PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε αυτοματο σασμαν Χ5



nikos92
04-08-15, 03:34
Παιδια καλησπερα παλι,
εχω θεμα με το ρημαδι ενω πηγαινω κανονικα, οταν αλλαζει ταχυτητα στην 4 μου βγαζει fail safe trans prog και ενα κιτρινο θαυμαστικο και κανει σαν να αφηνω το γκαζι δλδ πεφτουν οι στροφες, ενω παταω γκαζι!!!

Τι λετε να ειναι???... γιατι μου εχει φαει τα συκωτια!

nikos92
04-08-15, 03:39
Και οταν το σβηνω και το αναβω παλι δρν βγαζει κανενα σφαλμα μεχρι να παει ατιν 4ταχυτητα που κανει παλι αυτο

aristent
04-08-15, 06:43
Καλως ηρθες στον κοσμο με τα προβληματα των αυτοματων σασμαν!!!!:original:

δυστυχως δεν υπαρχει αρκετη τεχνογνωσια,ακομη και απο επισημους επισκευαστες BMW.....και δεν ομιλω για μια απλη αλλαγη λαδιων,που δεν ειναι και τοσο απλη,αφου θελει ακομη και την θερμοκρασια να ελεγχεται την ωρα του συμπληρωματος!!!:shok:.....και ολο αυτο για να επιτευχθει η ΑΚΡΙΒΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑ του λαδιου που οριζει ο κατασκευαστης ,που δεν ειναι η BMW αλλα η ZF και αλλες εταιριες....

Στην "περιπλανηση μου" για την λυση του προβληματος,κατεληξα στο οτι η "μη αναφερομενη" στο βιβλιο σερβις αλλαγη λιπαντικων του σασμαν, θα ηταν η λυση......αρχικα και ετσι εδειχνε....αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα μαλλον δεν ηταν οριστικη η λυση......ισως να θελει να βαλω τα πανακριβα επισημα της BMW/ZF λαδια???.....ισως.....ισως να θελει να τα αλλαξω ακομη μια φορα???....,αφου η ποσοτητα της αλλαγης ειναι μονο τα 5 απο τα 9 λιτρα που εχει μεσα???(τα 4 "εγκλωβιζονται" στον κονβερτορα) .....ισως.....

σημασια εχει, οτι ενω για την μηχανη, μπορει να σου πει το διαγνωστικο μεχρι και πιο μπουζι "δυσκολευεται" να δουλεψει,στο σασμαν τα μηνυματα ειναι πολυ λιγοτερα....με αποτελεσμα να γινονται "υποθεσεις" ,πριν σου πουν για ολικη αντικατασταση!!!!


εδω το δικο μου θεμα:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19735

nikos92
04-08-15, 18:35
Μπορει να φταει η μπαταρια ειναι 100 ah k 900aen?

nikos92
04-08-15, 18:37
Επισης μου αναψαν λαμπακια για dsc abs kai ena θαυμαστικο και το ραδιο δεν μπεζει

Dimzan
04-08-15, 20:04
μηπως να το πας σε ενα συνεργειο να στο βαλουν στο διαγνωστικο επανω?

nikos92
04-08-15, 21:17
Δεν μπορω τωρα γιατι ο μηχανικος μου ληπει για υτο και ρωταω μηπως ξερει κανεις κατι η εχει παθει κατι παρομοιο

I_MNL
05-08-15, 14:19
Επισης μου αναψαν λαμπακια για dsc abs kai ena θαυμαστικο και το ραδιο δεν μπεζει


Σίγουρα πρέπει να το πας σε ειδικό αυτόματων κιβωτίων.

Στο δικό μου αυτόματο (όχι BMW, αλλά Jaguar XJ με 340.000 χλμ στην Αγγλία) παρουσίασε ακριβώς αυτά τα συμπτώματα πριν από ένα χρόνο. Το άφησα στον independend Jaguar άριστο τεχνικό που ξέρω.

Μου λέει πως όλα τα ρημάδια τα λαμπάκια άναψαν, το είχε 2 βδομάδες και η βλάβη ήταν τελικά το module (μονάδα ελέγχου?) του αυτόματου κιβωτίου. Αυτή η μονάδα είναι ενσωματωμένη στο κιβώτιο και καινούρια δεν έρχεται μόνη της... κάνει πάνω από 2 χιλιάρικα λίρες (το κιβώτιο όλο κανά τριαμισάρι... :shok:) οπότε του ζήτησα να βρει μια μεταχειρισμένη και να την βάλει.
Όπερ και εγένετο. Βρήκε από ένα ZF κιβώτιο νεότερο από το δικό μου. Δεν ξέρει από τι αμάξι, μπορεί να ήταν και εξατάχυτο BMW σειρά 7. Του έκανε και μια ενημέρωση λογισμικού. Έκτοτε το Jaguar φυσάει, έχει κάνει άλλα 30.000 χλμ, όλα καλά :thumbsup:

Α και το ολο κόστος ήταν γύρω στις 800 λίρες