09-15, 14:41
Εγώ με Πειραιώς Prepaid αγόρασα κανονικά χθες και προχθές.

steliosm46
17-09-15, 15:14
Παιδια ενας φιλος προσπαθει με πειραιως prepaid και δεν μπορει.

πηρε τηλεφωνο στην τραπεζα και του ειπαν πως ακομη δεν εχουν ανοιξει για αγορες

ηλεκτρονικα, κοσμηματα και διαφορα αλλα δεν μπορουμε να αγορασουμε..

Δεν ξερω παραπανω τι ισχυει ακομη..

τι βλακες ειναι ρε ? δεν μπορω να καταλαβω το λογο που συνεχιζεται ακομη αυτη η μ@λ@κια!!!

friendgr
17-09-15, 15:19
για να μην αυξηθεί η εξάρτηση από το ELA. Εχουν (σχεδόν) ταβανιάσει τα ενέχυρα των τραπεζών που βάζουν σαν εγγύηση για να πάρουν ELA και αν τα αφήσουν ελεύθερα όπως πριν δεν θα έχουν αλλο "μαξιλάρι" να δανειστούν από ELA.
Επομένως μιάς κι έγινε το κλείσιμο, είναι ευκαιρία να το κρατήσουν ελεγχόμενο. Αγορά από το εξωτερικό = φεύγουν χρήματα εκτός χώρας.

gyiama
19-09-15, 14:37
Και πάλι η alphabank δεν δουλεύει.

Dermatis
19-09-15, 14:47
Και πάλι η alphabank δεν δουλεύει.

Προχτες εκανα μια παραγγελια για φιλο ενα κινητο 540 ευρω σημερα προσπαθησα να παραγγειλω κατι με 5 ευρω και δεν μπορω .....Eurobank:ranting2:

gyiama
19-09-15, 17:27
δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει και πως οδιυλευει αλλα εχω μπερδευτεί. μου εκανε ο πωλητης money recuest αλλα και παλι ενώ παω να πληρωσω δεν με αφηνει. το ιδιο συμβαινει και με τραπεζα Πειραιώς. δεν είναι το ιδιο συστημα με το κολπακι που ανεφερεται στην πρωτη σελιδα? η το ολο θεμα είναι να κανεις εσυ ο ιδιος request χρηματα ώστε να μεινουν στο balance?

gyiama
19-09-15, 19:10
τελικα εκανα το ''κολπο'' που κανουν ολοι πιο πανω και δουλεψε κανονικα. απ τα 110ε που ζητησα μπηκαν στο balance 105.27 δλδ κρατησαν 4,73ε

Χρίστος
20-09-15, 01:56
η κρατηση ειναι 90 λεπτα ανα συναλαγη και ακομα 4% περιπου του ποσου που δινεις.

friendgr
20-09-15, 09:38
3.4% για την ακρίβεια. Είναι το ποσοστό που κρατάει το paypal απο τους πωλητές.

E46 POWER
24-09-15, 03:25
Προχτες εκανα μια παραγγελια για φιλο ενα κινητο 540 ευρω σημερα προσπαθησα να παραγγειλω κατι με 5 ευρω και δεν μπορω .....Eurobank:ranting2:

μαλλον ξεπερασες το εβδομαδιαιο οριο αναληψεων και μαλλον ισχυει και στις μεταφορες τετοιου ειδους..

A8hnaios
26-09-15, 22:33
Επιτρέπεται η μεταφορά έως 500 ευρώ στο εξωτερικό μηνιαίως


Χείρα βοηθείας για το άνοιγμα λογαριασμών για φοιτητές και όσους καλούνται να εκπληρώσουν τη στρατιωτική τους θητεία - Τι θα ισχύσει για άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας - Πράσινο φως για πρόωρη μερική λήξη προθεσμιακής κατάθεσης - Τι προβλέπει νέα απόφαση που φέρει την υπογραφή του Ευ. Τσακαλώτου


https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/nea-xalarwsh-twn-capital-controls-epitrepetai-h-metafora-ews-500-eyrw-sto-ekswteriko-mhniaiws.3684768.html

Aγορες θα μπορεσουμε να κανουμε μεσω Ιντερνετ;;;;

katsaraios
26-09-15, 23:05
Τελικα ή ειναι το συστημα ανεπαρκες ακομη ή δεν ξερουν τι τους γινεται...
Εν συντομια....
Κατεθεσα μεσω e-banking της ΕΘΝΙΚΗΣ στον λογαριασμο που δεχεται πληρωμες το PAYPAL σε τραπεζα εξωτερικου...
Την ιδια ωρα που πηρα την αναφορα οτι το εμβασμα εγκριθηκε απο την ΕΘΝΙΚΗ και "εφυγαν" τα χρηματα απο τον λογαριασμο ταμιευτηριου μου ,ελαβα την αναφορα απο την PAYPAL οτι η συναλλαγη δεν ολοκληρωθηκε απο την τραπεζα μου...
τα χρηματα δεν υπαρχουν πουθενα...
:ranting2::ranting2::ranting2:
Στις συνεχεις τηλεφωνικες επικοινωνιες με την υποστηριξη της ΕΘΝΙΚΗΣ η απαντηση στο τελος ηταν οτι πρεπει να αποδεχτω οτι εξοδο προκυψει για την διερευνηση τους προς την ξενη τραπεζα για το εμβασμα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ......
Και φυσικα στην ερωτηση μου τι εννοειτε η απαντηση ηταν οτι δεν ξερουμε ειμαστε αλλη υπηρεσια....
Ε ειστε τσαπατσουληδες,σκατομυαλο ,ανεπαρκεις,ηλιθιοι τριμαλ@@κες μην πω τιποτα χειροτερο ,οπως αντιστοιχα οι παπαρες της ΠΕΙΡΑΙΩΣ που δεν τους ενοιαζε ουτε ειχαν τα μεσα να βρουν το 50ευρω που "εφαγε" το μηχανημα πληρωμης μεσα στην τραπεζα...
Ζωα σας πληρωνουμε με τα μνημονια ....

A8hnaios
28-09-15, 23:26
Moλις παρηγγειλα ενα κινητο απο το ιντερνετ 300 ευρω! Ολα καλα so far..... thumb

ΔημήτρηςΜ3
29-09-15, 01:45
Με τον παλιό κλασικό τροπο ;;;;

Cobalt
29-09-15, 08:37
και μένα τώρα δουλευει

alexm
29-09-15, 14:05
αγορα απο Γερμανια 120 ευρω με πιστωτικη της Εθνικης, καπουτ...
πληρωμη με paypal με την ιδια πιστωτικη Εθνικης, καπουτ...
πληρωμη με paypal με χρεωστικη της Πειραιως, ΟΚ!!!
μετα απο μια ωρα, αγορα 130 ευρω απο ebay με paypal με την πιστωτικη της Εθνικης, ΟΚ!!!

αλλα νταλα της Παρασκευης το γαλα... :ranting2:

A8hnaios
29-09-15, 15:11
Με τον παλιό κλασικό τροπο ;;;;

Δημητρη ναι με το παλιο τροπο χωρις Pay -pal,με χρεωστικη καρτα απευθειας(Αλφα)

A8hnaios
29-09-15, 17:22
Αγορα αλλο ενα κινητο απο τον ιδιο μολις τωρα! thumb

Με pay pal τωρα μεσω Αlpha bank

spaka
30-09-15, 14:15
Έχω προπληρωμένη κάρτα webuy της πείρεως. Είναι MasterCard και είναι εικονική. Την έχω συνδέσει με το PayPal εδώ και χρόνια. Τώρα προσπαθώ από χθες να πληρώσω κάτι στο gearbest και δε μπορώ μπορώ. Έχει κάνει κανείς παρόμοια συναλαγη με τέτοια κάρτα;

Lambros46
30-09-15, 15:32
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω παρόλο που τη προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα κάποια πράγματα από ebay(μικρής αξίας).Έκανα πάλι τη διαδικασία για verification (αυτή που σου χρεώνει προσωρινά με 1.5 ευρώ τη κάρτα) μπας και καταφέρω να τη κάνω να λειτουργήσει.

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Azurius
30-09-15, 18:02
Με χρεωστική του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου δεν μπορώ να κάνω τίποτα. (ακόμη...)

spaka
30-09-15, 18:28
Σκεφτηκα να συνδεσω το paypal κατευθειαν με τον λογαριασμο της πειρεως. Θα γινει λετε?

topmar
30-09-15, 22:05
Προς ενημέρωση, εχθές έκανα κανονικά αγορά από ξένο site, κινητό και πλήρωσα με PayPal συνδεδεμένη με Visa Πειραιώς, όπως τον καιρό προ CC.....

Οπότε κάτι αλλάζει...

I_MNL
01-10-15, 00:25
Μακάρι να το ελευθερώσουν τελείως!

Χρίστος
01-10-15, 02:51
Οι πληρωμες ανοιγουν και κλεινουν.
Διαβαζω και βλεπω οτι δεν υπαρχει σταθερη βελτιωση προς το καλυτερο και το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει ενοιμερωση....
Η γνωμη μου ειναι, καντε μεταφορα στο balance σας ενα σεβαστο ποσο που κρινετε οτι θα σας καλυψει για 1-2 μηνες και καντε ηρεμοι τις αγορες σας.

Αν μεχρι τοτε δεν εχει λυθει το θεμα με τα CC.... επαναλαβετε τη διαδικασια!!!

doctore
01-10-15, 20:15
Με χρεωστική του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου δεν μπορώ να κάνω τίποτα. (ακόμη...)

Με ΤΤ ως γνωστόν δεν πας πουθενά :D

zaharias
01-10-15, 20:41
Μολις εκανα μια αγορα απο ebay uk 22 ευρω με prepaid Πειραιως με το κλασικο τροπο και δουλεψε..

Lambros46
01-10-15, 21:35
Μολις εκανα μια αγορα απο ebay uk 22 ευρω με prepaid Πειραιως με το κλασικο τροπο και δουλεψε..

Όταν λες με το κλασσικό τρόπο εννοείς απευθείας με χρεωστική/πιστωτική και οχι μέσω paypal?

zaharias
01-10-15, 21:50
Όταν λες με το κλασσικό τρόπο εννοείς απευθείας με χρεωστική/πιστωτική και οχι μέσω paypal?

Με το κλασικό τροπο που γινόταν παλιά μέσω PayPal προ capital control εποχη εννοώ... Χαχαχαχα!

Lambros46
01-10-15, 22:03
Με το κλασικό τροπο που γινόταν παλιά μέσω PayPal προ capital control εποχη εννοώ... Χαχαχαχα!

Ααααα οκ :) . Εμένα δεν λέει να δουλέψει με τίποτα πάντως.Ούτε με prepaid ούτε με χρεωστική :thumbsdown::thumbsdown:

spaka
01-10-15, 23:07
We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard x-xx02.

Αυτο μου βγαζει συνεχεια. Λετε να ειναι θεμα της καρτας μου ή ειναι απο τα capital control?
Εννοειτε οτι εχει υπολοιπο.

katsaraios
01-10-15, 23:59
Διαβαζονται απο κατω προς τα πανω ..
13 ΗΜΕΡΕΣ μετα ουτε σεντ....
Μπουρ@@λο και γραψ******νη


contact.center@nbg.gr

Add to contacts

9:30 AM






To: kal@hotmail.com


contact.center@nbg.gr


Αξιότιμε κύριε Καλ



Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έχει ήδη γίνει από την αρμόδια υπηρεσία της Τράπεζάς μας, αποστολή μηνύματος προς την πληρώτρια Τράπεζα, ζητώντας την ακύρωση του εμβάσματος και την επιστροφή των χρημάτων.



Θα σας ενημερώσουμε για οποιαδήποτε εξέλιξη, με νεότερο μήνυμά μας, το συντομότερο δυνατό.



Παραμένουμε στη διάθεσή σας
9/30/2015



To: contact.center@nbg.gr

Εκτος της ηλεκτρονικης υποστηριξης η οποια ειναι ανεπαρκεστατη και χωρις καμια ενημερωση ,υπαρχει καποια υπηρεσια που μπορω να παω ο ιδιος να δω τι θα γινει με τα χρηματα μου που μου οφειλη η τραπεζα σας??
Πρεπει να απευθυνθω σε καταστημα ή σε καποια κεντρικη υπηρεσια?


--------------------------------------------------------------------------------
From: contact.center@nbg.gr
To: kal@hotmail.com
Subject: FW: Εμβασμα
Date: Wed, 30 Sep 2015 09:32:32 +0000



Αξιότιμε κύριε Καλ



Σας ενημερώνουμε πως έχουμε προωθήσει εκ νέου το μήνυμα σας στην αρμόδια Ομάδα Παρακολούθησης Εντολών της Τράπεζας μας για ενέργειες αρμοδιότητας τους.



Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.




Με εκτίμηση,



NBG

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ /

NATIONAL BANK OF GREECE

Δ-ΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ & ΕΝΑΛ. ΔΙΚΤΥΩΝ /

E-BUSINESS & ALTERNATIVE CHANNELS DIVISION (021)

T: 18 18 18 / +30 210 48 48 48 4

F: +30 210 4806865

www.nbg.gr



-----Μessage from National Bank of Greece535-----







From: GEORGE KAL [mailto:kal@hotmail.com]
Sent: Tuesday, September 29, 2015 4:52 PM
To: CONTACT CENTER
Subject: Εμβασμα




Παρακαλω να με ενημερωσετε αν εχετε στειλη αιτημα διερευνησης για το εμβασμα 70053925017 σε τραπεζα του εξωτερικου το οποιο εκκρεμει .
Εχουμε επικοινωνησει σχετικα στις 25/9
Ευχαριστω
Γιωργος Καλ

katsaraios
02-10-15, 04:57
18/9/2015 15:04 11VYNDNHERQRT98

-94,00 €
λογαριασμός Εντολέα

GR26011........................................... ......

KAL.......... GEORGIOS DIMITRIOS


λογαριασμός Δικαιούχου

GR9808100010000601817360023

PAYPAL PTE LTD


ποσό εμβάσματος

- 94,00 €

προμήθεια - έξοδα

- 2,10 €

αριθμός εμβάσματος

70053925017

Απο τις 18/9 :ranting2::ranting2::ranting2:

Φυσικα τα λαμογια καρπωνονται και την προμηθεια ....
Ξεφτιλες

friendgr
02-10-15, 14:31
We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard x-xx02.

Αυτο μου βγαζει συνεχεια. Λετε να ειναι θεμα της καρτας μου ή ειναι απο τα capital control?
Εννοειτε οτι εχει υπολοιπο.

Δεν έχει πρόβλημα η κάρτα. Αυτό είναι το μήνυμα που βγάζει.

katsaraios
02-10-15, 22:30
Δεν έχει πρόβλημα η κάρτα. Αυτό είναι το μήνυμα που βγάζει.
Ειναι περιπου το ιδιο με το δικο μου προβλημα ,μονο που εσενα ευτυχως δεν σου τραβηξαν χρηματα απο τον λογαριασμο...
Ειναι θεμα τραπεζας ,η καρτα ειναι οκ...

A8hnaios
17-10-15, 16:55
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/capitalekklisia-1.jpg

Η προσέγγιση κυβέρνησης-Εκκλησίας, φαίνεται ότι δεν έμεινε μόνο στις αβρότητες μεταξύ του υπουργού Παιδείας Νίκου Φίλη και του Αρχιεπίσκοπου Αθηνών Ιερωνύμου, κατά τη συνάντησή τους την περασμένη εβδομάδα.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ της 28ης Σεπτεμβρίου, επιτρέπονται πλέον αναλήψεις μετρητών για τις Μητροπόλεις έως του ποσού των δέκα χιλιάδων (10.000) ευρώ και για την Αρχιεπισκοπή Αθηνών έως είκοσι χιλιάδων ευρώ (20.000) μηνιαίως.

Η απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών αναρτήθηκε και ως Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Το σκεπτικό του υπουργείο θα μπορούσε να αιτιολογείται στα παρακάτω. Στην τελευταία απόφαση Τσακαλώτου στις 25 Σεπτεμβρίου για χαλάρωση των capital controls υπήρχε πρόβλεψη για τους εράνους, ως εξής:

"Η νέα απόφαση επιτρέπει το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού όψεως, για το σκοπό της διενέργειας εράνων, στο όνομα και υπέρ συγκεκριμένων φυσικών προσώπων που πάσχουν από ανίατες ασθένειες.

Για το άνοιγμα λογαριασμού, προσκομίζεται η απόφαση του Υπουργού Υγείας με την οποία εγκρίνεται η διενέργεια του συγκεκριμένου εράνου και προσδιορίζονται οι δικαιούχοι. Επίσης, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού για τη διενέργεια εράνων γενικού φιλανθρωπικού σκοπού ή εκτέλεσης έργου κοινής ωφελείας.

Για το άνοιγμα λογαριασμού, προσκομίζεται η απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης,με την οποία δόθηκε η έγκριση διενέργειας του εράνου και στην οποία προσδιορίζονται οι δικαιούχοι του λογαριασμού και κάθε σχετικό θέμα με την διαχείρισή του, εντός του πλαισίου λειτουργίας των ιδρυμάτων και των υφιστάμενων περιορισμών που προβλέπονται με τις διατάξεις της παρούσας Πράξης".

Είναι πιθανό λοιπόν, η ρύθμιση αυτή του Υπουργείου για τις Μητροπόλεις να συνδέεται με την απόφαση Τσακαλώτου περί εράνων, ωστόσο δεν επεξηγεί, ούτε δικαιολογεί την προνομιακή εξαίρεση της Εκκλησίας, για την οποία άλλωστε μέχρι τώρα δεν έχουν δοθεί περαιτέρω διευκρινήσεις.

Από το ΦΕΚ Β' 2100/25-09-2015 όπως αναρτήθηκε στο taxheaven:

Τροποποίηση των περιορισμών στην ανάληψη μετρητών και στην κίνηση κεφαλαίων που θεσπίστηκαν με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της 18ης Ιουλίου 2015 (Α΄ 84), όπως ισχύει, ως εξής:

ιθ. Αναλήψεις μετρητών από Μητροπόλεις έως του ποσού των δέκα χιλιάδων (10.000) ευρώ μηνιαίως, από ένα πιστωτικό ίδρυμα και από έναν λογαριασμό, με την προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης του νομίμου εκπροσώπου τους ότι δεν έχουν πραγματοποιήσει ανάληψη εντός του τρέχοντος μηνός από άλλο λογαριασμό του ιδίου ή άλλου πιστωτικού ιδρύματος. Οι ως άνω συναλλαγές θα διεκπεραιώνονται απευθείας από το δίκτυο των καταστημάτων των πιστωτικών ιδρυμάτων.

κ. Αναλήψεις μετρητών από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών έως του ποσού των είκοσι χιλιάδων (20.000) ευρώ μηνιαίως, από ένα πιστωτικό ίδρυμα και από έναν λογαριασμό με την προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης του νομίμου εκπροσώπου της ότι η Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών δεν έχει πραγματοποιήσει ανάληψη εντός του τρέχοντος μηνός από άλλο λογαριασμό του ιδίου ή άλλου πιστωτικού ιδρύματος. Οι ως άνω συναλλαγές θα διεκπεραιώνονται απευθείας από το δίκτυο καταστημάτων των πιστωτικών ιδρυμάτων. H ευθύνη ορθής υλοποίησης της εγκριτικής διαδικασίας των ως άνω ιζ) έως κ) περιπτώσεων από το δίκτυο των καταστημάτων των πιστωτικών ιδρυμάτων παραμένει στις διοικήσεις αυτών, οι οποίες πριν την εφαρμογή της παρούσας οφείλουν να μεριμνήσουν για τη θέσπιση των κατάλληλων διαδικασιών που θα διασφαλίζουν τη σύννομη διενέργεια των συναλλαγών που θα πραγματοποιούνται απευθείας από το δίκτυό τους.

Η ανακοίνωση στον επίσημο ιστότοπο της Εκκλησίας της Ελλάδος:

"Περί ἀποφάσεως τοῦ Ὑπουργοῦ Οἰκονομικῶν ὡς πρός τά κατΆ ἐξαίρεσιν ἐπιτρεπόμενα ποσά ἀναλήψεως μετρητῶν διά τήν Ἱεράν Ἀρχιεπισκοπήν Ἀθηνῶν καί τάς Ἱεράς Μητροπόλεις"

(29/9/2015).

Πρωτ. 4705

Ἀριθμ. Διεκπ. 2122

Ἀθήνῃσι 29ῃ Σεπτεμβρίου 2015

Διά τοῦ παρόντος διαβιβάζομεν Ὑμῖν τήν ὑπΆ ἀριθμ. Γ.Δ.Ο.Π. 0001258ΕΞ 2015/Χ.Π.2672 ἀπόφασιν τοῦ Ἀξιοτίμου κ. Ὑπουργοῦ Οἰκονομικῶν, ὑπό τόν τίτλον «Ρυθμίσεις θεμά-των περιορισμών στην ανάληψη μετρητών και τη μεταφορά κε-φαλαίων», δημοσιευθεῖσαν εἰς τό ὑπΆ ἀριθμ. 2100/ 25.9.2015 Φύλλον τῆς Ἐφημερίδος τῆς Κυβερνήσεως, τεῦχ. Β΄, ὡς καί τό ἀπό 28.9.2015 σχετικόν Δελτίον Τύπου τοῦ Ὑπουργείου Οἰκονομικῶν, συμφώνως πρός τά ὁποῖα (παράγρ. 1, ἐδ. ιθ και κ), κατΆ ἐξαίρεσιν τῶν ἐπιβληθέντων περιορισμῶν κινήσεως κεφαλαίων, ἐπιτρέπονται πλέον ἀναλήψεις μετρητῶν διά τάς Ἱεράς Μητροπόλεις ἕως τοῦ ποσοῦ τῶν δέκα χιλιάδων (10.000) εὐρώ καί διά τήν Ἱεράν Ἀρχιεπισκοπήν Ἀθηνῶν ἕως εἴκοσι χιλιάδων εὐρώ (20.000) μηνιαίως, ἐξ ἑνός πιστωτικοῦ ἱδρύματος καί ἐξ ἑνός λογαριασμοῦ, ἐπί τῇ προσκομίσει ὑπευθύνου δηλώσεως τοῦ νομίμου ἐκπροσώπου αὐτῶν, ὅτι δέν ἔχουν πραγματοποιήσει ἀνάληψιν ἐντός τοῦ τρέχοντος μηνός ἐξ ἄλλου λογαριασμοῦ τοῦ ἰδίου ἤ ἄλλου πιστωτικοῦ ἱδρύματος. Αἱ ὡς ἄνω συναλλαγαί θά διεκπεραιοῦνται ἀπΆ εὐθείας διά τοῦ δικτύου τῶν καταστημάτων τῶν πιστωτικῶν ἱδρυμάτων.

Υπενθυμίζεται ότι στις 29 Σεπτεμβρίου, ο Ν. Φίλης είχε συνάντηση με τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο, κατά την οποία ανέφερε μεταξύ άλλων, ότι η κυβέρνηση εκτιμά το ανθρωπιστικό έργο της εκκλησίας και ότι ελπίζει σε καλή συνεργασία κράτους - εκκλησίας για τη χρήση της εκκλησιαστικής περιουσίας για το δημόσιο συμφέρον.

Χαρακτήρισε ειλικρινή και γόνιμη τη συνάντηση και τόνισε ότι έγινε ανταλλαγή απόψεων και ότι οι σχέσεις Πολιτείας και Εκκλησίας είναι "μόνιμες και αγαθές και οι ρόλοι τους ξεκάθαροι και διακριτοί".

Ο υπουργός Παιδείας έκανε αναφορά στη λειτουργία της επιτροπής για τις σχέσεις Εκκλησίας και Πολιτείας και σημείωσε ότι "η κυβέρνηση έχει άριστες σχέσεις με την Εκκλησία, προς όφελος και του ελληνικού λαού".

kplc16
31-10-15, 12:54
καλημέρα. Εστειλα έμβασμα στην Ιταλία 290 ευρώ. Τα χρήματα δε έφτασαν ποτέ στο συνεργάτη μου. Η Εθνική κράτησε προμήθεια 7 ευρώ .Αιτήθηκα έρευνα εμβάσματος και τελικά η εθνική μου επέστρεψε 270 ευρώ. Συνολικά είχα μια απώλεια 27 ευρώ κι η δουλειά μου δεν έγινε. Το paypal άλλες φορές δέχεται τη πιστωτική της εθνικής master card κι άλλες όχι. Αγόρασα μέσω ebay εναν φωτογραφικό φακό 830ε και δε με αφησε να αγοράσω αντικειμενο του 1,5ε. Εστειλα 2 φορές σε email ενός συνεγάτη της Ιταλίας 2 φορές από 300ε.

Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Μου φαίνεται η καλύτερη λύση είναι η δοκιμη με το κολπο στο paypal balance ένα ποσό περίπου 20 ευρώ και στη συνέχεια αν δουλέψει, ένα ποσό 3000

stef
31-10-15, 13:07
To paypal balance τι κάνεις?
Πρέπει να χεις στο εξωτερικό λογαριασμό?
Δεν το χω παρακολουθήσει το θέμα...

Χρίστος
31-10-15, 14:37
διαβασε το 8 ποστ μου στεφανε.
ειναι πολυ απλο και προσωπικα απο τη πρωτη μερα μου δουλευει απροβληματιστα με καρτα απο πειραιως

stef
01-11-15, 08:57
διαβασε το 8 ποστ μου στεφανε.
ειναι πολυ απλο και προσωπικα απο τη πρωτη μερα μου δουλευει απροβληματιστα με καρτα απο πειραιως


Από ότι κατάλαβα μπορεί να γίνει και με credit card εκτός της Debit?

Χρίστος
01-11-15, 15:38
ναι stef κανονικα

topmar
01-11-15, 17:39
Για την Πειραιώς που αναφέρθηκε, επιβεβαίωση και από μένα για τον τρόπο που αναφέρει ο Χρίστος..... Και με προπληρωμένη κάρτα που εκδίδεται στο λεπτό από Η/Υ κιόλας....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

steliosm46
01-11-15, 18:39
Παιδια τι γινεται παλι διακοψανε τις αγορες? την προηγουμενη βδομαδα εκανα αγορες κανονικά με την καρτα και τωρα δεν μπορω να κανω ουτε

με την προπληρωμενη ουτε με την καρτα ΑΤΜ. Τι γινεται παλι μας δουλεύουν κανονικά ρε πο@στη μου

JiMk86
01-11-15, 20:39
Παιδια τι γινεται παλι διακοψανε τις αγορες? την προηγουμενη βδομαδα εκανα αγορες κανονικά με την καρτα και τωρα δεν μπορω να κανω ουτε

με την προπληρωμενη ουτε με την καρτα ΑΤΜ. Τι γινεται παλι μας δουλεύουν κανονικά ρε πο@στη μου

Στέλιο δώσε μου τα λεφτά να στα πάρω να τελειώνεις, τι κάθεσαι κ σκας...:cheers:

Έχω πάρει με το κανονικό τρόπο προσθήκες για πίσω, και να μη δουλέψει θα το κάνουμε με τον άλλο τρόπο ;)

Χρίστος
01-11-15, 20:47
εγω δοξα το θεο δεν εχω κανενα προβλημα. το μονο μου θεμα ειναι οτι φοβαμαι μν το μπλοκαρουν και αυτο το κολπακι και αγοραζω σα τρελος.

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε περιμενω 47 πακετα!!!!

katsaraios
02-11-15, 05:04
Παιδια τι γινεται παλι διακοψανε τις αγορες? την προηγουμενη βδομαδα εκανα αγορες κανονικά με την καρτα και τωρα δεν μπορω να κανω ουτε

με την προπληρωμενη ουτε με την καρτα ΑΤΜ. Τι γινεται παλι μας δουλεύουν κανονικά ρε πο@στη μου

Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με την δικη μου συνδεδεμενη με το papal χρεωστικη ...
Ενω αγορασα καποια πραγματα μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα τωρα δεν αφηνει καμια συναλλαγη για πληρωμη..
Φυσικα επειδη την πατησα δεν ξανακανω μεταφορα στο balance του paypal απο Εθνικη ...
:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Apostolos
02-11-15, 09:27
Η τράπεζα Πειραιώς επιτρέπει την αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό μέχρι του ποσο των 500ευρώ ΑΝΑ ΜΗΝΑ. Αυτό που μπορείτε να κάνετε (και αυτό κάνω και εγώ) μπορείτε να αποστείλετε και να κάνετε "upload" 500ευρώ στον λογαριασμό σας στην Paypal εύκολα και απλά αποστέλοντας μέσα απο το e-banking σας (winbank.gr) στη συγκεκριμένη περίπτωση το ποσό αυτό στην Paypal. Θα δείτε αν πάτε στο menu της Paypal - My account - Top Up - Add money (takes a few days) και κάνετε κλικ θα σας εμφανίσει τα στοιχεία της Paypal στην οποία μπορείτε να κάνετε αποστολή του εμβάσματος και σε 2 εργάσιμες ημέρες τα λεφτά θα είναι ήδη διαθέσιμα στην paypal (θα σας έρθει ενημερωτικό email ότι τα χρήματα σας είναι πλέον διαθέσιμα. ΠΡΟΣΟΧΗ, η αποστολή των χρημάτων δια μέσω winbank.gr που πάτε να εκτελέσετε θα πρέπει να γίνει από τον λογαρισαμό εκείνο, (μπορεί να έχετε πέραν του ενός λογαρισμού στην ίδια τράπεζα), που είναι συνδεμένη και η κάρτα σας στην paypal ώστε να μπορέσει η paypal να κάνει πιστοποίηση-ταυτοποίηση των στοιχείων σας. Η προμήθεια του εμβάσματος έιναι μόλις 1 ευρώ!!! :) :)

PayPal transfer recipient information

Payee PayPal Europe
Payee's bank Deutsche Bank
PayPal IBAN DE16120700883002948869
BIC DEUTDEDBPAL

Καλές αγορές :original::original::thumbsup:

Dathanaso
02-11-15, 22:09
Kαταφερα και εκανα αγορα μεσω paypal και μεσω καρτας χωρις paypal απο το banggood.

JiMk86
09-11-15, 15:25
Μόλις πήγα να κάνω αγορά από ebay και με τον κλασικό τρόπο δεν έγινε, έγινε με μεταφορά στο paypal μέσω πιστωτικής.

stef
09-11-15, 20:13
Μόλις πήγα να κάνω αγορά από ebay και με τον κλασικό τρόπο δεν έγινε, έγινε με μεταφορά στο paypal μέσω πιστωτικής.


Εννοείς με 2ο mail account ή κάτι άλλο;

JiMk86
09-11-15, 21:03
Εννοείς με 2ο mail account ή κάτι άλλο;


Ναι που κάνεις request money σε 2ο mail.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χρίστος
12-11-15, 00:12
Ευτυχως (λογω καποιων συμφαιροντων ειμαι σιγουρος) ο τροπος που ειπαμε εδω παιζει ακομα στους περισσοτερους απο μας.

Εγω προσωπικα 1 φορα το μηνα φορτιζω το balance μου κανονικα χωρις προβλημα με πειραιως.

ntinos
12-11-15, 12:03
Εμενα παντως δουλευει κανονικα το paypal, χωρις πατεντες...

CHKO3CI
26-01-16, 21:09
Αγορα απο ebay σημερα,πιστωτικη eurobank.....μετα απο 50-60 προσπαθειες.Μαλλον ειμαστε χρησιμοι,για να βοηθησουμε το κινεζικο χρηματιστηριο :th_Laie_67-1: Η μετα την χθεσινη αναβαθμιση απο τους S & P ανοιξαν πορτες.......:thumbsup:

Skyline_IS
27-01-16, 08:55
Θέλω να κάνω αγορά από το ebay.com και δεν εχω επιλογή πέραν της αγοράς μέσω Paypal.

Ακολούθησα την κανονική οδό αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Δοκίμασα τον τρόπο που αναφέρεται στον παρών thread αλλά ούτε έτσι δουλέυει.
Δοκίμασα και με πειραιώς χρεωστική αλλά και με american express χρεωστική αλλά μάταια.

Οταν δοκιμάζω με πειραιώς μου βγάζει "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number."

και στην περίπτωση της american express "We're sorry, the card issuer declined your purchase using card American Express x-xxxx. Please enter a new credit or debit card to continue payment."

τι μπορώ να κάνω? :ranting2:

Loukas
27-01-16, 12:11
Θέλω να κάνω αγορά από το ebay.com και δεν εχω επιλογή πέραν της αγοράς μέσω Paypal.

Ακολούθησα την κανονική οδό αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Δοκίμασα τον τρόπο που αναφέρεται στον παρών thread αλλά ούτε έτσι δουλέυει.
Δοκίμασα και με πειραιώς χρεωστική αλλά και με american express χρεωστική αλλά μάταια.

Οταν δοκιμάζω με πειραιώς μου βγάζει "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number."

και στην περίπτωση της american express "We're sorry, the card issuer declined your purchase using card American Express x-xxxx. Please enter a new credit or debit card to continue payment."

τι μπορώ να κάνω? :ranting2:
Ενδεχομενως να ειχες χρησιμοποιησει τις καρτες για αγορα μεσω paypal στο παρελθον.εφοσον τις ειχες συνδεσει καποια στιγμη στο λογαριασμο σου το συστημα τις απορριπτει.δοκιμασε με καποια αλλη χρεωστικη κανενως φιλου σου πχ..επισης κατα την πληρωμη στον εαυτο σου(που φτασαμε τελικα) βεβαιωσου οτι εχεις αποσυνδεθει απο τον λογαριασμο σου στην paypal...

wheelman
27-01-16, 13:18
Οι λύσεις που πάιζουν δυνατά αυτη την στιγμή είναι Δυο,
κ έχουν τα υπερ κ τα κατά τους.


Προπληρωμένη κάρτα Revolut
Συνδεση καταθετικού λογαριασμού όπου ο δικαιούχος ειναι αυτος που έχει τον λογαριασμό στο paypal.


Με την κάρτα θα πλήρωσετe τα έξοδα για TopUp αλλα θα γλυτώσεται απο
την μετατροπή συναλλαγματος, αφου πολλοί λένε ότι έχει καλύτερο fx rate απο το paypal.

Με την σύνδεση καταθετικού λογ/σμού
(αν δεν εχεται ήδη, καλείτε στο support του paypal και το κάνουν σε μερικα λέπτα)
εχετε λιγότερα εξοδα για το εμβασμα, αφου μεσω ebanking οι Eurobank & NBG το στελνουν μέσω Sepa αλλα θα επιβαρύνεστε το κόστος μετροπής συναλλαγματος του paypal αφου θα πληρώνετε μέσω του Paypal Balance.

Μέχρι 500¤ /μήνα υπάρχει νόμιμος κ ηθικός τρόπος εδώ κ καιρό λοιπόν.

stef
27-01-16, 15:42
Άρα μηνιαίες αγορές με το account μας paypal μέχρι 500¤ περνάνε κανονικά;

wheelman
27-01-16, 15:55
Άρα μηνιαίες αγορές με το account μας paypal μέχρι 500¤ περνάνε κανονικά;


Αν οι αγορές πληρωθούν απο το Balance του Paypal,
Ναί, περνάνε κανονικά.


Αν οι αγορές πληρωθούν μέσω του paypal,
αλλα με χρέωση συνδεδεμένης σε αυτό κάρτας που έχει εκδοθεί απο αλλοδαπό Π.Ι.
Ναι, περνάνε κανονικά.


Αν οι αγορές πληρωθούν μέσω του paypal,
αλλα με χρέωση συνδεδεμένης σε αυτό κάρτας που έχει εκδωθεί απο Ημεδαπό Π.Ι.

Τότε εξαρτάτε απο το MCC του Εμπόρου,καθώς για ορισμένες κατηγορίες αγαθών ισχύει ακόμη απαγορευση.
Επιπροσθέτως, ακόμη και αν ο εμπορος έχει κωδικό που να επιτρέπονται οι συναλλαγές,
τότε πρέπει να λαμβάνεται σαν πατράμετρος και το διαθέσιμο ημερήσιο όριο του κάθε Π.Ι.
το οποίο οριζεται μεν σε καθημερινη βάση απο την ΤΤΕ αλλα δεν είναι ανακοινώσιμο.


Αυτά γνωρίζω εγώ, ελπίζω να βοήθησα.

stef
27-01-16, 17:19
Ευχαριστώ πολύ.
Ήσουν κατατοπιστικότατος
Ξέρουμε ποιες κατηγορίες αγαθών ισχύει ακόμη απαγόρευση;

wheelman
27-01-16, 19:15
Ευχαριστώ πολύ.
Ήσουν κατατοπιστικότατος
Ξέρουμε ποιες κατηγορίες αγαθών ισχύει ακόμη απαγόρευση;

Δες την παραγροφο 7 στο επισυναπτόμενο

zaharias
01-03-16, 10:16
Εγω ενω αγοραζα κανονικα με προπληρωμενη Πειραιως και προσφατα συνδεσα και μια πιστωτικη της ιδιας τραπεζας (προλαβα εκανα 1-2 αγορες), μπηκα σημερα και δεν μπορω να αγορασω ουτε με τη μια ουτε με την αλλη.. (επομενη λυση ειναι το balance).

I_MNL
01-03-16, 19:16
Η κατάσταση είναι πραγματικά απαραδεκτη.
Ο πατέρας μου ένα βιβλιαράκι ήθελε να αγοράσει από την amazon, αξίας 20 ευρώ και η κάρτα του δεν γίνεται αποδεκτη.:ranting2: εδώ και 10 μέρες.
Οπότε σήμερα έβαλα την δική μου καρτα (Αγγλίας) και ολα καλά, ούτε γάτα ούτε ζημιά

A8hnaios
22-03-16, 00:31
ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Π@ΥΤΑΝΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ... «ΘΕΛΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ»... Γ@ΜΩ ΤΑ CAPITAL CONTROL ΣΑΣ...!!!




https://www.youtube.com/watch?v=X50ulyUJsOk

DIM27
22-03-16, 06:53
Δεν εχει και αδικο.Τα σκορπισανε σε θαλασσοδανεια σε διαφορους Αρσενιους και κατι δηθεν τυπου L@@is G@v@l@s στην καθε "κουτση Μαρια" σε διακοποδανεια και καρτες ηρθε και το κουρεμα των ομολογων και στεγνωσαντα παντα.Ευτυχως υπηρχαν εκτος τραπεζων καποια χρηματα και ψιλοσωθηκε η παρτιδα,τουλαχιστον το φρικτο πρωτο καιρο.-

friendgr
22-03-16, 10:48
Μήπως όμως ανήκει στο 36%;;; Διότι ΑΝ ανήκει πρέπει να κάνει τουμπεκί.

A8hnaios
22-03-16, 12:37
Σιγά μη το παραδεχτεί...

Σημερα κανενας δεν εχει ψηφισει τσίριζα

A8hnaios
04-08-17, 21:49
Ας δουμε πως ...χαλαρώνουν, δήθεν, τα capital controls... :whistle: :whistle:

A8hnaios
27-09-18, 17:40
Προς πλήρη άρση των capital control – Ελεύθερη η ανάληψη μετρητών


Χαλαρώνουν κι άλλο τα capital control, τρία χρόνια μετά την επιβολή τους. Αίρονται πλήρως οι περιορισμοί στις αναλήψεις, αλλά μόνο στο εσωτερικό της χώρας (έως τώρα το όριο αναλήψεων ήταν 5.000 ευρώ).

Πλέον, θα επιτρέπεται η εξ ολοκλήρου εξαγωγή στο εξωτερικό κεφαλαίων που αποτελούν κέρδος από επενδύσεις που έχουν γίνει στην Ελλάδα, θα αυξηθεί από τις 3.000 στις 10.000 το ποσό που μπορεί να μεταφέρει φυσικό πρόσωπο ανά ταξίδι στο εξωτερικό, ενώ θα επιτραπεί η εξαγωγή ποσών έως 100.000 ευρώ (από 40.000 ευρώ σήμερα), τα οποία αφορούν συναλλαγές νομικών προσώπων ή επιτηδευματιών προς το εξωτερικό στο πλαίσιο των επιχειρηματικών τους δραστηριοτήτων

(Δε μπορει να πας σε εκλογες με cc)

A8hnaios
27-09-18, 22:26
Τι λέει το άτομο ρε!!!
Σκεπτικό που έχουν ε;

Πρώτη φορά κ τέλος...



https://youtu.be/CB8WABiu-A4

Thomelef
08-10-18, 12:31
αυτούς ξέρουμε, αυτούς εμπιστευόμαστε...