PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] λαμπακι airbag?



G_kaliteros
16-05-10, 13:21
καλησπερα!!
μου αναψε το λαμπακι του αεροσακου! λογικα θα ειναι το γνωστο προβλημα με τους αισθητηρες στα καθίσματα?
Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?
Θα το τσεκαρω τη Δευτερα..Να δω ακριβώς τι ειναι...ξερει καποιος τιποτα??

ευχαριστω!!

HULK
16-05-10, 13:38
Πηγαινε να στο σβησουν αλλα καποια στιγμη θα αναψει παλι.

dimtz
16-05-10, 13:39
καλησπερα!!
μου αναψε το λαμπακι του αεροσακου! λογικα θα ειναι το γνωστο προβλημα με τους αισθητηρες στα καθίσματα?
Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?
Θα το τσεκαρω τη Δευτερα..Να δω ακριβώς τι ειναι...ξερει καποιος τιποτα??

ευχαριστω!!

στο δικο μου φιλε μια αναβε μια εσβηνε και τελικα ηταν η ταινια αισθητηρας στο καθισμα του συνοδηγου το αλλαξα και ολα οκ :original:

BILL007
16-05-10, 13:40
Aμα το αμάξι δεν μπει στο διαγνωστικό,διάγνωση εξ'αποστάσεως δεν έγινε ποτέ ως τώρα.

Αν όντως είναι ο αισθητήρας κατάληψης συνοδηγού τότε δύο λύσεις υπάρχουν:

1) H φτηνή, βάζεις ένα τέτοιο https://cgi.ebay.de/BMW-E36-E39-E46-E38-Z3-Airbag-Sitzerkennung-Sitz-Matte-/220512828575?cmd=ViewItem&pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item335796bc9f και φτιάχνει,ΑΛΛΑ σε περίπτωση τράκας θα ανοίξουν όλοι οι αερόσακοι και όχι επιλεκτικά βάσει της μεριάς του τρακαρίσματος

2) Η ακριβή, αλλάζεις αισθητήρα κατάληψης με κόστος μαζί με εργασία περί τα 200 ευρώ πάνω κάτω...Αν θυμάμαι καλά και αν δεν έχουν ανέβει τα ανταλλακτικά...

G_kaliteros
16-05-10, 13:44
στο δικο μου φιλε μια αναβε μια εσβηνε και τελικα ηταν η ταινια αισθητηρας στο καθισμα του συνοδηγου το αλλαξα και ολα οκ :original:

φιλε μου με τι κοστος το αλλαξες εσυ?

bill_m3
16-05-10, 13:46
φιλε μου με τι κοστος το αλλαξες εσυ?

Και εγώ στα 200 και κάτι αν θυμάμαι καλά!

G_kaliteros
16-05-10, 13:48
Και εγώ στα 200 και κάτι αν θυμάμαι καλά!

ποπο!!! κριμα ρε γμτ μια 200αρα τωρα....:shok::shok:
με βλεπω για το μαραφετη ποιο πανω! που ποσταρε ο βασιλης!!

dimtz
16-05-10, 13:49
φιλε μου με τη κοστος το αλαξες εση?

απ οτι μου ειχε πει ο μηχανικος εχει αγορα 120 euro εγω δεν πληρωσα τιποτα διοτι το αγορασα μεταχειρισμενο το αυτοκινητο και παρουσιαστικε την δευτερη μερα που το πηρα (ειχα 1 χρονο εγγυηση)

Dathanaso
16-05-10, 16:57
ποπο!!! κριμα ρε γμτ μια 200αρα τωρα....:shok::shok:
με βλεπω για το μαραφετη ποιο πανω! που ποσταρε ο βασιλης!!

Εγω αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με την φθηνη λυση.
Αν τυχει να ανοιξουν οι αεροσακοι ας ανοιξουν ολοι.

ART1
16-05-10, 20:38
καλησπερα!!
μου αναψε το λαμπακι του αεροσακου! λογικα θα ειναι το γνωστο προβλημα με τους αισθητηρες στα καθίσματα?
Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?
Θα το τσεκαρω τη Δευτερα..Να δω ακριβώς τι ειναι...ξερει καποιος τιποτα??

ευχαριστω!!
μπορει ομως να μην ειναι απο τους αισθητηρες στα καθισματα αλλα και απο την καλωδιωση που βρισκεται μεσα στον αεροσακο στο τιμονι.αν ειναι απο εκει κοστος 50 ευρω.

G_kaliteros
16-05-10, 20:52
μπορει ομως να μην ειναι απο τους αισθητηρες στα καθισματα αλλα και απο την καλωδιωση που βρισκεται μεσα στον αεροσακο στο τιμονι.αν ειναι απο εκει κοστος 50 ευρω.

θα παω αυριο μια βολτα το πρωι να δω απο που ειναι ακριβος αμα ειναι κανα 50αρικο εχει καλος μακαρη να ειναι απο κει!! αλιος θα βαλω το μαραφετη το αλλο!!:whistle:

G_kaliteros
16-05-10, 20:53
Αν τυχει να ανοιξουν οι αεροσακοι ας ανοιξουν ολοι.[/QUOTE]

και εγω αυτο λεω!!thumb

giannis_compact
16-05-10, 21:23
Γιωργο ισως να ειναι και ο προεντατηρας της ζωνης!

stavr
06-08-11, 22:39
Στα καλα καθουμενα μου αναψε κι εμενα το γνωστο στα 46ρια λαμπακι. Ενημερωτικα, πριν απο 3 χρονια αλλαχτηκε η "κουβερτα" στο καθισμα του συνοδηγου. Το παω συνεργειο, το βαζουν στο διαγνωστικο, περιμενω λιγακι....μου λεει ο μηχανικος........"δεν εχω συνδεση, δεν μου δειχνει τη βλαβη .....μου μυριζει εγκεφαλος !!!" Με το που το ακουω με πιανει το εγκεφαλικο!!! Αλλαζει 2-3 διαγνωστικα παλι τα ιδια ....."δεν συνδεεται" μου λεει! Μεχρι να καταλαβω οτι δεν συνδεοταν το διαγνωστικο με το τμημα των αεροσακων.....και εγκεφαλο ενοουσε το εγκεφαλακι των αεροσακων απο οτι μου ειπε μετα......περναγανε απο το μυαλο μου χιλιαρικα!!!! Τελος παντων μου ειπε οτι μαλλον ειναι ο εγκεφαλος των αεροσακων αφου δεν συνδεεται καθολου το διαγνωστικο και μου το δειχνει και σαν βλαβη στο ταμπλο. Απο οτι μου ειπε αυτο βρισκεται στο ταμπλο και θελει λυσιμο......καμια ιδεα για την τιμη του ανταλλακτικου??? Εχει τυχει σε κανενα σας κατι αντιστοιχο, καλα το παμε η θα μου βγαλει αλλα στην πορεια!

Kostas_1
07-08-11, 09:52
Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο, να κοιταξεις τη φισσα κατω απο το καθισμα. Αν πχ ειχε τραβηχτει το καθισμα τερμα πισω, ειναι πολυ πιθανο να βγηκε.

Μου εχει συμβει (με τα ιδια συμπτωματα που περιγραφεις) και ηταν η φισσα ξεκουμπωμενη. Την συνδεσαμε, σβησαμε το λαμπακι και δεν ξαναναψε μεχρι που το πούλησα (5 χρονια μετα)

stavr
07-08-11, 22:24
Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο, να κοιταξεις τη φισσα κατω απο το καθισμα. Αν πχ ειχε τραβηχτει το καθισμα τερμα πισω, ειναι πολυ πιθανο να βγηκε.

Μου εχει συμβει (με τα ιδια συμπτωματα που περιγραφεις) και ηταν η φισσα ξεκουμπωμενη. Την συνδεσαμε, σβησαμε το λαμπακι και δεν ξαναναψε μεχρι που το πούλησα (5 χρονια μετα)

Θα το τσεκαρω κι εγω, αν κι ομηχανικος μου πε οτι το τσεκαρε......:thanks:

Αν θελει εγκεφαλο αεροσακων.............. ξερει καποιος τιμη??

πρεπει να λυθει το ταμπλο???

Kostas_1
07-08-11, 22:28
Μαλιστα.

Οποτε να κοιταξετε αν εχει φυγει κανενα καλωδιακι απο τη φισσα.

Α, μηπως το ειχες δωσει για πλυσιμο και κανενας πακιστανος καθαριζε μεσα με το γονατο στο καθισμα? Και αυτο ειναι μια περιπτωση να σου εκοψε τον αισθητηρα.

stavr
07-08-11, 22:48
Το θεμα ειναι οτι αν ειχε βλαβη η μερια του συνοδηγου, οπως μου ειχε παρουσιασει πριν 3 χρονια............. δεν θα το εβγαζε το διαγνωστικο? Τοτε το εβγαλε κανονικα. Εμενα δεν συνδεεται καθολου! Συγκεκριμενα εγραφε connection failure μολις του ζητουσε να κανει διαγνωση στους αεροσακους. Συμβαινει να κρασαρει τελειως λογω της φυσσας αυτης??

gyiama
08-08-11, 11:38
αν εχει προβλημα το εγκεφαλακι των αεροσακων δνε ειναι μεσα στο ταμπλο αλλα κατω απ την κεντρικη κονσολα(τεμπελη)και δεν ειναι κατι το φοβερο να αλλαχτει.μεταχειρισμενο αντε να δωσεις κανενα 100αρικο το πολυ(και πολλα ειναι)καινουριο 300+ αν θυμαμαι καλα

Dermatis
15-12-12, 23:59
αν εχει προβλημα το εγκεφαλακι των αεροσακων δνε ειναι μεσα στο ταμπλο αλλα κατω απ την κεντρικη κονσολα(τεμπελη)και δεν ειναι κατι το φοβερο να αλλαχτει.μεταχειρισμενο αντε να δωσεις κανενα 100αρικο το πολυ(και πολλα ειναι)καινουριο 300+ αν θυμαμαι καλα

Kαλως ηρθα στο γα ...μ....νο κλαμπ με το λαμπακι στο 46! Εμενα αναβει για λιγο και σβηνει και οχι παντα συνηθως οταν καθεται συνοδηγος αλλα οχι απολυτα............ τι παιζει? Η φισα ειναι κατω απο την μοκετα? για να ξερω να κοιταξω!

BabisStinson
16-12-12, 07:24
Μετά από λίγο καιρό θα μένει μόνιμα αναμμένο..
Εμένα το διαγνωστικό έδιξε ότι θέλει αλλαγή μία μεμβράνη κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού. Που επειδή πρέπει να "ανοίξει" το κάθισμα ταπετσέρης τα εργατικά είναι περισσότερα από τα ανταλλακτικά δυστυχώς.

Dermatis
16-12-12, 10:07
Μαλιστα.............κατεβηκα τωρα ειδα την φισα την πιεσα λιγο μπας και ειχε ξεκουμπωσει ......δοκιμασα δεν αναψε τιποτα................θα δουμε!
Και παλι Ευχαριστω!:thanks:

Dermatis
17-12-12, 18:21
Τελικα εμεινε ανοικτο................ για πειτε καμια λυση σε module να κροιδεψουμε το εγκεφαλο γτ τα 200 τωρα δεν περισευουν! Θελω module που να τους ανοιγει κανονικα οχι απλα να σβηνει το φωτακι!

Dermatis
17-12-12, 18:25
Για διετε αυτο............:
https://www.youtube.com/watch?v=uXicMt14a54

BabisStinson
17-12-12, 18:28
Θα πρότεινα να το αφήσεις έτσι μέχρι να μπορέσεις να το φτιάξεις. Κι εμένα αναμμένο είναι εδώ και καιρό..

Dermatis
17-12-12, 19:06
Θα πρότεινα να το αφήσεις έτσι μέχρι να μπορέσεις να το φτιάξεις. Κι εμένα αναμμένο είναι εδώ και καιρό..
Θα ανοιξουν ομως οι αεροσακοι με αναμενο? Αλλοι λενε ναι αλλοι λενε οχι.........:shok:

dimtz
17-12-12, 20:29
Θα ανοιξουν ομως οι αεροσακοι με αναμενο? Αλλοι λενε ναι αλλοι λενε οχι.........:shok:

δε το δοκιμαζεις να μαθουμε και εμεις???????? :original: , ελα πλακα κανω, παρε τηλ στην αντιπροσωπια, αλλα και εκει θα ακουσεις διαφορα

Dermatis
17-12-12, 20:35
δε το δοκιμαζεις να μαθουμε και εμεις???????? :original: , ελα πλακα κανω, παρε τηλ στην αντιπροσωπια, αλλα και εκει θα ακουσεις διαφορα

Μην νομιζεις......τωρα τελευταια οσο και να το αγαπαω αυτο το αμαξι.......εχω αγανακτισει με μερικα που βγαζει και φοβαμαι για αυτα που θα βγαλει οποτε γτ να μη το δοκιμαζα χαχαχχα:th_Laie_67-1:

Τεσπα τα ακουσαμε και απο την αντιπροσωπεια..........θα παω για διαγνωστικο να σιγουρεψω οτι οφειλεται στον αισθητηρα καταληψης αν και αυτο ειναι αφου οταν σηκωνομαι σβηνει και μετα παλι ανοιγει.............και μετα με βλεπω να παιρνω το module!

bill_m3
17-12-12, 20:39
Αφού τα λέει ο bill007

Aμα το αμάξι δεν μπει στο διαγνωστικό,διάγνωση εξ'αποστάσεως δεν έγινε ποτέ ως τώρα.

Αν όντως είναι ο αισθητήρας κατάληψης συνοδηγού τότε δύο λύσεις υπάρχουν:

1) H φτηνή, βάζεις ένα τέτοιο https://cgi.ebay.de/BMW-E36-E39-E46-E38-Z3-Airbag-Sitzerkennung-Sitz-Matte-/220512828575?cmd=ViewItem&pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item335796bc9f και φτιάχνει,ΑΛΛΑ σε περίπτωση τράκας θα ανοίξουν όλοι οι αερόσακοι και όχι επιλεκτικά βάσει της μεριάς του τρακαρίσματος

2) Η ακριβή, αλλάζεις αισθητήρα κατάληψης με κόστος μαζί με εργασία περί τα 200 ευρώ πάνω κάτω...Αν θυμάμαι καλά και αν δεν έχουν ανέβει τα ανταλλακτικά...

Απλά δείχνει ότι το κάθισμα είναι μόνιμα κατειλημμένο!!

https://www.ebay.de/itm/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sitzsensor-Beifahrersitz-E36-E38-E39-E46-Z3-Z4-X5-/221165838595?pt=DE_Autoteile&hash=item337e82e103#ht_1323wt_952

Dermatis
17-12-12, 20:44
Αφού τα λέει ο bill007


Απλά δείχνει ότι το κάθισμα είναι μόνιμα κατειλημμένο!!

https://www.ebay.de/itm/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sitzsensor-Beifahrersitz-E36-E38-E39-E46-Z3-Z4-X5-/221165838595?pt=DE_Autoteile&hash=item337e82e103#ht_1323wt_952

Ναι τα κοιταξα........... Ελλαδα το βρισκουμε πουθενα?

zgouriazmenos
18-12-12, 15:39
Ούτε module ούτε τίποτα. Με ένα δίοδο καθάρισες. Όμως να ξέρεις οτι το κάθισμα θα είναι πάντα κατελειμμένο είτε κάθεται κάποιος είτε όχι. Πάντως σε περίπτωση στούκας (φτου φτου μακρια απο μας...) ακόμη και με σφάλμα στον αισθητήρα καθίσματος ανοίγουν όλοι οι αερόσακοι

Dermatis
18-12-12, 15:44
Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες ........... Το εχεις δοκιμασει? Που να βαλω την διοδο και τι διοδο.......??:thnx::thnx:

zgouriazmenos
18-12-12, 15:47
Ναι στο δικό μου. Το διαγνωστικό μου το βγάζει πάντα "occupied" και δεν εχω λαμπάκι. Μισό να το βρώ να το ποστάρω

bill_m3
18-12-12, 15:50
Ούτε module ούτε τίποτα. Με ένα δίοδο καθάρισες. Όμως να ξέρεις οτι το κάθισμα θα είναι πάντα κατελειμμένο είτε κάθεται κάποιος είτε όχι. Πάντως σε περίπτωση στούκας (φτου φτου μακρια απο μας...) ακόμη και με σφάλμα στον αισθητήρα καθίσματος ανοίγουν όλοι οι αερόσακοι


Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες ........... Το εχεις δοκιμασει? Που να βαλω την διοδο και τι διοδο.......??:thnx::thnx:

Βάλε δίοδο λέει ο Βαγγέλης ......

Πες ρε αδερφέ τι είναι, πόσο κάνει, που το βάζουμε (ασχολίαστο) κτλ, πετάμε μια κουβέντα και μην τον είδατε τον παναή (Βαγγέλη στην προκειμένη περίπτωση)....


ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΦΕ ΘΑ ΠΙΟΥΜΕ ?????????????????????????

zgouriazmenos
18-12-12, 15:59
Είναι αυτό: 1N4002
Το μπλε καλώδιο απο τη φύσα του αυτοκινήτου στο ασημί ποδαράκι και το ασπρο στην άλλη (με απλά λόγια :) )
Αν το κάνεις μετά να το τσεκάρεις με το διαγνωστικό οτι σίγουρα σου βγάζει "occupied" τη θέση του συνοδηγού. Σε εμένα πάντως δούλεψε! Δες και εδώ:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15176&highlight=airbag
Στο δικό μου πάντως αυτό το κύκλωμα το έβγαζε μόνιμα "not occupied", γιαυτό έβαλα μόνο διοδο.
Παντως καλό θα ήταν να το αλλάξεις όταν μπορέσεις.

zgouriazmenos
18-12-12, 16:02
Βάλε δίοδο λέει ο Βαγγέλης ......

Πες ρε αδερφέ τι είναι, πόσο κάνει, που το βάζουμε (ασχολίαστο) κτλ, πετάμε μια κουβέντα και μην τον είδατε τον παναή (Βαγγέλη στην προκειμένη περίπτωση)....


ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΦΕ ΘΑ ΠΙΟΥΜΕ ?????????????????????????

Δε σου λέω δε σου λέω δε σου λέω.....
Χαχαχαχα!!!!
Όποτε θες φίλε!!!! μετά τις 3 καθημερινά είμαι διαθέσιμος και περιμένω !!!!!

BILL007
18-12-12, 16:52
Δείτε και αυτό εδω ;) https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15176

zgouriazmenos
18-12-12, 17:20
Δείτε και αυτό εδω ;) https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15176
Βασίλη το έφτιαξα αυτό το κύκλωμα, αλλά βγαζει "not occupied", χωρίς σφάλμα όμως.

zografias
18-12-12, 23:03
Του πατέρα μου το Ε46 316 pre-facelift έβγαλε αισθητήρα στο διαγνωστικό..!
2 Ερωτήσεις λοιπόν...

1. Η πατέντα με τη δίοδο μας λύνει το πρόβλημα? ( Του είπαν για ράψε ξύλωνε το κάθισμα και για καμια 250αρα και έβγαλε σπυριά)
2. Και τα 2 κυκλώματα σβήνουν το λαμπάκι, το 1 είναι μόνιμα η θέση ον και στο άλλο οφ?? έτσι??

zgouriazmenos
19-12-12, 23:29
Του πατέρα μου το Ε46 316 pre-facelift έβγαλε αισθητήρα στο διαγνωστικό..!
2 Ερωτήσεις λοιπόν...

1. Η πατέντα με τη δίοδο μας λύνει το πρόβλημα? ( Του είπαν για ράψε ξύλωνε το κάθισμα και για καμια 250αρα και έβγαλε σπυριά)
2. Και τα 2 κυκλώματα σβήνουν το λαμπάκι, το 1 είναι μόνιμα η θέση ον και στο άλλο οφ?? έτσι??

Με τη δίοδο δε λύνεις το πρόβλημα, απλά "κοροϊδεύεις" τον εγκέφαλο και είναι μόνιμα στο "on"

zografias
20-12-12, 01:35
Με τη δίοδο δε λύνεις το πρόβλημα, απλά "κοροϊδεύεις" τον εγκέφαλο και είναι μόνιμα στο "on"

Ναι ρε παιδί μου! Αλλά σβήνει το λαμπάκι κι ανοίγει ο αερόσακος σε (μακριά απο μας!!!) ΜΠΑΜ..!
Έτσι..?
:thnx:

Dermatis
20-12-12, 08:59
Αν δεν γινομαι κουραστικος θα ηθελα να μου εξηγησεις πως ακριβως συνδεεις αυτη την διοδο.........? Γιατι στο αλλο θρεντ ειδα και αντισταση και πυκνωτη!

zgouriazmenos
21-12-12, 19:14
Ναι ρε παιδί μου! Αλλά σβήνει το λαμπάκι κι ανοίγει ο αερόσακος σε (μακριά απο μας!!!) ΜΠΑΜ..!
Έτσι..?
:thnx:

ΕΕΕΕΕτσιι!!!!!

zgouriazmenos
21-12-12, 19:20
Αν δεν γινομαι κουραστικος θα ηθελα να μου εξηγησεις πως ακριβως συνδεεις αυτη την διοδο.........? Γιατι στο αλλο θρεντ ειδα και αντισταση και πυκνωτη!

Όχι δε γίνεσαι! Όπως το είδες στο άλλο θρεντάκι του Βασίλη, χωρίς όμως την αντισταση και τον πυκνωτή.

zografias
21-12-12, 19:33
Όχι δε γίνεσαι! Όπως το είδες στο άλλο θρεντάκι του Βασίλη, χωρίς όμως την αντισταση και τον πυκνωτή.

Δηλαδή κόβεις τα 2 καλώδια άσπρο-μπλε που έρχονται από τον εγκέφαλο και τα συνδέεις μεταξύ τους με μια δίοδο στη μέση...
Έτσι????
:thanks:

Dermatis
21-12-12, 21:10
Όχι δε γίνεσαι! Όπως το είδες στο άλλο θρεντάκι του Βασίλη, χωρίς όμως την αντισταση και τον πυκνωτή.
Mαλιστα ευκολο DIY με βλεπω να το δοκιμαζω γιατι το κοκκινο φωτακι μου τρυπαει το ματι!
Eυχαριστω!:thnx::thnx:

zgouriazmenos
21-12-12, 21:56
Δηλαδή κόβεις τα 2 καλώδια άσπρο-μπλε που έρχονται από τον εγκέφαλο και τα συνδέεις μεταξύ τους με μια δίοδο στη μέση...
Έτσι????
:thanks:

Δε χρειάζεται να κόψεις καλώδια (και καλύτερα να μην κόψεις τα καλώδια). Απλά "κουμπώνεις" πάνω στη φύσα τη δίοδο και εισαι οκ ;)

zografias
26-12-12, 17:13
Δε χρειάζεται να κόψεις καλώδια (και καλύτερα να μην κόψεις τα καλώδια). Απλά "κουμπώνεις" πάνω στη φύσα τη δίοδο και εισαι οκ ;)

:thanks:
Άμα στείλεις και φωτο θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και θα σταματήσω να σε πρήζω.. :whistle:
:thnx:

zgouriazmenos
26-12-12, 22:03
:thanks:
Άμα στείλεις και φωτο θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και θα σταματήσω να σε πρήζω.. :whistle:
:thnx:

Δε με πρήζεις και θα σε ευχαριστήσω απόλυτα μόλις όμως βρω λίγο χρόνο. Κάνε λίγο υπομονή και θα έχεις τις φωτό που ζητάς!!!

zgouriazmenos
07-01-13, 21:08
Φωτογραφίες όπως υποσχέθηκα! Το module κάτω απο τη θέση του συνοδηγού, δίοδο και τελος check με το διαγνωστικό ;)

Dermatis
07-01-13, 21:42
Τελεια........ωραια δουλεια!:thnx::thnx:
Επειδη δεν εχω ασχοληθει με διοδους τι διοδο θελει .......παω και ζηταω ετσι μια διοδο?

zgouriazmenos
08-01-13, 20:42
Τελεια........ωραια δουλεια!:thnx::thnx:
Επειδη δεν εχω ασχοληθει με διοδους τι διοδο θελει .......παω και ζηταω ετσι μια διοδο?

1N4002 1Α, 100v
Ζήτα αυτή. Ή κάποια παρεμφερή. Αν και πιστεύω οτι με οποιαδήποτε δίοδο κάνεις δουλειά.

zografias
08-01-13, 23:15
Φωτογραφίες όπως υποσχέθηκα! Το module κάτω απο τη θέση του συνοδηγού, δίοδο και τελος check με το διαγνωστικό ;)

:thnx::thnx::thnx:
Μόλις βρω χρόνο, θα το παλέψω... thumb

Dermatis
14-01-13, 16:26
:thnx::thnx::thnx:
Μόλις βρω χρόνο, θα το παλέψω... thumb
Λοιπον το εκανα .....:mpaks::mpaks:
Εβαλα μια σκετη διοδο οπως μας εδειξε ο φιλος ......και αφησα εκτος την φισα του αισθητηρα ......... το λαμπακι εσβησε και δεν αναβει ουτε οταν κατσω ουτε τιποτα .....αλλα με το που κουμπωνω το διαγνωστικο και καθομαι αναβοσβηνει οταν μπαινω μεσα με το διαγνωστικο.......αυτο ειναι λογικο?

jkourkoulis
14-01-13, 17:27
Γιωργο ισως να ειναι και ο προεντατηρας της ζωνης!

Ο προεντατήρας ζώνης πόσο κοστίζει περίπου; Μπορούμε να τον βρούμε σε κάνα ebay ή είναι ανταλλακτικό που βγαίνει μόνο από τη bmw; Γενικότερα επισκευάζεται εύκολα (και οικονομικά);

zgouriazmenos
14-01-13, 17:51
Λοιπον το εκανα .....:mpaks::mpaks:
Εβαλα μια σκετη διοδο οπως μας εδειξε ο φιλος ......και αφησα εκτος την φισα του αισθητηρα ......... το λαμπακι εσβησε και δεν αναβει ουτε οταν κατσω ουτε τιποτα .....αλλα με το που κουμπωνω το διαγνωστικο και καθομαι αναβοσβηνει οταν μπαινω μεσα με το διαγνωστικο.......αυτο ειναι λογικο?

Μήπως δεν κάνει καλή επαφή η δίοδο? Τσεκαρέ το γιατί την πάτησα και εγώ την πρώτη φορά... Επίσης, βάλε το διαγνωστικό να δεις τα live data απο τη μονάδα SRS για να δεις τί βγάζει

Dermatis
14-01-13, 19:13
Μήπως δεν κάνει καλή επαφή η δίοδο? Τσεκαρέ το γιατί την πάτησα και εγώ την πρώτη φορά... Επίσης, βάλε το διαγνωστικό να δεις τα live data απο τη μονάδα SRS για να δεις τί βγάζει

Για κανε μια μεταφραση:whistle: Το διαγνωστικο που πηγα δεν ελεγε αν τελικα την δειχνει ή οχι κατηλημενη .....αλλα μου ειπε οτι εφοσον δεν αναβει λαμπακι θα αναψει ο αεροσακος!

zgouriazmenos
14-01-13, 19:33
Για κανε μια μεταφραση:whistle: Το διαγνωστικο που πηγα δεν ελεγε αν τελικα την δειχνει ή οχι κατηλημενη .....αλλα μου ειπε οτι εφοσον δεν αναβει λαμπακι θα αναψει ο αεροσακος!

1) Τσεκάρεις τη δίοδο να δεις οτι κάνει 100% επαφή και δεν εχεις κανει καμια ψυχρή κόλληση στα καλώδια.
2) Με το διαγνωστικό (gt1, bmw scanner κτλ) τσεκάρεις τα live data απο τη μανάδα αερόσακων (SRS), τί δείχνει δλδ του συνοδηγού: occupied ή not occupied
Εάν με την πατέντα με τη δίοδο σου δείξει "not occupied", παρόλο που το λαμπάκι θα είναι σβηστό ο αερόσακος του συνοδηγού ΔΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ. Γιαυτό τσέκαρέ το να είσαι σίγουρος. Στο δικό μου πάντως με τη δίοδο το βγάζει "occupied" (κατειλημμένο). Απο τις φωτό που έβαλα δες την τελευταία
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2492&page=5

Dermatis
14-01-13, 19:42
1) Τσεκάρεις τη δίοδο να δεις οτι κάνει 100% επαφή και δεν εχεις κανει καμια ψυχρή κόλληση στα καλώδια.
2) Με το διαγνωστικό (gt1, bmw scanner κτλ) τσεκάρεις τα live data απο τη μανάδα αερόσακων (SRS), τί δείχνει δλδ του συνοδηγού: occupied ή not occupied
Εάν με την πατέντα με τη δίοδο σου δείξει "not occupied", παρόλο που το λαμπάκι θα είναι σβηστό ο αερόσακος του συνοδηγού ΔΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ. Γιαυτό τσέκαρέ το να είσαι σίγουρος. Στο δικό μου πάντως με τη δίοδο το βγάζει "occupied" (κατειλημμένο). Απο τις φωτό που έβαλα δες την τελευταία
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2492&page=5
Ναι την ειδα την φωτο......πρεπει τωρα να παω σε κανα συνεργειο με gt1 για να το τσεκαρω! Ξερει κανεις κανενα με gt1 στον Αγιο Δημητριο?
Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Giorgos 116i
19-06-13, 18:58
γεια σας παιδια σορρυ που ποσταρω εδω αλλα εχω μαλλον το ιδιο προβλημα με σας και δεν ξερω ποσο συχνα το βγαζει σε σειρα 1 το προβλημα αλλα εμενα το εβγαλε πριν κατι μερες..οπως ειδα τις φώτο ο δικος μου αισθητήρας στο κάθισμα ειναι λιγο διαφορετικός ξερει καποιος κατι παραπάνω..?

giannis_compact
19-06-13, 20:55
γεια σας παιδια σορρυ που ποσταρω εδω αλλα εχω μαλλον το ιδιο προβλημα με σας και δεν ξερω ποσο συχνα το βγαζει σε σειρα 1 το προβλημα αλλα εμενα το εβγαλε πριν κατι μερες..οπως ειδα τις φώτο ο δικος μου αισθητήρας στο κάθισμα ειναι λιγο διαφορετικός ξερει καποιος κατι παραπάνω..?

Είναι όντως διαφορετικός και χαλάει και αυτός συχνά. Πριν 2-3 μέρες άλλαζε ο ηλεκτρολόγος μου σε ένα Ε87.

Giorgos 116i
19-06-13, 22:50
μήπος ξέρεις πόσο κόστισε ή να κάνεις ενα κόπο να τον ρωτήσεις οταν τον δεις γιατι σκιάζομαι να παω στην αντιπροσωπία...

zografias
20-06-13, 01:12
Να πω κι εγώ ότι το έκανα στου πατέρα μου.. Όλα οκ!
Σε στούκα δεν ξέρω τι θα παιχτεί..

giannis_compact
20-06-13, 01:25
μήπος ξέρεις πόσο κόστισε ή να κάνεις ενα κόπο να τον ρωτήσεις οταν τον δεις γιατι σκιάζομαι να παω στην αντιπροσωπία...

Ναι, είχα πάρει για έναν άσσο το χειμώνα έκανε 125 ευρώ. Μπορεί, όμως, να ανέβηκε η τιμή γιατί όλο ανατίμηση παίρνει ο τιμοκατάλογος. Στη Γερμανία έχει 95. Ο ηλεκτρολόγος παίρνει 50 ευρώ. Πρέπει να γίνει το κάθισμα κομμάτια για να βγει.

Giorgos 116i
20-06-13, 07:53
τα 50 του ηλεκτρολόγου ειναι μονο για την εργασία η για όλη την δουλεια..?

βασιληςe46
08-07-14, 20:07
σκεφτομαι να κανω την πατεντα με την διοδο ξερετε αν χρειαζεται να μπει στον εγκεφαλο για να σβησω την βλαβη η θα σβησει μονη της?

wheelman
08-07-14, 20:21
σκεφτομαι να κανω την πατεντα με την διοδο ξερετε αν χρειαζεται να μπει στον εγκεφαλο για να σβησω την βλαβη η θα σβησει μονη της?
Και να σβήσει το λαμπάκι που δεν το θυμάμαι, η βλάβη θα παραμείνει καταγεγραμμένη.

alex1
08-07-14, 21:20
Εγώ στο δικό μου Ε46 έβαλα αυτό https://www.ebay.com/itm/BMW-OCCUPANCY-BYPASS-UNIT-AIRBAG-MAT-PASSENGER-SEAT-EMULATOR-E46-E36-E38-E53-E60-/281205140455?hash=item417921ebe7 και έσβησε και η ένδειξη και όλα οκ !!!!

βασιληςe46
11-07-14, 17:52
Φωτογραφίες όπως υποσχέθηκα! Το module κάτω απο τη θέση του συνοδηγού, δίοδο και τελος check με το διαγνωστικό ;)

την εκανα την πατεντα και δουλεψε κανονικα στον εγκεφαλο δειχνει οτι τι καθισμα ειναι κατηλλημενο :mpaks:

drum
12-09-17, 00:00
παλιο κ σκονισμενο νημα...
την καλημερα μου παιδια.
εχω παρομοιο προβλημα στο 46αρι μου (diesel), αλλα λιγο πιο περιπλοκο.
αναβει το λαμπακι του αεροσακου, δε δουλευει η κορνα, αναβοσβηνει το φως στα χειριστηρια, κ το πολυ κουφο, δε δουλευουν τα φωτακια στα σκιαδια, τα οποια μολις παω να ανοιξω το καθρεφτακι επιρρεαζουν διαφορα οπως το λαμπακι του αεροσακου το πρασινο του αυτοματου πιλοτου κ αναβουν κ τα στοπ..
σκετη τρελα.
εψαξα ασφαλειες, ξεκουμπωσα τη φυσσα απο το καθισμα του συνοδηγου, ανοιξα το τιμονι γιατι εκει εδειχνε να γινεται της τρελης, εψαξα τις εκει φυσες, αλλα τιποτα.
κ εκει στα χειριστηρια τρελες μου κανει.. μια δουλευουν τα πληκτρα μια οχι...
οποια βοηθεια, θα ειναι υπερχρησιμη.
ευχαριστωωω

savvas bmwdakias
11-10-17, 15:53
Γεια σου φιλε. Κανε ενα τσεκ σε ενα ηλεκτρολογο οτι ο διακοπτης της κλειδαριας της μιζας δουλευει σωστα.

drum
12-10-17, 14:08
αμα το ειχες γραψει πριν καμμια δεκαρια μερες θα ειχα γλυτωσει ταλαιπωρια κ χρηματα.
αυτη ηταν η βλαβη... διακοπτης σκονισμενος...