PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται X1-X3 diesel



merbeind
26-03-15, 10:06
Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω Χ1 η Χ3 diesel και μονο 4Χ4.
Αυτόματο κατα προτίμηση και μονο 2 λίτρο.
Δεν το βάζω στην ενότητα ζήτηση γιατί θα ηθελα και απόψεις συγκριτικά με την ποιότητα υλικών μεταξύ των δυο μοντέλων όπως και τι χρειαζεται να προσέξω στην επιλογή που θα κανω.

I_MNL
26-03-15, 12:13
Για ποιο Χ3 μιλάς? Το τωρινό μοντέλο ή αυτό που προτοβγήκε? Γιατί μεταξύ των δύο υπάρχει διαφορά
Και αυτό σημαίνει πως το πρώτης γενιάς Χ3 ίσως είναι υποδεέστερο ποιοτικά από το Χ1 (που είναι και πιο καινούριο μοντέλο) ενώ το 2ης γενιάς Χ3 είναι σαφώς ανώτερο ποιοτικά (φαίνεται και το αισθάνεσαι στο εσωτερικό, ταμπλό, επενδύσεις, φινίρισμα) από το Χ1.

Στο ανωτέρω συμπέρασμα κατέληξα μετά από ώρες που έχω περάσει ψάχνοντας στις αντιπροσωπείες BMW στην Αγγλία και test drive και των 3 αυτοκινήτων.
Οδήγησα χειροκίνητο και αυτόματο. Το αυτόματο κιβώτιο κοινώς φιμώνει τον 2λιτρο κινητήρα. Με την εμπειρία σου από το Ζ4, δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει με τις επιδόσεις αλλά ούτε και με την οικονομία του

stef
26-03-15, 13:16
Τι ποσό διαθέτεις;

merbeind
26-03-15, 13:26
Το z4 δεν θα το δώσω.
Ποσο μέχρι 25. Αν βρεθεί κατι που να αξίζει με κατι παραπάνω δεν πειραζει.

I_MNL
27-03-15, 02:11
Τότε μάλλον πας στο Χ3 2ης γενιάς, που είναι σαφώς ανώτερο, όπως προανέφερα.
Πιστεύω και οι κάτοχοι των σχετικών μοντέλων να σε διαφωτήσουν πιο αναλυτικά

merbeind
27-03-15, 09:05
Το Χ1 ξερω ότι το 2016 αλλάζει μοντέλο. Σίγουρα καινούργιο δεν αξίζει να δωσεις ενα ποσο για μοντέλο που αλλάζει. Με την ευκαιρία ομως που ηθελα και 2-3 πράγματα για τη z να παραγγείλω ρωτησα και για Χ1. Καινούργιο λοιπόν φτάνει κατω απο 40 αλλα αμαξι full full εξοπλισμένο.
Απο αυτα που κοιτούσα στο car κυρίως σε ολα απο κατι έλειπε. Αλλο δεν ηταν αυτόματο, αλλο δεν είχε την οθόνη του navi που μου αρεσει το επόμενο δεν είχε xenon και ούτω καθεξής.
2ης γενιάς x3 για ποια χρονια περίπου μιλαμε; 2006-2009 μοντέλα;

ntinos
27-03-15, 09:19
Επιτρεψατε μου λιγο να τρολλαρω...

Με 25,000 (ξεκινα απο 22000) το νισσαν κασκαι, 1600cc πετρελαιο με 163 ιππους...

Εχω οδηγησει το "μικρο" 1500αρι με τους 115 και ειναι καλο. Το μεγαλο με τους 163 μαλλον ειναι πολυ καλο !. Και πολυ ποιοτικο ...

Christopherk
27-03-15, 09:27
Επιτρεψατε μου λιγο να τρολλαρω...

Με 25,000 (ξεκινα απο 22000) το νισσαν κασκαι, 1600cc πετρελαιο με 163 ιππους...

Εχω οδηγησει το "μικρο" 1500αρι με τους 115 και ειναι καλο. Το μεγαλο με τους 163 μαλλον ειναι πολυ καλο !. Και πολυ ποιοτικο ...

+1000 :fountwtis:

Πιο όμορφο μακράν..

mitsos_chania
27-03-15, 09:30
Επιτρεψατε μου λιγο να τρολλαρω...

Με 25,000 (ξεκινα απο 22000) το νισσαν κασκαι, 1600cc πετρελαιο με 163 ιππους...

Εχω οδηγησει το "μικρο" 1500αρι με τους 115 και ειναι καλο. Το μεγαλο με τους 163 μαλλον ειναι πολυ καλο !. Και πολυ ποιοτικο ...

Σε τρολλαρω Χ2 Ντινο λεγοντας σου να δεις και το Mokka diesel.Πολυ ποιοτικο αμαξι,εσωτερικα για μενα πολυ ανωτερο απο το κασκαϊ

ntinos
27-03-15, 09:35
Το εχω δει, μου αρεσει επισης, εχει μικροτερους χωρους απο το κασκαϊ

Επισης πολυ ωραιο, αλλα ειναι ποιο μικρο (και ποιο ακριβο θαρρω)

merbeind
27-03-15, 09:43
Δεν μου αρεσει το Nissan. Δυστυχώς βέβαια γιατί ειναι καλα και αξιόπιστα.
Παντως κατι X1 που χάζευα στο mobile με m packet ειναι απίστευτα όμορφα.
Αυτο με τις δυο τιμές brutto, netto ξέρει καποιος τι ειναι; Ποια κοιτάω εγω και για εισαγωγή τι ποσο περίπου να υπολογίζω;

stef
27-03-15, 09:44
Σαν το BMW δεν είναι κανένα από τα 2
Με εκπλήσσει το Χ3 μας, που παρόλο 9 ετίας δεν ακούγεται κιχ & η πόρτα κλείνει σαν χρηματοκιβώτιο!
Οπταν τον Quasquai (έτσι γράφεται;) φτάσει τα 10 χρόνια, θέλω να δω πως θα ακούγεται η πόρτα του...
Επί του θέματος: Χ3 2004-2006 E83 (προ-facelift)
2007-2010 (facelift) E83
X3 F25 (2011-2014) προ-facelift
X3 F25 (2014-...) facelift

merbeind
27-03-15, 09:48
Θα με πείσετε σε bmw forum να παρω Opel ...;;;
Δεν μου αρεσει το Nissan. Δυστυχώς βέβαια γιατί ειναι καλα και αξιόπιστα.
Παντως κατι X1 που χάζευα στο mobile με m packet ειναι απίστευτα όμορφα.
Αυτο με τις δυο τιμές brutto, netto ξέρει καποιος τι ειναι; Ποια κοιτάω εγω και για εισαγωγή τι ποσο περίπου να υπολογίζω;

ntinos
27-03-15, 09:53
Σαν το BMW δεν είναι κανένα από τα 2
Με εκπλήσσει το Χ3 μας, που παρόλο 9 ετίας δεν ακούγεται κιχ & η πόρτα κλείνει σαν χρηματοκιβώτιο!
Οπταν τον Quasquai (έτσι γράφεται;) φτάσει τα 10 χρόνια, θέλω να δω πως θα ακούγεται η πόρτα του...
Επί του θέματος: Χ3 2004-2006 E83 (προ-facelift)
2007-2010 (facelift) E83
X3 F25 (2011-2014) προ-facelift
X3 F25 (2014-...) facelift

Ας συμφωνησω οτι δεν ειναι το ιδιο.

Απλως οταν το νισσαν θα ειναι 10 χρονων, το Χ3 θα ειναι 20...

mitsos_chania
27-03-15, 09:53
Θα με πείσετε σε bmw forum να παρω Opel ...;;;
Δεν μου αρεσει το Nissan. Δυστυχώς βέβαια γιατί ειναι καλα και αξιόπιστα.
Παντως κατι X1 που χάζευα στο mobile με m packet ειναι απίστευτα όμορφα.
Αυτο με τις δυο τιμές brutto, netto ξέρει καποιος τι ειναι; Ποια κοιτάω εγω και για εισαγωγή τι ποσο περίπου να υπολογίζω;

Εννοειται οτι το Χ3 ειναι πολυ καλυτερο απο το οπελ και το νισσαν.Εχουν ομως και μια διαφορα στην τιμη πανω απο 50%

merbeind
27-03-15, 09:54
Stef εχω φίλο με Χ3 2λιτρο βενζίνη με 300χιλ. Χλμ και το αμαξι όπως τα λες δεν κανει κιχ. Ποτε κανενα προβλημα και service κάθε 25000 όπως λέει η αντιπροσωπεία. Δεν ξερω αν το X1 ειναι αντίστοιχα καλο και αυτο ρωτάω.
Προτιμώ ενα καλο Χ3 μεταχειρισμένο απο καινούργιο Nissan η Opel.

Christopherk
27-03-15, 09:54
Θα με πείσετε σε bmw forum να παρω Opel ...;;;
Δεν μου αρεσει το Nissan. Δυστυχώς βέβαια γιατί ειναι καλα και αξιόπιστα.
Παντως κατι X1 που χάζευα στο mobile με m packet ειναι απίστευτα όμορφα.
Αυτο με τις δυο τιμές brutto, netto ξέρει καποιος τι ειναι; Ποια κοιτάω εγω και για εισαγωγή τι ποσο περίπου να υπολογίζω;

netto = χωρίς ΦΠΑ
brutto = με ΦΠΑ

merbeind
27-03-15, 10:17
Αυτο φαίνεται καλο με καλα extra. Το μονο που δεν εχει ειναι το αυτόματο...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5316621/

I_MNL
27-03-15, 11:07
2ης γενιάς x3 για ποια χρονια περίπου μιλαμε; 2006-2009 μοντέλα;

Όχι. Εννοώ το X3 F25 από το 2010 και μετά.

Παρεπιπτόντως, μια και αναφέρθηκαν και Ιαπωνικά, το Subaru XV το σκέφτηκες; Έχει εξελιγμένη μόνιμη τετρακίνηση και μπορείς να το πάρεις αυτόματο CVT. Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Λαρισα, στην Αθήνα η κεντρική είναι Πλειάδες Μότορς αν δεν κάνω λάθος

I_MNL
27-03-15, 11:08
Αυτο φαίνεται καλο με καλα extra. Το μονο που δεν εχει ειναι το αυτόματο...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5316621/


Πράγματι! Και το χρώμα του σαλονιού είναι καταπληκτικό thumb
Αλλά είναι της 1ης γενιάς

A8hnaios
27-03-15, 11:46
Θα με πείσετε σε bmw forum να παρω Opel ...;;
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Που ειναι οι Γιαννηδες να μας μιλησουν... ? :whistle:

Alex_
27-03-15, 12:00
Σαν κάτοχος Χ1 θα σου ελεγα να πας στο Χ1 μια που συνδιαζει το στυλ suv/sav και τα κρατήματα ενός sedan και σε επιδόσεις πολλές φορές καλύτερα και από sedan...
Δες αυτό και αν έχει κάνει τα απαιτουμενα σέρβις τότε είσαι κομπλέ τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά για diesel ... και από επιδόσεις είναι μια χαρά, που θα ζήλευαν πολλοί για τον τύπο οχήματος που εχει. ..

204 hp
0-100 : 7,3sec
Ροπή στα ύψη. . 400 Nm
Κατανάλωση με μόνιμα το πόδι στο πάτωμα ίσως δεις κανένα 10 λίτρα στα 100 χιλ και αυτό σπάνια, αλλιώς τα 7-8 λίτρα τα έχει χαλαρά .

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6237404/

Nino
27-03-15, 15:30
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Που ειναι οι Γιαννηδες να μας μιλησουν... ? :whistle:


αντε να μιλησω καταρχην Ε83 διλιτρο diesel και αυτοματο δεν υπαρχει οποτε αγαπητε stef ολα τα Ε 83 βγαινουν εκτος target group.
Δευτερον το Χ3 ειναι sav και το Χ1 ειναι crossover καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους και ουτε για ιδια χρηση προοριζονται.
Επειδη ειμαστε αυτοκινητιστικο φορουμ και οχι με μηχανοβιους που ολοι παντα το δικο τους μηχανακι ειναι το καλυτερο, για αυτο λοιπον και τα Χ εχουνε πολλα θεματα που ειναι ανεπιτρεπτα για την κατηγορια και την τιμη τους.
Τεταρτον αγαπητοι οποιος κανει servise καθε 25000 χιλ και αυτο περιλαμβανει και τα λαδια θα καταλαβει πολυ συντομα το ποσο λαθος ηταν τελικα η bmw σε αυτο και μαλιστα πλεον το εχει αλλαξει...
Εγω το μονο που θα σου προτεινω ειναι να πας να τα δεις απο κοντα να μπεις μεσα και να τα οδηγησεις να δεις τους βοηθητικους και τους χωρους της καμπινας να κατσεις σε ολα τα καθισματα και μετα να αποφασισεις.

υγ.Μην απαξιωνετε αβιαστα αλλα αυτοκινητα που ειχαν diesel και τα υποστηριζαν οταν η bmw το μονο που ηξερε ηταν να λεει κατι για την πραγματικη δυναμη οτι δεν συμπιεζετε :whistle: για να μην πω και για πραγματικη υποστηριξη σε bmw diesel που ποσοι στα δαχτυλα το χεριου γνωριζουν... ρωτηστετον jordan να σας πει μια ενδιαφερουσα ιστορια,τεσπα αλλη κουβεντα αυτο.

stef
27-03-15, 15:35
X3 diesel αυτόματα υπήρχαν πριν 10 μέρες στο car
Λογικά θα ξαναεμφανιστούν..
Μπορεί τότε να τυγχάνει το οικογενειακό αυτοκίνητο που έχουμε να έχει βγει καλό, πάντως από κανένα γνωστό μου με Χ3 δεν έχω ακούσει αρνητικό σχόλιο από πλευράς αξιοπιστίας και μιλάω και για προ-facelift & για facelift μοντέλα...

trueno
27-03-15, 20:19
Εχω Χ3 του 2009 , το πήρα μτχ ενός χρόνου από οικογενειακό γνωστό και το μόνο που μου έχει βγάλει εως τώρα είναι μια μεμβράνη εσωτερικά της πίσω πόρτας που ξεκόλλησε και εσταζε νερό μέσα στην θέση του πίσω επιβάτη. Την κολλήσαμε και αυτό ήταν. Ισως για το ότι δεν έχει αλλο πρόβλημα να ευθύνονται τα λίγα χλμ (55000) ,και η ευλαβική συντήρηση αλλά και τα μηχανικά -τουλάχιστον- μέρη είναι πολύ καλής ποιότητας.
Απολύτως κανένα αλλο πρόβλημα λοιπόν , μηδενικοί πραγματικά τριγμοί, στιβαρό πλαίσιο, το μηχανικό κιβώτιο όνειρο, ο δίλιτρος απλά ικανοποιητικός με πολύ καλή ποιότητα λειτουργίας όμως , πολύ καλή ηχομόνωση (μέχρι τα 150 δεν ακούγεται ο κινητήρας), καλά μονωμένη ανάρτηση, απόλαυση στο στρίψιμο και μπόνους το ότι γέρνει ελάχιστα ακόμα και με την νορμάλ ανάρτηση. Αν είχε και αίσθηση φρένων ανάλογη του Α4 της οικογένειας , θα πλησίαζε το τέλειο.
Χ1 δεν έχω οδηγήσει , αλλά τουλάχιστον από στήσιμο λένε τα καλύτερα.
Οσο για το qashqai αν και ο κινητήρας του είναι πράγματι πολύ καλός , ακόμα και ο 1.5 , αν μπείτε στο qashqaiclub.gr και διαβάσετε για προβλήματα θα φρίξετε...τριγμοί από παντού και πάντα, στραβά βιδωμένα φτερά και καπώ, σφυρίγματα από τους καθρέπτες και τις πόρτες , ανακλήσεις ων ουκ έστι τέλος,κλπ. Να μην μιλήσουμε για το αμάξωμα - ζελέ ( σε σχετικό τεστ ανέβασαν το qashqai σε ράμπα και δεν εκλεινε το πορτ μπαγκάζ...)
Μερικοί τα έχουν βγάλει ήδη για πούλημα.

stef
27-03-15, 22:41
Κατά τα άλλα Nissan...
Άλλο το Χ3 που καινουριο κάνει 50.000 και άλλο το Nissan παιδια
Στα καινουρια μοντελα εχει πεσει πολυ η ποιοτητα....

Nino
28-03-15, 10:42
το qashqai "μπαινει" απεναντι στην Χ1 και οχι στην X3 που εκει αν θελαμε καποιο να συγκρινουμε θα'πρεπε να βαλουμε το xtrail,
Αγαπητε Σταθη το qashqai ειναι εκτος απο πρωτο σε πωλησεις και πρωτο σε ασφαλεια στην κατηγορια του αλλα εδω δεν ειναι το θεμα μας η αξιοπιστια της nissan που οποιος ειχε ποτε του nissan τη γνωριζει πολυ καλα.
Τα μοντελα της bmw απευθυνονται σε αλλη κατηγορια αγοραστων και σαν premium θα΄πρεπε να ειναι σε απλα πραγματα πολυ ποιο αξιοπιστα ή να διορθωνουν τα προβληματα. Οι ανακλησεις ειναι δειγμα σοβαροτητας μιας εταιρειας, μακαρι και η bmw να ειχε αναλογο προγραμμα ανακλησεων.
Το δικο μου Χ3 ειναι κατασκευη 11/2008 και αν και γενικα ειμαι ευχαριστημενος (βεβαια ξανα διλιτρο και βενζινη δεν θα αγοραζα ποτε) εχει παρουσιασει καποια θεματα που ειναι απαραδεκτα για την τιμη και τη κατηγορια του.
Ετσι ειναι ανεπιτρεπτο σε ενα αμαξι αξιας (το δικο μου ειχε 49000 ασχετα αν εγω το πηρα τριτεκνικο )να πεφτει το παραθυρο πισω απο τον οδηγο για ενα παλιοεξαρτημα το οδηγο, ή να χαλαει η αντλια πλυστικου,ή να φευγει το πριτσινι απο το κλειστρο του καπο!!
Ουτε να μπαζει νερα επειδη ξεκολλαει η μεμβρανη της πορτας... εμενα ευτυχως ακομα δεν το εχει κανει.
Ναι δεν ειναι σοβαρα προβληματα αλλα ειναι απαραδεκτα.
Γενικα παντως χρειαζεται και λιγη τυχη περαν της σωστης συντηρησης για εχει καποιος πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα!!!

Bitz
28-03-15, 12:10
Ας συμφωνησω οτι δεν ειναι το ιδιο.

Απλως οταν το νισσαν θα ειναι 10 χρονων, το Χ3 θα ειναι 20...

Ο βασιλιας οσο και να γερασει παραμενει βασιλιας

stef
28-03-15, 13:56
Το δικο μου Χ3 ειναι κατασκευη 11/2008 και αν και γενικα ειμαι ευχαριστημενος (βεβαια ξανα διλιτρο και βενζινη δεν θα αγοραζα ποτε) εχει παρουσιασει καποια θεματα που ειναι απαραδεκτα για την τιμη και τη κατηγορια του.
Ετσι ειναι ανεπιτρεπτο σε ενα αμαξι αξιας (το δικο μου ειχε 49000 ασχετα αν εγω το πηρα τριτεκνικο )να πεφτει το παραθυρο πισω απο τον οδηγο για ενα παλιοεξαρτημα το οδηγο, ή να χαλαει η αντλια πλυστικου,ή να φευγει το πριτσινι απο το κλειστρο του καπο!!
Ουτε να μπαζει νερα επειδη ξεκολλαει η μεμβρανη της πορτας... εμενα ευτυχως ακομα δεν το εχει κανει.
Ναι δεν ειναι σοβαρα προβληματα αλλα ειναι απαραδεκτα.
Γενικα παντως χρειαζεται και λιγη τυχη περαν της σωστης συντηρησης για εχει καποιος πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα!!!

Tίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν έχουν εμφανιστεί στο προ-facelift Χ3 μας
Και να φανταστεί κανείς ότι είναι 2ο χέρι αγορασμένο προ 3ετίας
Πάντως παιδιά ότι πληρώνεις παίρνεις κακά τα ψέματα...
Σε σημερινή βόλτα σε γνωστή αντιπροσωπεία που είχε event μεταχειρισμένων είδα Χ3 προ-facelift "γυμνά" μς 120-140.000 χλμ να πωλούνται από 11.500-14.000 χλμ, συγγνώμη αλλά τέτοιο αμάξι ΔΕΝ αγοράζω για να λέω ότι έχω X3 και σαφώς δεν αναφέρομαι σε εσένα Nino, απλά το λέω γενικά

stef
28-03-15, 13:56
Ο βασιλιας οσο και να γερασει παραμενει βασιλιας

Αυτό ακριβώς!! thumb:original:

Nino
28-03-15, 14:12
Tίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν έχουν εμφανιστεί στο προ-facelift Χ3 μας
Και να φανταστεί κανείς ότι είναι 2ο χέρι αγορασμένο προ 3ετίας
Πάντως παιδιά ότι πληρώνεις παίρνεις κακά τα ψέματα...
Σε σημερινή βόλτα σε γνωστή αντιπροσωπεία που είχε event μεταχειρισμένων είδα Χ3 προ-facelift "γυμνά" μς 120-140.000 χλμ να πωλούνται από 11.500-14.000 χλμ, συγγνώμη αλλά τέτοιο αμάξι ΔΕΝ αγοράζω για να λέω ότι έχω X3 και σαφώς δεν αναφέρομαι σε εσένα Nino, απλά το λέω γενικά

To pro facelift τα προβληματα που βγαζει ειναι πολυ σοβαρα και να ευχεσαι να μην χρειαστει να τα ανακαλυψεις!!
τωρα αυτο που γραφεις και λες δεν αναφερεσαι σε μενα επειδη εγω ειμαι και λιγο χαζος μου το εξηγεις γιατι δεν το καταλαβαινω! τι ακριβως εννοεις?

stef
28-03-15, 14:41
Εννοώ ότι αναφέρομαι γενικά σε X3, απλά έτυχε να κάνω quote τα δικά σου λόγια και μην το εκλάβεις ως απάντηση σε εσένα σε όλη την παράγραφο που έγραψα
Δεν νομίζω ένα αμάξι με 75-80.000 χλμ και μετά από 9 χρόνια να μην έβγαζε πρόβλημα και να το βγάλει στα 15 χρόνια πχ...
Τότε μιλάμε για φυσιολογικές φθορές...

merbeind
28-03-15, 18:58
Το Χ1 ξέρω ότι αλλάζει περίπου σε ένα χρόνο μοντέλο. Το Χ3 έχουμε κάποια ενημέρωση;

gant
28-03-15, 19:27
Νισσαν xtrail του 2003 με 256000 χλμ του κουνιάδου μου, όντας τοπογράφος και που δεν το χει πάει.
Ούτε τρίζει ούτε κοπανάει, τα δέρματα του χωρίς καμμιά ιδιαίτερη φροντίδα σαν χθεσινά όπως στα merc, χωρίς ζάρες και τσακίσματα.
Για να μη θάβουμε ελαφρά την συνείδηση και τα άλλα αμάξια. :original:

Samaro
29-03-15, 19:48
Ολα τα καινούργια τετρακίνητα SUV,(δύο τριών ετών) έχουν εξελιχθεί, σε εκείνα τα σημεία στα οποία υστερούσαν τα παλαιότερα. Ανεση στην άσφαλτο, Κρατήματα και Οικονομία στην κατανάλωση.

-Το Qashqai , (εξελιγμένο εξ ολοκλήρου στο Cranfild της Αγγλίας) εκτός του ότι είναι από τα κορυφαία αυτοκίνητα της κατηγορίας του, πρώτο σε πωλήσεις, έχει πάρει και την καλύτερη αξιολόγηση ( 5 αστέρια για το μοντέλο 2014) στην παθητική ασφάλεια.

-Επίσης πολύ καλό αυτοκίνητο στην κατηγορία, είναι το Mitsubishi ASX 1.8 Diesel. Για το αυτοκίνητο αυτό, έχω προσωπική άποψη και το έχω οδηγήσει σε ταξίδι φορτωμένο με αποσκευές και 4 άτομα σε ταχύτητες 150-160 χιλ. χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα. Απίθανη ροπή και 150 αλογα με μικρή κατανάλωση.

Τέλος,ενα πολύ καλό SUV αναμένεται και το νέο SUZUKI Vitara 1.6 diesel. Η εταιρία εχει μεγάλη εμπειρία σε αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας και τα τέστ που διαβάσαμε απο την παρουσίασή του είναι πολύ θετικά. Επι πλέον η τιμή πώλησης είναι πολύ λογική για το πακέτο που προσφέρει.Βέβαια έχει μικρότερες διαστάσεις και μεταξόνιο που το βάζουν στην κατηγορία των Οπελ Μόκα και Nissan JUKE .

Πέρα απο το κόστος αγοράς και συντήρησης, μεταξύ αυτοκινήτων διαφορετικών κατηγοριών, το ερώτημα στο οποίο καλείται να απαντήσει κάποιος που θέλει SUV 4X4 και όχι crossover αυτοκίνητο (και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου) είναι μέχρι πού είναι αποφασισμένος να φτάσει με το αυτοκίνητο αυτό.
Γιατί αν το θέλει πραγματικά για εκτός δρόμου χρήση, τότε θα πρέπει να ξεχάσει αμέσως τα premium αυτοκίνητα όπως BMW, VOLVO,AUDI,MERC κλπ.
και να στραφεί σε κάποιο φτηνό μεταχειρισμένο.

merbeind
30-03-15, 15:34
Αρχίζω να κοιτάω προς X3 τελικά το f/l μοντέλο 2008-2010.
Θυμάμαι το 2009 που ήθελα να πάρω cabrio και ήμουν ανάμεσα στο z4 μεταχειρισμένο και το mx-5 καινούργιο. 6 χρόνια μετά όποτε πετυχαίνω mx-5 στο δρόμο η ακόμα και άλλο z4 δικαιώνομαι για την επιλογή μου.

trueno
30-03-15, 18:09
-Το Qashqai , (εξελιγμένο εξ ολοκλήρου στο Cranfild της Αγγλίας) εκτός του ότι είναι από τα κορυφαία αυτοκίνητα της κατηγορίας του, πρώτο σε πωλήσεις, έχει πάρει και την καλύτερη αξιολόγηση ( 5 αστέρια για το μοντέλο 2014) στην παθητική ασφάλεια.



Tα αυτοκίνητα ,και δη για κάποιον που βλέπει την αυτοκίνηση ως κάτι παραπάνω από απλή μετακίνηση ανθρώπων και αγαθών, δεν κρίνονται από το πόσες πωλήσεις κάνουν , ούτε από το πόσα αστέρια παίρνουν στα crash test. 5 αστέρια πήραν το 2014 και το scoda fabia και η mercedes c-class. Εχουν καμμιά σχέση μεταξύ τους αυτά τα δυο?

Οσο για το προηγούμενο x-trail που αναφέρει ο Νιno, ωραίο αυτοκίνητο αλλά επειδή το έχω οδηγήσει , η μερα με τη νύχτα με το X3. Προσανατολισμένο αυστηρά στην άνεση, πράγμα που δεν είναι κακό, αλλά σε αυτό το forum θεωρώ ότι ψάχνουμε το κάτι παραπάνω σε σχέση με την απόλαυση στην οδήγηση. Αν βέβαια οι προτεραιότητες είναι άλλες πάω πάσο.

Samaro
30-03-15, 20:48
Tα αυτοκίνητα ,και δη για κάποιον που βλέπει την αυτοκίνηση ως κάτι παραπάνω από απλή μετακίνηση ανθρώπων και αγαθών, δεν κρίνονται από το πόσες πωλήσεις κάνουν , ούτε από το πόσα αστέρια παίρνουν στα crash test. 5 αστέρια πήραν το 2014 και το scoda fabia και η mercedes c-class. Εχουν καμμιά σχέση μεταξύ τους αυτά τα δυο?

Οσο για το προηγούμενο x-trail που αναφέρει ο Νιno, ωραίο αυτοκίνητο αλλά επειδή το έχω οδηγήσει , η μερα με τη νύχτα με το X3. Προσανατολισμένο αυστηρά στην άνεση, πράγμα που δεν είναι κακό, αλλά σε αυτό το forum θεωρώ ότι ψάχνουμε το κάτι παραπάνω σε σχέση με την απόλαυση στην οδήγηση. Αν βέβαια οι προτεραιότητες είναι άλλες πάω πάσο.

Φυσικά υπάρχει σχέση μεταξύ της Scoda fabia και της Mercendes C class.
Είναι το γεγονός, ότι και τα δύο βραβεύτηκαν (το καθ'ένα στην κατηγορία του) ως τα ασφαλέστερα αυτοκίνητα στις δοκιμές του οργανισμού Euro NCAP. https://www.caranddriver.gr/article.asp?catid=33046&subid=2&pubid=7392912

Φυσικά και λαμβάνονται υπ'όψη οι πωλήσεις που καταγράφει κάθε μοντέλο, που σημαίνει πόσο πετυχημένο είναι στην αγορά.
Τι θα πούμε δηλαδή για το σκαραβαίο της WV με τα εκατομμύρια των πωλήσεων του που πραγματοποίησε διαχρονικά ;
Οτι δεν ήταν καλό αυτοκίνητο γιατί κατασκευάστηκε για την απλή μετακίνηση των επιβατών του ;

Φυσικά και λαμβάνουμε υπ'όψη τι γράφει ο αυτοκινητιστικός τύπος και τι ψηφίζουν οι δημοσιογράφοι. Διαφορετικά γιατί χαιρόμαστε, όταν επί σειρά ετών ψηφίζουν τους κινητήρες της BMW σαν τεχνολογικά διαμάντια ;;

Σχετικά με το Qashqai (αλλα και τα υπόλοιπα) αναφέρθηκαν πιό μπροστά απο συμφορουμήτες, όχι γιατί συγκρίθηκαν με το Χ3 ,αλλά γιατί αποτελούν σοβαρές λύσεις με τα μισά χρήματα.
Αν τώρα για κάποιον, το κόστος δεν έχει σημασία, τότε θα πρότεινα να δούμε και το Cayenne.

trueno
30-03-15, 21:00
Φυσικά υπάρχει σχέση μεταξύ της Scoda fabia και της Mercendes C class.
Είναι το γεγονός, ότι και τα δύο βραβεύτηκαν (το καθ'ένα στην κατηγορία του) ως τα ασφαλέστερα αυτοκίνητα στις δοκιμές του οργανισμού Euro NCAP. https://www.caranddriver.gr/article.asp?catid=33046&subid=2&pubid=7392912

Φυσικά και λαμβάνονται υπ'όψη οι πωλήσεις που καταγράφει κάθε μοντέλο, που σημαίνει πόσο πετυχημένο είναι στην αγορά.
Τι θα πούμε δηλαδή για το σκαραβαίο της WV με τα εκατομμύρια των πωλήσεων του που πραγματοποίησε διαχρονικά ;
Οτι δεν ήταν καλό αυτοκίνητο γιατί κατασκευάστηκε για την απλή μετακίνηση των επιβατών του ;



Εννοούσα ,και πιστευω το κατάλαβες, ότι δεν έχουν καμμία σχέση ΟΔΗΓΙΚΑ. Αν αγοράζαμε αυτοκίνητο βάσει των crash tests όλα θα ήταν πιο εύκολα και θα είχαν εξαφανιστεί δεκάδες μοντέλα , αλλα ευτυχώς για την ιδέα της αυτοκίνησης υπάρχουν και άλλα κριτήρια.

Οσο για τον σκαραβαίο , πράγματι τέρας αξιοπιστίας, αλλά σαν ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ όχι δεν ήταν καθόλου καλό. Για την ακρίβεια ήταν απαράδεκτο.

stef
30-03-15, 21:43
Αρχίζω να κοιτάω προς X3 τελικά το f/l μοντέλο 2008-2010.
Θυμάμαι το 2009 που ήθελα να πάρω cabrio και ήμουν ανάμεσα στο z4 μεταχειρισμένο και το mx-5 καινούργιο. 6 χρόνια μετά όποτε πετυχαίνω mx-5 στο δρόμο η ακόμα και άλλο z4 δικαιώνομαι για την επιλογή μου.

Πάμε λοιπόν...

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6252068/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5576777/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5923347/ (αν είναι όπως φαίνεται το χα πάρει χτες...)

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5603122/ (επίσης ότι και στο προηγούμενο)

merbeind
31-03-15, 10:45
Το τελευταίο το κοιτούσα και εγω. Τα 3 πρώτα δεν ειναι diesel αλλα φαίνονται επίσης καλα. Στο mobile που κοίταξα λιγο εχει περισσότερες επιλογές σε αυτο που ζητάω. Εχει φερει καποιος απο εξω να έχουμε στο περίπου ενα νούμερο στο τελωνείο;

Z4 DCT
31-03-15, 18:45
Mια χαρουλα αμαξι ειναι το Χ3....εμενα ειναι pro facelift και δεν ακούω μεσα ουτε τσικ...
Τωρα απο θεμα βλαβων, εκτος καποιον στανταρ βλαβων που ειχε η σειρα σαν πρωτο αμαξι αυτου του τυπου και μεγεθους που εβγαλε η bmw ,που πλεον τωρα μετα απο χρονια, τις φτιάχνεις, αλλες σχεδον τσαμπα, και καποιες αλλες σχετικα οικονομικα , για μενα το αμαξι ειναι οκ


Το θεμα ειναι να εχει συντηρηθεί σωστα απο ολους τους ιδιοκτήτες, πολυ δυσκολο στην εποχη που ζουμε, αλλα αν το βρεις θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω!!!!

stef
31-03-15, 21:07
Στο mobile που κοίταξα λιγο εχει περισσότερες επιλογές σε αυτο που ζητάω. Εχει φερει καποιος απο εξω να έχουμε στο περίπου ενα νούμερο στο τελωνείο;

Μην το σκέφτεσαι καν...
Δεν ξέρω αν ήταν Euro5...

merbeind
31-03-15, 23:32
Μετά φταίω εγώ που ξανά βάζω το Χ1 στο μυαλό μου; Και που να μου άρεσε και το μπλε σαν χρώμα....
https://home.mobile.de/home/index.html?customerId=451402#des_207557386

merbeind
28-05-15, 18:50
Τι λέτε για αυτό; Καλό φαίνεται.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6525011/

Ο έμπορος είναι γνωστός για τα ακριβά αυτοκίνητα αλλά δεν ξέρω κατα ποσό καθαρά αυτά είναι. Κανένας με εμπειρία καλή η κακή;

GiorgosT
28-05-15, 20:56
netto = χωρίς ΦΠΑ

brutto = με ΦΠΑ


Αν πληρωσεις "ντουκου" θα το παρεις με την τιμη netto


Sent from my iPhone using Tapatalk

mark e92
28-05-15, 22:39
Τι λέτε για αυτό; Καλό φαίνεται.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6525011/

Ο έμπορος είναι γνωστός για τα ακριβά αυτοκίνητα αλλά δεν ξέρω κατα ποσό καθαρά αυτά είναι. Κανένας με εμπειρία καλή η κακή;

Ο έμπορος είναι άψογος 2 φίλοι μου που πήραν από αυτόν τους φέρθηκε άψογα. Κάνε έναν έλεγχο αν είναι καθαρό και αν σου αρέσει...

Christopherk
29-05-15, 07:09
Αν πληρωσεις "ντουκου" θα το παρεις με την τιμη netto


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν ξέρω αν το αγοράσεις με μετρητά αν δεν πληρώνεις φπα στους Γερμανούς λόγο ότι θα βγει εξωτερικό με την μία.

merbeind
07-05-16, 13:46
Διαβάζω το ποστ ένα χρόνο μετά και γελάω για το πόσο σταθερός είμαι.
Παρήγγειλα τελικά το καινούργιο Χ1 το 1500 diesel.
Σε προηγούμενο ποστ έγραφα ότι δεν μου άρεσε το μπλε σαν χρώμα. Ε ναι μπλε το πήρα.
Γραμμή Μαϊου με παράδοση τέλος Ιουνίου. Με το καλό
Νομίζω είχα διαβάσει κάπου υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης της διαδικασίας κατασκευής του αυτοκινήτου στο εργοστάσιο η θυμάμαι λάθος;

A8hnaios
07-05-16, 16:05
Καλοριζικο το οχημα πολλα ασφαλη χλμ ναχεις...

HLIAS - E36
09-05-16, 08:43
Με το καλό να το παραλάβεις και να το απολαύσεις... Μεγεια!!!thumb

The_Emperor
09-05-16, 10:12
Διαβάζω το ποστ ένα χρόνο μετά και γελάω για το πόσο σταθερός είμαι.
Παρήγγειλα τελικά το καινούργιο Χ1 το 1500 diesel.
Σε προηγούμενο ποστ έγραφα ότι δεν μου άρεσε το μπλε σαν χρώμα. Ε ναι μπλε το πήρα.
Γραμμή Μαϊου με παράδοση τέλος Ιουνίου. Με το καλό
Νομίζω είχα διαβάσει κάπου υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης της διαδικασίας κατασκευής του αυτοκινήτου στο εργοστάσιο η θυμάμαι λάθος;

Kαλορίζικο και καλοτάξιδο! Όταν παραλάβεις αναμένουμε αναλυτικό review!!
Τι έβαλες από εξοπλισμό, αν επιτρέπεται;;

merbeind
09-05-16, 11:03
Ευχαριστώ.
Απο ακριβά extra έβαλα το πακέτο x line , led φώτα , πανοραμική οροφή.
Απο εκεί και πέρα θερμαινόμενα , ξύλο ταμπλό, ασημί λεπτομερείες στα παράθυρα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες και κάποια αλλα μικρά.
Δυστυχώς όμως δεν βγαίνει αυτόματο.

Μια μερα πριν το παραγγείλω είχα κρατημένη σειρά 1 Λουξεμβούργο m pack στο ωραίο μπλε αυτόματο κτλ. Το αμάξι είχε λίγα χλμ κάπου 10000 μοντέλο 2015. Ο έμπορος όμως είχε αλλα σχέδια και το έδωσε χωρίς να ενημερώσει όπως έπρεπε.
Κάθε εμπόδιο σε καλό σκέφτηκα και την επόμενη παρήγγειλα το Χ1.
Ήταν στην κυριολεξία το τελευταίο παραγωγής του μήνα Μαΐου.

stef
09-05-16, 12:43
Με το καλό να το παραλάβεις και καλά χλμ εύχομαι.
Δεν ήξερα ότι το εκπληκτικό 8άρι δεν βγαίνει ούτε σαν έξτρα στο νέο 1.5d Χ1...

The_Emperor
09-05-16, 12:46
Ευχαριστώ.
Απο ακριβά extra έβαλα το πακέτο x line , led φώτα , πανοραμική οροφή.
Απο εκεί και πέρα θερμαινόμενα , ξύλο ταμπλό, ασημί λεπτομερείες στα παράθυρα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες και κάποια αλλα μικρά.
Δυστυχώς όμως δεν βγαίνει αυτόματο.

Μια μερα πριν το παραγγείλω είχα κρατημένη σειρά 1 Λουξεμβούργο m pack στο ωραίο μπλε αυτόματο κτλ. Το αμάξι είχε λίγα χλμ κάπου 10000 μοντέλο 2015. Ο έμπορος όμως είχε αλλα σχέδια και το έδωσε χωρίς να ενημερώσει όπως έπρεπε.
Κάθε εμπόδιο σε καλό σκέφτηκα και την επόμενη παρήγγειλα το Χ1.
Ήταν στην κυριολεξία το τελευταίο παραγωγής του μήνα Μαΐου.

Της Παναγιάς τα μάτια έβαλες! Αυτά θα πρέπει να κόστισαν πολλά πολλά περισσότερα από τη βασική έκδοση! Σε κάθε περίπτωση να παραλάβεις με το καλό και να απολαύσεις κάθε βόλτα με αυτό!

Όσο για τη σειρά 1...εντελώς άλλη κατηγορία αυτοκίνητο...Προσωπικά προτιμώ την Χ1, αλλά εντύπωση μου κάνει ότι πήγες από το ένα στο άλλο και δεν ξέρω κατά πόσο οι προσδοκίες που είχες από τη σειρά 1 στην οδήγηση θα καλυφθούν από την Χ1 που είναι πολύ βαρύτερο αμάξι...

merbeind
12-05-16, 07:01
Με το καλό να το παραλάβεις και καλά χλμ εύχομαι.
Δεν ήξερα ότι το εκπληκτικό 8άρι δεν βγαίνει ούτε σαν έξτρα στο νέο 1.5d Χ1...

Ευχαριστώ. Δυστυχώς όχι δεν βγαίνει το εκπληκτικό πραγματικά 8αρι και ίσως ήταν ένας απο τους λόγους που με ώθησε στον Ασσο.
Κοίταξα και μερικά Χ3 2011+ μοντέλα αλλά δεν μου έκανε κάποιο το κλικ.
Ξέρουμε αν το 1.5d X1 πωλείται ως έκδοση στην Γερμανία;

merbeind
12-05-16, 07:29
Της Παναγιάς τα μάτια έβαλες! Αυτά θα πρέπει να κόστισαν πολλά πολλά περισσότερα από τη βασική έκδοση! Σε κάθε περίπτωση να παραλάβεις με το καλό και να απολαύσεις κάθε βόλτα με αυτό!

Όσο για τη σειρά 1...εντελώς άλλη κατηγορία αυτοκίνητο...Προσωπικά προτιμώ την Χ1, αλλά εντύπωση μου κάνει ότι πήγες από το ένα στο άλλο και δεν ξέρω κατά πόσο οι προσδοκίες που είχες από τη σειρά 1 στην οδήγηση θα καλυφθούν από την Χ1 που είναι πολύ βαρύτερο αμάξι...

Η βασική έκδοση δεν είναι βασική είναι ελλιπής.
Το Xline σαν πακέτο τα μισά απο αυτά που προσφέρει θα έπρεπε να υπάρχουν στον βασικό εξοπλισμό. Η οροφή ok την ήθελα και την έβαλα.
Τα led έπρεπε να είναι επίσης στον βασικό εξοπλισμό.
Τζιποειδές ήθελα απο την αρχή που άνοιξα το ποστ απλά ο άσσος μου άρεσε επιςης και έβγαζε και το αυτόματο σαν επιλογή. Προσδοκίες δεν έχω στην οδήγηση η άνεση είναι αυτό που μετρούσε περισσότερο.
Τώρα που λέμε για άνεση έτυχε χθες να γυρίσω απο Αθηνα με 730 diesel. Εκτός ότι έκανα 2 ώρες Αθηνα-Λάρισα το ταξίδι ήταν πιο ξεκούραστο απο το να πάω απο Λάρισα μέχρι Νέους Πόρους με το Ζ4 (αναφέρω το μέρος λόγω της επικείμενης συνάντησης. Εκπληκτικό αυτοκίνητο.

Koyotte
12-05-16, 12:38
Να κάνω μια off topic ερώτηση; Στο προηγούμενο Χ1 αν βάλεις πίσω 2 παιδικά καθίσματα, υπάρχει χώρος να καθίσει τρίτος; Αν πρέπει να μεταφερθεί αλλού η ερώτηση παρακαλώ τους mod για τα δέοντα!:thanks:

BILL007
12-05-16, 13:02
Να κάνω μια off topic ερώτηση; Στο προηγούμενο Χ1 αν βάλεις πίσω 2 παιδικά καθίσματα, υπάρχει χώρος να καθίσει τρίτος; Αν πρέπει να μεταφερθεί αλλού η ερώτηση παρακαλώ τους mod για τα δέοντα!:thanks:

Checkαρε εδώ https://mbacars.blogspot.gr/2013/08/2013-bmw-x1-car-seat-check.html thumb

Koyotte
12-05-16, 13:17
Checkαρε εδώ https://mbacars.blogspot.gr/2013/08/2013-bmw-x1-car-seat-check.html thumb

Ευχαριστώ, όμως δεν μπορώ να καταλάβω καλά, γιατί το κείμενο εμφανίζεται "κομμένο" σε αρκετά σημεία...

BILL007
12-05-16, 13:48
Ευχαριστώ, όμως δεν μπορώ να καταλάβω καλά, γιατί το κείμενο εμφανίζεται "κομμένο" σε αρκετά σημεία...




BMW's smallest crossover offers a premium interior and a pair of potent, fun-to-drive turbocharged engines. Second-row occupants may not be as enthusiastic about the X1, however. A narrow backseat and lack of legroom made for a tight fit with our rear-facing child-safety seats.

How many car seats fit in the second row? Two

What We Like
After raising the head restraint, there was plenty of room for the forward-facing convertible, and it was an easy install thanks to the child seat's rigid Latch connectors. Installing the convertible in the rear-facing position was also easy because of the connectors.
The three tether anchors at the base of the seatbacks are exposed and easy to use.

What We Don't
Although the pair of Latch anchors sit behind hinged plastic covers, the anchors themselves are set too deeply for easy access; we had to fight past the seat belt buckles to connect to them, especially with the infant seat's narrow hooklike connectors.
The backseat is narrow, causing our booster to sit on top of the seat belt buckle. The buckles are on floppy bases, and both issues will make it difficult for kids to buckle up independently.
To accommodate the infant seat, we had to move the front passenger seat forward as far as it would go; we also had to adjust the seatback's angle to a more upright position. The front passenger was very uncomfortable.
Although we were able to move the front passenger seat back a little after installing the rear-facing convertible, the front passenger still didn't have a comfortable amount of legroom.


Grading Scale
A: Plenty of room for the car seat and the child; doesn't impact driver or front-passenger legroom. Easy to find and connect to Latch and tether anchors. No fit issues involving head restraint or seat contouring. Easy access to the third row.
B: Plenty of room. One fit or connection issue. Some problems accessing third row.
C: Marginal room. Two fit or connection issues. Difficult to access third row.
D: Insufficient room. Two or more fit or connection issues.
F: Does not fit or is unsafe.


About Cars.com's Car Seat Checks
Editors Jennifer Geiger and Jennifer Newman are certified child safety seat installation technicians.

For the Car Seat Check, we use a Graco SnugRide 30 infant-safety seat, a Britax Roundabout convertible seat and Graco TurboBooster seat. The front seats are adjusted for a 6-foot driver and a 5-foot-8 passenger. The three child seats are installed in the second row. The booster seat sits behind the driver's seat, and the infant and convertible seats are installed behind the front passenger seat.
We also install the forward-facing convertible in the second row's middle seat with the booster and infant seat in the outboard seats to see if three car seats will fit; a child sitting in the booster seat must be able to reach the seat belt buckle. If there's a third row, we install the booster seat and a forward-facing convertible.
Parents should also remember that they can use the Latch system or a seat belt to install a car seat.



thumbthumbthumbthumb

Panagiotise46
12-05-16, 13:54
Με το καλό να το παραλάβεις και καλά χλμ!

Και μία ερώτηση... Έχεις σκοπό να το πας καθόλου εκτός δρόμου? Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τις δυνατότητές του εκτός δρόμου!!!!

merbeind
16-05-16, 14:50
Όχι καμία χρήση εκτός δρόμου. Μέχρι κανένα χιονοδρομικό όπου αυτός ήταν και ο λόγος που ελεγα για τετρακίνηση και εννοείται την επιπλέον ασφάλεια-κράτημα.
Απλά θα σκαρφαλώνει πιο εύκολα τα πεζοδρόμια ως πιο ψηλό δεν νομίζω να έχει δυνατότητες απο τη στιγμή που δεν έχει τετρακίνηση. Δεν πιστεύω ότι η BMW είχε στόχο να φτιάξει ένα off road αμάξι στυλ Vitara.

aristent
16-05-16, 18:00
Διαβάζω το ποστ ένα χρόνο μετά και γελάω για το πόσο σταθερός είμαι.
Παρήγγειλα τελικά το καινούργιο Χ1 το 1500 diesel.
Σε προηγούμενο ποστ έγραφα ότι δεν μου άρεσε το μπλε σαν χρώμα. Ε ναι μπλε το πήρα.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/05/attachmentphpattachmentid537760d14471314-1.jpg

φωτο from net, by aristent.....:thumbsup:




Γραμμή Μαϊου με παράδοση τέλος Ιουνίου. Με το καλό
Νομίζω είχα διαβάσει κάπου υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης της διαδικασίας κατασκευής του αυτοκινήτου στο εργοστάσιο η θυμάμαι λάθος;

Kαλοταξιδο Μιχαληηηηηηηη!!!:thumbsup:


.... και ελπιζω να παραλαβεις κανονικα χωρις καθυστερησεις και εκπληξεις!!!thumb

....το λεω γιατι το εχω ζησει το 2008.....:ranting2:....ωσπου να παραλαβω "αλλαξε" η εκδοση Μ-Πακ σε Sport Edition με διαφορες χαζοαλλαγες σε εξοπλισμο.....μια απο τις χειροτερες που με χαλασε, ηταν το διακοσμητικο στιλβωμενο γρατσουνιστο αλουμινιο που αντικαταστασθηκε με αλουμινιο πενταν και να μην πω τι......:ranting2:....το επομενο,αν υπαρξει,θα το κανω factory Delivery,σαν τα παπουδακια εδω στη φωτο:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/05/bmwweltdelivery02750x500-1.jpg


ΥΣ...και ναι,υπαρχει βαση αριθμου πλαισιου,η δυνατοτητα να παρακουλουθει ο αντιπροσωπος,ανα πασα στιγμη, που βρισκετε το αμαξι....

merbeind
16-05-16, 19:48
Ευχαριστώ Άρη
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω χθες στη συνάντηση.
Αυτο το μπλε ειναι απο το m pack. Ως τζιποειδές διάλεξα το πιο σκούρο μπλε με x line πακέτο.
Το συγκεκριμένο μπλε είχα διαλέξει στον άσσο και μου αρέσει σε πιο σπορ-κουπέ κατασκευές. Γούστα όμως ειναι αυτά.
Πάντως το λευκό πουλάει πολύ και στο καινούργιο X1. Τι επιδημία ειναι αυτή

The_Emperor
17-05-16, 08:16
Ταιριάζει το λευκό στο αμάξι λόγω των μαύρων υπόλοιπων λεπτομερειών που υπάρχουν σε αυτό. Η δική μου Χ1 :
https://s32.postimg.org/mcccg2t6t/12285740_10207605610039648_200776213_n.jpg

https://s32.postimg.org/52qd0zg3p/image.jpg

https://s32.postimg.org/k2sv6lm4l/image.jpg

merbeind
23-07-16, 13:13
Μετά απο μια γενναιόδωρη αύξηση του ΕΤΤ επιτέλους χθες παρέλαβα το αμάξι.
Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Πολύ καλή ποιότητα υλικών και φινίρισμα.
Το σκούρο μπλε σε συνδυασμό με το μπεζ είναι πανέμορφο τελικά.

Η αύξηση έφτασε στα 5500 απο τα οποία τα 3000 τα ανέλαβε η BMW hellas κάτι που έκανε μόνο για αυτοκίνητα που είχε γίνει ήδη η παραγγελία πριν τις νέες τιμες.

A8hnaios
23-07-16, 14:34
Καλοταξιδο..! thumb

Βαλε φοτο να χαζεψουμε.... :popcorn:

I_MNL
23-07-16, 19:08
Μετά απο μια γενναιόδωρη αύξηση του ΕΤΤ επιτέλους χθες παρέλαβα το αμάξι.
Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Πολύ καλή ποιότητα υλικών και φινίρισμα.
Το σκούρο μπλε σε συνδυασμό με το μπεζ είναι πανέμορφο τελικά.

Η αύξηση έφτασε στα 5500 απο τα οποία τα 3000 τα ανέλαβε η BMW hellas κάτι που έκανε μόνο για αυτοκίνητα που είχε γίνει ήδη η παραγγελία πριν τις νέες τιμες.

Άντε καλορίζικο!
Οπότε τώρα που θα έρθω Ελλάδα τον Αύγουστο αγαπητέ συνάδελφε και θα μεινω ΚΑΙ στην Λάρισα για λίγο (και θα περάσω από το ακτινολογικό σας για να κάνω ένα φουλ σετ MRI αυχενικής, οσφυοϊεράς, γονάτων και ισχύων πριν ξεκινήσω να ασχολούμαι σαν τρελλή με την πίστα - Θα σου στείλω πμ) θα μας το δείξεις?!? :original:

aristent
23-07-16, 20:58
Μετά απο μια γενναιόδωρη αύξηση του ΕΤΤ επιτέλους χθες παρέλαβα το αμάξι.
Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Πολύ καλή ποιότητα υλικών και φινίρισμα.
Το σκούρο μπλε σε συνδυασμό με το μπεζ είναι πανέμορφο τελικά.

Η αύξηση έφτασε στα 5500 απο τα οποία τα 3000 τα ανέλαβε η BMW hellas κάτι που έκανε μόνο για αυτοκίνητα που είχε γίνει ήδη η παραγγελία πριν τις νέες τιμες.

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!!
:thumbsup:

...οπως περιμενα,ειχες περιπετειες .....αλλα αφου εληξε αυτη η ψυχοφθορα διαδικασια της αναμονης,της Απληροφορησης και της ΤΕΛΙΚΗΣ παραλαβης,ολα καλα!!!


και φυσικα οπως ξερεις:
Α.κερνας καφεδακι σε σημειο που θα μπορουμε να βλεπουμε και το οχημα!!!

Β. αυτο:
:worthlesswithoutpic

mark e92
23-07-16, 22:11
Καλορίζικο και καλόταξιδο!!!
Περιμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφίες.

Vassilis ///M
24-07-16, 10:01
Το πίςω μέρος μου θυμίζει πολύ Qashqai...ή κάνω λάθος???

Καλοτάξιδο πάντως....

aristent
25-07-16, 05:58
οριστε και μερικες φωτο που μου εστειλε ο Μιχαλης:

nikosk81
25-07-16, 07:03
Το πίςω μέρος μου θυμίζει πολύ Qashqai...ή κάνω λάθος???

Καλοτάξιδο πάντως....
Λάθος κάνεις, το qashqai μοιάζει με την bmw! :D

Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα! Αντε να βλέπουμε και κανένα νέο μοντέλο στη Λάρισα!

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stef
25-07-16, 07:49
ΑΨΟΓΟ!!
Πανέμορφος συνδυασμός μέσα/έξω & πακέτο Xline.
Καλοτάξιδο & καλά χλμ

BILL007
25-07-16, 09:34
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα!!! :thumbsup: :thumbsup:

I_MNL
25-07-16, 11:41
Το πίςω μέρος μου θυμίζει πολύ Qashqai...ή κάνω λάθος???


Μπα... Μάλλον μικρός ποπός BMW X3, που μοιάζει με μικρό ποπό BMW X5 :whistle:
Οικογενειακή δουλειά δηλαδή, DNA κλπ κλπ

Είναι ωραίο και φινετσάτο

lam1234
25-07-16, 12:58
πανεμορφο!

nikosk81
26-07-16, 19:43
Πρέπει να σε είδα σήμερα! Εστριψες από Παπαναστασιου προς μανωλακη; πολύ ωραίο και από κοντα!

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

merbeind
27-07-16, 11:46
Ειναι μέσα στη διαδρομή μου όποτε λογικά εγώ πρέπει να ήμουν.
Να ευχαριστήσω και μέσω του forum τον Αλέξη απο την Πάτρα καθώς και τον Άρη που με τις συμβουλές τους με βοήθησαν να μάθω επιτέλους την τιμή του οχήματος μου δυο μήνες μετά την παραγγελία...
Τέλος καλο όλα καλα.
Περιμένω να κάνω κάποια χιλιόμετρα για να το δοκιμάσω και πιο ελεύθερα χωρίς περιορισμό στο γκάζι. Οχι οτι θα τραβάει δεν το πηρα για αυτο εξάλλου απλά περισσότερο η περιέργεια ειναι.

The_Emperor
28-07-16, 07:12
Καλοτάξιδο έστω και καθιυστερημένα και από εμένα!
Άπειρα απροβλημάτιστα και ασφαλή χιλιόμετρα!
Αναμένουμε αναλυτική κριτική όταν έχεις χρόνο και χιλιόμετρα!