PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Ηλεκτρικά πίσω παράθυρα



alex1
27-03-15, 20:44
Παιδιά καλησπέρα Εχω ένα BMW E46 sallon και δυστιχώς δεν έχω ηλεκτρικά τα πίσω παράθυρα. Τώρα που μεγάλωσε η κόρη μου μου ανοίγει το πίσω παράθυρο και 99% πάντα το ξεχνάω ανοικτό. Σκέφτομαι αν δεν είναι ακριβή και αναίμακτη η μετατροπή να τα κάνω ηλεκτρικά. Υπάρχει πρόβλεψη καλωδίωσης η πρέπει να περαστεί καινούρια ???
Ευχαριστώ.

ART1
27-03-15, 21:52
εισαι pro face η face lift.απο οσο θυμαμαι στα face lift υπαρχει προβλεψη ετοιμη και χρειαζονται 2 μοτορακια 2 διακοπτες και αλλος ενας διακοπτης για μπροστα....επισης θελει αλλαγη και το τριμ που ειναι η εμπρος διακοπτες

wheelman
27-03-15, 22:09
Νομίζω αλλάζουν κ τα ρελε στην gm,
αλλα δεν θυμαμαι καλά πρέπει να το δω

alex1
28-03-15, 08:09
Καλημέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια. Facelift είμαι.
Ευχαριστώ.

alex1
28-03-15, 08:12
Αρα λογικά να ψάχνω να βρω διακόπτες και να βρω εναν ηλεκτρολόγο να ασχοληθεί με το πρόβλημα μου.

BILL007
28-03-15, 10:09
Εγώ νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο γιατί δεν είναι τόσο απλό ακόμα και αν υπάρχει η αναμονή στα facelift (πράγμα που δεν γνωρίζω, αλλά απο την εμπειρία μου η BMW δεν αφήνει αναμονές για τίποτα εκτός και αν είναι preorder).

Σίγουρα θα θες διακόπτες και τριμ άλλο στην κεντρική κονσόλα, μαζί με τα κατάλληλα φις και τα καλώδια που θα πρέπει να περαστούν.
Μετά πισω θες άλλες εσωτερικές επενδύσεις πόρτας για να φύγει η μανιβέλα και να έχεις διακόπτες για τους πίσω. (φαντάζομαι θα πρέπει να είναι στο ίδιο με το εσωτερικό του αυτοκινήτου σου, οπότε πάλι θέλει ψάξιμο).
Αν γλιτώσεις την καλωδίωση σίγουρα θα θέλει κάποια ρελέ.
Μοτεράκι για το κάθε παράθυρο...

Για να μην στα πολυλέω, πρέπει ιδανικά να βρείς δότη με ίδιο εσωτερικό και να τα πάρεις όλα αυτά σε πολύ καλή τιμή για να αξίζει τον κόπο... :(

Y.Γ το ότι συζητάμε για BMW facelift 46αρι με μανιβέλες πίσω απλά -> :facepalm: Nόμιζα ότι μετά το proface τα ηλεκτρικά πίσω ήταν στον στάνταρ εξοπλισμό...

savvas bmwdakias
28-03-15, 10:26
Εγώ νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο γιατί δεν είναι τόσο απλό ακόμα και αν υπάρχει η αναμονή στα facelift (πράγμα που δεν γνωρίζω, αλλά απο την εμπειρία μου η BMW δεν αφήνει αναμονές για τίποτα εκτός και αν είναι preorder).

Σίγουρα θα θες διακόπτες και τριμ άλλο στην κεντρική κονσόλα, μαζί με τα κατάλληλα φις και τα καλώδια που θα πρέπει να περαστούν.
Μετά πισω θες άλλες εσωτερικές επενδύσεις πόρτας για να φύγει η μανιβέλα και να έχεις διακόπτες για τους πίσω. (φαντάζομαι θα πρέπει να είναι στο ίδιο με το εσωτερικό του αυτοκινήτου σου, οπότε πάλι θέλει ψάξιμο).
Αν γλιτώσεις την καλωδίωση σίγουρα θα θέλει κάποια ρελέ.
Μοτεράκι για το κάθε παράθυρο...

Για να μην στα πολυλέω, πρέπει ιδανικά να βρείς δότη με ίδιο εσωτερικό και να τα πάρεις όλα αυτά σε πολύ καλή τιμή για να αξίζει τον κόπο... :(

Y.Γ το ότι συζητάμε για BMW facelift 46αρι με μανιβέλες πίσω απλά -> :facepalm: Nόμιζα ότι μετά το proface τα ηλεκτρικά πίσω ήταν στον στάνταρ εξοπλισμό...

Νομιζω οτι δεν ειναι και τοσο τραγικο να γινει. Για τις τρυπες απο τις μανιβελες μπορει να βαλει ταπες. Νομιζω πρεπει να κοιταμε και λιγο πιο πρακτικα τα θεματα και να μην ειμαστε τοσο τελειομανεις, ενταξει ωραια θα ταν να μην φαινεται καθολου η τρυπα. Για τις αναμονες που λετε δεν ξερω, στο δικο μου παντως που δεν εχει καθρεπτη με αυτοματη σκιαση, εχει ετοιμες αναμονες να κουμπωσει καθρεπτης με αυτοματη σκιαση χωρις να τραβαω καλωδια(Ε46 facelift)

Dermatis
28-03-15, 10:27
Πικρα ρε Βασιλη! Παιρνεις αμαξι premium κατηγοριας τετοιας αξιας και δεν εχει ηλεκτρικα παραθυρο ! Το επομενο ηταν να βαλλουν μονο στου οδηγου και τα αλλα 3 μανιβελα!
Στο κατω κατω σιγα τι εχει να κανει ο συνεπιβατης βαλτου μια μανιβελα να παιζει :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

paganis
28-03-15, 10:31
Πικρα ρε Βασιλη! Παιρνεις αμαξι premium κατηγοριας τετοιας αξιας και δεν εχει ηλεκτρικα παραθυρο ! Το επομενο ηταν να βαλλουν μονο στου οδηγου και τα αλλα 3 μανιβελα!
Στο κατω κατω σιγα τι εχει να κανει ο συνεπιβατης βαλτου μια μανιβελα να παιζει :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

το επομενο θα ηταν στου οδηγου να βαλουν μανιβελα και στου συνοδηγου που δεν φθανει ευκολα, να βαλουν το ηλεκτρικο.

BILL007
28-03-15, 10:46
και να μην ειμαστε τοσο τελειομανεις,
giannis_compact για μας βαράνε οι καμπάνες :D :D :D

Dimimav
28-03-15, 10:49
Να λέτε παλι καλα που εχει πισω με χερούλια
γιατι αν είχε ηλεκτρικά θα ειχαμε αλλάξει καμία δεκαριά φορες τους γρύλους :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

BILL007
28-03-15, 10:52
Να λέτε παλι καλα που εχει πισω με χερούλια
γιατι αν είχε ηλεκτρικά θα ειχαμε αλλάξει καμία δεκαριά φορες τους γρύλους :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Παθών...Mεγάλη αλήθεια και αυτή...Δυστυχώς... :thumbsdown:

alex1
28-03-15, 11:42
Η αλήθεια είναι πως στις πίσω πόρτες πιθανολογώ πως έχει αναμονές για τους διακόπτες μιας και στα μπράτσα που μπαίνουν οι διακόπτες έχει τάπες που λογικά σε περίπτωση ηλεκτρικών απλά τις βγάζεις και βάζεις διακόπτες Το κυριότερο πρόβλημα είναι αν έχει απο πίσω μέχρι την κονσόλα του οδηγού καλωδίωση.

BILL007
28-03-15, 11:56
Η αλήθεια είναι πως στις πίσω πόρτες πιθανολογώ πως έχει αναμονές για τους διακόπτες μιας και στα μπράτσα που μπαίνουν οι διακόπτες έχει τάπες που λογικά σε περίπτωση ηλεκτρικών απλά τις βγάζεις και βάζεις διακόπτες Το κυριότερο πρόβλημα είναι αν έχει απο πίσω μέχρι την κονσόλα του οδηγού καλωδίωση.

Η καλωδίωση λογικά δεν είναι έτσι κατευθείαν.
Εφόσον υπάρχει command https://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1887229-E46-Can-bus-project που μπορεί να ανεβοκατεβάσει τα παράθυρα, άρα παέι σε κάποιο module και μετά απο αυτό φεύγουν καλώδια προς το πάνελ με τους διακόπτες.

giannis_compact
28-03-15, 14:09
Για πίσω ηλεκτρικά παράθυρα σε 46 χρειάζονται πίσω ανεβατόρ, διακόπτες μπρος και πίσω, άλλο διακοσμητικό τριμ στο λεβιέ ταχυτήτων για να χωρέσουν οι διπλοί διακόπτες, καλωδίωση και η μονάδα gm πρέπει να αλλαχτεί από LOW σε ΗΙGH και να προγραμματιστεί η νέα μονάδα πάνω στο αυτοκίνητο. Με πατέντα και προσθήκη δύο ρελέ μπορεί η μονάδα LOW να υποστηρίξει πίσω ηλεκτρικά, αλλά δεν είναι μόνον η προσθήκη των ρελέ, έχει λίγο δουλίτσα πάνω στη μονάδα με όχι πάντα θετικό αποτέλεσμα.

wheelman
28-03-15, 15:17
Για πίσω ηλεκτρικά παράθυρα σε 46 χρειάζονται πίσω ανεβατόρ, διακόπτες μπρος και πίσω, άλλο διακοσμητικό τριμ στο λεβιέ ταχυτήτων για να χωρέσουν οι διπλοί διακόπτες, καλωδίωση και η μονάδα gm πρέπει να αλλαχτεί από LOW σε ΗΙGH και να προγραμματιστεί η νέα μονάδα πάνω στο αυτοκίνητο. Με πατέντα και προσθήκη δύο ρελέ μπορεί η μονάδα LOW να υποστηρίξει πίσω ηλεκτρικά, αλλά δεν είναι μόνον η προσθήκη των ρελέ, έχει λίγο δουλίτσα πάνω στη μονάδα με όχι πάντα θετικό αποτέλεσμα.


Καλύτερα κατευθείαν αλλαγή σε High,
έχω δεί τέτοια πατέντα και δεν λειτουργούσαν οι υαλοκαθαρηστήρες μετά.

Εν ολίγοις πήγε ακλαφτη η gm

leo328
28-03-15, 18:26
το εκανα στο 36 αρι μου με πληρες εργοστασιακο αποτελεσμα...
βρηκα ενα 4πορτο ε36 με ηλεκτρικα μπρος-πισω.
του πηρα τους 2 γρυλλους πισω, 5 διακοπτες (2 πισω απο τις ταπετσαριες, 2 μπροστα απο το τριμ του λεβιε+την απομωνωση παλι απο το τριμ που ανεργοποιει τους πισω διακοπτες).μετα πηρα και 1 τριμ ολοκληρο ιδιου χρωματος χωρια μεταχειρισμενο τα πηγα ολα στον ηλεκτρολογο στο εξιδεικευμενο bmw που παω για σερβις και τα εκανε ολα και δουλεψαν με custom καλωδιωση χωρις να φενεται τιπτ...
με βολεψε για πολλους λογους..
π.χ. με χειροκινητα πισω πριν τι κανω αν ξεχναγαν οι πισω κανα παραθυρο ανοικτο εβαζα συναγερμο χωρις να το δω και εμενε ανοικτο..
επισης μετα την μετατροπη στο ταξιδι παταω την απομονωση και ο μικρος και να παταει τον διακοπτη δεν τρεχει μια...
στην αρχη ειχα βαλει και γω 2 μαυρες ταπες αλλα αργοτερα βρηκα κανονικες ταπετσαριες μονο για ηλεκτρικα πισω και εγινε εργοστασιο...
μαζι με εργασιες μου ειχαν κοστισει ολα κανα 200αρι μαζι με τις ταπετσαριες που πηρα αργοτερα...
βρες ενα δοτη οπως σου ειπαν με ιδιο χρωμα τριμ και πισω ταπετσαριες και παρτα ολα απο την αρχη μια και καλη και θα φαινεται εργοστασιο χωρις ταπες κ.λ.π...

gyiama
28-03-15, 20:03
Για πίσω παράθυρα θέλει: καλωδίωση απ την gm στις φυσες στις πόρτες και απ τις φυσες μέσα στις πόρτες άλλες πλεξουδες.καλωδιωση απ την gm στους διακόπτες στην κονσόλα.αλλους διακόπτες στην κονσόλα άλλη gm (high) με αλλαγή ρελε δεν γινεται,αναβατόρια γρυλους,οδηγούς και αισθητήρες πίεσης πίσω παραθύρων και διακόπτες πίσω .αφου γίνουν όλα αυτά θέλει κωδικοποίηση η gm.θελει κυριολεκτικά όλο το αυτοκίνητο ξήλωμα και παρά πολύ κόπο. Το έχω κάνει και δεν ξέρω αν αξίζει.περαν ότι πλέον δύσκολα να βρεις καλωδιώσεις κλπ μιας και δεν υπάρχει ρετροφιτ!

nikos valvetronic
29-03-15, 00:31
Πάνο θυμάμαι που έλεγες ότι έφαγες λούκι που το έκανες μόνος σου.Πιστεύω ότι
ο φίλος για αρχή πρέπει να ψάξει να βρει δυο πίσω πόρτες και πλαίσιο λεβιέ με
διακόπτες και αν είναι οκ με την τιμή που θα τα βρει ας ρωτήσει έναν ηλεκτρολόγο
πόσο θέλει για να τα περάσει.Αν όλη η ιστορία είναι μέσα στα λεφτά που υπολόγιζε
τότε προχωράει.thumb
Υ.Γ.Και είχα στα χέρια μου δυο πίσω πόρτες με ηλεκτρικά από touring και τις πέταξα ο μακάκας :facepalm:

gyiama
29-03-15, 01:40
Νίκο πίστεψε με δεν αξίζει τον κόπο.στο τέλος αφου έφαγα την ζωή μου είπα ότι τζάμπα ο κόπος! Το να βρεις αναβατόρια ειναι εύκολο.το να βρεις αναβατόρια χωρίς σπασμένος η "αρπαγμενους" οδηγούς ειναι σχεδόν απίθανο! Τα πλεξουδακιαωρτις πόρτες κι αυτά δύσκολα και ειδικά οι αισθητήρες πίεσης οι οποίοι συνήθως ειναι κομμένοι! Πιστέψτε με το κόστος και ο κόπος ειναι δυσανάλογα του οφέλους!!!

alex1
13-04-15, 18:13
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Λοιπόν αποφάσισα να μπώ στον κόπο και στο έξοδο να το κάνω Λοιπόν ξεκίνησα με αγορά μπροστινής κονσόλας μαζί με διακόπτες συνέχεια έχουν οι μηχανισμοί μαζί με τα μοτέρ και τους πίσω διακόπτες πορτών και τέλος δεν ξέρω ίσως χρειαστώ και πλεξούδες πόρτας. Το σύνολο δεν νομίζω να περάσει σε έξοδα τα 100¤ Νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

wheelman
13-04-15, 20:16
Εισαι σιγουρος οτι αυτο ειναι το κόστος?
Μην το παρεις στραβα αλλα τελευταία φορα που κοιταξα ηταν μεγαλύτερο...

Θες το λιγοτερο 50 για gm απο ebay
Τουλαχιστον 80 για δυο ημητασιον γρυλους
Τουλαχιστον 60 για δυο μοτέρ ειτε μεταχειρω ειτε κινέζικα

Συν αρκετα που σιγουρα ξεχνάω κ χωρις Περαστικά,
Δεν στο λεω για να σε αποτρεψω, οσο για να τσεκαρεις το budget σου

alex1
13-04-15, 20:35
100 οταν λέω εννοώ υλικά και για την ακρίβεια 113. Λοιπόν έχουμε και λέμε 18 euro μπροστινοί διακόπτες 60 euro (https://www.ebay.com/itm/231511985486?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) με Offer φυσικά μαζί και με τους πίσω διακόπτες + 35 πάλι με Offer οι φύσες Σύνολο 113 Μαζί με προγραμματισμό και εγκατάσταση 200το πολύ. Οκ το καταλαβαίνω μιας και φυσικά το έψαξα πριν τα ψωνίσω απο Ebay ότι τα αντίστοιχα αν τα έπαιρνα απο Ελλάδα μόνο για τα μοτερ μου ζητούσαν απο 60 - 100 το καθένα Εχουν ξεφύγει οι έλληνες μαντράδες Ο άγγλος τον παίζεις και λίγο να τα ξεφωρτωθεί θέλει πλέον οπότε και του ορίζεις την τιμή. Πιστεύω σε δυο βδομάδες περίπου να σας πω τα τελικά αποτελέσματα.

gyiama
14-04-15, 19:40
χρειαζεσαι τα πλεξουδακια μεσα στις πορτες και φυσικα ολοκληρη την καλωδιωση και τις φυσες που πηγαινουν στον κεντρικο διακοπτη,. ακομα θελεις τους αισθητήρες πιεσης για τα πισω παραθυρα!

alex1
15-06-15, 14:42
Λοιπόν τέλος καλό όλα καλά. Λέω χαλάλι στα χρήματα που έδωσα μιας και επιτέλους η κόρη μου θα μπορεί να έχει την άνεση να ανοιγοκλείνει τα παράθυρα όποτε αυτή θέλει και να τις τα κλειδώνω όποτε θέλω. Φυσικά και είχατε δίκιο με όσα με είχατε συμβουλέψει ότι χρειάζονταν.H μόνη διαφορά είναι πως τα έφερα όλα απο Αγγλία Λιθουανία με πολύ μικρότερο κόστος απο ότι θα τα έπαιρνα απο Ελλάδα οπότε σε γενικές γραμμές δεν τα ακριβοπλήρωσα Ας είναι καλά το ebay και το Offer του χαχαχαχαχ Σε γενικές γραμμές για όποιον θα μπεί στο έξοδο να το κάνει είναι πλεξούδες πορτών καλωδίωση απο πλεξούδα εως κεντρικούς διακόπτες GM5 HIGH και επαναπρογραμματισμός διακόπτες πίσω πορτών καθώς και κονσόλας και φυσικά γρύλους μοτερ και αισθητήρες πίεσης τους οποίους τελικά τους έβαλα μιας και φοβήθηκα μήπως η μικρούλα (κόρη μου) πιάσει τα χεράκια της.
Φυσικά πολλά @#%$^%$ στην BMW που σε ένα τόσο ακριβοπληρωμένο αμάξι δεν υπήρχε ούτε η πρόβλεψη. Τώρα το επόμενο στάδιο είναι Parctronic xaxaxax Εχω ήδη ξεκινήσει τα offer στο Ebay.

nikos valvetronic
16-06-15, 22:02
Ωραίος ο φίλος, μεγειά σου thumb Το παλιό σου πλαίσιο με τους 2 διακόπτες τι χρώμα είναι? Έχω ένα ασημί με 4 διακόπτες + αυτόν που ακυρώνει τα πίσω και το ανταλλάσω με απλό ασημί με δυο διακόπτες.'Αλλαξα τα τριμ της καμπίνας με ασημί αλλά το δικό μου έχει 2 παράθυρα και είναι λίγο καγκουριά έτσι!

alex1
18-06-15, 21:20
Δυστιχώς πρόλαβε άλλος φίλος και του τα χάρισα. Το μόνο θέμα που μου μένει είναι τι κάνω τώρα με τις τρύπες χαχαχαχαχ
31545

wheelman
18-06-15, 21:55
Πλαστικες Ταπες., ψαξτο στο realoem

Στάλθηκε από το M82 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alex1
20-06-15, 19:15
Οσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα !!!