PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1



The_Emperor
04-06-15, 09:21
Καλημέρα!
Επειδή σκέφτομαι την αγορά Χ1 diesel (είτε μεταχειρισμένο νεότερο από 2011 είτε το νέο που θα βγει τους επόμενους μήνες) θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους :
1. Πόσο αξιόπιστο είναι το Χ1 diesel σας; Σας έχει βγάλει βλάβες κι αν ναι ποιες και με τι κόστος;
2. Ποιο είναι το κόστος των ετήσιων service σας;
3. Ποια είναι η πραγματική κατανάλωση του Χ1 σας;
4. Πόσο ευχαριστημένοι είσαστε από τις επιδόσεις του ;

Να πω ότι σκέφτομαι περισσότερο τα μοντέλα με τα 177 άλογα και πάνω (ανάλογα με τη version) γιατί με ενδιαφέρουν οι καλές επιδόσεις και κυρίως οι γρήγορες προσπεράσεις σε επαρχιακό δρόμο (εκεί κάνω τα περισσότερα χλμ)

Να πω ότι προφανώς θα προτιμούσα βενζίνη, αλλά κάνω 20-25.000 χλμ το χρόνο και το κόστος των καυσίμων γίνεται απαγορευτικό.

Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις, καθώς θα παίξουν ρόλο στην επιλογή μου!

The_Emperor
08-09-15, 13:19
Τουλάχιστον όσοι έχουν diesel X1 μπορούν να γράψουν 1 γραμμή για το εάν τους έχει βγάλει προβλήματα ο κινητήρας;

spyrosK
10-09-15, 21:05
Καλησπερα φίλε emperor. Αν και δεν εχω χ1 αλλα χ3 μπορώ να σου πω οτι εν τελεί αν σου αρέσει το αμάξι προχωρά το, ιδίως τώρα που θα βγει και το νέο χ1. Σε παρακολουθώ απο τους 4τ και το μόνο που μπορώ να σου πω μην έχοντας εμπειρία απο χ1 diesel, ειναι οτι αγοράζοντας BMW ακολουθείς τη καρδιά σου!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Alex_
10-09-15, 23:01
Έχω το 23d 204hp εδώ και 5 χρόνια. Είμαι στα 150κ χιλιόμετρα και πέρα από έναν ιμαντα που άλλαξα προληπτικά στα 100 χιλιόμετρα έχω αλλάξει ένα ρουλεμάν που σφυριζε και αισθητήρα καυσίμων. ..όλα αυτά τα τελευταία 2 χρονια και τιμές νορμαλ
. Πέρα από αυτά το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω λάδια φιλτρα κάθε +15κ χιλιομετρα και τα γνωστά φίλτρο αέρα / καμπίνας οποτε αυτό είναι απαραίτητο και πάντα στην αντιπροσωπεία . .. κατά τα άλλα το αμαξι είναι θηρίο (για το μεγεθος/σχήμα ) και από επιδόσεις και από καταναλωση. .. γενικά την καταναλωση δεν την προσέχω γιατί αν πεις ότι το πηγαίνεις με το γκάζι στο πάτωμα συνέχεια καίει 9-10lit/100km ... οπότε αν το πας χαλαρά είσαι στα 7-8 λίτρα , μπορείς και πιο χαμηλά να πέσεις εάν προσέχεις. .. αν σου αρέσει θα σου έλεγα να το πάρεις χαλαρά. ..και αν μπορέσεις να πας στο 25d καντο γιατί θα το μετανιώσεις στο μελλον με τα 177 άλογα και θα θέλεις παραπάνω. .

The_Emperor
11-09-15, 08:30
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω ότι δεν θα τρέχω στα συνεργεία. Προέρχομαι από toyota και παλιότερα ιαπωνικό nissan και δεν ξέρω τι θα πει βλάβη. Κάποιοι "ιαπωνόφιλοι" μου λένε για μεμονωμένες περιπτώσεις προβληματικών bmw και με προβλημάτισαν, γι' αυτό ρώτησα επίμονα. Επίσης, το αμάξι (το 20d που θα ήθελα...) είναι ακριβό στην αρχική του τιμή (43k, ενώ το απερχόμενο ξεκινούσε από 35k!!!) και ακόμη και αν μου κάνουν μια γενναία έκπτωση και κρατήσουν και αυτό που έχω, για να πετύχω καλύτερη τιμή, θέλω τουλάχιστον να ξέρω ότι θα "περιοριστώ" στα κερατιάτικα της φορολογίας και όχι σε προβλήματα...

spyrosK : επειδή αυτό θα είναι το πρώτο πραγματικά καλό αμάξι που θα πάρω θέλω κι εγώ να με καλύπτει απόλυτα, αλλά κάπου βάζω κι ένα όριο στα χρήματα που θα διαθέσω. Αρχικά, είχα πει μέχρι 30k, μετά όταν είδα τη νέα Χ1 σκέφτηκα ότι μου αρέσει πάρα πολύ το αμάξι και με τα 190 άλογα της 20d πραγματικά θα κινούμαι με απόλυτη άνεση και ασφάλεια, άντε να δώσω κάτι παραπάνω...αλλά πόσα παραπάνω να το τραβήξω;
Αν και έχω τα χρήματα, γενικά δεν είμαι της άποψης "δώσε μια περιουσία για αυτοκίνητο". Εάν με απόσυρση, έκπτωση και κρατώντας και το δικό μου αμάξι (3k μου είπαν...) η τιμή πέσει στα 35k θα το σκεφτώ σοβαρά...Για παραπάνω μου φαίνονται πολλά και ή θα συμβιβαστώ με τα 150 άλογα της 18d ή θα ψάξω για άλλη επιλογή...

Alex προφανώς δε θα με χάλαγε και ο μεγαλύτερος κινητήρας αλλά με αρχική 46k δεν αποτελεί επιλογή για μένα. Είναι πάρα πολλά λεφτά.
Δυστυχώς δεν μπορώ να συμβιβαστώ εύκολα και με την απερχόμενη Χ1 (σε μεταχειρισμένη...) η οποία μου φάνηκε σχετικά μικρή σε χώρους και στην καμπίνα και στο πορτ παγκάζ...

Nino
11-09-15, 13:56
σαν πρωην κατοχος επι πολλα ετη nissan και τωρα Χ3 αυτο που δεν γνωριζεις τη λεξη συνεργειο με τα nissan kai toyota στη bmw δεν υπαρχει!!!

A8hnaios
11-09-15, 14:31
Δυστυχώς δεν μπορώ να συμβιβαστώ εύκολα και με την απερχόμενη Χ1 (σε μεταχειρισμένη...) η οποία μου φάνηκε σχετικά μικρή σε χώρους και στην καμπίνα και στο πορτ παγκάζ...

φιλε συγνωμη αν σου χαλαω το θεμα αλλα...

με τοσα λ7 που διαθετεις γιατι δε ριχνεις μια μτια σε Χ5;;

https://www.car.gr/used-cars/bmw/x5.html?kteo=&engine_size-to=&seats-to=&gearbox_type=&significant_damage=f&radius=&registration-from=%3E2008&airbags-ranged=&seats-from=&number_plate_ending=&category=18&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&price-from=&rg=&doors=&price-to=&sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&euroclass=&variant=&engine_power-from=&hi=1&offer_type=sale&mileage-to=&modified=&st=&drive_type=&fuel_type=&postcode=

Τεραστιοι χωροι δυναμη οικονομια(πετρελαιο) και συνχρονο (face lift μετα το 08)

Εχω οδηγησει τετοιο και επαθα ...

Ψηνομαι κ γω για τετοιο...

vchris
11-09-15, 15:49
φιλε συγνωμη αν σου χαλαω το θεμα αλλα...

με τοσα λ7 που διαθετεις γιατι δε ριχνεις μια μτια σε Χ5;;

https://www.car.gr/used-cars/bmw/x5.html?kteo=&engine_size-to=&seats-to=&gearbox_type=&significant_damage=f&radius=&registration-from=%3E2008&airbags-ranged=&seats-from=&number_plate_ending=&category=18&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&price-from=&rg=&doors=&price-to=&sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&euroclass=&variant=&engine_power-from=&hi=1&offer_type=sale&mileage-to=&modified=&st=&drive_type=&fuel_type=&postcode=

Τεραστιοι χωροι δυναμη οικονομια(πετρελαιο) και συνχρονο (face lift μετα το 08)

Εχω οδηγησει τετοιο και επαθα ...

Ψηνομαι κ γω για τετοιο...

Πολύ χιλιόμετρο τα πετρέλαια και κοντά στα 40k, βάλε και τα αυξημένα κόστη φορολογίας και συντήρησης σε σχέση με το 2.0l που κοιτάει. Αν υπήρχαν με λιγότερα km πάντως και μπορεί να το καλύψει, θα συμφωνήσω ότι είναι άλλο αμάξι έστω κ αν είναι 7ετιας

The_Emperor
11-09-15, 16:22
Θελω αμάξι όχι πανω απο 4.5 μέτρα για να παρκάρω ανερα στα ιδιαιτερα δύσκολα Γιάννενα...γι αυτό δεν κοιταζω πιο μεγάλα. Κ φυσικά ειναι κ τα έξοδα όπως γράφηκε παραπάνω. Τελος κανω 20 με 25000 χλμ το χρόνο άρα μαλλον καλύτερα καινούριο αμάξι για να μην αλλάζω νετα απο λιγα χρονια πάλι...

The_Emperor
11-09-15, 16:23
σαν πρωην κατοχος επι πολλα ετη nissan και τωρα Χ3 αυτο που δεν γνωριζεις τη λεξη συνεργειο με τα nissan kai toyota στη bmw δεν υπαρχει!!!
Γιατι το λες αυτο;;

spyrosK
11-09-15, 16:42
Γιατι το λες αυτο;;


Αν και το νέο χ1 δεν ξέρουμε τι παιδικές ασθένειες μπορεί να βγάλει ως νέο μοντέλο, τουλάχιστο για το χ3 Ε83 έχουν παρατηρηθεί κάποια θεματάκια που έχουν κυρίως να κάνουν με την ποιότητα υλικών κατασκευής (πχ "ψεύτικοι" αεραγωγοί, γρύλος παράθυρου). Μηχανολογικά έχουν ακουστεί θέματα αν και στο δικό μου μετα 102 χιλ Χμ δεν εχει βγάλει κατι βαρβάτο. Αλλα και τα σύγχρονα γιαπωνέζικα δεν νομίζω να ναι πια τα σκυλιά που θεωρούντουσαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nino
11-09-15, 17:07
Γιατι το λες αυτο;;

Γιατι ετσι ειναι!! η bmw εχει πολλα προβληματα και στους κινητηρες της αλλα και σε αλλα μερη των αυτοκινητων, προβληματα που συνεχιστηκαν σε διαφορες σειρες... Φυσικα και εχει πολλα αλλα καλα που οι σχιστοματηδες δεν θα πιασουν ποτε, αλλα ακομα για να φτασουν την αξιοπιστια των σχιστοματηδων θελουν πολλα ψωμια.
Μαλιστα ισως και να μην "θελουν" :whistle:
Τεσπα πολλες φορες ειναι και θεμα τυχης!!!
Εσυ ποιο χ1 θελεις ακριβως?

The_Emperor
11-09-15, 20:51
Γιατι ετσι ειναι!! η bmw εχει πολλα προβληματα και στους κινητηρες της αλλα και σε αλλα μερη των αυτοκινητων, προβληματα που συνεχιστηκαν σε διαφορες σειρες... Φυσικα και εχει πολλα αλλα καλα που οι σχιστοματηδες δεν θα πιασουν ποτε, αλλα ακομα για να φτασουν την αξιοπιστια των σχιστοματηδων θελουν πολλα ψωμια.
Μαλιστα ισως και να μην "θελουν" :whistle:
Τεσπα πολλες φορες ειναι και θεμα τυχης!!!
Εσυ ποιο χ1 θελεις ακριβως?

Πρώτη μου επιλογή - αν είναι σε λογική τιμή - είναι το 20d με τα 190 άλογα. Ομολογώ ότι έχω κάνει test drive το qashqai με τα 130 άλογα και ο κινητήρας που θεωρείται από τους κορυφαίους στα 1600 cc δεν με ενθουσίασε. Μαζί με το γεγονός ότι θεωρώ το αμάξι υπερκοστολογημένο άρχισα να κοιτάζω αμάξια καλύτερα από το qashqai.

Κοιτάζω για το 20d γιατί το 18d με τα 150 άλογα δεν πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά από τον κινητήρα του qashqai με τα 130 άλογα. Πήγα και είδα και το προηγούμενο Χ1 στην αντιπροσωπία, αλλά δεν με ικανοποίησε από χώρους. Το νέο όλοι γράφουν και οι αριθμοί αποδεικνύουν ότι είναι πιο άνετο και με 85 λίτρα μεγαλύτερο χώρο αποσκευών. Επίσης, από εμφάνιση πιστεύω ότι υπερτερεί κατά πολύ...

Από την άλλη, αν είναι αλήθεια ότι βγάζει προβλήματα, θα είναι καθοριστικός ανασταλτικός παράγοντας για μένα...

The_Emperor
11-09-15, 20:55
Αν και το νέο χ1 δεν ξέρουμε τι παιδικές ασθένειες μπορεί να βγάλει ως νέο μοντέλο, τουλάχιστο για το χ3 Ε83 έχουν παρατηρηθεί κάποια θεματάκια που έχουν κυρίως να κάνουν με την ποιότητα υλικών κατασκευής (πχ "ψεύτικοι" αεραγωγοί, γρύλος παράθυρου). Μηχανολογικά έχουν ακουστεί θέματα αν και στο δικό μου μετα 102 χιλ Χμ δεν εχει βγάλει κατι βαρβάτο. Αλλα και τα σύγχρονα γιαπωνέζικα δεν νομίζω να ναι πια τα σκυλιά που θεωρούντουσαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα για τα τελευταία γιαπωνέζικα... Δεν είναι όπως τα παλιά...Τι μηχανολογικά προβλήματα έχεις ακούσει αν επιτρέπεται;

Alex_
11-09-15, 21:46
φιλε μου αμαξι αγοραζεις δεν κανεις συμβαση με τον θεο να ειναι αθανατο ουτε χωρις προβληματα...μπορει να σου βγει το πλεον αξιοπιστο αλλα και το χειροτερο..κανεις δεν ξερει, παρα μονο κοιταζοντας τα στατιστικα για το συγκεκριμενο κινητηρα που δεν ξερω που θα τα βρουμε, παντως για το BMW που ρωτας δεν εχουν ακουστει προβληματα διαβαζοντας τουλαχιστον εγω ξενο φορουμ οπου υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες Χ1 και απο πολλες χωρες.
Μην μπερδευεσαι με αυτα που σου λενε , το καθε μοντελο εχει και τα δικα του θεματα, εδω εσυ ρωτας για Χ1 και diesel , οχι για Χ3 , Χ5 σειρα 3 κτλ... οκ καποια μοντελα ισως εχουν ιδιο κινητηρα αλλα για το 20d που φοραειτο Χ1 που ρωτας εσυ απο οσο ξερω δεν εχουν ακουστει θεματα και προβληματα. Για το καινουριο δε, δεν ξερω πως βγηκε το συμπερασμα οτι υπαρχουν θεματα απο την στιγμη που ειναι ολοκαινουριο και δεν εχει προλαβει να κυκλοφορησει και εχει μαλιστα ποιοτητα υλικων πολυ καλυτερη απο το προηγουμενο αλλα και απο αλλα μοντελα προηγουμενης γενιας. Παρε αυτο που σου αρεσει να το ευχαριστηθεις και μην το πολυ αναλυεις το θεμα γιατι συνηθως οσο το ψαχνεις και προσεχεις τοσο την πατας στο τελος... εγω παντως οταν το πηρα ουτε εψαξα ουτε ρωτησα απλα το πηρα γιατι το γουσταρα , αυτο και τιποτα αλλο και δεν το μετανιωσα ουτε μια ημερα (θα μου πεις δεν υπηρχε προηγουμενο μοντελο να δω τι θεματα εβγαλε αλλα και να υπηρχε απο την στιγμη που μου αρεσε δεν με ενοιαζε τιποτα) + οτι πλεον υπαρχουν και καλα προγραμματα με δωρεαν σερβις για αρκετα χρονια ή συγκεκριμενα χιλιομετρα οπως και για την εγγυηση υπαρχουν προγραμματα προεκτασης!!

vchris
11-09-15, 22:38
Θα συμφωνήσω με τον Alex πιο πάνω. Κανένας δεν θα σου δώσει συμβόλαιο οτι δεν βγάλει κάτι το αυτοκίνητο. Στατιστικά όμως οι πιθανότητες σε ένα νεό μοντέλο που έχει λύσει τις παιδικές ασθένειες του 1ου είναι με το μέρος σου. 2ον τα φόρουμ είναι εξαιρετική πηγή γνώσης και βοήθειας για αυτούς που αγαπάνε τα αυτοκίνητα, όμως μπορεί να γίνουν και αιτία για εφιάλτες. Οπότε μην πιστεύεις όλα όσα διαβάζεις.
Πάρε αυτό που γουστάρεις και σε ευχαριστεί και μην το διυλίζεις!!!!!

Nino
12-09-15, 13:14
Αυτοκρατορα συγνωμη που σου χαλαμε το θεμα αλλα πρεπει να κανουμε καποιες διευκρινισεις...
Κανενας δεν ανεφερε οτι το χ1 εχει θεματα ουτε προσπαθησε να αποτρεψει κανεναν απο την αγορα του. Φυσικα οσον αφορα εμενα εχω και προσωπικη αποψη και αν ηταν αυτο το θεμα του νηματος θα την ειχα γραψει.
Ειδικα για την αξιοπιστια του χ1 ουτε αποψη εχω και ουτε με ενδιεφερε-ει για να την αποκτησω.
Εχοντας συμβιωσει ομως με bmw εδω και 7 χρονια μεσα και εξω απο τα φορουμ με φιλους με διαφορα μοντελα, εε επιτρεψτε μου να εχω μια αποψη για το τι "παιζει" με την bmw.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει και να την δεχτει κανεις!Η bmw εχει το μοναδικο προνομιο οσο "ζεις" μαζι της να σου προσφερει εντονες συγκινησεις..με διαφορους τροπους .
Ενα τελευταιο παντως επειδη η πολιτικη της bmw ( εμενα επεμενε να αλλαζω λαδια βαση του bc σχεδον καθε 25000+ χιλ ελεος... σε επισημη αντιπροσωπεια και βεβαια ολα αυτα εχουν συζητηθει και εδω μεσα σε αλλα νηματα) ειναι λιγο παραξενη , οταν ακους τρια χρονια service δωρεαν πρακτικα ειναι....
Καλη αγορα και καλα χιλιομετρα!!

The_Emperor
12-09-15, 17:10
Υπονοεις αρκετά για κάποια από τα οποία δεν μπορώ να ειμαι βεβαιος...εγώ απλα ζήτησα πληροφορίες προτού επενδύσω αρκετά χρήματα σε ένα αμάξι. Το τι προσφέρει οδηγικα κ ποιοτικά η bmw είναι ο βασικός λόγος που μου αρέσει το αμάξι. Σε ξένα φορουμς διάβασα κ παράπονα γι αυτο κ ζήτησα τη γνώμη κατόχων τους οποίους θεωρώ τους πλεον αρμόδιους να με βοηθήσουν. Δεν ξέρω αν κάτι που έγραψα ενόχλησε κάποιους (όπως η αναφορά σε άλλες μάρκες). Για να γράφω εδω κ να ενδιαφέρομαι πραγματικά για ενα bmw νομίζω ότι δείχνει κ τις προθέσεις μου. Έγραψα κ παραπάνω ότι κάποιοι - μάλιστα μηχανικοί - προσπάθησαν να με αποθαρρύνουν με κάθε τρόπο...Όταν ετοιμάζεσαι να δώσεις ένα σωρό χρήματα σε αμάξι κ διαβάζεις κ ακούς κ απο ειδικους - υποτίθεται τέτοια...επηρεάζεσαι οσο να ναι...

DIM27
12-09-15, 17:12
Μετα απο τις "πατρικες" Ε34,Ε39 που τις ειχαμε απο το 1994 μεχρι το 2015 για δεκα+ απροβληματιστα χρονια την καθε μια, ο πατερας μου απολαμβανει την καινουργια Χ3 5/2015 και εγω την Χ1 20i 10/2013 28000 xlm και οι δυο δεν παρουσιασαν παιδικα προβληματα.Η Χ1 που σε ενδιαφερει ειναι απολαυση να την οδηγεις,οσο για τους χωρους δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.Εξαρταται βεβαια το πως και ποσοι.Η δε νεα X1 ειναι και πανεμορφη.Βλαβες βγαζουν και τα διαστημοπλοια της NASA.

The_Emperor
12-09-15, 17:14
Τέτοια να διαβάζω να ανυπομονω περισσοτερο...

spyrosK
12-09-15, 22:53
Να μην παρεξηγούμαστε. Δεν εχω άποψη για την χ1 ούτε την παλιά ούτε φυσικά για τη νέα αφού δεν εχει κυκλοφόρησει. Ειδικά η νέα απο οτι εχει γράφει ειναι σαφώς βελτιωμένη σε ολους τους τομείς και θεωρώ οτι ειναι οτι καλύτερο στην κατηγορία του (πάνω του Q3). Αρκεί να μπορεί κανείς να το εξοπλίσει με τα πολλα έξτρα της BMW. Απο κει και πέρα φίλε emperor, για μενα, προχωρά στην αγορά αφού φαίνεται οτι ειναι το αυτοκίνητο που σου εχει κανει το κλικ. Αν δεν το πάρεις θα σου μείνει αποθημενο. Εγώ παρά τα κάποια προβληματάκια της x3 πάλι BMW θα έπαιρνα. Και σίγουρα σε ένα forum υπερτονίζονται κάποια αρνητικά. Νόμιζω δεν θα το μετάνοιωσεις !


Sent from my iPhone using Tapatalk

The_Emperor
13-09-15, 14:28
Να ξαναευχαριστησω για τις απαντήσεις! Οκτώβριο αν δεν κάνω λάθος θα έρθει στις αντιπροσωπείες. Μακάρι το αμάξι με την απόσυρση κ την έκπτωση να είναι σε λογική τιμή κ να μπορώ να απολαμβάνω κι εγώ όσα κι εσείς ��

E60_Arkadia
13-09-15, 15:04
σαν πρωην κατοχος επι πολλα ετη nissan και τωρα Χ3 αυτο που δεν γνωριζεις τη λεξη συνεργειο με τα nissan kai toyota στη bmw δεν υπαρχει!!!

Και στα νισσαν τογιοτα δεν γνωρίζεις την λέξη ποιότητα κύρος απόλαυση οδήγησης επιδόσεις και κυρίως παθητηκη ασφαλεια όπως επίσης και ενεργητική.Μην τρλαθουμε τελείως παιδιά,εγώ δηλδη με το Ε60 που έχω 108000χλμ πλέον και μόνο σέρβις κάνω έχω γνωρίσει την λέξη συνεργείο? Όσα BMW και αν άλλαξα ποτε κανένα δεν μου έβγαλε πρόβλημα.Μια χαρά αξιόπιστα ήταν.Στην τελική γτ δεν πάτε να πάρετε ένα ωραιότατο νισσαν η τογιοτα να λύσετε το πρόβλημα σας.Απλα τα πράγματα.Δεν τα λέω με ύφος,συζήτηση κανουμε thumb

The_Emperor
13-09-15, 17:16
Καταρχήν να πω ότι το κύρος δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Για την ποιότητα των 2 ιαπωνικών θα διαφωνήσω αν κ πρέπει κάποιος να εξετάσει συγκεκριμένα μοντέλα. Από την άλλη συμφωνώ απόλυτα ότι τα περισσότερα μοντέλα τους - όχι όλα - δεν προσφέρουν οδηγική απόλαυση απευθυνομενα με μεγάλη εμπορική επιτυχία στον μέσο οδηγό δίχως οδηγικες αναζητήσεις. Η αξιοπιστία νομίζω οτι αφορά περισσότερο το παρελθόν. Σήμερα ανακλησεις κανουν σχεδον όλες οι εταιρίες ενώ βλάβες μπορουν να εμφανιστούν σε κάθε αμάξι. Αλλά οι βλάβες σε μια πιο ακριβή εταιρία είναι πιο κοστοβορες κ μερικές φορές λιγότερο ανεκτές...

Nino
13-09-15, 18:25
Και στα νισσαν τογιοτα δεν γνωρίζεις την λέξη ποιότητα κύρος απόλαυση οδήγησης επιδόσεις και κυρίως παθητηκη ασφαλεια όπως επίσης και ενεργητική.Μην τρλαθουμε τελείως παιδιά,εγώ δηλδη με το Ε60 που έχω 108000χλμ πλέον και μόνο σέρβις κάνω έχω γνωρίσει την λέξη συνεργείο? Όσα BMW και αν άλλαξα ποτε κανένα δεν μου έβγαλε πρόβλημα.Μια χαρά αξιόπιστα ήταν.Στην τελική γτ δεν πάτε να πάρετε ένα ωραιότατο νισσαν η τογιοτα να λύσετε το πρόβλημα σας.Απλα τα πράγματα.Δεν τα λέω με ύφος,συζήτηση κανουμε thumb


μπα... κανα audi θα παρω που εχει ολα αυτα που αναφερεις αλλα πραγματικες επιδοσεις!!!








υγ :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

topmar
13-09-15, 19:40
Καλησπέρα,

είχα με την σειρά, VW Golf III 1.4, Fiat Punto GT 1.4, Nissan Almera 1.5, Opel Astra H 1.4, για όλα άνω των 3 ετών έκαστο στην κατοχή μου, και τώρα αυτό της υπογραφής μου.

Οπότε, έχοντας και Γερμανικό, και Ιταλικό και Γιαπωνέζικο, μπορώ να έχω ιδία άποψη για την αξιοπιστία τους.

Στο Golf έκανες την προσευχή σου πριν το ταξίδι, ποιοτικό αλλά τάφος και με ακριβά ανταλλακτικά.

Το Punto GT ήταν απόλαυση στα γκάζια (8 έτη - 160.000 ΚΜ το κράτησα!!), απίστευτα γρήγορο αλλά ποιότητα μέτρια. Το δε μοτέρ έσπασε στο τέλος (πιστόνια) αλλά είχε φτηνά ανταλλακτικά.

Το Almera ήταν ψόφιο, αλλά αρκετά ποιοτικό, χωρίς τριξίματα, με τραγική συμπεριφορά στις στροφές. Αλλά μόνο βενζίνη και αλλαγή λαδιών.

Το Astra το έχω ακόμα, τάφος επίσης αλλά στιβαρό και αντέχει στην σκληρή χρήση χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα.

Το αυτοκίνητο της υπογραφής μου, είναι σε άλλο επίπεδο φυσικά, λόγω κόστους αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω! Στο δρόμο του πίνω το αίμα, δεν καίει, δεν τρίζει, κανένα πρόβλημα έως τώρα (πλην μια ανάκληση για κολώνα τιμονιου και μια για τεντωτηρα καδένας), μόνο πετρέλαιο και τα προβλεπόμενα σέρβις, στα 7,5 χρόνια που το έχω. Και το κυριότερο, το στύβω στις στροφές και κρατάει πολύ καλά, παρά την απλή ανάρτηση (την οποία αλλάζω με M-Pack την ερχόμενη εβδομάδα!!), το πατάω τέρμα (έχω βάλει φώτο για το πόσο είναι το τέρμα του :) ) και πατάει στο δρόμο και δεν το αισθάνομαι στον αέρα σαν μερικά άλλα που έχω οδηγήσει, στην κατηγορία του.

Σε γενικές γραμμές, βρήκα στο δικό μου, και την ποιότητα, και τα γκάζια, και την οικονομία, και το κράτημα!!

Φυσικά, όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν βλάβες μα δεν πρέπει να γενικεύουμε ή να θεοποιούμε καμία μάρκα.

Εν κατακλείδι, αγοράζεις αυτό που σου κάνει κλικ και ο Θεός βοηθός!

:)

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3G

topmar
13-09-15, 19:49
Σε απάντηση στο αρχικό σου ποστ, για το Χ1 δεν γνωρίζω, μα για το δικό μου Ε90 320d, σέρβις κάθε 4 χρόνια (300¤), λάδια κάθε 2 χρόνια (80¤), τιμές στην επίσημη αντιπροσωπεία και κατανάλωση 6 l/100Km με βαρύ γκάζι (τουλάχιστον 0,5 l λιγότερο στον νορμάλ οδηγό).

The_Emperor
13-09-15, 20:09
topmar οι παρατηρήσεις σου για τα αυτοκίνητα που είχες είναι ακριβώς αυτές που περίμενα να διαβάσω. Αυτή τη γνώμη έχω κι εγώ σχηματίσει για τις μάρκες αυτές από αυτά που έχω ακούσει κυρίως από κατόχους και επαγγελματίες του χώρου (ο αδερφός μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων 18 χρόνια...)

Ελπίζω και το δικό μου νέο αμάξι να είναι το ίδιο αξιόπιστο με το δικό σου. Δουλεύοντας 12-14 ώρες την ημέρα δεν έχω καθόλου χρόνο να τρέχω στα συνεργεία για βλάβες...Πόσα χλμ κάνεις το χρόνο ή δεν κατάλαβα κάτι καλά για τα service; Εγώ κάνω από 20 έως 25.000 το χρόνο συνεπώς τα service μου θα είναι πιο τακτικά φαντάζομαι...Βέβαια, η bmw έχει "δωρεάν service" για 60.000 χλμ μου είπε ο υπάλληλος όταν έκανα test drive την απερχόμενη Χ1 βενζίνης 1.6, της οποίας ο κινητήρας δεν με ενθουσίασε ομολογώ, γι' αυτό σκέφτομαι ότι το αμάξι αυτό χρειάζεται από 150 άλογα και πάνω, για να κινείται πραγματικά άνετα...

topmar
13-09-15, 20:18
Εγώ κάνω 10-12.000 ΚΜ χρόνο μόνο πλέον....

Εσύ, σύμφωνα με αυτά τα ΚΜ που κάνεις, να υπολογίζεις αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο και σέρβις κάθε 2-2,5 χρόνια.....

Εάν αντέχει η τσέπη σου, πάρε το 23d ή ακόμα καλύτερα το 25d.....εάν είσαι συντηρητικός οδηγός, και με το 20d βολεύεσαι.... Βενζίνη δεν θα σου συνιστούσα, με τόσα ΚΜ το χρόνο που θα κάνεις, θα το μετανιώσεις....

Ότι άλλο θες, με τηλέφωνο (πμ)....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3G

The_Emperor
13-09-15, 21:31
Εγώ κάνω 10-12.000 ΚΜ χρόνο μόνο πλέον....

Εσύ, σύμφωνα με αυτά τα ΚΜ που κάνεις, να υπολογίζεις αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο και σέρβις κάθε 2-2,5 χρόνια.....

Εάν αντέχει η τσέπη σου, πάρε το 23d ή ακόμα καλύτερα το 25d.....εάν είσαι συντηρητικός οδηγός, και με το 20d βολεύεσαι.... Βενζίνη δεν θα σου συνιστούσα, με τόσα ΚΜ το χρόνο που θα κάνεις, θα το μετανιώσεις....

Ότι άλλο θες, με τηλέφωνο (πμ)....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3G

τόσο αραιά τα service?? εντύπωση μου κάνει...
Το 23d ή το 25d προφανώς θα είναι ακόμη πιο δυνατά και θα τα ήθελα, αλλά όλοι κάπου βάζουμε ένα ταβάνι στο πόσα διαθέτουμε για κάτι. Τα χρήματα μπορεί να τα έχω και για αυτά, αλλά κάπου λέω "δεν δίνω πάνω από τόσα για αμάξι". Ήδη τα χρήματα για το 20d μου φαίνονται πάρα πολλά για αμάξι. Δεν σου κρύβω ότι εάν υπήρχε το νέο Χ1 σε μεταχειρισμένο θα το έψαχνα πολύ. Εάν το αμάξι δεν έχει πρόβλημα δεν βρίσκω λόγο να μην το πάρεις σε πολύ καλύτερη τιμή μεταχειρισμένο. Και το αμάξι που έχω τώρα (Toyota Corolla 2006) το πήρα μεταχειρισμένο 3ετίας στα μισά λεφτά από την αρχική του και για 6 χρόνια μου έκανε τη δουλειά μου μια χαρά. Αλλά πλέον έχω 2 ακόμη μικρά τερατάκια και χρειάζομαι μεγαλύτερο και καλύτερο αμάξι...Και φυσικά και σαν οδηγός θέλω το κάτι παραπάνω πια...

super duper
14-09-15, 10:51
νομιζω ότι θα σε υπερκαλυψει φιλε

The_Emperor
18-09-15, 19:52
Σήμερα έκανα τεστ την προηγούμενη 18d...
σε χαμηλές στροφές μου φάνηκε νωχελική...πιο ψηλά σαφώς καλύτερη, χωρίς εντούτοις να με εντυπωσιάσει...
Σε κουβέντα που έκανα με αντιπροσώπους δεν κάνουν αυτή τη στιγμή ουσιαστικές εκπτώσεις...Συνεπώς, ίσως χρειαστεί "να συμβιβαστώ" με την 18d, αν και δεν το θέλω...

The_Emperor
02-10-15, 11:25
Επανέρχομαι για να πω ότι το έκανα το απονενοημένο! Παρά τους δισταγμούς μου - κυρίως αναφορικά με το κόστος - έβαλα το συναίσθημα πάνω από τη λογική και χθες παρήγγειλα την 20d. Ελπίζω να έρθει μέσα στο '15, όπως μου έχουν πει - διαφορετικά απόσυρση γιοκ - και να είναι όλα οκ με το αμάξι, γιατί δεν είμαστε για "λαχεία" τέτοιες εποχές!
Ready to join the club λοιπόν...

topmar
02-10-15, 11:31
Επανέρχομαι για να πω ότι το έκανα το απονενοημένο! Παρά τους δισταγμούς μου - κυρίως αναφορικά με το κόστος - έβαλα το συναίσθημα πάνω από τη λογική και χθες παρήγγειλα την 20d. Ελπίζω να έρθει μέσα στο '15, όπως μου έχουν πει - διαφορετικά απόσυρση γιοκ - και να είναι όλα οκ με το αμάξι, γιατί δεν είμαστε για "λαχεία" τέτοιες εποχές!
Ready to join the club λοιπόν...

Καλορίζικο και με το καλό η παραλαβή....:thumbsup:

The_Emperor
02-10-15, 11:37
Ευχαριστώ! Θα κάνω υπομονή για καιρό μάλλον...πάμε για τέλος του έτους όπως μου λένε...

A8hnaios
02-10-15, 16:57
Με το καλο..!

:mpaks:

Alex_
03-10-15, 18:39
Αναμένουμε και εμείς με εσένα. . Όταν με το καλό παραλαβεις ανέβασε καμιά φώτο. ..θα το ευχαριστηθείς μια χαρά! !!
Καλοτάξιδο. .

The_Emperor
03-10-15, 20:33
Ευχαριστώ πολύ! Δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο τέτοιας αξίας και ομολογώ ότι αισθάνομαι λίγο έξω από τα νερά μου και μόνο στη σκέψη των χρημάτων που κοστίζει. Ελπίζω να αποδειχτεί αξιόπιστο και καλοτάξιδο, γιατί δεν είμαστε για περιπέτειες τέτοια εποχή...

michaelp900
04-10-15, 14:48
Ευχαριστώ πολύ! Δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο τέτοιας αξίας και ομολογώ ότι αισθάνομαι λίγο έξω από τα νερά μου και μόνο στη σκέψη των χρημάτων που κοστίζει. Ελπίζω να αποδειχτεί αξιόπιστο και καλοτάξιδο, γιατί δεν είμαστε για περιπέτειες τέτοια εποχή...
Την καινούρια δεν παρήγγειλες η την προηγούμενη? (Την πρώτη δηλαδη)

The_Emperor
04-10-15, 16:51
Την καινούρια. Αναμένω από Νοέμβρη...

stef
04-10-15, 16:59
Καλοτάξιδη!
Τι εξοπλισμό έβαλες αν επιτρέπεται;

The_Emperor
04-10-15, 19:35
Ευχαριστώ! Δεν έβαλα πολλά πράγματα. Επένδυσα στον κινητήρα. Cruise control αποφυγή σύγκρουσης τα χειριστήρια για το αυτόματο κιβώτιο στο τιμόνι. Αργότερα βλέπουμε για άλλα...

The_Emperor
03-12-15, 07:14
Μιας και έχω παραλάβει εδώ και 2 βδομάδες το αμάξι μεταφέρω εδώ τις αντυπώσεις μου για όποιον τυχόν ενδιαφερθεί :
Το αμάξι είναι σε εμφάνιση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, κομψό με πολύ όμορφες γραμμές που κρύβουν τον όγκο του. Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται σε υψηλό επίπεδο τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό. Η σχεδίαση είναι όμορφη και απέριττη, αν και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα να ανακαλύψεις μέσα στην καμπίνα.

Οι χώροι είναι καλοί εσωτερικά, οι θέσεις πολύ βολικές και οι χώροι πάνω από τα κεφάλια όλων ανετότατοι. Σπεύδω να θυμίσω ότι είμαι 1.96 και σήμερα σήκωσα αρκετά τη θέση οδήγησης θέλοντας να κάθομαι πιο ψηλά και μένει πολύς χώρος ακόμη μέχρι την οροφή (τουλάχιστον 20 πόντοι). Έβαλα το κάθισμα όσο πιο πίσω με βόλευε και μένει άνετος χώρος για τους πίσω.

Το πορτ παγκάζ είναι μεγάλο, ιδίως με τους χώρους κάτω από το δάπεδο. Σήμερα μάλιστα πρόλαβα και εκμεταλλεύτηκα το χώρο αγοράζοντας από το practiker μια πλαστική ντουλάπα (τη μεγαλύτερη που είχε - φυσικά σε κομμάτια πακεταρισμένη...) και χώρεσε παρά τον όγκο της άνετα πίσω.

Στα αρνητικά να γράψω ότι το ντουλαπάκι μου φάνηκε μικρό, δεν έχω ακόμη βρει χώρο για σκουπιδάκια (υπάρχει;;), ενώ δεν βρήκα χρόνο να βγάλω άκρη με bluetooth, usb και τα λοιπά ηλεκτρονικά. Άλλωστε πήρα το αμάξι την Πέμπτη τόσο βιαστικά - έπρεπε να φύγω σφαίρα για μάθημα στο Καλπάκι - που δεν άφησα τον ευγενέστατο και εξαιρετικά φιλότιμο υπάλληλο της BMW να μου δείξει τίποτα πέρα από τα βασικά, αφού δεν είχα καθόλου χρόνο...Ήδη κανονίζουμε όμως "εκπαίδευση"!
Το στερεοφωνικό επίσης εκ πρώτης όψεως δεν μου γεμίζει το μάτι αν και μόνο ράδιο έχω ακούσει. Η θέρμανση από την άλλη είναι killer.
Τέλος, αν και όμορφο σε εμφάνιση, δεν μου φάνηκε ποιοτικό το ύφασμα στα καθίσματα! Θα περίμενα κάτι καλύτερο από ένα αμάξι τέτοιας αξίας. Από την άλλη το δέρμα - δεν το επέλεξα - είναι ωραίο, αλλά κρύο το χειμώνα, ζεστό το καλοκαίρι...

Για τις εξωτερικές διαστάσεις ομολογώ ακόμη ψαρωμένος. Στους συχνά στενούς δρόμους των Ιωαννίνων είναι φορές που διπλοτσεκάρω "αν με παίρνει" ενώ με το προηγούμενο αμάξι περνούσα χωρίς σκέψη. Μάλλον ψυχολογικό είναι περισσότερο, αν και το παρκάρισμα μου φαίνεται ζόρι με τα σχεδόν 4,5 μέτρα αμάξωμα. Επίσης, στο γεμάτο πράγματα κλειστό γκαράζ μου το αμάξι χωράει εντελώς οριακά σε πλάτος και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ πως δεν θα τύχει να την κάνω κάποια μέρα τη μ@λ@κία γυρίζοντας πτώμα μετά από 12-14 ώρες δουλειάς.

Από τεχνολογίες έχει πολλά ωραία, όπως σύστημα start stop, αυτόματα ρυθμιζόμενα φώτα, το πακέτο ασφάλειας (αποφυγή σύγκρουσης, αλλαγή λωρίδας κτλ.) το οποίο ήδη βλέπω πως λειτουργεί, ενώ είναι πολλά ακόμη που δεν έχω δοκιμάσει όπως το cruise control, ενώ έχει και hill asist. Σε κάθε περίπτωση σε ανηφόρα πίσω δεν σε παίρνει με τίποτα...

Περνώντας στην οδήγηση, για το αυτόματο κιβώτιο για το οποίο ήμουν εξαρχής αρνητικός έχω να πω ότι άλλαξα γνώμη 100%. Είναι απίστευτα βολικό, εύκολο και δουλεύει ιδανικά. Μόνο ένα μικρό στιγμιαίο lag έχω διαπιστώσει σε απότομες επιταχύνσεις, το οποίο έχοντας παντελή απειρία από αυτόματα κιβώτια δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο ή όχι. Αυτόματα μόνο bmw έχω οδηγήσει.

Από οδηγική συμπεριφορά να γράψω ότι το αμάξι έχει πραγματικά εντυπωσιακή ροπή. Έχοντας κάνει test drive αρκετά αμάξια μέχρι 150 άλογα και έχοντας μείνει είτε ανικανοποίητος είτε μερικά ικανοποιημένος, μπορώ ήδη να δηλώσω ότι τα κερατιάτικα που πλήρωσα και θα πληρώνω τουλάχιστον έχουν σαν ανταπόδοση έναν κινητήρα που πιστεύω ότι με καλύπτει πλήρως. Με το manual να γράφει ότι πρέπει να μείνω κάτω από τις 3.500 στροφές από την πρώτη μέρα δοκίμασα προσπεράσεις στον δρόμο Ιωαννίνων - Καλπακίου, το οποίο εδώ και 10 χρόνια ξέρω απέξω και ανακατωτά καθώς τον κάνω 2-3 φορές την εβδομάδα. Εκεί που με το προηγούμενο αμάξι είτε δεν προσπερνούσα είτε έπρεπε να το κάνω με την ψυχή στο στόμα και φτάνοντας τις στροφές στα κόκκινα, εδώ αρκεί ένα απλό βύθισμα του ποδιού και μετά από ένα ελάχιστο lag το αμάξι κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις. Θυμάμαι σε μια στιγμή να έχω 3 αμάξια μπροστά σε μέτρια ευθεία και κάποιον να έρχεται από απέναντι. Πάτησα το γκάζι και έριξα μια στιγμιαία ματιά στο στροφόμετρο για να βεβαιωθώ ότι δεν θα ξεπεράσω τις 3.500 στροφές και μόλις έφερα πάλι το βλέμμα μου στο δρόμο τα τρία αμάξια βρίσκονταν ήδη πίσω. Οι προσπεράσεις είναι απίστευτα άνετες - ακόμη και σε ανηφορικά στροφιλίκια προσπερνάς πολύ άνετα χωρίς κανένα ζόρι - ενώ δεν πίστευα στα μάτια μου όταν έβλεπα ότι πηγαίνω με 120-130 με τόσο χαμηλές στροφές. Επίσης, η αίσθηση ακόμη και με τέτοιες ταχύτητες είναι ότι πηγαίνεις με πολύ λιγότερα και πρέπει να κοιτάζεις το καντράν για να μην την πατήσεις με τις κάμερες κυκλοφορίας...
Σήμερα ανέβηκα και σε μια περιοχή που είναι σε ένα μικρό "βουνό" λίγο έξω από τα Γιάννενα (Μάρμαρα λέγεται για τους γνωρίζοντες...). Πρόκειται για αρκετά ανηφορικό δρόμο περίπου 5-6 χλμ γεμάτο στροφές. Στην ανηφόρα δοκίμασα πάλι την επιτάχυνση αλλά και προσπέραση και είδα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Ακόμη καλύτερα γίνονται όλα αυτά με την επιλογή sport. Επίσης, μου φάνηκε σταθερό στις στροφές, αν και δεν το πίεσα εκεί πολύ γιατί έγραφε και το manual ότι δεν πρέπει να πιεστούν τα λάστιχα στα πρώτα χιλιόμετρα (bridgestone παρεπιπτόντως...) και αρκέστηκα στο να πιέσω μόνο στα ευθεία τμήματα, πηγαίνοντας πιο συντηρητικά στις στροφές.

Η ηχομόνωση είναι υποδειγματική. Νιώθεις σαν να είσαι σε κάψουλα. Επίσης, δεν παρατήρησα καθόλου το πρόβλημα με τα "κοπανήματα" στον δρόμο για το οποίο τόσος ντόρος έχει γίνει. Σε μια πόλη που οι λακκούβες και τα μπαλώματα είναι πιο πολλά από τον στρωτό δρόμο (επιτρέψτε μου την υπερβολή...είναι απίστευτο το χάλι των δρόμων στα Γιάννενα...) το αμάξι περνά από πάνω τους απορροφώντας σχεδόν τα πάντα.

Αρχικά δεν κρατιόμουν στο να πιέσω το αμάξι και η κατανάλωση πλησίαζε το 8. Μετά από τις "αταξίες" των πρώτων ημερών, είπα να δοκιμάσω και το ακριβώς αντίθετο : Ξεκίνησα τη διαδρομή Γιάννενα - Καλπάκι με ψιλόβροχο και ελάχιστη κίνηση. Μηδένισα το trip computer και έβαλα ένα "νοητό" αβγό κάτω από πόδι του γκαζιού προσπαθώντας να πετύχω την ελάχιστη κατανάλωση. Βρήκα ελάχιστα αμάξια στον δρόμο και έκανα πολύ λίγες και εύκολες προσπεράσεις. Η ταχύτητα ήταν γύρω στα 90-100 με κάτω από τις 2000 στροφές συνέχεια...Το αμάξι πήγαινε πραγματικά άνετα με μηδαμινή πίεση. Το βράδυ (γύρω στις 10...) επέστρεψα όπως πάντα με εντελώς άδειο δρόμο και αρκετά δυνατή βροχή, αλλά με ακριβώς ίδια οδηγική συμπεριφορά. Συνολικά έκανα 70 χιλιόμετρα έτσι. Το trip computer έδειξε κατανάλωση 5,1 για το σύνολο της διαδρομής. Πλέον σε μικτές διαδρομές - αλλά όπως είπα ελάχιστα χιλιόμετρα κάνω μέσα σε πόλη - η κατανάλωση σταθεροποιείται γύρω στο 6-6.5. Φαίνεται τελικά ότι ανάλογα με το πώς θα το πας αντίστοιχα και θα κάψει, ιδίως σε ανοιχτό δρόμο.

Συνολικά, πρόκειται νομίζω για ένα καλοστημένο αμάξι, σίγουρα ακριβό - οι πιο κάτω version είναι πιο προσιτές και μάλλον πιο λογικές για τη σημερινή εποχή - το οποίο όμως σε αποζημιώνει με τον ροπάτο κινητήρα του. Μένει ο χρόνος να δείξει και πόσο αξιόπιστο θα αποδειχθεί...

Alex_
03-12-15, 07:26
Καλορίζικο και καλοτάξιδο! !!! Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς !!!

DIM27
03-12-15, 09:06
Τα λαστιχα σου ειναι run flat?Αν ναι ειναι και XL?

The_Emperor
03-12-15, 09:15
Είναι όντως run flat, το οποίο ομολογώ ότι δεν με ενθουσιάζει όχι για την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου - ούτε κοπανάει όπως έγραφαν μερικοί ούτε είναι άβολο - αλλά για το ότι δεν νιώθω βεβαιότητα για το ότι δεν θα χρειαστεί να με "μαζέψουν" σε ενδεχόμενο γερό κλατάρισμα (σκίσιμο ελαστικού - οδική βοήθεια). Η παραδοσιακή ρεζέρβα μου εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Στο μέλλον όταν θα έρθει η ώρα ίσως εξετάσω το ενδεχόμενο αλλαγής, κρίνοντας και με βάση την εμπειρία που θα έχω μέχρι τότε.
Με το XL εννοείς διαστάσεις ; (συγχώρεσε την άγνοιά μου...)
Αν ναι, τότε είναι 225/55/R17

DIM27
03-12-15, 10:17
Οχι το XL εχει να κανει με την ενισχυση του ελαστικου.Συνηθως ειναι για SUV το γραφουν πανω τους.Με τα run flat ισχυει ακριβως το αντιθετο.Σιγουρια οτι σε ενα κλαταρισμα θα μεινεις στην πορεια σου και οχι πανω στον απεναντι η στο χαντακι.Η ανεση ειναι ενα θεμα.Βεβαια η νεα χ1 εχει προφιλ 55 αντι 50 της Ε84 και αυτο βοηθαει στην ανεση.Απο οτι εχω δει υπαρχει τροχος αναγκης στα 110Ε.Χρειαζεσαι βεβαια και γρυλο.

The_Emperor
03-12-15, 10:24
Το έχω δει αυτό που γράφεις για τον εφεδρικό τροχό και στο site της bmw. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, αλλά δεν θέλω να βιαστώ. Δεν ξέρω καν αν τα run flat θα αποδειχθούν καλή επιλογή μακροπρόθεσμα.
Επίσης, ένα ερώτημα είναι αν οι ζάντες αυτές μπορούν να πάρουν άλλα ελαστικά (όχι run flat).
Στην παρούσα φάση δεν θα κάνω τίποτα. Εάν - λογικά - αλλάξω ελαστικά σε 3 χρόνια, θα έχω την εμπειρία αυτών των χρόνων και ανάλογα αποφασίζω. Πάντως, από κάποια πράγματα που έχω διαβάσει, φαίνεται πως τα ελαστικά που έχει βάλει πάνω η bmw θεωρούνται τα πλέον κατάλληλα και για το συνολικό "στήσιμο" του αυτοκινήτου. Συνεπώς, καλό είναι να μην αλλάζει κάποιος...

DIM27
03-12-15, 12:14
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FumXPC8MQAI

The_Emperor
03-12-15, 12:22
Κατατοπιστικότατο video.
Ερώτημα : Το run flat κατόπιν επισκευάζεται όπως ένα συμβατικό λάστιχο ή πρέπει να αντικατασταθεί;

DIM27
03-12-15, 13:41
Εαν ειναι στο πελμα οτι και στα συμβατικα.-

chrisgiapz3
03-12-15, 18:03
Η 20d δεν είναι με 190 άλογα? :think:

The_Emperor
03-12-15, 21:05
ακριβώς :)

Geokoem77
29-04-16, 21:52
Καλησπέρα

Διάβαζα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα και θέλω τις εντυπώσεις του emperor μετά από μερικούς μήνες.

Είμαι σε σκέψη να αγοράσω την BMW X1 και θέλω να έχω την γνώμη μου.

Εως τώρα είχα στην κατοχή μου

Nissan Sunny 1.5 . (για να μάθω στα νιάτα μου, καμία οδηγική ευχαρίστηση αλλά μηδεν βλάβες στις κυριολεξία, ούτε λάμπα δεν είχε καεί).

VW Golf IV 1.6 (Ποιοτικό αλλα πολύ αναξιόπιστο, πολύ ακριβό service λάδια κάθε έξι μήνες, ιμάντες 60.000 και πολλά θέματα ποιότητας, σπασμένα τζάμια απο πλαστικούς γρύλλους στις πόρτες, θερμοστάτες να κολλάνε πηγαίνοντας με 120 , δυναμό)

Toyota Avensis 1.8 ( Πολύ ποιοτικό, τρομερά αξιόπιστο, στα οκτώ χρόνια μόνο λάδια φίλτρα, πολύ φθηνή συντήρηση ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ περά οτι είναι τρομέρα άνετο στο ταξίδι και είσαι σίγουρος οτι θα φτάσει ατσαλάκωτος και χωρίς βλάβη)

Το X1 κάνει την καρδία μου να χτυπά και θα το είχα ήδη αγοράσει αλλά με προβληματίζει η προηγούμενη εμπειρία από το Golf.

Να το τολμήσω;;

The_Emperor
05-05-16, 10:49
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά οι γιορτές λόγω παιδιών δεν μου άφησαν καθόλου χρόνο για...περιδιάβαση στα forums!

Μετά από 5 μήνες και 9000 χλμ με το Χ1 20d με τα 190 άλογα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, όπως τις έχω ξανακαταγράψει στο παρελθόν :

Το αμάξι είναι σε εμφάνιση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, κομψό με πολύ όμορφες γραμμές που κρύβουν τον όγκο του. Η ποιότητα κατασκευής είναι σε υψηλό επίπεδο τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό. Η σχεδίαση είναι όμορφη και απέριττη, αν και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα να ανακαλύψεις μέσα στην καμπίνα.

Οι χώροι είναι καλοί εσωτερικά, οι θέσεις πολύ βολικές και οι χώροι πάνω από τα κεφάλια όλων ανετότατοι. Σπεύδω να θυμίσω ότι είμαι 1.96 και έχω σηκώσει τέρμα τη θέση οδήγησης θέλοντας να κάθομαι πιο ψηλά και μένει πολύς χώρος ακόμη μέχρι την οροφή. Έβαλα το κάθισμα όσο πιο πίσω με βόλευε και μένει άνετος χώρος για τους πίσω.

Το πορτ παγκάζ είναι μεγάλο, ιδίως με τους χώρους κάτω από το δάπεδο.

Το στερεοφωνικό επίσης είναι οκ, αλλά μιας και είμαι και ερασιτέχνης μουσικός δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζει. Η θέρμανση και το κλιματιστικό από την άλλη είναι killer.
Τέλος, αν και όμορφο σε εμφάνιση, δεν μου φάνηκε ποιοτικό το ύφασμα στα καθίσματα! Θα περίμενα κάτι καλύτερο από ένα αμάξι τέτοιας αξίας. Από την άλλη το δέρμα - δεν το επέλεξα - είναι ωραίο, αλλά κρύο το χειμώνα, ζεστό το καλοκαίρι...

Από τεχνολογίες έχει πολλά ωραία, όπως σύστημα start stop, αυτόματα ρυθμιζόμενα φώτα, το πακέτο ασφάλειας (αποφυγή σύγκρουσης, αλλαγή λωρίδας κτλ.) το οποίο ήδη βλέπω πως λειτουργεί, το cruise control, ενώ έχει και hill asist. Σε κάθε περίπτωση σε ανηφόρα πίσω δεν σε παίρνει με τίποτα...

Η ηχομόνωση είναι υποδειγματική. Νιώθεις σαν να είσαι σε κάψουλα. Επίσης, δεν παρατήρησα καθόλου το πρόβλημα με τα "κοπανήματα" στον δρόμο για το οποίο τόσος ντόρος έχει γίνει. Σε μια πόλη που οι λακκούβες και τα μπαλώματα είναι πιο πολλά από τον στρωτό δρόμο (επιτρέψτε μου την υπερβολή...είναι απίστευτο το χάλι των δρόμων στα Γιάννενα...) το αμάξι περνά από πάνω τους απορροφώντας σχεδόν τα πάντα.

Περνώντας στην οδήγηση, για το αυτόματο κιβώτιο για το οποίο ήμουν εξαρχής αρνητικός έχω να πω ότι άλλαξα γνώμη 100%. Είναι απίστευτα βολικό, εύκολο και δουλεύει ιδανικά. Μόνο ένα μικρό στιγμιαίο lag έχω διαπιστώσει σε απότομες επιταχύνσεις, το οποίο έχοντας παντελή απειρία από αυτόματα κιβώτια δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο ή όχι. Αυτόματα μόνο bmw έχω οδηγήσει.

Το αμάξι έχει πραγματικά εντυπωσιακή ροπή. Έχοντας κάνει test drive αρκετά αμάξια μέχρι 150 άλογα και έχοντας μείνει είτε ανικανοποίητος είτε μερικά ικανοποιημένος, μπορώ ήδη να δηλώσω ότι τα κερατιάτικα που πλήρωσα και θα πληρώνω τουλάχιστον έχουν σαν ανταπόδοση έναν κινητήρα που πιστεύω ότι με καλύπτει πλήρως. Εκεί που με το προηγούμενο αμάξι είτε δεν προσπερνούσα είτε έπρεπε να το κάνω με την ψυχή στο στόμα και φτάνοντας τις στροφές στα κόκκινα, εδώ αρκεί ένα απλό βύθισμα του ποδιού και το αμάξι κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις. Οι προσπεράσεις είναι απίστευτα άνετες ενώ δεν πίστευα στα μάτια μου όταν έβλεπα ότι πηγαίνω με 120-130 με τόσο χαμηλές στροφές (κάτω από 2000). Επίσης, η αίσθηση ακόμη και με τέτοιες ταχύτητες είναι ότι πηγαίνεις με πολύ λιγότερα και πρέπει να κοιτάζεις το καντράν για να μην την πατήσεις με τις κάμερες κυκλοφορίας...

Μετά τα πρώτα 7000 χλμ άρχισα να βλέπω και αλλαγή τόσο στην απόδοση του κινητήρα όσο και στην κατανάλωση. Η υπέρ-αρκετή ροπή που είχα δει αρχικά φαίνεται ότι ...έχει και άλλο! Το αμάξι τραβάει ακόμη καλύτερα και ιδίως στην επιλογή sport επιταχύνει παραπάνω από εντυπωσιακά και μπορείς να προσπεράσεις ουσιαστικά κάθε "συμβατικό" αυτοκίνητο - φορτηγό - νταλίκα σε ελάχιστο χρόνο. Πάντως, μην νομίζεις ότι χρειάζεσαι το sport για να προσπεράσεις. Ελάχιστες φορές το έχω χρησιμοποιήσει και μόνο για "πραγματικά επικίνδυνες" περιπτώσεις. Το αμάξι το έχω σχεδόν μόνιμα στο eco mode και προσπερνά και με αυτό με απόλυτη άνεση.

Το αμάξι έχει εξαιρετική ποιότητα κύλισης και κράτημα. Έχω δοκιμάσει διάφορες καγκουριές και σε στροφές και σε απότομα φρεναρίσματα και αδυνατώ να το κάνω να γλιστρήσει...

Η κατανάλωση μέσα στην πόλη είναι κοντά στο 8. Εκτός πόλης με λογική οδήγηση πέφτεις άνετα στο 6 με το eco mode. Έχει τύχει να κάνω ταξίδι Εγνατία όπου σε σημεία χτύπησα και 150 και 180 και να έχω κατανάλωση 6,1.
Εγώ που κάνω το 80% των χλμ εκτός πόλης έχω μέση κατανάλωση από 6 έως 6,5. Προφανώς όσο περισσότερο κινείσαι μέσα στην πόλη και όσο περισσότερο το "πατάς" η κατανάλωση ανεβαίνει, αλλά δύσκολο να φτάσει σε μικτές διαδρομές πάνω από το 8, ιδίως με το eco mode...

Από προβλήματα...δόξα τω θεώ μέχρι στιγμής τίποτα. Σε 1000 χλμ (λογικά μέσα στον μήνα...) θα κάνω αλλαγή λαδιών και θέλω να δω τι θα μου πουν για την κατάστασή τους. Λογικά δεν θα έχω εκπλήξεις...

Είμαι στη διάθεσή σου για οποιοδήποτε άλλο ερώτημα!

Geokoem77
06-05-16, 21:39
Μια βασικη απορια.

Ο χωρος αποσκευων ειναι 505 λιτρα με τον χωρο κατω απο το δαπεδο ή 505 + επιπλεον ο χωρος αποσκευων. Με το συρόμενο κάθισμα κερδίζεις χώρο;

Συναργεμό εχεις βάλει το σύστημα της bmw;

Geokoem77
08-05-16, 16:05
Έκανα δοκιμαστικό με την BMW X1 και μάλλον θα την απορρίψω τελικά.

Δυο σημεία δεν μου αρέσαν

1)Μέτρια θέση οδήγησης
2)Εξωφρενικά ακριβός προαιρετικός εξοπλισμός (προαιρετικός εξοπλισμός είναι και το hi-fi και ο συναργεμός και ο αυτόματος κλιματισμός για να το βάλουμε το θέμα στην σωστή διάσταση ). Μου θύμισαν τις ημέρες Golf που ήθελα να ξεχάσω και πήρε το μυαλό λάθος συνειρμούς.

Κατά τα άλλα εμφανίσιμο αυτοκίνητο, κάθεται σωστά στο δρόμο και κινείται ακόμη και με τα 136 άλογα πολύ σβέλτα. Ωραία προαιρετικά gadgets αλλά πολύ πολύ ακριβά. Ωραία εργονομία και πολύ καλές δυνατότητες φόρτωσης, σχετική προσοχή στην λεπτομέρια αλλά η ποιότητα των υλικών σε κάποια σήμεια θα μπορούσε να είναι καλύτερη.

The_Emperor
08-05-16, 20:52
Καλησπέρα!
Τα 505 λίτρα είναι με τον χώρο από κάτω, ο οποίος είναι πολύ βολικός, ιδίως για μικρότερα αντικείμενα και ψώνια. Για ταξίδι έχω φορτώσει συνολικά στο πορτ παγκάζ 2 μεγάλες βαλίτσες όρθιες, πλήρες παρκοκρέβατο, καρότσι, 2-3 μικρές τσάντες και 17κιλο τενεκέ!

Συναγερμό έβαλα μετά after market με ειδοποίηση gps και άλλα καλούδια...

Διαφωνώ για τη θέση οδήγησης. Προφανώς δεν την ρύθμισες καλά! Πρέπει να το ξανατσεκάρεις με προσοχή. Προσαρμόζεται εκεί ακριβώς όπου τη θέλεις!

Αναφορικά με τον ακριβό εξοπλισμό είμαι 100% μαζί σου! Εξοργιστικά ακριβός!
Ακόμη και για κάποια πολύ λίγα υλικά καμπίνας είναι όπως το έγραψες!
ΑΛΛΑ στα υπόλοιπα η συνολική διαφορά με τα περισσότερα άλλα suv της κατηγορίας είναι μεγάλη. Το αμάξι - επίτρεψέ μου να γράψω ότι - όχι απλά κάθεται καλά στο δρόμο, αλλά έχει εξαιρετική ποιότητα κύλισης, στρίβει απίστευτα για suv, έχει τρομερό κράτημα, μοναδική στιβαρότητα και είναι απολαυστικό οδηγικά. Ό,τι και να του κάνεις δεν κουνιέται ρούπι και μπορείς να πηγαίνεις με ταχύτητες 150-180 και να μην καταλαβαίνεις ότι τρέχεις. Μόνη ένσταση οι δυνατοί άνεμοι. Εκεί μαζεύεσαι.
Βέβαια, εγώ έχω το 20d με τα 190 άλογα και 40 κιλά ροπής. Το 136άρι που οδήγησες σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο. Το ξέρω γιατί έχω οδηγήσει άλλες 3 Χ1 πριν πάρω τη δικιά μου...και καμιά δεν ήταν το ίδιο σε κινητήρα.
Από εκεί και πέρα η Χ1 υπερτερεί κατά κράτος σε διαστάσεις έναντι του ανταγωνισμού της κατηγορίας, έχει το καλύτερο στήσιμο και είναι κατά τη γνώμη μου και το πιο όμορφο μαζί με το Qashqai (το οποίο είναι όμως σε όλα ένα κλικ κάτω...). Έχω μπει και στο Q3 και στην GLA και για διαφορετικούς λόγους τα θεωρώ χειρότερες επιλογές (ιδίως σε χώρους και πρακτικότητα...)

Φυσικά το budget για μια Χ1 είναι θέμα. Αν ο εξοπλισμός είναι πρώτη προτεραιότητα, τότε θα βρεις αλλού φτηνότερα...Αν όμως είναι η οδήγηση και το στήσιμο του αυτοκινήτου τότε επενδύεις στον κινητήρα και το στήσιμο μιας bmw...εκτός αν είσαι πρόθυμος να πληρώσεις ακριβά και για τα υπόλοιπα καλούδια που προσφέρει φυσικά και η bmw. Εγώ προτίμησα να στερηθώ π.χ. το gps ή την κάμερα οπισθοπορείας και να έχω έναν κινητήρα που θα κάνει απολαυστική την κάθε μου διαδρομή...και από τότε ψάχνω μονίμως αφορμή για βόλτα και ταξίδι...

Καλή τύχη στην επιλογή σου!

Geokoem77
08-05-16, 22:46
Καλησπέρα

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου , όντας και εγώ πατέρας δυο παιδιών μπορώ να καταλάβω τον περιορισμό που υπάρχει στον διαθέσιμο χρόνο.

Οδήγησα και το 18ι και το 20i (για δικούς μου λόγους δεν θέλω diesel κινητήρα). Για να το έχεις τετρακίνητο με αξιοπρεπέστατο εξοπλισμό πηγαίνεις στα 46.000 (χωρίς πολυτέλειες όπως hud και navi).

Στο δρόμο ακόμη και η 18i ήταν αξιοπρεπέστατη. Καλό κράτημα και γενικά ποιότητα στην άσφαλτο καλύτερη από ότι είχα δοκιμάσει. Ομως το κόστος για δικαιώσει τον ρόλο σαν suv (διαφορετικά παίρνεις την 3 touring) είναι μεγάλο και ξεφεύγει από το διαθέσιμο budget. Έαν ήθελα να ξοδέψω 50.000 θα την έπαιρνα με hud αλλά εκεί μπαίνεις σε άλλες σκέψεις.

Με εκνεύρισε και το στυλ του πωλητή (βάζαμε εξοπλισμό και δεν μπήκε καν στο κόπο να δώσει έκπτωση σε κάποιο extra).

Είμαι ανάμεσα πλεον στο Rav4 και στο CRV.

Δοκιμάσα το Rav4, αδιάφορα άνετο , όμως έχει πολύ καλύτερη τετρακίνηση (κλειδώνει στο 50/50) , βγαίνει στην Active έκδοση στα 30.000 και με γεναιόδωρα δωράκια από την Τοyota (αισθητήρες παρκαρίσματος, οριζόντιες μπάρες , και άλλα - ενδεικτικά ο πωλητής στην Bmw σε αυτοκίνητο που το είχαμε φτάσει στα 46000 επειδή δεν είχε την τιμή της σχάρας οροφής μου είπε να περιμένω την Δευτέρα , ούτε του πέρασε από το μυαλό να το κάνει δώρο). Σε χώρους χαοτικά καλύτερο από το Χ1, με το X1 όμως στο travel pack να έχει συρόμενο πίσω κάθισμα και 40:40:20 σπάσιμο του πίσω καθίσματος.Αρνητικό είναι το πλάτος το όποιο είναι αρκετά μεγάλο.

Γενικά δεν μου έκαναν κλικ να με βάλουν στον κόσμο του οι άνθρωποι της bmw.

Το honda δεν το έχω δοκιμάσει όποτε επιφυλάσσομαι. Το μόνο αρνητικό είναι οτι πρακτικά δεν είναι τετρακίνητο αλλά θέλω να δω την αίσθηση.

The_Emperor
09-05-16, 07:13
Toyota είχα για 7 χρόνια πριν πάρω την X1.
Αξιοπιστία στο full, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα και ιδίως οδήγηση και στήσιμο αυτοκινήτου καμία σχέση...
Συμφωνώ ότι το Rav έχει καλύτερους χώρους (εγώ δεν ήθελα πιο μεγάλο αμάξι από την Χ1 και για λόγους παρκαρίσματος και για λόγους επιδόσεων και για λόγους κατανάλωσης...) αλλά οι κριτικές που έχει πάρει για την οδήγηση και οι επιδόσεις του κατατάσσουν το αμάξι ακριβώς στον μέσο όρο...Εάν δεν σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας, αλλά οι ακόμη μεγαλύτεροι χώροι και τα τεχνολογικά καλούδια πάρ' το με κλειστά μάτια. Εγώ ύστερα από 20 χρόνια επίσημης οδήγησης με αυτοκίνητα που δεν είχαν κάτι να προσφέρουν οδηγικά δεν ήθελα πάλι κάτι αδιάφορο σε αυτόν τον τομέα. Αν το αμάξι αποδειχθεί και αξιόπιστο τότε αποκλείεται να το μετανιώσω...

Αναφορικά με τη συμπεριφορά του υπαλλήλου...δεν χρειάζεται να σχολιάσω κάτι. Δεν ξέρω πού πήγες, αλλά στις μεγάλες αντιπροσωπίες της Αθήνας κάνουν καλές εκπτώσεις. Εγώ πήρα το δικό μου 20d 4κίνητο, με το 8τάχυτο αυτόματο κιβώτιο, με cruise control, δερμάτινο τιμόνι με τα paddles και σύστημα αποφυγής σύγκρουσης λίγο πάνω από τα 40k. Φίλος μου παρήγγειλε το 1500άρι βενζίνης με τα 136 άλογα κάτω από 30k (πάντα με απόσυρση...)

Geokoem77
10-05-16, 18:52
Και εγώ τα τελευταία εννια χρόνια εχω Toyota Avensis. Αδιάφορο , βαρετό σε κάνει οικογενειάρχη θες δεν θες. Αξιόπιστος συντρόφος και πιστός. Το πρόβλημα είναι η κρίση των σαράντα.

Θες να αλλάξεις :)

Η θέση οδηγησης ηταν σε συγκριση με την Toyota. Σε ξενίζει στην αρχή αλλα στα πολύωρα ταξίδια Αθήνα- Ηγουμενιτσα είναι ξεκούραστη στην πράξη. Η πιο μαχιμη θεση του bmw είναι καλύτερη σε γρηγορες διαδρομές αλλα σε μακρυνα ταξίδια φέρνει κούραση.

The_Emperor
11-05-16, 06:52
Έχω κάνει ήδη το Γιάννενα - Θεσ/νικη και Γιάννενα - Αίγιο. Εγώ πάντα έχω τη θέση λίγο ξαπλωτή. Αν κάνεις την πλάτη του καθίσματος να πάρει λίγη κλίση νομίζω ότι θα φτάσεις τελείως ξεκούραστος.

Γιάννενα - Θεσ/νίκη σε 2 ώρες μέχρι την περιφερειακή πηγαίνοντας με 140-150...Όταν γύρισα από Αίγιο στα Γιάννενα, το έκανα 2 ώρες και 45 λεπτά με βροχή, το αμάξι full φορτωμένο και μέσα τις 2 μου κόρες και τη γυναίκα μου. Και στα σημεία με έντονο στροφιλίκι πήγαινα πραγματικά αργά, για να μην τις ξυπνήσω...Δεν ένιωσα καθόλου κούραση.
Με το corolla μου έβγαινε η ψυχή να προσπεράσω, ζόριζα το αμάξι και ζοριζόμουν και εγώ πίσω από κάθε φορτηγό ή νταλίκα, πάντα μετά το ταξίδι είχα πονοκέφαλο λόγω κακής ηχομόνωσης και έφτανα κουρασμένος μετά από 3-3.30 ώρες...