PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέση πινακίδας



/vaggelis/
16-05-15, 08:40
Αν βγάλω την πίσω πινακίδα από την προκαθορισμένη θέση της και την αφήσω ξαπλωτή μέσα σπό το πίσω παρμπρίζ θα υπάρχει θέμα αν με συαματήσουν στο δρόμο; Εννοώ υπάρχει πρόστιμο; Το ρωτάω γιατί σύντομα θα κάνω ταξίδι στην Εγνατία και ξέρω πως τώρα λειτουργούν όλες οι κάμερες.

Vassilis ///M
16-05-15, 08:50
Δεν λειτουργεί καμία...
Παραμύθια είναι αυτά...

Πάντως την πινακίδα καλό είναι να την έχεις τοποθετημένη πάνω στο αυτοκίνητο...

HLIAS - E36
16-05-15, 09:18
Δεν λειτουργεί καμία...
Παραμύθια είναι αυτά...

Πάντως την πινακίδα καλό είναι να την έχεις τοποθετημένη πάνω στο αυτοκίνητο...

Ωραίος........thumb

Dimimav
16-05-15, 09:26
Εμείς εδω μέσα στο forum δεν μπορουμε να δώσουμε σε κανεναν
οδηγίες για το πως να παρανομήσει.
Οτι κανεις το κανεις με δικιά σου ευθύνη και καλυτερα να μην
λες γι αυτα δημόσια.

dafidack
16-05-15, 09:51
Ωχ...κατσε ρε Δημητρη.Τον πηρες απ τα μουτρα τον ανθρωπο...:shok:
Θεωρω πως ειναι παρανομο να εχεις την πινακιδα σε σημειο που δεν φαινεται χωρις να συντρεχει σοβαρος λογος.Και παλι πιστευω,παρανομο ειναι.Θα ελεγε κανεις οτι εχεις "βαρυ ποδι" για να ρωτας κατι τετοιο. :whistle: Αν θες μια συμβουλη φιλε μου ασε την πινακιδα στη θεση της γιατι οπως προειπε και ο Δημητρης οδηγιες που μπορει να φερουν το φορουμ σε δυσκολη θεση δεν απαντωνται. :original:

/vaggelis/
16-05-15, 10:32
Ωχ...κατσε ρε Δημητρη.Τον πηρες απ τα μουτρα τον ανθρωπο...:shok:
Θεωρω πως ειναι παρανομο να εχεις την πινακιδα σε σημειο που δεν φαινεται χωρις να συντρεχει σοβαρος λογος.Και παλι πιστευω,παρανομο ειναι.Θα ελεγε κανεις οτι εχεις "βαρυ ποδι" για να ρωτας κατι τετοιο. :whistle: Αν θες μια συμβουλη φιλε μου ασε την πινακιδα στη θεση της γιατι οπως προειπε και ο Δημητρης οδηγιες που μπορει να φερουν το φορουμ σε δυσκολη θεση δεν απαντωνται. :original:

Καταλαβαίνω το σκεπτικό, μα εγώ δεν ζήτησα οδηγίες για το πως να παρανομήσω. Ρώτησα απλά αν υπάρχει θέμα με τη θέση της πινακίδας, με άλλα λόγια, μια διευκρίνηση σχετικά με τη νομοθεσία.

Τώρα το αν έχω "βαρύ πόδι" είναι άλλο θέμα. Δε νομίζω κανένας να συμφωνεί ότι το όριο των 130 είναι σωστό. Τα όρια αυτά έχουν να κάνουν με την απόσταση φρεναρίσματος, δηλαδή αν τρέχεις με 130 και πατήσεις τέρμα φρένο σε πόση απόσταση θα σταματήσει το αμάξι. Αυτό είναι πολύ σχετικό όμως και φυσικά είναι συνάρτηση των φρένων. Μπορεί εγώ να τρέχω με 230 αλλά επειδή έχω καλά φρένα να σταματήσω σε μικρότερη απόσταση από κάποιον που τρέχει με 130 και έχει απλά φρένα. Δίκιο δεν έχω σε αυτό;

BILL007
16-05-15, 10:57
Αμα την βάλεις απο μέσα πάλι πρόβλημα θα έχεις.Πρέπει να είναι απ'έξω..

dafidack
16-05-15, 11:02
Καταλαβαίνω το σκεπτικό, μα εγώ δεν ζήτησα οδηγίες για το πως να παρανομήσω. Ρώτησα απλά αν υπάρχει θέμα με τη θέση της πινακίδας, με άλλα λόγια, μια διευκρίνηση σχετικά με τη νομοθεσία.

Τώρα το αν έχω "βαρύ πόδι" είναι άλλο θέμα. Δε νομίζω κανένας να συμφωνεί ότι το όριο των 130 είναι σωστό. Τα όρια αυτά έχουν να κάνουν με την απόσταση φρεναρίσματος, δηλαδή αν τρέχεις με 130 και πατήσεις τέρμα φρένο σε πόση απόσταση θα σταματήσει το αμάξι. Αυτό είναι πολύ σχετικό όμως και φυσικά είναι συνάρτηση των φρένων. Μπορεί εγώ να τρέχω με 230 αλλά επειδή έχω καλά φρένα να σταματήσω σε μικρότερη απόσταση από κάποιον που τρέχει με 130 και έχει απλά φρένα. Δίκιο δεν έχω σε αυτό;

Τι να σου ρε Vaggeli...παρε τηλεφωνο την τροχαια να σου πει... thumb

Bazil Van Sinner
16-05-15, 11:22
Βασικά ό μόνος χώρος που προβλέπετε να βγάλεις τις πινακίδες κυκλοφορίας και να κάνεις
https://www.youtube.com/watch?v=c_iXMhAC8UY είναι οποιαδήποτε πίστα thumb
Απο τα γραφόμμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι δεν είσαι συχνός χρήστης της Εγνατίας,όποτε δεν την "κατέχεις" κι 'ολας.Μιλάω ώς λάτρης αυτού του δρόμου και πολύ τακτικός χρήστης της ανατολικής της πλευράς.Να επισημάνω ότι αυτή την εποχή γίνονται αρκετά έργα πάνω της.
Η μόνη πινακίδα που μπορείς λίγο να το διαπραγματευτείς σε ενδεχόμενο έλεγχο είναι η μπροστινή,για την πίσω δεν το συζητάω καν είναι σαν κλεμμένο! και σαν κλεμμένο μπορεί να σου συμπεριφερθεί ο οποιοσδήποτε άλλος οδηγός που θα συναντήσεις και επειδή θα πηγαίνεις τέρμα και χωρίς νούμερα να καλέσει την τροχαία για παράδειγμα :whistle:

Το λοιπόν όσο ποιο αργά τόσο πιο άδεια,στο ύψος της Καβάλάς έχει σοβάρα έργα και πρόβλημα στον τάπητα,στην ευθεία της Βέροιας έγινε και τώρα τελευταία σοβαρό ατύχημα ...

Φόρας την ζώνη σου,τις πινακίδες σου και με πάρα πολύ προσοχή απολαμβάνεις μιά απο τις καλύτερες διαδριμές στην Ελλάδα.:rally:










υγ:αυτό που έγραψες πιο πάνω περί καλύτερων φρένων και λοιπά δεν το λαμβάνω καθόλου υπ'οψιν :original:

/vaggelis/
16-05-15, 11:37
Βασικά ό μόνος χώρος που προβλέπετε να βγάλεις τις πινακίδες κυκλοφορίας και να κάνεις ότι σου καπνίσει (https://www.youtube.com/watch?v=c_iXMhAC8UY) είναι οποιαδήποτε πίστα thumb
Απο τα γραφόμμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι δεν είσαι συχνός χρήστης της Εγνατίας,όποτε δεν την "κατέχεις" κι 'ολας.Μιλάω ώς λάτρης αυτού του δρόμου και πολύ τακτικός χρήστης της ανατολικής της πλευράς.Να επισημάνω ότι αυτή την εποχή γίνονται αρκετά έργα πάνω της.
Η μόνη πινακίδα που μπορείς λίγο να το διαπραγματευτείς σε ενδεχόμενο έλεγχο είναι η μπροστινή,για την πίσω δεν το συζητάω καν είναι σαν κλεμμένο! και σαν κλεμμένο μπορεί να σου συμπεριφερθεί ο οποιοσδήποτε άλλος οδηγός που θα συναντήσεις και επειδή θα πηγαίνεις τέρμα και χωρίς νούμερα να καλέσει την τροχαία για παράδειγμα :whistle:

Το λοιπόν όσο ποιο αργά τόσο πιο άδεια,στο ύψος της Καβάλάς έχει σοβάρα έργα και πρόβλημα στον τάπητα,στην ευθεία της Βέροιας έγινε και τώρα τελευταία σοβαρό ατύχημα ...

Φόρας την ζώνη σου,τις πινακίδες σου και με πάρα πολύ προσοχή απολαμβάνεις μιά απο τις καλύτερες διαδριμές στην Ελλάδα.:rally:










υγ:αυτό που έγραψες πιο πάνω περί καλύτερων φρένων και λοιπά δεν το λαμβάνω καθόλου υπ'οψιν :original:

Τη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Πρέβεζα και αντιστρόφως την κάνω περίπου καθε τρεις μήνες. Ο δρόμος Γιάννενα-Πρέβεζα (εκτός Εγαντίας) είναι χάλια αλλά το κομμάτι μέχρι τα Γιάννενα το απολαμβάνω. Τελευταία φορά έκανα τη διαδρομή από Μάλγαρα μέχρι Γιάννενα σε μία ώρα και είκοσι λεπτά. Αριστερή λωρίδα συνέχεια και πάντα πάνω από 220. Πριν μια βδομάδα όμως γνωστός μου με παρόμοιο βαρύ πόδι έλαβε ταχυδρομικώς το πρόστιμο με τη φωτό από την Εγνατία από ταξίδι που είχε κάνει τον Οκτώβριο!

Ε πως να το κάνουμε τα 130 είναι πολύ λίγο. Οι γερμανοί δηλαδή είναι πιο έξυπνοι με τα autobahn? Το πολύ πολύ να πιάσω ένα κομμάτι ύφασμα από το πίσω καπώ και να το αφήσω να αιωρείται πίσω σαν μπέρτα για να κρύβει την πινακίδα.

HLIAS - E36
16-05-15, 13:01
Βάλε λακ μαλλιών στις πινακίδες σου...thumb

mark e92
16-05-15, 13:21
Βάλε λακ μαλλιών στις πινακίδες σου...thumb

Αυτά ήταν παλιά Ηλία ...


Οι κάμερες δουλεύουν αλλά δεν μπορείς να ξέρεις πότε , όπως γίνεται και σε όλες σχεδόν .
Ανάλογα τα κέφια του κάθε Αστυνόμου που είναι βάρδια .




Χωρίς την πινακίδα γινεσαι στόχος .


Ασε το καπό ανοικτό :whistle:

Bazil Van Sinner
16-05-15, 13:26
Τη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Πρέβεζα και αντιστρόφως την κάνω περίπου καθε τρεις μήνες. Ο δρόμος Γιάννενα-Πρέβεζα (εκτός Εγαντίας) είναι χάλια αλλά το κομμάτι μέχρι τα Γιάννενα το απολαμβάνω. Τελευταία φορά έκανα τη διαδρομή από Μάλγαρα μέχρι Γιάννενα σε μία ώρα και είκοσι λεπτά. Αριστερή λωρίδα συνέχεια και πάντα πάνω από 220. Πριν μια βδομάδα όμως γνωστός μου με παρόμοιο βαρύ πόδι έλαβε ταχυδρομικώς το πρόστιμο με τη φωτό από την Εγνατία από ταξίδι που είχε κάνει τον Οκτώβριο!

Ε πως να το κάνουμε τα 130 είναι πολύ λίγο. Οι γερμανοί δηλαδή είναι πιο έξυπνοι με τα autobahn? Το πολύ πολύ να πιάσω ένα κομμάτι ύφασμα από το πίσω καπώ και να το αφήσω να αιωρείται πίσω σαν μπέρτα για να κρύβει την πινακίδα.


Στην 2η παράγραφο χάνεις όλο το δίκιο σου!


Βάλε λακ μαλλιών στις πινακίδες σου...thumb:thumbsdown:


Αυτά ήταν παλιά Ηλία ...


Οι κάμερες δουλεύουν αλλά δεν μπορείς να ξέρεις πότε , όπως γίνεται και σε όλες σχεδόν .
Ανάλογα τα κέφια του κάθε Αστυνόμου που είναι βάρδια .




Χωρίς την πινακίδα γινεσαι στόχος .


Ασε το καπό ανοικτό :whistle:

Συγκεντρωθείτε εσείς ρε με λακ και γιατροσόφια:ranting2::ranting2:

HLIAS - E36
16-05-15, 13:50
Άφησέ το άπλυτο.........!!!!!!!!! :thumbsup: :hystericalbs1:

https://s22.postimg.org/kb5cm8z2p/page25_1027_full.jpg (https://postimage.org/)
free photo hosting (https://postimage.org/)

BILL007
16-05-15, 13:54
Άφησέ το άπλυτο.........!!!!!!!!! :thumbsup: :hystericalbs1:

https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://postimage.org/)
free photo hosting (https://postimage.org/)


:shok::shok::shok::shok::shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Vassilis ///M
16-05-15, 16:24
Πριν μια βδομάδα όμως γνωστός μου με παρόμοιο βαρύ πόδι έλαβε ταχυδρομικώς το πρόστιμο με τη φωτό από την Εγνατία από ταξίδι που είχε κάνει τον Οκτώβριο!

Η φωτό του φίλου σου υπάρχει μεγάλη περίπτωση να είναι από κλειστό κύκλωμα κάποιου τούνελ της Εγνατίας...
Εκεί οι κάμερες είναι όλο το 24ωρο ανοιχτές για λόγους ασφαλείας...

savvas bmwdakias
16-05-15, 17:35
Οι καμερες στα τουνελ απο οσο ξερω ειναι ιδιωτικου δικαιου και ειναι μονο για την ασφαλεια του τουνελ δεν εχει να κανει με την τροχαια. Επισης δεν ξερω ποιες ωρες, αλλα καποιες ωρες ειναι κλειστες , επισης τα φιλμ ειναι ακριβα οποτε παιζει και να εχει τελειωσει(αυτο ισχυει για καμερες παλιας τεχνολογιας υποθετω). Εχεις δικαιωμα να παραβεις το οριο ταχυτητας με το αναλογο αντιτιμο βεβαια, αν πιαστεις να πληρωσεις το αναλογο προστιμο. Το ρισκο ειναι δικο, σου συμφωνω οτι σε καποια σημεια μπορουμε να τρεξουμε πολυ παραπανω απο το οριο με καλη ορατοτητα αλλα δυστυχως αυτα ειναι.

aristent
16-05-15, 17:38
Ως φορουμ δεν δινουμε πρασινο φως για παρανομες ταχυτητες,αλλα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και φυσικα ας αναλαβει οτι τυχον ευθυνες θα προκυψουν.

ως προς το κρυψιμο πινακιδας????

....,με προσπερασε τις προαλλες ενα Χ6Μ με πανω απο 160χιλ./ωρα,που προς στιγμην μου φανηκε οτι δεν ειχε πινακιδα πισω,αλλα οταν τον προλαβα στα διοδια,"ως δια μαγειας" ειχε!!!:shok:

να τι ειχε κανει:

https://www.youtube.com/watch?v=AsbIbeKRVNo"]https://www.youtube.com/watch?v=AsbIbeKRVNo

/vaggelis/
16-05-15, 18:34
Ως φορουμ δεν δινουμε πρασινο φως για παρανομες ταχυτητες,αλλα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και φυσικα ας αναλαβει οτι τυχον ευθυνες θα προκυψουν.

ως προς το κρυψιμο πινακιδας????

....,με προσπερασε τις προαλλες ενα Χ6Μ με πανω απο 160χιλ./ωρα,που προς στιγμην μου φανηκε οτι δεν ειχε πινακιδα πισω,αλλα οταν τον προλαβα στα διοδια,"ως δια μαγειας" ειχε!!!:shok:

να τι ειχε κανει:
https://www.youtube.com/watch?v=AsbIbeKRVNo

Ωραίο το γκατζετάκι! Σίγουρα Έλληνας θα το έφτιαξε! thumb

fanisk
16-05-15, 20:58
Οποιαδηποτε αλλη θεση πινακιδας περαν της "γνωστης" και προβλεπομενης, ειναι παρανομη. Ειναι στη κριση του οργανου αν θα σε γραψει.

Τα hiders αφηστε τα. Αρκετες φορες δεν δουλευουν σωστα, και αν σε πιασουν με hider θα περασεις μερικες μερες στο 12ο οροφο :th_Laie_67-1:

mark e92
16-05-15, 21:33
Αρη πολύ ωραίο, αλλά πως θα κυκλοφορεί συνέχεια κλειστό;

aristent
16-05-15, 21:50
Αρη πολύ ωραίο, αλλά πως θα κυκλοφορεί συνέχεια κλειστό;

αν καταλαβα σωστα,το εχει με καποιον τροπο να καλυπτεται αυτοματα στα 130+χιλ/ωρα και μολις "πεφτει" στα νομιμα ορια την εμφανιζει παλι....

αλλα οπως λεει και Φανης,δεν τρωνε κουτοχορτο στην τροχαια και τα ξερουν αυτα τα κολπα,οποτε αμα σε πιασουν,θα εχεις ασχημα ξεμπερδεματα....


ΥΣ...εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο οχημα ανηκει σε γνωστη οικογενεια αθιγγανων (Βιλανακη)....

kplc16
16-05-15, 23:52
230 χαω στην αριστερή και νταλίκες και 1200αρια στη δεξιά με 110. Θεσσαλονίκη - Γιάννενα. Θέλω να το δω αυτό. Θεσσαλονίκη - Γιάννενα.:think:

/vaggelis/
17-05-15, 09:01
230 χαω στην αριστερή και νταλίκες και 1200αρια στη δεξιά με 110. Θεσσαλονίκη - Γιάννενα. Θέλω να το δω αυτό. Θεσσαλονίκη - Γιάννενα.:think:

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Από τη στιγμή που κινείσαι στην αριστερή τι σε νοιάζει τι είναι στη δεξιά; Και μη νομίζεις ότι στη δεξιά πηγαίνουν όλοι μέσα στο όριο! Η εμπειρία μου λέει ότι ο μέσος όρος στη δεξιά είναι τουλάχιστον 160.

Stunt Mike
17-05-15, 10:20
πηγαινε ταξιδι με smart ωστε να τελικιαζεις και να'σαι παντα μεσα στα ορια!!

Bazil Van Sinner
17-05-15, 12:31
Η εμπειρία μου λέει ότι ο μέσος όρος στη δεξιά είναι τουλάχιστον 160.


Με τίποτα !!!!

/vaggelis/
17-05-15, 12:58
Με τίποτα !!!!

Εννοείς ότι είναι παραπάνω από 160;

Έχω δοκιμάσει να πάω εντός του ορίου με 130 αλλά σου δίνει την εντύπωση ότι ίσα που κινείσαι, σα να πηγαίνεις με 50, ειδικά σε ευθεία. Μόνο μετά τα 240 νιώθεις ότι τρέχεις πραγματικά. Δεν ξέρω ίσως είναι το αυτοκίνητο, δεν είχα ποτέ μικρό γκουβά και ίσως να έχω συνηθίσει έτσι. Πάντως όταν προσπερνώ κάποιον που κινείται στη δεξιά δεν περνάω και σφαίρα από δίπλα του, άρα υποθέτω ότι κινείται λίγο πιο αργά αλλά σίγουρα πάνω από το όριο. Ίσως να κάνω και λάθος όμως ...

dafidack
17-05-15, 13:03
Κατσε ρε αδερφε...
την μια μας λες οτι το οριο τον 130 σχετιζεται με την αποσταση φρεναρισματος... :facepalm:
την αλλη πως ο μεσος ορος στην δεξια ειναι τα 160...:shok:
μετα κατεβαζεις κατι ιδεες για σεντονια να κρεμονται πισω απο το μπαγκαζ...:shocked: (λες και δεν θα σε γραψουν γι αυτο)
και απορω που τα εχεις ακουσει/διαβασει ολα τα παραπανω...
Τελικα εχεις καταλαβει οτι οδηγεις σε ελληνικους δρομους (με οτι αυτο συνεπαγεται) ? ή νομιζεις οτι εισαι σε καμια super duper autobahn...
Πραγματικα δεν θα θελα να βρεθω σε καμια περιπτωση στο διαβα σου και ευχομαι οταν οδηγεις ο δρομος να ειναι αδειος...:drive:

Υ.Γ
Τι οδηγεις ειπαμε?

Bazil Van Sinner
17-05-15, 13:25
Βασικά να σου κάνω δυό ερωτήσεις?

1)Με τι αυτοκίνητο κινείσαι ?

2)Τι ηλικία έχεις?



Οσον αφορα τις ταχύτητες στις λωρίδες,η δεξια είναι πολύ αργή,αν πούμε να μιλήσουμε για Μ.Ο.Τ. το νούμερο είναι πολύ μικρό,γιατί η δεξιά λωρίδα κουβαλάει πάνω της νταλίκες και επαγγελματικά οχήματα πάσης φύσεως ,με το ζόρι 80χλμ/ω.
Η αριστερή απο την άλλη ,όσο γρήγορη και αν θέλει να περνιέται ΔΕΝ είναι ούτε αυτή.1ον γιατί την χρησιμοποιεί όποιος νομίζει ότι είναι γρήγορος , 2ον γιατί την χρησιμοποιούν όποιο φοβούνται την δεξιά .....
Αν θές να πούμε και γι'αυτην ένα νούμερο ,πιστεύω ότι με λογικές ταχύτητες στα τούνελ,με διόδια ,με κανα δυό απο τις παραπάνω περιπτώσεις στο διάβα σου και με γεμάτο ρεζερβουάρ απο τα Γιάννενα είσαι στα 160χλμ/ω. και πάλι με προσπάθεια.



Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα τι σημαίνει Εγνατία :
○ 63 κόμβοι σύνδεσης
○177 μεγάλες γέφυρες (40χλμ)
○350 άνω και κάτω διαβάσεις
○73 σηραγγες(50χλμ.)
○43 περάσματα ποταμών
○11 διασταυρώσεις με σιδ.γραμμές


Την χρησιμοποιώ εν τη γεννέση της και με ότι ρόδα θέλεις απο ΧΤ600 και VW Caddy ,μέχρι 1000άρι SS και αυτοκίνητα της τάξης των 300+ hp.
Tα 230χλμ/ω έρχονται μόνο με μοτοσυκλέτα Supersport και δαγκωμένη ταυτότητα :original:

/vaggelis/
17-05-15, 13:28
Κατσε ρε αδερφε...
την μια μας λες οτι το οριο τον 130 σχετιζεται με την αποσταση φρεναρισματος... :facepalm:
την αλλη πως ο μεσος ορος στην δεξια ειναι τα 160...:shok:
μετα κατεβαζεις κατι ιδεες για σεντονια να κρεμονται πισω απο το μπαγκαζ...:shocked: (λες και δεν θα σε γραψουν γι αυτο)
και απορω που τα εχεις ακουσει/διαβασει ολα τα παραπανω...
Τελικα εχεις καταλαβει οτι οδηγεις σε ελληνικους δρομους (με οτι αυτο συνεπαγεται) ? ή νομιζεις οτι εισαι σε καμια super duper autobahn...
Πραγματικα δεν θα θελα να βρεθω σε καμια περιπτωση στο διαβα σου και ευχομαι οταν οδηγεις ο δρομος να ειναι αδειος...:drive:

Υ.Γ
Τι οδηγεις ειπαμε?

Δηλαδή εσύ στην Εγνατία κινείσαι εντός του ορίου; Δεν είπα ότι η Εγαντία είναι autobahn αλλά δεν είναι και για 130. Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνείς με αυτό.

Όσο για τα όρια ταχύτητας, δεν ξέρω πώς ακριβώς ορίστηκαν (πριν πολλά χρόνια) αλλά σίγουρα έχουν να κάνουν με την απόσταση φρεναρίσματος. Αυτό όμως είναι τελείως οριζόντιο μέτρο λες και όλα τα αυτοκίνητα έχουν τα ίδια φρένα. Μια Ferrari με οκταπίστονες δαγκάνες και με 200 να πηγαίνει δε θα σταματήσει σε μικρότερη απόσταση από ένα φιατάκι που πάει με 120;

Να σου πω και το εξής:
Στο 525 Ε34 έχω κιτ της brembo μπροστά με τετραπίστονες δαγκάνες και δίσκους 343 χιλιοστών. Η διαφορά με τα προηγούμενα εργοστασιακά φρένα της BMW σε φρενάρισμα από 200 σε 0 είναι 52 μέτρα! Δε το λες και επουσιώδες ...

/vaggelis/
17-05-15, 13:46
Βασικά να σου κάνω δυό ερωτήσεις?

1)Με τι αυτοκίνητο κινείσαι ?

2)Τι ηλικία έχεις?



Οσον αφορα τις ταχύτητες στις λωρίδες,η δεξια είναι πολύ αργή,αν πούμε να μιλήσουμε για Μ.Ο.Τ. το νούμερο είναι πολύ μικρό,γιατί η δεξιά λωρίδα κουβαλάει πάνω της νταλίκες και επαγγελματικά οχήματα πάσης φύσεως ,με το ζόρι 80χλμ/ω.
Η αριστερή απο την άλλη ,όσο γρήγορη και αν θέλει να περνιέται ΔΕΝ είναι ούτε αυτή.1ον γιατί την χρησιμοποιεί όποιος νομίζει ότι είναι γρήγορος , 2ον γιατί την χρησιμοποιούν όποιο φοβούνται την δεξιά .....
Αν θές να πούμε και γι'αυτην ένα νούμερο ,πιστεύω ότι με λογικές ταχύτητες στα τούνελ,με διόδια ,με κανα δυό απο τις παραπάνω περιπτώσεις στο διάβα σου και με γεμάτο ρεζερβουάρ απο τα Γιάννενα είσαι στα 160χλμ/ω. και πάλι με προσπάθεια.



Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα τι σημαίνει Εγνατία :
○ 63 κόμβοι σύνδεσης
○177 μεγάλες γέφυρες (40χλμ)
○350 άνω και κάτω διαβάσεις
○73 σηραγγες(50χλμ.)
○43 περάσματα ποταμών
○11 διασταυρώσεις με σιδ.γραμμές


Την χρησιμοποιώ εν τη γεννέση της και με ότι ρόδα θέλεις απο ΧΤ600 και VW Caddy ,μέχρι 1000άρι SS και αυτοκίνητα της τάξης των 300+ hp.
Tα 230χλμ/ω έρχονται μόνο με μοτοσυκλέτα Supersport και δαγκωμένη ταυτότητα :original:

Απάντηση στις ερωτήσεις σου: 29 χρ με 525 Ε34 στα 220bhp.

Μόλις βρήκα τις τελευταίες αποδείξεις από τα διόδια:

Μάλγαρα ---> 10:55 (πρωί)
Πολύμυλος ---> 11:19
Μαλάκασιο ---> 11:57

Αν ξέρεις τις χιλιομετρικές αποστάσεις μεταξύ των διοδίων μπορείς να υπολογίσεις και τη μέση ταχύητα. Λογικά πρέπει να είναι γύρω στα 190 με 200.

dafidack
17-05-15, 13:57
Στο πρωτο σκελος της ερωτησης σου θα σου απαντησω πως πηγαινω με τα χλμ που εμπνεουν ασφαλεια για μενα,για τα δυο μου παιδια και για ολους τους υπολοιπους που θα συναντησω στον δρομο μου...και αυτα δεν ειναι τα 220 χ/ω.
Οσον αφορα ολα τα αλλα που γραφεις...βλεπω πως βασιζεσαι παρα πολυ στα φρενα...νομιζεις πως ολες οι αιτιες ατυχηματων κρινονται απο τον αν εχεις 8πιστονα ή απλα φρενα?
Αφηνω την απαντηση στην κριση σου... thumb

Bazil Van Sinner
17-05-15, 14:00
Απάντηση στις ερωτήσεις σου: 29 χρ με 525 Ε34 στα 220bhp.

Μόλις βρήκα τις τελευταίες αποδείξεις από τα διόδια:

Μάλγαρα ---> 10:55 (πρωί)
Πολύμυλος ---> 11:19
Μαλάκασιο ---> 11:57

Αν ξέρεις τις χιλιομετρικές αποστάσεις μεταξύ των διοδίων μπορείς να υπολογίσεις και τη μέση ταχύητα. Λογικά πρέπει να είναι γύρω στα 190 με 200.


26΄ 70Km _ 160km μωτ
38΄ 120Km _ 190km μωτ


Και απο το Μαλακάσσι και μετά?

/vaggelis/
17-05-15, 14:05
26΄ 70Km _ 160km μωτ
38΄ 120Km _ 190km μωτ


Και απο το Μαλακάσσι και μετά?

Μετά το Μαλακάσσι στρίβω δεξιά στην έξοδο για Γιάννενα και Πρέβεζα. Εντάξει εκεί μειώνεται πολύ η ταχύτητα αλλά εγώ για την Εγνατία μίλησα. Γενικά Πρέβεζα-Θεσ/νικη και ανάποδα ποτέ δεν έχω ξεπράσει τις 3 ώρες και ποτέ δεν έχω πέσει κάτω από τις 2.5.

/vaggelis/
17-05-15, 14:08
Στο πρωτο σκελος της ερωτησης σου θα σου απαντησω πως πηγαινω με τα χλμ που εμπνεουν ασφαλεια για μενα,για τα δυο μου παιδια και για ολους τους υπολοιπους που θα συναντησω στον δρομο μου...και αυτα δεν ειναι τα 220 χ/ω.
Οσον αφορα ολα τα αλλα που γραφεις...βλεπω πως βασιζεσαι παρα πολυ στα φρενα...νομιζεις πως ολες οι αιτιες ατυχηματων κρινονται απο τον αν εχεις 8πιστονα ή απλα φρενα?
Αφηνω την απαντηση στην κριση σου... thumb

Εγώ ποτέ δεν είπα ότι τα καλά φρένα σε σώζουν σε κάθε ατύχημα. Σχολίασα μόνο την απόσταση φρεναρίσματος συναρτήσει με το όριο ταχύτητας. Στο παράδειγμα με τη φερράρι και το φιατάκι έχω άδικο;:original:

PetrosD
17-05-15, 14:14
Στο 525 Ε34 έχω κιτ της brembo μπροστά με τετραπίστονες δαγκάνες και δίσκους 343 χιλιοστών. Η διαφορά με τα προηγούμενα εργοστασιακά φρένα της BMW σε φρενάρισμα από 200 σε 0 είναι 52 μέτρα! Δε το λες και επουσιώδες ...

Φιλαράκι, μπράβο! Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά με τα φρένα, αφού καταφέρνεις να σταματήσεις από τα 200 Km/h σε λιγότερο από τη μισή απόσταση από ότι μια McLaren P1!! (αυτή θέλει 115.8 μέτρα).

πηγή: https://media.mclarenautomotive.com/release/228/

/vaggelis/
17-05-15, 14:21
Φιλαράκι, μπράβο! Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά με τα φρένα, αφού καταφέρνεις να σταματήσεις από τα 200 Km/h σε λιγότερο από τη μισή απόσταση από ότι μια McLaren P1!! (αυτή θέλει 115.8 μέτρα).

πηγή: https://media.mclarenautomotive.com/release/228/

Ε!!! Λάθος κατάλαβες. Ξαναδιάβασε λίγο αυτό που έγραψα.
Εργοσρασιακά φρένα ---> 200 σε 0 χρειάζονται χ1 απόσταση.
Βελτιωμένα φρένα ---> 200 σε 0 χρειάζονται χ2 απόσταση, όπου
χ2 < χ1 και μάλιστα χ1 - χ2 = 52 μέτρα. Κάπου έχα σημειώσει τις ακριβές τιμές των χ1 και χ2, αν θες να το ψάξω.

dafidack
17-05-15, 14:29
Εγώ ποτέ δεν είπα ότι τα καλά φρένα σε σώζουν σε κάθε ατύχημα. Σχολίασα μόνο την απόσταση φρεναρίσματος συναρτήσει με το όριο ταχύτητας. Στο παράδειγμα με τη φερράρι και το φιατάκι έχω άδικο;:original:

Βρε φιλε vaggelis...απ οτι καταλαβα θες να σου πουμε οτι ντε και καλα εχεις δικιο...για τα φρενα,για την ιλιγγιωδη ταχυτητα,για τα ορια ταχυτητας για...για...για...
Πως να το κανουμε...αφου οσα γραφεις δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.Στο απεδειξαν ο Basil και ο PetrosD...
Αντε,να σου κανουμε το χατιρι...εχεις δικιο...ευχαριστημενος?

mark e92
17-05-15, 14:43
Έχω πάει αρκετές φορές Αντίρριο - Θεσσαλονίκη από Εγνατία.
Πως είναι δυνατόν να πηγαίνεις παντού Αέρα; στα τουνελ δεν κόβεις; 8/10 έχει ομίχλη δεν κόβεις ποτέ; αφήνω που το 80%πάνε όχι στο όριο αλλά και πιο κάτω τι κάνεις πετάς από πάνω τους;



Υπ όψιν ότι και με 140 να πηγαίνεις το πολύ να κάνεις 10-15 λεπτά παραπάνω...

PetrosD
17-05-15, 14:51
Ναι πράγματι κατάλαβα λάθος. Αλλά δεν το είχες γράψει ξεκάθαρα την πρώτη φορά.

Stunt Mike
17-05-15, 15:06
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρπαζεστε με οποιονδηποτε κανει ή πει κατι που δεν εγκρινετε απο την πλειοψηφια των οδηγων......Ο ανθρωπος γουσταρει να βγαινει Εγνατια και να πηγαινει συνεχεια με 230χλμ/ωρα κι ετσι χαιρεται την οδηγηση του 525 του....Αλλοι γουσταρουν να πηγαινουν με 120,αλλοι με σταθερη 160 και αλλοι να κανουν επιταχυνσεις μεχρι την τελικη και ξανακοβουν....Που ειναι το κακο σε αυτο??Το μονο που ρωτησε εσας εδω ειναι,εναν τροπο να γλυτωσει τις κλησεις απο τις καμερες...τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο,ασχετως αν ο τροπος που το εκανε ηταν αφελης ή και παιδικος συναρτησει της ηλικιας του....Καλο ταξιδι φιλε μου,προσοχη στις πινακιδες που λενε για ρανταρ(συνηθως εκει ειναι οι καμερες βασει νομου),οποτε κοβε ταχυτητα.Και συντομα σου ευχομαι να το κανεις Μ5 μπας και δεις κανα σοβαρο νουμερο ταχυτητας ανω των 230χλμ,ετσι για να γουσταρεις....

Bazil Van Sinner
17-05-15, 15:15
Προσωπικά δεν αρπάχτηκα καθόλου Μιχάλη,μου φάνηκαν μεγάλα τα νούμερα και το απέδειξα.Γουστάρω εγνατία και την τρέχω και γώ.Φοράω πάντα τις πινακίδες μου :D

Stunt Mike
17-05-15, 15:25
Εχω την εντυπωση οτι οταν μιλησε για 230χλμ στην αρχη,δεν εννοουσε μεση ωριαια,αλλα τη ταχυτητα που πιανει πολλες φορες το 2.5αρι του....κι εγω πηγαινα επι 15' 240χλμ/ωρα μια φορα,αλλα σιγουρα δεν ηταν η μεση ωριαια ολου του ταξιδιου μου αυτη....

Stunt Mike
17-05-15, 15:26
Φοράω πάντα τις πινακίδες μου :D

Εγω φοραω παντα καθαρο βρακι γιατι θελω να παω στυλατος στο αυτοφωρο αν με πιασουν!!! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
17-05-15, 15:27
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

/vaggelis/
17-05-15, 15:31
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρπαζεστε με οποιονδηποτε κανει ή πει κατι που δεν εγκρινετε απο την πλειοψηφια των οδηγων......Ο ανθρωπος γουσταρει να βγαινει Εγνατια και να πηγαινει συνεχεια με 230χλμ/ωρα κι ετσι χαιρεται την οδηγηση του 525 του....Αλλοι γουσταρουν να πηγαινουν με 120,αλλοι με σταθερη 160 και αλλοι να κανουν επιταχυνσεις μεχρι την τελικη και ξανακοβουν....Που ειναι το κακο σε αυτο??Το μονο που ρωτησε εσας εδω ειναι,εναν τροπο να γλυτωσει τις κλησεις απο τις καμερες...τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο,ασχετως αν ο τροπος που το εκανε ηταν αφελης ή και παιδικος συναρτησει της ηλικιας του....Καλο ταξιδι φιλε μου,προσοχη στις πινακιδες που λενε για ρανταρ(συνηθως εκει ειναι οι καμερες βασει νομου),οποτε κοβε ταχυτητα.Και συντομα σου ευχομαι να το κανεις Μ5 μπας και δεις κανα σοβαρο νουμερο ταχυτητας ανω των 230χλμ,ετσι για να γουσταρεις....

Μπα δεν αξίζει να κάνεις μετατροπή σε Μ5. Πιο φτηνά αγοράζεις ένα έτοιμο. Προς το παρόν έχω αλλάξει εξάτμιση (ελευθέρας τελείως), φίλτρο αέρος, μεγαλύτερα μπεκ και πρόγραμμα. Από τα 192 έφτασε στα 220 άλογα και τελική κάπου στα 250.

Stunt Mike
17-05-15, 15:43
Μπα δεν αξίζει να κάνεις μετατροπή σε Μ5. Πιο φτηνά αγοράζεις ένα έτοιμο. Προς το παρόν έχω αλλάξει εξάτμιση (ελευθέρας τελείως), φίλτρο αέρος, μεγαλύτερα μπεκ και πρόγραμμα. Από τα 192 έφτασε στα 220 άλογα και τελική κάπου στα 250.

Εεεε τωρα δεν μιλας σοβαρα και μου χαλας την σεανς υποστηριξης που σου ειχα!Που το μετρησες στα 220hp??Και ποσο σιγουρος εισαι οτι πριν ηταν 192?Ουτε 10hp δεν παιρνεις μ'αυτες τις αλλαγες,ποσο μαλλον σχεδον 30!!.....Η τελικη σου ειναι συναρτηση του διαφορικου που φορας κι οχι της δυναμης σου,εκτος αν πριν δεν βαραγες κοφτη 5ης και τωρα με τις αλλαγες μπορεις....Τι διαφορικο φορας?Μεχρι τι στροφες την πας την 5η σου??
Δεν ειμαστε καφετερια εδω μεσα,να λεμε οτι μας κατεβει στο μυαλο.....

/vaggelis/
17-05-15, 15:52
Εεεε τωρα δεν μιλας σοβαρα και μου χαλας την σεανς υποστηριξης που σου ειχα!Που το μετρησες στα 220hp??Και ποσο σιγουρος εισαι οτι πριν ηταν 192?Ουτε 10hp δεν παιρνεις μ'αυτες τις αλλαγες,ποσο μαλλον σχεδον 30!!.....Η τελικη σου ειναι συναρτηση του διαφορικου που φορας κι οχι της δυναμης σου,εκτος αν πριν δεν βαραγες κοφτη 5ης και τωρα με τις αλλαγες μπορεις....Τι διαφορικο φορας?Μεχρι τι στροφες την πας την 5η σου??
Δεν ειμαστε καφετερια εδω μεσα,να λεμε οτι μας κατεβει στο μυαλο.....

Κανονικά δυναμομέτρηση πριν και μετά τις αλλαγές. Κόφτη δεν έχει και η 5η φτάνει άνετα στις 7000 σαλ. Όσο για το διαφορικό δεν ξέρω ακριβώς το βήμα του αλλά ο προηγούμενος κάτοχος πρέπει να το είχε πειράξει.

PetrosD
17-05-15, 16:00
Μοτέρ Μ20, Μ50 άβανο ή Μ50 με VANOS;

/vaggelis/
17-05-15, 16:02
Μοτέρ Μ20, Μ50 άβανο ή Μ50 με VANOS;

Μ50Β25 με VANOS και με αλλαγή στη διαδρομή των κυλίνδρων, οπότε δεν ξέρω πόσο πάνω από 2500 cc είναι.

Stunt Mike
17-05-15, 16:02
H 5η σου με βημα 3.15 και 7000σαλ θα'πρεπε να πιανεις καπου 280 στο κοντερ τοτε!!Αν φορας κοντυτερο βημα τοτε ναι μπορει και να'σαι στα 250...Και πριν τοσα επιανε,δλδ περιπου 235-240 πραγματικα...220hp δεν φτανει αυτο το μοτερ ετσι με τιποτα....Πηγαινε και σε αλλο δυναμομετρο.....Αν ησουν πριν οντως στα 192,αντε να'σαι 205 τωρα....Επισης το μοτερ σου δεν στροφαρει με 5η και 7000σαλ λογω εκκεντροφορων και σχεδιασης καπακιου...Σε καμια κατηφορα-γκρεμο ισως....Εκτος αν εχουν αλλαχτει κι αυτα,οποτε αλλαζουν τα δεδομενα

Stunt Mike
17-05-15, 16:03
Μ50Β25 με VANOS και με αλλαγή στη διαδρομή των κυλίνδρων, οπότε δεν ξέρω πόσο πάνω από 2500 cc είναι.

Δεν μας τα λες ολα απο την αρχη μπας και βγαλουμε ακρη τελικα???

PetrosD
17-05-15, 16:06
Μ50Β25 με VANOS και με αλλαγή στη διαδρομή των κυλίνδρων, οπότε δεν ξέρω πόσο πάνω από 2500 cc είναι.

Ένα ένα μας τα λες!!thumb

/vaggelis/
17-05-15, 16:22
Δεν μας τα λες ολα απο την αρχη μπας και βγαλουμε ακρη τελικα???

Λοιπόν έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Το αμάξι το αγόρασα το καλοκαίρι του 2010 από μάντρα. Πήγα το είδα σε καλή κατάσταση έκανα μέτρηση 192 άλογα και ο μαντράς ήθελε 2000 ευρώ. Μου είπε όμως πως αν θέλω δίνω άλλα 500 και μου το κάνει καλύτετρο από 535. Συμφώνησα αλλά ποτέ δε μου εξήγησε τι ακριβώς έκανε. Μόνο μισόλογα, αλλαγή διαδρομής κυλίνδρων, πρόγραμμα, φίλτρο. Το θέμα είναι ότι η νέα δυναμομέτρηση έδειξε 220. Με αλλαγή στη διαδρομή των κυλίνδρων πόσο πιο πάνω να πήγε; σίγουρα όχι 3500. Τέρμα γκάζι η κατανάλωση είναι γύρω στα 23L/100 km αν αυτό λέει κάτι.

PetrosD
17-05-15, 16:30
Δες λίγο από τη δυναμομέτρηση στις πόσες στροφές σου βάζει τη μέγιστη ισχύ.

Stunt Mike
17-05-15, 16:56
Λοιπόν έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Το αμάξι το αγόρασα το καλοκαίρι του 2010 από μάντρα. Πήγα το είδα σε καλή κατάσταση έκανα μέτρηση 192 άλογα και ο μαντράς ήθελε 2000 ευρώ. Μου είπε όμως πως αν θέλω δίνω άλλα 500 και μου το κάνει καλύτετρο από 535. Συμφώνησα αλλά ποτέ δε μου εξήγησε τι ακριβώς έκανε. Μόνο μισόλογα, αλλαγή διαδρομής κυλίνδρων, πρόγραμμα, φίλτρο. Το θέμα είναι ότι η νέα δυναμομέτρηση έδειξε 220. Με αλλαγή στη διαδρομή των κυλίνδρων πόσο πιο πάνω να πήγε; σίγουρα όχι 3500. Τέρμα γκάζι η κατανάλωση είναι γύρω στα 23L/100 km αν αυτό λέει κάτι.

Δλδ τα νεα δεδομενα ειναι:πηγες σ'εναν μαντρά να παρεις ενα 525 των 2000Ε κι αυτος σε αφησε να το παρεις και να πας σε δυναμομετρο να μετρηθει(συνηθως με το ζορι σε αφηνουν να μετρησεις μια συμπιεση).....Μετα απο αυτο του εδωσες εξτρα 500 ευρω κι αυτος με αυτα ανοιξε μοτερ και αλλαξε στροφαλο-μπιελες κι εφτιαξε και προγραμμα!Τα τελευταια που εγραψες περι καταναλωσης τα αφηνω ασχολιαστα,δεν εχει νοημα....Συμφωνεις απολυτα μ'αυτο που εχω γραψει ή καταλαβα λαθος?
Υ.γ σε ποιο δυναμομετρο πηγες για μετρηση?Ειναι ευκολο να ποσταρεις μια φωτο της δυναμομετρησης να δουμε διαγραμμα μπας και καταλαβουμε τι φοραει τ'αμαξι?

Nino
17-05-15, 17:05
σαν να.. εμφανιστηκε ενα νεο οχι δωδεκαδεσμιδο αλλα μυδραλιο σιγουρα...

Dimimav
17-05-15, 17:21
σαν να.. εμφανιστηκε ενα νεο οχι δωδεκαδεσμιδο αλλα μυδραλιο σιγουρα...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hy stericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie _67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
17-05-15, 17:40
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρπαζεστε με οποιονδηποτε πει οτι βρηκε ένα μαντρα που αν θέλεις δίνεις άλλα 500 και σου το κάνει καλύτετρο από 535.
.....ποτέ δε μου εξήγησε τι ακριβώς έκανε.
.....Μόνο μισόλογα, αλλαγή διαδρομής κυλίνδρων, πρόγραμμα, φίλτρο.


:whistle: :whistle:

kplc16
17-05-15, 18:08
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρπαζεστε με οποιονδηποτε κανει ή πει κατι που δεν εγκρινετε απο την πλειοψηφια των οδηγων......Ο ανθρωπος γουσταρει να βγαινει Εγνατια και να πηγαινει συνεχεια με 230χλμ/ωρα κι ετσι χαιρεται την οδηγηση του 525 του....Αλλοι γουσταρουν να πηγαινουν με 120,αλλοι με σταθερη 160 και αλλοι να κανουν επιταχυνσεις μεχρι την τελικη και ξανακοβουν....Που ειναι το κακο σε αυτο??Το μονο που ρωτησε εσας εδω ειναι,εναν τροπο να γλυτωσει τις κλησεις απο τις καμερες...τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο,ασχετως αν ο τροπος που το εκανε ηταν αφελης ή και παιδικος συναρτησει της ηλικιας του....Καλο ταξιδι φιλε μου,προσοχη στις πινακιδες που λενε για ρανταρ(συνηθως εκει ειναι οι καμερες βασει νομου),οποτε κοβε ταχυτητα.Και συντομα σου ευχομαι να το κανεις Μ5 μπας και δεις κανα σοβαρο νουμερο ταχυτητας ανω των 230χλμ,ετσι για να γουσταρεις....

Μιχάλη δεν αρπάζονται απλά ζηλεύουν.


σαν να.. εμφανιστηκε ενα νεο οχι δωδεκαδεσμιδο αλλα μυδραλιο σιγουρα...

Το πρωί ήθελα να καταγράψω την ίδια σκέψη αλλά μετά σκέφτηκα να σιωπήσω.




Επίσης Μιχάλη αν αποφασίσεις νέο τουμπάνιασμα, βρέθηκε άκρη με 500 ευρώ

paganis
17-05-15, 20:37
Ένα ένα μας τα λες!!thumb

αφου ενα ενα ...του βγαινουν τα αλογα.

Stunt Mike
18-05-15, 21:02
Ακομη δεν βλεπω απαντηση....Τι εγινε?

/vaggelis/
19-05-15, 10:49
Ακομη δεν βλεπω απαντηση....Τι εγινε?

Ε τι να απαντήσω αφού οι περισσότεροι κοροϊδεύουν. Έτσι κι αλλιώς αλλιώς ξεκίνησε αυτό το topic και αλλού κατέλληξε ...

PetrosD
19-05-15, 12:52
Εγώ δεν κοροϊδεύω. Ίσα ίσα με ενδιαφέρει τι έχει γίνει στο μοτέρ (αφού έχω το ίδιο) και δε θα με χάλαγε να εφαρμώσω μερικές modες και στο δικό μου.
Για πες, από χταπόδια τί έχεις; Επίσης δε μου είπες στις πόσες στροφές βγάζεις τώρα τη δύναμη.

Όσο για την κοροϊδία που λες, εσύ αν ήσουν εξωτερικός παρατηρητής και σου έλεγαν ότι με 500 ευρώ ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ υπερκυβίστηκε, μπήκε πρόγραμμα και πήγε από 192 στα 220 άλογα, δε θα σου φαινόταν περίεργο; Εμένα σίγουρα μου φαίνεται περίεργο, διότι αν ήταν αλήθεια, θα ήθελα να το κάνω και στο δικό μου.

BILL007
19-05-15, 13:20
αν ήσουν εξωτερικός παρατηρητής και σου έλεγαν ότι με 500 ευρώ ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ υπερκυβίστηκε, μπήκε πρόγραμμα και πήγε από 192 στα 220 άλογα, δε θα σου φαινόταν περίεργο;

Εμένα θα μου φαινόταν απλά εξωπραγματικό...

Εχω και εγώ την ίδια απορία να μάθω τι πράγματα φοράει και πήγε +30 ατμόσφαιρα...

tsaltinho
19-05-15, 13:51
Ας επανελθουμε στο θεμα!
Φιλε συμφωνα με την νομοθεσια :

" Πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας μη ευκρινώς ορατές, μη αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα ή με μη αντανακλαστικό επί αυτών υλικό (πλην φορτηγών) (ν.2696/1999 αρθ.90 παρ.4) " .

Προστιμο = 300 ευρω ή 150 σε 10 μερες. Αν σου περισσευουν...!
Κι αν θεωρεις οτι δεν προσδιοριζεται στη νομοθεσια η μερος τοποθετησης της πινακιδας, αντε να το δεχτει το σταβαδι οτι εχεις δικιο/αδικο.

Αντε μετα τρεχα δικαστικα να αποδειξεις οτι ο νομος ειναι ασαφης...Κι ολα αυτα για 150 ευρω!

strof
19-05-15, 14:01
"Ευκρινως ορατες" λεει ο νομος και ειναι σαφεστατος. Μερα βαλτες οπου θελεις μπρος και πισω αρκει να φαινονται. Νυχτα για την πισω μια ειναι θεση. Εκτος αν βγαλεις μπαλαντεζα να την φωτισεις πανω στο καπω.
ΥΓ: "Σταβαδι"???

Στάλθηκε από το AMOI N828 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsaltinho
19-05-15, 14:17
"Ευκρινως ορατες" λεει ο νομος και ειναι σαφεστατος. Μερα βαλτες οπου θελεις μπρος και πισω αρκει να φαινονται. Νυχτα για την πισω μια ειναι θεση. Εκτος αν βγαλεις μπαλαντεζα να την φωτισεις πανω στο καπω.
ΥΓ: "Σταβαδι"???

Στάλθηκε από το AMOI N828 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στραβαδι εννοω τον αστυνομικο που οτι και να του πεις, θα το παιξει εξουσια και θα σε γραψει οτι και να γινει, οτι και να κανεις...!
Ο νομος λεει αναγνωρισημες απο τεχνικα μεσα....!
Απ' οσο γνωριζω οτι φαινεται μες απο το τζαμι απο καμερες, δεν μπορει να θεωρηθει ορατο. Εξου και οτι σε μια κληση απο καμερα, μπορει να ειναι αλλος ο οδηγος και αλλος αυτος που θα εμφανιστει.....ως οδηγος ...!
Αρα μηπως ουτε μεσα στο αυτοκινητο επιτρεπονται οι πινακιδες....?

strof
19-05-15, 15:25
Στραβαδι εννοω τον αστυνομικο που οτι και να του πεις, θα το παιξει εξουσια και θα σε γραψει οτι και να γινει, οτι και να κανεις...!
Ο νομος λεει αναγνωρισημες απο τεχνικα μεσα....!

Μαλιστα....

Ευκρινως λεει και ευκρινως τυγχανει να ειναι ΜΟΝΟ η θεση που εχει ορισει ο κατασκευαστης για την οποια πηρε εγκριση τυπου.
Μεσα απο το τζαμι ειναι απλως ορατη. Δεν ειναι ΕΥΚΡΙΝΩΣ ορατη.
Και επειδη οπως ειπαμε ο ελεγχος γινεται απο στραβαδια, ο,τι δεν ειναι ΕΥΚΡΙΝΩΣ ΟΡΑΤΟ, παυει να ειναι ορατο.

pilot
19-05-15, 15:27
Χαχαχαχα

ghost-rider
19-05-15, 17:35
Μπορεί εγώ να τρέχω με 230 αλλά επειδή έχω καλά φρένα να σταματήσω σε μικρότερη απόσταση από κάποιον που τρέχει με 130 και έχει απλά φρένα. Δίκιο δεν έχω σε αυτό;

Oχι.-

/vaggelis/
19-05-15, 19:13
Εγώ δεν κοροϊδεύω. Ίσα ίσα με ενδιαφέρει τι έχει γίνει στο μοτέρ (αφού έχω το ίδιο) και δε θα με χάλαγε να εφαρμώσω μερικές modες και στο δικό μου.
Για πες, από χταπόδια τί έχεις; Επίσης δε μου είπες στις πόσες στροφές βγάζεις τώρα τη δύναμη.

Όσο για την κοροϊδία που λες, εσύ αν ήσουν εξωτερικός παρατηρητής και σου έλεγαν ότι με 500 ευρώ ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ υπερκυβίστηκε, μπήκε πρόγραμμα και πήγε από 192 στα 220 άλογα, δε θα σου φαινόταν περίεργο; Εμένα σίγουρα μου φαίνεται περίεργο, διότι αν ήταν αλήθεια, θα ήθελα να το κάνω και στο δικό μου.

Αν θυμάμαι καλά τη μέγιστη ισχύ τη βγάζει λίγο μετά τις 6000 στροφές το λεπτό. Χταπόδια έχει τα εργοστασιακά αλλά μετά είναι τελείως ελεύθερο (ούτε καταλύτες, ούτε μεσαίο, και τελικό της πλάκας απλά για να υπάρχει κάτι και να κόβει λίγο τον ήχο).

Το αμάξι το πήρα στη θεσ/νικη και η μάντρα είναι κοντά στα ΕΛΠΕ. Ο μαντράς έχει και βενζινάδικο μαζί. Αυτός πουλάει κυρίως μεταχειρισμένα BMW και έχει ένα χωράφι γεμάτο ανταλλακτικά από όλα τα Ε36, Ε34, Ε46 και Ε39. Ό,τι άλλαξε του πήρε μια βδομάδα πάντως. Τι ακριβώς δεν ξέρω όμως.

Πέρισυ το καλοκαίρι το πήγα σε συνεργείο της ΒΜW για αλλαγή δίσκου. Εκεί ζήτησαν την άδεια και με το VIN μέσα σε 2 μέρες έφεραν τον καινούριο δίσκο. Ανοίγουν την χελώνα και βλέπουν ότι μέσα έχει αγωνιστικό εξάφτερο δίσκο διπλής μάζας και αυτός που είχαν φέρει δεν κούπμωνε! Είδα ότι ήταν ακόμα σε καλή κατάσταση και φυσικά δεν τον άλλαξα.

Επομένως ο μαντράς μπορεί να έχει κάνει και άλλες τέτοιες επεμβάσεις που μόνο στην πορεία θα αποκαλυφθούν...

Stunt Mike
19-05-15, 22:31
Εγω ακομα περιμενω να δω τις 2 δυναμομετρησεις παντως......Αλλο διαγραμμα εχει ενα Μ50Β25,αλλο ενα Μ52Β28 και ουτω καθ'εξης.....Το οτι σου βγαζει μεγιστη δυναμη λιγο πανω απο τις 6000σαλ,δεν λεει τιποτα...Το ιδιο κανει κι ενα μαμισιο Μ50Β25.....το οτι φορας 6φτερο δισκο παλι δεν λεει τιποτα...6φτερο φοραγα κι εγω οταν το'χα 316 ακομα!!Κι επειδη με ολα αυτα που εχεις γραψει αλλα και με προηγουμενα threads σου,εχεις δειξει οτι δεν το κατεχεις το αθλημα των μηχανολογικων γνωσεων,γι'αυτο σε ρωταω για να μην παραμυθιαζεσαι(ισως) οτι εχεις ενα 525 με 220hp.....Βοηθα μας,να σε βοηθησουμε λοιπον.....Εκτος αν προτιμας να παραμεινεις στο σκοταδι....Το φορουμ παντως να ξερεις,δεν ειναι καφετερια που δηλωνεις κατι ατεκμηριωτο κι αυτο πλεον ισχυει....

A8hnaios
20-05-15, 13:28
Περιμενουμε......

:popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn:

dafidack
22-05-15, 10:32
...και συνεχιζουμε να περιμενουμε...

:yawn: :yawn: https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/05/sleepingsmileyface-1.gif (https://www.sherv.net/) https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/05/sleepingonkeyboard-1.gif (https://www.sherv.net/)