PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε46] Αφαίρεση δίσκων



diosak
15-04-15, 19:51
Λοιπόν, σήμερα έμπαξα πίσω δίσκους στο 46άρι.
Είχα επιχειρήσει να τους αφαιρέσω πριν κανα 10μηνο, αλλά ήταν τόσο σκουριασμένοι που είχαν κολλήσει στο μουαγιέ. Να φανταστείτε βάραγα κανα δύωρο κάθε δίσκο μαζί με wd-40...αλλά τίποτα.
Τώρα δοκίμασα το εξής:

1. Αφαιρούμε τη δαγκάνα μαζί με το bracket (2x 16mm βίδες - M10X26,5 - 34203414763) και τη δένουμε από το ελατήριο για να μην φορτίζεται το μαρκούτσι. Αφαιρούμε και τη βιδούλα που κρατάει το δίσκο στο hub (6mm allen - M8X14 - 34211161806). WD-40 και προσοχή μην την γ@μήσουμε...

2. Έχουμε αγοράσει 2 βίδες λίγο μικρότερες από αυτές που ξεβιδώσαμε πριν, 4 ροδέλες και 4 παξιμάδια.

3. Τα βάζουμε έτσι: https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/04/XVM3r8n-1.jpg
(Η φώτο είναι από το νετ...δεν την έβγαλα εγώ, αλλά είναι ακριβώς όπως το θέλουμε.)
Σκοπός είναι να σπρώξουμε το δίσκο, ώστε να ξεκολλήσει από το hub.

4. Ξεκινάμε να βιδώνουμε τη βίδα κρατώντας με ένα κλειδάκι το μέσα παξιμάδι σταθερό. Εναλλάσουμε το σφύξιμο μεταξύ των δύο βιδών...

5. Ακούμε το πολυπόθητο ΚΛΑΝΚ και ο δίσκος μας έχει βγει!

6. Τρίβουμε με λίγο συρματάκι το κολλάρο, ώστε να φύγει η σκουριά και βάζουμε μια πανέμορφη στρώση anti-seize! Έτσι, την επόμενη φορά (...) θα βγει πιο εύκολα.

Αυτά από εμένα!
Πάμε για ανάρτηση και διόρθωση διαρροής στο θερμοστάτη!:warriorsmiley:

BILL007
17-04-15, 19:01
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup:

:thnx::thnx::thnx::thnx:

diosak
17-04-15, 19:54
Μπράβο Bill! Ελπίζω να βοηθήσει αρκετό κόσμο που έχει το αντίστοιχο θέμα...

Επίσης, όσοι είναι να ασχοληθείτε αγοράστε δυνατές βίδες, γιατί οι δικές μου γίνανε λίγο τόξο :shok:
Θα βάλω φωτογραφία αύριο...

aristent
17-04-15, 23:07
Μπράβο Bill! Ελπίζω να βοηθήσει αρκετό κόσμο που έχει το αντίστοιχο θέμα...

Επίσης, όσοι είναι να ασχοληθείτε αγοράστε δυνατές βίδες, γιατί οι δικές μου γίνανε λίγο τόξο :shok:
Θα βάλω φωτογραφία αύριο...

Γι αυτο καλο θα ειναι η σκληροτητα της βιδας να ειναι πανω απο 8.8.....το αναγραφει στην κεφαλη.thumb

https://www.stereotiki.gr/store4/images/category/0/category_image_276.png

diosak
17-04-15, 23:10
Γι αυτο καλο θα ειναι η σκληροτητα της βιδας να ειναι πανω απο 8.8.....το αναγραφει στην κεφαλη.thumb

https://www.stereotiki.gr/store4/images/category/0/category_image_276.png
Ναι ναι το ξερω...εγω ξεχαστηκα οταν τις πηρα...βεβαια στο στραβωμα φταιει οτι σε καποια φαση το σφιξιμο εγινε υπο γωνια. Απο το σπρωξιμο δεν στραβωνουν.

Οπως και να'χει ναι...οσο πιο δυνατες βρειτε!

Sent from my OnePlus One using Tapatalk

paganis
19-04-15, 10:44
επισης οταν ειναι να κανεις τετοιες δουλειες(με σκουριες , κολλημενες βιδες κτλ), καλο ειναι το wd ή οποιοδηποτε αλλο αντισκουριακο, ακομα και λαδι να το εχεις ριξει απο το βραδυ..ωστε το πρωι να ειναι ετοιμο.

mark e92
19-04-15, 16:07
Ή ένας εξωλκέας...

paganis
19-04-15, 18:55
Ή ένας εξωλκέας...

ενας εξωλκεας , δεν κανει για καθε περιπτωση! δυσκολο για εναν ερασιτεχνη να εχει καθε εργαλειο, οποτε ο αυτοσχεδιασμος ειναι μονοδρομος.