PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε87 ελαστικα



alexm
25-03-15, 22:40
Σε Ε87 116 του 2005 τι ελαστικα πρεπει να μπουν, run flat ή συμβατικα;
Το αυτοκινητο εχει εξοπλισμό P7RRA Dynamic Package που περιλαμβανει το S226A Sports suspension settings και 16'' ζαντα με ελαστικα 205/55/16.
Run flat ελαστικα μισελεν ή κοντινεταλ 500 ευρω περιπου και τα συμβατικα 280 ευρω.
Εαν βαλω τα συμβατικα, εκτος απο το δεν εχω ρεζερβα για μια ωρα αναγκης, υπαρχει και θεμα με την οδικη συμπεριφορα;
Ειναι ρυθμισμενο απο το εργοστασιο μονο για run flat και εαν μπουν συμβατικα χανει σε οδικη συμπεριφορα - αισθηση τιμονι κ.λ.π
Βασικα το προβλημα δεν ειναι τοσο το 200αρι παραπανω που εχουν, οσο οτι δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη ετοιμοπαραδοτα τα τελευταια μοντελα.
Διαθεσιμο ειναι ειναι μονο το νεο κοντινεταλ αλλα σε διασταση 195/55/16, που το φοραει το Ε87 αλλα οχι σε αυτη την ζαντα και οχι με την σπορ αναρτηση.
Απο τα συμβατικα υπαρχουν τα παντα στην διασταση 205, ενω για τα run flat αναμονη με αγνωστο χρονο παραδοσης!!!
Για βοηθατε οι κατεχοντες το θεμα!!!

:thanks:

mark e92
25-03-15, 22:57
Πάρε μια ρεζέρβα και βάλε συμβατικά.
Δεν θα έχεις πρόβλημα, φίλος μου τα άλλαξε και είναι Οκ.

scania124
26-03-15, 00:28
μια μέρα το οδήγησα το δικό μου με runflat, την επόμενη τα πούλησα και έβαλα συμβατικά.
7 χρόνια τώρα δεν έπαθα λάστιχο.
Έχω μαζί μου πάντα ένα κιτ της continental για παν ενδεχόμενο.
Το αυτοκίνητο φορούσε mpack ανάρτηση,δεν νομίζω να έχασα σε συμπεριφορά αν και όπως είπα έκανα μόνο 150χλμ με runflat.




Να πούμε καλορίζικο? ?????

Andri
26-03-15, 09:59
Αλέξη και εγώ μετά την τελευταία αλλαγή έβαλα συμβατικά σε 18αρια.
Δεν έχω νιώσει να υστερεί κάπου , αντίθετα είναι πιο άνετο στις λακούβες και τα σπασίματα που βρίσκεις στο δρόμο.
Και ο αδερφός μου στον άσσο που έβαλε run flat στην αλλαγή , είπε ότι στην επόμενη θα πάει σε συμβατικά...

Πήρα και αυτήν (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=531229&postcount=2416) και την κουβαλάω όταν θα έχω ταξίδια... Τώρα στο νησί την έχω σπίτι , το πολύ πολύ να στείλω κανέναν να μου την φέρει :th_Laie_67-1:

Γρύλο ανύψωσης πήρα γνήσιο bmw από e46 όπως και μπουλονόκλειδο χειρός (και η ρεζέρβα βασικά από τέτοιο είναι), αν και αυτά πιστεύω εσύ τα ξέρεις καλύτερα από μένα :thumbsup:

Nino
26-03-15, 11:16
εχουμε και λεμε....
σε ολα αυτα τα χρονια ποσες φορες επαθες λαστιχο?
Γνωριζεις ομως οτι υπαρχει και ο νομος του Μερφυ? χαχαχα
Ουτε με τα run flat δεν εισαι τελειως σιγουρος ,ετσι τουλαχιστον εχουν αναφερει χρηστες.
Υπαρχει η λυση μιας μικρης ρεζερβας ,οπως και ενα κιτ επισκευης.
αν βαλεις συμβατικα θα κερδισεις σε ανεση και δεν θα χασεις πουθενα μυθος ειναι οτι χανεις σε συμπεριφορες στα ορια(?)
Μονο το κοπανημα που θα γλυτωσεις φτανει!!!

run flat v/s συμβατικα (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16284)

E60_Arkadia
26-03-15, 12:26
Αλεξη προσφατα εβαλα τα pirelli blue τα συμβατικα.Δεν το εχω μετανοιωσει παρα μονο οτι,εχασε σε βαρος το τιμονι και οτι σε στροφες στην εθνικη με 180++ εχεις την αισθηση οτι δεν σε κραταει βιδωμενο στην ασφαλτο,ισως να βγηκε στην επιφανεια και το οτι θελω αμορτισερ..Δεν ξερω αν με τα ρανφλατ εστριβα με περοσσοτερα η λιγοτερα αλλα το ενοιωθα το αυτοκινητο πιο βιδωμενο στον δρομο.Για μενα ξαναβαλε ραν φλατ.

Bitz
26-03-15, 14:29
Συμβατικα και μια ρεζερβα αναγκης απο τα μεταχειρισμενα που θα την πετας πισω οταν εχεις να κανεις μεγαλες αποστασεις.
Βαλε και καμοια φωτο να δουμε το οχημα ντε.

mrclouzo
26-03-15, 15:32
Δεν ξέρω τι παίζει με την e87 αλλά η f20 δεν κοπανάει καθόλου με τα runflat. Ήδη μου φάνηκαν χρήσιμα μια φορά. Ξεφούσκωσε αρκετά το πίσω αριστερό λάστιχο στην διάρκεια ταξιδιού και συνέχισα για περίπου 100 χλμ χωρίς πρόβλημα μέχρι τον προορισμό μου όπου διαπιστώθηκε στο βουλκανιζατέρ ότι είχα πατήσει πρόκα. Λεπτομέρεια, είχα μέσα γυναίκα και παιδί, είχε νυχτώσει, έβρεχε , το θερμόμετρο έδειχνε 5 βαθμούς και το πορτ-μπαγκάζ ήταν γεμάτο. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα τράβαγα αν έπρεπε να βάλω ρεζέρβα εκείνη την ώρα... Επίσης μηχανικός που δουλεύει χρόνια σε service bmw μου είπε ότι ισχύει πως σετάρονται τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο για να φοράνε rft. Εξαιρούνται βέβαια οι σειρές m. Προσωπικά σε runflat θα πάω όταν τα αλλάξω. Μου αρέσει επίσης που δεν μαγουλιάζουν καθόλου στις στροφές, δεν χαμπαριάζουν τίποτα τα πλαινά σε τυχόν στενές επαφές με πεζοδρόμια και -τουλάχιστον τα goodyear που φοράω τώρα- έχουν πολύ μικρή φθορά μετά από 35.000 χλμ (πολλά εκ των οποίων είναι με σβέλτη-γρήγορη οδήγηση). Άνετα θα βγάλουν 50.000 χλμ όπως τα κόβω.

mark e92
26-03-15, 17:11
Δεν ξέρω τι παίζει με την e87 αλλά η f20 δεν κοπανάει καθόλου με τα runflat. Ήδη μου φάνηκαν χρήσιμα μια φορά. Ξεφούσκωσε αρκετά το πίσω αριστερό λάστιχο στην διάρκεια ταξιδιού και συνέχισα για περίπου 100 χλμ χωρίς πρόβλημα μέχρι τον προορισμό μου όπου διαπιστώθηκε στο βουλκανιζατέρ ότι είχα πατήσει πρόκα. Λεπτομέρεια, είχα μέσα γυναίκα και παιδί, είχε νυχτώσει, έβρεχε , το θερμόμετρο έδειχνε 5 βαθμούς και το πορτ-μπαγκάζ ήταν γεμάτο. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα τράβαγα αν έπρεπε να βάλω ρεζέρβα εκείνη την ώρα... Επίσης μηχανικός που δουλεύει χρόνια σε service bmw μου είπε ότι ισχύει πως σετάρονται τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο για να φοράνε rft. Εξαιρούνται βέβαια οι σειρές m. Προσωπικά σε runflat θα πάω όταν τα αλλάξω. Μου αρέσει επίσης που δεν μαγουλιάζουν καθόλου στις στροφές, δεν χαμπαριάζουν τίποτα τα πλαινά σε τυχόν στενές επαφές με πεζοδρόμια και -τουλάχιστον τα goodyear που φοράω τώρα- έχουν πολύ μικρή φθορά μετά από 35.000 χλμ (πολλά εκ των οποίων είναι με σβέλτη-γρήγορη οδήγηση). Άνετα θα βγάλουν 50.000 χλμ όπως τα κόβω.

Αν το περπάτησες ξεφούσκωτο τσεκαρέ το .

mrclouzo
26-03-15, 17:55
Το τσέκαρε ενδελεχώς ο λαστιχάς. Το λάστιχο είχε μέσα 17 psi, δεν ήταν τελείως ξεφούσκωτο και δεν ξεπέρασα ποτέ τα 100 χλμ.

Ptboul
27-03-15, 12:25
Αλέξη και το δικό μου φορούσε ραν φλατ κ τα έβγαλα μέσα σε λίγους μήνες.

Τον ίδιο προβληματισμό είχα κ εγώ, αν θα μαγουλιάζει (λες κ μπαίνω σε κάθε στροφή με 200) αν θα συνεργάζεται με το μ πακ (λες κ έχουν μαλώσει τα συμβατικά με την ανάρτηση), αν αν αν.

Με προφίλ 225/40 μπροστά κ 255/35 πίσω (σε 18άρα) όχι μόνο δεν είδα κάτι αρνητικό αλλά ίσως κ μια απειροελάχιστη βελτίωση σε άνεση.

Θα αναθεωρούσα την άποψη μου μετά την τελευταία μου περιπέτεια, όπου βρέθηκα στη μέση του πουθενά (κάπου έξω απ τη Νεμέα) με λάστιχο πίτα αν δεν ήμουν σίγουρος για το πόσο θα μπορούσε να αντεπεξέλθει το ραν σε τέτοιο κρατήρα.

Συνοψίζοντας: το ραν φλατ δεν είναι πανάκεια. Αν είναι να σε σώσει, το ίδιο μπορεί να κάνει κ το τιούμπλες ελλαστικό όπου μαζί με το κιτ αφρού κ ένα κομπρεσσεράκι συνεχίζεις.

Το να βρεθείς σε φάση να σκάσει κ να χάσει το τιουμπλες ακαριαία τον αέρα ενώ πας με 200 κ να φέρεις τούμπες στην Εθνική, το θεωρώ αρκετά ακραίο σενάριο.

Η επιλογή είναι δική σου.

mrclouzo
27-03-15, 15:07
Δηλαδή στην bmw που επιμένουν στα rft είναι μακάκες? Το βασικότερο μείον των rft που ήταν η άνεση και ο θόρυβος κύλισης, στις fxx series έχει αντιμετωπιστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Εκτός αυτού τα τελευταίας κοπής rft είναι αρκετά πιο εξελιγμένα από τα παλιότερα. Έχω πέσει σε κρατήρα με 60 χλμ που δεν φαινόταν γιατί έβρεχε και δεν χαμπάριασαν τίποτα. Ο καθένας βέβαια κάνει αυτό που θέλει.

alexm
27-03-15, 16:40
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, σημερα παρηγγειλα τα ελαστικα και αυριο θα τα εχω.
Τελικα θα παραμεινω στα εργοστασιακα run flat 205/55/16, επιλογη τα Bridgestone Turanza ER300 V που τα βρηκα σε καλη τιμη (370 ευρω).

E60_Arkadia
27-03-15, 19:44
Πολυ καλα εκανες Αλεξη.

Ptboul
30-03-15, 09:08
Δηλαδή στην bmw που επιμένουν στα rft είναι μακάκες?

Όχι βρε, απλά λέμε την προσωπική μας άποψη σύμφωνα με την εμπειρία μας επάνω σε αυτό που ρώτησε ο Αλέξης.

Πριν κανα χρόνο ήμουν στο συνεργείο κ περίμενα να πάρω το αμάξι. Εκεί ήταν ένα 93άρι (παρτάΛι - από γκόμινα) κ σε κάποια φάση το σηκώνουν ψηλά. Εκεί με φωνάζει το παληκάρι του συνεργείου κ μου λέει έλα να δεις!

Τα δύο μπροστινά (ραν φλατ) στην εσωτερική πλευρά τους και περιμετρικά είχαν ανοίξει!

Δεν ξέρω αν αυτή η ιδιοκτήτρια κυκλοφορούσε εν αγνοία ή εν γνώση της έτσι, σκέψου όμως να μην είσαι σχετικός, να μην πολυ ψάχνεσαι με το αμάξι κ να σου συμβεί αυτό το πράγμα και να βγεις εθνική.

E60_Arkadia
30-03-15, 13:24
Είχα ανεβει για τον γάμο της ξαδέρφης μου Αθήνα,ήταν Κυριακή χειμώνας και έβρεχε καταρακτωδως.Ξεκινάω για επιστροφή κατά τις 3 τα ξημερώματα,κάπου στην χαλυβουργική είχε καλυφθεί ο δρόμος από νερό,πήγαινα με καμμιά 80αρια και περνώντας στα τυφλά από την λιμνούλα πέφτω σε ένα κρατήρα με την δεξιά μεριά και σκίζονται στην κυριολεξία τα δυο δεξιά ρανφλατ.Ειχαν ανοίξει στο προφίλ και έπιανες τα σίδερα.Προχοραω λίγο και γκλιιιιν.για σπασμένο λάστιχο.Σταματαω στην άκρη κατεβαίνω και βλέπω την ζημια.Εντωμεταξύ να βρέχει παραπολυ και να είναι σκοτάδι.Μπήκα στο αμάξι και συνέχισα μέχρι τριπολη άνετα.Γι αυτό τα εκτιμάω τα ρανφλατ.Αντε να είχα συμβατικά....

Ptboul
30-03-15, 13:30
Ειχαν ανοίξει στο προφίλ και έπιανες τα σίδερα.Προχοραω λίγο και γκλιιιιν.για σπασμένο λάστιχο.Σταματαω στην άκρη κατεβαίνω και βλέπω την ζημια.Εντωμεταξύ να βρέχει παραπολυ και να είναι σκοτάδι.Μπήκα στο αμάξι και συνέχισα μέχρι τριπολη άνετα.Γι αυτό τα εκτιμάω τα ρανφλατ.Αντε να είχα συμβατικά....

:shok: Δεν είναι επικίνδυνο αυτό;; Εννοώ να κάνεις ολόκληρο ταξίδι με τέτοιο λάστιχο;

Προσωπικά άντε να πήγαινα στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ κ να περίμενα.

E60_Arkadia
30-03-15, 16:00
:shok: Δεν είναι επικίνδυνο αυτό;; Εννοώ να κάνεις ολόκληρο ταξίδι με τέτοιο λάστιχο;

Προσωπικά άντε να πήγαινα στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ κ να περίμενα.

Ήταν αλλά 3 το πρωί με καταιγίδα που να πήγαινα; Δεν είχε πρόβλημα στην πορεία το αυτοκίνητο μπορώ να σου πω ότι δεν καταλάβαινες τπτ .Φυσικα πήγαινα πολύ προσεκτικά.Με συμβατικά θα είχα μείνει επιτόπου και θα ήθελα οδική και δεν ξέρω αν οι ζάντες θα άντεχαν.Κοινως έβαλα συμβατικά και ο Θεός βοηθός :thumbsup:

dreamer
04-04-15, 16:34
οταν λετε μαγουλιαζει εννοειτε εκτος απο το ελαστικου του συμβατικου παιρνουν και μεγαλυτερη κλιση και τα αμορτισερ? βουτανε περισοτερο και αυτα?

και εγω το σκεφτομαι για συμβατικα καθοτι απο τα 10.000 χιλ. που κανω μονο τα 3000 ειναι εκτος πολης με μεγαλες ταχυτητες.οπου εξω δεν εχει τοσες λακουβες σε αντιθεση με μεσα στην πολη που η ανεση ειναι πιο σημαντικη με τοσες λακουβες.

mrclouzo
05-04-15, 21:51
Όταν ένα ελαστικό φορτιστεί αρκετά (πχ σε μια στροφή) τότε το πλαινό του κατά κάποιο τρόπο συμπιέζεται. Αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο όσο πιο ψηλό είναι το προφίλ (το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει με τα χαμηλά προφίλ). Τα rft εκ κατασκευής έχουν πλαινά κούτσουρα γιατί πρέπει να αντέχουν το βάρος του αυτοκινήτου όταν υπάρξει ανάγκη οπότε δεν υφίσταται αυτό το φαινόμενο. Το κέρδος είναι ότι σε μια στροφή το ελαστικό που δεν μαγουλιάζει ουσιαστικά πατάει στην άσφαλτο με όλο το πέλμα. Τα αμορτισέρ και οι κλίσεις δεν έχουν σχέση με αυτό. Για να καταλάβεις, πρώτη φορά βλέπω τα λάστιχα να μην έχουν καμία φθορά στα πλαινά όπως συνέβαινε τόσα χρόνια με όσα συμβατικά λάστιχα έχω αλλάξει και που είχε ως συνέπεια την σημαντική μείωση της απόδοσής τους μετά από κάποια χιλιόμετρα. Τώρα στα 35.000 χλμ και με οδήγηση όχι ήρεμη βλέπω ότι έχουν αρκετό ψωμί ακόμα και τα κρατήματα στις στροφές είναι μια χαρά.

dreamer
06-04-15, 12:02
Όταν ένα ελαστικό φορτιστεί αρκετά (πχ σε μια στροφή)

ναι βρε επιθεωρητα τα ξερω αυτα για το μαγουλιασμα των ελαστικων,ειχα και πριν αυτοκινητο χωρις ρανφλατ.για το ποσο περισοτερο κλινουν τα αμορτισερ της Ε87Χ με συμβατικα λεω αν ξερει κανεις.γιατι σε αντιθεση με το δικο σου εμας εχουν αλλο στησιμο πιο σκληρο θα το ελεγα.

mrclouzo
06-04-15, 14:38
Αρκετοί έχουν βάλει συμβατικά λάστιχα σε E87 και σίγουρα η άνεση βελτιώνεται. Τώρα το πώς συνεργάζονται με τα αμορτισέρ υπό πίεση δεν το γνωρίζω. Πάντως η Fxx series είναι αρκετά έως πολύ άνετη παρότι φοράει rft. Αν κάποιος πάει σε συμβατικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα χρειαστεί πιο σφιχτή ανάρτηση γιατί με το υπάρχον setup το αμάξι θα γίνει πλαδαρό.

spaka
04-05-15, 14:17
Αν και πέρασε καιρός από την τελευταία απάντηση και το παλικάρι έχει ήδη πάρει τα λάστιχα του εγώ θα γράψω κάτι μπας και φανεί χρήσιμο στους επόμενους.

Επειδή υπήρξα παθών από ελαττωματικό RF προχώρησα στη αλλαγή τους με συμβατικά. . Σαν πρώτη αίσθηση γούσταρα την άνεση που είχα αλλά μόλις πέρασε λίγος καιρός κατάλαβα ότι άλλαξε η συμπεριφορά του αυτοκινήτου εντελώς και έγινε "βαρκα" .
Ήταν η πρώτη φορά που ανυπομονούσα να περάσει η τριετία για να ξαναεπιστρεψω στα runflat. Γενικα κατάλαβα ότι όταν ένα αμάξι ειναι στημένο για RF δε του βάζεις συμβατικά. Εκτός αν κίνησε εντελώς μόνο μέσα στη πόλη και δε σε νοιαζουν τα κρατηματα στις στροφές.

Sent from my V3 Plus using Tapatalk 2

dreamer
05-05-15, 16:47
αν εννοεις εμενα φιλε οχι δεν εχω αγορασει ακομα.συνηθιζω να κανω ερευνα και να ακουω γνωμες αρκετα πριν φτασει η στιγμη.σε λιγο καιρο ομως θα το κανω.και ευτυχως που απαντησες και βοηθας πολυ στην αποφαση μου.μου ειπαν και εμενα οτι εχει μαλακο στησιμο στις αναρτησεις για να αντεξουν τα βαρια ρανφλατ.
η αληθεια ειναι οτι ειμαι 70-30% πολη-ταξιδια οποτε γιαυτο το σκεφτομαι για συμβατικα.απο την αλλη αυτο το "βαρκαρισμα" δεν ξερω αν θα μου αρεσει.ειναι ο μονος λογος που το σκεφτομαι και αν ειναι τοσο εντονο οπως λες δεν θα μου αρεσει.το να με πιασει λαστιχο στα λιγα δεν με χαλαει,θα φωναξω οδικη οπως εκανα και παλια γιατι λογω μεσης και οταν ειχα ρεζερβα δεν το ειχα το σπορ.το δευτερο που με προβληματιζε ειναι στα πολλα χιλιιομετρα,σε επικυνδυνες στροφες κ.λπ. αλλα αυτο 20 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει .απο την αλλη αυτο που με εχει νευριασει ειναι το αμαξι στο εσωτερικο διαλυεται.οι λακουβες αυξανονται δραματικα μεσα στην πολη και οι τριγμοι-θορυβοι στο ταμπλω και γενικα στο εσωτερικο βαρανε κοκκινο...κριμα για ενα κανουριο αμαξι με τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης.θα μου πεις αυτο με τους τριγμους θα υπαρχει εται κιαλλιως και με συμβατικα.αλλα φανταζομαι οτι με συμβατικα αποροφιουνται καλυτερα οι κραδασμοι,οπως και οτι οι ζαντες εχουν λιγοτερο ποσοστο να στραβωσουν,αν δεν κανω λαθος.

υ.γ. εχει βαλει κανεις τα ρανφλατ goodyear efficient grip perfomance? τα φερνουν μονο με παραγγελια απο γερμανια,μου ειπαν.

mrclouzo
05-05-15, 20:40
αν εννοεις εμενα φιλε οχι δεν εχω αγορασει ακομα.συνηθιζω να κανω ερευνα και να ακουω γνωμες αρκετα πριν φτασει η στιγμη.σε λιγο καιρο ομως θα το κανω.και ευτυχως που απαντησες και βοηθας πολυ στην αποφαση μου.μου ειπαν και εμενα οτι εχει μαλακο στησιμο στις αναρτησεις για να αντεξουν τα βαρια ρανφλατ.
η αληθεια ειναι οτι ειμαι 70-30% πολη-ταξιδια οποτε γιαυτο το σκεφτομαι για συμβατικα.απο την αλλη αυτο το "βαρκαρισμα" δεν ξερω αν θα μου αρεσει.ειναι ο μονος λογος που το σκεφτομαι και αν ειναι τοσο εντονο οπως λες δεν θα μου αρεσει.το να με πιασει λαστιχο στα λιγα δεν με χαλαει,θα φωναξω οδικη οπως εκανα και παλια γιατι λογω μεσης και οταν ειχα ρεζερβα δεν το ειχα το σπορ.το δευτερο που με προβληματιζε ειναι στα πολλα χιλιιομετρα,σε επικυνδυνες στροφες κ.λπ. αλλα αυτο 20 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει .απο την αλλη αυτο που με εχει νευριασει ειναι το αμαξι στο εσωτερικο διαλυεται.οι λακουβες αυξανονται δραματικα μεσα στην πολη και οι τριγμοι-θορυβοι στο ταμπλω και γενικα στο εσωτερικο βαρανε κοκκινο...κριμα για ενα κανουριο αμαξι με τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης.θα μου πεις αυτο με τους τριγμους θα υπαρχει εται κιαλλιως και με συμβατικα.αλλα φανταζομαι οτι με συμβατικα αποροφιουνται καλυτερα οι κραδασμοι,οπως και οτι οι ζαντες εχουν λιγοτερο ποσοστο να στραβωσουν,αν δεν κανω λαθος.

υ.γ. εχει βαλει κανεις τα ρανφλατ goodyear efficient grip perfomance? τα φερνουν μονο με παραγγελια απο γερμανια,μου ειπαν.

Αυτά φοράει το δικό μου από το εργοστάσιο, μετά από 36.000 χλμ δεν έχω κανένα παράπονο. Έχουν καλά κρατήματα, χαμηλή φθορά (υπολογίζω να βγάλουν τουλάχιστον άλλα 15.000 χλμ) και είναι αθόρυβα για RFT. Επίσης -στην f20 τουλάχιστον- η άνεση είναι σε πολύ καλά επίπεδα και δεν υπάρχουν κοπανήματα στις λακούβες. Θα στα πρότεινα ανεπιφύλακτα.

I_MNL
05-05-15, 21:47
Σε Ε87 116 του 2005 τι ελαστικα πρεπει να μπουν, run flat ή συμβατικα;
Το αυτοκινητο εχει εξοπλισμό P7RRA Dynamic Package που περιλαμβανει το S226A Sports suspension settings και 16'' ζαντα με ελαστικα 205/55/16.
Run flat ελαστικα μισελεν ή κοντινεταλ 500 ευρω περιπου και τα συμβατικα 280 ευρω.
Εαν βαλω τα συμβατικα, εκτος απο το δεν εχω ρεζερβα για μια ωρα αναγκης, υπαρχει και θεμα με την οδικη συμπεριφορα;
Ειναι ρυθμισμενο απο το εργοστασιο μονο για run flat και εαν μπουν συμβατικα χανει σε οδικη συμπεριφορα - αισθηση τιμονι κ.λ.π
Βασικα το προβλημα δεν ειναι τοσο το 200αρι παραπανω που εχουν, οσο οτι δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη ετοιμοπαραδοτα τα τελευταια μοντελα.
Διαθεσιμο ειναι ειναι μονο το νεο κοντινεταλ αλλα σε διασταση 195/55/16, που το φοραει το Ε87 αλλα οχι σε αυτη την ζαντα και οχι με την σπορ αναρτηση.
Απο τα συμβατικα υπαρχουν τα παντα στην διασταση 205, ενω για τα run flat αναμονη με αγνωστο χρονο παραδοσης!!!
Για βοηθατε οι κατεχοντες το θεμα!!!

:thanks:

Αγαπητέ Αλέξη δεν ξέρω αν αποφάσισες τελικά, αλλά ας πω μια γνώμη.

Τον άσσο του 2005, τον έχω κάνει test drive όταν πρωτοβγήκε το μοντέλο στην Αγγλία και τα run flat πραγματικά ήταν πολύ σκληρά και ειδικά στο sport πακέτο.

Εάν βάλεις συμβατικά, θα γλυτώσεις από το κοπάνημα, θα βελτιωθεί η άνεση, το κράτημα και παίζεται και η οικονομία καυσίμου. Απλά θα χρειαστείς ένα κιτ επισκευής ή μίνι ρεζέρβα (όπως κάνεις με το Μ5!)
Το Ε90 320d SE 2005 του φίλου μου είχε run flat Continental 205/55 16. Τα αλλάξαμε σε συμβατικά Michelin (σ'αυτό επεμεινα μέχρι αηδίας:popcorn:) και κάθε φορά που το οδηγάει, λέει πόσο άνετο είναι σε σχέση με παλιά.

alexm
06-05-15, 06:05
Αγαπητέ Αλέξη δεν ξέρω αν αποφάσισες τελικά, αλλά ας πω μια γνώμη.

Τον άσσο του 2005, τον έχω κάνει test drive όταν πρωτοβγήκε το μοντέλο στην Αγγλία και τα run flat πραγματικά ήταν πολύ σκληρά και ειδικά στο sport πακέτο.

Εάν βάλεις συμβατικά, θα γλυτώσεις από το κοπάνημα, θα βελτιωθεί η άνεση, το κράτημα και παίζεται και η οικονομία καυσίμου. Απλά θα χρειαστείς ένα κιτ επισκευής ή μίνι ρεζέρβα (όπως κάνεις με το Μ5!)
Το Ε90 320d SE 2005 του φίλου μου είχε run flat Continental 205/55 16. Τα αλλάξαμε σε συμβατικά Michelin (σ'αυτό επεμεινα μέχρι αηδίας:popcorn:) και κάθε φορά που το οδηγάει, λέει πόσο άνετο είναι σε σχέση με παλιά.

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=531818&postcount=13

:thnx:

I_MNL
06-05-15, 08:14
:whistle:
Τώρα το είδα...
Οοπς

dreamer
05-06-15, 19:16
το τριξιμο στο ταμπλω και τα σκληρα πλαστικα μεσα στην καμπινα οφειλεται στα ρανφλατ η' αν ειχα απο την αρχη συμβατικα δεν θα ειχα τοσο τριξιμο? ρωταω αν μολις βαλω συμβατικα σταματησουν να δημιουργουνται τριξιματα πλεον.εκτος αν οφειλεται,εκτος απο τις λακουβες και τα ρανφλατ και στο μοντελλο,λογω στησιματος αναρτησης και τα συμβατικα ελαστικα δεν θα κανουν την διαφορα σαυτο το θεμα τους τριξιματος.

spaka
06-06-15, 00:09
Το τριξιμο μέσα στο ταμπλό οφείλεται στη κακή ποιότητα πλαστικών και συρναμολογησης απλά τα runflat το επιβαρύνουν. Πάντως όταν αλλάξει σε συμβατικά είχε μειωθεί ο θόρυβος. Επίσης από την αρχή σχεδόν είχα σφηνώσει κάτι πλαστικούς αποστατες εκεί που ενώνεται το ταμπλό με τις πλαινες κολώνες και είχε μειωθεί ο θόρυβος. Πατέντες δηλαδή γιατί ντρεπόμουν να βάλω άνθρωπο μέσα. Έτριζε περισσότερο και από φίλων μου που είχαν Ibiza και Peugeot...

Sent from my V3 Plus using Tapatalk 2

karavag116d
06-06-15, 10:34
Αρκετοί έχουν βάλει συμβατικά λάστιχα σε E87 και σίγουρα η άνεση βελτιώνεται. Τώρα το πώς συνεργάζονται με τα αμορτισέρ υπό πίεση δεν το γνωρίζω. Πάντως η Fxx series είναι αρκετά έως πολύ άνετη παρότι φοράει rft. Αν κάποιος πάει σε συμβατικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα χρειαστεί πιο σφιχτή ανάρτηση γιατί με το υπάρχον setup το αμάξι θα γίνει πλαδαρό.

Εγω επειδη ειχα καψουρα με συγκεκριμενες ζαντες που δεν μου εδινε η αντιπροσωπεια αλλαξα αμεσως μετα την αγορα του αυτοκινητου σε 17'' 225/45 μισελεν συμβατικο. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, δεν ξερω πως θα ηταν με rft αλλα ειναι αρκετα μαλακο στις στροφες. και φυσικα εχω παραπανω φθορα. με το ζορι θα παω μεχρι Σεπτεμβρη και εχω 34500. Mιας και μιλαμε λεω να παω για michelin-crossclimate

dreamer
06-06-15, 20:26
spaka θα ηθελα πολυ να μου δειξεις,εαν σου ειναι ευκολο με φωτο την πατεντα σου.αυτο ειναι αληθεια και εγω που ειχα φιατ 10 χρονια μπορει να υπεφερα απο πολλα, αλλα τοσο τριξιμο στα 4 χρονια δεν ειχα και ηταν πιο χαλια τα πλαστικα.βεβαια δεν ειχαμε και τετοιο χαλι δρομους.η αληθεια ειναι ζηλευα φιλους μου που ειχαν γερμανικα και κυριως του ομιλου που δεν ακουγοταν τιποτα μεσα

spaka
06-06-15, 23:40
spaka θα ηθελα πολυ να μου δειξεις,εαν σου ειναι ευκολο με φωτο την πατεντα σου.αυτο ειναι αληθεια και εγω που ειχα φιατ 10 χρονια μπορει να υπεφερα απο πολλα, αλλα τοσο τριξιμο στα 4 χρονια δεν ειχα και ηταν πιο χαλια τα πλαστικα.βεβαια δεν ειχαμε και τετοιο χαλι δρομους.η αληθεια ειναι ζηλευα φιλους μου που ειχαν γερμανικα και κυριως του ομιλου που δεν ακουγοταν τιποτα μεσα

Με τη πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω πμ κάνα 2 φώτο γιατι το κάναμε ψιλό off-topic εδώ. Μη φανταστείς τίποτα τρελό αλλά βοήθησε...

Sent from my V3 Plus using Tapatalk 2

dreamer
07-06-15, 16:22
ok,ευχαριστω.οταν πηρα το αυτοκινητο μετα απο ενα χρονο οποιος με εβλεπε μου ελεγε να αλλαξω ελαστικα σε συμβατικα γιατι θα μου εκανε το αμαξι κουδουνιστρα.εγω επειδη το ειχα κανουριο και δεν ακουγα τιποτα δεν εδινα σημασια.τωρα καταλαβαινω ομως τι μου ελεγαν.

spaka
07-06-15, 22:01
ok,ευχαριστω.οταν πηρα το αυτοκινητο μετα απο ενα χρονο οποιος με εβλεπε μου ελεγε να αλλαξω ελαστικα σε συμβατικα γιατι θα μου εκανε το αμαξι κουδουνιστρα.εγω επειδη το ειχα κανουριο και δεν ακουγα τιποτα δεν εδινα σημασια.τωρα καταλαβαινω ομως τι μου ελεγαν.

Γνώμη μου να μην πας σε συμβατικά πάντως. Αν διαβασεις ποιο πίσω έχω γράψει την εμπειρία μου...

Sent from my V3 Plus using Tapatalk 2

dreamer
08-06-15, 12:35
ναι το ειδα και ηταν πολυ χρησιμο στην επιλογη μου.ειμαι προβληματισμενος ειναι η αληθεια.

dreamer
07-10-15, 13:19
αυτο που μου αρεσει στα ρανφλατ ειναι οτι μπαινω στις στροφες χωρις βαρκαρισμα καθολου,σταθερα.αυτο το αποτελεσμα μου ειπαν οτι δεν μπορω να το πετυχω με κανενα αλλα ελαστικο.ομως υπαρχουν 2 επιλογες που το πλησιαζουν.

1] να βαλω το dunlop sport maxx rt που ειναι για σπορ αυτοκινητα

2] να βαλω ενα ελαστικο ολων των εποχων [για να μην περαει κωλο] και να ειναι και xl

ολα εχουν τα μειονετκηματα και τα πλεονεκτηματα τους.

εχει κανεις καποια απο αυτες τις επιλογες?