PDA

Επιστροφή στο Forum : Car wrapping / μεμβράνη χρώματος / ΜΑΤ



Monsta
13-05-10, 19:47
Αυτό μάλλον χάθηκε κάπου....άρα τα ξαναγράφω.

Όσο αφορά το car wrapping ή αλλιώς τύλιγμα αυτοκινήτου με ειδική μεμβράνη γυαλιστερή / ματ ή carbon vinyl ισχύουν τα ακόλουθα:

1) Αλλαγή χρώματος αυτοκινήτου με μεμβράνη σύμφωνα με το χρωματολόγιο της εταιρείας. Μεγάλη ποικιλία χρωμάτων, μέσα στον Ιούλιο θα έχουμε πλήρες κατάλογο.

2) Τύλιγμα μεμονωμένων κομματιών πχ καπό - ουρανός κτλ

3) 7-ετή εγγύηση της 3Μ

4) Τη παχύτερη και ανθεκτικότερη carbon μεμβράνη με πάχος 250 μ (άλλες εταιρείες έχουν πάχος 130 μ). Επιπλέον η 'πλέξη' της 3Μ είναι σαφώς ανώτερη οπτικά από τις υπόλοιπες (έχω δείγματα προς σύγκριση).

5) Made in Japan

Δε θυμάμαι κάτι άλλο προς το παρόν....

Πέρα της αισθητικής αναβάθμισης, η μεμβράνη προστατεύει το χρώμα του αυτοκινήτου όσο είναι σε αυτό, ενώ σε περίπτωση επισκευής (από γρατζουνιά) απλά αλλάζεται το κομμάτι. Η προστασία από πετραδάκια στο δρόμο είναι σαφώς αποτελεσματικότερη. Για σύγκριση μόνο σκεφτείτε ότι το πάχος ΟΛΩΝ των υποστρωμάτων του αυτοκινήτου μαζί με χρώμα και βερνίκι είναι μεταξύ 100 - 140 μ. Εδώ η μεμβράνη ΜΟΝΗ της είναι 250 μ, άρα αντιλαμβάνεστε το μέγεθος της διαφοράς. Επίσης η διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη, αφού αφαιρείται σε περίπτωση που ο πελάτης το επιθυμήσει.

ΝΕΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ

Πρόσφατα βρήκαμε ΝΕΟ προμηθευτή της carbon μεμβράνης όπου μετά από πολλές διαπραγματεύσεις την αγοράζουμε αρκετά φθηνότερα από πριν. Άρα οι τιμές θα είναι αρκετά χαμηλότερες . Σε εκείνους που με έχουνε ρωτήσει πρόσφατα για τιμές με ΡΜ, παρακαλώ ξαναστείλτε μου μήνυμα για νέα προσφορά.

Μερικές φωτό....στη 5η συγκεκριμένα ο δικός μου ουρανός....εκτός από το Ζ4 όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε ντύσει εμείς.

Χρίστος
13-05-10, 19:56
ας ξαναγραψω και γω!

εδω ειναι ενα ονειρο που μετατρεπεται σε εφιαλτη και μου στοιχιωνει πολλες φορες τον υπνο.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/LamboMatteBlue-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/LamboMatteBlue2-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/LamboMatteBlue5-1.jpg

Ειναι κανονικη βαφη στο συγκεκριμενο αλλα θα με ενδιεφερε κατι σε αυτοκολλητο σε μια παρομοια αποχρωση.

Εκτος αυτου κωστα αν θες ξαναπες για να μας ενοιμερωσεις τι προβληματα υπαρχουν,σημεια προσοχης, συντηρηση.

Monsta
13-05-10, 20:04
ας ξαναγραψω και γω!

Εκτος αυτου κωστα αν θες ξαναπες για να μας ενοιμερωσεις τι προβληματα υπαρχουν,σημεια προσοχης, συντηρηση.



Σωστά! Με όλο αυτό το πανικό έχω χάσει το συνειρμό μου.

Λοιπόν, προβλήματα:

Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα. Ως 'μειονέκτημα' όμως θα έλεγα πως δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε κρυφά σημεία όπως χώρο μηχανής ή πορτ μπαγκαζ. Για τις πατούρες στις πόρτες όμως κάτι μπορούμε να κάνουμε thumb

Για τη συντήρησή του καλό είναι να αποφεύγεται πλύσιμο σε βούρτσες, τα πανιά wettex είναι προτιμότερα ή ακόμα καλύτερα στο χέρι με μαλακό σφουγγάρι.

Χρίστος
13-05-10, 20:10
Σωστά! Με όλο αυτό το πανικό έχω χάσει το συνειρμό μου.

Λοιπόν, προβλήματα:

Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα. Ως 'μειονέκτημα' όμως θα έλεγα πως δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε κρυφά σημεία όπως χώρο μηχανής ή πορτ μπαγκαζ. Για τις πατούρες στις πόρτες όμως κάτι μπορούμε να κάνουμε thumb

Για τη συντήρησή του καλό είναι να αποφεύγεται πλύσιμο σε βούρτσες, τα πανιά wettex είναι προτιμότερα ή ακόμα καλύτερα στο χέρι με μαλακό σφουγγάρι.
επισης να προσθεσω απο δοκιμες:whistle: που εκανα (οχι στο αμαξι μου), εχουμε αυξημενη αντοχη σε γρατζουνιες.Αν εχουμε απαλη επαφουλα απλα σκιζεται ή ξεχειλωνει το υλικο.Ξεκολας και κολλας αλλο και τελος.Ουτε τριψιματα, ουτε τπτ!!!


Μη με βριζετε αλλα εχω λυσαξει στα dyi to τελευταιο καιρο!!!Κωστα με θες για συνεργατη?!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
13-05-10, 20:42
εχουμε αυξημενη αντοχη σε γρατζουνιες.Αν εχουμε απαλη επαφουλα απλα σκιζεται ή ξεχειλωνει το υλικο.Ξεκολας και κολλας αλλο και τελος.Ουτε τριψιματα, ουτε τπτ!!!


Μη με βριζετε αλλα εχω λυσαξει στα dyi to τελευταιο καιρο!!!Κωστα με θες για συνεργατη?!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Γιατί όχι? Έρχονται και οι ξένοι, αν θες να παρακολουθήσεις εκπαίδευση :original:

Όσο αφορά το παραπάνω που έγραψες....

Δε ξέρω αν έχεις δουλέψει με 3Μ, αλλά έχει πολύ μεγάλη αντοχή και χλωμό το βλέπω να σκίζεται έτσι εύκολα. Πρέπει να το δεις όταν θερμαίνεται τι κάνει. Μια φορά το ζεσταίναμε και το τραβάγαμε με όλη μας τη δύναμη να δούμε τις αντοχές του, νομίζαμε ότι θα σκιστεί, αλλά το μόνο που έκανε ήταν να παραμορφώσει την επιφάνεια. Θυμίσου ότι μιλ΄με για 250 ολόκληρα 'μικρά' !!!!

Χρίστος
13-05-10, 20:51
Γιατί όχι? Έρχονται και οι ξένοι, αν θες να παρακολουθήσεις εκπαίδευση :original:

Όσο αφορά το παραπάνω που έγραψες....

Δε ξέρω αν έχεις δουλέψει με 3Μ, αλλά έχει πολύ μεγάλη αντοχή και χλωμό το βλέπω να σκίζεται έτσι εύκολα. Πρέπει να το δεις όταν θερμαίνεται τι κάνει. Μια φορά το ζεσταίναμε και το τραβάγαμε με όλη μας τη δύναμη να δούμε τις αντοχές του, νομίζαμε ότι θα σκιστεί, αλλά το μόνο που έκανε ήταν να παραμορφώσει την επιφάνεια. Θυμίσου ότι μιλ΄με για 250 ολόκληρα 'μικρά' !!!!

εεε, η δοκιμη εγινε με φαλτσετα....και συρσιμο σε χωματοδρομο.....:whistle:

Monsta
17-05-10, 21:59
Διαθεσιμότητα μέσα στον Ιούνιο θα περιλαμβάνει:

Ματ λευκό
Ματ πράσινο (military)
Mατ μαύρο
Ματ γκρι μεταλλικό (όχι πολύ σκούρο)

Τα παραπάνω είναι σατινέ και όχι τελείως 'σκοτωμένα' ματ, ώστε και να καθαρίζονται πιο εύκολα και να είναι πιο ευχάριστα στο μάτι.

Φυσικά υπάρχει χρωματολόγιο με ένα σωρό άλλες γυαλιστερές αποχρώσεις.

Ότι άλλο νέο έχω καθώς ο καιρός πλησιάζει, θα ενημερώνω...

m3est
17-05-10, 22:04
Ετοιμαζομαι για γκρι ματ.

katsaraios
17-05-10, 22:16
σε ενδεχομενη χρηση σε ολο το αμαξωμα ,χρειαζεται και δηλωμα στο υπουργειο για αλλαγη χρωματος?

ClatanosZ4
17-05-10, 22:58
σε ενδεχομενη χρηση σε ολο το αμαξωμα ,χρειαζεται και δηλωμα στο υπουργειο για αλλαγη χρωματος?

+1
Με προλαβες!
Αν γνωριζει κανεις...

Kostas_1
18-05-10, 09:04
Ναι. Δειτε εδω: Αλλαγη χρωματος αυτοκινητου (https://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=346&id=&tid=346)

Gregory_///M
18-05-10, 09:22
Δεν είναι κακή ιδέα το αυτοκόλλητο. Μάλιστα έχω δει Μ3 Ε46 ενός γνωστού μου από Γερμανία που το έκανε λευκό από ασημί. Τέλεια εφαρμογή κ νομίζω 5 χρόνια εγγύηση (με επιφύλαξη τα 5)

yodas
18-05-10, 17:05
Λέει ότι έχεις 15 μέρες να το δηλώσεις....αεράτα δηλαδή...

και πώς ξέρει το όργανο από πότε αρχίζουν οι 15 μέρες; πρέπει να έχουμε καμμία βεβαίωση μαζί μας;

Monsta
18-05-10, 19:19
Λέει ότι έχεις 15 μέρες να το δηλώσεις....αεράτα δηλαδή...

και πώς ξέρει το όργανο από πότε αρχίζουν οι 15 μέρες; πρέπει να έχουμε καμμία βεβαίωση μαζί μας;

Αυτό Γιώργο λογικά θα διαπιστώνεται με μία 'τυπική' απόδειξη από το κατάστημα που έκανε τη τοποθέτηση και ίσως μια σφραγίδα & υπογραφή στην αίτηση.

kplc16
18-05-10, 21:53
αν μεινει κουτσουλια πανω για δυο τρεις μερες, ποιες θα ειναι οι συνεπειες;

Monsta
18-05-10, 22:01
Δεν το γνωρίζω αυτή τη στογμή, άρα δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια στο ερώτημά σου. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει σαφώς μεγαλύτερες ανοχές από το βερνίκι. Θα επανέλθω σύντομα...

mitsos_chania
18-05-10, 22:56
Δεν το γνωρίζω αυτή τη στογμή, άρα δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια στο ερώτημά σου. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει σαφώς μεγαλύτερες ανοχές από το βερνίκι. Θα επανέλθω σύντομα...

Mπορεις να το δεις στην πραξη,βαλε καμια δεκαοχτουρα (που λενε και στα γιαννενα) να χ$σει πανω σε ενα κομματι και αστο κανα 3ημερο στον ηλιο:thanks:

manos///3
19-05-10, 00:22
Kωστα η τιμη που μου ειχες στειλει παιζει ή ειναι χαμηλοτερα οπως εγραψες πριν?

Ψηνομαι ασχημα!!!
Ειμαι μεταξυ μαυρου ή λευκου ματ...μηπως να ανεβαζα πολλ??

stratos
19-05-10, 00:47
Kωστα η τιμη που μου ειχες στειλει παιζει ή ειναι χαμηλοτερα οπως εγραψες πριν?

Ψηνομαι ασχημα!!!
Ειμαι μεταξυ μαυρου ή λευκου ματ...μηπως να ανεβαζα πολλ??

Μαύρο μάτ. τέλος και δημοκρατικά :hystericalbs1:

Monsta
19-05-10, 07:07
Kωστα η τιμη που μου ειχες στειλει παιζει ή ειναι χαμηλοτερα οπως εγραψες πριν?

Ψηνομαι ασχημα!!!
Ειμαι μεταξυ μαυρου ή λευκου ματ...μηπως να ανεβαζα πολλ??

Κάνε πολλλ, αλλά και εγώ ψηφίζω από τώρα μαύρο σε Μ3. Τι χρώμα είναι τ αμάξι σου?

Στείλε μου με ΡΜ τη τιμή που σου είχα πει να το ξανα-τσεκάρω (σίγουρα κάτι θα κάνω), αν και τη μεγάλη έκπτωση τη πετύχαμε στη carbon. Εκτός βέβαια αν θες κάτι σε χαμηλότερη ποιότητα από 3Μ, τότε το συζητάμε...

Fad3In
20-05-10, 14:02
Μαυρο Ματ με 3Μ αυτοκολλητα! thumb
Θα γινει μεσα στον Ιουνιο και θα ποσταρω και φωτο!
Η αποφαση εληφθη εδω και μερες και τυχαια ειδα και το θεμα αυτο!
Ν.

gant
20-05-10, 19:14
Το είιδα τώρα το απογεύμα κοντά στο σπίτι μου και είπα να το φωτογραφίσω.
Το πλησίασα διακριτικά να διακρίνω κάτι από μεμβράνη σε κάποια λεπτομέρεια του αμαξώματος αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω τίποτα. :shok:
Ο Κώστας σαν πιό ειδικός μπορεί ίσως, έστω και απ την φώτο, να μας πει αν πρόκειται για μεβράνη η κανονική βαφή.

Monsta
20-05-10, 19:17
με 3Μ αυτοκολλητα!


Τι εννοείς? Θα βάλεις μετά από πάνω αυτοκόλλητα να λέει 3Μ :hystericalbs1:ή η μεμβράνη θα είναι της 3Μ?

Monsta
20-05-10, 19:22
Το είιδα τώρα το απογεύμα κοντά στο σπίτι μου και είπα να το φωτογραφίσω.
Το πλησίασα διακριτικά να διακρίνω κάτι από μεμβράνη σε κάποια λεπτομέρεια του αμαξώματος αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω τίποτα. :shok:
Ο Κώστας σαν πιό ειδικός μπορεί ίσως, έστω και απ την φώτο, να μας πει αν πρόκειται για μεβράνη η κανονική βαφή.

Δε μπορώ να καταλάβω κάτι από τις φωτό, αλλά αν έχει γίνει σωστή δουλειά είναι πολύ δύσκολο να διακρίνεις κάποια ατέλεια. Πρέπει να ξέρεις που να κοιτάξεις.

gyiama
20-05-10, 19:37
Το είιδα τώρα το απογεύμα κοντά στο σπίτι μου και είπα να το φωτογραφίσω.
Το πλησίασα διακριτικά να διακρίνω κάτι από μεμβράνη σε κάποια λεπτομέρεια του αμαξώματος αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω τίποτα. :shok:
Ο Κώστας σαν πιό ειδικός μπορεί ίσως, έστω και απ την φώτο, να μας πει αν πρόκειται για μεβράνη η κανονική βαφή.

ειναι κανονικη βαφη και ειναι ειδικη εκδοση το αυτοκινητο εβγαινε σε αυτο το χρωμα και σε ματ ανθρακι με τις ζαντες που εχει στην φωτογραφια δεν ειναι μεμβρανη!!!οπου το ακουμπας μενει το χερι σου επανω!!!!!!!

m_sak
20-05-10, 19:47
ειναι κανονικη βαφη και ειναι ειδικη εκδοση το αυτοκινητο εβγαινε σε αυτο το χρωμα και σε ματ ανθρακι με τις ζαντες που εχει στην φωτογραφια δεν ειναι μεμβρανη!!!οπου το ακουμπας μενει το χερι σου επανω!!!!!!!

Πόσα ξέρεις εσύ και πόσο κόβει το μάτι σου

Monsta
20-05-10, 20:01
ειναι κανονικη βαφη και ειναι ειδικη εκδοση το αυτοκινητο εβγαινε σε αυτο το χρωμα και σε ματ ανθρακι με τις ζαντες που εχει στην φωτογραφια δεν ειναι μεμβρανη!!!οπου το ακουμπας μενει το χερι σου επανω!!!!!!!

Θυμάσαι κωδικό χρώματος να το δω αύριο στο pc?

gyiama
20-05-10, 20:05
μπαααα οχι κωστα απλα ξερω οτι ειναι limited edition και ειδικα τετοιο ασημι εχω δει απο κοντα και εχω μπει και μεσα!!! και εχω δει και ξερω οτι εχει και σε ανθρακι ματ!!!

Monsta
20-05-10, 20:29
Τώρα μου κίνησες τη περιέργεια. Θα ψάξω να το βρω αύριο...

gant
20-05-10, 20:42
ειναι κανονικη βαφη και ειναι ειδικη εκδοση το αυτοκινητο εβγαινε σε αυτο το χρωμα και σε ματ ανθρακι με τις ζαντες που εχει στην φωτογραφια δεν ειναι μεμβρανη!!!οπου το ακουμπας μενει το χερι σου επανω!!!!!!!


Ρε Πάνο δεν παίζεσαι, ουτε η Wikipedia να ήσουν!

Fad3In
20-05-10, 20:48
Τι εννοείς? Θα βάλεις μετά από πάνω αυτοκόλλητα να λέει 3Μ :hystericalbs1:ή η μεμβράνη θα είναι της 3Μ?

Oxi,εννοουσα μικρα μικρα αυτοκολλητα που γραφουν 3Μ!
Παρηγγειλα 1.500 αλλα δεν ειχαν στοκ! :hystericalbs1::p
Σοβαρα τωρα,εχει πενταετη εγγυηση και θα την βαλει επαγγελματιας φιλος,
οποτε με τοσο χαλια χρωμα τι εχω να χασω; thumb
Ν.

Χρίστος
21-05-10, 20:43
Κωστα κοιτωντας στο νετ βρηκα μια μεμβρανη που την γραφουν ως "Shield Paint Protection"

ειναι μια διαφανη μεμβρανη που καλυπτει το προφυλακτηρα μπροστα και ενα μερος του καπο με σκοπο να προστατευσει απο πετραδακια.

Γνωριζεις τιποτα για αυτου του ειδους τις μεμβρανες???

ενδεικτικα εδω ειναι του Ε92
https://www.thehotstickers.com/images/E92%20Coupe%20Paint%20%2807-%29.jpg

Monsta
21-05-10, 21:13
Αυτές οι μεμβράνες υπάρχουν στην αγορά εδώ και 3+ χρόνια. Είχαμε αρχίσει να τις τοποθετούμε, αλλά δεν 'περπατήσανε' για δύο λόγους:

1) Όπως βλέπεις και από τις φωτό τα κομμάτια του καπώ & φτερών δεν είναι ολόκληρα, αλλά καλύπτουν περίπου το 1/3 της επιφάνειας. Ως αποτέλεσμα εκεί που τελειώνει η μεμβράνη, φαίνεται άσχημα....ελπίζω καταλαβαίνεις.

2) Ο άλλος λόγος είναι ότι παρόλο που είναι διάφανη, 'κόβει' από τη γυαλάδα του βερνικιού.

Χρίστος
21-05-10, 21:17
σε ευχαριστω πολυ.Με καλυψες!!!

Rudy
21-05-10, 21:46
Με αφορμή την εμπειρία μου στις μεμβράνες ήθελα να σας ενημερώσω για δύο θέματα μιάς και κάνω αυτή τη δουλειά σχεδόν 11 χρόνια.
1. Δεν χρειάζεται δήλωση αλλαγής χρώματος γιατί είναι αυτοκόλλητο και όχι βαφή.Αρα οποτεδήποτε αφαιρείς τις μεμβράνες και έχεις το χρώμα της άδειας του αυτοκινήτου.Απόδειξη αυτού που αναφέρω είναι τα ΤΑΧΙ οπου δεν μπορούν με μεμβράνες κίτρινες να περάσουν ΚΤΕΟ για αλλαγή χρήσης ως ΤΑΧΙ και πρέπει να είναι βαμμένα.
2. θα πρέπει να είναι καλά-εργοστασιακά-βαμμένο το αμάξι μιάς και ενδέχεται η κόλα απο το αυτοκόλλητο να σηκώσει κακοβαμμένο χρώμα ή βερνίκι.(οταν και όποτε αφαιρεθούν)
Πέραν αυτών με σωστή επικόλληση το αποτέλεσμα είναι οπτικά άψογο και εγγυημένο σε βάθος χρόνου απο κάθε σοβαρή εταιρία που προμηθεύει μεμβράνες.

Monsta
21-05-10, 21:54
Και άμα σε σταματήσουν, είσαι σίγουρος ότι θα περάσει αυτή η δικαιολογία? Άμα πέσεις σε στραβάδι you don't stand a chance...

Rudy
21-05-10, 21:57
Τα κενά της νομοθεσίας είναι αυτά......
Οπως και να έχει κυκλοφορώ πάνω απο 5 χρόνια με εταιρικά αυτοκίνητα που έχουν μεμβράνες (διαφημιστικές ή μη) και ουδέποτε με έφραψαν για αλλαγή χρώματος ή παραποίση

katsaraios
21-05-10, 22:21
Monsta get ready for the project!!!

Monsta
22-05-10, 08:08
Monsta get ready for the project!!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Fad3In
24-05-10, 16:55
Δεν θυμαμαι αν αναφερθηκε,αλλα οσα περισσοτερα χρονια εγγυησης εχει το αυτοκολλητο της 3Μ τοσο περισσοτερη ελαστικοτητα εχει για γωνιες-καμπλυλες κτλ λογω αναβαθμισης της ποιοτητας του υλικου! ;)
Ν.

kplc16
15-06-10, 14:20
Σημερα ειδα Ε92 με μεβρανη ''ανθακονηματινη''
Περιοχη καλαμαριας. Η μεμβρανη τοποθετηθηκε σε γνωστο μαγαζι με accesories στην ανατολικη θεσσαλονικη.Οχι εκει που απευθυνθηκε ο thomolev.

Απο μακρια το αποτελεσμα καλο, εξ ' επαφης το αποτελεσμα αποκαρδωτικο η αλλιως πιτσα χαλια μουτρα.
Απιστευτη τσαπατσουλια στα τελειωματα -τζαμια

Στο συγκεκριμενο μαγαζι εβαλα καποτε μεμβρανες (το αλμερα της γυναικας μου).Αποτελεσμα και σε αυτη τη περιπτωση πιτσα χαλια μουτρα

Fad3In
15-06-10, 15:15
Απο μακρια το αποτελεσμα καλο, εξ ' επαφης το αποτελεσμα αποκαρδωτικο η αλλιως πιτσα χαλια μουτρα.
Απιστευτη τσαπατσουλια στα τελειωματα -τζαμια
Και σκεψου και ποσα εδωσε ο καημενος! :whistle:
Βασικα η μεμβρανη με ανθρακονημα look της 3Μ
απ οτι εμαθα στο μαγαζι που αγορασα τα δικα μου,
εχει 50¤ το τετραγωνικο γιατι εχει 0.3μm carbon αληθινο.
Ελαχιστη παραγγελια ειχε ομως τα 3μ=150¤!!! :original:
Επιμενω οτι αν το κανεις προσεκτικα και απο κοντα φαινεται μια χαρα!!!
Φαντασου λεμε τωρα να μουν κανας ειδικος,ε φιλε; :original:
Γι αυτο επιμενω,δειτε πρωτα δουλεια,κρινετε αν τα λεφτα αξιζουν,
αν δινεται εγγυηση και ποση και μετα αποφασιζετε που και τι θα κανετε!
Οκ,το Ε30 μου ειναι αυτοκινητο 25 ετων και θελει βαψιμο,
οποτε με παιρνει για πειραματα.Σε Ε92 πχ δεν θα το κανα μονος...
Ν.

Gregory_///M
20-07-10, 08:23
https://www.youtube.com/watch?v=rqZKae3TppE&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=rqZKae3TppE&feature=related

Είδα αυτό και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.. :shok: Λέτε να είναι βαφή ή αυτοκόλλητο??

GM6
20-07-10, 11:13
Αυτοκολλητο ειναι, αλλα το χρωμα χαλια...Βλεπω οτι ειναι στο Λονδινο, μπορει να ειναι ο Jamiroquai:eek:

Monsta
20-07-10, 12:45
Μου θυμίζει τη 599 σε silk cut ενός πελάτη μου, μόνο που αυτό είναι τρις χειρότερο.

Monsta
06-09-10, 18:53
Σήμερα ήταν μια καλή μέρα. Έχουμε επιβεβαίωση από την 3Μ ότι υπάρχει επιτέλους ετοιμοπαράδοτο υλικό !!!!!!

Έχουμε να κάνουμε μία τελευταία δοκιμή της μεμβράνης πάνω στη 'κότα' (Γουϊλιαμς Σεράμικ Κόατ) στο δικό μου το αμάξι, ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι ούτε εκεί θα υπάρχει πρόβλημα. Για όλες τις άλλες περιπτώσεις είμαστε έτοιμοι και ήδη έχουμε αυτοκίνητα αυτή τη βδομάδα που περιμένουν να ντυθούν.

Η μεμβράνη της 3Μ είναι πραγματικά ότι καλύτερο υπάρχει σε ποιότητα μεμβράνης που έχω δει μέχρι σήμερα. Εξαιρετική στην όψη, με φουλ πλαστικοποίηση, ειδική για τοποθέτηση σε αυτοκίνητα. Υπάρχουν πολλές μεμβράνες στο εμπόριο αρκετά φθηνότερες, όχι όμως στη ποιότητα της 3Μ. Δείγματα υπάρχουν στο κατάστημα Χαλανδρίου, ενώ αύριο ή μεθαύριο θα έχω και τη 'βεντάλια' με όλες τις αποχρώσεις.

Και τώρα στα ακόμα πιο 'φουντωτικά' νέα. Η νέα απόχρωση της 3Μ που πραγματικά είναι (sorry Γιωργάρα που θα δανειστώ πάλι το θεϊκό) "τo ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ που το ειδα δεν το Πιστευα και επαθα ο Ιδιος Πλακα" !!!!!!
Είναι λίγο πιο σκούρα από ασημί και λίγο πιο ανοιχτή από ανθρακί και σε σατινέ φινίρισμα. Την επόμενη εβδομάδα παίρνει σειρά το Μ3 και δε βλέπω την ώρα να το δω ολοκληρωμένο !!!!!! :tt1::tt1::tt1: Δε θα προλάβω προφανώς να το έχω έτοιμο μέχρι αυτό το Σάββατο στο Plaza, αλλά στην επόμενη συνάντηση θα μπορέσετε να το απολαύσετε από κοντά.

Να σημειώσω επίσης ότι η εταιρεία μας προσφέρει 15% έκπτωση (για περιορισμένο αριθμό αυτοκινήτων) στις προτεινόμενες τιμές λιανικής της 3Μ για τα μέλη του BMWfans !!!!

Η τοποθέτηση γίνεται από ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ τεχνίτες εκπαιδευμένους από την 3Μ και είναι πιστοποιημένοι σύμφωνα με τις αυστηρές προδιαγραφές της εταιρείας.

Παρακαλώ να ΜΗ κλειδώσει το θρεντ, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να μπορέσουν να εκφράσουν τις όποιες ερωτήσεις / απορίες τους.

:thanks:

Χρίστος
06-09-10, 19:04
Είναι λίγο πιο σκούρα από ασημί και λίγο πιο ανοιχτή από ανθρακί και σε σατινέ φινίρισμα
κατι σα το γκρι του 206????
Ωραιο ακουγεται!!!!
Εχε ετοιμα δειγματα και βαλε καφε να ψηνεται!!!

Monsta
06-09-10, 19:11
κατι σα το γκρι του 206????
Ωραιο ακουγεται!!!!
Εχε ετοιμα δειγματα και βαλε καφε να ψηνεται!!!

Θα ντυθεί το ///Μ3 Χρήστο.....άσε έχω πωρωθεί άσχημα :clap:

gnx
06-09-10, 20:35
Θα ντυθεί το ///Μ3 Χρήστο.....άσε έχω πωρωθεί άσχημα :clap:

Κώστα το δικό σου;

Χρίστος
06-09-10, 20:51
Κώστα το δικό σου;
το δικο του, γιαυτο εχει τρελαθει

Monsta
06-09-10, 20:59
Κώστα το δικό σου;

Yes sir !!!!!! :thumbsup:

Gregory_///M
07-09-10, 08:19
Yes sir !!!!!! :thumbsup:

:shok: :shok: :shok:
Να δούμε και καμιά φωτό,ε?

Z4 DCT
07-09-10, 08:21
εχω μπει σε σκεψεις για να κανω τον ουρανο μου καρμπον.....αλλα φοβαμαι μην το καγκουρεψω......θελω να το σκεφτω......:whistle:

scania124
07-09-10, 08:28
εχω μπει σε σκεψεις για να κανω τον ουρανο μου καρμπον.....αλλα φοβαμαι μην το καγκουρεψω......θελω να το σκεφτω......:whistle:

εγω παντως θα τον κανω....!!!!!!!θα υσηχασω και απο τις γκρατσουνιες που βλεπω επανω στον ουρανο...

Z4 DCT
07-09-10, 08:35
εγω παντως θα τον κανω....!!!!!!!θα υσηχασω και απο τις γκρατσουνιες που βλεπω επανω στον ουρανο...

Ελα Αθηνα ενα πσκ αγορακι μου ....να αραξουμε να λυσουμε τις αποροιες μας, να περασουμε και αμπο το μασαζιδικο να μας τα πει ο μασαζης......

Ptboul
07-09-10, 12:45
Ερώτηση: Σε αυτοκίνητο ταλαιπωρημένο από μικρο χτυπήματα κ γρατσουνιές περιφερειακά, μπορούν όλα αυτά να καλυφθούν με την μεμβράνη ή θα φαίνονται από πάνω?

Μπορεί δηλ. η μεμβράνη (της 3Μ πάντα) να αντικαταστήσει ψιλο φθορές αντί να πας για μικρο επισκευή?

Ευνοείτε πως δε μιλάμε για μεγάλες λακκούβες, αλλά μικρο λακκουβάκια περιφερειακά του αμαξώματος.:thnx:

NickE60
07-09-10, 13:40
Ερώτηση: Σε αυτοκίνητο ταλαιπωρημένο από μικρο χτυπήματα κ γρατσουνιές περιφερειακά, μπορούν όλα αυτά να καλυφθούν με την μεμβράνη ή θα φαίνονται από πάνω?

Μπορεί δηλ. η μεμβράνη (της 3Μ πάντα) να αντικαταστήσει ψιλο φθορές αντί να πας για μικρο επισκευή?

Ευνοείτε πως δε μιλάμε για μεγάλες λακκούβες, αλλά μικρο λακκουβάκια περιφερειακά του αμαξώματος.:thnx:

Τα ματ/σατινέ χρώματα καλύπτουν (κρύβουν) μικροβουλιαγματα αλλά όχι τίποτα τρελό, απλά δεν γυαλίζει το χρώμα κι έτσι δεν φαίνονται έντονα, γρατζουνιές δεν καλύπτονται με τίποτα, μπορείς όμως να το επισκευάσεις, ψιλοστοκάρισμα, προετοιμασία για βαφή κλπ, και μετά να το καλύψεις (χωρίς να το έχεις καν βάψει) Έτσι δεν θα φαίνεται τίποτα... thumb

z3 2.2
07-09-10, 13:42
Ερώτηση: Σε αυτοκίνητο ταλαιπωρημένο από μικρο χτυπήματα κ γρατσουνιές περιφερειακά, μπορούν όλα αυτά να καλυφθούν με την μεμβράνη ή θα φαίνονται από πάνω?

Μπορεί δηλ. η μεμβράνη (της 3Μ πάντα) να αντικαταστήσει ψιλο φθορές αντί να πας για μικρο επισκευή?

Ευνοείτε πως δε μιλάμε για μεγάλες λακκούβες, αλλά μικρο λακκουβάκια περιφερειακά του αμαξώματος.:thnx:

Δεν μπορει να σου απαντησει φιλαρακι!
Περναει τη μεμβρανη στο αυτοκινητο του!!!!

Ptboul
07-09-10, 14:08
μπορείς όμως να το επισκευάσεις, ψιλοστοκάρισμα, προετοιμασία για βαφή κλπ, και μετά να το καλύψεις (χωρίς να το έχεις καν βάψει) Έτσι δεν θα φαίνεται τίποτα... thumb

Έτσι όμως Νίκο έχω διπλό κόστος :(

Οι γρατσουνίτσες δεν είναι βαθιές κ πιστεύω θα καλυφθούν, περισσότερο με απασχολούν τα λακκουβάκια που έχω στις πόρτες.


Δεν μπορει να σου απαντησει φιλαρακι!
Περναει τη μεμβρανη στο αυτοκινητο του!!!!

Χαχα, λες να το περάσω με ένα σάνιτας να ησυχάσω?

Λογικά θα πρέπει να το δει από κοντά κ να μου πει.

Z4 DCT
07-09-10, 14:33
Κωστα δωσε μια τιμη για ματ στο iq....:original:

yodas
07-09-10, 15:41
Κωστα δωσε μια τιμη για ματ στο iq....:original:

ματ τενεκές; :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
07-09-10, 16:04
ματ τενεκές; :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:-Dχαχαχα:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
07-09-10, 16:37
ματ τενεκές; :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ματ τενεκες ε???? τοσο καιρο που γυρναγες με το πολο και το ψαλτεα εκανες το παπι γιουβαρλακι..........τωρα που πηρες τον πυραυλο εβγαλες γλωσσα....:hystericalbs1:



:-Dχαχαχα:th_Laie_67-1:

Γελας μωρη τσου τσου, που ετσι και σε πετυχω με το μικρο θα σε ξετρυπησω...:warriorsmiley:



Υ/Γ
Προσεξα οτι στα λεγομενα του φιλτατου γιουβαρλακιου συνεφωνησαν και εβαλαν thanks οι ΠΑΝΟΣ-ΘΑΝΟΣ.........:gun_bandana::helpsmilie:

Monsta
07-09-10, 18:19
Ερώτηση: Σε αυτοκίνητο ταλαιπωρημένο από μικρο χτυπήματα κ γρατσουνιές περιφερειακά, μπορούν όλα αυτά να καλυφθούν με την μεμβράνη ή θα φαίνονται από πάνω?

Μπορεί δηλ. η μεμβράνη (της 3Μ πάντα) να αντικαταστήσει ψιλο φθορές αντί να πας για μικρο επισκευή?

Ευνοείτε πως δε μιλάμε για μεγάλες λακκούβες, αλλά μικρο λακκουβάκια περιφερειακά του αμαξώματος.:thnx:


Τα ματ/σατινέ χρώματα καλύπτουν (κρύβουν) μικροβουλιαγματα αλλά όχι τίποτα τρελό, απλά δεν γυαλίζει το χρώμα κι έτσι δεν φαίνονται έντονα, γρατζουνιές δεν καλύπτονται με τίποτα, μπορείς όμως να το επισκευάσεις, ψιλοστοκάρισμα, προετοιμασία για βαφή κλπ, και μετά να το καλύψεις (χωρίς να το έχεις καν βάψει) Έτσι δεν θα φαίνεται τίποτα... thumb

Πάνο όπως τα λέει ο Νικόλας είναι, για τα ματ / σατινέ χρώματα. Σίγουρα θα φαίνεται ποοοοολύ καλύτερα & λιγότερο από πριν, αλλά σε πολύ βαθιά γρατζουνιά ίσως είναι ορατό το περίγραμμα της γρατζουνιάς - δε ξέρω αν έγινα κατανοητός. Από βδομάδα πάντως έχουμε πάλι να φτιάξουμε αρκετά καπό - ουρανούς και ολικά. Μία πολύ καλή περίπτωση για αξιολόγηση είναι ένα αρκετά ταλαιπωρημένο Alfa Romeo GTV που σίγουρα έχει εκδορές. Θα δω λοιπόν πως συμπεριφέρεται η μεμβράνη σε αυτό το test bed.

Γνώμη μου, αν κάποιος 'ψήνεται' για ολικό πέρασμα να αγνοήσει τις όποιες μικρο-ατέλειες, καθώς δεν αξίζει να δώσουμε κι άλλα λεφτά για επισκευή αφού θα το καλύψουμε με μεμβράνη έτσι αλλιώς.

Το ομοιόμορφο αποτέλεσμα όταν το αμάξι είναι τελειωμένο, σίγουρα θα αποζημιώσει όταν έρθει η ώρα της αποκάλυψης και οι μικρο-γρατζουνιές δεν θα φαίνονται καν, παρά μόνο ο ιδιοκτήτης θα τις γνωρίζει πού ήταν από κάτω.

thumb

Monsta
16-09-10, 14:15
Από σήμερα το πρωί...

Έδεσε τέλεια με τις μαύρες 18άρες και το R32 πίσω diffuser.

gyiama
16-09-10, 17:42
κοιταξτε ομως πως φαινεται η λακουβιτσα που εχει στο καπο!!!!!! και το εχω παρατηρησει και σε πολλα αλλα οτι αν εχει κατι στο καπο το τονιζει δυστυχως περισσοτερο η μεμβρανη!!!

Monsta
16-09-10, 19:33
κοιταξτε ομως πως φαινεται η λακουβιτσα που εχει στο καπο!!!!!! και το εχω παρατηρησει και σε πολλα αλλα οτι αν εχει κατι στο καπο το τονιζει δυστυχως περισσοτερο η μεμβρανη!!!

Γιώργο (αν θυμάμαι καλά?) συμβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο από αυτό που λες με μία ματ μεμβράνη και θα σου εξηγήσω το λόγο.

Μία οποιαδήποτε ατέλεια (ανωμαλία) στη λαμαρίνα του αυτοκινήτου είτε είναι βυζί, είτε λακούβα, φαίνεται πολύ λιγότερο με μία ματ μεμβράνη (ή βάψιμο τέλος πάντων) απλούστατα επειδή η επιφάνεια πλέον ΔΕ γυαλίζει. Όσο περισσότερο γυαλίζει το αυτοκίνητο, τόσο περισσότερο φαίνονται οι ατέλειες του. Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας και λέω δυστυχώς, διότι τις περισσότερες φορές ενώ οι πελάτες παθαίνουν πλάκα με το πως γυαλίζει το αυτοκίνητό τους μετά από κάποια περιποίηση, τότε βλέπουν πράγματα τα οποία πριν δε φαινόντουσαν καν.

Η συγκεκριμένη λακούβα στο GTI φαινόταν πολύ περισσότερο πριν μπει η μεμβράνη, ενώ μετά την ολοκλήρωση της τοποθέτησης και από ορισμένες γωνίες, δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου. Επιπλέον κάλυψε όλα τα σημάδια από τα πετραδάκια που είχαν κάνει ζημιά στο χρώμα, ενώ το προστατεύει από μελλοντικές ανεπιθύμητες επαφές.

katsaraios
16-09-10, 19:37
Γιώργο (αν θυμάμαι καλά?) συμβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο από αυτό που λες με μία ματ μεμβράνη και θα σου εξηγήσω το λόγο.

Μία οποιαδήποτε ατέλεια (ανωμαλία) στη λαμαρίνα του αυτοκινήτου είτε είναι βυζί, είτε λακούβα, φαίνεται πολύ λιγότερο με μία ματ μεμβράνη (ή βάψιμο τέλος πάντων) απλούστατα επειδή η επιφάνεια πλέον ΔΕ γυαλίζει. Όσο περισσότερο γυαλίζει το αυτοκίνητο, τόσο περισσότερο φαίνονται οι ατέλειες του. Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας και λέω δυστυχώς, διότι τις περισσότερες φορές ενώ οι πελάτες παθαίνουν πλάκα με το πως γυαλίζει το αυτοκίνητό τους μετά από κάποια περιποίηση, τότε βλέπουν πράγματα τα οποία πριν δε φαινόντουσαν καν.

Η συγκεκριμένη λακούβα στο GTI φαινόταν πολύ περισσότερο πριν μπει η μεμβράνη, ενώ μετά την ολοκλήρωση της τοποθέτησης και από ορισμένες γωνίες, δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου. Επιπλέον κάλυψε όλα τα σημάδια από τα πετραδάκια που είχαν κάνει ζημιά στο χρώμα, ενώ το προστατεύει από μελλοντικές ανεπιθύμητες επαφές.
Κωστα κατα την γνωμη μου θα επρεπε να το διορθωσει πριν βαλει την μεμβρανη, καθως ειναι σε εμφανες σημειο και οχι σε κανενα φτερο η θολο που περναει λιγοτερο στο ματι

Monsta
16-09-10, 19:42
Κωστα κατα την γνωμη μου θα επρεπε να το διορθωσει πριν βαλει την μεμβρανη, καθως ειναι σε εμφανες σημειο και οχι σε κανενα φτερο η θολο που περναει λιγοτερο στο ματι

Περί ορέξεως Γιώργο.....

Και γω αν ήταν δικό μου θα το έφτιαχνα...

Και που να δεις ένα 206 που πήρε σειρά για ντύσιμο (όλο ματ μαύρο) τι έχει πάνω του...

katsaraios
16-09-10, 19:52
θα ηταν ευκολο να μας δειξης πως ειναι απο την εσωτερικη μερια του καπω εκει που "κολλαει" στην λαμαρινα ???:thanks:

Monsta
16-09-10, 20:10
θα ηταν ευκολο να μας δειξης πως ειναι απο την εσωτερικη μερια του καπω εκει που "κολλαει" στην λαμαρινα ???:thanks:

To γκολφάκι έφυγε, αλλά θα τραβήξω φωτό από το Πεζάκι αύριο. Πες μου τι ακριβώς θέλεις να δεις ? Η μεμβράνη διπλώνεται από μέσα από το καπό 1-2 εκ.

Στο πίσω φτερό έχει λακουβάκια τα οποία τώρα φαίνονται πολύ λιγότερο με τη χρήση της ματ μεμβράνης χρώματος.

katsaraios
16-09-10, 20:13
To γκολφάκι έφυγε, αλλά θα τραβήξω φωτό από το Πεζάκι αύριο. Πες μου τι ακριβώς θέλεις να δεις ? Η μεμβράνη διπλώνεται από μέσα από το καπό 1-2 εκ.

Στο πίσω φτερό έχει λακουβάκια τα οποία τώρα φαίνονται πολύ λιγότερο με τη χρήση της ματ μεμβράνης χρώματος.

ετσι για μια ιδεα Κωστα απλα !!!
στο πεζο οντως πρεπει να "βοηθαει" οπτικα η μεμβρανη ..

Driver M
16-09-10, 20:40
Kώστα, ο Γιώργος με το 206 είναι από το φόρουμ της πεζώ (δεν τον ξέρω προσωπικά βέβαια) και του συνέστησα να μιλήσει μαζί σου, αφού σε τόπικ που είχε ανοίξει έλεγε πως είχε σκοπό να πάει σε μαγαζί με αγνώστου ποιότητας μεμβράνες (πάντως σίγουρα όχι 3Μ) και αντίστοιχο κόστος.

Δεν πίστευα ότι σε 206 θα πάει ιδιαίτερα το ματ, ωστόσο μέχρι στιγμής δε φαίνεται κι άσχημο.
Κάτι που έγραφε ότι τα πίσω σήματα θα αφαιρεθούν για να περαστούν μεμβράνες και αγόρασε καινούρια για να τοποθετήσει μετά, ισχύει πράγματι?
Και αν ναι, γιατί δε μπορούν να περαστούν τα ίδια σήματα μόλις τελειώσει η τοποθέτηση των μεμβρανών? Χαλάνε αν αφαιρεθούν?

Monsta
16-09-10, 21:14
Kώστα, ο Γιώργος με το 206 είναι από το φόρουμ της πεζώ (δεν τον ξέρω προσωπικά βέβαια) και του συνέστησα να μιλήσει μαζί σου, αφού σε τόπικ που είχε ανοίξει έλεγε πως είχε σκοπό να πάει σε μαγαζί με αγνώστου ποιότητας μεμβράνες (πάντως σίγουρα όχι 3Μ) και αντίστοιχο κόστος.

Δεν πίστευα ότι σε 206 θα πάει ιδιαίτερα το ματ, ωστόσο μέχρι στιγμής δε φαίνεται κι άσχημο.
Κάτι που έγραφε ότι τα πίσω σήματα θα αφαιρεθούν για να περαστούν μεμβράνες και αγόρασε καινούρια για να τοποθετήσει μετά, ισχύει πράγματι?
Και αν ναι, γιατί δε μπορούν να περαστούν τα ίδια σήματα μόλις τελειώσει η τοποθέτηση των μεμβρανών? Χαλάνε αν αφαιρεθούν?

Σ ευχαριστώ Άρη για τα καλά σου λόγια. Του πάει πάρα πολύ και έκρυψε και μερικές ατέλειες που είχε.

Όσο για τις μεμβράνες της 3Μ, πιστεύω πως έκανε τη καλύτερη επιλογή, μιας που είναι κορυφαίας ποιότητας. Και πίστεψέ με του έκανα απίστευτη τιμή, που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βρει πουθενά !!!! Θέλουμε να προωθήσουμε το προϊόν και επιλέξαμε αυτό το τρόπο από τη διαφήμιση σε περιοδικά αυτή τη φορά, παρόλο που το ποσοστό κέρδους είναι σχεδόν μηδενικό αν κάτσω να αφαιρέσω και λειτουργικά έξοδα. Μπορεί με κάποια άλλη μεμβράνη των 5 ευρώ / τμ να πετύχαινε αντίστοιχη τιμή, αλλά σε μερικούς μήνες θα πήγαινε για πέταμα. Και αλίμονο στο κακομοίρη (κι στο αυτοκίνητο) που θα πήγαινε να την αφαιρέσει.

Τα σήματα πρέπει να αφαιρεθούν και να μπουν άλλα για δύο λόγους:

α) Να μπει η μεμβράνη σωστά από κάτω
β) Τα γράμματα στα σήματα είναι πολύ λεπτά για να κάτσει μετά κάποιος να κόψει με ακρίβεια τη ταινία 2-πλής όψεως και να ξανα-κολλήσει τα ίδια. Τα 12 ευρώ που κοστίζουν και τα δύο (peugeot & 206) είναι ασήμαντο ποσό, σε σχέση με το χρόνο (και το αμφίβολο αποτέλεσμα) που θα ξοδέψεις βάζοντας τα παλιά.

Driver M
16-09-10, 21:20
Σ ευχαριστώ Άρη για τα καλά σου λόγια. Του πάει πάρα πολύ και έκρυψε και μερικές ατέλειες που είχε.

Όσο για τις μεμβράνες της 3Μ, πιστεύω πως έκανε τη καλύτερη επιλογή, μιας που είναι κορυφαίας ποιότητας. Και πίστεψέ με του έκανα απίστευτη τιμή, που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βρει πουθενά !!!! Θέλουμε να προωθήσουμε το προϊόν και επιλέξαμε αυτό το τρόπο από τη διαφήμιση σε περιοδικά αυτή τη φορά, παρόλο που το ποσοστό κέρδους είναι σχεδόν μηδενικό αν κάτσω να αφαιρέσω και λειτουργικά έξοδα. Μπορεί με κάποια άλλη μεμβράνη των 5 ευρώ / τμ να πετύχαινε αντίστοιχη τιμή, αλλά σε μερικούς μήνες θα πήγαινε για πέταμα. Και αλίμονο στο κακομοίρη (κι στο αυτοκίνητο) που θα πήγαινε να την αφαιρέσει.

Τα σήματα πρέπει να αφαιρεθούν και να μπουν άλλα για δύο λόγους:

α) Να μπει η μεμβράνη σωστά από κάτω
β) Τα γράμματα στα σήματα είναι πολύ λεπτά για να κάτσει μετά κάποιος να κόψει με ακρίβεια τη ταινία 2-πλής όψεως και να ξανα-κολλήσει τα ίδια. Τα 12 ευρώ που κοστίζουν και τα δύο (peugeot & 206) είναι ασήμαντο ποσό, σε σχέση με το χρόνο (και το αμφίβολο αποτέλεσμα) που θα ξοδέψεις βάζοντας τα παλιά.

Για τα σήματα, από περιέργεια το ρώτησα. Ευτυχώς που πράγματι στην πεζώ είναι φτηνά, γιατί για κάτι άλλα έχω ακούσει 40-50 ευρώ.

Όσο για τη μεμβράνη 3Μ, το ξέρω ότι θεωρείται η καλύτερη στην αγορά και και προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ κάτι διαφορετικό γι'αυτό και την πρότεινα ανεπιφύλακτα (όπως και σωστούς επαγγελματίες όπως εσένα).

Και σχετικά με την τιμή, ήταν ακριβώς ίδια με εκεί που θα του έβαζαν μεμβράνες αγνώστου ποιότητας, οι οποίες σαν κόστος έχουν το 1/3, μπορεί και παρακάτω, άρα πολύ καλή.

Monsta
16-09-10, 21:38
Για τα σήματα, από περιέργεια το ρώτησα. Ευτυχώς που πράγματι στην πεζώ είναι φτηνά, γιατί για κάτι άλλα έχω ακούσει 40-50 ευρώ.

σαν κόστος έχουν το 1/3, μπορεί και παρακάτω, άρα πολύ καλή.

Το σήμα της audi στο πορτ-μπαγκάζ ενός s3 που θα ντύσουμε από βδομάδα είχε 45 ευρώ !!!

Όσο για το κόστος που λες, κάποιες 'άλλες' είναι ακριβώς στο 1/3, πράγμα που σημαίνει και καλό κέρδος για το κατάστημα...

Monsta
18-09-10, 10:05
θα ηταν ευκολο να μας δειξης πως ειναι απο την εσωτερικη μερια του καπω εκει που "κολλαει" στην λαμαρινα ???:thanks:

Ορίστε Γιώργο, δε ξέρω βέβαια αν μπορείς να διακρίνεις κάτι...

Monsta
18-09-10, 10:13
Τελειωμένο πλέον.....

Ο Γιώργος είναι χαρούμενος καθώς το αμαξάκι του άλλαξε όψη, ενώ κρύφτηκαν εντελώς και μερικές μικρο-ατέλειες που είχε η βαφή !!!



*** Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τη προτίμηση σου, καθώς και εσένα Άρη (Driver M) για το referral και τα καλά σου λόγια. :thanks:

E36-Hartge
18-09-10, 20:36
Όλα ωραία με τα κόκκινα-άσπρα και μαύρα αλλα με εμένα που δεν θέλω να αλλάξω το χρώμα του αυτοκινήτου μου αλλα θέλω να καλύψω κάτι γραμμές πάνω στο καπό τι μπορεί να γίνει?
Το χρώμα είναι μοβ και αν θυμάμαι καλά λέγεται madeiraviolett.

Monsta
18-09-10, 20:49
Όλα ωραία με τα κόκκινα-άσπρα και μαύρα αλλα με εμένα που δεν θέλω να αλλάξω το χρώμα του αυτοκινήτου μου αλλα θέλω να καλύψω κάτι γραμμές πάνω στο καπό τι μπορεί να γίνει?
Το χρώμα είναι μοβ και αν θυμάμαι καλά λέγεται maυdeiraviolett.

Θα πας να βάψεις καπό.

Εναλλακτικά η 3Μ αναλαμβάνει να φτιάξει κάποια 'κουστουμιά' απόχρωση, αλλά πρέπει να αγοράσεις αρκετά ρολλά μεμβράνης. Εκτός κι αν σκοπεύεις να ντύσεις καμιά 10-αριά αυτοκίνητα, δε νομίζω να σε συμφέρει.

E36-Hartge
19-09-10, 08:44
Να πω την αλήθεια δεν θέλω να βγάλω το καπό πάνω απο το αυτοκίνητο ομως δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει πάνω στο αυτοκίνητο.
Και κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να μπει αυτοκόλλητο τύπου carbon αλλα αν δεν μου αρέσει τοτε...

Monsta
19-09-10, 09:11
..... δεν θέλω να βγάλω.......

......αν δεν μου αρέσει......

Νομίζω ότι δεν έχεις άλλες επιλογές.

E36-Hartge
19-09-10, 14:35
Τώρα που το λες σαν να άρχησα να τις συμπαθώ τις γρατζουνιές πάνω στο καπό...

randy
20-09-10, 01:16
Κωστα, ο Γιωργος με το 206 ειμαι...

Να σε ρωτησω. Οταν εχει σκονη πχ το αμαξι, και καποιος του ακουμπησει με το δαχτυλο και το συρει λιγο πανω στην επιφανεια του αμαξιου,για να δει την υφη της μεμβρανης π.χ παρατηρω οτι δημιουργουνται ελαφριες γρατζουνιες, που δε φαινονται εντονα ωστοσο.

Αν το σκουπισω μετα με ενα βρεγμενο wettex θα εξαφανιστουν?

Γιατι μου κανει εντυπωση! Πιο ευαισθητη ειναι η μεμβρανη απο το μεταλλικο χρωμα? Δυσκολο..

Monsta
20-09-10, 07:13
Κωστα, ο Γιωργος με το 206 ειμαι...

Να σε ρωτησω. Οταν εχει σκονη πχ το αμαξι, και καποιος του ακουμπησει με το δαχτυλο και το συρει λιγο πανω στην επιφανεια του αμαξιου,για να δει την υφη της μεμβρανης π.χ παρατηρω οτι δημιουργουνται ελαφριες γρατζουνιες, που δε φαινονται εντονα ωστοσο.

Αν το σκουπισω μετα με ενα βρεγμενο wettex θα εξαφανιστουν?

Γιατι μου κανει εντυπωση! Πιο ευαισθητη ειναι η μεμβρανη απο το μεταλλικο χρωμα? Δυσκολο..


Η μεμβράνη Γιώργο έχει πλαστικοποίηση και είναι ειδική για χρήση σε αυτοκίνητα. Η πλαστικοποίηση είναι και η προστασία της. Ωστόσο δεν θα σου πρότεινα να σέρνεις δάχτυλα πάνω της όταν το αυτοκίνητο είναι σκονισμένο (και στεγνό). Όπως γνωρίζεις το μαύρο είναι χρώμα το οποίο όλες οι ατέλειες φαίνονται πάνω του.

Μην ανησυχείς. Η μεμβράνη ακόμα είναι καινούρια. Θα δεις ότι μόλις 'πατήσει' καλά, με το καιρό και τη νορμαλ χρήση (πλυσίματα), αυτές οι ελαφριές γρατζουνιές δε θα είναι καν ορατές. thumb

randy
20-09-10, 17:41
Α ωραια γιατι δεν μπορω σε καθε εναν που πλησιαζει και αγγιζει τη μεμβρανη να δει τι παιζει, "μη το πιανεις κλπ"..

Οταν μιλαμε για συρσιμο, δε λεμε κατι τραγικο,αλλα κανει γραμμες.. Αφου λες οτι αργοτερα δε θα φαινεται, να μαι κι εγω πιο ηρεμος!

Θα σκοτωσω κανεναν μου φαινεται!

Monsta
20-09-10, 17:51
Α ωραια γιατι δεν μπορω σε καθε εναν που πλησιαζει και αγγιζει τη μεμβρανη να δει τι παιζει, "μη το πιανεις κλπ"..

Οταν μιλαμε για συρσιμο, δε λεμε κατι τραγικο,αλλα κανει γραμμες.. Αφου λες οτι αργοτερα δε θα φαινεται, να μαι κι εγω πιο ηρεμος!

Θα σκοτωσω κανεναν μου φαινεται!

Κάντο μ ένα νωπό βετεξάκι και θα δεις ότι οι γραμμές δεν θα φαίνονται πια.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να το χεις πάντα καθαρό. Να είσαι συνέχεια μ ένα βετέξ στο χέρι. Στη τσίτα !!! Ή να κρεμάσεις ένα ταμπελάκι στο κεντρικό καθρέφτη 'Παρακαλώ μην αγγίζετε'. Πλάκα σου κάνω. :th_Laie_67-1:

randy
21-09-10, 01:00
Σωστα.. Ασε σημερα Κωστα, δραμα...

Μου το κουτσουλησαν στο καπο.. Σε 5-6 σημεια.

Του εριξα με το λαστιχο, εφυγαν, ωστοσο στα σημεια εκεινα εχει γινει σα θολωμα, σα θαμπαδα, καπως ετσι τελοσπαντων..

Επειδη ειναι και βρωμικο το αμαξι τωρα, δε μπορω να το προσδιορισω ακριβως..

Ειναι νωρις λες να το παω στο πλυντηριο? Πειραζει η βουρτσα του αυτοματου μηχανηματος εκει?

(σε κουραζω, αλλα δε μπορεις να φανταστεις τι νευρα εχω..) Επρεπε να παιρνα και μια κουκουλα απτην αρχη. Τωρα θα μεινουν για παντα οι θολουρες εκει και θα μου χαλασει την εμφανιση...

Monsta
21-09-10, 06:53
Σωστα.. Ασε σημερα Κωστα, δραμα...

Μου το κουτσουλησαν στο καπο.. Σε 5-6 σημεια.

Του εριξα με το λαστιχο, εφυγαν, ωστοσο στα σημεια εκεινα εχει γινει σα θολωμα, σα θαμπαδα, καπως ετσι τελοσπαντων..

Επειδη ειναι και βρωμικο το αμαξι τωρα, δε μπορω να το προσδιορισω ακριβως..

Ειναι νωρις λες να το παω στο πλυντηριο? Πειραζει η βουρτσα του αυτοματου μηχανηματος εκει?

(σε κουραζω, αλλα δε μπορεις να φανταστεις τι νευρα εχω..) Επρεπε να παιρνα και μια κουκουλα απτην αρχη. Τωρα θα μεινουν για παντα οι θολουρες εκει και θα μου χαλασει την εμφανιση...

Γιώργο τι να κάνεις, αυτά συμβαίνουν. Χίλιες φορές πάντως να βάζεις κουκούλα όταν μπορείς, παρά να το αφήνεις κάτω από δεντρα. Οι κουτσουλιές είναι όξινες και θα κάνουν ζημιά. Μόνο η κάρμπον μεμβράνη έχω δει να τις αντιστέκεται μέχρι στιγμής.

Όσο για το πλύσιμο πήγαινέ το κανονικά. Να προτιμάς όμως τα 'πανιά' (βετέξ) και όχι τις βούρτσες.

randy
21-09-10, 11:06
Αρα να το παω καπου οπου εχουν πιεστικο μηχανημα με νερο και οχι αυτοματο πλυσιμο..

Λες θα φυγουν οι θολουρες αυτες?

NickE60
21-09-10, 11:37
Κατ' αρχήν βάλε το αυτοκίνητο σε μια καλή σκιά, η σε κλειστό γκαραζ. Πάρε ένα μπουκαλάκι white spirit από ένα χρωματοπωλείο, και ένα βαμβάκι. Επίσης γέμισε ένα κουβά με νερό και αρκετό σαμπουάν και έχε και ένα σφουγγάρι πλυσίματος μέσα. Καθάρισε καλά όλο το κομμάτι που θέλεις να περιποιηθείς με ένα wettex. πχ το καπώ.. Πότισε καλά ένα μεγάλο κομμάτι βαμβάκι (διπλωμένο στα 2 να είναι όσο μια παλάμη σε μέγεθος) με white spirit (όχι να στάζει, απλά να έχει μπόλικο) και πέρασε τα σημεία που έχουν τα σημάδια, και ας πας και πιο έξω, δεν πειράζει καθόλου, με 10-15 απαλές κυκλικές κινήσεις (ισα για να μουλιάσει). Αμέσως μετά πέρασε όλο το καπώ γρήγορα και απαλά με ένα άλλο βαμβάκι ποτισμένο με white spirit με κινήσεις μπρος-πισω (κατά μήκος του αυτοκινήτου δηλαδή), στα σημεία με τα σημάδια πίεσε λίγο παραπάνω. Όταν τελειώσεις ξέπλυνε το καλά, στέγνωσέ το να δεις τι έγινε κι αν χρειαστεί επανέλαβε όλο το καπώ άλλη μια φορά.

BILL007
21-09-10, 11:56
εγω να ρωτήσω κάτι???το white spirit δεν είναι διαλυτικό???εγω χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τα χέρια απο τις λαδομπογιές...
Είναι καλό αυτό για το βερνίκι του αυτοκινήτου???Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο...:)

NickE60
21-09-10, 12:00
εγω να ρωτήσω κάτι???το white spirit δεν είναι διαλυτικό???εγω χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τα χέρια απο τις λαδομπογιές...
Είναι καλό αυτό για το βερνίκι του αυτοκινήτου???Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο...:)

είναι απαλός διαλύτης με λάδι μέσα. Το λάδι "ακυρώνει" το διαλύτη και είναι και πολύ πιο φιλικό... ακόμα και για τα χέρια.... :thumbsup:

BILL007
21-09-10, 12:02
είναι απαλός διαλύτης με λάδι μέσα. Το λάδι "ακυρώνει" το διαλύτη και είναι και πολύ πιο φιλικό... ακόμα και για τα χέρια.... :thumbsup:


AAA...ναι το είχα παρατηρήσει ότι είναι λαδουρό...Δεν το ήξερα αυτό Νίκο...

Thanks!!!!!:original::original::original:

randy
21-09-10, 12:19
https://www.vechro.gr/displayITM2.asp?ITMID=136&LANG=GR

αυτο εδω? Εγω δεν εχω μεταλλικο χρωμα ομως, εχω mat μεμβρανη.. Μηπως τη διαβρωσει?

NickE60
21-09-10, 12:23
Ναι αυτό. Δεν έχει σημασία η μάρκα. Για ματ μεμβράνη μιλάω κι εγώ...

randy
21-09-10, 12:31
Μακαρι τι να πω.. δε ξερεις ποσο σκασμενος ειμαι.. Το χεις δοκιμασει εσυ σε ματ μεμβρανη? εχει αποτελεσμα?

NickE60
21-09-10, 12:35
Μακαρι τι να πω.. δε ξερεις ποσο σκασμενος ειμαι.. Το χεις δοκιμασει εσυ σε ματ μεμβρανη? εχει αποτελεσμα?

200 φορές, είναι μέρος της δουλειάς μου, που δεν έχει να κάνει με αυτοκίνητα, αλλά χρησιμοποιώ τα ίδια υλικά. (διαφημιστικές/διακοσμητικές κατασκευές)
Πολύ καλά! ακολούθησε τη διαδικασία και πες μας μετά thumb

randy
21-09-10, 12:40
Ποσο κανει?

NickE60
21-09-10, 12:42
Ποσο κανει?

2-3 ευρω το λιτρο... έχει και 0.5 lt μπουκαλάκια, σε φτάνει και περισσεύει

randy
21-09-10, 12:49
Οκ. Μακαρι να λυθει το προβλημα. Πρωτα θα το πλυνω να δω που ακριβως ειναι τα σημαδια, και μετα θα το κανω.

Στεγνωμα με τι μετα?

NickE60
21-09-10, 12:55
Οκ. Μακαρι να λυθει το προβλημα. Πρωτα θα το πλυνω να δω που ακριβως ειναι τα σημαδια, και μετα θα το κανω.

Στεγνωμα με τι μετα?

Θα γίνει σαν καινούριο, αρκεί να μην το έχεις κάνει χειρότερο επιμένοντας να το καθαρίσεις με κάποιο πανί με νερό, αλλά και πάλι θα γίνει πολύ καλύτερο

όπως στεγνώνεις ένα απλό αυτοκίνητο. Πάντα σε σκιά και με πολύ καθαρό wettex η πανί μικροϊνών!

randy
21-09-10, 13:02
Οχι, νερο του εριξα με πιεση και ενα μαλακο σφουγκαρι απαλα, για να μετακινητσω την κουτσουλια.

Καπου εμεινε ενα μπιμπικακι κουτσουλιας, το εκανα με το νυχι λιγο, εφυγε.

Το Insect Remover της Armor all ειναι καλο? να το χω αν ειναι για τετοιες περιπτωσεις...

NickE60
21-09-10, 13:08
Οχι, νερο του εριξα με πιεση και ενα μαλακο σφουγκαρι απαλα, για να μετακινητσω την κουτσουλια.

Καπου εμεινε ενα μπιμπικακι κουτσουλιας, το εκανα με το νυχι λιγο, εφυγε.

Το Insect Remover της Armor all ειναι καλο? να το χω αν ειναι για τετοιες περιπτωσεις...

νύχι ποτέ στις ματ επιφάνειας!

Αυτό είναι επικίνδυνο για το χρώμα, δεν κάνει να μένει για πολύ ώρα πάνω σε βαμμένες επιφάνειες (το γράφει και στις οδηγίες) με τα βινύλια δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται...

Monsta
21-09-10, 18:50
Ευχαριστούμε Νίκο για τις πολύτιμες συμβουλές σου !!!!

Driver M
21-09-10, 19:06
Οχι, νερο του εριξα με πιεση και ενα μαλακο σφουγκαρι απαλα, για να μετακινητσω την κουτσουλια.

Καπου εμεινε ενα μπιμπικακι κουτσουλιας, το εκανα με το νυχι λιγο, εφυγε.

Το Insect Remover της Armor all ειναι καλο? να το χω αν ειναι για τετοιες περιπτωσεις...

Ναι. Για κουτσουλιές και μυγάκια είναι από τα καλύτερα της αγοράς.

Μην ξεχάσεις όμως να πλύνεις προσεχτικά το σημείο με σαμπουάν αυτοκινήτου ύστερα, καθώς τα υγρά αυτά είναι πολύ ισχυρά και ενδέχεται να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στη μεμβράνη αν ξεραθούν πάνω.
Σε κερωμένο αυτοκίνητο πχ, εξαφανίζουν μονομιάς το κερί, γι'αυτό χρειάζεται εκ νέου πέρασμα.

randy
22-09-10, 01:25
Αααα αστο τοτε. Θα το παω για πλυσιμο και αν δω οτι η θολουρα επιμενει θα ξηγηθω White Spiriτια, να στρωσει το θεμα.. Και παντα με τις οδηγιες του Νικου..

randy
22-09-10, 19:57
Πολυ ωραια. Το πηγα σε ενα γκαραζ και μου το επλυναν με πιεστικο μηχανημα και σαμπουαν.

Ο συγκεκριμενος πακι που το επλυνε δεν ηταν απο τους κλασικους, ηταν πολυ προσεκτικος και εκανε καλη δουλεια.

Δεν υπαρχει πλεον τιποτα στο καπο.

δυο ανεπαισθητα μαυρακια κοντα στον υαλοκαθαριστηρα, αλλα παιζει να μην ειναι κι απτην κουτσουλια.

Ωστοσο θα κανω το κολπο του Νικου με το White Spirit οποτε σιγουρα τα σημαδακια θα εξαφανιστουν.

Εδω λοιπον φανηκε η ποιοτητα της μεμβρανης που χρησιμοποιησε ο Κωστας. Σε καθε αλλη περιπτωση, αν ειχα βαλει καμια μουφα μεμβρανη, θα χα τρεχαματα. Κι ενω ο Κωστας ειχε πει οτι μονο το Carbon αντιστεκεται στις κουτσουλιες,δεν ειναι ετσι.

Τελος να πω οτι η μεμβρανη ειναι τοσο γλιστερη οταν ειναι καθαρη που δεν στεκεται ουτε σταγονα νερου πανω της!

Κωστα στο λεω να ξερεις, κι η μεμβρανη που βαλαμε αντισταθηκε καλα! Σα να μην επεσε τιποτα! Καλυτερο αποτελεσμα απο το βερνικι που ειχα πριν.

Ενταξει δεν ειπαμε να το τεσταρω συνεχεια με κουτσουλιες, αλλα εδω μιλησε η ποιοτητα της 3Μ.

Υ.Γ Αν ποτε Κωστα χρειαστω π.χ αντικατασταση μεμβρανης τοπικα, π.χ στο καπο, ποσο θα μου κοστισει περιπου? Θα φαινεται σα μπαλωμα η θα ειναι ενιαιο οπτικα το αποτελεσμα( δηλαδη θα φαινεται η νεα μεμβρανη διαφορετικη απο την παλια που ηδη ειναι ντυμενο το αμαξι?)

Τωρα θελω να παρω μια κουκουλα φτηνη, δε με ενδιαφερει να ναι αδιαβροχη, το αμαξι το χω σε γκαραζ αλλωστε. Απλα να το σκεπαζω για καποιες ωρες οταν το χω εξω.

Θελω μια ομως που το εσωτερικο της θα ειναι μαλακο ε!

bmwcompactjohn
22-09-10, 21:10
καλησπερα φιλε μου ...για κουκουλα εχω παρη αυτη που μου εχη πη ο Κωστας...καμμια σχεση με τις αλλες ..μερα με την νυχτα ...κοντα στα 100 euro η τιμη της και η εταιρεια ειναι στο Γαλατσι ....απλα για τα λεφτα της ειναι παρα πολυ καλη !!!!!

randy
23-09-10, 01:58
Α τοσο φτηνα? Κατι ακριβοτερο υπαρχει?

Μη δωσω μονο 100. θελω η κουτσουλια να καταληγει σε ποιοτικο υφασμα, οχι οπου να ναι..

Konstantinos
23-09-10, 07:40
Έχω και εγώ μία των 100.. Αν σου φαίνεται φθηνή μπορώ να στη δώσω 200, 300.. Πόσο θες να κάνει? :hystericalbs1::hystericalbs1:

bill_m3
23-09-10, 07:53
Α τοσο φτηνα? Κατι ακριβοτερο υπαρχει?

Μη δωσω μονο 100. θελω η κουτσουλια να καταληγει σε ποιοτικο υφασμα, οχι οπου να ναι..

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

αχαχαχα Κοίτα αν δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά, πάρε καμία από τα praktiker και ξεμπέρδεψες (αφού δεν την χρησιμοποιείς, όπως λες, πολύ)!!

Αλλά τα καημένα τα πουλάκια που θα κάνουν τις κουτσουλιές τους??
Σε πλαστικό ?? Να μην είναι τουλάχιστον μετάξι??
:hystericalbs1: :hystericalbs1:

randy
23-09-10, 11:26
Ετσι ακριβως!:th_Laie_67-1:

Θα ψαξω να βρω μια απο κασμιρ, κι αν αυτο δεν ειναι εφικτο θα παρω μια απλη μεταξενια....

(:hystericalbs1:)

Monsta
23-09-10, 13:36
Παρακαλώ θερμά να μείνουμε στο θέμα μας που είναι η "τοποθέτηση μεμβρανών χρώματος αυτοκινήτου" - ευχαριστώ :)

randy
26-09-10, 18:07
Κωστα, στο τελειωμα της αεροτομης μου, κατα μηκος, στη δεξια πλευρα, η μεμβρανη δεν εχει διπλωσει καλα,το τυλιγμα εννοω, με αποτελεσμα να ξεκολλαει σε αρκετα σημεια..

Την πιεζω με το χερι, ομως ξαναξεκολλαει...

Πως μπορει να διορθωθει αυτο πριν επεκταθει περισσοτερο?

Monsta
26-09-10, 18:11
Ζέσταμα με θερμοπίστολο Γιώργο. Πέρνα μια στιγμή να στο κάνουμε.

:)

randy
26-09-10, 21:20
ok κωστα, θα σε παρω τηλ μια μερα οταν ειναι..

Αν το αφησω ετσι και το πλενω ωσπου να το κανω, θα παθει τιποτα?

z3outofmind
01-10-10, 22:16
κωστα....τα φωτα σου...αυτη η αποχρωση ειναι λογο φωτογραφιας η οντως
γινεται ετσι ακριβος..υπαρχει με λιγα λογια???ουτε πιο ανοιχτο
ουτε πιο κλειστο..5.03 λεπτα...και με την εμπειρια σου εαν θα ταιριαζε σε ζ3...
γιατι αλλο πορσε και αλλο ΟΡΣΕ....:original:

https://www.youtube.com/watch?v=-o9q8ssZLy4&feature=related

Monsta
01-10-10, 22:31
Δες ποστ #78. Μοιάζει πάρα πολύ. Μπορείς και να περάσεις από το μαγαζί να το δεις live.

z3outofmind
01-10-10, 23:38
Δες ποστ #78. Μοιάζει πάρα πολύ. Μπορείς και να περάσεις από το μαγαζί να το δεις live.

πρεπει να ειναι λιγακι πιο σκουρο το πεζο..οπως και να εχει παντως
στηλε μου το τηλ της εταιριας σου και μια διευθυνση..:thnx::devil2:

Monsta
01-10-10, 23:46
πρεπει να ειναι λιγακι πιο σκουρο το πεζο..οπως και να εχει παντως
στηλε μου το τηλ της εταιριας σου και μια διευθυνση..:thnx::devil2:

Στην υπογραφή μου. Κατάστημα Χαλανδρίου :original: Έλα να τα πούμε thumb

z3outofmind
01-10-10, 23:49
Στην υπογραφή μου. Κατάστημα Χαλανδρίου :original: Έλα να τα πούμε thumb

:ranting2::winkcool:
Μεγια τα ματια..τα λεμε κατειδιαν κωστη...

randy
15-10-10, 12:26
MonstaΚωστα, στειλε μου μερικες καρτες σου με κουριερ!

Χανομαστε! Δεν τολμαω να βγω απο το παρκινγκ μου και στην εισοδο με περιμενουν ανθρωποι και τρεχουν να ρωτανε τι ακριβως εχω κανει. Τους δινω χαρτακια με το τηλ σου, αφου εχω μερικα στο αμαξι, για οποιον ρωταει!!

Παντως ευτυχως που ειναι ακριβη η δουλεια και δεν το κανουν καθε μερα αυτο..:th_Laie_67-1:

Και μια προταση. Ανεβασε κι αλλο τις τιμες, διοτι θα σταματησει σε λιγο καιρο να ειναι πρωτοποριακο το 206 μου!!:hystericalbs1::thumbsup:

Κι η κλασσικη ατακα οταν το βλεπουν στο φαναρι.
-"Ωχ,ρε μ%&%α τι ειναι αυτο??"
-"Μαυρο ματ, δε το βλεπεις???"

aggelosmk2
24-10-10, 16:35
Κωστα καλησπερα ,τα ειχαμε κ παλιοτερα με p.m (που ειχα παλιοτερη συνεργασια με DuPont) .

1 ερωτησουλα: Θελω τιμη για μαυρο ματ-γκρι ματ αυτοκολλητο σε golf mk2 3door .

Το αυτοκινητο ειναι μελος του vwgolf-club.gr oπου ειμαι διαχειριστης.

Θα πουμε περισσοτερα σε p.m μολις μου απαντησεις.

:thanks: !

randy
28-10-10, 01:06
Κωστα Mayday...

Στο αριστερο μερος του προφυλακτηρα καποιος με εξυσε που ειχε μαλλον ασπρο αμαξι και παρολο που το εκανα με μια πετσετα, το χρωμα δε φευγει, εχει μεινει πανω στη μεμβρανη.

Ειλικρινα εχω σκασει, δεν ξερω τι να κανω...

Δε με ενδιαφερει ποσο θα κοστισει σε παρακαλω αν ειναι να αλλαχτει τοπικα η μεμβρανη. Γινεται? θα φαινεται κατι μετα??

Stamatis
28-10-10, 01:19
Mη χαλιέσαι.

Σκέφτεσαι να σου είχε ξύσει τη μπογια?

randy
28-10-10, 01:45
Τι να πω, δεν ξερω... Παντως δε μπορω να βαλω αλοιφη, γιατι μπορει να το κανω και χειροτερο.

Παει το ωραιο αμαξακι, καταστραφηκε..

Ειναι λες και καποιος πηγε με ασπρο μαρκαδορο και ζωγραφισε στις ακρες του προφυλακτηρα γραμμες..

NickE60
28-10-10, 09:29
Τι να πω, δεν ξερω... Παντως δε μπορω να βαλω αλοιφη, γιατι μπορει να το κανω και χειροτερο.

Παει το ωραιο αμαξακι, καταστραφηκε..

Ειναι λες και καποιος πηγε με ασπρο μαρκαδορο και ζωγραφισε στις ακρες του προφυλακτηρα γραμμες..

Πάρε απο ένα χρωματοπωλείο ένα σπρευ anti-graffiti και δοκίμασέ το (είναι σε συσκευασία dispenser όπως τα καθαριστικά τζαμιών)
Ρίξε λίγο και καθάρισε το τρίβοντας πολύ απαλά με μια πετσέτα, ή καλύτερα ρίξε αρκετό σε μια μαλακή πετσέτα και καν' το με αυτή πολύ τοπικά και απαλά ακριβώς πάνω στα σημάδια, μετά πλύνε γρήγορα με σαπουνάδα, αν δεις ότι κάνει δουλειά ..που θα κάνει.. επανέλαβε το ίδιο 2-3 φορές...

Μην το αφήσεις πάνω από 2-3 λεπτά, θα μαλακώσει τη μεμβράνη και θα τη "φουσκώσει"...

randy
28-10-10, 10:49
Σευχαριστω Νικο.

Δηλαδη μπορω να εχω ενα κουβα με ενα σφουγγαρι μεσα και σαμπουαν και να το περναω μολις τελειωνω με το anti-graffiti?μετα ξεπλενω την περιοχη, να τη στεγνωνω και μετα απο την αρχη παλι με το anti-graffiti..?

randy
28-10-10, 10:58
https://www.colornet.gr/pdf/products%20ANTIGRAFFITI.pdf

Κατι τετοιο??Εχει σημασια η μαρκα?

Anti Graffiti cleaner

"Ειδικό spray για την αφαίρεση graffiti από κάθε είδους επιφάνεια. Ψεκάζεται απευθείας πάνω στο graffiti και μετά απο 3-5 λεπτά, με πανί αφαιρείται εύκολα χωρίς να αφήνει κατάλυπα"

gyiama
28-10-10, 12:37
δοκιμασε και με λιγο νεφτι(white spirit)το πιθανοτερο να την αφαιρεσει

NickE60
28-10-10, 12:39
Σευχαριστω Νικο.

Δηλαδη μπορω να εχω ενα κουβα με ενα σφουγγαρι μεσα και σαμπουαν και να το περναω μολις τελειωνω με το anti-graffiti?μετα ξεπλενω την περιοχη, να τη στεγνωνω και μετα απο την αρχη παλι με το anti-graffiti..?


https://www.colornet.gr/pdf/products%20ANTIGRAFFITI.pdf

Κατι τετοιο??Εχει σημασια η μαρκα?

Anti Graffiti cleaner

"Ειδικό spray για την αφαίρεση graffiti από κάθε είδους επιφάνεια. Ψεκάζεται απευθείας πάνω στο graffiti και μετά απο 3-5 λεπτά, με πανί αφαιρείται εύκολα χωρίς να αφήνει κατάλυπα"

Σωστά! thumb

NickE60
28-10-10, 12:45
δοκιμασε και με λιγο νεφτι(white spirit)το πιθανοτερο να την αφαιρεσει

δεν έχει να χάσει κάτι αν δοκιμάσει κι αυτό ...είναι θεωρητικά ακίνδυνο σε σχέση με το antigraffiti που στη πραγματικότητα είναι ένα ήπιας μορφής διαβρωτικό thumb

randy
28-10-10, 18:02
παντως με αλλο καθαριστικο δε βγηκαν.. Οταν το πιανω δεν ειναι σαν γρατζουνια. Δε φαινεται καν ξυσιμο...

Θα δοκιμασω με whıte spırıt.

Να το ξεπλυνω μετα? πειραζει να το τριψω η να το περασω απαλα?

Monsta
28-10-10, 19:24
Γιώργο, έτσι που το περιγράφεις μάλλον είναι το χρώμα του 'άλλου' αυτοκινήτου που σε ακούμπησε.

Πρόσεξε μη κάνεις ζημιά. Ή καλύτερα, πέρνα κάποια στιγμή να το δω.

randy
28-10-10, 20:29
Ωραια... Σαββατο εισαι εκει?

randy
29-10-10, 01:06
https://yfrog.com/mzs5000132j
https://yfrog.com/6ws5000128j
https://yfrog.com/2hs5000129j

Πες μου οτι ΜΠΟΡΕΙΣ να το κανεις οπως ηταν πριν...

Monsta
29-10-10, 07:39
Λογικά είναι ξένο σώμα και θα φύγει. Φέρε μαζί σου τα γουάϊτ σπιρίτια σου και λοιπά εργαλεία....

randy
29-10-10, 11:38
Οποτε αυριο αν ειναι θα ερθω. Μονο white spirit ε? Δεν εχω και τιποτα αλλο! Μεχρι τι ωρα εισαι εκει?

Monsta
29-10-10, 12:10
έχεις ΡΜ

randy
31-10-10, 15:23
https://desmond.yfrog.com/Himg89/scaled.php?tn=0&server=89&filename=s5000129.jpg&xsize=640&ysize=640

ειναι κι αυτο ε, δεν ξερω αν το ειδες..

randy
01-11-10, 12:58
Μολις γυρισα απο τη Microrepairs στο Χαλανδρι.

Η γρατζουνια βγηκε επιτυχως! Θα ανεβασω φωτο συντομα! Το σφουγγαρακι της 3Μ που χρησιμοποιηθηκε εκανε καλη δουλεια, σε αντιθεση με οτι ειχα δοκιμασει εγω πριν.

Ο Κωστας συμπεριφερεται σαν φιλος. Δεν πηρε ουτε ευρω! (Εδω λαμπα παω να αλλαξω στιν ηλεκτρολογο και πληρωνω!)

Το "aftermarket" της Microrepairs ειναι αριστο.

Το white spirit που μου ειπες το φοβαμαι λιγο, αλλα για να το προτεινετε κι εσυ κι ο Νικος θα ναι ασφαλες!

Και παλι ευχαριστω Κωστα!

Υ.Γ Οπως γυρνουσα στην Κηφισιας σταματησε διπλα ενα TT και ρωτουσε για τη μεμβρανη! Και φυσικα του ειπα για τον Κωστα του δωσα και τηλ! (Βασικα σχεδον σε καθε φαναρι λεω για τον Κωστα!)

Το ωραιο ειναι οτι φοβαται να βαλει μεμβρανη διοτι λεει ανησυχει για τις μικρογρατζουνιες στον προφυλακτηρα κλπ. Του απαντησα οτι ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο το βερνικι και δε φαινονται κιολας!


Ευχαριστω για μια ακομη φορα Κωστα!

Monsta
03-11-10, 11:38
Απίστευτο project ντυσίματος carbon....

https://auto.fishki.net/comment.php?id=10417

randy
05-11-10, 00:29
Σαν αληθινο ανθρακονημα Κωστα!

Και παλι ομως, το ματ μαυρο ειναι καλυτερο!

Μεμβρανη ειναι αυτο ?

randy
10-11-10, 18:07
https://www.simplemotoring.co.uk/blog/motoring-products/product-review-mantis-instant-shine-waterless-car-cleaner/

Mantis Instant Shine Χωρίς Νερό.

Αξίζει, η θα γεμισουν με "αραχνες" τα αμαξια?

Driver M
10-11-10, 19:06
Άμα θες πλύσιμο χωρίς πολύ νερό, λάστιχα κλπ, το καλύτερο είναι το optimum no rinse (#99 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944&page=10.
Φυσικά, δεν είναι τόσο ασφαλές όσο το κανονικό πλύσιμο, ούτε πρέπει να γίνεται αν το αμάξι είναι αρκετά βρώμικο, ωστόσο για την κατηγορία αυτή θεωρείται μάλλον το καλύτερο της αγοράς.

randy
10-11-10, 20:22
και για τη μεμβρανη κανει?

randy
19-11-10, 00:22
Προμηθευτηκα White Spirit και σε συνδυασμο με το σφουγγαρακι που μου ειπε ο Κωστας το μπλε-ασπρο της 3Μ γινονται θαυματα στη μεμβρανη..

Εξαφανιζονται απο μικρογρατζουνιες μεχρι αποτυπωμα βενζινης που ειχε σταξει διπλα στο καπακι του ντεποζιτου!

Οσο για τη "γρατζουνια" που ειχα στον προφυλακτηρα, πλεον θες μικροσκοπιο να τη δεις!

thumbthumbthumb

randy
23-11-10, 15:52
Εχουμε θεμα με ελαφρια αραχνη πανω στον ουρανο. οχι ακριβως αραχνη, αλλα ιστος!! Δηλαδη λεπτες γραμμες σα χαρακιες απο γατα, οι οποιες δεν φαινονται στο σκοταδι, αλλα μονο στο φως κι αυτες αν τις ξερεις που ειναι...

White Spirit? ??

randy
17-02-11, 15:01
https://www.miglior.co.uk/swissvax-portfolio/vw-golf-gti-edition-30-matt-black-swissvax-protection-detail/


Τροποι προστασιας κλπ και καθαρισμα για mat χρωμα.

Τι αθλιες μεμβρανες πηγε κι εβαλε. Χαρακτηριστικο οταν πεταει νερο στην πορτα αφηνει σταμπα.

Να πω οτι η δικη μου μεμβρανη διωχνει το νερο, οπως δειχνουν οι επομενες φωτο..

SoNiC_77Gr
06-11-11, 13:51
Να ρωτησω εγω κατι αλλο, σε θεματα υγρασιας το χειμωνα που μαζευει αρκετη πανω στο αμαξι η στις περιπτωσεις αρκετης ζεστης το καλοκαιρι υπαρχει κανενα προβλημα με τις συγκερκιμενες μεμβρανες?

georgebmw
06-11-11, 14:45
να ρωτησω κατι επειδη ετυχε να βαλω το καπο μου καρμπον τον περασμενο μαρτιο..κ δεν μ εβαλαν της 3μ γιατι ηταν κοντο ηθελε ματιση με αποτελεσμα αυτο π μου εβαλε να εχει γινει χαλια ολο φουσκωματα παντου.κ απο τοτε με τρεναρη συνεχεια λεγοντας μ οτι τν αλλο μηνα θα ερθει το καρμπον της 3μ του 1.52 ξερει κανεις αν εχει ερθει?εχω γινει ρομπα μ αυτο το καπο κ δν μπωρο να το βγαλω κ ολας επιδει εκει π ειναι το φιλτρο καμπινας δν εστρονε καλα κ μου το βαψανε ματ.επαθα οταν πηγα να παρω το αμαξη δν ειναι δυνατον ν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι ελεως

fanisk
06-11-11, 18:21
να ρωτησω κατι επειδη ετυχε να βαλω το καπο μου καρμπον τον περασμενο μαρτιο..κ δεν μ εβαλαν της 3μ γιατι ηταν κοντο ηθελε ματιση με αποτελεσμα αυτο π μου εβαλε να εχει γινει χαλια ολο φουσκωματα παντου.κ απο τοτε με τρεναρη συνεχεια λεγοντας μ οτι τν αλλο μηνα θα ερθει το καρμπον της 3μ του 1.52 ξερει κανεις αν εχει ερθει?εχω γινει ρομπα μ αυτο το καπο κ δν μπωρο να το βγαλω κ ολας επιδει εκει π ειναι το φιλτρο καμπινας δν εστρονε καλα κ μου το βαψανε ματ.επαθα οταν πηγα να παρω το αμαξη δν ειναι δυνατον ν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι ελεως

Αυτος φταιει ή εσυ που τον πληρωσες αντι να του φερεις το καπο στο κεφαλι?

Monsta
06-11-11, 18:40
Να ρωτησω εγω κατι αλλο, σε θεματα υγρασιας το χειμωνα που μαζευει αρκετη πανω στο αμαξι η στις περιπτωσεις αρκετης ζεστης το καλοκαιρι υπαρχει κανενα προβλημα με τις συγκερκιμενες μεμβρανες?


Υπάρχει, αλλά σπάνια, και δεν φταίει η μεμβράνη γι αυτό.





απο τοτε με τρεναρη συνεχεια λεγοντας μ οτι τν αλλο μηνα θα ερθει το καρμπον της 3μ του 1.52 ξερει κανεις αν εχει ερθει?


Απ όσο ξέρω η μεμβράνη είναι διαθέσιμη στους εμπόρους της 3Μ κανονικότατα. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα στη διαθεσιμότητά της.

SoNiC_77Gr
07-11-11, 18:00
Υπάρχει, αλλά σπάνια, και δεν φταίει η μεμβράνη γι αυτό.

Να φανταστω η κακη τοποθετηση....

Monsta
07-11-11, 18:10
Να φανταστω η κακη τοποθετηση....

Όχι μόνο. Μεγάλο ρόλο παίζει και το πως και που εφάπτονται τα διάφορα τμήματα του αυτοκινήτου.

randy
16-01-12, 15:38
Να γράψω κι εγώ μετά από 1 χρόνο και μερικούς μήνες.

Η 3Μ καλά κρατεί στο 206 μου και δεν έχε παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Ακόμη και σε χτυπήματα με πετραδάκια ή μικρογρατζουνιές(καταραμέ οι όσοι το βλέπουν το περνάνε με το χέρι να δουν πώς είναι η μεμβράνη) στη μεμβράνη δε φαίνονται και ότι και να προκύπτει, η δεν φαίνεται καν ή θες μεγενθυντικό φακό να το δεις.

Με είχε σταματήσει μια 911 και με ρωτούσε αν έχω πρόβλημα με τη μεμβράνη κλπ. Αυτός είχε μεμβράνες, αλλά όχι 3Μ και στους μαρσπιέδες είχε ξεκολλήσει και είχε γίνει χάλια. Οπως επίσης πολλα ΜΑΤ που κυκλοφορούν με NO Name wrap αφενός το χρώμα είναι σα μαυροπίνακα, άθλιο και αφετέρου ξεκολλάνε στο χαλαρό.

Η σωστή μεμβράνη πρέπει να ναι έτσι
https://ilovesubstance.com/images/cars/flat_black/flat_black-m5.jpg

Κι οχι έτσι
https://www.standox.com/standox/com/en/Albums/Autosalon-Genf-2011/Automobil-Salon-Genf-2011/album/slides/Citroen%20black%20matt.JPG

ή έτσι
https://i111.photobucket.com/albums/n141/calliman420/Bimmer/BMW041.jpg

Monsta
16-01-12, 18:18
χαχα Γιώργο θα νομίζει ο κόσμος όρο σ έχω βάλει να μου κάνεις διαφήμιση.

Χαίρομαι που όλα είναι καλά με τ αμαξάκι σου, όσο για το τύπο με το Πόρκυ, θυμάμαι την ιστορία που μου χες πει στο τηλέφωνοι κι όντως έχει πολύ πλάκα. :)

Αυτές τις μέρες έχουμε άλλο ένα τρελό προτζεκτάκι........θα ενημερώσω σε ξεχωριστό θρεντ.

Monsta
16-01-12, 20:20
με NO Name wrap αφενός το χρώμα είναι σα μαυροπίνακα, άθλιο και αφετέρου ξεκολλάνε στο χαλαρό.





Στο προηγούμενο ποστ μου ήμουν από το τηλέφωνο και δε μπορούσα να δω καλά τις παραπάνω φωτογραφίες που ανέβασε ο Γιώργος.

Αυτό που προφανώς θέλει να μας πει στο παραπάνω quote με τον όρο "μαυροπίνακα" είναι, ότι η καλής ποιότητας μεμβράνη είναι ΣΑΤΙΝΕ και όχι φουλ ΜΑΤ (όταν αναφερόμαστε σε τόσο χάλια ματ μεμβράνη την αποκαλούμε και ...."χώμα").

Εμπειρία με κακής ποιότητας μεμβράνη είχαμε δυστυχώς πρόσφατα. Πελάτης με Range Rover Supercharged χτύπησε το πίσω φτερό, με αποτέλεσμα να πρέπει να αφαιρεθεί η μεμβράνη για την επισκευή της επιφανείας (βάψιμο), πριν ξαναντυθεί με wrap. Το αποτέλεσμα ήταν ότι η μεμβράνη αυτή ΔΕΝ ξεκολλούσε με τίποτα. Μας πήρε σχεδόν ένα 6-ωρο μέχρι να την αφαιρέσουμε εντελώς και να καθαρίσουμε και την άθλια κόλλα που είχε μείνει πάνω στο αμάξωμα. Η χρέωση βέβαια που ακολούθησε, ήταν αντίστοιχη της μεγάλης ταλαιπωρίας.

Κάτι το οποίο φυσικά δεν θα συνέβαινε ποτέ σε μεμβράνη 3Μ. ;)