PDA

Επιστροφή στο Forum : Wi-Fi Router hack check!



Χρίστος
28-03-15, 19:14
https://blog.appleworldhellas.com/wp-content/uploads/2015/03/Wifi-main.jpg

Πέρα από τον υπολογιστή, το smartphone και το tablet σας,
τα σύγχρονα ασύρματα routers μπορούν και αυτά να γίνουν hacked
και έτσι θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί πλέον στις μέρες μας.
Παρακάτω σας παρουσιάζουμε ένα γρήγορο και άμεσο τρόπο
για να ελέγξετε το router της επιχείρησης ή του σπιτιού σας.

Αντικειμενικά υπάρχουν πολλά εργαλεία για να ελέγξετε αν ο υπολογιστής σας έχει γίνει hacked
και πολλά περισσότερα για να διασφαλίσουν πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.
Με τα router όμως που είναι το ίδιο ευαίσθητα σε επιθέσεις από κακόβουλους χρήστες
υπάρχει μια σχετική άγνοια κυρίως γιατί οι ιδιοκτήτες τους δεν νομίζουν πως πρέπει να τα ελέγξουν
και έτσι δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην ασφάλεια τους.

Το Router Checker από την F-Secure είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να διαπιστώσετε γρήγορα και μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα
αν το DNS με το οποίο είστε συνδεμένοι στο Internet μέσω του router σας δουλεύει όπως θα έπρεπε ή αν αυτό έχει δεχτεί επίθεση.

Με αυτό το εργαλείο δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε κάτι, δεν υπάρχει κάποιο plug in
ενώ μπορεί να τρέξει σε όλους τους σύγχρονους πλοηγούς όπως οι Chrome, Safari, Opera, Firefox, και Internet Explorer.

Έτσι μπορείτε να ελέγξετε τον DNS σας τόσο από τον υπολογιστή σας
αλλά ακόμη και από μια mobile συσκευή.

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε εδώ - f-secure.com/router-checker/ (https://f-secure.com/router-checker/) και να πατήσετε το Start κουμπί.
Το εργαλείο θα σκανάρει το router σας για να δει αν οι DNS request στέλνονται από την συσκευή σας όπως πρέπει
ή κάποιες από αυτές στην περίπτωση hack πηγαίνουν και σε κάποιους τρίτους.


https://blog.appleworldhellas.com/wp-content/uploads/2015/03/123.png

Σημαντικό:

To Router Checker είναι καλό να το χρησιμοποιήσετε και όταν συνδέεστε σε ένα δημόσιο δίκτυο - π.χ μια καφετέρια
και γενικότερο οπουδήποτε το δίκτυο που σας προσφέρεται είναι κοινόχρηστο και λιγότερο ασφαλή.

gant
28-03-15, 19:31
Μπράβο Χρήστο, στο γυναικοχώρι που είμαι τώρα, το έτρεξα και

NO ISSUES FOUND!

:original:

S54POWER
29-03-15, 22:58
Αν ο γειτονας χρησιμοποιει την συνδεση μας μπορουμε να το ξερουμε ? πχ φαινεται ποιες συσκευες ειναι ή εχουν μπει στο δικτυο ?

fanisk
30-03-15, 01:32
Αν ο γειτονας χρησιμοποιει την συνδεση μας μπορουμε να το ξερουμε ? πχ φαινεται ποιες συσκευες ειναι ή εχουν μπει στο δικτυο ?


Για αρχη μπορεις να το κλειδωσεις. Υστερα να βλεπεις (και να μπλοκαρεις) ποιες MAC ειναι online μεσω του router σου. Το να το εχεις ξεκλειδωτο και να κατεβαζει καμια ταινια δεν ειναι θεμα. Αμα ασχολειται με παιδακια ομως (στην ακραια περιπτωση χρησης αλλου wifi) θα εχεις χοντρο προβλημα μεχρι να αποδειχθει οτι δεν ησουν εσυ.

Μην αφηνετε ελευθερα τα wifi σας, το να τα κλειδωσετε ειναι 1' δουλεια.

S54POWER
30-03-15, 22:19
thumbthumbthumbthumbthumb
Εχεις απολυτο δικιο!!!
Τωρα αυτο με το κλειδωμα :think::think:
Ουτε κλειδι εχω , ουτε ξερω που θα το βαλω :electrician2:
χαχαχαχ
Αληθεια εννοεις να ζηταει κωδικο? Τουλαχιστο αυτο το κανει αλλα εχει τον αρχικο κωδικο που ειχε το ρουτερ, ειναι ασφαλες ??:sm-scared5::sm-scared5:

fanisk
31-03-15, 14:30
thumbthumbthumbthumbthumb
Εχεις απολυτο δικιο!!!
Τωρα αυτο με το κλειδωμα :think::think:
Ουτε κλειδι εχω , ουτε ξερω που θα το βαλω :electrician2:
χαχαχαχ
Αληθεια εννοεις να ζηταει κωδικο? Τουλαχιστο αυτο το κανει αλλα εχει τον αρχικο κωδικο που ειχε το ρουτερ, ειναι ασφαλες ??:sm-scared5::sm-scared5:

Οχι δεν ειναι ασφαλες γιατι υπαρχουν λιστες με τα default passwords, και λιστες με τα ποια router δινει ο ISP. Πρεπει να το αλλαξεις μεσα απο τις ρυθμισεις.

Christopherk
31-03-15, 19:19
Δεν το έχω απλά κλειδωμένο.. έχω κάνει μέχρι κ κρυφό ID και συγκεκριμένες mac adress να μπορούν να μπουν. ΑΝ κάποιος το σπάσει θα του πληρώσω δωρεάν στο δικό του σπίτι συνδρομή.

Χρίστος
31-03-15, 19:53
Δεν το έχω απλά κλειδωμένο.. έχω κάνει μέχρι κ κρυφό ID και συγκεκριμένες mac adress να μπορούν να μπουν. ΑΝ κάποιος το σπάσει θα του πληρώσω δωρεάν στο δικό του σπίτι συνδρομή.

καλα μη νομιζεις οτι κατωχειρωθηκες κιολας.

10 λεπτα δουλεια εισαι (και πολυ λεω)

Δεν εχω ασχοληθει προσωπικα τοσο.
ο φιλος που μου εφτιαξε το σερβερ σπιτι μου, ξεκλειδωσε το κλειδωμενο δυκτιο του Πανεπιστημιου Πειραιως για να εχω μια Τ1 συνδεση προχειρη αν χρειαστω, σε ενα τεταρτακι με καφε στο ενα χερι....

Τα pass, wpa, wpa2, hex, ascii, 64bit, 128bit και παει λεγοντας ειναι για μας τους κοινους να μενουμε μακρια απο τα wifi του απεναντι....

aristent
31-03-15, 20:24
Kαπου το ειχα διαβασει που ελεγε ενας:

"Αλλαξα το ονομα του ρουτερ μου σε "now hack if you can"....
και την αλλη μερα το ρουτερ μου το λεγανε:"challenge accepted"!!!!


:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Χρίστος
31-03-15, 20:29
Kαπου το ειχα διαβασει που ελεγε ενας:

"Αλλαξα το ονομα του ρουτερ μου σε "now hack if you can"....
και την αλλη μερα το ρουτερ μου το λεγανε:"challenge accepted"!!!!


:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

ετσι λεω να ερθω και γω λαρισα και να γραψω πανω στην ασπρουλα μετα απο λασποβροχη:
θελω πλυσιμο και να δω την αλλη μερα απο κατω:
μαζευω τα ευρω μου για μοτερ :facepalm:

VanVIC
03-04-15, 07:02
καλα μη νομιζεις οτι κατωχειρωθηκες κιολας.

10 λεπτα δουλεια εισαι (και πολυ λεω)

Δεν εχω ασχοληθει προσωπικα τοσο.
ο φιλος που μου εφτιαξε το σερβερ σπιτι μου, ξεκλειδωσε το κλειδωμενο δυκτιο του Πανεπιστημιου Πειραιως για να εχω μια Τ1 συνδεση προχειρη αν χρειαστω, σε ενα τεταρτακι με καφε στο ενα χερι....

Τα pass, wpa, wpa2, hex, ascii, 64bit, 128bit και παει λεγοντας ειναι για μας τους κοινους να μενουμε μακρια απο τα wifi του απεναντι....

Δηλαδή; Τί πρέπει να κάνουμε για να είμαστε ασφαλείς;

Christopherk
03-04-15, 07:18
κλείνουμε το WiFi :whistle:

Χρίστος
03-04-15, 18:44
Δηλαδή; Τί πρέπει να κάνουμε για να είμαστε ασφαλείς;

οτι κλειδωνει σιγουρα ξεκλειδωνει.
100% δεν εισαι με τπτ καλυμενος.
Εγω πλεον απλα εχω καλο κωδικο με οτι ασφαλεια παραπανω υπαρχει και οτι δεδομενα με καινε υπαρχουν και αλλου offline.
Aπο κει και μετα οσο το ψαχνεις τοσο περισσοτερο χανεις τη μπαλα thumb

mikegr
23-04-15, 08:12
Δηλαδή; Τί πρέπει να κάνουμε για να είμαστε ασφαλείς;

Αλλαγη κωδικου καθε 15 λεπτα:facepalm: