PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW X3 2.0 D 2005



KalpasM3
08-07-15, 20:02
Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγες μέρες αγόρασα Χ3 πετρέλαιο! Πριν 3 μέρες άναψε το λαμπάκι του 4χ4 το πήγα για διάγνωση αλλά δεν σβήνει. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ!

spyrosK
08-07-15, 22:03
Καλορίζικο ! Τι έδειξε η διάγνωση, δεν σου είπαν κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

KalpasM3
09-07-15, 21:03
Καλησπέρα ! Το πήγα για διάγνωση το σβήνουν αλλά ξανα ανάβει. Ο κωδικός βλάβης είναι D35B και σίγουρα θέλει παραπάνω ψάξιμο......

I_MNL
09-07-15, 23:18
Στο φόρουμ https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=637147

κάποιος γράφει το εξής

"Finally got tired of looking at the 4x4 light after almost two years. Replaced the DSC module and the 4x4 light was still on.
Took it to my indy shop (EC's in Fort Worth) and he pulled code D35B which is where I started from. After searching his resources, he concluded the yaw rate sensor was defective. I replaced it today. Problem solved. No more 4x4 light!"

Δεν ξέρω τι σημαίνει αισθητήρας yaw rate....κάτι σαν ταλάντωση περιστροφή μού φαίνεται....

Κάποιος ειδικός θα μας εξηγήσει!

KalpasM3
10-07-15, 00:15
Στο φόρουμ https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=637147

κάποιος γράφει το εξής

"Finally got tired of looking at the 4x4 light after almost two years. Replaced the DSC module and the 4x4 light was still on.
Took it to my indy shop (EC's in Fort Worth) and he pulled code D35B which is where I started from. After searching his resources, he concluded the yaw rate sensor was defective. I replaced it today. Problem solved. No more 4x4 light!"

Δεν ξέρω τι σημαίνει αισθητήρας yaw rate....κάτι σαν ταλάντωση περιστροφή μού φαίνεται....

Κάποιος ειδικός θα μας εξηγήσει!

Καλησπέρα! ευχαριστώ το έχω διαβάσει...

pilot
10-07-15, 01:04
Yaw είναι η κίνηση γύρω απο τον κατακόρυφο άξονα..

Με τι μηχάνημα έκανες διάγνωση? Σίγουρα όχι με GT1 ε?

giannis_compact
10-07-15, 02:57
Στο GT1 βγάζει και την ονομασία της βλάβης. Πήγαινε σε ένα συνεργείο που να έχει το συγκεκριμένο διαγνωστικό για να δεις ακριβώς τί είναι. Συνηθέστερη βλάβη όταν ανάβει αυτό το λαμπάκι είναι το μεσαίο (βοηθητικό) διαφορικό, αλλά αυτό δεν αναιρεί το να είναι κάτι άλλο και φυσικά φθηνότερο. Επειδή, όμως, τηλεδιάγνωση δε γίνεται βάλτο σε ένα GT1 για να δεις τί βλάβη βγάζει ώστε να επιλύσεις το πρόβλημά σου.

Nino
10-07-15, 13:18
με το συμπαθειο... αλλα επειδη στα Χ το λαμπακι του 4χ4 αναβει και οταν απενεργοποιησεις τα ηλεκτρονικα (dtc) να υποθεσω οτι δεν εχει παει εκει καποιο χερι και πατησε το κουμπακι συνεχομενα ετσι ωστε να γυρισει το αμαξι μονο σε 4χ4 χωρις αλλο βοηθημα!!!
Αλλιως θελει οπως πολυ σωστα προαναφερθηκε gt1

giannis_compact
10-07-15, 13:20
με το συμπαθειο... αλλα επειδη στα Χ το λαμπακι του 4χ4 αναβει και οταν απενεργοποιησεις τα ηλεκτρονικα (dtc) να υποθεσω οτι δεν εχει παει εκει καποιο χερι και πατησε το κουμπακι συνεχομενα ετσι ωστε να γυρισει το αμαξι μονο σε 4χ4 χωρις αλλο βοηθημα!!!
Αλλιως θελει οπως πολυ σωστα προαναφερθηκε gt1

Κι εγώ το σκέφτηκα, αλά όταν σβήνεις τον κινητήρα και μετά ξαναβάζεις μπρος σβήνει το λαμπάκι μιας και ενεργοποιείται αυτόματα το dsc.

KalpasM3
10-07-15, 21:13
Καλησπέρα σε όλους . Η αλήθεια είναι ότι είχα πατήσει το κουμπί του dsc off αλλά μετά είχε σβήσει. Την επόμενη μέρα είχε ανάψει και δεν έσβησε ποτέ ο κωδικός της βλάβης σημαίνει απουσία μηνύματος από την μονάδα του dsc. Πρώτα το πήγα σε ανεξάρτητο συνεργείο και έβγαλε τον κωδικό 45D35B και μετά σε εξουσιοδοτημένο και έβγαλε 00D35B στην ουσία ο κωδικός βλάβης είναι ο ακριβώς ο ίδιος. Το Χ έχει περασμένο καινούργιο γνήσιο 4Χ4 περασμένο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο αντιπροσωπείας με τιμολόγιο αγοράς κανονικά. Κάποιος αισθητήρας κάνει την δουλειά αλλά δεν ξέρω ποιος. Από την τρίτη θα γίνει λεπτομερέστατος έλεγχος για να ξέρω τι μου γίνεται ....