PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ηχείων σε Ε92.



Andreas_E92
14-05-10, 12:06
Αν και είχα πει ότι θα το έκανα αρκετά νωρίτερα, διάφορα ζητήματα κάθε φορά (τα περισσότερα οικονομικής φύσεως) με έκαναν να το αναβάλλω. Τελικά την εβδομάδα που μας πέρασε όμως το έκανα πράξη. Το θέμα λοιπόν είναι «αλλαγή εργοστασιακών ηχείων σε Ε92 με aftermarket». Πάμε…

Αμάξι αγορασμένο από 7/2009. Ε92 320. Όχι ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία αυτό. Ηχοσύστημα με radio cd business και ηχεία μαμά. Από την πρώτη στιγμή είχα πει ότι θα άλλαζα τα ηχεία για να βελτιώσω όσο μπορώ τον ήχο που από μαμά είναι απλά… υποφερτός. Δεν ήθελα να αλλάξω πηγή προκειμένου να κρατήσω εργοστασιακό look (ίσως μόνο αν βρω σε τιμή ευκαιρίας κανένα cd professional να κάνω την τράμπα). Επίσης δεν ήθελα να βάλω ενισχυτές και subwoofer σε κούτα στο πορτ μπαγκάζ. Δεν θα αναλύσω το γιατί, θα πω μόνο ότι μετά από πολύ χρήμα σε 3 προηγούμενα αυτοκίνητα αποφάσισα ότι δεν αξίζει τόσο πολύ πια… Προσωπική άποψη αυτή. Το μόνο λοιπόν που ήθελα να κάνω είναι να αλλάξω τα μαμά ηχεία με άλλα καλύτερα και να πάρω ότι μπορεί να δώσει μία τέτοια μικρή μόντα.

Πήγα σε μαγαζί γνωστού επαγγελματία, και πάνω από όλα φίλου, όπου αφού είπα τι θέλω και μου είπε και αυτός τι και πως, προχωρήσαμε στην αντικατάσταση. Αναλυτικά λοιπόν έχουμε:

Α) Πόρτες μπροστά. Αλλάχτηκαν τα μαμά 10’’. Στην κολώνα της πόρτας μπήκε twitter (είχα ήδη αγοράσει τα τρυπητά πλαστικά τρίγωνα από την BMW – κόστος νομίζω 25 ευρώ). Έτσι φτιάχτηκε ένα αρκετά καλό διαιρούμενο σύστημα. Ο χώρος που έχει πάντως για το ηχείο είναι πολύ ρηχός και δεν αφήνει πολλά περιθώρια για να βάλεις μεγαλύτερο ηχείο. Μπορεί να μπει δηλαδή και 6,5’’ ηχείο αν κάποιος είναι διατεθειμένος να κόψει και λίγο από την επένδυση της πόρτας για να μεγαλώσει η τρύπα, αν και το βάθος πάλι θα τον περιόριζε. Εγώ όπως είπα ήθελα μαμά εμφάνιση οπότε ούτε έκοψα επένδυση ούτε τίποτα. Βάλαμε ένα ρηχό 10’’ ηχείο στην μαμά θέση βιδωμένο από την πλευρά της επένδυσης (αλλάχτηκαν οι σίτες και είναι η μόνη διαφοροποίηση από το μαμά look), και όλα καλά.

Β) Πόρτες πίσω (ας πούμε έτσι τα πίσω πλαϊνά αφού είναι δίπορτο :) ). Εδώ στη θέση του μαμά 10’’ μπήκε 10’’ δίδρομο. Θα μπορούσε να μπει και εδώ ξεχωριστό twitter αλλά ι) θα έπρεπε να κοπεί η επένδυση ιι) θα ανέβαζε το συνολικό κόστος και τελικά ιιι) δεν θα προσέφερε και πολλά, αφού η μαμά θέση για το twitter στην πίσω επένδυση είναι αρκετά χαμηλά και, για όσους γνωρίζουν, ένα twitter για να παίξει καλά πρέπει να είναι ψηλά (ιδανικά στο ύψος του αυτιού!). Και εδώ δεν υπάρχει βάθος, και εδώ βιδώθηκε το ηχείο από έξω, και εδώ αλλάχτηκαν οι μαμά σίτες.

Γ) Κατά τη διάρκεια της τοποθέτησης διαπιστώθηκε ότι τελικά κάτω από τα δύο μπροστινά καθίσματα υπάρχει 6,5’’ ηχείο που παίζει το ρόλο subwoofer! Λέω «τελικά» γιατί είχε γίνει κουβέντα παλιότερα κάπου αλλού (…) και ήμουν κατηγορηματικός ότι εμένα δεν έχει, παρόλο που άλλοι φίλοι έλεγαν ότι έχουν. Δηλώνω ταπεινά συγνώμη αλλά ούτε φαίνεται (πρέπει να βγει το κάθισμα για να δεις ότι υπάρχει μια σίτα στο δάπεδο και να υποψιαστείς), και το κυριότερο, ούτε ακούγεται (αφού τα μαμά ηχεία γενικώς είναι…). Μάλιστα κάποια στιγμή είχα πάει και σε αντιπροσωπεία – service BMW και ρώτησα και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχουν ηχεία κάτω από τα καθίσματα… Είμαι φάουλ πάντως όπως και να έχει… :o Τες πα. Χαράς ευαγγέλια για μένα αφού αλλάζοντας τα ηχεία αυτά θα μπορούσα να κερδίσω και από εκεί κάτι. Έτσι κι έγινε. Για να μπουν τα ηχεία αυτά χρειάζεται να γίνει κάποια ξυλοκατασκευή (ένα απλό πανελάκι δηλαδή) και μετά τα ηχεία μπαίνουν στην μαμά θέση. Γενικά είχε λίγο πατέντα αυτή η τοποθέτηση αλλά είναι κάτω από το κάθισμα και όταν αυτό μπει στη θέση του δεν φαίνεται τίποτα απολύτως.

Συνολικά λοιπόν μπήκαν 8 ηχεία. 2 σε κάθε πόρτα μπροστά (4 σύνολο), 2 στα πίσω πλαϊνά, και 2 κάτω από τα καθίσματα. Κόστος δεν είμαι σε θέση να σας πω ακριβώς, αφού με τον φίλο μου είχαμε και άλλα πάρε δώσε και τα κλείσαμε όλα με αυτή την τοποθέτηση. Στο περίπου όμως που ρώτησα πρέπει να είναι γύρω στα 600 ευρώ όλα κομπλέ (ηχεία, εργασία κ.λ.π.). Η τιμή αυτή είναι για τα ηχεία που έβαλα εγώ βέβαια. Από ότι μου είπε ο φίλος, θα μπορούσα να πάω και πιο χαμηλά, όπως φυσικά θα μπορούσα να πάω και πιο ψηλά …

Το αποτέλεσμα? Από άποψη αισθητικής πρώτα, αφού και αυτό με ενδιέφερε, η αλλαγή είναι πολύ μικρή. Το αμάξι γενικά παραμένει σε εργοστασιακό look και μόνο όσοι έχουν το ίδιο (ή γνωρίζουν αρκετά) θα καταλάβουν διαφορά. Από άποψη ήχου τώρα. Απλά…. άλλο πράγμα!!! Δεν περίμενα ποτέ ότι με το να αλλάξω τα ηχεία και μόνο θα είχα τέτοια διαφορά στην ποιότητα. Έχει γεμίσει όλο το φάσμα, από χαμηλά (μην περιμένετε και τρομερά πράγματα βέβαια με μαμά ενίσχυση και 6,5’’άρια κάτω από τα καθίσματα για sub!), στα μεσαία όπου ο ήχος έγινε μελωδικός και πιστός και στα ψηλά όπου τα twitter… σκοτώνουν! Δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο ευχαριστημένος είμαι για το μπάξιμο που έκανα. Με λίγα (σχετικά με άλλες μετατροπές που έκανα στο παρελθόν) χρήματα, πήρα πάρα μα πάρα πολλά. Σε όσους το σκέφτονται θα τους έλεγα να προχωρήσουν ασυζητητί. Προσοχή μόνο στο που θα κάνετε την εγκατάσταση και στα ηχεία που θα βάλετε. Ειδικά για τα ηχεία, μην με ρωτήσετε να σας πω μάρκες και Watt γιατί με αυτά απλά δεν ασχολείσαι, αν σε ενδιαφέρει να κάνεις σοβαρή δουλειά . Μόνος κριτής είναι το αυτί. Εγώ δοκίμασα διάφορα ηχεία σε κάθε θέση (ακούγοντάς τα εννοώ) μέχρι να καταλήξω στο κάθε ένα ξεχωριστά.

Για όσους τους ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω, να σας πω ότι από μαμά υπάρχει θέση στο κέντρο του ταμπλό μπροστά για τοποθέτηση ενός κεντρικού ηχείου, ενώ στην εταζέρα πίσω υπάρχει και εκεί υποδοχή για δύο διαιρούμενα ηχεία (θα πρέπει όμως να τρυπηθεί η εταζέρα ή να αγοραστεί μαμά εταζέρα με τα καπάκια κανονικά από BMW με άγνωστο, αλλά υψηλό φαντάζομαι, κόστος). Σε συζήτηση με τον φίλο στο μαγαζί μου είπε ότι τίποτα από τα δύο δεν θα δώσει σημαντική διαφορά. Για την ακρίβεια, ίσως το κεντρικό μπροστά να ωφελούσε, αλλά με τη δουλειά που ήθελε για να μπει… το ξέχασα αμέσως. Αυτό που θα αλλάξει πάρα πολύ τον ήχο και θα τον ανεβάσει αρκετά παραπάνω είναι η τοποθέτηση ενισχυτή και sub με κούτα στο πορτ μπαγκάζ. Μου είπε συγκεκριμένα ότι υπάρχει μικρός τετρακάναλος ενισχυτής που μπαίνει κάτω από την μοκέτα του πορτ μπαγκάζ, στη μαμά θέση που υπάρχει για τοποθέτηση ενισχυτή (σύστημα Pro Logic 7), και σε συνδυασμό με μια μικρή κούτα και sub (να μην χάσουμε και πολύ χώρο), θα μπορούσε να κάνει θαύματα. Το κόστος θα πήγαινε γύρω στα 700 ευρώ με όλα μέσα. Αν και πιστεύω τα λόγια του περί μεταμόρφωσης του αυτοκινήτου, δεν έχω ούτε τα 700 (δημόσιος υπάλληλος με μείον αρκετά ευρώ το χρόνο πλέον ετήσιο εισόδημα :mad:), ούτε και τη διάθεση για όλα αυτά. Είμαι υπερευχαριστημένος με ότι έχει ήδη γίνει, και για τώρα τουλάχιστον μένω σε αυτά. Μελλοντικά βέβαια… ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει… ;)

Ευχαριστώ όσους έφτασαν μέχρι εδώ διαβάζοντας το σεντόνι μου… Θα χαρώ να βοηθήσω, αν μπορώ, όποιον φίλο θέλει να με ρωτήσει κάτι.

Keep baxing!

bimmer-corfu
14-05-10, 13:03
Μπράβο, θα βοηθήσει πολλούς που θέλανε καλύτερο ήχο σε Ε92

Πόσο σου πήγε?

Το radio cd professional ξέρεις άν έχει μεγαλύτερο ενισχυτή?

Konstantinos E60
14-05-10, 14:14
Μήπως ένας ενισχυτής θα έλυνε το πρόβλημά σου και δεν θα χρειαζόταν αντικατάσταση ηχείων ,μιας και το πρόβλημα στον ήχο που έχουμε όλοι με τα μαμά εστιάζεται στην πηγή περισσότερο και λιγότερο στα ηχεία ???
Πάντως μπράβο για το μπάξιμο....

bimmer-corfu
14-05-10, 15:37
και σε 'άλλο' forum έχω διαβάσει ότι τα απλά 92άρια κερδίζουν ένα 60% απο ηχεία και ένα 40% απο ενισχυτή. Με αυτή τη λογική καλά έκανε. Το ιδανικό θα ήταν να αλλαχθούν όλα αλλά και τα ηχεία μόνο κάνουν καλή δουλειά

bimmer-corfu
14-05-10, 15:55
Επίσης, να πω ότι η τοποθέτηση radio cd BMW professional αναβαθμίζει οπτικά πολύ το εσωτερικό (άσε που ίσως έχει και μεγαλύτερη ισχύ).

Andreas_E92
14-05-10, 19:46
Μπράβο, θα βοηθήσει πολλούς που θέλανε καλύτερο ήχο σε Ε92

Πόσο σου πήγε?

Το radio cd professional ξέρεις άν έχει μεγαλύτερο ενισχυτή?

Όπως είπα στο σεντόνι μου, το κόστος πήγε περίπου στα 600 ευρώ. Ακριβώς δεν ξέρω γιατί είχα και άλλα πάρε δώσε με τον φίλο. Το πολύ να είναι +-50 ευρώ όμως.

Δεν ξέρω αν έχει μεγαλύτερο ενισχυτή το professional...

Andreas_E92
14-05-10, 19:51
Μήπως ένας ενισχυτής θα έλυνε το πρόβλημά σου και δεν θα χρειαζόταν αντικατάσταση ηχείων ,μιας και το πρόβλημα στον ήχο που έχουμε όλοι με τα μαμά εστιάζεται στην πηγή περισσότερο και λιγότερο στα ηχεία ???
Πάντως μπράβο για το μπάξιμο....


και σε 'άλλο' forum έχω διαβάσει ότι τα απλά 92άρια κερδίζουν ένα 60% απο ηχεία και ένα 40% απο ενισχυτή. Με αυτή τη λογική καλά έκανε. Το ιδανικό θα ήταν να αλλαχθούν όλα αλλά και τα ηχεία μόνο κάνουν καλή δουλειά

Φίλε Κωνσταντίνε θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο bimmer. Παίζει ρόλο και τι ψάχνει κανείς όμως. Αν βάλεις ενισχυτή χωρίς να αλλάξεις ηχεία, μπορεί να κερδίσεις σε ένταση, αλλά σε ποιότητα θα πάρεις πολύ λίγα. Και τα μαμά ηχεία δεν ξέρεις αν θα αντέξουν και τον ενισχυτή που θα βάλεις, ή θα πάρεις κάποια στιγμή και κανένα μαγνήτη στο χέρι :) Αν όμως σε ενδιαφέρει η ποιότητα τότε η σωστή επιλογή είναι η αλλαγή ηχείων. Η διαφορά από τα μαμά είναι τεράστια... Καλύτερο από όλα φυσικά είναι να τα αλλάξεις όλα... :thumbsup:

Stamatis
14-05-10, 23:01
Συμφωνώ με τον Αντρέα.
Εχω και εγώ κατα καιρούς ρίξει πολύ χρήμα στο πηγάδι και τελικά δεν βλέπουμε τα απλά και βασικά. Ηχεία, λίγη μόνωση.... τέτοια πραγματάκια που κάνουν τη διαφορά.

Αντρέα σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου.

Isidoros
06-10-10, 23:37
Σήμερα είχα την τύχη να ακούσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο στο κατάστημα που έκανε την εγκατάσταση.Απλα θα πω πως έμεινα άφωνος!!Συγχαρητήρια και στον Ανδρέα αλλά και στον Νίκο.

bimmer-corfu
07-10-10, 07:22
δε βάζεις και καμια φωτογραφία να δουμε πως δείχνουν τα ηχεία οπτικά?

cobrastyle
22-01-11, 16:59
Μπράβο Αντρέα και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!