PDA

Επιστροφή στο Forum : New BMW X1 vs. Audi Q3



GVIT
31-07-15, 18:15
Αν και προσθιοκινητο μακράν καλύτερο το νέο Χ1:thumbsup:

https://www.bmwblog.com/2015/07/20/new-bmw-x1-vs-audi-q3/

Azurius
31-07-15, 19:07
Μακράν καλύτερο όσον αφορά τι; Τον προκάτοχό του; Ή ως προς ένα μοντέλο πολύ παλιότερο απο αυτό;

Nino
31-07-15, 19:32
turbo και προσθιοκίνητο....


για αυτο ποτε μη λές ποτε!!!

GVIT
31-07-15, 20:11
Μακράν καλύτερο όσον αφορά τι; Τον προκάτοχό του; Ή ως προς ένα μοντέλο πολύ παλιότερο απο αυτό;

Εμφανισιακά η γνώμη μου ειναι οτι ειναι πιο ομορφο από το παλιο χ1
Οδηγικα θα δειξει...αλλα τα νεωτερα μοντελα ειναι καλυτερα στημενα απο τα προ 10ετιας...σειρα 1, 3 και 5
Το εγχειρημα με την μπροστινη κινηση θα δειξει..

GVIT
31-07-15, 20:12
turbo και προσθιοκίνητο....


για αυτο ποτε μη λές ποτε!!!

Αυτο ειναι μειον οντως

Azurius
01-08-15, 11:34
Εμφανισιακά η γνώμη μου ειναι οτι ειναι πιο ομορφο από το παλιο χ1
Οδηγικα θα δειξει...αλλα τα νεωτερα μοντελα ειναι καλυτερα στημενα απο τα προ 10ετιας...σειρα 1, 3 και 5
Το εγχειρημα με την μπροστινη κινηση θα δειξει..

Σε σχεση με το παλιο κι εμενα μου αρεσε πολυ περισσοτερο. Και αρκετα βελτιωμενο σχεδον σε ολους τους τομεις. Σε σχεση με το Audi, θεωρω πως ο αρθρογραφος ειναι εντελως ακαιρος μιας και που αυτο που κανει ειναι σαν να συγκρινει ενα s4 του 2000 με ενα m3 e92.... Γιατι η ουσιαστικη διαφορα τους χρονολογικα ειναι 6-7 χρονια. Το θεμα με την μπροστινη κινηση δεν το καταλαβα. Απο εμπορικους και μονο λογους επρεπε να διατηρηθει η πισω και το πολυ πολυ να ειχε και επιλεκτικη τετρακινηση. Αρχισε η BMW να βαδιζει σε σκοτεινους δρομους....

Stunt Mike
02-08-15, 07:57
Ναι ρε γαμωτο,κριμα που ειναι προσθιοκινητο...Ειχαν γεμισει οι πλατειες με Χ1 που καναν παντιλικια!Παει το θεαμα τωρα!!Κριμααααα....

GVIT
02-08-15, 10:23
Ισχυει....οτι πισωκινητο κυκλοφορει στους δρομους παει με τις μπαντες.....καθως για αυτο και μονο επιλεγουν την πισω κινηση οι κατασκευαστες:drive:

Stunt Mike
03-08-15, 01:11
Ισχυει....οτι πισωκινητο κυκλοφορει στους δρομους παει με τις μπαντες.....καθως για αυτο και μονο επιλεγουν την πισω κινηση οι κατασκευαστες:drive:

Ενα σασι,μερικα ιδια σασμαν-γεφυρες-αξονες και η λογικη της μακροοικονομιας επικρατησε κυριως,παρα η παραδοση ή η οδηγικη ''ευχαριστηση''........Τωρα που ευρεθη νεα πλατφορμα,θα βγουν κι αλλα μπροστοκινητα beemers....

The_Emperor
26-08-15, 06:59
όλες οι κριτικές είναι παραπάνω από εγκωμιαστικές και κάνουν λόγο για σαφώς καλύτερο μοντέλο από το απερχόμενο...
https://www.newsauto.gr/apokalipsi-gia-ti-nea-genia-tis-bmw-x1/
https://www.4troxoi.gr/odigoyme/paroysiaseis/odigoyme-nea-bmw-x1
https://www.gocar.gr/test-drives/first-drive/15671,ODHGOYME_Nea_BMW_X1_2016.html
https://www.drive.gr/test-drives/apostoli/odigoyme-ti-nea-bmw-x1-toy-2016
https://www.caranddriver.gr/article.asp?catid=33050&subid=2&pubid=7437712

Από την άλλη πλευρά οι ανακοινωμένες τιμές είναι απαράδεκτες, καθώς παρουσιάζονται αυξήσεις από 4.000 έως 7.000 ευρώ ανά κινητήρα σε σχέση με το παλιό Χ1...
Επειδή είμαι σε αναζήτηση αυτοκινήτου ομολογώ ότι το νέο Χ1 μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αλλά με τέτοιες τιμές αναγκάζομαι να σκέφτομαι και άλλες λύσεις...

Nikos!
26-08-15, 07:36
Εξηγήστε μου παίδες, γιατί είναι τόσο κακό που το νέο Χ1 είναι προσθιοκίνητο?

Χάνω κάτι?

I_MNL
27-08-15, 11:52
Εξηγήστε μου παίδες, γιατί είναι τόσο κακό που το νέο Χ1 είναι προσθιοκίνητο?

Χάνω κάτι?

Θα αντισρεψω την ερώτηση
Τι πείραζε που ήταν τετρακίνητο, άλλο από την κατανάλωση?

Όσο για δικήνητο ούτως ή άλλως δεν έπρεπε να γίνει, αφού είναι τζιποειδές. Γιατί παρακαλώ να πάρει κανείς τέτοιον όγκο αν έχει κίνηση μόνο στους δύο τροχούς? Υπάρχει η σειρά 3 και η παλιά 1 κλπ

Nikos!
27-08-15, 22:22
Θα αντισρεψω την ερώτηση
Τι πείραζε που ήταν τετρακίνητο, άλλο από την κατανάλωση?

Όσο για δικήνητο ούτως ή άλλως δεν έπρεπε να γίνει, αφού είναι τζιποειδές. Γιατί παρακαλώ να πάρει κανείς τέτοιον όγκο αν έχει κίνηση μόνο στους δύο τροχούς? Υπάρχει η σειρά 3 και η παλιά 1 κλπ

Δε καταλαβαίνω την ερώτηση.

Βγαίνει και 4κίνητο.

I_MNL
28-08-15, 00:15
Δε καταλαβαίνω την ερώτηση.

Βγαίνει και 4κίνητο.

Αρχικά έβγαινε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ως τετρακίνητο και αυτος είναι αλλωστε ο λόγος ύπαρξης τετοιων οχημάτων. Δεν χρειαζόταν να το βγάλουν πισωκίνητο. Αυτό εννοώ

Η ερώτηση σου είναι "τι πειράζει που το βγάζουν τώρα και προσθιοκίνητο;"
Η ερώτησή μου είναι "τι πειράζει να έμενε μόνο τετρακίνητο;"

Alex_
28-08-15, 06:08
Αρχικά έβγαινε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ως τετρακίνητο και αυτος είναι αλλωστε ο λόγος ύπαρξης τετοιων οχημάτων. Δεν χρειαζόταν να το βγάλουν πισωκίνητο. Αυτό εννοώ

Η ερώτηση σου είναι "τι πειράζει που το βγάζουν τώρα και προσθιοκίνητο;"
Η ερώτησή μου είναι "τι πειράζει να έμενε μόνο τετρακίνητο;"


Και η προηγούμενη γενια e84 είχε 2 εκδόσεις την xDrive και την sDrive (πίσω κίνηση ) . απλά σε ένα αυτοκίνητο τέτοιου είδους η πίσω κίνηση είναι άχρηστη, έτσι αποφάσισαν να το κάνουν προσθιοκινητο κερδίζοντας και σε χώρους και ίσως σε θέμα οικονονιας/υλικων. . Η 4τρακινηση παρμένει ως επιλογη περαν της μπροστινης κινησης για όποιον θέλει .

The_Emperor
28-08-15, 07:01
Ποια η γνώμη σας; Το diesel με τα 150 άλογα θα τραβάει πραγματικά δυνατά ή θα πρέπει να φτάσει κάποιος στα 190; Για χαμηλότερα δεν το συζητώ καθόλου...

Nikos!
28-08-15, 08:06
Αρχικά έβγαινε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ως τετρακίνητο και αυτος είναι αλλωστε ο λόγος ύπαρξης τετοιων οχημάτων. Δεν χρειαζόταν να το βγάλουν πισωκίνητο. Αυτό εννοώ

Η ερώτηση σου είναι "τι πειράζει που το βγάζουν τώρα και προσθιοκίνητο;"
Η ερώτησή μου είναι "τι πειράζει να έμενε μόνο τετρακίνητο;"

Γιαυτό είναι λάθος να απαντάς με ερώτηση, γιατί χάνεται το νόημα της συζήτησης. :original:

Πίσω ή εμπρός κίνηση, αναφέρεται στο 2x4. Οχήματα 2x4 υπάρχουν πάρα πολλά γιατί βγαίνουν πιο οικονομικά και δε χρειάζονται μεγάλο μοτέρ, οπότε είναι πιο δημοφιλή.

Οχήματα 4x4 αφορούν περισσότερο συνθήκες off-road και καλό είναι να παραμένουν ως επιλογή κι όχι ως στάνταρ.

Το που θα είναι η κίνηση είναι αδιάφορο, εξ'ου και η αρχική μου ερώτηση. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά σε τέτοιο όχημα που θα είναι η κίνηση.

Μάλιστα καλύτερα να είναι εμπρός ώστε να έχει περισσότερο χώρο για τους πίσω επιβάτες και για τις αποσκευές.

Αν τώρα κάποιος ψάχνει πίσω κίνηση, υπάρχουν αρκετά μοντέλα και επιλογές. thumb

The_Emperor
31-08-15, 10:43
Ποια η γνώμη σας; Το diesel με τα 150 άλογα θα τραβάει πραγματικά δυνατά ή θα πρέπει να φτάσει κάποιος στα 190; Για χαμηλότερα δεν το συζητώ καθόλου...

κανείς μια γνώμη;

Konstantinos E60
31-08-15, 12:05
κανείς μια γνώμη;

Αμα το σηκώνει η τσέπη σου τα 190 σιγουρα θα ειναι καλυτερα.

The_Emperor
31-08-15, 21:22
Αμα το σηκώνει η τσέπη σου τα 190 σιγουρα θα ειναι καλυτερα.

Το 20d φτανει 43k σύμφωνα με το site της εταιρίας, δηλαδή 8k πιο ακριβό από το απερχόμενο 20d. Νιώθω ότι πάνε να μου πιάσουν τον κ...ο τουλάχιστον. Τα χρήματα τα έχω αλλά δεν τα δίνω. 1 - 2k παραπάνω από το προηγούμενο θα το έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αλλά τώρα νιώθω οτι είναι κοροϊδία. Ο πωλητής εδώ μου είπε για καλές εκπτώσεις κ να μη βιάζομαι. Αναμενω λοιπόν..