PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με bmw e46 compact 316ti



Dim_Bmw_Power
24-04-15, 20:30
καλησπέρα πριν από έναν μήνα περίπου αγόρασα μια e46 compact 316τι του 2002.Το είχε δει μηχανικός και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.Το πήρα 3500.Ωστόσο μου είχε πει ότι είχε λίγο λαδάκι από κάτω που καλό θα ήταν να το δούμε.Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο γιατί βρέθηκα με τον άνθρωπο βράδυ(έτυχε να έρθει εκείνη την μέρα θεσσαλονίκη).Μετά από 2 μέρες(ενώ το είχα κλείσει ήδη) πήγα να το πάρω από το Κιλκίς. Το είδαν άλλοι 3 μηχανικοί που έτυχε να ήταν στο συνεργείο του θείου μου(ηλεκτρολόγος) και μου είπαν τα καλύτερα.Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα μου.

Όλα καλά με το αυτοκίνητο ωστόσο ανά διαστήματα μου μύριζε λίγο καμένο χωρίς να έχω κάποια ένδειξη.Δοκίμασα να το πιέσω λίγο ωστόσο 2-3 φορες που το έκανα δεν έτυχε να μυρίσει.Τελικά αποφάσισα να το πάω σε εξειδικευμένο της bmw εδώ θεσσαλονίκη.
Το αυτοκίνητο του άρεσε πολύ για μεταχειρισμένο και για τα λεφτά του.Ωστόσο είχε από κάτω μια μικρή διαρροή και μπροστά.Σύνολο 400 euro.
2 λάστιχα βάνος 20
φλάτζα βαλβίδων 60
αντλία κενού 185
εργασία 80

Το βάλαμε στο διαγνωστικό του βρήκε εννοείτε παραπάνω χιλιόμετρα 188.000.Και του έβγαλε αισθητήρα εκκεντροφόρου άξονα εισαγωγής που σημαίνει:
χρονισμός 50
τεντοτήρας 20

Αυτά μου είπε ότι είναι καλο να γίνουν τώρα.Ειδικά αν τα ξαναβγάλει το διαγωνστικό πρέπει να γίνουν.

Ωστόσο με διαβεβαίωσε ότι το αυτοκίνητο είναι σε παρα pl κατάσταση και το πήρα τσάμπα ακόμα και έτσι.Το έκανε αρκετή ώρα έλεγχο.

Επειδή είναι δύσκολες εποχές τι πιστεύετε πρέπει να το φτιάξω η και να χάνει και λίγο δεν πειράζει?Μήπως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή?

Κάτι τελευταίο και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο από όλα.Παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση.Με 13lt έβγαλα μονο 80km (σε πόλη) που σημαίνει ότι καίω γύρο στα 16lt/100.Το θεωρώ υπερβολικό ακόμα και για 1800ari γιατί είναι valvetronic.Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση αλλα 16lt πιστεύω ότι είναι παρα πολλά.Τι μπορεί να φταίει?Μήπως έχει σχέση με τα παραπάνω?


Συγγνώμη αν σας κούρασα

savvas bmwdakias
26-04-15, 21:21
καλησπέρα πριν από έναν μήνα περίπου αγόρασα μια e46 compact 316τι του 2002.Το είχε δει μηχανικός και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.Το πήρα 3500.Ωστόσο μου είχε πει ότι είχε λίγο λαδάκι από κάτω που καλό θα ήταν να το δούμε.Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο γιατί βρέθηκα με τον άνθρωπο βράδυ(έτυχε να έρθει εκείνη την μέρα θεσσαλονίκη).Μετά από 2 μέρες(ενώ το είχα κλείσει ήδη) πήγα να το πάρω από το Κιλκίς. Το είδαν άλλοι 3 μηχανικοί που έτυχε να ήταν στο συνεργείο του θείου μου(ηλεκτρολόγος) και μου είπαν τα καλύτερα.Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα μου.

Όλα καλά με το αυτοκίνητο ωστόσο ανά διαστήματα μου μύριζε λίγο καμένο χωρίς να έχω κάποια ένδειξη.Δοκίμασα να το πιέσω λίγο ωστόσο 2-3 φορες που το έκανα δεν έτυχε να μυρίσει.Τελικά αποφάσισα να το πάω σε εξειδικευμένο της bmw εδώ θεσσαλονίκη.
Το αυτοκίνητο του άρεσε πολύ για μεταχειρισμένο και για τα λεφτά του.Ωστόσο είχε από κάτω μια μικρή διαρροή και μπροστά.Σύνολο 400 euro.
2 λάστιχα βάνος 20
φλάτζα βαλβίδων 60
αντλία κενού 185
εργασία 80

Το βάλαμε στο διαγνωστικό του βρήκε εννοείτε παραπάνω χιλιόμετρα 188.000.Και του έβγαλε αισθητήρα εκκεντροφόρου άξονα εισαγωγής που σημαίνει:
χρονισμός 50
τεντοτήρας 20

Αυτά μου είπε ότι είναι καλο να γίνουν τώρα.Ειδικά αν τα ξαναβγάλει το διαγωνστικό πρέπει να γίνουν.

Ωστόσο με διαβεβαίωσε ότι το αυτοκίνητο είναι σε παρα pl κατάσταση και το πήρα τσάμπα ακόμα και έτσι.Το έκανε αρκετή ώρα έλεγχο.

Επειδή είναι δύσκολες εποχές τι πιστεύετε πρέπει να το φτιάξω η και να χάνει και λίγο δεν πειράζει?Μήπως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή?

Κάτι τελευταίο και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο από όλα.Παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση.Με 13lt έβγαλα μονο 80km (σε πόλη) που σημαίνει ότι καίω γύρο στα 16lt/100.Το θεωρώ υπερβολικό ακόμα και για 1800ari γιατί είναι valvetronic.Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση αλλα 16lt πιστεύω ότι είναι παρα πολλά.Τι μπορεί να φταίει?Μήπως έχει σχέση με τα παραπάνω?


Συγγνώμη αν σας κούρασα

Λογικα φορας κινητηρα valvetronic, οι διαροες που γραφεις ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αυτους τους κινητηρες. Αυτο που ξερω να σου πω σιγουρα ειναι οτι αμα δεν φτιαξεις την διαροη απο την αντλια κενου, καποια στιγμη θα περασει λαδι στο σερβοφρενο και θα στο χαλασει, ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο Καζακος κι εμενα που εχω το ιδιο προβλημα. Αν θυμαμαι καλα η bmw δινει ενα σετ επισκευης για την αντλια κενου που ειναι πολυ οικονομικο. Αυτο που μυριζεις ειναι λαδι που σταζει στην πολλαπλη απο την αντλια.Γνωμη μου ειναι βαλτα στο προγραμμα και καντα σιγα σιγα. Με ποσα χιλιομετρα το αγορασες το αμαξι ? Ειχε βιβλιο σερβις? 188.000χλμ δεν ειναι και τραγικο νουμερο για 13 χρονων αμαξι παντως.

giannis_compact
26-04-15, 23:26
Το αυτοκίνητό σου μήπως είναι ασημί χρώμα και έχει και ηλιοροφή και θερμαινόμενα καθίσματα;

Dim_Bmw_Power
29-04-15, 01:30
Το αυτοκίνητό σου μήπως είναι ασημί χρώμα και έχει και ηλιοροφή και θερμαινόμενα καθίσματα;

Ναιι το ξέρεις? :O Τι πιστεύεις αξίζει να τα φτιάξω? Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου το ιστορικό του αυτοκινήτου και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον γιατί είμαι φοιτητής και δεν μου περισσεύουν αν δηλαδή δεν πάει πολύ να μην δίνω τσάμπα λεφτά. Πάντως όσοι μηχανικοί το είδα είπαν τα καλύτερα απλά σίγουρα δεν ξέρω αν το μοτέρ είναι καλό και πως το πήγαιναν η προιγούμενοι ιδιοκτήτες(ήρθε από γερμανία και το είχε στην ξάνθη ένας) τον οποίο δεν τον είδα κιόλας γιατί το είχε δώσει σε άλλον στο κιλκίς για να το πουλήσει(ο τελευταίος πολύ σωστός φάνηκε αλλά δεν ξέρω τι έκαναν οι άλλοι.)

Dim_Bmw_Power
29-04-15, 01:32
Λογικα φορας κινητηρα valvetronic, οι διαροες που γραφεις ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αυτους τους κινητηρες. Αυτο που ξερω να σου πω σιγουρα ειναι οτι αμα δεν φτιαξεις την διαροη απο την αντλια κενου, καποια στιγμη θα περασει λαδι στο σερβοφρενο και θα στο χαλασει, ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο Καζακος κι εμενα που εχω το ιδιο προβλημα. Αν θυμαμαι καλα η bmw δινει ενα σετ επισκευης για την αντλια κενου που ειναι πολυ οικονομικο. Αυτο που μυριζεις ειναι λαδι που σταζει στην πολλαπλη απο την αντλια.Γνωμη μου ειναι βαλτα στο προγραμμα και καντα σιγα σιγα. Με ποσα χιλιομετρα το αγορασες το αμαξι ? Ειχε βιβλιο σερβις? 188.000χλμ δεν ειναι και τραγικο νουμερο για 13 χρονων αμαξι παντως.
Σιγουρα δεν είναι πολλά τα 188 εγώ το πήρα με 140 και ήταν και κάτι που το περίμενα το θέμα ίσως είναι να βρω τον ιδιοκτήτη τον προιγούμενο να μου πει το προβλήματα του έβγαλε και αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά.Ελπίζω ο Γιάννης να ξέρει τίποτα.

savvas bmwdakias
29-04-15, 10:18
Το αν αξιζει η οχι εσυ θα το κρινεις φιλε μου. Τον προηγουμενο ιδιοκτητη τι να τον κανεις μπορει να μην ηξερε καν για το προβλημε η να ηξερε και να το απεκρυψε σκοπιμα. Οπως και να χει το αμαξι δεν μενει στο δρομο ,αστο ετσι μεχρι να σου βγαλει μεγαλυτερο προβλημα και τοτε να αναγκαστεις να το φτιαξεις.

Dim_Bmw_Power
29-04-15, 12:02
Το αν αξιζει η οχι εσυ θα το κρινεις φιλε μου. Τον προηγουμενο ιδιοκτητη τι να τον κανεις μπορει να μην ηξερε καν για το προβλημε η να ηξερε και να το απεκρυψε σκοπιμα. Οπως και να χει το αμαξι δεν μενει στο δρομο ,αστο ετσι μεχρι να σου βγαλει μεγαλυτερο προβλημα και τοτε να αναγκαστεις να το φτιαξεις.

Σίγουρα μπορεί να μην το ήξερε η να το έκρυψε κιόλας αλλά τώρα αν τον βρω δεν έχει λόγο να μου πει ψέματα.θέλω να μάθω τι προβλήματα του έβγαλε (για να δω κιόλας αν χρειάζεται χρονισμό).Επίσης αν μου πει ότι τον έτρεχε συνέχεια στα συνεργεία είναι ένας λόγος για να μην το φτιάξω.Και επίσης θέλω να τον ρωτήσω γιατί το πούλησε.Μπορεί να του είπαν σε κανένα service ότι δεν έχει πολύ "ζωή" μπροστά του το μοτέρ η κάτι τέτοιο.Δεν ξέρω και πολλά από αυτοκίνητα και συγνωμη αν λέω κάτι λάθος αλλά είναι σημαντικό να μάθω το ιστορικό του για να μην δίνω συνέχεια λεφτά στα συνεργεία και να μην κάνω τις αλλαγές που σκέφτομαι στο μέλλον(ζαντες,αεροτομή,οθο η,καμερα,ηλεκτρικα καθισματα k.a).Μέχρι και βάψιμο με plasti dip σκέφτομαι :P

DIM27
30-04-15, 06:41
Φιλε μου μιλαμε για αυτοκινητο 13 ετων και μαλιστα εισαγωγης.Το θεωρω αδυνατο να βρεις
ακρη με το ιστορικο του.Μαζεψε το οσο μπορεις και θα ηταν μεγαλη τυχη να μην εχει κανενα απολυτως προβληματακι.Εδω ολοκαινουργια και παλι ολο και κατι μας απασχολει.

Dim_Bmw_Power
30-04-15, 12:27
Καλά αυτό ισχύει γενικά.Μεταχειρισμένο και χωρίς κανένα πρόβλημα δύσκολα βρίσκεις.Αλλά πλέον και τα καινούργια τα έχουν ξεφτιλίσει.Γιαυτό και πολύ αναπολούν τις παλιές καλές στιγμές με τα ε30,ε36 άντε και ε46. Σίγουρα δεν μπορώ να βρω το ιστορικό του αλλά ο giannis_compact από κάπου το ξέρει και ίσως μπορεί να μου πει αν είναι καλό η όχι το αυτοκίνητο.To έχουν δει 4-5 μηχανικοί και μου είπαν τα καλύτερα αλλά δεν χάνω και τίποτα να ακούσω και τον Γιάννη που φαίνεται να τa έχει "σπουδάσει" τα compact :P

giannis_compact
01-05-15, 22:16
Μια χαρα ειναι το αμαξακι. Ξερω και αυτον απο την Ξανθη που το ειχε και αυτον που στο πουλησε. Πεντακαθαρο. Αναλυτικοτερη περιγραφη μολις χαλαρωσω λιγο απο τη δουλεια.

Leonidas_E39
01-05-15, 22:59
Θεος!!!!!!!!!!!

σταλθηκε απο τον χειριστη σχοινοσυρμου!!!!!!

Dimimav
01-05-15, 23:11
Μια χαρα ειναι το αμαξακι. Ξερω και αυτον απο την Ξανθη που το ειχε και αυτον που στο πουλησε. Πεντακαθαρο. Αναλυτικοτερη περιγραφη μολις χαλαρωσω λιγο απο τη δουλεια.

Σορρυ αλλα τι πεντακάθαρο ειναι με ολα αυτα που λεει για επισκευές
οτι θέλει στο πρώτο πόστ.
Δηλαδή τι να πουν και τα πραγματικά πεντακάθαρα αυτοκινητα

Dim_Bmw_Power
01-05-15, 23:20
Μια χαρα ειναι το αμαξακι. Ξερω και αυτον απο την Ξανθη που το ειχε και αυτον που στο πουλησε. Πεντακαθαρο. Αναλυτικοτερη περιγραφη μολις χαλαρωσω λιγο απο τη δουλεια.

Εντάξει ηρέμησα :P Ο Διονύσης μου το πούλησε και ήταν πολύ σωστός.Δεν έλεγε μαλακίες όπως λένε πολύ.Αν δηλαδή ήταν δικό του δεν θα είχα καμία αμφιβολία.Απλά δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα σε τι κατάσταση είναι από την στιγμή που έχει αλλάξει τόσα χέρια...Διάβασα κιόλας ότι πήγες να δεις εδώ θεσσαλονίκη 2 αυτοκίνητα για έναν που έψαχνε οπότε νόμιζα ότι είδες και αυτό...Ωραία όποτε μπορέσεις ρώτησε τον άνθρωπο τι του έβγαλε όσο το είχε για να ξέρω τι να αλλάξω.Αν ανοίχτηκε ποτέ η μηχανή για να κάνω χρονισμό κ.α .θέλω γύρο στα 500 για να γίνει κομπλέ απ ότι κατάλαβα αρκεί να μην γίνει λάθος και αλλάξω πράγματα που δεν χρειάζονται.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.:original:

ART1
01-05-15, 23:23
Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο......ειλικρινα αυτο πρωτη φορα το ακουω ειναι δυνατον να παρουμε μεταχειρισμενο αυτοκινητο και να το παρουμε νυχτα?τι πεντακαθαρο αμαξι σου ειπαν οι μηχανικοι εδω τοσα προβληματα μας αναφερεις οτι ειχε και μαζι με αυτα και κατεβασμενα χλμ

Dim_Bmw_Power
01-05-15, 23:33
Σορρυ αλλα τι πεντακάθαρο ειναι με ολα αυτα που λεει για επισκευές
οτι θέλει στο πρώτο πόστ.
Δηλαδή τι να πουν και τα πραγματικά πεντακάθαρα αυτοκινητα

Δυστυχώς απ ότι κατάλαβα τα πεντακάθαρα αυτοκίνητα 13 ετών έτσι είναι.Όλοι μηχανικοί και μη μου λένε ότι αυτά είναι αναμενόμενα για μεταχειρισμένο και ότι αυτά δεν είναι τίποτα.Αν έχει καλό μοτέρ και δεν είναι τρακαρισμένο θεωρείτε καθαρό.Και μετά από αυτά που διαβάζω το πιστεύω και εγώ.Πάρε μία ιδέα από κάτι που είχα διαβάσει ποιο παλιά.
Οπότε αν με (3.500+500)4000 ευρώ έχω ένα καθαρό αυτοκίνητο, χωρίς πολλά προβλήματα στα επόμενα χρόνια.Αξίζει πολύ πιστεύω.
Αρκεί να γίνει τώρα καλή δουλειά

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24385

katsaraios
01-05-15, 23:49
Eνταξει φιλε μου,εχεις απλα ενα αυτοκινητο που μπορεις (αν θες) να πεις οτι ειναι μια καλη βαση λογω τιμης αγορας για να "χωσεις" χρηματα να το κανεις αξιοπιστο και λειτουργικα αψογο.
Καλα κανεις και ρωτας και ευτυχως που ξερει ο Γιαννης το ιστορικο(οσο μπορει φυσικα).
Τα χλμ. και τυχον αλλαγμενα μηχανικα μερη ,εφοσον ξερεις τι θελεις επονται..

Dim_Bmw_Power
01-05-15, 23:52
Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο......ειλικρινα αυτο πρωτη φορα το ακουω ειναι δυνατον να παρουμε μεταχειρισμενο αυτοκινητο και να το παρουμε νυχτα?τι πεντακαθαρο αμαξι σου ειπαν οι μηχανικοι εδω τοσα προβληματα μας αναφερεις οτι ειχε και μαζι με αυτα και κατεβασμενα χλμ


ΔΕΝ υπάρχει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που να έχει αλλάξει τόσα χέρια και να μην έχει κατεβασμένα χιλιόμετρα αυτό ελπίζω να το γνωρίζεις :P ...Κυριολεκτικά νύχτα το πήρα μετά από αρκετά σκατά που έφαγα από εμπόρους
και από ιδιώτες ήταν το μόνο που άξιζε τα λεφτά του.
Ο μηχανικός το είδε 11 το βράδυ μου είπε ότι έχει λίγο λαδάκι από κάτω αλλά όπως και να έχει είναι καθαρό ατρακάριστο και το οδήγησε κιόλας και μου είπε ότι πάει πολύ καλά..Οπότε δεν το έψαξα παραπάνω και το έκλεισα...Ήθελα πολύ να πάρω bmw.
Δεν είχα την πολυτέλεια να το δω παραπάνω γιατί δεν ήταν από θεσσαλονίκη και αν το άφηνα θα το έπερνε σίγουρα άλλος.Το ίδιο θα έκανες και εσύ στην θέση μου αν είχες τόσα λίγα λεφτά και ήθελες bmw σκέψου ότι έψαχνα ένα εξάμηνο και όσα είδα ήταν σαράβαλα.Εντύπωση μου είχε κάνει ένα κόκκινο που πήγα να το δω (στις φωτογραφίες πολύ καλό) του 2005 και ο τύπος το είχε διαλυμένο. Σκισμένα καθίσματα,σπασμένοι διακόπτες,τρακαρισμένο από όλες τις μεριές με αλλαγές φτερά,προφυλακτήρες κλπ.

Πραγματικά ένα χάλι που ήθελε 2+ χιλιάρικα για να γίνει αυτοκίνητο και μου ζητούσε τον Δεκέμβρη 3800 :th_Laie_67-1:
Οπότε το πήρα αυτό και με μεγάλη χαρά ειδικά τώρα που το επιβεβαίωσα :original:

Dim_Bmw_Power
01-05-15, 23:57
Eνταξει φιλε μου,εχεις απλα ενα αυτοκινητο που μπορεις (αν θες) να πεις οτι ειναι μια καλη βαση λογω τιμης αγορας για να "χωσεις" χρηματα να το κανεις αξιοπιστο και λειτουργικα αψογο.
Καλα κανεις και ρωτας και ευτυχως που ξερει ο Γιαννης το ιστορικο(οσο μπορει φυσικα).
Τα χλμ. και τυχον αλλαγμενα μηχανικα μερη ,εφοσον ξερεις τι θελεις επονται..

Ακριβώς με 4000 θα έχω ένα καλό αυτοκίνητο για τα χρόνια του πάντα αν όλα πάνε καλά :P ...Τώρα τα υπόλοιπα που θέλω να βάλω πάνω για τους περισσότερους είναι μαλακίες.Υπολογίζω να βάλω ένα χιλιάρικο ακόμα σε βάθος χρόνου.Ο Γιάννης με καταλαβαίνει λογικά :P

giannis_compact
02-05-15, 00:20
Σορρυ αλλα τι πεντακάθαρο ειναι με ολα αυτα που λεει για επισκευές
οτι θέλει στο πρώτο πόστ.
Δηλαδή τι να πουν και τα πραγματικά πεντακάθαρα αυτοκινητα

Ρε Δημητρη πεντακαθαρο ειναι για την ηλικια του απο απο την αποψη εμφανισης ενταξει; Εγω θα το επαιρνα και ειναι πολυ καθαροτερο απο οτι εχεις στο νου σου. Και πιστεψε με ενα αμαξι δεκατριων χρονων με 200 χιλιαδες χιλιομετρα δε μπορει να μη χρειαζεται τιποτα. Για τα δεδομενα μου, την αξια του και ηλικια του και τα χρονια του ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ

Dim_Bmw_Power
02-05-15, 00:39
Ρε Δημητρη πεντακαθαρο ειναι για την ηλικια του απο απο την αποψη εμφανισης ενταξει; Εγω θα το επαιρνα και ειναι πολυ καθαροτερο απο οτι εχεις στο νου σου. Και πιστεψε με ενα αμαξι δεκατριων χρονων με 200 χιλιαδες χιλιομετρα δε μπορει να μη χρειαζεται τιποτα. Για τα δεδομενα μου, την αξια του και ηλικια του και τα χρονια του ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ

Αν το είχες και το έφτιαχνες μετά θα του έβαζες και πράγματα πάνω?Γιατί σκέφτομαι να βάλω κάποια πράγματα οθόνη-κάμερα,ζάντες,αεροτομή μικρή πίσω,μαύρες γρίλιες μπροστά και καθίσματα ηλεκτρικά η λες δεν αξίζει?
Από την μία σκέφτομαι ότι είναι πολλά τα λεφτά για τόσο παλιό αυτοκίνητο και με 188.000 χιλιόμετρα πόσα απροβλημάτιστα μπορεί να φτάσει? Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν θελήσω να το δώσω τα ξηλώνω και το πουλάω ξεχωριστά.Τι θα έκανες εσύ?

giannis_compact
02-05-15, 01:06
Αν το είχες και το έφτιαχνες μετά θα του έβαζες και πράγματα πάνω?Γιατί σκέφτομαι να βάλω κάποια πράγματα οθόνη-κάμερα,ζάντες,αεροτομή μικρή πίσω,μαύρες γρίλιες μπροστά και καθίσματα ηλεκτρικά η λες δεν αξίζει?
Από την μία σκέφτομαι ότι είναι πολλά τα λεφτά για τόσο παλιό αυτοκίνητο και με 188.000 χιλιόμετρα πόσα απροβλημάτιστα μπορεί να φτάσει? Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν θελήσω να το δώσω τα ξηλώνω και το πουλάω ξεχωριστά.Τι θα έκανες εσύ?
Εγω εχω 310 χιλοαδες και ακομα βαζω πραγματα και φτιαχνω οτι βγαλει προβλημα εννοειται. Το δικο μου δεν ειχε τιποτα και τα εβαλα εγω. 188 χιλιαδες δεν ειναι αμαν και το πιο τραγικο νουμερο thumb

Dim_Bmw_Power
02-05-15, 01:10
Εγω εχω 310 χιλοαδες και ακομα βαζω πραγματα και φτιαχνω οτι βγαλει προβλημα εννοειται.

310 και είναι έτσι?? Πραγματικά το είδα και λέω καμιά 120 θα έχει :P Στην πένα το έχεις ;) Oπότε με βλέπω και εγώ μια από τα ίδια...και το πολύ πολύ σε κανα 2 χρόνια τα ξηλώνω όλα το αφήνω στους δικούς μου και παίρνω ένα e46 coupe που ήθελα και από την αρχή :whistle:

giannis_compact
02-05-15, 01:16
Κι εγω coupe ηθελα αλλα ημουν 18 οταν το πηρα και κατεληξα σε αυτο. Το δικο σου ειναι μια χαρα αυτοκινητο επειδη το ξερω, το οδηγησα το ειδε και δικος μου ανθρωπος πολυ γνωστης. Τα χιλιομετρα μη σε απασχολουν, φτιαξε τις λιγες φυσιολογικες φθορες που εχει και βαλε οτι θες που να σου αρεσει.

Dim_Bmw_Power
02-05-15, 01:25
Κι εγω coupe ηθελα αλλα ημουν 18 οταν το πηρα και κατεληξα σε αυτο. Το δικο σου ειναι μια χαρα αυτοκινητο επειδη το ξερω, το οδηγησα το ειδε και δικος μου ανθρωπος πολυ γνωστης. Τα χιλιομετρα μη σε απασχολουν, φτιαξε τις λιγες φυσιολογικες φθορες που εχει και βαλε οτι θες που να σου αρεσει.

Εγώ πάλι λόγο χρημάτων τα κάπως αξιόλογα coupe που έβλεπα είχαν αρχική 6κ. Πως και έτυχε να το οδηγήσεις σκεφτόσουν να το πάρεις?
Για τον χρονισμό τι λες?Πρέπει να κάνω?

Προς το παρόν όλοι μου λένε ότι ο χρονισμός δεν αλλάζει μόνος του και να μην τον πειράξω.

Αν θυμάσαι στην ηλιοροφή το καπάκι που την κλίνει τελείως έχει φύγει από την θέση του.Φτιάχνετε αυτό ή να το βγάλω και να βάλω μια μεμβράνη για να μην βαράει ο ήλιος?

katsaraios
02-05-15, 05:55
ή να το βγάλω και να βάλω μια μεμβράνη για να μην βαράει ο ήλιος?

Θα πας μετα κατευθειαν για μπαναρισμα και εξορκισμο μπας και γλυτωσεις την ριψη στον Καιαδα ...
Φυσικα φτιαχνεται εχει σετακι επισκευης με κοστος κανενα 20ρικο περιπου ...

Dim_Bmw_Power
02-05-15, 10:43
Θα πας μετα κατευθειαν για μπαναρισμα και εξορκισμο μπας και γλυτωσεις την ριψη στον Καιαδα ...
Φυσικα φτιαχνεται εχει σετακι επισκευης με κοστος κανενα 20ρικο περιπου ...

χαχα Τι φάση? :hystericalbs1: . Ένα πλαστικό είναι στην τελική :P ...Που το βρίσκω αυτό το σετακι γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα μαγκώνει και δεν με αφήνει να ανοίξω την ηλιοροφή πολύ.

Dim_Bmw_Power
20-05-15, 15:48
Καλησπέρα και πάλι το έφτιαξα τελικά στον κοροσίδη.Τώρα πάει πολύ καλά.Αναλυτικά χρειάστηκαν:
-2 λάστιχα vanos (20)
-αντλία κενού (185 )
-φλάτζα βαλβίδων (60)
-vanos εισαγωγής(καινούργιο ήθελε 400+ οποτε έβαλα μεταχειρισμένο με 100)
-χρονισμός (γιατί είχε ξεφύγει 50)
-service λάδια,φίλτρο(προληπτικά είπα να τα αλλάξω 60)
-σωλήνας αναθυμιάσεων (νομίζω 10)
-τεντοτιρα (28 )
-trip computer(30+40=70 το πέρασμα)
-εργασία (80)
Τώρα που το βλέπω όλα μαζί κάνουν γύρο στα 663 αλλα πλήρωσα 615 μου έκανε και έκπτωση ;p
“έπλυνε” την μηχανή,έβαλε κάτι σταθεροποιτες τάσεις στην μπαταρία(αν δεν κάνω λάθος),Έκανε γενικό έλεγχο το έκανε και μια βόλτα για να δει ότι όλα καλά.Και άλλα πολλά δεν τα θυμάμαι όλα.Φοβερός ο κοροσίδης στην δουλειά του.Είναι 2 αδέρφια και κάνα 2 άτομα ακόμα(όλοι έχουν τεχνογνωσία πάνω στις bmw) .Τώρα πάει πολύ καλά ούτε να ακουστεί η καδένα ούτε τίποτα.Το μονο πρόβλημα που έχω τώρα και δεν είμαι και σίγουρος είναι η κατανάλωση (12-14lt/100) μέσα σε πόλη.Με 40 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη γραφει 13,6lt/100 με βαρύ πόδι.Μου φαίνονται αρκετά και κάτι μου λέει ότι θα πάω και για αλλαγή αισθητήρα l απλά έλεγα μήπως τον γλιτώσω γιατί μου πέσανε πολλά.Θα τον πάρω να τον ρωτήσω κιόλας.Τι πιστεύετε εσείς είναι καλά?Αν δεν το κάνω τώρα λέτε να έχω θέμα?

BILL007
20-05-15, 18:12
Καλησπέρα και πάλι το έφτιαξα τελικά στον κοροσίδη.Τώρα πάει πολύ καλά.Αναλυτικά χρειάστηκαν:
-2 λάστιχα vanos (20)
-αντλία κενού (185 )
-φλάτζα βαλβίδων (60)
-vanos εισαγωγής(καινούργιο ήθελε 400+ οποτε έβαλα μεταχειρισμένο με 100)
-χρονισμός (γιατί είχε ξεφύγει 50)
-service λάδια,φίλτρο(προληπτικά είπα να τα αλλάξω 60)
-σωλήνας αναθυμιάσεων (νομίζω 10)
-τεντοτιρα (28 )
-trip computer(30+40=70 το πέρασμα)
-εργασία (80)
Τώρα που το βλέπω όλα μαζί κάνουν γύρο στα 663 αλλα πλήρωσα 615 μου έκανε και έκπτωση ;p
“έπλυνε” την μηχανή,έβαλε κάτι σταθεροποιτες τάσεις στην μπαταρία(αν δεν κάνω λάθος),Έκανε γενικό έλεγχο το έκανε και μια βόλτα για να δει ότι όλα καλά.Και άλλα πολλά δεν τα θυμάμαι όλα.Φοβερός ο κοροσίδης στην δουλειά του.Είναι 2 αδέρφια και κάνα 2 άτομα ακόμα(όλοι έχουν τεχνογνωσία πάνω στις bmw) .Τώρα πάει πολύ καλά ούτε να ακουστεί η καδένα ούτε τίποτα.Το μονο πρόβλημα που έχω τώρα και δεν είμαι και σίγουρος είναι η κατανάλωση (12-14lt/100) μέσα σε πόλη.Με 40 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη γραφει 13,6lt/100 με βαρύ πόδι.Μου φαίνονται αρκετά και κάτι μου λέει ότι θα πάω και για αλλαγή αισθητήρα l απλά έλεγα μήπως τον γλιτώσω γιατί μου πέσανε πολλά.Θα τον πάρω να τον ρωτήσω κιόλας.Τι πιστεύετε εσείς είναι καλά?Αν δεν το κάνω τώρα λέτε να έχω θέμα?

Λάμδα? Μήπως να κοίταγες κανα MAF πρώτα...

Dim_Bmw_Power
20-05-15, 20:54
Λάμδα? Μήπως να κοίταγες κανα MAF πρώτα...

Γίνετε έλεγχος σε αυτούς? Να μην τους αλλάζω τσάμπα

BILL007
20-05-15, 21:35
Ένας είναι o αισθητήρας και μπορεί να τεσταριστεί στο GT1 της ΒΜW.



BMW MAF MASS AIR FLOW SENSOR

Posted on 12 May 2012

If you are experiencing problems with your BMW, such as poor running, loss of power or intermittent issues such as Turbo Lag or poor mid range acceleration on BMW Diesel models, then the chances are, you have a failed or worn MAF (Mass Air Flow Sensor).
The BMW MAF, is a highly sensitive electronic device which is located in the Air Intake system, just upstream of the Air Filter Housing, the job of the Mass Air Flow Sensor, is to constantly monitor the flow rate of air into the engine, in order for the electronic engine management system to adjust parameters such as fuel, timing and stroke (and on Diesel models – Turbo VNT Adjustment) in order to maintain optimum combustion, exhaust emissions, power and acceleration.

On some BMWΆs the Mass Air Flow Meter serves a dual purpose as it also has a built in temperature monitor, which also feeds back information as to the temperature of the outside air, again this information can be used by the Engine Management system in order to adjust fuel levels whilst starting on cold mornings, and general winter running.
Of course, failure of the MAF temperature sensor, can lead to over fueling, (which caused symptoms similar to an older vehicle running with its choke fully out) if the sensor goes faulty and constantly feeds back an incorrect temperature reading, and the engine is fooled into thinking its 35f when the air temperature is actually 80f.

In short, the MAF sensor, forms an important part of your vehiclesΆ Electronic engine management system, and loss of calibration caused by age and dirt or a complete failure can cause a very noticeable loss of power, and the feeling that the vehicle simply isnΆt running properly or as good as it used to. These symptoms are even more noticeable in Diesel BMWΆs, as the Mass Air Flow sensor also forms part of the operation of the Turbo. A Failed MAF Sensor on a BMW 320D or BMW 330D can cause the Turbo to spool up at a lot later RPM than normal, coupled with general loss of power and Torque and this is generally more noticeable when setting off and moving through the lower gears, and during Mid Range acceleration.

As a general rule, a MAF sensor will generally begin to deteriorate after around 60,000 miles of service, although they have been reported to fail as early as around 40,000 miles. So if your BMW has traveled above these mileage milestones, and has never had its MAF sensor replaced, then it is likely to be the cause of running problems, poor idle or increased MPG.
Cleaning the MAF is rarely practical or effective and generally any improvements are only a short term solution, and often will not improve the situation at all, especially if the failure is electrical, and the problem is likely to return. Although considered relatively expensive, the Mass Air Flow sensor is often considered a consumable, especially on diesel variants, where failures are the more common. Generally when a MAF begins to fail, and a performance loss or general sluggishness is noted, then it is time to replace it.

The MAF sensor, is considered a critical component as it provides real time running parameters back to the engine management system, therefore buying cheap MAF sensors, (often imported from China) should be avoided, purely because you could end up with a “new” sensor which makes your car run far worse than the failed original!.
Fortunately, there are quality well made alternatives, which cost less than original MAF sensors from BMW. Manufactured in Germany by Pierburg, low cost but original quality replacement MAF sensors for Diesel BMWΆs can be purchased from HERE (https://go.redirectingat.com?id=37605X1384258&xs=1&url=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fitm%2FBMW-3-SERIES-318-D-330-D-320-D-316I-318I-316-TI-330-CD-MAF-Mass-Air-Flow-Sensor-%2F291102226965%3Fpt%3DUK_CarsParts_Vehicles_CarPa rts_SM%26hash%3Ditem43c70b7a15)
<A HREF=”https://ws.amazon.co.uk/widgets/q?rt=tf_mfw&ServiceVersion=20070822&MarketPlace=GB&ID=V20070822%2FGB%2Fmosttaunted-21%2F8001%2Fc0c7932c-1dbd-4038-8e19-603aa4a552fb&Operation=NoScript” mce_HREF=”https://ws.amazon.co.uk/widgets/q?rt=tf_mfw&amp;ServiceVersion=20070822&amp;MarketPlace=GB &amp;ID=V20070822%2FGB%2Fmosttaunted-21%2F8001%2Fc0c7932c-1dbd-4038-8e19-603aa4a552fb&amp;Operation=NoScript”>Amazon.co.uk Widgets</A>
Replacing the Mass Air Flow sensor on a BMW is relatively straight forward, as it is easy to get to, being mounted at the top or side of the engine, on the Air Intake System. All that is required is a TORX style screw driver or bit set, and around 30 t0 45 minutes of time. The exact location of the MAF sensor and also its correct replacement part number can be found in the BMW TIS parts manual which is for sale as part of our BMW DIS Diagnostic Package (https://www.obdsoftware.co.uk/obdstore/).

If you are replacing the Mass Air Flow Meter on a Diesel Variant, such as the 320D, or 330D, then you will also need to clear the adaption settings of the old MAF Sensor, from out of the Engine Management System. This is extremely important, as the deterioration of the old sensor, will have caused the engine management to make various adjustments in an attempt to correct the errors, and these will need clearing and resetting.

You can access and clear MAF Sensor adaption settings, by purchasing our BMW DIS Package (https://www.obdsoftware.co.uk/obdstore/)

Some screenshots of the MAF Adaption Clear Process from within the Servicing section of the BMW DIS diagnostic Program are shown below

https://bmwgt1.com/wp-content/uploads/2012/05/bmw-320d-maf-sensor-adaption-150x150.jpg (https://bmwgt1.com/wp-content/uploads/2012/05/bmw-320d-maf-sensor-adaption.jpg) https://bmwgt1.com/wp-content/uploads/2012/05/bmw-maf-sensor-adaption-process-150x150.jpg (https://bmwgt1.com/wp-content/uploads/2012/05/bmw-maf-sensor-adaption-process.jpg) https://bmwgt1.com/wp-content/uploads/2012/05/bmw-maf-sensor-adaption-150x150.jpg (https://bmwgt1.com/wp-content/uploads/2012/05/bmw-maf-sensor-adaption.jpg) https://bmwgt1.com/bmw-maf-mass-air-flow-sensor/

Dim_Bmw_Power
20-05-15, 22:25
Ένας είναι o αισθητήρας και μπορεί να τεσταριστεί στο GT1 της ΒΜW.

https://bmwgt1.com/bmw-maf-mass-air-flow-sensor/

Αυτό ισχύει και για τον λάμδα?Στον εγκέφαλο πάντως δεν βγάζει κάτι.

wheelman
20-05-15, 22:44
Αυτό ισχύει και για τον λάμδα?Στον εγκέφαλο πάντως δεν βγάζει κάτι.

Σφάλμα μπορεί να μήν βλέπεις,
θα πρέπει όμως μέσω του διαγνωστικού να τρέξετε τα αντίστοιχα test
και να δείτε ότι όντως τα δύο αυτά εξαρτήματα δουλεύουν μέσα στο
προκαθορισμένο εύρος τιμών.

Στο Dis έχει τιμές αναφοράς...

Τι εννοώ,
Έστω ότι maf πχ στο δικό μου μοτέρ στο ρελαντί
πρέπει να δείχνει παροχή αέρα 8 kgr και πάρουμε τιμή 11 kgr,
Τότε προφανώς έχουμε θέμα, λαμπάκι μπορεί να μην ανάψει αλλά
σίγουρα θα έχεις προβλήματα όπως αυξημένη κατανάλωση.

Αντίστοιχα κ στον "λ".

Ο Βασίλης
σου είπε να κοιτάξεις κ το maf, γιατί συνήθως αυτός "γερνάει"
με αποτέλεσμα να αποκλίνουν οι τιμές κ να συμπαρασύρουν κ τον
"λ" σε διορθώσεις, μην ξεχνάμε αλώστε πώς πρόκειται για αναλώσιμο...

Μετρήστε καυσαέρια, τρέξτε κ τα διαγνωστικά σε maf κ ¨λ"
κ θα την βρείτε την άκρη...

Dim_Bmw_Power
20-05-15, 23:02
Σφάλμα μπορεί να μήν βλέπεις,
θα πρέπει όμως μέσω του διαγνωστικού να τρέξετε τα αντίστοιχα test
και να δείτε ότι όντως τα δύο αυτά εξαρτήματα δουλεύουν μέσα στο
προκαθορισμένο εύρος τιμών.

Στο Dis έχει τιμές αναφοράς...

Τι εννοώ,
Έστω ότι maf πχ στο δικό μου μοτέρ στο ρελαντί
πρέπει να δείχνει παροχή αέρα 8 kgr και πάρουμε τιμή 11 kgr,
Τότε προφανώς έχουμε θέμα, λαμπάκι μπορεί να μην ανάψει αλλά
σίγουρα θα έχεις προβλήματα όπως αυξημένη κατανάλωση.

Αντίστοιχα κ στον "λ".

Ο Βασίλης
σου είπε να κοιτάξεις κ το maf, γιατί συνήθως αυτός "γερνάει"
με αποτέλεσμα να αποκλίνουν οι τιμές κ να συμπαρασύρουν κ τον
"λ" σε διορθώσεις, μην ξεχνάμε αλώστε πώς πρόκειται για αναλώσιμο...

Μετρήστε καυσαέρια, τρέξτε κ τα διαγνωστικά σε maf κ ¨λ"
κ θα την βρείτε την άκρη...

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ :) Απ΄ότι κατάλαβα δεν είναι κάτι σοβαρό :) .Για τι κόστος μιλάμε για τον κάθε αισθητήρα?
Υπάρχει πιθανότητα να είναι σφάλμα του bc?

katsaraios
20-05-15, 23:16
H αυξημενη καταναλωση που μετρας μεσα στην πολη εαν δεν οφειλεται σε παρα πολυ κινηση αρα και πολλα σταματα-ξεκινα κατα πασα πιθανοτητα οφειλεται σε λαθος μειγμα καυσιμου-αερα ..
Για να ξεκινησεις απο καπου θα πρεπει να εξεταστουν ολα τα κολαρα για τυχον μικρα σκισιματα ,και κατοπιν το ΜΑΦ για τις τιμες του και ο Λαμδα...
Το ΜΑΦ καινουριο και γνησιο ξεκιναει απο 150 ευρω περιπου ....

Dim_Bmw_Power
20-05-15, 23:39
H αυξημενη καταναλωση που μετρας μεσα στην πολη εαν δεν οφειλεται σε παρα πολυ κινηση αρα και πολλα σταματα-ξεκινα κατα πασα πιθανοτητα οφειλεται σε λαθος μειγμα καυσιμου-αερα ..
Για να ξεκινησεις απο καπου θα πρεπει να εξεταστουν ολα τα κολαρα για τυχον μικρα σκισιματα ,και κατοπιν το ΜΑΦ για τις τιμες του και ο Λαμδα...
Το ΜΑΦ καινουριο και γνησιο ξεκιναει απο 150 ευρω περιπου ....

Πήγα και κέντρο που έχει πολλά σταμάτα ξεκίνα...Αν έχω λάθος μείγμα καυσίμου-αέρα θα φανεί σε μέτρημα καυσαερίων?Ο έλεγχος των κολάρων είναι εύκολος?Και ποιο είναι το κόστος?Είναι φυσιολογικό σε στάση να ανεβαίνει κάπως πολύ το trip computer?

katsaraios
21-05-15, 00:04
Πήγα και κέντρο που έχει πολλά σταμάτα ξεκίνα...Αν έχω λάθος μείγμα καυσίμου-αέρα θα φανεί σε μέτρημα καυσαερίων?Ο έλεγχος των κολάρων είναι εύκολος?Και ποιο είναι το κόστος?Είναι φυσιολογικό σε στάση να ανεβαίνει κάπως πολύ το trip computer?
Ελεγχο μπορεις να κανεις και μονος προσεκτικα στην φυσουνα του ΜΑΦ δεν ειναι δυσκολο να το αποσυνδεσεις και να δεις αν εχει εστω ενα μικρο σκισιμο..
Σε σταση και επειδη αν καταλαβα καλα το εβαλες τωρα το trip ναι θα ανεβαινει πολυ μεχρι να γραψει αρκετα χλμ το αυτοκινητο και να εχεις ενα μεσο ορο πιο αντικειμενικο...
Αν βγεις μια βολτα κοντινη σε ανοιχτο δρομο και παλι βλεπεις νουμερα πανω απο 8-9 λιτρα/100 με ταχυτητες 100-120 χλμ/ωρα τοτε θα χρειαστεις σιγουρα διαγνωση στο ΜΑΦ και πιο ειδικο ελεγχο...

Dim_Bmw_Power
30-05-15, 15:35
Έκανα τελικά μέτρημα καυσαερίων και έχει τέλεια καύση και στο διαγνωστικό δεν είχα κάποιο θέμα.Σήμερα μηδένισα το trip computer και με αλλαγές στις 2.5 χιλιάδες για περίπου 3 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη έγραψε 11+.Πως σας φαίνεται?

tasos.kamv
30-05-15, 22:54
Είναι πολύ μικρό το δείγμα των 3km για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα..
Άστο μια 100άρα τουλάχιστον για να δεις τελικά που θα "ισορροπήσει".

DIMITr|S
31-05-15, 21:49
καλη ειναι η καταναλωση για μεσα πολη σταματα ξεκινα...συν οτι μπορει να φταιει ο τροπος που οδγεις συν οτι δν το εχεις μαθει ακομα το αμαξι

fanis pap
01-06-15, 09:11
Καλημέρα,έχω το ε46 2001 μοντέλο και το τελευταιο διαστημα οι στροφες του κινητηρα οταν δουλευει στο ρελαντι κανουν ενα βουλιαγμα,ωρες ωρες παιζει το στροφομετρο αναμεσα στις 600 με 900 στροφες.επισης καποιες φορες κατα την πορεια του αυτοκινητου με 30-40 χιλιομετρα στον δρομο αρχιζει και κλοτσαει ξαφνικα σαν να μην εχει δυναμη ο κινητηρας αλλα αμεσως επανερχεται.το πηγα στο συνεργειο,το βαλανε στον εγκεφαλο αλλα δεν διαπιστωθηκε καποια βλαβη.αναρωτιεμαι μηπως ειναι απο κακης ποιοτητας η αμολυβδη και χρειαζεται καθαρισμος των μπεκ ψεκασμου του κινητηρα.αν καποιοσ καταλαβε το προβλημα απο την περιγραφη μου ας με βοηθησει.ευχαριστω πολυ.

Panos 316T
01-06-15, 20:33
Μαφ , βαλβιδα ρελαντι , τρυπιο κολλαρο

Ας συμπληρωσουν οι υπολοιποι .. :)

diosak
01-06-15, 21:48
Αντλια βενζινης, φιλτρο βενζίνης, μπουζι, βαλβιδα εξαερισμου στροφαλοθαλαμου (aka CCV) μπορει για το ρελαντι, μπουζι, πεταλουδα, αισθητηρας θεσης εκκεντροφορων...

Το τελευταιο ειναι πολυ πιθανο. Το βασικο, ομως, ειναι να μην ξεκινησεις και αλλαζεις πραγματα ευελπιστωντας να διορθωθει το προβλημα. Σε περιπτωση που εχεις καιρο να αλλαξεις φιλτρο βενζινης, αλλαξε το. Μονο καλο θα κανεις!



Sent from my OnePlus One using Tapatalk

oiknikos
03-08-20, 17:38
η αντλια κενου ρουφα τον αερα του σεβρο...δεν πρεσαρει..
με ποιον τροπο θα παει εκει λαδι?
α ρε τσακαλια μαστορια τι κανετε για να τα αρπαξετε..
εννοειται πρεπει να αλλαχθουν τα ο ριγκς γιατι σταζει λαδι επανω στην εξατμιση