PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσείς τι προτείνετε???



/vaggelis/
04-04-15, 17:18
Λοιπόν εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο αμάξι απλά και μόνο για το κέφι μου, δηλαδή χωρίς πινακίδες και τα συναφή. Στη μάντρα ανακύκλωσης της Άρτας υπάρχει 750 Ε32 με το γνωστό πεντάλιτρο V12 μοτέρ. Το αμάξι είναι χτυπημένο στο πλάι αλλά το μοτέρ δουλεύει κανονικά. Κόστος 300 ευρώ. Στην ίδια μάντρα υπάρχουν και πολλά Ε30, Ε36 και Ε34 ατρακάριστα σε μικρότερη τιμή. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κατά τη γνώμη σας σε ποιό σκάφος από τρία είναι καλύτερα να μπει ο V12; Επίσης το 750 είναι αυτόματο ενώ εγώ το θέλω χειροκίνητο. Αυτό πώς μπορεί να αλλάξει; Ποιο manaul κιβώτιο κουμπώνει στο V12;

compactM3
04-04-15, 18:01
E34 δαγκωτο.........

/vaggelis/
04-04-15, 18:47
E34 δαγκωτο.........

Γιατί δαγκωτό Ε34; Έχω ήδη ένα 525 Ε34 που το κυκλοφορώ κάθε μέρα. Είναι από μόνο του βαρύ δε θα βαρύνει κι άλλο με το V12 μπροστά; Εγώ για Ε30 σκέφτομαι, τελείως γυμνό και με εξάτμιση ίσια.

nikos1400
04-04-15, 18:55
E30 με κανενα V8 (bmw).


https://www.youtube.com/watch?v=8kR2ZTCRWcI

:drive:

nikos1400
04-04-15, 19:03
:ranting2::ranting2: Κωλοσυστημα !
^^Όνειρο μου ειναι...:mad:

PetrosD
05-04-15, 00:00
E30 με το V12 ψηφίζω, αλλά θέλει μόντες και δουλειά!

Stunt Mike
05-04-15, 01:08
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...Αμαξι που δεν εχει ''χαρτια'' και προοριζεται για scrap,δεν μπορει να χρησιμοποιειται για κανεναν αλλο λογο,με νομιμο τροπο....Ειναι κριμα να ριξεις ενα καρο χρηματα για το κεφι σου και να κατασχεθει τη στιγμη που θα το'χεις φορτωμενο στο τρειλερ,πηγαινοντας στην πιστα......Ουτε αγωνιστικες πινακιδες μπορεις να βγαλεις,απο τη στιγμη που σου ζητανε φωτοτυπια της αδειας,ή του χαρτιου της καταθεσης πινακιδων....

Παμε σε 2η φαση τωρα,γιατι βρισκεις καροτσα Ε30 με χαρτια με 500 ευρω ετσι κι αλλιως.....ποσα υπολογιζεις να διαθεσεις γι'αυτη σου την ιδεα,ετσι για να'χουμε καλο ρωτημα??Εχεις αποψη των ανταλλακτικων που χρειαζεσαι για μια τετοια μοντα?

Vassilis ///M
05-04-15, 09:47
Βαγγέλη από που είσαι φίλε???

/vaggelis/
05-04-15, 09:55
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...Αμαξι που δεν εχει ''χαρτια'' και προοριζεται για scrap,δεν μπορει να χρησιμοποιειται για κανεναν αλλο λογο,με νομιμο τροπο....Ειναι κριμα να ριξεις ενα καρο χρηματα για το κεφι σου και να κατασχεθει τη στιγμη που θα το'χεις φορτωμενο στο τρειλερ,πηγαινοντας στην πιστα......Ουτε αγωνιστικες πινακιδες μπορεις να βγαλεις,απο τη στιγμη που σου ζητανε φωτοτυπια της αδειας,ή του χαρτιου της καταθεσης πινακιδων....

Παμε σε 2η φαση τωρα,γιατι βρισκεις καροτσα Ε30 με χαρτια με 500 ευρω ετσι κι αλλιως.....ποσα υπολογιζεις να διαθεσεις γι'αυτη σου την ιδεα,ετσι για να'χουμε καλο ρωτημα??Εχεις αποψη των ανταλλακτικων που χρειαζεσαι για μια τετοια μοντα?

Μένω επαρχία και εδώ οι έλεγχοι της αστυνομίας είναι ελάχιστοι. Τα τελευταία πέντε χρόνια με έχουν σταματήσει μια φορά και έλεγξαν μόνο αν έχω ασφάλεια, τίποτε άλλο. Επίσης πολύ αμφιβάλλω αν γνωρίζουν αυτά που ανέφερες παραπάνω.

Δυστυχώς πίστα δεν έχουμε και ούτε έχω σκοπό να το μετακινήσω σε άλλη πόλη. Εδώ όμως έχουμε πολύ ελεύθερο χώρο. Δίπλα στο χωράφι μου υπάρχει επίπεδη έκταση με χώμα και δίχως δέντρα πάνω από 100 στρέμματα, μέσα στην οποία μπορείς να χαράξεις όποια διαδρομή θέλεις και να κάνεις το κέφι σου δίχως να χαλάσεις τα λάστιχα σε άσφαλτο πίστας!

Όσο για το πόσα χρήματα έχω σκοπό να διαθέσω, ας πούμε όχι πάνω από 2000. Αν δω βέβαια ότι χρειάζονται περισσότερα, πέρνω σχεδόν τζάμπα όλο το 750 και το κρατάω ως έχει. Στο πλάι είναι χτυπημένο και δεν ανοίγουν οι δεξιές πόρτες αλλά δουλεύει κανονικά. Βέβαια είναι αυτόματο αλλά θα ζήσω κι έτσι. Στο κάτω κάτω 300 ευρώ θα χαλάσω μόνο.

/vaggelis/
05-04-15, 09:56
Βαγγέλη από που είσαι φίλε???

Από την όμορφη Πρέβεζα! Αν και σήμερα βρέχει ...

Vassilis ///M
05-04-15, 10:06
Από την όμορφη Πρέβεζα! Αν και σήμερα βρέχει ...

Κατεβαίνω συχνά Πρέβεζα φίλε μιας και έχω σπίτι εκεί...
Και από Άρτα ξέρω πολλά παιδιά με BMW όπως και από Λούρο...

Επίσης ο Ghost Rider είναι από Άρτα...Γράφει συχνά εδώ μέσα...
Να βρεθούμε για καφεδάκι μόλις κατέβω ξανά...

Bazil Van Sinner
05-04-15, 11:13
Από την όμορφη Πρέβεζα! Αν και σήμερα βρέχει ...




https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/04/15186422824_5dc59dac74_o-1.jpg


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/04/15882960041_541faba113_b-1.jpg

Χαιρετίσματα στην Πρέβεζα thumb


αν είναι να χαλάσεις 2Κ πάρε κάποιο έτοιμο μετατροπή και χρησιμοποιήσε το όπως καταλαβαίνεις.Το 7άρι με το αυτόματο πιστεύω θα σε δυσκολέψει πολύ.
Απο την άλλη το V12 όπου και να το βάλεις θα θέλει και κανα ευρώ συντήρηση,δεν θα θέλει?Μόνο τα μπουζί και τα λάδια είναι ένα κάρο φράγκα.

compactM3
05-04-15, 12:33
Γιατί δαγκωτό Ε34; Έχω ήδη ένα 525 Ε34 που το κυκλοφορώ κάθε μέρα. Είναι από μόνο του βαρύ δε θα βαρύνει κι άλλο με το V12 μπροστά; Εγώ για Ε30 σκέφτομαι, τελείως γυμνό και με εξάτμιση ίσια.

γιατι το Ε34 εχει και το σασι να υποστηριξει αυτο το μοτερ (ειναι ενα απο τα καλυτερα/στιβαροτερα σασι που εχει φτιαξει η BMW), εχει τον χωρο να τοποθετηθει σωστα και ανετα το μοτερ.
οσο για το θεμα του βαρους, για την ροπη του V12 ειναι μαλλον ελαφρυ....
Για να βαλεις αυτο το μοτερ σε Ε30 θα χρειαστει παρα πολλες μετατροπες και πατεντες. Για να μπει σε Ε36, θα ειναι τοσο μπροστοβαρο το αυτοκινητο, που θα ειναι μονο για ευθειες..... (το ιδιο και το Ε30).
Το θεμα του σασμαν ειναι πολυ απλο σε αυτους τους κινητηρες και εχει αναλυθει ξανα εδω μεσα.

compactM3
05-04-15, 12:35
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...Αμαξι που δεν εχει ''χαρτια'' και προοριζεται για scrap,δεν μπορει να χρησιμοποιειται για κανεναν αλλο λογο,με νομιμο τροπο....Ειναι κριμα να ριξεις ενα καρο χρηματα για το κεφι σου και να κατασχεθει τη στιγμη που θα το'χεις φορτωμενο στο τρειλερ,πηγαινοντας στην πιστα......Ουτε αγωνιστικες πινακιδες μπορεις να βγαλεις,απο τη στιγμη που σου ζητανε φωτοτυπια της αδειας,ή του χαρτιου της καταθεσης πινακιδων....

Αυτο ισχυει................. καλυτερα βρες μια καροτσα χωρις μοτερ αλλα με κανονικα χαρτια......

/vaggelis/
05-04-15, 13:58
Αυτο ισχυει................. καλυτερα βρες μια καροτσα χωρις μοτερ αλλα με κανονικα χαρτια......

Στην περιοχή μου λίγο έως πολύ δύσκολο να βρεθεί 34άρι. Και στην ανακύκλωση το ένα είναι αρκετά χτυπημένο στο πίσω μέρος ενώ το άλλο έχει κοπεί στη μέση ήδη για ανταλλακτικά. Το σκάφος του Ε34 πόσο πιο ελαφρύ είναι από το Ε32; Βασικά το Ε32 δεν είναι Ε34 με μερικά εκατοστά μεγαλύτερο μήκος;

Όταν αρχικά σκέφτηκα το όλο σχέδιο είχα στο μυαλό μου το S70 V12 μοτέρ από 850 CSi, αλλά όσο και να έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι. Μόνο από εξωτερικό αλλά δεν ξέρω τι παίζει στο τελωνείο και αν μπορείς να το κόψεις έξω και να φέρεις εδώ μόνο τον κορμό και το κιβώτιο σαν ανταλλακτικά ...

compactM3
05-04-15, 16:18
Ε34 στην Ελλαδα πολλα.
Μπορεις να τα φερεις σαν ανταλλακτικα και εντος Ε.Ε. δεν εχουν τελωνειο.

merbeind
05-04-15, 16:21
Πάρε ένα καρτ rm1 να το ευχαριστηθεί η ψυχούλα σου.

Stunt Mike
05-04-15, 16:32
Μένω επαρχία και εδώ οι έλεγχοι της αστυνομίας είναι ελάχιστοι. Τα τελευταία πέντε χρόνια με έχουν σταματήσει μια φορά και έλεγξαν μόνο αν έχω ασφάλεια, τίποτε άλλο. Επίσης πολύ αμφιβάλλω αν γνωρίζουν αυτά που ανέφερες παραπάνω.

Δυστυχώς πίστα δεν έχουμε και ούτε έχω σκοπό να το μετακινήσω σε άλλη πόλη. Εδώ όμως έχουμε πολύ ελεύθερο χώρο. Δίπλα στο χωράφι μου υπάρχει επίπεδη έκταση με χώμα και δίχως δέντρα πάνω από 100 στρέμματα, μέσα στην οποία μπορείς να χαράξεις όποια διαδρομή θέλεις και να κάνεις το κέφι σου δίχως να χαλάσεις τα λάστιχα σε άσφαλτο πίστας!

Όσο για το πόσα χρήματα έχω σκοπό να διαθέσω, ας πούμε όχι πάνω από 2000. Αν δω βέβαια ότι χρειάζονται περισσότερα, πέρνω σχεδόν τζάμπα όλο το 750 και το κρατάω ως έχει. Στο πλάι είναι χτυπημένο και δεν ανοίγουν οι δεξιές πόρτες αλλά δουλεύει κανονικά. Βέβαια είναι αυτόματο αλλά θα ζήσω κι έτσι. Στο κάτω κάτω 300 ευρώ θα χαλάσω μόνο.

Mονο τ'ανταλλακτικα για να μπει πανω σε Ε30-36,ξεπερνανε τα 2000 ευρω!Και για τη χρηση που το θες,δεν αξιζει να ριξεις ουτε ενα ευρω!!!Παρε το 750 οπως ειναι,ξεβρακωσε το εντελως και βαλτο στο χωμα μεχρι να διαλυθει!

mark e92
05-04-15, 18:00
Από την όμορφη Πρέβεζα! Αν και σήμερα βρέχει ...

Πάντα βρέχει ...θα σταματήσει τον Ιούνιο :th_Laie_67-1:
Πάρε οτι σου αρέσει να του πίνεις το αίμα !!!thumb

HLIAS - E36
06-04-15, 09:01
Ε30 φίλε... Ε30!!!:fountwtis:

Θα σου έλεγα 36άρι αλλά θα ξεπεράσεις την τιμή που ανέφερες...:whistle: Πάρε ένα 30άρι έτοιμο και είσαι αρχηγός... Θα κάνεις το κέφι σου και με το πααραπάνω...thumb

/vaggelis/
18-04-15, 10:53
Νεότερη ενημέρωση:

Βρήκα 850 Csi από Γερμανία 2500 ευρώ, μπορεί και λιγότερα αν παζαρέψω κι άλλο. Εϊναι χτυπημένο στο πλάι αλλά για τη χρήση που το θέλω δε με ενοχλεί αυτό. Το μοτέρ του δουλεύει κανονικά και αυτό έχει σημασία. Το ερώτημα τώρα είναι το εξής:

Πώς το φέρνω εδώ;

Αν το φέρω με φορτωτική θα περάσει από τελωνείο στα σύνορα;

Αν το φέρω οδηγώντας με γερμανικές πινακίδες πάλι θα περάσει τελωνείο; Λογικά όχι όπως όλοι οι τουρίστες που έρχονται με αμάξι. Από την άλλη εμπιστεύεσαι σε ταξίδι ένα άγωνστο και χτυπημένο αμάξι; Το χτύπημα είναι στη δεξιά μεριά στο πλάι, η πόρτα του συνοδηγού δεν ανοίγει καθόλου και μάλλον έχει σταβώσει και το σασί στο πλάι.

Για πείτε καμιά ιδέα. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τα τελωνεία αλλά γνωστός μου που ήθελε να φέρει αμάξι από αμερική του ζητούσαν το 360% της αξίας του στο τελωνείο λόγω παλαιότητας!

nik200
18-04-15, 11:08
λοιπον....

χωρο εχουμε, αμαξι δεν εχουμε.....παμε λοιπον....

ε34 φοβερη καροτσα...θελει τουλαχιστον 2.5λτ για να κινηθει....

750 τωρα....παρα πολυ βαρυ...με οτι αυτο συνεπαγεται....κοινως αν σε παρει η μαζα....κανε το σταυρο σου!...12 κυλινδρο που θα ψηθει απο τις θερμοκρασιες...και τα χιλια μυρια αλλα που βγαζουν????τυχαια νομιζεις δεν τα βαζουν??

ε30 σκυλι και ελαφρυ....με m20b25 γινεσαι βασιλιας της πλατειας....αμα εχεις και απλα κιολας οπως λες.....οτι καλυτερο...και τσαμπε....φυσικα με χαρτια...γιατι η μ@λ@κια θα γινει στανταρ...ακου και μας που τα εχουμε....δεν θα ασχολιομουν καν να βαλω τον 12κυλινδρο........πολυ κοπος....

Stunt Mike
18-04-15, 14:44
Νεότερη ενημέρωση:

Βρήκα 850 Csi από Γερμανία 2500 ευρώ, μπορεί και λιγότερα αν παζαρέψω κι άλλο. Εϊναι χτυπημένο στο πλάι αλλά για τη χρήση που το θέλω δε με ενοχλεί αυτό. Το μοτέρ του δουλεύει κανονικά και αυτό έχει σημασία. Το ερώτημα τώρα είναι το εξής:

Πώς το φέρνω εδώ;

Αν το φέρω με φορτωτική θα περάσει από τελωνείο στα σύνορα;

Αν το φέρω οδηγώντας με γερμανικές πινακίδες πάλι θα περάσει τελωνείο; Λογικά όχι όπως όλοι οι τουρίστες που έρχονται με αμάξι. Από την άλλη εμπιστεύεσαι σε ταξίδι ένα άγωνστο και χτυπημένο αμάξι; Το χτύπημα είναι στη δεξιά μεριά στο πλάι, η πόρτα του συνοδηγού δεν ανοίγει καθόλου και μάλλον έχει σταβώσει και το σασί στο πλάι.

Για πείτε καμιά ιδέα. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τα τελωνεία αλλά γνωστός μου που ήθελε να φέρει αμάξι από αμερική του ζητούσαν το 360% της αξίας του στο τελωνείο λόγω παλαιότητας!

Ξεχνα το.....Εκτος αν δεν εχεις Ελληνικη υπηκοοτητα....

/vaggelis/
18-04-15, 15:50
Ξεχνα το.....Εκτος αν δεν εχεις Ελληνικη υπηκοοτητα....

Τόσο δύσκολο;;; Πάντως λίγες περισσότερες λεπτομέρειες καλές θα ήταν.

Και όλοι οι βορειοελλαδίτες που κυκλοφορούν με βουλγαρικές πινακίδες; Σπούδαζα θεσ/νικη και είχα δει αμέτρητα BMW με πινακίδες BG.

Bazil Van Sinner
18-04-15, 16:52
Τόσο δύσκολο;;; Πάντως λίγες περισσότερες λεπτομέρειες καλές θα ήταν.

Και όλοι οι βορειοελλαδίτες που κυκλοφορούν με βουλγαρικές πινακίδες; Σπούδαζα θεσ/νικη και είχα δει αμέτρητα BMW με πινακίδες BG.


....και οι βούλγαροι με τι πινακίδες κυκλοφορούν ??:think:

Blacktan
19-04-15, 08:46
Λοιπόν εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο αμάξι απλά και μόνο για το κέφι μου, δηλαδή χωρίς πινακίδες και τα συναφή. Στη μάντρα ανακύκλωσης της Άρτας υπάρχει 750 Ε32 με το γνωστό πεντάλιτρο V12 μοτέρ. Το αμάξι είναι χτυπημένο στο πλάι αλλά το μοτέρ δουλεύει κανονικά. Κόστος 300 ευρώ. Στην ίδια μάντρα υπάρχουν και πολλά Ε30, Ε36 και Ε34 ατρακάριστα σε μικρότερη τιμή. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κατά τη γνώμη σας σε ποιό σκάφος από τρία είναι καλύτερα να μπει ο V12; Επίσης το 750 είναι αυτόματο ενώ εγώ το θέλω χειροκίνητο. Αυτό πώς μπορεί να αλλάξει; Ποιο manaul κιβώτιο κουμπώνει στο V12;
Ασχετο ! Πως μπορεις να αγορασεις απο εκει ?
Υποτιθετε οσοι τα εδωσαν τα εδωσαν για ανακυκλωση/αποχαρακτηρισμο και γενικα για να συμβαλλουν στην εξοικονομηση περιβαλλοντικης ενεργειας !
Μαλιστα εχουν παραλαβει και σχετικα εγγραφα καθως επισης ο ανακυκλωτης επιδοτειτε!
Πως ειναι δυνατον να βγει αμαξι απο εκει για κυκλοφορια ?

compactM3
19-04-15, 17:08
δεν μπορει να βγει....
οποιος λεει το αντιθετο, ή το εχει κανει, απλα δεν γνωριζει την νομοθεσια και τις κυρωσεις....