PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 Μ cabrio - Επισκευή λακούβας (PDR) & βάψιμο



Monsta
13-05-10, 07:51
Εδώ θα προσπαθήσω να σας περιγράψω με λίγα λόγια τη μέθοδο PDR (Paintless Dent Repair) που εφαρμόζουμε, ώστε να επαναφέρουμε / επισκευάσουμε λακούβες στη λαμαρίνα του αυτοκινήτου.

Η συγκεκριμένη τεχνική ουδεμία σχέση έχει με βεντούζες, ενώ τα κύρια εργαλεία που χρησιμοποιούνται είναι ειδικοί λεβιέδες, σωστός φωτισμός, άψογη εστίαση στο σημείο που δουλεύουμε και πολύ εμπειρία ώστε να νιώθουμε τα εργαλεία ως προέκταση του χεριού μας (μιας και όταν το εργαλείο βρίσκεται μέσα στη πόρτα ή το φτερό και ψαχουλεύει τη λακούβα, δεν έχουμε καθόλου ορατότητα).

Η συγκεκριμένη τεχνική είναι ιδανική ώστε να επαναφέρουμε λακουβάκια στις κάθετες επιφάνειες του αυτοκινήτου αλλά και στις οριζόντιες, για παράδειγμα χαλαζόπτωση. Υπάρχουν φυσικά περιορισμοί, όσο αφορά την επέμβαση αλλά και το αποτέλεσμα, αναλόγως το σημείο που βρίσκεται η λακούβα μπορεί και να μη μπορούμε καθόλου να επέμβουμε, από την άλλη η επιτυχία μπορεί να αγγίξει και το 100%. Έχουμε επαναφέρει εκατοντάδες λακούβες με άριστο αποτέλεσμα και το γράφω αυτό γιατί το αστείο της υπόθεσης (έχει τύχει αρκετές φορές) είναι όταν ο πελάτης πηγαίνοντας να ελέγξει το αποτέλεσμα ψάχνει να βρει από ποια πλευρά ήταν η ζημιά (αφηρημένος), αφού το σημείο που ήταν η λακούβα είναι απλά τέλειο.

PDR επίσης θα εφαρμόσουμε και σε περιπτώσεις που έχει φύγει το χρώμα, για να περιορίσουμε τη χρήση σιδηρόστοκου.

Ακριβώς αυτή ήταν η περίπτωση και στο συγκεκριμένο Ζ4 Μ cabrio όπου δυστυχώς είχε φύγει χρώμα στο σημείο που ήταν οι λακούβες όταν ήρθε σε επαφή με πεσμένη πινακίδα στο δρόμο. Έτσι επαναφέραμε τη λαμαρίνα κατά 95% περίπου, ύστερα μπήκε ελάχιστη ποσότητα σιδηρόστοκου ώστε να μπορέσουμε να επαναφέρουμε και τα νεύρα, στη συνέχεια ασταρώθηκε και σήμερα είμαστε έτοιμοι για το επόμενο βήμα.

Το απόγευμα θα έχω περισσότερο υλικό as we re making progress...


ΥΓ: Sorry για το re-post του thread, αλλά το χθεσινό χάθηκε πάνω στο αλαλούμ των ημερών. Δυστυχώς ούτε ο δικός μου συνειρμός είναι ο ίδιος με χθες βράδυ, αλλά at least you get the idea...

Z-man
13-05-10, 09:57
Η επισκευη στα βαθουλωματα ή τα ραγισματα σε προφυλακτηρες επισκευαζονται με την ιδια τεχνικη..?

Monsta
13-05-10, 11:24
Η επισκευη στα βαθουλωματα ή τα ραγισματα σε προφυλακτηρες επισκευαζονται με την ιδια τεχνικη..?


Όχι σε πλαστικά μέρη. PDR εφαρμόζεται μόνο σε λαμαρίνα και δεν αφορά ραγίσματα.

Monsta
14-05-10, 12:40
Έ-χω-μια-κού-κλα-έ-τοι-μη-που-ζη-τά-τον-ιδιο-κτή-τη-της :) :) :)

Z4///M
14-05-10, 12:55
Έ-χω-μια-κού-κλα-έ-τοι-μη-που-ζη-τά-τον-ιδιο-κτή-τη-της :) :) :)

παρων!!! :rally:

Ptboul
14-05-10, 12:56
παρων!!! :rally:

Καλορίζικο! κ με προσοχή! :original:

Z4///M
14-05-10, 16:12
Να ευχαριστησω τον Κωστα-Monsta για την υπεροχη δουλεια..δεν φαινεται τπτ! στο δικο μου ματι τουλαχιστον!

Σ ευχαριστει και η μπεμπα μου! χαχα

Z4 DCT
14-05-10, 18:01
Να ευχαριστησω τον Κωστα-Monsta για την υπεροχη δουλεια..δεν φαινεται τπτ! στο δικο μου ματι τουλαχιστον!

Σ ευχαριστει και η μπεμπα μου! χαχα

Aντε μπραβο ρε Δημητρη!!!

Βαλε και φωτο

Monsta
15-05-10, 08:44
Όποιος μου βρει που έχουμε 'σβήσει' το χρώμα ΚΑΙ το βερνίκι στη πόρτα της topless κυρίας..........τα υπόλοιπα τα ξέρετε.....:original:

stratos
15-05-10, 12:01
Ακριβώς πάνω στο νεύρο κάτω απο τον καθρέπτη??????


Όπως και να έχει οι καλοί μάστορες φαίνονται... μάλλον δεν φαίνεται οτι έχουν δουλέψει πάνω στο αυτοκίνητο

m-power_01
15-05-10, 13:46
Όποιος μου βρει που έχουμε 'σβήσει' το χρώμα ΚΑΙ το βερνίκι στη πόρτα της topless κυρίας..........τα υπόλοιπα τα ξέρετε.....:original:

Αν ηταν να φαινονται αυτα σε φωτογραφιες ,απο καλογυαλισμενο αυτοκινητο ,με το αντακλασεις πανω του.... Αλιμονο μας Κωστα!

Monsta
15-05-10, 19:20
Ακριβώς πάνω στο νεύρο κάτω απο τον καθρέπτη??????

Όπως και να έχει οι καλοί μάστορες φαίνονται... μάλλον δεν φαίνεται οτι έχουν δουλέψει πάνω στο αυτοκίνητο

beeeeeeep! Wrong answer !!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Στην οριζόντια επιφάνεια. Στη κάθετη προς το έδαφος όμως εννοούσα Στράτο, αυτό είναι και το πιο δύσκολο.


Αν ηταν να φαινονται αυτα σε φωτογραφιες ,απο καλογυαλισμενο αυτοκινητο ,με το αντακλασεις πανω του.... Αλιμονο μας Κωστα!

Ρε συ δε κατάλαβες :original: Οι φωτό είναι που λέμε για την 'όμορφιά'... Εννοείται ότι προκαλώ οποιονδήποτε 'ειδικό' να το δει από κοντά και να μου πει που έχουμε σβήσει χρώμα ΚΑΙ βερνίκι ! :original:

m-power_01
15-05-10, 19:22
beeeeeeep! Wrong answer !!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Στην οριζόντια επιφάνεια. Στη κάθετη προς το έδαφος όμως εννοούσα Στράτο, αυτό είναι και το πιο δύσκολο.



Ρε συ δε κατάλαβες :original: Οι φωτό είναι που λέμε για την 'όμορφιά'... Εννοείται ότι προκαλώ οποιονδήποτε 'ειδικό' να το δει από κοντά και να μου πει που έχουμε σβήσει χρώμα ΚΑΙ βερνίκι ! :original:

τι κερδιζει? τι κερδιζει?

Monsta
15-05-10, 19:29
τι κερδιζει? τι κερδιζει?

Δωρεάν williams στους .....καθρέπτες σου.

Ψάξε ψάξε δε θα το βρεις, δε θα το βρεις δε θα το βρεις, το χρωματάκι δε θα το βρεις :hystericalbs1:

m-power_01
15-05-10, 19:30
Δωρεάν williams στους .....καθρέπτες σου.

Ψάξε ψάξε δε θα το βρεις, δε θα το βρεις δε θα το βρεις, το χρωματάκι δε θα το βρεις :hystericalbs1:

xaxaxaxaxa:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

stratos
15-05-10, 19:33
beeeeeeep! Wrong answer !!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Στην οριζόντια επιφάνεια. Στη κάθετη προς το έδαφος όμως εννοούσα Στράτο, αυτό είναι και το πιο δύσκολο.




Αυτό έλειπε και να το έβρισκα... :whistle:

Απο φωτογραφίες δεν φαίνεται τίποτα αλλά και απο κοντά ακόμα και με έμπειρο μάτι είναι δύσκολο να διακρίνεις το σβήσιμο... Σύντομα θα μάθουμε που θα γίνει το σβίσημο στον προφυλακτήρα μου χαχαχα

Monsta
15-05-10, 20:42
που θα γίνει το σβίσημο στον προφυλακτήρα μου χαχαχα

Προφυλακτήρες φίλε, είναι το μόνο εύκολο. Τα μεγάλα κομμάτια είναι το παλούκι...

sakisz34
02-08-12, 21:13
Καλησπέρα σας! ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει η μέθοδος pdr για να εφαρμοστεί πρέπει να μην υπάρχει ούτε καν γδάρσιμο στο σημείο του βαθουλώματος???έχω ένα βαθούλωμα στο μπροστινό φτερό από την πλευρά του οδηγού στη Ζ4 μου!Ευχαριστώ πολύ!

gnx
03-08-12, 09:26
To pdr σημαίνει paintless dent repair. Αρα εαν υπάρχει γρατζουνιά χρειάζεται μπογιά.

alexk
03-08-12, 09:41
Όποιος μου βρει που έχουμε 'σβήσει' το χρώμα ΚΑΙ το βερνίκι στη πόρτα της topless κυρίας..........τα υπόλοιπα τα ξέρετε.....:original:

Κώστα μπορώ να το βρω εγώ, αλλά πρέπει να κάνω βόλτα το αυτοκίνητο πρώτα :thumbsup: