PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή στα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά(η αναζήτηση μοτέρ .. S85)



deepBLUE
06-04-15, 22:56
Μετά την περιπέτεια με το μοτέρ απο το Μ5 Ε60 που είχα,[θα αναφερθώ αναλυτικότερα επ αυτού σε άλλο thread (μέταλλα μπιελών)]και λίγο πολύ σε αρκετούς είναι γνωστή ,μπήκα στη διαδικασία εύρεσης μεταχειρισμένου μοτέρ (S85 απο Μ5 Ε60 η απο Ε63 Μ6).

Αφού λοιπόν ψάχνω απο τα Χριστούγεννα βρήκα δυό τρία μοτέρ με 75000 χλμ ως 100.000.

Οι τιμές απο 5500-7000 ευρώ.

Είχα ακούσει και για κάποιο μοτέρ που υπήρχε στην αγορά μεταχειρισμένων κάπου στο Αιγάλεω(σε κατάστημα που λίγο πολύ αρκέτοι γνωρίζουν αλλά και κατα καιρούς έχουν ψωνίσει) με πολύ λίγα χιλιόμετρα.
Πράγματι λοιπόν ένα απόγευμα πέρασα απο εκεί και το μοτέρ ήταν στη βιτρίνα και μάλιστα έγραφε 18.000 χλμ !!!
Λέω εδώ είμαστε μένει να περάσω η να βάλω τον μηχανικό μου να μάθει αναλυτικότερα περί τίνος πρόκειται.
Τελικά οι συστάσεις απο τον καταστηματάρχη ήταν οι καλύτερες για το μοτέρ(διαμάντι,λίγα χιλιόμετρα κλπ κλπ).
Υπάρχουν και χαρτιά με το πλαίσιο για διπιστωθούν τα χιλιόμετρα.
Τις ίδιες πληροφορίες πήρα και γω για τον κινητήρα.

Τιμή 8000 ευρώ !!!

Η τιμή αυτή βέβαια αφορούσε το μοτέρ γυμνό δλδ τον κορμό με τις βαλβίδες του βάνος επάνω και την τρόμπα που έιχε εξωτερικά στο πλάι !!!

Ούτε καπάκια ούτε μίζες ούτε καλώδια ,ψυγεία μπουζιά κλπ κλπ

Τιμή ακατέβατη ούτε ευρώ κάτω γι αυτό το μοτέρ διαμάντι με τις 18000 χλμ η μίλια αφού ήταν απο την Αγγλία .
Αδιαπραγμάτευτη,αν θες αν δε θες να πάς αλλού !!!

Οκ λοιπόν σκέφτομαι και γω,πάμε παρακάτω στις λεπτομέρειες,εγγύηση κλπ.

Ρωτάω το μηχανικό και μου απαντά πως οι όροι για την αγορά είναι οι εξής: θα πάρουμε το μοτέρ το βάζουμε μπροστά,αν δουλέψει και δε χτυπάει οκ, αν οχι, το δίνουμε πίσω και παίρνουμε και τα χρηματά μας .
Αλλη εγγύηση δεν υπάρχει !!!

Με μεγάλη απορία και δεδομένου πως τα μοτέρ αυτά πάσχουν στα μέταλλα μπιελών (ο κόσμος τό χει τούμπανο και η BMW κρυφό καμάρι)και είμαι και παθών,ρωτάω.....

Αφού έτσι και αλλιώς έχουμε αγοράσει μέταλλα για να αλλάξουμε στο μοτέρ που θα αγοράσουμε(δε την ξαναπατάω).

Δε θα τσεκάρουμε τα μέταλλα ?
Δε θα μετρήσουμε τα κόμβια του στροφάλου ?
Ποιός μας λέει πως το μοτέρ μέσα είναι οκ ?
Πώς μπορούμε να ξέρουμε την καταστασή του ?
Θα έχει κάποια εγγύηση ?
Έτσι θα δώσουμε 8000 ευρώ ?
Και μετά τι ?

Η απάντηση λοιπόν ήταν πως δε φέρνουμε καμμιά ευθύνη και ούτε σας επιτρέπουμε να ανοίξετε καινούργιο μοτέρ να αλλάξετε μέταλλα.
Το πληρώνετε και η ευθύνη απο εκεί και μετά δική σας :shok:

Λεω στον μηχανικό κάτσε να πάω εγώ απο εκεί γιατί σίγουρα έχει γίνει κάποια παρανόηση...

Πράγματι λοιπόν πάω...
Και κάνω ξεκινάω τη κουβέντα:

Δεδομένου του προβλήματος αυτών των μοτέρ εγώ έχω αγοράσει μέταλλα για να αλλάξω στο μοτέρ ανεξαρτήτου χιλιομέτρων για να προστατευθώ απο τυχών προβλήματα.

Η απάντηση ήταν πως :

Δε ξέρω τι λές εσύ τα μοτέρ αυτά είναι οκ και δεν έχουν προβλήματα αυτά τα ακούω βερεσέ !!!
Δεν εχω ακούσει εγω για προβλήματα !!!

Λεω, κάτσε άνθρωπέ μου το μοτέρ αυτό το πουλάς 8000 και τη σήμερον εποχή το ποσό είναι πραγματικά μεγάλο !!!
Πώς είναι δυνατόν να μη τσεκάρω το μοτέρ και να πετάξω έτσι τα χρηματά μου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?
Μπορείς να είσαι μπροστά την ώρα που θα ανοίξει το μοτέρ για να δούμε μαζί τη καταστασή του .
Αν δεν έχει πρόβλημα ο στρόφαλος και τα μέταλλα δεν έχουν φτάσει χαλκό τότε μια χαρά .

Σίγα μου απαντά μη κάτσω να ανοίξεις το μοτέρ.
Αν το θες έτσι πάρτο αν όχι δε με νοιάζει.

Λεω λοιπόν ευχαριστώ και φεύγω.

Σκεφτόμουν να κάνω μια έρευνα αγοράς μπάς βρω και κάτι άλλο,έτσι και αλλιώς δε πρόκειται να το πουλήσει με τον παραλογισμό και την έπαρση που έχει.


Τελικά μετά απο περιπλανήσεις και αφού για δύο μοτέρ που βρήκα τα οποία όμως θα καθυστερούσαν είπαμε με τον μηχανικό να πάρουμε αυτό να τελειώνουμε μια και είναι στην Αθήνα και χρονικά μας βολεύει.
Ασε που είναι και καλό και με λίγα χλμ.

Πράγματι την Πέμπτη που μας πέρασε πήγε ο μηχανικός απο εκεί και έκλεισε η συμφωνία,το μοτέρ πληρώθηκε και την Παρασκευή παραλάβαμε.

Γυμνό το μοτέρ όπως είπαμε με αρκετή ψώρα(στίγματα) επάνω αλλά γενικά εξωτερικά σε καλή κατάσταση .
Ρωτάω το μηχανικό που είναι το πλαίσιο του κινητήρα για να τσεκάρουμε τα χιλιόμετρα.
Μου απαντά πως θα μας το δώσει αργότερα γιατί δε θυμάται που είναι .

Οκ λεω λοιπόν ας περιμένουμε.

Αφού πέρασε η ώρα και κάποιο νέο δεν είχαμε λεώ ας πάρω εγώ ένα τηλέφωνο στη μάντρα.
Αφού ευχαρίστησα τον άνθρωπο που έφερε το μοτέρ του ζήτησα το πλαίσιο.
Μου απάντησε λοιπόν πως ,τη Δευτέρα που θα έρθω να πάρω το βολάν(το είχε αφήσει επάνω γιατί δε μπορούσε να το βγάλει)θα το έχω.
Οκ λέω,ευχαριστώ,καλό Σαββατοκύριακο.

Σήμερα το πρωί στις 11:00 πάω απο το συνεργείο και ρωτάω το μηχανικό πότε θα προχωρήσουμε και με το μοτέρ και αν πήραμε το πλαίσιο.
Μου απαντάει,εχω σκοπό αργότερα να το ανοίξω σήμερα να μετρήσω και να αλλάξω μέταλλα.
Του λέω ,πήρες το πλαίσιο ?
Μου απαντά οχι ακόμα κάτσε να πάρω τηλέφωνο.
Του λέω αν δε πάρεις πλαίσιο να τσεκάρεις χιλιόμετρα το μοτέρ δε θα το ανοίξουμε.
Τελικά μετά απο τρείς ώρες μας έδωσε το πλαίσιο.

Αμέσως τσεκάρουμε και πρός εκπληξή μας τα 18000 χλμ η μίλια ήταν 59000 χλμ με τελευταία ενημέρωση-καταγραφή στην BMW τον Νοέμβριο του 2010 !!!

Ετος κατασκευής το αμάξι 6/10/06 και αγορά του 3/07.

Και ερωτώ,απο το 2010 που μπήκε το αμάξι στην BMW μέχρι την μέρα κοπής του ώς τρακαρισμένου,πόσα χιλιόμετρα μπορεί να έχει κάνει ακόμη ?:whistle:

Αν γνωρίζω καλά το μοτέρ αυτό είναι στην μάντρα το πολύ δύο χρόνια,βάλε τρία ,τα υπόλοιπα το αμάξι δεν έκανε άλλα χιλιόμετρα ?

Ενα άλλο που παρατηρήσαμε ήταν πως το αυτοκίνητο τον πρώτο χρόνο απο την αγορά του είχε κάνει ηδη 25000 χλμ !!!!

Μετά απο τις πληροφορίες αυτές παίρνω τηλέφωνο στη μάντρα και ζητάω τον άνθρωπο που μας το πούλησε.
Του λεω λοιπόν πως, μας πούλησες ενα μοτέρ για καινούργιο και για 18000 χλμ η μίλια και αυτό έχει το λιγότερο 59000χλμ και κάτι χιλιόμετρα, μέχρι τη μέρα τελευταίας καταγραφής σε BMW, που αυτό σημαίνει πως μπορέι να έχει και 70-80-100 !!!
Και δε φτάνει μόνο αυτό ζητάς 8000 ακατέβατα και μας απαγορεύεις να ανοίξουμε και το μοτέρ να το τσεκάρουμε και να αλλάξουμε μέταλλα,πλάκα μας κάνεις ?
Αν το μοτέρ έχει θέμα την επόμενη ζημιά θα την πληρώσεις εσύ ?

Η απάντηση ήταν,έλα να δείς το κοντέρ του αμαξιού να δείς που έχει 18000 έχω φωτογραφίες του αυτοκινήτου κλπ
Του απαντώ λοιπόν πως είναι προφανές πως αυτός ο οποίος αγοράζεις είχε γυρίσει τα χλμ και πιθανότατα κοροιδεύει και σένα !!
Και καλά οκ ,εσύ έναν γνωστό μέσα σε BMW δεν έχεις να τσεκάρεις τι πουλάς ?
Βάζεις ένα 18000 και ότι γίνει ?

Εγώ όταν αγοράζω μου λέει δε κοιτάω τα χιλιόμετρα και δε με νοιάζει κοιτάω το αμάξι και το μοτέρ να είναι οκ !!!:shok:

Ναι του απαντάω,αλλά την ώρα που το πούλαγες και δε διαπραγματευόσουν την τιμή, ως πρόσχημα είχες τα χιλιόμετρα του κινητήρα :whistle:

Ελα του λέω να ανοίξουμε το μοτέρ μαζί, να το δούμε, για να δείς και σε τι κατάσταση θα είναι τα μέταλλα...
Και μου λέει, αυτό είναι το μοτέρ ,άμα σου αρέσει, δε θα μου πείς εσύ τι θα πουλάω και μας κούρασες πια με τα μέταλλα και τις μπίελες το μάθαμε το ποιήμα ....:shok:

Του απαντώ λοιπόν ,το μοτέρ πληρώθηκε και θα το κρατήσω και θα το ανοίξω και παρακάλα να είναι οκ γιατί αν δεν είναι θα έχεις πρόβλημα και θα σου κάνω καταγγελία..

Τελικά μετά απο παρότρυνση του μηχανικού να δώσουμε το μοτέρ και να τελειώνουμε και για χάρη του να μην το τραβήξω ,ήρθε ο εν λόγω κύριος και πήρε το μοτέρ επιστρέφοντας τα χρήματα.

Θα ήθελα να τονίσω πως το πλαίσιο με τον αριθμό του μοτέρ επιβεβαιώνονται,αντιστοιχ ύσε δλδ .

Κάνω όλη αυτή την αναφορά γιατί ως διαχειριστής του BMWfans οφείλω να ενημερώσω και να προστατεύσω τα μέλη μας και οχι μόνο !!!
Υπάρχουν πολλές κακοτοπιές και όταν πρόκειται για κινητήρα για να μη σας πουλάνε παραμύθια θα πρέπει πάντα να ζητάτε πλαίσο για να μπορείτε να επαληθεύετε τα χιλιόμετρα και τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες που πουλάνε !!!

Για όποιον θέλει να μάθει το κατάστημα και πληροφορείες για το μοτέρ πλαίσιο και αριθμό κινητήρα με πμ.

BILLYS
06-04-15, 23:45
Χαράς το κουράγιο σου τίποτε άλλο:ranting2:

Αν στο άφηνε π.χ 5.000 θα το έπαιρνες??

deepBLUE
06-04-15, 23:48
Χαράς το κουράγιο σου τίποτε άλλο:ranting2:

Αν στο άφηνε π.χ 5.000 θα το έπαιρνες??

Θα το έπαιρνα και 8000 απο την στιγμή που θα το άνοιγα και θα πιστοποιούσα πως δεν είχε πρόβλημα ο στρόφαλος και δεν είχε γεμίσει ρινίσματα ο κινητήρας απο τη φθορά των μετάλλων.
Δε μπορεί όμως να ζητά 8000 ευρώ χωρίς καμμιά πιστοποίηση προς τον πελάτη.

Χρίστος
06-04-15, 23:54
1000 δικια ο Βαγγελης.
Αν καεις, φυσας και το γιαουρτι...
Σκεφτειτε ποσα τετοια "Μ" και φυσικα μη "Μ" εχουν πουληθει για διαμαντια και ποσοι μετα τραβανε τα μαλλια τους...

Οποτε η αναζητηση Βαγγελη συνεχιζεται?

BILLYS
06-04-15, 23:54
Κλασικός Έλληνας.

Σου λέει αφού έχει Μ5 κάτσε μήπως βγάλω μεροκάματο.....

Τι να πω...εύχομαι σύντομα να βρεις αυτό που ψάχνεις και να χαρείς το αμάξι σου όπως το θες thumb

Harisp
07-04-15, 00:10
Κατάλαβα ποιο μαγαζί είναι.
Οι Υιοί είναι;

nikos valvetronic
07-04-15, 00:20
Πολύ περιπέτεια ρε Βαγγέλη.Τουλάχιστον εσύ πήγες διαβασμένος...τώρα το πιο
πιθανό να το πάρει κάποιος άσχετος και να το χρυσοπληρώσει.Καλά ξεμπερδέματα
πάντως και σύντομα στο δρόμο thumb

turbodog
07-04-15, 00:43
Αυτα με τους μαντραδες και ακομα περισσοτερο με τους ανταλλακτικατζηδες ειναι γνωστα εδω και χρονια αφου δεν υπαρχει νομικο πλαισιο που να προστατευει τον καταναλωτη απο τετοιου ειδους φαινομενα.
Σε αλλες χωρες θα του ειχαν παρει και τα σωβρακα για απατη.

Ψαξου ρε Βαγγελη μηπως βρεις απο μονος σου κανα μοτερ απο Γερμανια και φερτο με μια μεταφορικη. Καταλαβαινω οτι αυτο μπορει να καθυστερησει το αυτοκινητο σου, αλλα στην Ελλαδα οι περισσοτεροι στον κλαδο ειναι λαμογια με την κανονικη σημασια της λεξης. Εδω οτι πουλιεται ειναι ατρακαριστο (και αν ισχυε αυτο θα επρεπε να ειχαν κλεισει ολα τα φαναρτζιδικα με τοση αναδουλεια αλλα απο οτι παρατηρω μια χαρα δουλευουν) και με λιγα χιλιομετρα.

Τι να πω. Καλη τυχη και ελπιζω να βρεις ακρη συντομα.

katsaraios
07-04-15, 00:59
Ψαξου ρε Βαγγελη μηπως βρεις απο μονος σου κανα μοτερ απο Γερμανια και φερτο με μια μεταφορικη. Καταλαβαινω οτι αυτο μπορει να καθυστερησει το αυτοκινητο σου, αλλα στην Ελλαδα οι περισσοτεροι στον κλαδο ειναι λαμογια με την κανονικη σημασια της λεξης. .

Και πως θα εχει την ευχερεια να δει να το μοτερ μεσα να του δωσουν εγγυηση οτι εχει σωστα μεταλλα?
Δυσκολο....

turbodog
07-04-15, 01:08
Δεν μπορει. Αλλα οταν ο Γερμανος λεει οτι εχει πχ 40000 χλμ. τοσα εχει. Οπως και δεν ειναι τυχαιο οτι στο Ebay de εχει μοτερ που πουλιωνται και με 120.000 χλμ και 150.000χλμ γιατι....τοσα εχουν! Εχεις δει εσυ στην Ελλαδα να πουλιεται κανα μοτερ με τοσα χιλιομετρα?
Αλλωστε απο οτι εχω καταλαβει ο Βαγγελης θα αλλαξει τα μεταλλα ουτως η αλλως. Οποτε ψαχνει να βρει και ενα μοτερ που να εχει σχετικα λιγα πραγματικα χιλιομετρα και οχι βαφτισμενα.

turbodog
07-04-15, 01:12
Βαγγελη για δες και εδω. Fully refurbished με ενα χρονο εγγυηση. Υποθετω οτι θα εχει ηδη αλλαγμενα μεταλλα (οπως και πολλα αλλα πραγματα) καθως το δινει με 0 χιλιομετρα

https://www.ebay.de/itm/BMW-M5-M6-Motor-generaluberholt-0km-E60-E63-E64-S85B50-5-0L-507PS-/321699131572?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4ae6c330b4

tokiko
07-04-15, 01:23
Βαγγελη για δες και εδω. Fully refurbished με ενα χρονο εγγυηση. Υποθετω οτι θα εχει ηδη αλλαγμενα μεταλλα (οπως και πολλα αλλα πραγματα) καθως το δινει με 0 χιλιομετρα

https://www.ebay.de/itm/BMW-M5-M6-Motor-generaluberholt-0km-E60-E63-E64-S85B50-5-0L-507PS-/321699131572?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4ae6c330b4

Στέλνεις το παλιό και παίρνεις καινούργιο, αυτό ισχύει στην αγγελία.
Αυτό που ανέφερες πριν είναι καλύτερο και ισχύει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν απατεώνες και στη Γερμανία θέλει καλό ψάξιμο και κυρίως αν πας να πάρεις ανακατασκευασμένο μοτέρ να προτιμήσεις κάποιον με μεγάλη εταιρία όπως είναι ο BASTUCK για παράδειγμα.

katsaraios
07-04-15, 01:43
μοτερ που πουλιωνται και με 120.000 χλμ και 150.000χλμ γιατι....τοσα εχουν! Εχεις δει εσυ στην Ελλαδα να πουλιεται κανα μοτερ με τοσα χιλιομετρα?
.

Εχουν πουληθει και με λιγοτερα και μεσα στο φορουμ με χαρτια ,απο σοβαρα μαγαζια.
Πολυ πιο ακριβα απο αλλα βαφτισμενα διαμαντια αλλα με πραγματικα χλμ..
Η γνωση και η επιμονη οπως εδω του Βαγγελη μας βοηθανε ολους

mark e92
07-04-15, 06:21
Καλημέρα
Δύσκολα θα βρεθεί κάποιο καλό αν είχαν τέτοια προβλήματα.
Σαν ανταλλακτικά χρειάζεται πολλά για να φτιαχτεί;
Ειναι όλο άχρηστο;
Καλή υπομονή.
Αφού δεν του έσπασες το κεφάλι πάλι καλά.

Panos 316T
07-04-15, 06:43
Από την αρχή της περιγραφής σου κατάλαβα ότι πρόκειται για λακαμά Βαγγέλη (φαντάζομαι και συ από πρώτο χέρι ) αλλά είναι αυτή η ανυπομονησία που πολλές φορές δεν μας αφήνει να κάνουμε σωστές επιλογές.

Ευτυχώς που κατέληξε έτσι ώστε να ψαχτείς με ορθότερη επιλογή.

deepBLUE
07-04-15, 09:20
Από την αρχή της περιγραφής σου κατάλαβα ότι πρόκειται για λακαμά Βαγγέλη (φαντάζομαι και συ από πρώτο χέρι ) αλλά είναι αυτή η ανυπομονησία που πολλές φορές δεν μας αφήνει να κάνουμε σωστές επιλογές.

Ευτυχώς που κατέληξε έτσι ώστε να ψαχτείς με ορθότερη επιλογή.

Δεν είχα κανένα λόγο να βιαστώ Πάνο.
Και αυτοί σε κάτι τέτοια ποντάρουν για να εκβιάσουν καταστάσεις.
Το θέμα είναι πώς τους δίνεις χρήματα τα οποία δε σέβονται και μαζί με αυτά ούτε τους πελάτες τους.
Πουλάνε μούρη και νομίζουν πως έχουν πιάσει το παπά απο τ'******@.

Εμένα σκοπός μου είναι να μη την πατήσει και κάποιος άλλος που μπορεί να ψάχνει μοτέρ απο Μ5-Μ6 και πληρώσει κάτι χρύσο ενώ δεν είναι.

Για όποιον θέλει τέτοιο μοτέρ έχω στη διαθεσή μου και πλαίσιο και αριθμό κινητήρα του συγκεκριμένου εμπόρου.
Οχι τίποτε άλλο για να μη του το πουλήσουν για 18-20-30.000χλμ και μάλιστα χρυσάφι.
Ολα τα πράγματα έχουν την αξία τους και για να τα πουλήσεις στη τιμή που θές καλό είναι να μαθαίνεις και το σωστό τρόπο !!!
Με μαγκιά αλοζονεία και έπαρση ....τα αποτελέσματα είναι τα αναμενόμενα.

stefm5
07-04-15, 09:53
εκεί είναι φαρμακείο, δεν είναι απλό μαγαζί

Konstantinos E60
07-04-15, 10:01
εκεί είναι φαρμακείο, δεν είναι απλό μαγαζί

με φούλ γενόσημα όμως ! :th_Laie_67-1:

BILL007
07-04-15, 10:05
Βαγγέλη πολύ καλά το χειρίστηκες και μπράβο! Κάνε υπομονή και θα βρεθεί το κατάλληλο. Ξέρεις τι ζητάς και τι ψάχνεις οπότε μην φοβάσαι.Απλά λίγο υπομονή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν δεν μιλάγαμε για ένα τόσο ιδιαίτερο μοτέρ και τα λεφτά δεν ήταν τόσα πολλά, το διαμάντι με τα γυρισμένα χιλιόμετρα θα το είχε ηδη αγοράσει κάποιος...

Υπομονή και επιμονή και θα βρεθεί! :original:

deepBLUE
07-04-15, 11:38
Βασίλη οι εποχές είναι δύσκολες για να πετάμε χρήματα και ειδικά σε περιπτώσεις τέτοιου είδους.
Προφανώς και ο τύπος γνωρίζει πως στην Αθήνα μοτέρ δεν πρέπει να υπάρχει άλλο και το εκμεταλλεύεται και το παίζει καουμπόυς,σου λέει τι θα κάνει θα αναγκαστεί.
Οχι σε μένα όμως με τέτοια συμπεριφορά και τέτοιες εποχές.
Γι'αυτό πιστεύω πως του έχει μείνει και τόσο καιρό στο ράφι.
Πιθανότατα και να του μείνει....για καιρό ακόμα.
Δε θέλω να πιστεύω πως όποιος πάρει ένα τέτοιο μοτέρ με τα γνώστα προβλήματα που παρουσιάζουν θα δώσει έτσι τα χρηματά του με κλειστά τα μάτια χωρίς να το τσεκάρει.
Το μοτέρ το μόνο βέβαιο είναι πως δεν έχει τα χιλιόμετρα που λέει αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε μπορεί να είναι και καλό,όμως με το τρόπο που αντιμετωπίζουν τον εκάστοτε υποψήφιο αγοραστή δε πρόκειται να το πουλήσει,εκτός και αν αλλάξει γραμμή πλεύσης.

ssaliaris
07-04-15, 12:28
Δυστυχώς το συγκεκριμένο μαγαζί το γνωρίζω από παλιά αφού μεγάλωσα εκεί γύρω όμως ο παλαιότερα δεν είχαν τέτοια συμπεριφορά οι ιδιοκτήτες

Στάλθηκε απο το Stealth mobile μου.

Harisp
07-04-15, 12:37
Πολλές φορές όταν περνάει από γονείς στα παιδιά, η νέα γενιά έχει άλλη συμπεριφορά...

deepBLUE
07-04-15, 12:53
Βασίλη οι εποχές είναι δύσκολες για να πετάμε χρήματα και ειδικά σε περιπτώσεις τέτοιου είδους.
Προφανώς και ο τύπος γνωρίζει πως στην Αθήνα μοτέρ δεν πρέπει να υπάρχει άλλο και το εκμεταλλεύεται και το παίζει καουμπόυς,σου λέει τι θα κάνει θα αναγκαστεί.
Οχι σε μένα όμως με τέτοια συμπεριφορά και τέτοιες εποχές.
Γι'αυτό πιστεύω πως του έχει μείνει και τόσο καιρό στο ράφι.
Πιθανότατα και να του μείνει....για καιρό ακόμα.
Δε θέλω να πιστεύω πως όποιος πάρει ένα τέτοιο μοτέρ με τα γνώστα προβλήματα που παρουσιάζουν θα δώσει έτσι τα χρηματά του με κλειστά τα μάτια χωρίς να το τσεκάρει.
Το μοτέρ το μόνο βέβαιο είναι πως δεν έχει τα χιλιόμετρα που λέει αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε μπορεί να είναι και καλό,όμως με το τρόπο που αντιμετωπίζουν τον εκάστοτε υποψήφιο αγοραστή δε πρόκειται να το πουλήσει,εκτός και αν αλλάξει γραμμή πλεύσης.

Και αν πάλι το μοτέρ δεν είναι οκ , τότε ποιός πληρώνει το μάρμαρο το κορόιδο ο αγοραστής ?

Harisp
07-04-15, 12:58
Κοίτα Βαγγέλη...Σε μοτέρ υψηλών επιδόσεων δύσκολο να σου δώσει εγγύηση κάποιος μαντράς, στην Ελλάδα τουλάχιστον.
Πρώτα από όλα δεν του δίνουν εγγύηση οι δικοί του προμηθευτές, αν είναι προμηθευτές και δεν είναι τίποτα κλεφτρόνια, γιατί πολλά συμβαίνουν και το ξέρουμε.

Όμως σε κάθε περίπτωση οφείλει να σου δώσει εγγύηση για την χρονολογία και τα χιλιόμετρα. Δεν το συζητάμε αυτό...

deepBLUE
07-04-15, 13:16
Κοίτα Βαγγέλη...Σε μοτέρ υψηλών επιδόσεων δύσκολο να σου δώσει εγγύηση κάποιος μαντράς, στην Ελλάδα τουλάχιστον.
Πρώτα από όλα δεν του δίνουν εγγύηση οι δικοί του προμηθευτές, αν είναι προμηθευτές και δεν είναι τίποτα κλεφτρόνια, γιατί πολλά συμβαίνουν και το ξέρουμε.

Όμως σε κάθε περίπτωση οφείλει να σου δώσει εγγύηση για την χρονολογία και τα χιλιόμετρα. Δεν το συζητάμε αυτό...

Δε κατάλαβες.
Τα συγκεκριμενα μοτέρ έχουν πρόβλημα στα μέταλλα μπιελών γι αυτό δεν έχει μείνει και κολυμπηθρόξυλο άσχετα αν η BMW σφυράει αδιάφορα.
Δε ζήτησα εγγύηση ενός χρόνου έξι μηνών η κάτι τέτοιο.

Αυτό που είπα είναι ανοίγουμε το μοτέρ να αλλάξουμε μέταλλα,που έτσι και αλλιώς θα το έκανα ,πρίν μπεί το μοτέρ πάνω στο αυτοκίνητο,χωρίς να πάρει μπροστά ο κινητήρας και διαπιστώνουμε μέταλλα μέχρι το χαλκό και γρέζια η μετράς κόμβια στροφάλου και είναι εκτός των προβλεπόμενων προδιαγραφών που δίνει η μαμά η χαραγμένο η στραβό στρόφαλο και ξαναλέω πρίν βάλεις το μοτέρ επάνω στο αμάξι ,τι κάνεις ?
Πληρώνεις τη ζημιά γιατί εμπιστεύτηκες τον όποιο μαντρά που κοιτά να πουλήσει και δε τον νοιάζει τίποτε άλλο ?

Αν πρόσεξες ο τύπος πουλάει ένα μοτέρ που το αγόρασε απο κάποια μάντρα στην Αγγλία και επειδή είδε στο κοντέρ 18000 χιλιόμετρα λέει πως έχει τόσα ,άρα και αυτός που συνεργάζεται και ψωνίζει τον κοροιδεύει ,θα πρέπει να τον εμπιστευτώ εγώ ?
Αν,έχει άγνοια στο τι έχει αγοράσει που προσωπικά πιστεύω πως δεν έχει αφού είχε και αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου.
Εκτός αν και οι δύο κοροιδέυουν τον κόσμο.

Και οκ,ας υποθέσουμε παρόλη την ψευτία περί χιλιομέτρων το μοτέρ είναι διαμάντι (δεν το απέκλεισε κανείς ,μπορεί και να είναι)τι πρόβλημα είχε στο να ανοίχτει το μοτέρ παρουσία του και να ελεγχθεί η καταστασή του ?

Harisp
07-04-15, 13:20
Σκέψου ότι η Bmw δεν κάνει και δεν θα κάνει τίποτα για το θέμα αυτό...περιμένεις ο μαντράς να σου πει οκ; Δεν πρόκειται. Όσο δίκιο και να έχεις, δυστυχώς έτσι είναι.
Θα το πουλήσει στον ανυποψίαστο ή σε αυτό που θα πάει στην αντιπροσωπία και θα του πούνε 30.000 το καινούργιο μοτέρ, 8000 το μτχ και θα το πάρει με κωλοτούμπες...


Υ.Γ: Εσύ τον έχεις για χαζό δηλαδή που δεν ξέρει να διαπιστώσει με τον τρόπο που το βρήκες εσύ, πόσα χλμ έχει το μοτέρ;;; Απλά δεν τον νοιάζει.

fanisk
07-04-15, 13:28
Ξερει για το μοτερ και ψαχνει κοροιδο να του το φορτωσει. Αλλιως θα δεχοταν να ανοιχτει μπροστα του. Το κοντερ με τα 18.000 το εβγαλε απο το ιδιο αμαξι? Εκλεισαν οι κοντεραδες και οι κομπιουτεραδες? :th_Laie_67-1:

Δεν ειναι τυχαιο τελικα που καμια 10αρια επαγγελματα στην Ελλαδα τα αντιμετωπιζεις με καχυποψια απο την αρχη. Πρεπει να πετυχεις την εξαιρεση για να σε διαψευσει :th_Laie_67-1:

deepBLUE
07-04-15, 14:02
Θα το πουλήσει στον ανυποψίαστο ή σε αυτό που θα πάει στην αντιπροσωπία και θα του πούνε 30.000 το καινούργιο μοτέρ, 8000 το μτχ και θα το πάρει με κωλοτούμπες...



Ακριβώς γι αυτό το λόγο έκανα την αναφορά,τουλάχιστον αν είναι κάποιος απο το φόρουμ η που μας διαβάζει τουλάχιστον γι αυτό το μοτέρ έχουμε πλήρη στοιχεία thumb
Γιατί ποιός μου λέει πως δε θα πεί ο μαντράς,δέν είναι αυτό το μοτέρ είναι άλλο,το προηγούμενο πουλήθηκε thumb

deepBLUE
07-04-15, 14:03
Σκέψου ότι η Bmw δεν κάνει και δεν θα κάνει τίποτα για το θέμα αυτό...
Γι αυτό έχουν πάρει και τον κατήφορο και ο κόσμος κοιτάει αλλού :thumbsdown:

ΔημήτρηςΜ3
07-04-15, 15:09
Χωρίς να πεις οι περοσσοτεροι εδω μεσα καταλάβαμε
Απο που πηγες να την παθεις ...
Ενα θα πω big big λαμόγια ..
Την πάτησα και γω μαζι τους αλλα οχι με μοτερ

Blacktan
07-04-15, 15:54
Θα το έπαιρνα και 8000 απο την στιγμή που θα το άνοιγα και θα πιστοποιούσα πως δεν είχε πρόβλημα ο στρόφαλος και δεν είχε γεμίσει ρινίσματα ο κινητήρας απο τη φθορά των μετάλλων.
Δε μπορεί όμως να ζητά 8000 ευρώ χωρίς καμμιά πιστοποίηση προς τον πελάτη.
Αφου δεν σε βρισανε τυχερος εισαι κιολας ...
Απορω πως επιβιωνουν τετοιοι "επαγγελματιες" ..
Η συμπεριφορα ολης της οικογενειας εκει ειναι πανομοιοτυπη (πατερα και υιων) επιθετικοι προς τον πελατη χωρις διαθεση να εξυπηρετησουν ...
Πραγματικα απορω...
Εαν περασεις γυρω στις 14.00 εξω απο το μαγαζι θα τους δεις ολους με τα ποδια πανω στο τραπεζι και ρεκλες στην καρεκλα ...
Φατσα καρτα πανω στην Θηβων ...
Σκαω στα γελια οποτε περναω , βαζω στοιχημα με τον εαυτο μου εαν θα πετυχω ποδια πανω σε τραπεζι ...
3 στις 4 φορες κερδιζω ....

nikos1400
07-04-15, 17:02
:ranting2:

Εχουνε ξενερωσει πολλοι με το ιντερνετ. Δεν τους συμφερει βλεπεις να ενημερωνεται ο κοσμος.
Οχι, δεν γινομαστε ουτε γιατροι, ουτε μηχανολογοι μηχανικοι διαβαζοντας online,
αλλά σαν τα ζωα του παρελθοντος προβατα προς σφαγη δεν ειμαστε.

Z4 DCT
07-04-15, 17:03
Συμφωνω με Βαγγελη...... ολοι εκει...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::

paganis
07-04-15, 17:13
Ο χωρος του αυτοκινητου ειναι γεματος λαμογια, χρονια τωρα. θελει πολυ προσοχη και δυσκολα δεν θα πεσεις θυμα.
θα ειχε ενδιαφερον , μετα απο καποιους μηνες (αν δεν το πουλησει το μοτερ ο εμπορος)...τι χλμ θα συνεχισει να δηλωνει.

m_power_lunatic
07-04-15, 17:23
Oπως ειπε ο Βαγγελης,πααααααρα πολλοι πελατες της BMW κοιτανε αλλου αφου η φιρμα πλεον ΔΕΝ ειναι αυτη που ητανε παλια.-

Z4 DCT
07-04-15, 17:27
Oπως ειπε ο Βαγγελης,πααααααρα πολλοι πελατες της BMW κοιτανε αλλου αφου η φιρμα πλεον ΔΕΝ ειναι αυτη που ητανε παλια.-

thumb

mark e92
07-04-15, 17:59
Τελικά το έφτιαξες ή ακόμα ψάχνεις;
Θέλεις να ρωτήσω μήπως βρεις από Γερμανία;

zaharias
07-04-15, 19:29
Παντως το 2010 που μιλουσα με τον Αγγλο για τη δικη μου μετατροπη τοτε.. μου ειχε πει οτι ο συγκεκριμενος ψωνιζε απο εκεινον...

Βαγγο τελικα μοτερ βρηκες?

E60_Arkadia
07-04-15, 19:41
Αυτος πηρε ολο το αμαξι 5000 και τωρα το παιζει οτι εχει κελεπουρι.Κλασσικος Ελληνας που προτιμαει να καθεται το εμπορευμα παρα να το πουλησει.Καλυτερα που δεν το πηρες Βαγγελη θα τον εκανες πολυ μαγκα...

Vassilis ///M
07-04-15, 19:58
Εντελώς πληροφοριακά οι συγκεκριμένοι ''ΥΙΟΙ'' ψωνίζουν από εδώ ή το αντίστροφο αν θυμάμαι καλά...

https://www.car.gr/parts/view/660255/

Και ΌΛΟΙ μαζί από Αγγλία μεριά όπως αναφέρει ο Ζαχαρίας από συγκεκριμένο άτομο-επιχείρηση...

tokiko
07-04-15, 20:11
Βαγγέλη ο δικός σου κινητήρας αν κατάλαβα καλά γέμισε με γρέζια και δε φτιάχνεται ή δε θέλεις να τον φτιάξεις...?

deepBLUE
07-04-15, 22:33
H αγορά απο το εξωτερικό δε με ενδιαφέρει γιατί δε ξέρεις τι αγοράζεις και άντε μετά να βρείς άκρη.
Εκτός και αν το έφερνε κάποιος απ έξω και είχα τη δυνατότητα επιστροφής αν το μοτέρ δεν ήταν καλό.
Η επισκευή του δικού μου θα ξεπεράσει τα 14000 ευρώ και δε βρίσκω το λόγο να μπώ σε αυτή τη διαδικασία.
Ασε που απο όσους έχω ακούσει λένε πως μετά απο τέτοιες επισκευές το πιο πιθανό είναι να το ξαναπάρεις στα χέρια.
Άλλο να ανοίξεις το μοτέρ για μέταλλα μόνο απο κάτω και άλλο να το ανοίξεις όλο .

A8hnaios
07-04-15, 23:01
Ναι ειναι πλεον γνωστοι οι Τυποι.... Χροοονια τωρα στο κουρμπετι.. Κανανε και ανακαινηση τρομαρα τους.. Ευτυχως που πηρες τα λεφτα σου πισω.!

Αυτο ειναι το μοτερ?

https://scontent-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10502085_10202313135046066_3397471555838730159_n.j pg?oh=abe02dfa020b9b6dcc6a1f1f9988742d&oe=559A919E

ειχα παει με τον Πανο(Sierra) στο μαγαζι τους το 2012 και ειχε απο τοτε 10κυλινδρα μοτερ..

teo36
07-04-15, 23:19
Μόνο γνωστοί. ...

deepBLUE
08-04-15, 02:45
Το μοτέρ είναι αυτό που έχω στη φωτό

friendgr
08-04-15, 09:33
Σήμερα το πρωί στις 11:00 πάω απο το συνεργείο και ρωτάω το μηχανικό πότε θα προχωρήσουμε και με το μοτέρ και αν πήραμε το πλαίσιο.
Μου απαντάει,εχω σκοπό αργότερα να το ανοίξω σήμερα να μετρήσω και να αλλάξω μέταλλα.
Του λέω ,πήρες το πλαίσιο ?
Μου απαντά οχι ακόμα κάτσε να πάρω τηλέφωνο.
Του λέω αν δε πάρεις πλαίσιο να τσεκάρεις χιλιόμετρα το μοτέρ δε θα το ανοίξουμε.
Τελικά μετά απο τρείς ώρες μας έδωσε το πλαίσιο.


ανατριχιαστική ιστορία. Και είναι μια ακόμα απόδειξη το πόσα λαμόγια κυκλοφορούν στον χώρο του αυτοκινήτου.

Αυτό μου έκατσε σαν απορία είναι το παραπάνω. Δεν υπήρχε τρόπος να πάρετε τον αριθμό πλαισίου ΠΡΙΝ το πληρώσετε;

Τρελό ρίσκο πήρατε. Ευτυχώς που σας έδωσε πίσω τα χρήματα.

deepBLUE
08-04-15, 09:40
Οχι γιατί δε μας τον έδινε πρίν .
Και ενώ πήραμε και το μοτέρ ούτε εκείνη τη μέρα μας τον έδωσε.
Το κλείσαμε Πέμπτη το παραλάβαμε Παρασκευή και το πλαίσιο το πήραμε Δευτέρα στις 15:00 !!!
Ισχυρίστηκε πως το έχασε δε το έβρισκε και θα έπαιρνε τον Άγγλο να του το δώσει .
Αν βέβαια εμείς είχαμε προλάβει και ανοίξαμε το μοτέρ ....
Αν ηταν οκ ...ολα καλά, αν δεν ήταν θα γινόταν πόλεμος .
Γίνει αυτό είπα στο μηχανικό ,θα ανοίξεις το μοτέρ μόλις πάρουμε πλαίσιο και τσεκάρουμε .

friendgr
08-04-15, 09:47
Μάλιστα. Πάντως θέλει προσοχή και από εξωτερικό. Μην νομίζετε ότι οι ξένοι είναι αγγελούδια......


Πάντως δεν ξέρω τι είναι πιό τραγικό:
-τα λαμόγια μαντράδες/ανταλλακτικατζήδες που παραμονεύουν να σε "δαγκώσουν" ανά πάσα ώρα και στιγμή
ή
-το "διαμάντι" V10 μοτέρ που επιβεβαιωμένα έχει πρόβλημα από "μαμά".

Απίστευτο να χρειάζονται πάνω από 14.000 ευρώ για επισκευή και να αγοράζεις πλέον όλο το αμάξι με 30.....

Blacktan
08-04-15, 10:31
Μάλιστα. Πάντως θέλει προσοχή και από εξωτερικό. Μην νομίζετε ότι οι ξένοι είναι αγγελούδια......


Πάντως δεν ξέρω τι είναι πιό τραγικό:
-τα λαμόγια μαντράδες/ανταλλακτικατζήδες που παραμονεύουν να σε "δαγκώσουν" ανά πάσα ώρα και στιγμή
ή
-το "διαμάντι" V10 μοτέρ που επιβεβαιωμένα έχει πρόβλημα από "μαμά".

Απίστευτο να χρειάζονται πάνω από 14.000 ευρώ για επισκευή και να αγοράζεις πλέον όλο το αμάξι με 30.....
Απλα στα 30κ ολο το αμαξι θα πρεπει παλι να εχεις το νου σου για πιθανη επισκευη μιας και τα χιλιομετρα σε σχεση με την χρηση θα εχουν βαρυνει πολυ τον κινητηρα και επομενως τις πιθανοτητες να θες 30+14 εν τελει ...

friendgr
08-04-15, 10:35
ναι αυτό λέω, φαντάσου να ΄χεις δώσει 30 για όλο το αμάξι και να σου σκάσει λυπητερή τα μισά για την μηχανή.....

Για να μην χαλάμε το θέμα, ας περιμένουμε να ανοίξει το θέμα για να συζητήσουμε για το πρόβλημα του μοτέρ.

m_power_lunatic
08-04-15, 10:36
Παιδια οπως σχεδον ολοι εχετε καταλαβει (ή μπορει να κανω και λαθος βεβαια) η BMW εφθασε πλεον σε ενα σημειο οπου πλεον τα αμαξια της δεν ειναι ευκαιρια ή με κορυφαιο value for money οπως ητανε παλαιοτερα και ουσιαστικα αυτο την ανεδειξε σε κυριαρχη εταιρεια.Θεωρω οτι αν και πρωτοπορα εταιρεια τεχνολογικα εχει αφησει πολυ πισω πλεον την αξιοπιστια και το aftersales.

ΟΧΙ παιδια,οι γερμανοι δεν ειναι θεοι,κανουνε λαθη οπως ολοι απλα ο ξιπασμος τους δεν τους αφηνει να δουνε την κατηφορα που θα ερθει καποια στιγμη.

Ισως οταν εισαι στην κορυφη και αεριζεις τα @ρχιδι@ σου στην ταρατσα του τετρακυλινδρου πυργου των γραφειων της BMW να ψιλοζαλιζεσαι,να αισθανεσαι και λιγο θολωμενος,μεθυσμενος ισως,αντε και λιγο βλαμμενος θα ελεγα.

nik200
08-04-15, 11:10
ειναι πολυ σοβαρο το θεμα που ανεφερες βαγγελη και πραγματι η εκταση του ειναι χαοτικη....εσενα (δυστυχως) σου ετυχε με ενα μοτερ δυσκολο να βρεθει και ευαισθητο...και πραγματικα απο καρδιας ευχομαι να πεσεις σε καποιον καλο ανθρωπο...κι ομως υπαρχουν και τετοιοι....ελαχιστοι μεν...

εμενα η ιστορια μ με το θεμα μοτερ παει αρκετα πισω...απο εποχες kadett...αλλα δεν θα αναφερθω σε αυτα....ας παμε λοιπον πριν 2.5-3 χρονια που εσπασε το m30b32 του e30 μου....το ηξερα οτι ηταν στα τελευταια του...και το γκραου δεν αργησε να ερθει...και απο κει και περα αρχισε ο γολγοθας.....

αρχιζω και ψαχνω λοιπον για m5 e34 3.6λτ ή 3.8λτ μοτερ-σασμαν-πλεξουδα-εγκεφαλο μετατροπη...οπου εβλεπα αγγελια λοιπον τηλ. και συναντηση στον μηχανικο μ...εδω δεν ψαχναμε για χιλιομετρα αλλα να ειναι ενα μοτερ που εχει δυνατοτητες καθως θα επισκευαζοταν....αποτελεσμα ...μεσα σε 4 μηνες ειχα δει 5 m5 μοτερ εκ των οποιων τα 4 ειχαν αναμενα μεταλλα κατω...τα 2 στραβο στροφαλο και το 5ο ελαχιστη συμπιεση απανω!μη πτοουμενος συνεχιζω με κανα δυο μοτερ ακομα....τα οποια ηταν ακριβως τα ιδια....ολα αυτα που αναφερω εκαναν εκαστο 2-2.5χιλ...και μιλαμε για μοτερ παλια..χωρις τρελλες τεχνολογιες....καμια σχεση με το βαγγελη....

να μην τα πολυλογω λοιπον....απογοητευτηκα για δευτερη φορα...τα χα ξανατραβηξει με το opelaki....και λεω ας ψαξω για κατι πιο σιγουρο....και μετα απο αλλα 3 μοτερ m30....βρηκα αυτο που φοραω μεχρι σημερα....το οποιο ειχε συμπιεση και αλλαχτηκαν και τα μεταλλα στροφαλου για να χουμε το κεφαλι μας ησυχο...

μετα απο ολα αυτα λοιπον...την ταλαιπωρια..το τρεξιμο..και φυσικα ολο αυτο το παρε-δωσε με ανταλλακτικατζιδες-μαντραδες κτλ κτλ...εγω εγινα πολυ περιεργος..και υποψιαζμενος στο θεμα μεταχειρισμενο μοτερ....οποτε αν απο ολα τα παραπανω μπορει να βγει ενα πορισμα ειναι....ψαχτειτε πολυ καλα....και ο θεος βοηθος.....:whistle::whistle:

deepBLUE
09-04-15, 13:40
Tελικά κάθε εμπόδιο για καλό λένε ...
Μοτέρ βρέθηκε !!!!
Αντε να δούμε.

Βασιλης
09-04-15, 14:06
Ρωτάω το μηχανικό και μου απαντά πως οι όροι για την αγορά είναι οι εξής: θα πάρουμε το μοτέρ το βάζουμε μπροστά,αν δουλέψει και δε χτυπάει οκ, αν οχι, το δίνουμε πίσω και παίρνουμε και τα χρηματά μας

Μεχρι εδω καλα..
Απο δω και μετα??Εμπλεξες με σκατο πατημενο,γιατι σιγουρα τετοιος ειναι..

Η απάντηση λοιπόν ήταν πως δε φέρνουμε καμμιά ευθύνη και ούτε σας επιτρέπουμε να ανοίξετε καινούργιο μοτέρ να αλλάξετε μέταλλα.
Το πληρώνετε και η ευθύνη απο εκεί και μετά δική σας..:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τα ματια που του βγηκανε του μ@λ@κ@..
Επρεπε να ημουν εκει,και θα πηδαγε σαν την μαιμου.

Σίγα μου απαντά μη κάτσω να ανοίξεις το μοτέρ.
Αν το θες έτσι πάρτο αν όχι δε με νοιάζει.:shok::shok:

Ειναι και καραγκιοζης..Με αυτο που σου ειπε
επρεπε να φυγεις τρεχοντας..

Μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι οι καλοι..
Τοσα χρονια τους εχω σιχαθει..

mark e92
09-04-15, 15:07
Tελικά κάθε εμπόδιο για καλό λένε ...
Μοτέρ βρέθηκε !!!!
Αντε να δούμε.

Καλη επιτυχία!
Με το καλό να κυκλοφορήσεις ξανά!

mark e92
09-04-15, 15:09
ναι αυτό λέω, φαντάσου να ΄χεις δώσει 30 για όλο το αμάξι και να σου σκάσει λυπητερή τα μισά για την μηχανή.....

Για να μην χαλάμε το θέμα, ας περιμένουμε να ανοίξει το θέμα για να συζητήσουμε για το πρόβλημα του μοτέρ.

Καλά τα 30 αντε να έχεις σκάσει 150+- από καινούργιο...

Vassilis ///M
09-04-15, 20:34
Ένα ΜΠΡΑΒΟ και σε σένα Βαγγέλη που δεν είσαι σε εκείνη τη ''ράτσα'' των κομπλεξικών...
Και μας εκμυστηρεύτηκες το πρόβλημα σου με τον V10...


Καλοδούλευτο το ''καινούριο'' μοτέρ σου εύχομαι!!!!

BILL007
10-04-15, 17:07
και να αγοράζεις πλέον όλο το αμάξι με 30.....

Kάνε τα 23 να'σαι μέσα :D

Πρόσφατα έμαθα για Μ5 Ε60 που έφυγε τόσα και δεν το πίστευα! :shok::shok::shok:

Άντε Βαγγέλη με το καλό το μοτέρ!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

diosak
10-04-15, 18:25
Καλοδούλευτο! Αναμένουμε νεώτερα...
Μέχρι τότε, καλό Πάσχα!

maris7
10-04-15, 19:43
δεν ειχες προνοησει να αλλαξεις ενισχυμενα κουζινετα στο δικο σου μοτερ?

deepBLUE
10-04-15, 19:57
Έχω κάποιες αμφιβολίες για το θέμα του ενισχυμένου μετάλλου.
Απλά με πρόλαβε η ζημιά .
Και τα μαμά να βάζεις αν τα αλλάζεις κάθε 50.000χλμ μια χαρά είναι .

Lefterisk
11-04-15, 14:49
αναμενουμε τα νεα απο το καινουριο μοτερ...τωρα ειδα το ολο θεμα, κακως εμπλεξες απο την αρχη με εμπορα που ειχε τετοια συμπεριφορα...
κ μην ξεχναμε οτι οταν ψαχνουμε κ κοιταμε στην αγορα του εξωτερικου, ο "αγγλος" "γερμανος" "γαλλος" "ολλανδος" "βελγος" κλπ "εμπιστος" εμπορας μπορει καλλιστα να ειναι αλβανος-τουρκος-ελληνας-ιταλος-προτογαλος-τζαμαικανος-πακιστανος-κινεζος-κλπ-κλπ-κλπ που ζει και "εργαζεται" στο εξωτερικο...εξω ειδαν παρα ΠΟΛΛΑ τα ματια μου.

Driver M
11-04-15, 20:15
Εγώ πάντως Βαγγέλη δεν κατάλαβα γιατί, απ'τη στιγμή που δεν άφηνε ο έμπορος να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι για την αξιοπιστία του μοτέρ, προέβης στην αγορά.
Οποιος είναι σίγουρος γι'αυτό που πουλάει και μάλιστα το δίνει και ακριβά, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από οποιοδήποτε έλεγχο.
Επιπλέον, θα έπρεπε να είχατε ζητήσει από την αρχή τον αριθμό πλαισίου για να δείτε χιλιόμετρα, οπότε και μόνο που τα 18.000 θα ήταν 50φέυγα, θα καταλαβαίνατε ότι βρωμάει η υπόθεση και θα χαιρετάγατε τον απατεώνα έμπορο.

Νομίζω λοιπόν ότι βιάστηκες αρλετά να αγοράσεις το συγκεκριμένο μοτέρ, τη στιγμή που και έλεγχος δεν επιτρεπόταν και η τιμή δεν ήταν σε καμια περίπτωση ευκαιρία που να αξίζει το οποιο ρίσκο.
Τουλάχιστον τέλος καλό όλα καλά.

teo36
11-04-15, 21:02
Μόνο γνωστοί. ...

Άψογη εξυπηρέτηση οικογενειακοι επιχείρηση φιλικές τιμές!!!

S54POWER
11-04-15, 22:43
χωρις να εχω διαβασει ολες τις σελιδες, καινουργιο εχεις κοιταξει ?Αυτο που θες ειναι μπλοκ γεματο δλδ με στροφαλο μπιελες πιστονια ? πχ 11 11 0 443 600 ? δεν νομιζω να ειναι εκτος μπατζετ

deepBLUE
11-04-15, 22:59
Καινούργιο το μοτέρ (ανακατασκευή απο την BMW κοστίζει 27000 ευρώ προτιμούσα να αγοράσω άλλο ένα αμάξι !!! Η επισκευή ήταν ασύμφορη. Δεν ήταν θέμα βιασύνης Άρη είμαι χωρίς αυτοκίνητο λίγο πρίν απο τα Χριστούγεννα . Κοίταξα πολλές λύσεις αλλά δεν υπήρχε κάτι σε όλη την Αθήνα παρά μόνο ένα μοτέρ αρκετά πιό ακριβό με εξακριβωμένα 7000χλμ το οποίο τελικά και αγόρασα αφού με τα πολλά ο ιδιοκτήτης του αποφάσισε να το πουλήσει . Έκανα αρκετό καιρό έρευνα αγοράς και το μόνο θεωρητικά καλό που υπήρχε στήν Αθήνα ήταν αυτό που και καλά είχε τα 18000χλμ. Υποτίθεται πως θα μας έδινε πλαίσιο πράγμα που δεν έγινε παρά μόνο μετά δυό μέρες απο την αγορά και μια απο την παραλαβή . Όμως εγώ είχα πει πως μοτέρ χωρίς τσεκ πλαισίου όσο και να θέλαμε δε θα το ανοίγαμε . Ίσως αυτη η καθυστέρηση να υπήρχε γιατί μπορεί να υπολόγιζαν πως απο την κάψα θα προλαβαίναμε να το ανοίξουμε . Ολα αυτά βέβαια περί καθυστέρησης πλαισίου είναι υποθετικά . Η ουσία μετράει . Το θέμα είναι αυτό το μοτέρ αν τελικά είναι καλό (ποτέ δε θα μάθουμε ) να μην πουληθεί στη τιμή αυτή και με τους όρους αυτούς ;)

Blacktan
12-04-15, 11:28
Kάνε τα 23 να'σαι μέσα :D

Πρόσφατα έμαθα για Μ5 Ε60 που έφυγε τόσα και δεν το πίστευα! :shok::shok::shok:

Άντε Βαγγέλη με το καλό το μοτέρ!!! [emoji106][emoji106][emoji106][emoji106]
Φιλος μου το πουλησε 25k στο peak της κρισης 2013 σε ιδιωτη ...
Τωρα εχουν ανεβει λιγο οι τιμες γιατι περιοριστικαν τα διαθεσιμα αυτοκινητα .
Εχει πεσει πολυ εξαγωγη το 11-12 ...

S54POWER
12-04-15, 20:21
o κωδικος που εδωσα πρεπει να αφορα μπλοκ-στροφαλο-μπιελες short block που λενε και ειναι κοντα στα 9Κ αλλα καινουργιο!! Εσυ εχεις ζημια και στις κεφαλες ? ολικη καταστροφη που λεμε ? Ευχομαι αλεξισφαιρο και μακρια απο αλλες ζημιες !!

deepBLUE
12-04-15, 21:03
Εγώ έχω μέταλλα μπιελών .
Συγκεκριμένα στο δεύτερο γύρισε το κουζινέτο έγδαρε το στρόφαλο .
Απλά επειδή έχει πολλά γρέζια απο τα μέταλλα που γενικά ήταν χάλια θέλει και τρόμπες βαλβίδες βάνος κλπ ....
Πέρα απο αυτό υπάρχει και ένας ενδιασμός πως δεν είναι βέβαιο πως μετά την επισκευή θα κρατήσει .
Δεν υπάρχει λόγος για περιπέτεια το μοτέρ που βρήκα είναι άψογο οπότε προχωράω .

friendgr
14-04-15, 09:01
Και τα μαμά να βάζεις αν τα αλλάζεις κάθε 50.000χλμ μια χαρά είναι .

Συγνώμη κάθε 50.000 χιλιόμετρα θέλει άνοιγμα μοτέρ γιατί αλλιώς μπορεί να ψάχνεις μοτέρ;

Αρα δεν είναι θέμα ΑΝ σου τύχει η ζημιά, είναι θέμα το ΠΟΤΕ θα σου τύχει.

Εντάξει καταλαβαίνω ότι το φόρουμ λεγεται bmwfans αλλά ρε παιδιά σκέφτεστε λίγο τι συζητάμε; Για το μοτέρ των μοτέρ! Υποτίθεται η ναυαρχίδα των μοτέρ της εταιρείας.

Αν είναι ένας λόγος που παίρνεις Μ5 είναι αυτός! Δεν το παίρνεις ούτε για το εξωτερικό unique design ούτε για το εσωτερικό που είναι το ίδιο από 520...

Οσο σκέφτομαι ότι παραλίγο να είχα πάρει στα 33000 το 2012, ανατριχιάζω....

deepBLUE
23-04-15, 11:11
Δε διαφωνούμε κάπου ,το ιδιο ισχύει και για τα Μ3 και αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα ατο οποίο η εταιρία το παίζει αδιάφορη .

EVERGET
23-04-15, 11:35
Συγνώμη κάθε 50.000 χιλιόμετρα θέλει άνοιγμα μοτέρ γιατί αλλιώς μπορεί να ψάχνεις μοτέρ;

Αρα δεν είναι θέμα ΑΝ σου τύχει η ζημιά, είναι θέμα το ΠΟΤΕ θα σου τύχει.

Εντάξει καταλαβαίνω ότι το φόρουμ λεγεται bmwfans αλλά ρε παιδιά σκέφτεστε λίγο τι συζητάμε; Για το μοτέρ των μοτέρ! Υποτίθεται η ναυαρχίδα των μοτέρ της εταιρείας.

Αν είναι ένας λόγος που παίρνεις Μ5 είναι αυτός! Δεν το παίρνεις ούτε για το εξωτερικό unique design ούτε για το εσωτερικό που είναι το ίδιο από 520...

Οσο σκέφτομαι ότι παραλίγο να είχα πάρει στα 33000 το 2012, ανατριχιάζω....

Έπρεπε να το είχες πάρει, είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο. Το να δίνεις 8-10 κατοστάρικα κάθε 50,000km για μέταλλα είναι ποσό αμελητέο για τη συνήρηση αυτοκινήτου V10 των προδιαγραφών του s85. Mη μας ξεγελάει το design μπερλίνας, ουσιαστικά συντηρείς μηχανικά μέρη από "supercar".

Καλή συντήρηση, μέταλλα κάθε 50k km και το μοτέρ αυτό αντέχει πολλαπλάσια χλμ από τα V10 ή τα V8 παρόμοιων προδιαγραφών που φοράνε κορυφαία κεντρομήχανα.

Το λάθος της BMW για μένα δεν είναι ότι έχει σχεδιάσει ένα μοτέρ που κάθε 50k km θέλει προληπτικά μέταλλα, αλλά το ότι δεν ενημερώνει τον κάτοχο εντάσσοντας την αλλαγή μετάλλων στην προγραμματισμένη συντήρηση των s85. thumb

friendgr
23-04-15, 12:19
Έπρεπε να το είχες πάρει, είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο. Το να δίνεις 8-10 κατοστάρικα κάθε 50,000km για μέταλλα


Μόνο ένα χιλιάρικο;; σίγουρα;

φαντάζομαι όχι σε επίσημο service.

EVERGET
23-04-15, 12:44
Μόνο ένα χιλιάρικο;; σίγουρα;

φαντάζομαι όχι σε επίσημο service.

Δε γνωρίζω πόσο πάει σε εξουσιοδοτημένο με τις τρελλές χρεώσεις εργατοώρας που έχουν εκεί. Αλλά θεωρώ πως δεν έχει νόημα να πάει κανείς σε εξουσιοδοτημένο αφού το αμάξι είναι εκτός εγγύησης...και ενώ σίγουρα υπάρχουν εξειδικευμένοι πολύ πιο "ψαγμένοι" στα "s engines"

Thomelef
23-04-15, 13:01
this is life after 8k...

pilot
23-04-15, 13:56
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::drive:

deepBLUE
23-04-15, 14:03
Μόνο ένα χιλιάρικο;; σίγουρα;

φαντάζομαι όχι σε επίσημο service.

Σιγουρα οχι ....:thumbsdown:


θεωρώ πως δεν έχει νόημα να πάει κανείς σε εξουσιοδοτημένο αφού το αμάξι είναι εκτός εγγύησης...και ενώ σίγουρα υπάρχουν εξειδικευμένοι πολύ πιο "ψαγμένοι" στα "s engines"

Πολύ σωστά τα λές !!!

Thomelef
23-04-15, 14:39
εντάξει. η αλήθεια να λέγεται, οι ΄νθρωποι είναι για ντομάτες, όσο και να προσπαθούμε να τους δικαιολογήσουμε. αγοράζοντας αμάξι άνω των 120κ καινούριο, δεν δικαιολογείς ΤΟΣΟ σοβαρές ζημιές. μη λέμε ότι θέλουμε. στο κάτω κάτω, τα Μ5 είναι κυρίως χιλιομετροφάγοι. ούτε καμμιά ειδική κατασκευή είναι, ούτε συλλεκτικά, ούτε τπτ. ένα πολύ γρήγορο οικογενειακό αμάξι για ταξίδια. δεν είναι το αμάξι που θα το βγάλεις 2 ώρες την εβδομάδα. σε αυτή την κατηγορία, είναι ανεπίτρεπτο να συμβαίνει τέτοιο πράγμα.

καλό είναι να μην κοιτάμε τα πράγματα πάντα απο την πλευρά του petrolhead, αλλά να τα κοιτάμε και απο την πλευρά του απλού καταναλωτή. αυτού δλδ που ενώ δεν είναι καυλωμένος, μπορεί να διαθέσει κάτι παραπάνω, για να αγοράσει και το κάτι παραπάνω. όχι να τον κοιτάνε οι κάτοχοι 530 και να τον φασκελώνουν λέγοντας του ότι το Μ54 έχει 300κ χιλ μόνο με λαδάκια, ενώ ο Μι-πέντες σε αυτά θα πρέπει να έχει κάνει 9αλλαγές στα μέταλλα.

ούτε και υπάρχει κάποια οδηγία απο πουθενά ότι αυτό πρέπει να γίνεται. αυτά τα πραγματα σε εμάς φαίνονται φυσιολογικά, δεν σημαίνει όμως ότι είναι. σκεφτήτε πόσοι φίλοι σας σας κοιτάνε σαν εξωγήινο, όταν αναφέρεστε στις επισκέψεις του συνεργείου σας και τις δουλειές που κάνετε, με το πρόγραμμα που θέλετε να τις κάνετε. λες και είμαστε απο αλλο πλανήτη κοιτάνε. γιατί? γιατί ολα αυτά τους ακούγονται μ@λ@κίες. και το καταλαβαίνω τώρα που για πρώτη φορα καβαλάω αμάξι, το οποίο είναι ΜΑΜΑ, δεν είναι ειδικό, δεν λειτουργεί στην τσίτα, δεν είναι πουσαρισμένο.

εγώ δεν δικαιολογώ την εταιρεία και ούτε πρόκειτε να το κάνω. όταν θα βγαίνουν και θα λένε ότι στα 50κ θέλει αυτό και αυτό, τότε να το δεχτώ. το να πουλάς χιλιομετροφάγους που κάνουν κράου στα 50κ όμως, δεν το δέχομαι σε καμμία περίπτωση.

deepBLUE
23-04-15, 14:49
To 50k ειναι ενδεικτικό.
Υπάρχουν μοτέρ που έσπασαν ακομα και στην εγγύηση η στα 40-45000χλμ υπαρχουν και αυτα όπως το δικό μου που το έπαθαν στις 93.000.
Του Αλέξη είδαμε πως ήταν τα μεταλλά του στίς 50κ,προσωπικά πιστεύω πως στα επόμενα 20-25κ θα κινδυνευε.
Προσωπικά εγώ σαν όριο για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο βάζω τις 50-55κ και παλι ποτέ δε ξέρεις τι σου ξημερώνει.
Τώρα,αν προλάβει πάλι και το πάρουμε στα χέρια στις 50κ...τότε χέστα.
Ομως το θέμα εδώ αφορά την αγορά μεταχειρισμένων τις μαγκιές και τις τζιριτζάντζουλες που κάνουν και οχι τα τι και πως της απαράδεκτης BMW.
Μολις βρώ χρόνο θα ανεβάσω σχετικό θέμα για την περιπτωσή μου.

deepBLUE
23-04-15, 14:54
Μετά την περιπέτεια με το μοτέρ απο το Μ5 Ε60 που είχα,[θα αναφερθώ αναλυτικότερα επ αυτού σε άλλο thread (μέταλλα μπιελών)]και λίγο πολύ σε αρκετούς είναι γνωστή ,μπήκα στη διαδικασία εύρεσης μεταχειρισμένου μοτέρ (S85 απο Μ5 Ε60 η απο Ε63 Μ6).

Αφού λοιπόν ψάχνω απο τα Χριστούγεννα βρήκα δυό τρία μοτέρ με 75000 χλμ ως 100.000.

Οι τιμές απο 5500-7000 ευρώ.

Είχα ακούσει και για κάποιο μοτέρ που υπήρχε στην αγορά μεταχειρισμένων κάπου στο Αιγάλεω(σε κατάστημα που λίγο πολύ αρκέτοι γνωρίζουν αλλά και κατα καιρούς έχουν ψωνίσει) με πολύ λίγα χιλιόμετρα.
Πράγματι λοιπόν ένα απόγευμα πέρασα απο εκεί και το μοτέρ ήταν στη βιτρίνα και μάλιστα έγραφε 18.000 χλμ !!!
Λέω εδώ είμαστε μένει να περάσω η να βάλω τον μηχανικό μου να μάθει αναλυτικότερα περί τίνος πρόκειται.
Τελικά οι συστάσεις απο τον καταστηματάρχη ήταν οι καλύτερες για το μοτέρ(διαμάντι,λίγα χιλιόμετρα κλπ κλπ).
Υπάρχουν και χαρτιά με το πλαίσιο για διπιστωθούν τα χιλιόμετρα.
Τις ίδιες πληροφορίες πήρα και γω για τον κινητήρα.

Τιμή 8000 ευρώ !!!

Η τιμή αυτή βέβαια αφορούσε το μοτέρ γυμνό δλδ τον κορμό με τις βαλβίδες του βάνος επάνω και την τρόμπα που έιχε εξωτερικά στο πλάι !!!

Ούτε καπάκια ούτε μίζες ούτε καλώδια ,ψυγεία μπουζιά κλπ κλπ

Τιμή ακατέβατη ούτε ευρώ κάτω γι αυτό το μοτέρ διαμάντι με τις 18000 χλμ η μίλια αφού ήταν απο την Αγγλία .
Αδιαπραγμάτευτη,αν θες αν δε θες να πάς αλλού !!!

Οκ λοιπόν σκέφτομαι και γω,πάμε παρακάτω στις λεπτομέρειες,εγγύηση κλπ.

Ρωτάω το μηχανικό και μου απαντά πως οι όροι για την αγορά είναι οι εξής: θα πάρουμε το μοτέρ το βάζουμε μπροστά,αν δουλέψει και δε χτυπάει οκ, αν οχι, το δίνουμε πίσω και παίρνουμε και τα χρηματά μας .
Αλλη εγγύηση δεν υπάρχει !!!

Με μεγάλη απορία και δεδομένου πως τα μοτέρ αυτά πάσχουν στα μέταλλα μπιελών (ο κόσμος τό χει τούμπανο και η BMW κρυφό καμάρι)και είμαι και παθών,ρωτάω.....

Αφού έτσι και αλλιώς έχουμε αγοράσει μέταλλα για να αλλάξουμε στο μοτέρ που θα αγοράσουμε(δε την ξαναπατάω).

Δε θα τσεκάρουμε τα μέταλλα ?
Δε θα μετρήσουμε τα κόμβια του στροφάλου ?
Ποιός μας λέει πως το μοτέρ μέσα είναι οκ ?
Πώς μπορούμε να ξέρουμε την καταστασή του ?
Θα έχει κάποια εγγύηση ?
Έτσι θα δώσουμε 8000 ευρώ ?
Και μετά τι ?

Η απάντηση λοιπόν ήταν πως δε φέρνουμε καμμιά ευθύνη και ούτε σας επιτρέπουμε να ανοίξετε καινούργιο μοτέρ να αλλάξετε μέταλλα.
Το πληρώνετε και η ευθύνη απο εκεί και μετά δική σας :shok:

Λεω στον μηχανικό κάτσε να πάω εγώ απο εκεί γιατί σίγουρα έχει γίνει κάποια παρανόηση...

Πράγματι λοιπόν πάω...
Και κάνω ξεκινάω τη κουβέντα:

Δεδομένου του προβλήματος αυτών των μοτέρ εγώ έχω αγοράσει μέταλλα για να αλλάξω στο μοτέρ ανεξαρτήτου χιλιομέτρων για να προστατευθώ απο τυχών προβλήματα.

Η απάντηση ήταν πως :

Δε ξέρω τι λές εσύ τα μοτέρ αυτά είναι οκ και δεν έχουν προβλήματα αυτά τα ακούω βερεσέ !!!
Δεν εχω ακούσει εγω για προβλήματα !!!

Λεω, κάτσε άνθρωπέ μου το μοτέρ αυτό το πουλάς 8000 και τη σήμερον εποχή το ποσό είναι πραγματικά μεγάλο !!!
Πώς είναι δυνατόν να μη τσεκάρω το μοτέρ και να πετάξω έτσι τα χρηματά μου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?
Μπορείς να είσαι μπροστά την ώρα που θα ανοίξει το μοτέρ για να δούμε μαζί τη καταστασή του .
Αν δεν έχει πρόβλημα ο στρόφαλος και τα μέταλλα δεν έχουν φτάσει χαλκό τότε μια χαρά .

Σίγα μου απαντά μη κάτσω να ανοίξεις το μοτέρ.
Αν το θες έτσι πάρτο αν όχι δε με νοιάζει.

Λεω λοιπόν ευχαριστώ και φεύγω.

Σκεφτόμουν να κάνω μια έρευνα αγοράς μπάς βρω και κάτι άλλο,έτσι και αλλιώς δε πρόκειται να το πουλήσει με τον παραλογισμό και την έπαρση που έχει.


Τελικά μετά απο περιπλανήσεις και αφού για δύο μοτέρ που βρήκα τα οποία όμως θα καθυστερούσαν είπαμε με τον μηχανικό να πάρουμε αυτό να τελειώνουμε μια και είναι στην Αθήνα και χρονικά μας βολεύει.
Ασε που είναι και καλό και με λίγα χλμ.

Πράγματι την Πέμπτη που μας πέρασε πήγε ο μηχανικός απο εκεί και έκλεισε η συμφωνία,το μοτέρ πληρώθηκε και την Παρασκευή παραλάβαμε.

Γυμνό το μοτέρ όπως είπαμε με αρκετή ψώρα(στίγματα) επάνω αλλά γενικά εξωτερικά σε καλή κατάσταση .
Ρωτάω το μηχανικό που είναι το πλαίσιο του κινητήρα για να τσεκάρουμε τα χιλιόμετρα.
Μου απαντά πως θα μας το δώσει αργότερα γιατί δε θυμάται που είναι .

Οκ λεω λοιπόν ας περιμένουμε.

Αφού πέρασε η ώρα και κάποιο νέο δεν είχαμε λεώ ας πάρω εγώ ένα τηλέφωνο στη μάντρα.
Αφού ευχαρίστησα τον άνθρωπο που έφερε το μοτέρ του ζήτησα το πλαίσιο.
Μου απάντησε λοιπόν πως ,τη Δευτέρα που θα έρθω να πάρω το βολάν(το είχε αφήσει επάνω γιατί δε μπορούσε να το βγάλει)θα το έχω.
Οκ λέω,ευχαριστώ,καλό Σαββατοκύριακο.

Σήμερα το πρωί στις 11:00 πάω απο το συνεργείο και ρωτάω το μηχανικό πότε θα προχωρήσουμε και με το μοτέρ και αν πήραμε το πλαίσιο.
Μου απαντάει,εχω σκοπό αργότερα να το ανοίξω σήμερα να μετρήσω και να αλλάξω μέταλλα.
Του λέω ,πήρες το πλαίσιο ?
Μου απαντά οχι ακόμα κάτσε να πάρω τηλέφωνο.
Του λέω αν δε πάρεις πλαίσιο να τσεκάρεις χιλιόμετρα το μοτέρ δε θα το ανοίξουμε.
Τελικά μετά απο τρείς ώρες μας έδωσε το πλαίσιο.

Αμέσως τσεκάρουμε και πρός εκπληξή μας τα 18000 χλμ η μίλια ήταν 59000 χλμ με τελευταία ενημέρωση-καταγραφή στην BMW τον Νοέμβριο του 2010 !!!

Ετος κατασκευής το αμάξι 6/10/06 και αγορά του 3/07.

Και ερωτώ,απο το 2010 που μπήκε το αμάξι στην BMW μέχρι την μέρα κοπής του ώς τρακαρισμένου,πόσα χιλιόμετρα μπορεί να έχει κάνει ακόμη ?:whistle:

Αν γνωρίζω καλά το μοτέρ αυτό είναι στην μάντρα το πολύ δύο χρόνια,βάλε τρία ,τα υπόλοιπα το αμάξι δεν έκανε άλλα χιλιόμετρα ?

Ενα άλλο που παρατηρήσαμε ήταν πως το αυτοκίνητο τον πρώτο χρόνο απο την αγορά του είχε κάνει ηδη 25000 χλμ !!!!

Μετά απο τις πληροφορίες αυτές παίρνω τηλέφωνο στη μάντρα και ζητάω τον άνθρωπο που μας το πούλησε.
Του λεω λοιπόν πως, μας πούλησες ενα μοτέρ για καινούργιο και για 18000 χλμ η μίλια και αυτό έχει το λιγότερο 59000χλμ και κάτι χιλιόμετρα, μέχρι τη μέρα τελευταίας καταγραφής σε BMW, που αυτό σημαίνει πως μπορέι να έχει και 70-80-100 !!!
Και δε φτάνει μόνο αυτό ζητάς 8000 ακατέβατα και μας απαγορεύεις να ανοίξουμε και το μοτέρ να το τσεκάρουμε και να αλλάξουμε μέταλλα,πλάκα μας κάνεις ?
Αν το μοτέρ έχει θέμα την επόμενη ζημιά θα την πληρώσεις εσύ ?

Η απάντηση ήταν,έλα να δείς το κοντέρ του αμαξιού να δείς που έχει 18000 έχω φωτογραφίες του αυτοκινήτου κλπ
Του απαντώ λοιπόν πως είναι προφανές πως αυτός ο οποίος αγοράζεις είχε γυρίσει τα χλμ και πιθανότατα κοροιδεύει και σένα !!
Και καλά οκ ,εσύ έναν γνωστό μέσα σε BMW δεν έχεις να τσεκάρεις τι πουλάς ?
Βάζεις ένα 18000 και ότι γίνει ?

Εγώ όταν αγοράζω μου λέει δε κοιτάω τα χιλιόμετρα και δε με νοιάζει κοιτάω το αμάξι και το μοτέρ να είναι οκ !!!:shok:

Ναι του απαντάω,αλλά την ώρα που το πούλαγες και δε διαπραγματευόσουν την τιμή, ως πρόσχημα είχες τα χιλιόμετρα του κινητήρα :whistle:

Ελα του λέω να ανοίξουμε το μοτέρ μαζί, να το δούμε, για να δείς και σε τι κατάσταση θα είναι τα μέταλλα...
Και μου λέει, αυτό είναι το μοτέρ ,άμα σου αρέσει, δε θα μου πείς εσύ τι θα πουλάω και μας κούρασες πια με τα μέταλλα και τις μπίελες το μάθαμε το ποιήμα ....:shok:

Του απαντώ λοιπόν ,το μοτέρ πληρώθηκε και θα το κρατήσω και θα το ανοίξω και παρακάλα να είναι οκ γιατί αν δεν είναι θα έχεις πρόβλημα και θα σου κάνω καταγγελία..

Τελικά μετά απο παρότρυνση του μηχανικού να δώσουμε το μοτέρ και να τελειώνουμε και για χάρη του να μην το τραβήξω ,ήρθε ο εν λόγω κύριος και πήρε το μοτέρ επιστρέφοντας τα χρήματα.

Θα ήθελα να τονίσω πως το πλαίσιο με τον αριθμό του μοτέρ επιβεβαιώνονται,αντιστοιχ ύσε δλδ .

Κάνω όλη αυτή την αναφορά γιατί ως διαχειριστής του BMWfans οφείλω να ενημερώσω και να προστατεύσω τα μέλη μας και οχι μόνο !!!
Υπάρχουν πολλές κακοτοπιές και όταν πρόκειται για κινητήρα για να μη σας πουλάνε παραμύθια θα πρέπει πάντα να ζητάτε πλαίσο για να μπορείτε να επαληθεύετε τα χιλιόμετρα και τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες που πουλάνε !!!

Για όποιον θέλει να μάθει το κατάστημα και πληροφορείες για το μοτέρ πλαίσιο και αριθμό κινητήρα με πμ.
Για να μην ξεχνιώμαστε γιατί αυτό είναι το σημαντικό και ο σκοπός του thread αυτού !!!

EVERGET
23-04-15, 15:25
Προσωπικά πιστεύω πως το Μ5 Ε60 δεν είναι χιλιομετροφάγος. Μπορεί, όπως είπα και παραπάνω, το σουλούπι της 5άρας να σε προδιαθέτει για κάτι τέτοιο, αλλά στην ουσία τα μηχανικά του μέρη έχουν specs που δεν προδιαθέτουν για χιλιομετροφάγο αλλά για ιδιαίτερη κατασκευή. Για πολλά χιλιόμετρα και βαριά χρήση ο κοινός νους θα επέλεγε σε αυτά τα κυβικά ένα μεγάλο, απλό και δοκιμασμένο v8 (ας πούμε), και όχι ένα δεκαπετάλουδο στην τσίτα που να στροφάρει....γιατί στροφάρισμα και ρόπιασμα μετά τις 5000rpm επίσης δεν αποτελούν αρετές για χιλιομετροφάγο, ούτε και η αστεία κατανάλωση του v10. Πολλοί το έχουν πει ότι αυτό το μοτέρ ίσως να ήταν εξαρχής παράτερο για Μ5, πολύ ειδικό για το χαρακτήρα αυτού του "οικογενειακού" Μ. Σίγουρα ο s62 του Ε39, ή ο twin turbo του f10 ταιριάζουν πολύ περισσότερο σε αυτά που ζητάει ο αγοραστής της κατηγορίας των Μ5.

deepBLUE
23-04-15, 15:47
Ελα όμως που και τα F10 ηδη αρχισαν να σπανε...και παλι γαργαρες κανουν .

aristent
23-04-15, 20:21
Ελα όμως που και τα F10 ηδη αρχισαν να σπανε...και παλι γαργαρες κανουν .

...και να φανταστεις εγινε και μια ανακληση σχεδον με το "καλημερα"!!!

Stop Driving your M5 or M6 - Oil pump recall

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=647282

aggelosmk2
23-04-15, 20:37
Ελα όμως που και τα F10 ηδη αρχισαν να σπανε...και παλι γαργαρες κανουν .

:shok:

Aυτό το νέο που άρχισε να "κυκλοφορεί" ??? Ισχύει όντως ή μπορεί να παίζουν "κακές γλώσσες" ?

paganis
23-04-15, 20:42
Ελα όμως που και τα F10 ηδη αρχισαν να σπανε...και παλι γαργαρες κανουν .

οταν ειναι να πληρωσουν οι γερμανοι..παντα γαργαρες κανουν! ειναι στο dna τους.

Thomelef
24-04-15, 17:01
Το αμάξι ξαναλέω, είναι χιλιομετροφαγος. Το σκάφος, το βάρος, οι χώροι, η άνεση, τα κομφορ που προσφέρει, είναι για αυτή τη δουλειά. Αν κάποιος θεωρεί ότι με ένα 330 πάει Γερμανία, με το Μ5 θα πάει Αμερική.

Τι ν10 και ιστορίες, δεν καταλαβαίνω. 100 άλογα στο λίτρο από πενταλιτρο μοτέρ. Μπορούμε απλά να πούμε, ότι βάλανε λάθος μοτέρ στο αμάξι και να τελειώνουμε εκεί.

Οι άνθρωποι είναι για ντομάτες. Τέλος.

Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να δικαιολογουνται τα πάντα, όπως επίσης δεν έχω καταλάβει το ότι είναι ακριβό αμάξι, πρέπει να είσαι συνέχεια με το χέρι στην τσέπη.

Ημαρτον.

pilot
24-04-15, 18:37
Το αμάξι ξαναλέω, είναι χιλιομετροφαγος. Το σκάφος, το βάρος, οι χώροι, η άνεση, τα κομφορ που προσφέρει, είναι για αυτή τη δουλειά. Αν κάποιος θεωρεί ότι με ένα 330 πάει Γερμανία, με το Μ5 θα πάει Αμερική.

Τι ν10 και ιστορίες, δεν καταλαβαίνω. 100 άλογα στο λίτρο από πενταλιτρο μοτέρ. Μπορούμε απλά να πούμε, ότι βάλανε λάθος μοτέρ στο αμάξι και να τελειώνουμε εκεί.

Οι άνθρωποι είναι για ντομάτες. Τέλος.

Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να δικαιολογουνται τα πάντα, όπως επίσης δεν έχω καταλάβει το ότι είναι ακριβό αμάξι, πρέπει να είσαι συνέχεια με το χέρι στην τσέπη.

Ημαρτον.

Ασχετο με το θεμα αλλα μιας και το ανεφερε ο Τομις, να πω πως ειναι πολυ πιο δυσκολο να βγαλεις 100/lt απο τετοιο μοτερ(πολλοι κυλινδροι, βαρυτερα κινουμενα μερη κλπ) απ'οτι σε ενα 4κυλινδρο με λιγα κυβικα! Επισης αυτο ισχυει και για το στροφαρισμα..Οσο μεγαλυτερος ειναι ενας κινητηρας τοσο περισσοτερο know how και ''βαθος'' στην σχεδιαση θελει..Οχι οτι δικαιολογουνται απολυτα εκει στην BMW βεβαια.

friendgr
28-04-15, 10:11
... όπως επίσης δεν έχω καταλάβει το ότι είναι ακριβό αμάξι, πρέπει να είσαι συνέχεια με το χέρι στην τσέπη.




Ούτε εγώ το έχω καταλάβει αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
Που να δεις με κανά ferrarάκι (εκατοντάδων χιλιάδων) τι γίνεται....πρέπει να γίνεις κουμπάρος με τον μηχανικό για να σταματήσει η "αιμοραγία"... :hystericalbs1:

Μακάρι να ίσχυε: όσο πιό ακριβό τόσο πιό σίγουρο.

Δυστυχώς ισχύει το αντίθετο.

m_power_lunatic
28-04-15, 11:12
HONDARA και στροφαρισμα στον θεο και τελος.

Θες 9???Θες 10 μανα μου τί θες???Απο ολα εχει ο κοκκινος ηλιος.

Μαλλον στην Ιαπωνια οι κοντοστουπηδες παρακολουθουσανε τα μαθηματα τους πολυ καλα στο πανεπιστημιο αντι να πηγαινουνε για λουκανικα και μπυρες.

alexm
28-04-15, 11:44
HONDARA και στροφαρισμα στον θεο και τελος.

Θες 9???Θες 10 μανα μου τί θες???Απο ολα εχει ο κοκκινος ηλιος.

Μαλλον στην Ιαπωνια οι κοντοστουπηδες παρακολουθουσανε τα μαθηματα τους πολυ καλα στο πανεπιστημιο αντι να πηγαινουνε για λουκανικα και μπυρες.

Το αλλο με τα vanos το ξερεις;
Δεν εχει χαλασει ποτε και ουτε προκειται να χαλασει σε honda το συστημα VTEC (Variable Timing και Lift Electronic Control) και δεν αναφερομαι καν στα προβληματα με στις γ@μημενες αντλιες υψηλης πιεσης των vanos και πιεσης λαδιου που ειναι μεσα στο καρτερ στα V10...:whistle:

nik200
28-04-15, 13:07
ποια δεν σπανε ρε παιδια???????πλακα κανετε????τα honda?????

εγω πριν απο λιγο καιρο αφου εδωσα το m3 αρχισα να ψαχνω για s2000....και τα 5 στα 6 ειχαν αλλαξει ηδη ενα μοτερ.....επισης τα 5 στα 6 ηταν τροπετα και το 6 απλα ειχε αλλαξει 2-3 φτερα...απο κει και περα για τις απειρες καγκουριες, αλλα φωτα facelift κτλ κτλ δεν μιλαω καν.....αυτα ειναι τα φοβερα ασπαστα honda????????

εμενα προσωπικα το m3 κιχ δεν εκανε στα χερια μ....και ουτε ειχε αλλαξει μεταλλα ποτε....τωρα θα αλλαξει στα 130χιλ χιλιομετρα....

τωρα αν η κατασταση αλλαξε στα v8-v10 μπορει να ειναι αληθεια...αλλα οταν πληρωνεις 120 και 200χιλ για αμαξι απο καινουργιο....εεε του ****** αμα εισαι τοσο γυφτος και δεν αλλαζεις τα μεταλλα καθε 50χιλ...και φυσικα βαζω και τον εαυτο μ μεσα!!!!!-μην παρεξηγηθω.....

Harisp
28-04-15, 13:25
Τα S2000 ή τα TypeR αν τα προσέχεις, ζεστάνεις λάδια, αλλάζεις κάθε 6-7000 χιλ κτλπ δεν παθαίνουν τίποτα.
Μην κοιτάτε που τα πήρανε πολλοί και δεν κάνουν την σωστή συντήρηση.
Επίσης τα περισσότερα είναι τροπετιασμένα γιατί τα πήρανε κάγκουρες που δεν καταλαβαίνουν ότι ένα s2000 είναι δύσκολο σαν πισωκίνητο και το παίζουν Τσουτσίγια στις πλατείες.

Αντίθετα και ευλαβική συντήρηση να κάνεις σε ένα Μ3-Μ5, πολύ εύκολα μπορεί να πάρεις το μοτέρ στα χέρια από μέταλλα στροφάλου κτλπ.

nik200
28-04-15, 13:31
Τα S2000 ή τα TypeR αν τα προσέχεις, ζεστάνεις λάδια, αλλάζεις κάθε 6-7000 χιλ κτλπ δεν παθαίνουν τίποτα.
Μην κοιτάτε που τα πήρανε πολλοί και δεν κάνουν την σωστή συντήρηση.
Επίσης τα περισσότερα είναι τροπετιασμένα γιατί τα πήρανε κάγκουρες που δεν καταλαβαίνουν ότι ένα s2000 είναι δύσκολο σαν πισωκίνητο και το παίζουν Τσουτσίγια στις πλατείες.

Αντίθετα και ευλαβική συντήρηση να κάνεις σε ένα Μ3-Μ5, πολύ εύκολα μπορεί να πάρεις το μοτέρ στα χέρια από μέταλλα στροφάλου κτλπ.

ενω τα m3-m5 τα συντηρουν σωστα????ασε που τα περρισοτερα ειναι και τα κουρασμενα αλογα της ευρωπης.......ελληνικα αμαξια ποσα εσπασαν????που ψιλοξεραμε και δυο πραγματα....

EVERGET
28-04-15, 13:57
Προσωπικά, δε συμφωνώ να γενικεύουμε ότι η BMW είναι κωλομάρκα, ή τα S85 μπ**ρδ*λα μοτέρ, ή όταν δίνεις 120 χιλιάρικα για αμάξι πρέπει να είναι τόσο αντοχής που θα σε θάψουν μαζί του, και λοιπά...

Τα Μ5 Ε60 είναι αισίως δεκαετίας, στην Ευρώπη τα βλέπεις πλέον σπάνια. Γιατί? Διότι, εκεί που το χρήμα ανακυκλώνεται και δεν αναγκάζεσαι να παντρεύεσαι αντικείμενα, όταν το αμάξι περάσει τα 5-7 χρόνια ο Ευρωπαίος ξέρει ότι σαν μηχάνημα και αυτό θα αρχίσει να δείχνει σημάδια κόπωσης και είναι δυνατόν να παρουσιάσει το οτιδήποτε. Πόσο μάλιστα εάν είναι και μηχάνημα επιδόσεων με ότι συνέπειες μπορεί να έχει στην κακομεταχείρηση το γεγονός αυτό. Οπότε τα στέλνουν σε "αναπτυσσόμενες" χώρες. Εκεί, παράδειγμα τρανταχτό η Ελλάδα, έχουν μία νοοτροπία πως το αμάξι πρέπει για 15 χρόνια να μην κάνει κιχ...Αλλιώς είναι μπ**ρδ*λο.

Εάν ένα αμάξι είναι αναξιόπιστο, τότε αυτό μπορούμε να το κρίνουμε στα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του. Τα Μ5/Μ3 μετά από 10+ χρόνια και εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στις 8000+rpm δε νομίζω πως έχουμε δικαίωμα να τα μηδενίζουμε.

Κατηγορώ τη BMW, όπως ξαναείπα, μόνο γιατί αφότου διαπιστώθηκαν αρκετές αστοχίες υλικού στα μέταλλα δεν βγάλανε κάποιο service bulletin να γίνεται προληπτική αλλαγή κάθε Χ km. Κατά τα άλλα το Ε60 Μ5 είναι απίστευτο μηχάνημα και αρκετά αξιόπιστο για την τεχνική πολυπλοκότητά του.

Thomelef
28-04-15, 14:37
συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα Μ5 είναι "ειδικό αυτοκίνητο" για να κουβαλάει πάνω του τα προβλήματα ενός πραγματικά ειδικού αυτοκίνητου, το οποίο κατασκευάζεται και καταλήγει ή ως garage queen, ή ως δεύτερο - τρίτο όχημα που θα γράψει 100 χιλιόμετρα το μήνα.

deepBLUE
28-04-15, 14:40
ε στα v8-v10 μπορει να ειναι αληθεια...αλλα οταν πληρωνεις 120 και 200χιλ για αμαξι απο καινουργιο....εεε του ****** αμα εισαι τοσο γυφτος και δεν αλλαζεις τα μεταλλα καθε 50χιλ...και φυσικα βαζω και τον εαυτο μ μεσα!!!!!-μην παρεξηγηθω.....

Καλέ μου άνθρωπε ποιός σου είπε πως όσοι έχουν Μ είναι ενημερωμένοι η θα έπρεπε να είναι για την αλλαγή μετάλλων ,ΟΤΑΝ Η ΙΔΙΑ H BMW δεν έχει ενημερώσει τους κατόχους των για κάτι τέτοιο ;
Και ποίος λέει πως θέλει κάθε 50000 χλμ αλλαγή ;
Εμείς και μόνο εμείς που φάγαμε το αγγούρι και δε θελουμε να ξαναζήσουμε κάτι τέτοιο .
Δε τίθεται λοιπόν θέμα γυφτιάς αλλά άγνοιας και ούτε πιστεύω πως όποιος κάτοχος ήξερε πως κάθε κάποια όποια χιλιόμετρα έπρεπε να αλλάξει μέταλλα δε θα το έκανε .



Κατηγορώ τη BMW, όπως ξαναείπα, μόνο γιατί αφότου διαπιστώθηκαν αρκετές αστοχίες υλικού στα μέταλλα δεν βγάλανε κάποιο service bulletin να γίνεται προληπτική αλλαγή κάθε Χ km. Κατά τα άλλα το Ε60 Μ5 είναι απίστευτο μηχάνημα και αρκετά αξιόπιστο για την τεχνική πολυπλοκότητά του.

Έτσι ακριβώς και το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει η BMW απο το να αδείαζει τους πελάτες τη θα ήταν να έδινε έστω ενα goodwill 40-50%

Harisp
28-04-15, 15:17
ενω τα m3-m5 τα συντηρουν σωστα????ασε που τα περρισοτερα ειναι και τα κουρασμενα αλογα της ευρωπης.......ελληνικα αμαξια ποσα εσπασαν????που ψιλοξεραμε και δυο πραγματα....

Εδώ υπάρχουν αυτοκίνητα γνωστών που τα προσέχουν όπως πρέπει, αγορασμένα με 0 χιλιόμετρα και πάλι τα μοτέρ κάνουν κράου. :thumbsdown:

m_power_lunatic
28-04-15, 15:20
Αξιοπιστια HONDA>Αξιοπιστια BMW......πλέον.

Γνωστα πραγματα στους παντες αυτα.

nik200
28-04-15, 15:55
Καλέ μου άνθρωπε ποιός σου είπε πως όσοι έχουν Μ είναι ενημερωμένοι η θα έπρεπε να είναι για την αλλαγή μετάλλων ,ΟΤΑΝ Η ΙΔΙΑ H BMW δεν έχει ενημερώσει τους κατώχους των για κάτι τέτοιο ;
Και ποίος λέει πως θέλει κάθε 50000 χλμ αλλαγή ;
Εμείς και μόνο εμείς που φάγαμε το αγγούρι και δε θελουμε να ξαναζήσουμε κάτι τέτοιο .
Δε τίθεται λοιπόν θέμα γυφτιάς αλλά άγνοιας και ούτε πιστεύω πως όποιος κάτοχος ήξερε πως κάθε κάποια όποια χιλιόμετρα έπρεπε να αλλάξει μέταλλα δε θα το έκανε .


θα μιλησω μονο για δικες μου εμπειριες....
βαγγελη εγω παντως απο το καλυτερο συνεργειο που πηγα το bmw μεχρι το χειροτερο....μου ειπαν ολοι το ιδιο πραγμα....αλλαγη μεταλλων στα 100κ...εκει πονανε ολα τα m3 e46....εκει και στα vanos..

απο κει και επειτα....επειδη θα συνεχισω να κραζω τα μαστορια.....τα οποια πραγματι χαλανε τα αυτοκινητα μας....

και θα φερω παραδειγμα...οταν ακουω για ενα μοτερ 15ετιας πλεον s54 παλι...οτι αμα το τουρμπισεις-κομπρεσσερ κτλ κτλ..εισαι σε αγνωστα νερα....οπως εχω ακουσει πολλακις....αυτο δειχνει αγνοια μοτερ...και κακους μηχανικους....πραγμα που εχουμε σωριδον στην ελλαδα.....

+ το γεγονος οτι δεν ειναι o s85, s54 και πολλα αλλα m μοτερ, b16...που και αν σπασει δινεις και 1000ευρω και παιρνεις αλλο ενα....

ναι πραγματι ειχαν αστοχιες ολα τα πρωτα μοτερ m....απαραδεκτο φυσικα....που στα facelift μετα απο 2-3 χρονια ολα ειναι οκ......αλλα παραλληλα υπαρχει και μεγαλη αγνοια....οποτε ο καταναλωτης την πληρωνει διπλα!

alexm
28-04-15, 16:15
ναι πραγματι ειχαν αστοχιες ολα τα πρωτα μοτερ m....απαραδεκτο φυσικα....που στα facelift μετα απο 2-3 χρονια ολα ειναι οκ......αλλα παραλληλα υπαρχει και μεγαλη αγνοια....οποτε ο καταναλωτης την πληρωνει διπλα!

Νικολα κανεις μεγα λαθος με το: ολα τα πρωτα μοτερ m.
Στα s85 V10 τουλαχιστον δεν ισχυει αυτο, στα πρωτα 2005-2006 S85 υπηρξαν καποιες αστοχιες στην αντλια υψηλης πιεσης των vanos που την αλλαζες και ολα ΟΚ.
Στα 100 μοτερ που πηγαν ακλαφτα..., τα 80 ηταν παραγωγης 2007-2008, facelift μοντελα δηλαδη...thumb

m_power_lunatic
28-04-15, 17:38
Παιδια ολα καλα-χρυσα αυτα που λετε αλλα εγω με τα ματια μου και τα χερια μου εχω ξεζουμησει-καψει 2-3 ιαπωνικα στην δουλεια και δεν κανανε κιχ.......καψιμο τωρα ετσι οχι αστεια.

Θα πω κατι πολυ απλο που το εζησα επι μια 10-ετια.

Κολλητος φιλος αγοραζει ΗΟΝDA CRX-V TEC 1993 μοντελο από δεύτερο χέρι.Εκανε στα χερια του 350.000 χλμ χωρια αυτα που ειχε πριν.

Καθε πρωι μετα από 1 λεπτο ξεκιναγε τερμα...τ-ε-ρ-μ-α.Κοφτες σπινιαριστος 7.30-8 πρωι αυτη η δουλεια χειμωνα-καλοκαιρι,δεν νομιζω οτι καποιος εχει ξαναζησει τετοιο πραγμα.Παγωνια,το βαζει μπρος κοφτες ρελαντι και ξεκινημα λιωσιμο.

Αυτο το πραμα στα 250.000χλμ φορεσε εκκεντροφορους στον μακαριτη τον Σιδερατο και αλλα περιφεριεακα,κοντρες με το κουταλι.Το πουλησε μετα απο χρονια και συνεχισε να το καιει και ο επομενος (οχι οσο ο φιλος μου).Εχει ακομα το ιδιο μοτερ και ακομα παει με ψυχη.

Το 1999 εδωσε προκαταβολη για το πρωτο ή ενα απο τα πρωτα S2K στην Ελλαδα,εκει να δειτε σβουρες και παντιλικια...20 εκατ αυτοκινητο να το καιει διχως αυριο,να το δινει σε συγκριτικο στο POWER TECHNIQUES (το πηγα εγω) και δωστου καψιμο.

Μετα απο ολα αυτα φανταστειτε στην θεση των παραπανω ενα ///Μ απο τα συγχρονα.....

Ααααααα μην ξεχασω οτι το S2K δεν ξεπονταριστηκε πουθενα ουτε μπροστα ουτε πισω.

Ξαναλεω,καφτης ο φιλος μου απο τους ελαχιστους,δεν γινεται να δικαιολογησω τιποτα σε αμαξια 100-150χιλιαδων ευρω που στροφαρουνε λιγοτερο απο το S2K/TYPE R και με λιγοτερους ιππους ανα λιτρο....sorry.

deepBLUE
28-04-15, 17:57
θα μιλησω μονο για δικες μου εμπειριες....
βαγγελη εγω παντως απο το καλυτερο συνεργειο που πηγα το bmw μεχρι το χειροτερο....μου ειπαν ολοι το ιδιο πραγμα....αλλαγη μεταλλων στα 100κ...εκει πονανε ολα τα m3 e46....εκει και στα vanos..

απο κει και επειτα....επειδη θα συνεχισω να κραζω τα μαστορια.....τα οποια πραγματι χαλανε τα αυτοκινητα μας....



Πολύ σωστά ...
Μιλάς για Μ3 Ε46 που ήταν τα μόνα όπου η εταιρία έκανε ανάκληση στα μέταλλα σε μοντέλα πριν του 2004 και πίσω .
Στα Μ3 Ε92 στα Μ5 Ε60 δεν υπήρξε καμμιά επίσημη ανακοίνωση όπως και στα καινούργια τα οποία εξακολουθούν να έχουν θέμα πράγμα που η εταιρία το θάβει επιμελώς .

Κάποια στιγμή βρέθηκα σε κάποιο κατάστημα βελτιωτή και ήταν εκεί ένας πιτσιρικάς με ενα Μ5 Ε60 και με 70.000χλμ.
Ρωτάω λοιπόν τον βελτιωτή αν έχει ενημερώσει τον πελάτη του πως καλό θα ήταν να αλλάξει μέταλλα .
Με κοιτάει λοιπόν με ένα βλέμμα όλο νόημα και απορεία και μου απαντά :
Όσες φορές προέτρεψα κάποιο πελάτη να προβεί σε αλλαγή μετάλλων,με κοίταξε με καχυποψία πως ήθελα να του πάρω τα χρήματα άνευ λόγου και αιτίας .
Μετά λοιπόν από αρκετά τέτοια περιστατικά έπαψα να ασχολούμαι προκειμένου να παρεξηγούν την προτροπή μου .
Δεν είχε και άδικο η αλήθεια.
Το πιό πιθανό είναι πως κάποιος που θα είχε ενα τέτοιο αυτοκίνητο και δεν θα γνώριζε για τα συγκεκριμένα προβλήματα,θα κοίταζε το μηχανικό με καχυποψία !!!

Το λάθος είναι καθαρά και μόνο της BMW η οποία αντί να κοιτάξει να βελτιώσει την κατάσταση ,σφυρά αδιάφορα αδείαζοντας τον πελάτη που θεωρητικά έχει αγοράσει τα κορυφαία μοντέλα της εταιρίας,σαν αντίλογο σου λέει πως, σε μοντέλα όπως τα Μ3 Ε46 υπήρξε ανάκληση,άρα αφού στα υπόλοιπα μοντέλα δεν υπάρχει,ολα είναι οκ και καμμιά ενημέρωση προβλήματος τέτοιου δεν έχει καταγραφεί.
Αν υπάρχουν κάποια συμβάντα τέτοια είναι μεμονωμένα και αφού το αμάξι δεν είναι σε εγγύηση(για να παλέψεις την επισκευή-αντικατάσταση)φταίει ο πελάτης που αφού δέ πήγαινε το αμάξι σε εξουσιοδοτημένο,δε ξέρουν αν το συντηρούσαν σωστά (με οτι αυτό περιλαμβάνει).
Τουλάχιστον εγώ αυτή την απάντηση έλαβα και ακόμη πιο πολύ απαξίωση.
Βέβαια τους απάντησα πως, δεν γνωρίζουν για κάτι το οποίο έχει βουήξει ο τόπος και είναι κοινό μυστικό πλέον;
Στο Ίντερνετ υπάρχουν συνεχείς αναφορές ειδικά σε ξένα site απο κατόχους τέτοιων μοντέλων.
Τους είπα ακόμα,πως μου μιλούν για συντήρηση και αλλαγή λαδιών την ώρα που η ίδια η εταιρία προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε δυο χρόνια και είκοσι χιλιάδες χλμ και γώ τα αλλάζω κάθε 9-10 !!!
Τέλος τους είπα πως έχουν καταφέρει να ξεφτιλίσουν και να υποτιμήσουν το ίδιο τους το προϊόν το οποίο μάλιστα αποτελεί και ναυ(αρχίδα)της εταιρίας τους !!!
Τώρα λοιπόν άρχισαν να παρουσιάζονται και σπασίματα των νέων κινητήρων απο Μ !!!!
Και για το πώς το κρύβουν το πρόβλημα ;
Όσοι την πάτησαν μέσα στην εγγύηση γνωρίζουν πολύ καλά !!!!

deepBLUE
28-04-15, 18:08
Το οτι ο Ιάπωνας σου λέει πάρε το GTR και βάλτο την ίδια μέρα στη πίστα σας λέει κάτι ,την ώρα που η BMW σου λέει μη το βάλεις ακόμα και στην εγγύηση γιατί αν πάθει κάτι στην πίστα η εγγύηση δε σε καλύπτει ; :thumbsdown:

ΥΓ.Αξίζει να δείτε αν υπάρχει στο YouTube την εκπομπή που είχε η Nova για την κατασκευή αλλα και την νοοτροπία αλλά και τις επιδιώξεις των αρχιμηχανικών της NISSAN για το GTR !!

Harisp
28-04-15, 18:46
Το οτι ο Ιάπωνας σου λέει πάρε το GTR και βάλτο την ίδια μέρα στη πίστα σας λέει κάτι ,την ώρα που η BMW σου λέει μη το βάλεις ακόμα και στην εγγύηση γιατί αν πάθει κάτι στην πίστα η εγγύηση δε σε καλύπτει ; :thumbsdown:

ΥΓ.Αξίζει να δείτε αν υπάρχει στο YouTube την εκπομπή που είχε η Nova για την κατασκευή αλλα και την νοοτροπία αλλά και τις επιδιώξεις των αρχιμηχανικών της NISSAN για το GTR !!

Καλά και με το GTR είδαμε τι είχε γίνει που αν έκανες πάνω από 2-3 launch έχανες την εγγύηση του σασμάν.
Επίσης έχω δει φυλλάδιο porsche Gt3 ή ferrari 430(δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο) όπου το αμάξι είχε κεραμικά φρένα και έλεγε ότι αν μπεις πίστα χάνεις την εγγύηση των κεραμικών δίσκων...

Εμείς δεν ζητάμε αμάξια που θα τα λιώνεις στην πίστα και δεν θα διαμαρτύρονται.

Αλλά να κάνει κράου Μ3 v8 ή Μ5 v10 στα καλά καθούμενα και με αλλαγές λαδιών κάθε 7000 χιλιόμετρα, δεν είναι νορμάλ.

bmwz3
28-04-15, 18:55
φιλος μου με s2000 πήγε απο Αθήνα -Σέρρες , μπήκε πίστα αμέσως ,έκανε 67 γύρους συνεχόμενους και μετα γύρισε σπίτι του αλλα 200 χλμ. ουτε κιχ το αμαξι. 10ετιας.

diosak
28-04-15, 20:20
deepBLUE πολύ σωστά τα λες!

Harisp Το GTR όταν πρωτοβγήκε είχε θέμα με το σασμάν...μετά το φτιάξανε. Αυτό που λες για void εγγύησης λόγω launch...ψέμα μου φαίνεται! Η ίδια η εταιρία το έβαλε...

steliosm46
28-04-15, 21:14
Παιδιά πολύ καλά τα λέτε έτσι ειναι τα πράγματα!

προσωπικά θεωρώ μέγα λάθος αυτό της BMW που κανει την παπια, τον κινέζο, το παγώνι, οπως θέλεται πείτε το..

Τα Μ αυτοκίνητα και ειδικότερα το Μ3 Ε46 και το CSL ,Το Μ3 Ε30 , Το Μ5 Ε60

ειναι αυτοκίνητα τα οποία προσφέρουν πολλά χαμόγελα στον εκάστοτε ιδιοκτήτη

και ειναι αυτοκίνητα πραγματικά καλά σε γενική εικόνα..

Αλλα έχουν αυτά τα απαράδεκτα προβλήματα οπως τα έχουμε πει πολλες φορες

εχουν ομως και πολλά καλα ( που και αυτά τα ξέρουμε ολοι )

που δεν εχουν αλλα αυτοκινητα αλλες μαρκες.

Και φυσικά τα γιαπωνέζικα δεν πιάνοντε συμφωνώ απολυτα ειδικότερα απο θέμα μοτερ πραγματικά είναι κροτίδες, και αξιόπιστα!

Ειτε ειναι επιδόσεων ή οχι.

Απ τα γιαπωνέζικα θεωρώ οτι το GTR ειναι το ποιο value for money αυτοκινητο στον πλανήτη.

Δεν βλέπεται τι γινεται έξω? Ολα τα Supercars των 1000+ ιππων είτε πορσε είτε φερραρι είτε λάμπο όλα έχουν να κάνουν με GTR

Και μιλάμε για ένα αυτοκίνητο το οποιο σε κερδίζει σε όλα του πιστεύω.

Θες σουλουπι? θες άλογα? θες στρίψιμο? θες πίστα? θες βόλτα? Θες ποιοτητα κατασκευής? Γιατι τα μεχρι τα στιγμης ιαπωνικά αυτα που λέμε ας πουμε π.χ S2K δεν τα έχουν αυτα, οπως τα εχει και τα προσφέρει ένα Μ σε αυτό το βαθμό

Ε αυτο τα έχει, γιατι και πλέον ο ιάπωνας έχει περάσει εντέλώς σε διαφορετικό επίπεδο.

Παρόλα αυτά τα Μ για μένα θα έιναι πάντα μέσα στην καρδιά μου.


Όσο και να συζητάμε το θέμα είναι οτι είναι καθαρά και 100% λαθος της εταιρίας αυτο. τι να πουμε? να αρχίσουμε να στέλνουμε επιστολές? δεν ξέρω..

Πάντως εγώ νομίζω οτι η εταιρία απο ένα σημείο και μετά άλλαζε και αλλάζει "χέρια" και μπορεί να γίνει απο την πολύ καλύτερη στην πολύ χειρότερη!

Τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι άνθρωποι. το πόσο αγαπούν αυτό που κάνουν την εταιρία και το αντικείμενο, και την κουλτούρα που έχουν για να συνεχίσουν ένα έργο που έχει κάνει η BMW τόσα χρόνια.

Θέλω να πω οτι σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσαν να βγάλουν ένα πακετο ανάκλησης για ολα αυτα. Εκεί θα φαινόταν ποιοι είναι. και ας χάσουν και λίγα λεφτά τι εγινε.

Ολα ποια για το μαρκετινγκ?

nik200
28-04-15, 21:22
ααα καλα....εδω μιλαμε για gtr και s2k.....σε λαθος forum εχω μπει παλι.....:hystericalbs1::hystericalbs1::hyster icalbs1::hystericalbs1:

mark e92
28-04-15, 21:48
τωρα αν η κατασταση αλλαξε στα v8-v10 μπορει να ειναι αληθεια...αλλα οταν πληρωνεις 120 και 200χιλ για αμαξι απο καινουργιο....εεε του ****** αμα εισαι τοσο γυφτος και δεν αλλαζεις τα μεταλλα καθε 50χιλ...και φυσικα βαζω και τον εαυτο μ μεσα!!!!!-μην παρεξηγηθω.....

Πιστεύεις πως αν το έλεγαν ή το γνώριζαν ότι κάθε 1,5-2 χρόνια πρέπει να γίνει το μοτέρ βίδες για προληπτική αλλαγή μετάλλων θα πούλαγε κανένα αυτοκίνητο;
Μιλάμε για το Τοπ μοντέλο που είχε σάρωση τα βραβεία.

Harisp
30-04-15, 12:01
Harisp Το GTR όταν πρωτοβγήκε είχε θέμα με το σασμάν...μετά το φτιάξανε. Αυτό που λες για void εγγύησης λόγω launch...ψέμα μου φαίνεται! Η ίδια η εταιρία το έβαλε...

Δεν είναι ψέμα...ο εγκέφαλος είχε κάτι σαν μαύρο κουτί και αν πήγαινες αντιπροσωπεία και διαβάζανε πάνω από 2-3 εκκινήσεις με τα esp off, έχανες την εγγύηση στο σασμάν

diosak
30-04-15, 14:14
Δεν είναι ψέμα...ο εγκέφαλος είχε κάτι σαν μαύρο κουτί και αν πήγαινες αντιπροσωπεία και διαβάζανε πάνω από 2-3 εκκινήσεις με τα esp off, έχανες την εγγύηση στο σασμάν

Τουλάχιστον το γράφανε κάπου ότι "ξέρεις, άμα κάνεις αυτό κι αυτό, χάνεις εγγύηση.." ?
Γιατί αν το έκαναν έτσι αυθαίρετα.....

deepBLUE
19-05-15, 21:33
Για να μην ξεχνιόμαστε (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24259) !!!

VanVIC
19-05-15, 21:47
Για να μην ξεχνιόμαστε (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24259) !!!

Tί έγινε πάλι ;

Snoo
22-05-15, 10:11
Μια παρόμοια περίπτωση έσκασε προχθές στο συνεργείο που πηγαίνει ο πατέρας μου το αυτοκίνητο του και αυτό μέταλλα στροφάλου!