PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα μινι κουπερ παρακαλω βοηθηστε



soje
27-07-15, 08:47
καλημερα λοιπον ...
για να μην κουρασω θα μπω στο θεμα αμεσα
Γουσταρω εδω και καιρο τα μινι και τωρα εχω την δυνατοτητα να παρω ενα.
Αρχικα διαβαζοντας καταλαβα οτι λιγο ποιο αξιοπιστα ειναι τα μοντελα R55 και μετα
Θελω λοιπον να μου δωσετε τα φοντα σας στο
Τι να προσεξω σε ενα μινι κουπερ μεταχειρισμενο παντα Ευχαριστω :original:

nikos92
10-01-16, 01:29
αγορασα ενα mini cooper s r56 με 40 000 μου εχει βγαλει την πιστη ειχα προβλημα με αντλια υψηλης κρεμαργιερα ολα τιν ακουνε εκει τωρα με την τουρμπινα με το ψευτοκαπακο με τα σωληνακια στον ψυγειο και με τον θερμαστατη γενικα γαμι σε τα παρα πολλες ζημιες μονο καινουργειο προτεινω

turbodog
10-01-16, 13:32
Το μοτέρ που φοράει το R56 είναι μοτέρ της Peugeot και ανήκει στην οικογένεια κινητήρων prince engines.

Ναι έχει προβληματα, δεν θεωρειται και ο πιο αξιοπιστος κινητηρας, ειδικά αυτοί της πρώτης γενιάς R56.
Ή ποιότητα του σαφώς και δεν ακολουθεί την premium τιμή που πουλιέται.
Πληρώνεις βασικά την μοναδικοτητα στην σχεδιαση και στο στυλ και όχι ποιότητα.

m_power_lunatic
10-01-16, 16:41
Χαλια τα μίνι way overpriced....για αυτο που ειναι οπως και παρα πολλα συγχρονα BMW.

doctore
10-01-16, 20:13
Για S δεν ξέρω.
Το απλό mini cooper είναι με τεράστια διαφορά το καλύτερο μικρό αυτοκίνητο.
Εγώ πήρα ένα R56 LCI auto 12/13 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο, από οτιδήποτε έχω δοκιμάσει.
Polo, γιάρις, 500αράκι.
Είναι τόσο ποιοτικό στο δρόμο που δεν μπορεί καν να συγκριθεί με τα υπόλοιπα.

m_power_lunatic
10-01-16, 20:24
Η τιμη τους ειναι στον θεο για αυτο που ειναι θεωρω προσωπικα.

nikos92
11-01-16, 16:08
Ειναι παρα πολυ καλο αμαξι φοβερο κρατημα και ολα τα σχετικα αλλα μονο αγορα καινουργιου ειναι πραγματικα πολυ ζημιαρικα

Blacktan
11-01-16, 16:22
MCS R56 2 χρονια (μεταχειρισμενο μοντελο 2009) το ειχα δεν ζητησε ευρω ...

tsaltinho
11-01-16, 17:29
MC 1.6 122hp R56, 5,5 χρονια στην κατοχη μου, περα απο τα καθιερωνενα service, δε ζητησε τπτ παρα μονο μια ασφαλεια για τα ηλεκτρικα και μια μια λαμπα. Ολα αυτα στα 72.000 χλμ που εκανα ( απο καινουριο ) .

Billz4
11-01-16, 20:39
Η γυναίκα μου πήρε το καινούργιο cooper 5d diesel αυτόματο απλα δεν υπάρχει!!!
Ειδικά το αυτόματο του mini σε σχέση με το smg του 645 νομίζω οτι ειναι απο άλλη εποχή!!!

m_power_lunatic
11-01-16, 21:26
Το κοστος καποιων εργασιων και ανταλλακτικων ειναι εξωπραγματικο, δυσαναλογο για την κατηγορια του.Πολλα λεφτα για τοσο μικρο αυτοκινητο.Δεν ξερω εμενα δεν.......
Πληρωνεις πιο πολυ το νεο ρετρο που πλασαρει το μαρκετινγκ παρα κατι αλλο.Προσωπικες αποψεις μην βγουνε οι παρεξηγησαρηδες τωρα!

vaspap
10-02-16, 00:27
Θα ειναι πάντα το καλύτερο και το πιο διασκεδαστικο αυτοκινητο που έχεις οδήγηση ποτε.
Αλλα θ πληρώνεις συνεχια διαφορες ζημιές. Υπολόγιζε 500 ευρω κάθε χρόνο ανάλογος την χρήση και την κατάσταση που θα το αγοράσεις...... Αξιζει ομως ....
Να προσέξεις:
Παράθυρα ηλεκτρικά και κλειδαριές αν δουλευουν σωστά.
Βαση μηχανής την επάνω αν εχει πετάξει λάδια, συνεπλοκ αν εχει κενα ο τροχός, τα top mount στην κορυφή τον αμορτισερ αν έχουν ξυλωθει,
Τρόμπα νερού αν εχει δακρυση, δοχείο νερού διαστολής αν εχει ξεχειλωση και ξερνάει νερα, ειναι πιθανό να θέλει αλλαγη φλατζας, εξάτμιση να μην εχει σάπια το εξωτερικό κομμάτι απο χτυπήματα, συντομα παει και πιο βαθια και τρυπαει, οποσδηποτε τα ρουλεμάν ημιαξονιου να μην έχουν καθολου μπόσικα πάνω κάτω δεξ. αριστ. Και ρωτα αν είναι σίγουρος ότι εχει αλλαξει φίλτρο λαδιού, ειναι δυσκολη η πρόσβαση για αλλαγή λαδιού και πολλά συνεργεία δεν το αλλαζουν και η μηχανή δεν λαδώνετε σωστά ζεστενοντε τα μέταλλα και ξεκινάει να καίει λάδια περισσότερο απο το κανονικό, ξερω πολλά μινι που αλλάχτηκε το φίλτρο λαδιού πρώτη φορα στις 100.000 και τώρα καίει 2000χλμ και λίτρο. Επίσης το φίλτρο βενζίνης ειναι μαζί με την τρόμπα μέσα στο ντεπόζιτο.

m_power_lunatic
10-02-16, 07:45
Ειναι και η πανάκριβη αλλαγή δίσκο-πλατω η οποία δεν ειναι ζημιά αλλά το κόστος και η διαδικασία ειναι τσουχτερή.

Μαζευτήκανε πολλα ειδικά για τους μηδενικός χώρους που εχει και την θεό σκληρή αίσθηση στον δρόμο.Ειδικα τα πρώτα r50-53 ειναι πλέον λαθος επιλογή σε σχέση με πιο σύγχρονα μικρά.

MINI_vag
10-02-16, 07:55
Πρώην κάτοχος mcs r56 2007 με αρκετες χιλιάδες ευρω έξτρα σε στήσιμο βελτίωση και εμφάνιση.
Την οδηγική απόλαυση που μου παρείχε δεν υπάρχει περίπτωση να μου τη προσφέρει αμάξι ίδιας κατηγορίας.
Θεωρώ πως μπορούσα να ανταγωνιστω αυτοκίνητα 60/70Κ ευρώ,σε ρεπριζ με carrera,M,lotus ήμουν πολύ κοντά,με μερικά ήμουν και μπροστά σε κάποιο φασμα.
Σε στριφτερες διαδρομές ηταν αλλού...σημαδευες και εμπαινες.
Από φθορές τα κλασικά,δύο φορές αντλία νερου,θερμοστατη,αντλία βενζίνης.
Θεωρώ πως δεν μου έβγαλε τίποτα σε σχέση με αλλα που βγάζουν βαλβιδες γλιστρες καδενα,αντλια υψηλης κλπ κλπ.

MINI_vag
10-02-16, 07:57
Στα 10/13 χιλιάδες ευρώ που χουν πάει το θεωρώ best buy ειδικά αν τα χει βγάλει ολα τα προβλήματα στο προηγούμενο.

m_power_lunatic
10-02-16, 10:11
Στα 10/13 χιλιάδες ευρώ που χουν πάει το θεωρώ best buy ειδικά αν τα χει βγάλει ολα τα προβλήματα στο προηγούμενο.
Παντως χορτασανε προβληματα ολοι βλεπω, μονο το μικρο σημα βλεπω θετικο και την καλη οδικη συμπεριφορά, τιποτα αλλο.

doctore
11-02-16, 10:19
Χθες βγήκα για κάτι δουλειές με ένα Polo DSG 100 hp, και
η σύγκριση με mini (non S) ήταν αναπόφευκτη.

Σα να συγκρίνουμε καρτ με ιστιοπλοικό.
Στρίβεις τιμόνι, βγάζεις κεφάλι εξω απ' το παράθυρο και φωνάζεις
στα λάστιχα: Στρίφτε παιδιαααααά.
μετά ανάβεις και ένα τσιγάρο και έχεις στρίψει.