PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλετε να φρικάρετε κι άλλο;



Panos 316T
14-05-10, 09:59
Η Τράπεζα της Ελλάδος διατηρεί Off Shore εταιρεία

Στοιχεία σοκ σας βλέπουν το φώς της δημοσιότητας για την οff-shore εταιρεία που διατηρεί η Τράπεζα της Ελλάδος του κ.Προβόπουλου στον φορολογικό παράδεισο νησιών Κέϊμαν.

Το γεγονός επιβεβαιώνεται επισήμως με στοιχεία που σας παραθέτουμε μετά απο επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του ΛΑΟΣ κ. Κυριάκου Βελόπουλου...




Η Τράπεζα που κρατά τα "κλειδιά" του δημοσίου χρέους διατηρεί αποθεματικό σε υπεράκτια εταιρεία που φθάνει τα 71.000.000 ευρώ !!!

Τι ίδια στιγμή που η κυβέρνηση κάνει λόγο για διαφάνεια η μεγαλύτερη τράπεζα της χώρας διατηρεί υπεράκτια εταιρεία σε φορολογικό παράδεισο.

Ο κ.Προβόπουλος που δηλώνει σε προσωπική φορολογική δήλωση (https://tiresias-press.blogspot.com/2009/12/405194901.html) το αστρονομικό ποσό των 4.051.949,01 ευρώ μήπως θα έπρεπε εξηγήσει πως γίνονται αυτά τα κόλπα;







----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΜΕ ΜΙΣΘΟ 10.855 ΕΥΡΩ

Με 10.855 ευρώ φαίνεται πως αμείβεται μία ιδιαιτέρα του Γιώργου Παπανδρέου στο υπουργείο Εξωτερικών, εν μέσω «ψαλιδίσματος» και περικοπών στο Δημόσιο και τους μισθούς των υπαλλήλων του.

Όπως αναφέρει δημοσίευμα της εφημερίδας «Ελευθεροτυπία», η Ξ.Μ. ήρθε με διαταγή μετακίνησης από τα Σκόπια και εξακολουθεί να λαμβάνει το επίδομα αλλοδαπής συν τον κανονικό μισθό της.

Συγκεκριμένα, η εν λόγω ιδιαιτέρα παίρνει κάθε μήνα: μισθό περίπου 4.800 ευρώ, 9.600 ευρώ το δίμηνο ως επίδομα αλλοδαπής και ημερήσια αποζημίωση 90 - 110 ευρώ (επί 30 ημέρες τον μήνα ίσον 2.700 ευρώ).

Μάλιστα, η αποζημίωση λαμβάνεται επειδή η Ξ.Μ. δεν ανακλήθηκε για να επιστρέψει αλλά χρησιμοποιήθηκε το «παραθυράκι» της διαταγής μετακίνησης.

Κι ενώ οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι μετρούν και ξαναμετρούν τα ψιλά και έχουν στοχοποιηθεί συλλήβδην, κάτι τέτοια περιστατικά μόνο απορίες που πρέπει να απαντηθούν δημιουργούν...




----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΜΑΣ ΑΡΜΕΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ 7ΔΙΣ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ-ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ!



ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΜΨΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ!!!

Στο φως της δημοσιότητας φέρνει το κόμμα «ΚΟΙΝΩΝΙΑ», ένα κρατικό έγγραφο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους που αποκαλύπτει ότι η Κυβέρνηση έχει προγραμματίσει από φέτος μέχρι και το 2012 (!) να στρώσει πλουσιοπάροχο τραπέζι σε βουλευτές και δικαστικούς χαρίζοντάς τους, με έκτακτα αναδρομικά επιδόματα, εκατομμύρια ευρώ (7 δισεκατομμύρια ευρώ!!!!!!!!!) ενώ στερεί από τον ελληνικό λαό και τη στοιχειώδη μισθοδοσία του.



Τα ποσά που προβλέπονται για βουλευτές και δικαστικούς έχουν ανοδική πορεία και, όπως αναφέρει το έγγραφο, δεν θα μείνουν στο ύψος αυτό που προβλέπεται ,γιατί δεν είναι γνωστός ο αριθμός των προσφυγών που θα ασκηθούν από τους ενδιαφερομένους συνταξιούχους βουλευτές και δικαστές για τη διεκδίκησή τους.



Σε καιρό θρυλλούμενης πτωχεύσεως της Ελλάδος δίδονται εκατομμύρια ευρώ σε έκτακτα αναδρομικά επιδόματα βουλευτών και δικαστικών. Οι δικαστικοί επιδικάζουν στους εαυτούς τα επιδόματα ως καθΆ ύλην αρμόδιοι και οι βουλευτές εισπράττουν τα δεδικασμένα (δικαστικοί κερνούν, βουλευτές πίνουν).





Πηγή άρθρου: https://www.koinwnia.com/2009-05-15-10-00-17/137-2010-03-11-12-20-11

z3 2.2
14-05-10, 10:09
Μαζι τους να τα παρουν και οσα δεν προλαβουν να τους τα φανε οι γιατροι.

Ελεγε ενας συγχωρεμενος μαστορας μου παλια..."Τα βρωμικα λεφτα δε στεριωνουν"
Στεριωσαν τελικα Μαστροχρηστο....στεριωσαν....

Ptboul
14-05-10, 10:18
Παίδες αν δε το πάρουμε απόφαση να σηκωθούμε από τους καναπέδες κ να μπουκάρουμε στη βουλή δε γίνεται τίποτα._

Panos 316T
14-05-10, 10:25
Παίδες αν δε το πάρουμε απόφαση να σηκωθούμε από τους καναπέδες κ να μπουκάρουμε στη βουλή δε γίνεται τίποτα._

ήδη έχουν αρχίσει τα γιαουρτόματα...
αρχίζουν σιγά σιγά να εξαφανίζονται οι πολιτικάντηδες από τους δρόμους...

z3 2.2
14-05-10, 10:50
δημευση περιουσιων.
και τα φανερα αλλα και τα κρυφα...
αντε γ@μ@ τα σπιτια τους

Konstantinos E60
14-05-10, 11:41
Κατι τέτοια βλεπω και λέω αντε να χρεωκοπήσουμε να ησυχασουμε απο τα παρτάλια....

yodas
14-05-10, 13:34
βρε ούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυυυυυυστ

patriNOS
14-05-10, 14:45
ειναι οι μοναδικη περιπτωση που τασσομαι υπερ του θανατου δια δημοσιου λιθοβολισμου.. και οταν πεταχτει καποιος μ@λ@κ@ς και πει ο αναμαρτητος πρωτος το λιθος βαλετω εσεις ξεκινηστε να πετατε πετρες στους πολιτικους και αυτον θα τον αναλαβω εγω να του εξηγησω..

αντε να σας φτιαξω και το κεφι λιγο... ανεκδοτακι που μου ηρθε απο τα παραπανω συμφραζομενα μου.. τωρα για αυτους που εχουν κανει τοσα papers και τους φαινετε αναγκαιο να γραψουν τις πηγες για το καθε τι εχω να τους πω οτι μου το ειπε ο γιος του μαστορα που το ειχε ακουσει απο τον πατερα του που του το ειπε ενας παλετης που πηγε να αλλαξει λαδια τον οποιον βρηκα μετα απο ερυνες για να ξερω τι μου γινετε και μου εκμηστηρευτικε οτι του το ειχε πει ο γκομενος της γυναικας ενος φιλου του μπατζανακι του.. τωρα περισσοτερα δεν ξερω αλλα εχω αναθεσει σε χαρδαβελα και νικολουλη να βρουν ποιος εχει τα copyrights του ανεκδοτου και μολις μαθω θα σας τα παραθεσω για να γλυτωσει και την μυνηση το φορουμ που σηκωσα κατι χωρις να αναφερω τον copyrightουχο....

Ο Χριστός βρίσκεται σε ένα φιλικό σπίτι, όπου έχουν μαζευτεί διάφοροι οπαδοί του. Εκεί λοιπον που κηρύττει, ξαφνικά ακούγονται και φασαρία έξω απτην πόρτα. Βγαίνει έξω και τι να δει. Έχει μαζευτεί ένα πλήθος ολόκληρο και όλοι κρατούν στα χέρια πέτρες και απειλούν μια γυναίκα, η οποία έχει ζαρώσει σε μια γωνιά.
Την ώρα που ετοιμάζονται να την λιθοβολήσουν, μπαίνει ο Χριστός μπροστά και ζητά να μάθει τι συμβαίνει. Του λένε λοιπόν ότι αυτή η γυναίκα είναι η Μαρία η Μαγδαληνή, γνωστή πόρνη, και ότι πρέπει να πεθάνει δια λιθοβολισμού.
Εκεί που το εξαγριωμένο πλήθος ετοιμάζεται να κάνει πράξη τα λόγια του, ξαναμπαίνει ο Χριστός μπροστά και με όλη τη δύναμη της φωνής του φωνάζει:
- Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.
Σιωπή επικρατει στο πλήθος... Έχουν κερώσει όλοι και μένουν ακίνητοι, δίχως να ξέρουν τι να κάνουν. Ξαφνικά, μέσα στη νεκρική σιγη, μπαίνει μια γριούλα μπροστά και πετάει μια κοτρόνα η οποία χτυπάει τη Μαγδαληνή στο κεφάλι και την αφήνει νεκρή.
Γυρνά λοιπόν ο Χριστός προς τη γριούλα και ολοφάνερα εκνευρισμένος της λέει:
- Ρε μάνα, δε σου έχω πει να μη μπλέκεσαι στις δουλειές μου;

Fad3In
24-05-10, 16:37
https://www.koinwnia.com/2009-05-15-10-00-17/137-2010-03-11-12-20-11
To συστημα εξ ορισμου ειναι παντα ετσι οργανωμενο ωστε να προστατευει τον εαυτο του με οτι αυτο συνεπαγεται.Επομενως τιποτα νεο ολα αυτα...:yawn:


ειναι οι μοναδικη περιπτωση που τασσομαι υπερ του θανατου δια δημοσιου λιθοβολισμου.. και οταν πεταχτει καποιος μ@λ@κ@ς και πει ο αναμαρτητος πρωτος το λιθος βαλετω εσεις ξεκινηστε να πετατε πετρες στους πολιτικους και αυτον θα τον αναλαβω εγω να του εξηγησω..
Διαφωνω σε τοσα πολλα επιπεδα Πατρινε! :thumbsdown:
Οποιο σαινι αποφασισε να δημοσιευσει λιστες με τα ονοματα ολογραφως οσων φοροδιαφευγουν εκανε τρομερο λαθος ηθικα και νομικα και απο καθε αποψη.
Κινηση πανικου και βιασυνης ατομων που κυβερνουν.Επισης τιποτα νεο.
Ν.

kplc16
24-05-10, 19:21
νομιζω το να ξεφωνιζουμε και να κραζουμε δε ειναι η πιο ενδεδειγμενη κινιση. Σαφεστατα και η απεργια ειναι δικαιωμα του καθε εργαζομενου. Οχι ομως σε φασαριες και λιντσαρισμα σαν κι αυτο που συνεβη στο Κακλαμανη.
Γνωμη μου: μαυριστε το δικοματισμο στις εκλογες.
Δεν πρεπει να συμβαλουμε στη διαλυση της Ελλαδος ουτε να βριζουμε και να καταριομαστε καθε μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και στο τελος την ημερα των εκλογων να γινομαστε χειροτεροι απο δαυτους

Driver M
24-05-10, 20:07
Nίκο, πρέπει όμως επιτέλους και οι κύριοι που μας κυβερνούν να νιώσουν τις συνέπειες των πράξεών τους, άμεσα, από το λαό που συναντούν στο δρόμο και όχι να περιφέρονται γεμάτοι κομπορρημοσύνη και έπαρση, νομίζοντας ότι τους χρωστάμε και χάρη! Ούτε εγώ θα ήθελα να λιντσαριστεί ο Κακλαμάνης, όχι γιατί δεν είναι συνυπεύθυνος για τη δεινή κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα μας με κεντρικούς υπαίτιους τους πολιτικούς (μην ξεχνούμε ότι είναι βουλευτής, υπουργός, πρόεδρος της βουλής κλπ εδώ και 30 χρόνια, από την αρχή του κακού), αλλά γιατί είναι άνθρωπος μεγάλης ηλικίας και η χειροδικία δεν θα οδηγούσε πουθενά. Ένα γιαουρτάκι πάλι, σε όλους αυτούς, μόνο καλό θα έκανε. Είναι και θρεπτικό άλλωστε...

Η λύση πάντως δεν είναι ούτε η χειροδικία, ούτε το λιντσάρισμα, ούτε η εξύβριση. Είναι η συνειδητοποιημένη ψήφος, ώστε οι κύριοι που χρήζουν (τουλάχιστον) γιαουρτώματος, να πάνε σπίτια τους, έστω οι περισσότεροι, αλλά και η ευσυνειδησία, ώστε να διορθώνουμε καθημερινά και όσο περνά από το χέρι μας τα κακώς κείμενα που βλέπουμε τριγύρω μας (φοροδιαφυγή, αισχροκέρδεια κλπ) και φυσικά, να μην κάνουμε και εμείς οι ίδιοι αυτά που κατηγορούμε, όπως σωστά λες. Από εκεί και πέρα όμως, όταν υπάρχουν κατάφωρες αδικίες εις βάρος των φτωχών, είναι πολύ λογικό εξίσου ακραίες να είναι και οι αντιδράσεις τους. Όταν διασπαστεί η ισορροπία άλλωστε, οι ταλαντώσεις είναι αμφίπλευρες...

ΔημήτρηςΜ3
24-05-10, 20:10
ενα εχω να πω
ειναι κλεφτες και γουρουνια ολοι τους!!

S8N
26-05-10, 10:30
Όλοι συνειδητοποιημένα ψηφίζουμε. Συνειδητοποιημένα ψηφίζει κι εκείνος που θέλει να δει τη χώρα του να πάει μπροστά, συνειδητοποιημένα ψηφίζει και ο άλλος που θέλει να βολέψει όλο του το σόι στο δημόσιο, συνειδητοποιημένα ψηφίζει και ο τρίτος που σκοπό έχει να γεμίσει τις τσέπες του με μετέπειτα διαδικασίες κάτω από το τραπέζι.

Οι μόνοι που δε ψηφίζουν συνειδητοποιημένα είναι εκείνοι που δεν ξέρουν τι τους γίνεται γιατί ζουν στον μικρόκοσμό τους. Μη μου πει κανείς πως πίστεψε τα προεκλογικά λόγια του Γιωργάκη πως 'λεφτά υπάρχουν'. Και μη μου πει κανείς πως πέρυσι τέτοια εποχή πιστεύατε τον Καραμανλή όταν έλεγε πως η οικονομία μας είναι θωρακισμένη και πως το έλλειμα θα φτάσει το 3,7%. Σάμπως δεν ήξεραν όλοι τους πως τα στατιστικά μας ήταν μαγειρεμένα? Ξαφνικά το ανακάλυψαν?

Εγώ λοιπόν διαφωνώ με την τιμωρία της συνειδητοποιημένης ψήφου και μόνον.

Τι πάει να πει να τους στείλουμε σπίτι τους? Να τους στείλουμε στις επαύλεις τους με γεμάτες τσέπες, με λογαριασμούς στην Κύπρο και την Ελβετία και με off-shore στα νησιά Cayman? Να τους στείλουμε να ζήσουν αυτοί καλά και τα εγγόνια τους καλύτερα όσο εμείς πληρώνουμε τα τοκοχρεωλύσια των δανείων και των πακέτων που εδώ και 35 χρόνια μοιράζονταν με κάποιους διαπλεκόμενους συμπολίτες μας?

Ξέρετε κάτι? Άδικα φωνάζουμε. Δε χρειάζεται να τους στείλουμε καν. Θα φύγουν μόνοι τους. Θα κάνουν πολιτική από τα Παρισινά καφέ και τα Ευρωπαϊκά σαλόνια όσο εμείς και κυρίως τα νέα παιδιά θα τρώμε το αγγούρι. Ας χωνέψουμε τώρα τους φόρους, τα πρόστιμα, τους ελέγχους, τις μειώσεις μισθών και συντάξεων και την ανεργία γιατί εμείς τα προκαλέσαμε.

Αφήσαμε τα ΜΜΕ να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου. Επιτρέψαμε στους δημοσιογράφους να κάνουν 'νούμερα' κάτι 'μηδενικά' και εν συνεχεία τα ψηφίσαμε. Ανησυχούσαμε για τη γρίπη των χοίρων αντί να δούμε τί μας έρχεται. Πήραμε δάνεια για να αποκτήσουμε ό,τι μας γυάλιζε, αλλά δεν κοιτάξαμε τα ψιλά γράμματα των τραπεζιτών. Ζήσαμε μια ευημερία ψεύτικη. Επαναπαυτήκαμε στους Παρθενώνες μας και αποκαλούσαμε τους Ευρωπαίους κουτόφραγκους, την ίδια ώρα που αυτοί που μας κυβερνούσαν ήταν άσχετοι, άχρηστοι, άπληστοι και επικίνδυνοι.

Εδώ και χρόνια ζούσαμε λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Τώρα που χτυπήσαμε σε ξέρα και βουλιάζουμε, περιμένουμε να μας σώσουν οι καπετάνιοι? Εκείνοι έχουν εξασφαλισμένο τον κώλο τους, πάει. Ήδη ο ένας -μουτζώνω τον εαυτό μου που τον ψήφισα- έχει εξαφανιστεί και κάνει... κρουαζιέρες. Ο άλλος πάλι δεν ήξερε πότε ν' ανοίγει το στόμα του και τί να λέει, εκτοξεύοντας τα spreads και οδηγώντας μας κατ' ευθείαν στο ΔΝΤ. Περιφέρεται ανά την υδρόγειο μπας και φέρει επενδυτές τη στιγμή που ΟΛΑ ήταν προκαθορισμένα βάσει σχεδίου.

Και φυσικά, στα ΜΜΕ το παραμύθι συνεχίζεται: "Θα τα καταφέρουμε" από τη μια, "Έπεσε στο 1 ευρώ η τιμή της τυρόπιτας στα everest" από την άλλη.

Σωθήκαμε αδέρφια!

Panos 316T
26-05-10, 11:25
Ρε θα δούμε κάποιον να μπαίνει φυλακή και να του πάρουν τα λεφτά μας πίσω;;;;;;

ΤΕΛΟΣ

Fad3In
26-05-10, 12:15
Και φυσικά, στα ΜΜΕ το παραμύθι συνεχίζεται: "Θα τα καταφέρουμε" από τη μια, "Έπεσε στο 1 ευρώ η τιμή της τυρόπιτας στα everest" από την άλλη.
Σωθήκαμε αδέρφια!
Nαι,αν τρωει καποιος μονο τυροπιτες! :thumbsup::hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Ειναι οντως να γελας.Μας πετανε ψιχουλα και περιμενουν να ζητοκραυγασουμε κιολας.Παντως γενικα απο τοτε που σταματησα να βλεπω τελειως τηλεοραση,ανεβηκε αισθητα το επιπεδο ζωης μου.(οσο γινεται :p ) :original:
Ν.