PDA

Επιστροφή στο Forum : κομπιασματα 116



mosby
08-04-15, 12:14
χρονια πολλα σε ολους,
Το τελευταιο 20μερο το αμαξι (Ε81 116) κανει καποια εντονα κομπιασματα / σκορτσαρισματα κυριως με 2α , 3η σε χαμηλες στροφες οταν δινω γκαζι.
Φανταστηκα αισθητηρες , πολλαπλασιαστες κλπ κλπ
Το εβαλα ομως σε διαγνωστικο αλλά δεν βγαζει καμια βλαβη.
Λετε να φταιει η βενζινη. Αν εκανε ατελη καυση δεν θα το εδειχνε η διαγνωση? Μηπως να του κανω κανα γεμισμα με 100αρα?

nikos bob
14-04-15, 10:45
Mpouzi ?

andreas_R
14-04-15, 11:07
Μπουζί και φίλτρο βενζίνης.

mosby
14-04-15, 12:08
thanks!
εκτος απο μπουζί (τα οποια θα τα αλλαξω) paizei na einai k πολλαπλασιαστες?

andreas_R
14-04-15, 12:27
θα πρέπει να είναι προχωρημένη η ζημιά για να δείξει τον πολλαπλασιαστη.

mosby
14-04-15, 13:26
ρωταω γιατι το πηγα στο συνεργειο (επισημο) και μου ειπε πως μαλλον ετοιμαζεται να βγαλει προβλημα ο πολλαπλασιαστης και δεν μπορει να κανει κατι γτ δεν το βγαζει ακομα στο διαγνωστικο. Μπουζι δεν ανεφερε. δηλαδη μου ειπαν πως πρωτα πρεπει να ρεταρει το αμαξι και να δειξει check engine gia να το φτιάξουν.
θΑ αλλαξω αλλου τα μπουζι κ βλεπουμε

mosby
16-04-15, 00:46
Μαγκες ευχαριστω!
αλλαξαν τα μπουζι μαζι με τους πολλαπλασιαστες (οι δευτεροι ) δωρεαν λογω ανακλησης και εγινε αναβαθμιση στο firmware. Ειχαν και τα δυο θεμα.
Το αμαξι οκ παει μια χαρα.

Το θεμα μου ειναι οτι μου ειπαν πως εδειξε ενα σφαλμα στις περσιδες ψυγειου που ανοιγοκλεινουν αυτοματα . Δεν ηξερα καν οτι ανοιγοκλεινουν. Λενε πως μενουν κλειστες και ετσι δεν αεριζεται καλα το αμαξι. 200 ευρω για αλλαγη και πρεπει θα το κανω πριν το καλοκαιρι που θα πιασουν οι ζεστες/
Ο χριστος και η παναγια .....Τι κερατιατικα ειναι αυτα? σε λιγο θα χαλασει το τασακι.
Δηλαδη αλλα bmw που δεν εχουν καν μια χαρα δεν ειναι? ετσι μου ερχεται να τις ξηλώσω.Σιγα τη διαφορα που θα εχω στην καταναλωση και την αεροδυναμικη.
Ξερει κανεις να μου πει πως λειτουργουν ακριβως? Γιατι κοιταζα αλλες 116 και τις εβλεπα κλειστες.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως Δεν μου εχει αναψει καποια ενδειξη μεσα στο αμαξι , μονο το διαγνωστικο το βρηκε. Αν δεν μου το ελεγαν χαμπαρι δεν θα επαιρνα.
Μαλιστα οταν σταματησα και κατεβηκα να δω μετα απο πολυωρη χρηση ανοιξαν μονες τους για λιγο και αρχισε να δουλευει φουλ το ψυγειο . Μολισ εσβησα τη μηχανη τις ειδα κλειστες.

mosby
16-04-15, 01:31
μηπως θα μπορουσε καποιος που εχει το αντιστοιχο συστημα στο αμαξι του να δει αν οι περσιδες ειναι κλειστες οταν το αμαξι ειναι σβηστο και οταν ειναι στο ρελαντι μετα απο χρηση?