PDA

Επιστροφή στο Forum : NBT retrofit



mrclouzo
25-03-15, 15:28
Χτύπησα ένα nbt professional σε καλή τιμή στο ebay. Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιος καλός ηλεκτρολόγος-συνεργείο (κατά προτίμηση στην Αθήνα) που να έχει εμπειρία σε τέτοια θέματα? Ο πωλητής μπορεί με επιπλέον χρέωση (γύρω στα 400 ευρώ) να μου κάνει original coding (σαν αυτό που θα έκανε μια αντιπροσωπεία της bmw) με βάση το vin number του αυτοκινήτου μου. Μετά είναι απλά plug and play με όλες τις λειτουργίες ενεργοποιημένες.
Η άλλη λύση (και ίσως πιο οικονομική) είναι να αγοράσω ένα emulator (κόστος γύρω στα 200 ευρώ) και με κωδικοποίηση θα είμαι οκ.
Στην πρώτη περίπτωση την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε οπότε θα χρεωθώ μόνο το βάλε-βγάλε (δηλαδή 100-150 ευρώ max). Στην δεύτερη πρέπει να κατέχει από coding και προφανώς θα κοστίσει περισσότερα χρήματα. Ακούω γνώμες, απόψεις, συμβουλές :original:

Blacktan
25-03-15, 16:32
Good luck mate ...
Ισως να κανεις λιγο υπομονη να ανοιξει το coding στην bmwhat εφαρμογη για τις f** σειρες και να το κανεις μονος σου γλυτωνοντας ολα αυτα τα χρηματα ...
Μονο το κοστος της εφαρμογης και του ανταπτορα obd (65-70¤ ολα μαζι)

mrclouzo
25-03-15, 17:46
Thank's . Από τα όσα έχω διαβάσει και σε ξένα forum η όλη διαδικασία μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα από κάποιον που έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο αλλά για έναν άνθρωπο που είναι τελείως άσχετος όπως εγώ δεν είναι απλά τα πράγματα. Θέλει αρκετό διάβασμα και μεγάλη προσοχή. Επίσης δε νομίζω ότι το bmwhat θα σου δίνει τη δυνατότητα για τέτοιας έκτασης coding (nbt κλπ). Υπάρχει πλούσιο software στο net και μάλιστα free που σου επιτρέπει να κάνεις παπάδες. Προσωπικά δεν θα ήθελα να το ρισκάρω γιατί δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε το κουράγιο να διαβάσω για να κάνω κάτι με αμφίβολα αποτελέσματα.
Αυτό που επίσης θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάνοντας το original bmw coding (από τον τύπο που πουλάει το retrofit) υπάρξει στο μέλλον θέμα με πιθανά software updates. Δηλαδή μήπως με κάποιο τρόπο σβήνεται το coding και μετά θέλει άλλο. Πάντως τα 400 ευρώ για original coding είναι λίγα. Η bmw χρεώνει αυτή την υπηρεσία τουλάχιστον 1500 ευρώ...
Και για να έχετε μια ιδέα για το κόστος του όλου εγχειρήματος, υπολογίζω να φτάσει συνολικά μαζί με την τοποθέτηση και το coding περίπου 1000 ευρώ και μάλιστα με ενεργοποιημένες λειτουργίες που στα εργοστασιακά συστήματα δεν υπάρχουν (πχ video-tv in motion, voice control κλπ). Δεν είναι λίγα τα λεφτά αλλά 1) η bmw το χρεώνει 2500 ευρώ και 2) το dynavin πχ που φυσικά δεν έχει σχέση με το original nbt κοστίζει περίπου τα ίδια.
Έχω κάνει 1-2 τηλέφωνα όπου μου είπαν ότι γίνεται αλλά δεν με έπεισαν ότι το κατέχουν το αντικείμενο (μάλλον θα πειραματιστούν στο αμάξι μου) πράγμα που δεν θέλω... Γι' αυτό αν κάποιος γνωρίζει άνθρωπο που το έχει κάνει (ή μπορεί να το κάνει αξιόπιστα) ας μου δώσει info.

karavag116d
25-03-15, 17:47
Χτυπησες αλλο ενα θεμα που οσοι παντα μας τρωει η τσεπη μας για βελτιωσεις ψαχνουμε. Στη Κινα παιζουν πολλα αλλα δεν δινω τα λεφτα μου καθως δεν εχω ιδεα τι πρεπει να γινει και πως και που. Αν υπαρχει λυση να το κανουμε μαζι ειμαι μεσα να ξες. Αλλιως περιμενω τα φωτα σου

mrclouzo
25-03-15, 17:54
Χρόνια πολλά Βαγγέλη thumb
ΜΑΚΡΙΑ από κινεζιές. Αν θες να το κάνεις, κάντο σωστά. Πιστεύω ότι η οθόνη του nbt είναι πολύ όμορφη, με ωραία γραφικά και ανάλυση και βελτιώνει αρκετά το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε σχέση με την απλή που έχω. Από την στιγμή που αποφάσισα ότι το remap μπορεί να περιμένει είπα να μπάξω το nbt που μου άρεσε από την αρχή. Απλά επειδή δεν ξέρω αν το έχει ξανακάνει κάποιος στην Ελλάδα πάω λίγο στα τυφλά.

I_MNL
25-03-15, 17:57
Η bmw χρεώνει αυτή την υπηρεσία τουλάχιστον 1500 ευρώ...
Και για να έχετε μια ιδέα για το κόστος του όλου εγχειρήματος, υπολογίζω να φτάσει συνολικά μαζί με την τοποθέτηση και το coding περίπου 1000 ευρώ και μάλιστα με ενεργοποιημένες λειτουργίες που στα εργοστασιακά συστήματα δεν υπάρχουν (πχ video-tv in motion, voice control κλπ). Δεν είναι λίγα τα λεφτά αλλά 1) η bmw το χρεώνει 2500 ευρώ και 2) το dynavin πχ που φυσικά δεν έχει σχέση με το original nbt κοστίζει περίπου τα ίδια.

Τι;;;;; :shok:

1,5 χιλιαρικο;
2,5 χιλιαρικα;

Δεν πάνε καλά.....
Λυπάμαι φίλε μου που δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά έμεινα σέκος...

karavag116d
25-03-15, 17:57
Eυχαριστω για τις ευχες. Αν ολοκληρωσεις το θεμα με χαρα θα το εκανα κι εγω. Το πηρες μεταχειρισμενο? Απο ποια κομματια αποτελειται ακριβως?

vchris
25-03-15, 19:07
Γνωρίζω συνεργείο που μπορεί να το κάνει και σε 1 μια μερα θα είσαι έτοιμος. Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το γράψω σε ποστ, αν ενδιαφέρεσαι θα σε ενημερώσω με ΠΜ.

vded
25-03-15, 19:18
Πάντως απ'ότι είδα στο eBay γύρω στο χιλιάρικο παίζουν αυτά, οπότε είσαι τυχερός γιατί θα το χτύπησες σε πολύ καλή τιμή. Καλορίζικο και καλές αναζητήσεις, μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε. Ωστόσο, αν θες κράτα μας ενήμερους για να έχουμε μια εικόνα.

vchris δε το γράφεις δημόσια; Αν είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει αρκετούς από εμάς (ακόμη και με άλλου είδους κωδικοποιήσεις) καλό θα ήταν να υπάρχει.

mrclouzo
25-03-15, 19:19
Eυχαριστω για τις ευχες. Αν ολοκληρωσεις το θεμα με χαρα θα το εκανα κι εγω. Το πηρες μεταχειρισμενο? Απο ποια κομματια αποτελειται ακριβως?

Φυσικά μεταχειρισμένο αλλά σε άριστη κατάσταση και με εγγύηση 12 μηνών. Ακόμα δεν το έχω παραλάβει, το κιτ αποτελείται από την μεγάλη έγχρωμη οθόνη, το nbt headunit, μια gps κεραία και το idrive controller. Υπάρχουν και συστήματα με touch controller αλλά αφενός δεν το βρίσκω χρήσιμο αφετέρου έχει πιο δύσκολη εγκατάσταση.


Γνωρίζω συνεργείο που μπορεί να το κάνει και σε 1 μια μερα θα είσαι έτοιμος. Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το γράψω σε ποστ, αν ενδιαφέρεσαι θα σε ενημερώσω με ΠΜ.

Φυσικά και ενδιαφέρομαι, στείλε pm, thank's :thumbsup:

vchris
25-03-15, 19:22
vchris δε το γράφεις δημόσια; Αν είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει αρκετούς από εμάς (ακόμη και με άλλου είδους κωδικοποιήσεις) καλό θα ήταν να υπάρχει.

Ο μόνος λόγος που δεν τον κάνω είναι μήπως θεωρηθεί διαφήμιση. Απλά επειδή ετοιμάζομαι να το κάνω και εγω στο 220i έψαξα και μόνο ένας με έπεισε.

mrclouzo
25-03-15, 19:25
Πάντως απ'ότι είδα στο eBay γύρω στο χιλιάρικο παίζουν αυτά, οπότε είσαι τυχερός γιατί θα το χτύπησες σε πολύ καλή τιμή. Καλορίζικο και καλές αναζητήσεις, μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε. Ωστόσο, αν θες κράτα μας ενήμερους για να έχουμε μια εικόνα....

Το πήρα 580 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα. Οπότε είναι όντως καλή τιμή. Φυσικά και θα ενημερώσω ώστε να βοηθήσω όσο μπορώ όποιον ενδιαφερθεί στο μέλλον. :original:

ΔημήτρηςΜ3
25-03-15, 19:36
Χτύπησα ένα nbt professional σε καλή τιμή στο ebay. Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιος καλός ηλεκτρολόγος-συνεργείο (κατά προτίμηση στην Αθήνα) που να έχει εμπειρία σε τέτοια θέματα? Ο πωλητής μπορεί με επιπλέον χρέωση (γύρω στα 400 ευρώ) να μου κάνει original coding (σαν αυτό που θα έκανε μια αντιπροσωπεία της bmw) με βάση το vin number του αυτοκινήτου μου. Μετά είναι απλά plug and play με όλες τις λειτουργίες ενεργοποιημένες.
Η άλλη λύση (και ίσως πιο οικονομική) είναι να αγοράσω ένα emulator (κόστος γύρω στα 200 ευρώ) και με κωδικοποίηση θα είμαι οκ.
Στην πρώτη περίπτωση την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε οπότε θα χρεωθώ μόνο το βάλε-βγάλε (δηλαδή 100-150 ευρώ max). Στην δεύτερη πρέπει να κατέχει από coding και προφανώς θα κοστίσει περισσότερα χρήματα. Ακούω γνώμες, απόψεις, συμβουλές :original:

Αν σου είπε 400¤ ολα ενεργοποιημένα να το κανεις !!!
Ποιος πωλητής ειναι μπορείς να τον στειλεις σε π.μ γιατι θελω να το κανω και γω

karavag116d
25-03-15, 20:35
κεγω θέλω!!!!

mrclouzo
25-03-15, 20:38
Αν υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι μπορεί να κάνει και καλύτερες τιμές. Αναφέρει ότι για παραπάνω από ένα σύστημα μπορεί να κάνει καλές εκπτώσεις.

karavag116d
25-03-15, 20:45
Αν υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι μπορεί να κάνει και καλύτερες τιμές. Αναφέρει ότι για παραπάνω από ένα σύστημα μπορεί να κάνει καλές εκπτώσεις.

Ας μαζευτουμε λοιπον.

mrclouzo
25-03-15, 21:10
Αν σου είπε 400¤ ολα ενεργοποιημένα να το κανεις !!!
Ποιος πωλητής ειναι μπορείς να τον στειλεις σε π.μ γιατι θελω να το κανω και γω

Τα 400 ευρώ για original coding είναι καλή έως πολύ καλή τιμή γιατί ενεργοποιεί όλες τις λειτουργίες με βάση το vin number και εγκαθιστά τους τελευταίους χάρτες. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι παίζει σε περίπτωση που γίνει κάποιο software update στο μέλλον από την αντιπροσωπεία. Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά αν χάνεται η κωδικοποίηση δεν συμφέρει, καλύτερα emulator.

ΔημήτρηςΜ3
25-03-15, 21:14
Απο τι στιγμη που εχει το δικο σου vin δεν εχεις πρόβλημα
Αν θυμάμαι καλα ....
Λογικα πρέπει να σου κωδικοποίηση και το αμαξι οχι μονο το cic δεν θα ειναι σωστο !!!
Θεςνικη εχω να σε στείλω Και Αθηνα αλλα εχω καιρο να μιλήσω μαζι του και εχω χάσει επαφές

mrclouzo
25-03-15, 22:01
Θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο στο συνεργείο που μου πρότεινε ο vchris και θα δω τι θα κάνω. Για original coding δεν χρειάζεται να γίνει κάποια κωδικοποίηση στο αμάξι. Προφανώς περνάει στο ΝΒΤ τον κωδικό της bmw (σαν να ήταν τοποθετημένο το σύστημα από το εργοστάσιο) για το δικό σου αμάξι. Αυτός ο κωδικός είναι μοναδικός και αν το κάνεις σε αντιπροσωπεία αυτοί θα στείλουν το vin number στην Γερμανία και αυτοί θα στείλουν πίσω τον μοναδικό κωδικό.

ΔημήτρηςΜ3
25-03-15, 22:34
Κανεις λάθος και το αμαξι θελει !
Οχι μονο το nbt

mrclouzo
25-03-15, 22:58
Όταν λες ότι θέλει και το αμάξι coding τι εννοείς? Έχω διαβάσει σε ξένα forum ότι σε περίπτωση που γίνει original coding στο NBT απλά το βάζεις στο αμάξι και λειτουργεί κανονικά. Αύριο θα επανέλθω αφού μιλήσω με το συνεργείο.

Kostase46
26-03-15, 04:50
Όταν λες ότι θέλει και το αμάξι coding τι εννοείς? Έχω διαβάσει σε ξένα forum ότι σε περίπτωση που γίνει original coding στο NBT απλά το βάζεις στο αμάξι και λειτουργεί κανονικά. Αύριο θα επανέλθω αφού μιλήσω με το συνεργείο.

Καταρχήν γράψε τι αμάξι έχεις; χρονολογία; Και τι φοράς τώρα για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

mrclouzo
26-03-15, 07:49
Έχω μια f20 116d MY 2013 με το standard radio professional και θα το αναβαθμίσω σε NBT. Στο εξωτερικό έχουν κάνει αρκετοί αυτό το retrofit (και σε f20 και σε f30). Το δικό μου, επειδή δεν έχει το combox, κάνει την εγκατάσταση πιο απλή σε σχέση με τα αυτοκίνητα που το έχουν.

Kostase46
26-03-15, 09:06
Έχω μια f20 116d MY 2013 με το standard radio professional και θα το αναβαθμίσω σε NBT. Στο εξωτερικό έχουν κάνει αρκετοί αυτό το retrofit (και σε f20 και σε f30). Το δικό μου, επειδή δεν έχει το combox, κάνει την εγκατάσταση πιο απλή σε σχέση με τα αυτοκίνητα που το έχουν.

Το nbt εχει ενσωματομενο combox απλώς για να το δουλέψεις πρέπει να περάσεις τα μικρόφωνα και το usb το οποίο ειναι στην κεντρική κονσόλα.
Κωδικούς fsc απο τη bmw δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουλήσει με 400¤, θα σου ενεργοποιήσει το navigation με script file πράγμα άχρηστο, το καλητερο για την περίπτωση σου ειναι ν'αγοράσεις fsc κωδικούς απο την bmw 800¤-900¤ η να βάλεις emulator.

mrclouzo
26-03-15, 09:58
Το ξέρω ότι στα NBT το combox είναι ενσωματωμένο. Αλλά υπάρχουν αυτοκίνητα (χωρίς NBT) που έχουν το combox μέσα στο πορτ-μπαγκάζ. Εκεί είναι μπέρδεμα. Ευτυχώς το δικό μου αυτοκίνητο έχει bluetooth και usb μέσα στον τεμπέλη οπότε είναι εύκολο να τα συνδέσεις στο combox.
Όσον αφορά τους κωδικούς, μου είπε ότι αυτός που θα το κάνει έχει άκρη με αντιπροσωπεία της bmw και θα κάνει original coding με το vin του αυτοκινήτου μου σαν να πήγαινα σε bmw dealer. Δεν θα ενεργοποιήσει μόνο το navi αλλά και άλλες λειτουργίες. Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν πρέπει να τον εμπιστευτώ σε αυτό ή όχι. Μάλλον θα πάρω ένα emulator (150-200 ευρώ) και μετά coding εδώ. Αλλά πρέπει αυτός που θα το κάνει να το κατέχει το αντικείμενο.
Εσύ Κώστα ασχολείσαι με coding?

Kostase46
26-03-15, 10:20
Το ξέρω ότι στα NBT το combox είναι ενσωματωμένο. Αλλά υπάρχουν αυτοκίνητα (χωρίς NBT) που έχουν το combox μέσα στο πορτ-μπαγκάζ. Εκεί είναι μπέρδεμα. Ευτυχώς το δικό μου αυτοκίνητο έχει bluetooth και usb μέσα στον τεμπέλη οπότε είναι εύκολο να τα συνδέσεις στο combox.
Όσον αφορά τους κωδικούς, μου είπε ότι αυτός που θα το κάνει έχει άκρη με αντιπροσωπεία της bmw και θα κάνει original coding με το vin του αυτοκινήτου μου σαν να πήγαινα σε bmw dealer. Δεν θα ενεργοποιήσει μόνο το navi αλλά και άλλες λειτουργίες. Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν πρέπει να τον εμπιστευτώ σε αυτό ή όχι. Μάλλον θα πάρω ένα emulator (150-200 ευρώ) και μετά coding εδώ. Αλλά πρέπει αυτός που θα το κάνει να το κατέχει το αντικείμενο.
Εσύ Κώστα ασχολείσαι με coding?

Κάνω αλλά είμαι απο Θεσσαλονίκη. Εάν έχεις bluetooth και usb πρέπει να φωρας λογικά combox. Στείλε μου το vin σου αν θέλεις να το τσεκάρω.

mrclouzo
26-03-15, 10:44
Στο πορτ-μπαγκάζ δεν υπάρχει combox και κάπου διάβασα στο net ότι combox έχουν όσα αυτοκίνητα έχουν enhanced bluetooth (για music streaming κλπ). Το δικό μου έχει το απλό bluetooth. Θα σου στείλω το vin το μεσημέρι, thank's thumb

vchris
26-03-15, 16:27
Παίδες αν βγάλετε άκρη ενημερώστε εδω γιατί βλέπω να έχουν αρκετοί το μικρόβιο. MrClouzo και εμένα έχει το bluetooth το απλό άρα παω σε NBT χωρίς Combox???

mrclouzo
26-03-15, 17:42
Όλα το NBT έχουν το combox ενσωματωμένο. Υπάρχουν διαφορές μεταξύ των NBT, τα παλιότερα έχουν λιγότερες υποδοχές στο πίσω μέρος της κεντρικής μονάδας.

karavag116d
26-03-15, 21:06
Σημερα μιλησα τηλεφωνικα με γνωστη εταιρει Αθηνων που εγκαθιστα τετοια σκηνικα και μου ειπε δεν μπορει να μου βαλει το γνησιο γιατι δεν μπορει να εγγυηθει οτι ολα θα πανε καλα στο μελλον με κωδικους κτλ κτλ. Επισης δεν ξερω αν παιζει ναναι κλεμμενα ολα αυτα.....Τεσπα το ζουμι μου ειναι οτι περιμενω προσφορα και για αλλαγη μονο οθονης χωις gps αντεννα αλλα μεσω ραδιο. Ζητησα φουλ τεχνικες λεπτομερειες κτλ και περιμενω email.Τι γνωριζετε εσεις γυρω απαυτα?

Kostase46
26-03-15, 21:13
Σημερα μιλησα τηλεφωνικα με γνωστη εταιρει Αθηνων που εγκαθιστα τετοια σκηνικα και μου ειπε δεν μπορει να μου βαλει το γνησιο γιατι δεν μπορει να εγγυηθει οτι ολα θα πανε καλα στο μελλον με κωδικους κτλ κτλ. Επισης δεν ξερω αν παιζει ναναι κλεμμενα ολα αυτα.....Τεσπα το ζουμι μου ειναι οτι περιμενω προσφορα και για αλλαγη μονο οθονης χωις gps αντεννα αλλα μεσω ραδιο. Ζητησα φουλ τεχνικες λεπτομερειες κτλ και περιμενω email.Τι γνωριζετε εσεις γυρω απαυτα?

Κλασική απάντηση από αντιπρωσωποια.

karavag116d
26-03-15, 21:17
δεν ρωτησα σε αντιπροσωπεια, σε ηλεκτρολογο που βαζει ηχοσυστηματα κτλ γωνστο και ασχολειται με καλα αυτοκινητα και εταιρειες με εγγυηση κτλ. θα το δω βεβαια πρωτα στην προσφορα και θα σας πω. Απλα ρωταω προκαταβολικα αν χανω κατι σε λειτουργιες κτλ αν καποιος εχει βαλει ξανα κατι τετοιο

mrclouzo
26-03-15, 22:05
Τι περίμενες να απαντήσουν? Θέλουν να πουλήσουν τα δικά τους προιόντα. Δεν έχω δει μέχρι τώρα aftermarket σύστημα με την μεγάλη οθόνη 8.8 ιντσών (σαν αυτή που έχει το NBT). Επίσης δεν είναι φθηνά ίσως γιατί πατάνε στο γεγονός ότι το καινούριο NBT είναι πανάκριβο. Δηλαδή το να δώσω 800-1000 ευρώ για να βάλω aftermarket κινεζιά αντί να βάλω το γνήσιο NBT το θεωρώ λίγο άκυρο.
Τέλος πάντων, αν θες δώσε info να δούμε τι παίζει όταν έχεις νέα.

Αύριο θα πάρω κάμποσα τηλέφωνα σε εξουσιοδοτημένα-εξειδικευμένα συνεργεία bmw μπας και πετύχω κάποιον που ξέρει τι κάνει και δεν ξυρίζει. Γιατί σήμερα πήρα μια τιμή εξωπραγματική (+ ότι πρέπει να μείνει μέσα το αμάξι 3 μέρες). Όποιος ξέρει καλό ηλεκτρολόγο/συνεργείο που έχει διάθεση να ασχοληθεί, ας μου πει. Το να βγάλεις το παλιό σύστημα, να βάλεις το NBT και να συνδέσεις τα καλώδια είναι δουλειά που μπορεί να γίνει σε μισή ώρα. Πόσο να πάρει το coding? 1 ώρα? 2 ώρες? Οκ, καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να βρεις τον expert που θα βρεις στην Αγγλία. Τουλάχιστον να έχει διάθεση και όρεξη να ασχοληθεί.

karavag116d
26-03-15, 22:11
Οσον αφορα τη συνδεση του γνησιου μου ειπε οτι δεν ειναι τπτ απλα θα πρεπει να του το παω εγω. απο coding δεν μου φανηκε να μου λεει πολλα μου ειπε οτι χρειαζεται κατι κωδικους απο τον bmw και εκει ανοιξαμε συζητηση περι κλεμενων κτλ. Εγω πχ εχω παρεδειγμα φιλου που την πατησε ετσι με ενα vw eos οταν χρειαστηκε update κλειδωσε κ δεν ξανανοιξε ποτε. Το δικο του ειναι ισπανικο 9 ιντσων οχι ομως με gps αλλα απο την κεραια. θα παρω αναλυτικη προσφορα για τηλεοπτικο δεκτη η οχι καμερα οπισθοπορειας κτλ η μονο το navi. για να εχω ιντερνετ τι χρειαζεται??? σορυ αν ειναι ελειινη ερωτηση αλλα δεν σκαμπαζω πολλα.

mrclouzo
26-03-15, 22:17
Δεν μου στέλνεις ένα pm τα στοιχεία του? Δεν κλειδώνει έτσι το ΝBT.

vchris
26-03-15, 22:52
Πάντως και στο site, που ειναι απο τις μεγαλύτερες εταιρείες που ασχολούνται με αυτό δίνουν 3 επιλογές activation.
https://www.bimmerretrofit.com/store/index.php?route=product/product&path=78_128_129&product_id=86

ΔημήτρηςΜ3
27-03-15, 00:31
Οσον αφορα τη συνδεση του γνησιου μου ειπε οτι δεν ειναι τπτ απλα θα πρεπει να του το παω εγω. απο coding δεν μου φανηκε να μου λεει πολλα μου ειπε οτι χρειαζεται κατι κωδικους απο τον bmw και εκει ανοιξαμε συζητηση περι κλεμενων κτλ. Εγω πχ εχω παρεδειγμα φιλου που την πατησε ετσι με ενα vw eos οταν χρειαστηκε update κλειδωσε κ δεν ξανανοιξε ποτε. Το δικο του ειναι ισπανικο 9 ιντσων οχι ομως με gps αλλα απο την κεραια. θα παρω αναλυτικη προσφορα για τηλεοπτικο δεκτη η οχι καμερα οπισθοπορειας κτλ η μονο το navi. για να εχω ιντερνετ τι χρειαζεται??? σορυ αν ειναι ελειινη ερωτηση αλλα δεν σκαμπαζω πολλα.

Όσο αφορά τα κλεμενα και καλα ....
Η μισή αγορα παγκόσμια ειναι απο ebay ολα !!
Τι να λεει!!!
Το δικο μου cic ήρθε απο Ρωσία

Kostase46
27-03-15, 08:36
Δεν μου στέλνεις ένα pm τα στοιχεία του? Δεν κλειδώνει έτσι το ΝBT.
Λοιπόν για να μη ψάχνεις τοποθετείς το NBT, (αν ήσουν Θεσσαλονίκη θα στο τελείωνα εγώ) αν κολλήσεις κάπου θα σε βοηθήσω με σχέδια τοποθετείς emulator αν δεν έχεις αγοράσει έχω εγω, αγοράζεις enet καλώδιο και κανεις add στο Skype τον men_minsk όχι πολλές ερωτήσεις γιατί θα σε στείλει, του λες απλά έχω ένα f20 το έβαλα nbt κωδικοποίησε το μου θα σε πάρει 60-100$

mrclouzo
27-03-15, 15:15
Το να το κάνω μόνος μου το βλέπω λιγάκι χλωμό. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα την παλέψω. Το πολύ πολύ να βρω κάποιον απλά να συνδέσει σωστά το NBT και το coding όπως είπες γίνεται και εξ' αποστάσεως. Ή κανονίζω εκδρομούλα για Θεσσαλονίκη :whistle:
Thank's όπως και να' χει για το ενδιαφέρον Κώστα thumb

Kostase46
27-03-15, 23:28
Σήμερα μετά απο μια εγκατάσταση cic σε F10 του 2011 ανακάλυψα ότι το αμάξι χρειάζετε και αντικατάσταση καντράν με εξοπλισμό $6WA διαφορετικά το αμάξι δε θα μπορέσει να προγραμματιστεί ποτέ σε dealer BMW.

karavag116d
28-03-15, 00:06
Ρε παιδες για καντε το λιγο λιανα κ σεμας τους αδαεις τι δυνατοτητες εχει το nbt? Γιατι η οθονη που ελεγα εχει navi και multimedia απο usb hd video σε 9 ιντσες. και μαλλον βγαινει παραπανω απολο το κοστος που περιγραφει ο φιλος mrclouzo. αν τελικα βρουμε ακρη με εγκατασταση και coding να το κανουμε αν ομως δεν εχει αλλα πλεονεκτηματα μην τρεχουμε

mrclouzo
28-03-15, 14:11
Σε γενικές γραμμές τα ίδια προσφέρουν, το nbt δίνει κάποιες επιπλέον δυνατότητες.
Η aftermarket λύση πλεονεκτεί στο ότι δεν χρειάζεται coding και είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση. Επίσης δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε μελλοντικά firmware update του αυτοκινήτου από την bmw.
Το nbt έχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες αλλά -αναλόγως των specs του κάθε αυτοκινήτου- από πολύ απλή έως αρκετά δύσκολη εγκατάσταση. Δεν έχει touch screen αλλά προσωπικά δεν με πειράζει. Για το δικό μου αυτοκίνητο που έχει και τον διευρυμένο πίνακα οργάνων χωρίς το combox η εγκατάσταση είναι πολύ απλή. Ουσιαστικά τα καλώδια από το τωρινό headunit μπαίνουν στο nbt headunit μόνο που θα βάλω και την κεραία του gps (υπάρχει έτοιμη υποδοχή). Το emulator χρειάζεται για να λειτουργήσει το navi. Όμως όλες οι άλλες λειτουργίες θα δουλέψουν και χωρίς αυτό. Το coding είναι απαραίτητο στην περίπτωση που θέλουμε να ενεργοποιήσουμε το navi καθώς και κάποιες άλλες λειτουργίες όπως bmw apps, voice control, tv και video in motion. Όμως για τις τελευταίες λειτουργίες πρέπει να υπάρχει fsc code ήδη αλλιώς υπάρχει μια διαδικασία να φορτωθεί αυτός ο κωδικός στο headunit και μετά με coding να γίνει η ενεργοποίηση. Το μειονέκτημα του nbt είναι ότι αν χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνει update στην αντιπροσωπεία, δεν θα είναι εφικτό χωρίς να βάλεις πάλι το παλιό σύστημα. Όμως αφενός αυτά τα updates δεν είναι συχνά αφετέρου το βάλε-βγάλε είναι υπόθεση μισής ώρας για κάποιον που το ξέρει και άλλη λίγη ώρα πάλι coding. Για όποιον είναι ακόμα στην εγγύηση το βάλε-βγάλε είναι απαραίτητο για να μην έχει θέμα με τον dealer του (εκτός και αν τον γνωρίζει καλά οπότε μπορεί σε περίπτωση που χρειαστεί να περαστεί μια εγγύηση να γίνει τότε η τράμπα).
Συμπερασματικά το τι θα βάλει κάποιος είναι θέμα προσωπικό. Εμένα μου αρέσει να έχω oem πράγματα στο αμάξι και από την στιγμή που το nbt κοστίζει τα ίδια περίπου (και λιγότερα) με μια aftermarket λύση γιατί να μην το επιλέξω. Δίνει και πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης μέσω του coding μελλοντικά.

vchris
30-03-15, 23:42
Αυτό ταιριάζει στο δικό μου F22? Νομίζω πως ναι αλλά αν ξέρει κάποιος ας επιβεβαιώσει.

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-F20-F21-series-1-LHD-Gps-NBT-Professional-navigation-set-/261812950128?pt=LH_DefaultDomain_205&hash=item3cf5449470

mrclouzo
31-03-15, 13:38
Λογικά ό,τι μπαίνει σε F20-F21 μπαίνει και στο δικό σου.

karavag116d
10-04-15, 20:53
Λοιπον επειδη εψαξα αρκετα την αγορα το aftermarket ειναι παραπλησιο αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες και μεγαλυτερο κοστος. Το μονο σε εισαγωγικα μειονεκτημα του γνησιου ειναι η οποιαδηποτε ανασφαλεια μεταχειρισμενου απτο ιντερνετ και η τοποθετηση+coding.Αν σας παρακαλω υπαρχει καποιος Χαλκιδα η Αθηνα που μπορει να παρεχει αυτα ας γινει γνωστο να αγορασουμε το γνησιο τωρα που πηραμε το δωρο!Επισης αν υπαρχουν κιαλλοι με την ιδια ανησυχια εδω γυρω καλο θα ηταν να το καναμε μαζι!

Kostase46
11-04-15, 08:32
Λοιπον επειδη εψαξα αρκετα την αγορα το aftermarket ειναι παραπλησιο αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες και μεγαλυτερο κοστος. Το μονο σε εισαγωγικα μειονεκτημα του γνησιου ειναι η οποιαδηποτε ανασφαλεια μεταχειρισμενου απτο ιντερνετ και η τοποθετηση+coding.Αν σας παρακαλω υπαρχει καποιος Χαλκιδα η Αθηνα που μπορει να παρεχει αυτα ας γινει γνωστο να αγορασουμε το γνησιο τωρα που πηραμε το δωρο!Επισης αν υπαρχουν κιαλλοι με την ιδια ανησυχια εδω γυρω καλο θα ηταν να το καναμε μαζι!

Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.

ΔημήτρηςΜ3
11-04-15, 11:30
Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.
κωστα μπαινει και σε e36???

Kostase46
11-04-15, 11:32
κωστα μπαινει και σε e36???

Και στο Datsun σου μπαίνει!!!!

ΔημήτρηςΜ3
11-04-15, 11:33
Και στο Datsun σου μπαίνει!!!!

Ωραία :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thanks::mpaks:

karagiadim
11-04-15, 20:15
Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.
Απάντηση με παράθεση
CIC για Ε60, πόσα περίπου να υπολογίζω;

Kostase46
14-04-15, 00:05
Αν σ' ενδιαφέρει έχω ετοιμοπαραδωτα nbt και cic για όλα τα μοντέλα BMW.
Απάντηση με παράθεση
CIC για Ε60, πόσα περίπου να υπολογίζω;

Έχεις π.μ.

maris7
14-04-15, 07:51
κωστα ποιες ωρες μπορω να σε παρω τηλ

Kostase46
14-04-15, 09:07
κωστα ποιες ωρες μπορω να σε παρω τηλ

Οποία ώρα θέλεις!

karavag116d
14-04-15, 20:12
Έχεις π.μ.
Κεγω θελω πμ!

akispapas
15-04-15, 12:42
Και εγώ θέλω pm για f20!

Kostase46
02-05-15, 10:54
Και εγώ θέλω pm για f20!

Λοιπόν για να μη στέλνω στο καθένα
750¤ Nbt κομπλέ η 870¤ με touch controller και touchbox
+ και στις δυο περιπτώσεις 150¤ Emulator
Οι τιμές αυτές ειναι χωρίς τοποθέτηση και προγραμματισμό.
Επίσης μπορούμε να εγγαταστησουνε NBT σε Ε-Serie.

maris7
02-05-15, 13:29
κωστα δωσε μια τιμη και για cic για σειρα Ε9Χ
γιατι ειναι πολλοι που ενδιαφερονται για να παρουν μια ιδεα κοστολογιου

Kostase46
02-05-15, 16:35
κωστα δωσε μια τιμη και για cic για σειρα Ε9Χ
γιατι ειναι πολλοι που ενδιαφερονται για να παρουν μια ιδεα κοστολογιου

750¤ CIC με ενεργοποιημένο το navi αναβάθμιση χάρτη με 1/2014 και κωδικωποιημενο, 250¤ ταμπλό και + κονσόλα για το controller τιμή ανάλογα με το χρήμα και το υλικό.

maris7
02-05-15, 17:19
για να συνδεθει στο cic καμερα πισω(για παρκαρισμα) τι αλλο χρειαζεται?
η τιμη ειναι με τοποθετηση?

Kostase46
03-05-15, 10:08
για να συνδεθει στο cic καμερα πισω(για παρκαρισμα) τι αλλο χρειαζεται?
η τιμη ειναι με τοποθετηση?

Για Ε σειρά με τοποθέτηση η χωρίς η τιμή είναι ίδια, για κάμερα χρειάζετε ένα emulator για ενεργοποίηση κάμερας +ότι κάμερα διαλέξεις.

ΔημήτρηςΜ3
04-05-15, 12:19
:mpaks:
Σήμερα το απόγευμα έκανα την εγκατάσταση του NBT, συνολικά 2 ώρες και με πολύ μεγάλη προσοχή μην σπάσει τίποτα. Χωρίς να κάνω coding λειτουργούν τα πάντα όλα κανονικότατα και μάλιστα στα ελληνικά! Ακόμα και το navi δουλεύει (με ονομασίες οδών και φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά) και αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση. Μέσα στην εβδομάδα όταν βρω χρόνο θα κάνω και το coding για να ενεργοποιήσω μερικές ακόμα λειτουργίες που είναι τώρα ανενεργές.
Η νέα οθόνη τα σπάει και το NBT είναι πολύ γρήγορο χωρίς καθόλου lag. Ακόμα και στα ζουμαρίσματα στο χάρτι πάει σφαίρα :thumbsup:
Πιστεύω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα DIY για αυτό το retrofit ώστε όλοι όσοι έχουν διάθεση και πιάνουν στοιχειωδώς τα χέρια τους, να το κάνουν γρήγορα και χωρίς προβλήματα thumb
Total cost 700 ευρώ και κάτι ψιλά με απλό navi controller, όχι touch.
Πολύ χαίρομαι που δεν έδωσα τα σχεδόν 2500 ευρώ που ζήταγε η bmw :shok:
Ολα καλα αλλα νομιζω το nbt ειναι με το touch αυτο που εχεις εσυ ειναι το
Νεο cic όρκο δε παίρνω βέβαια !!

mrclouzo
04-05-15, 12:59
Ολα καλα αλλα νομιζω το nbt ειναι με το touch αυτο που εχεις εσυ ειναι το
Νεο cic όρκο δε παίρνω βέβαια !!

Nope, απλά το touch δεν υπήρχε από το λανσάρισμα του NBT.
Αυτό που έχω είναι κανονικότατο NBT απλά χωρίς την λειτουργία του touch controller στο idrive. Όποτε θέλω βάζω και το touch αλλά είναι λίγο πιο δύσκολη η εγκατάσταση και το απέφυγα. Σαν headunit όμως το NBT είναι το ίδιο, είτε έχεις το touch είτε όχι. Δεν υπάρχει νέο CIC thumb

Kostase46
04-05-15, 14:47
Nope, απλά το touch δεν υπήρχε από το λανσάρισμα του NBT.
Αυτό που έχω είναι κανονικότατο NBT απλά χωρίς την λειτουργία του touch controller στο idrive. Όποτε θέλω βάζω και το touch αλλά είναι λίγο πιο δύσκολη η εγκατάσταση και το απέφυγα. Σαν headunit όμως το NBT είναι το ίδιο, είτε έχεις το touch είτε όχι. Δεν υπάρχει νέο CIC thumb

Για να λειτουργήσει το touch πρέπει να βάλεις και touchbox

mrclouzo
04-05-15, 14:51
Για να λειτουργήσει το touch πρέπει να βάλεις και touchbox

Το ξέρω και σύμφωνα με όσα λένε αυτοί που το έχουν βάλει μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό, no big deal :original:

Kostase46
04-05-15, 14:56
Το ξέρω και σύμφωνα με όσα λένε αυτοί που το έχουν βάλει μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό, no big deal :original:

Ανάλογα πως το σκέφτεσε, μπορείς να ζήσεις και χωρίς NBT και χωρίς BMW.

mrclouzo
04-05-15, 15:21
Δεν διαφωνώ Κώστα, πιθανότατα να έβαζα και εγώ το touch pad αν ήταν εντελώς plug and play κατάσταση. Άλλωστε η διαφορά στην τιμή από το απλό navi δεν είναι μεγάλη. Το σχόλιό μου αφορά το λειτουργικό κομμάτι, πολλοί άνθρωποι που το έχουν βάλει σπανίως το χρησιμοποιούν. Εκτός αυτού είμαι αριστερόχειρας οπότε πρακτικά δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ :whistle:
Βέβαια η βελτίωση από το βασικό idrive (HU_ENTRY) στο NBT είναι τεράστια και κατά την γνώμη μου αξίζει μόνο και μόνο για την μεγαλύτερη οθόνη υψηλής ανάλυσης (εκτός των πολλών επιπλέον λειτουργιών).

koumis
04-05-15, 16:23
:worthlesswithoutpic

θέλουμε και λεπτομέρειες όσον αφορα τις -επιπλέον- λειτουργιες που είναι plug and play και ποιες θέλουν coding

vded
05-05-15, 15:36
Πλάκα μας κάνεις; Καλαματιανός είσαι; Και δεν είπες μια κουβέντα να δούμε από κοντά την εγκατάσταση και την οθονάρα!! :)

mrclouzo
05-05-15, 20:47
Πλάκα μας κάνεις; Καλαματιανός είσαι; Και δεν είπες μια κουβέντα να δούμε από κοντά την εγκατάσταση και την οθονάρα!! :)

Όποτε θες κανονίζουμε βόλτα, η εγκατάσταση στην δική μου περίπτωση είναι αρκετά απλή αν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν το πάρεις απόφαση, εδώ είμαστε thumb
Εσύ ζαχαρώνεις την οθονάρα μου και εγώ το m-pack και τα xenon σου :hyper:

vded
05-05-15, 21:13
Όποτε θες κανονίζουμε βόλτα, η εγκατάσταση στην δική μου περίπτωση είναι αρκετά απλή αν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν το πάρεις απόφαση, εδώ είμαστε thumb
Εσύ ζαχαρώνεις την οθονάρα μου και εγώ το m-pack και τα xenon σου :hyper:
Εννοείται, θα τα πούμε κάποια στιγμή. :) Καλορίζικα και πάλι τα πράγματα. :)

xenos
07-05-15, 15:04
Βασίλη μάθε σε παρακαλώ όλες τις απαραίτητες πληροφορίες εκεί κάτω. Υπάρχει ενδιαφέρον... :cheers:

vded
07-05-15, 22:26
Ευχαρίστως Ξενοφών, με την πρώτη ευκαιρία.

mrclouzo
17-05-15, 18:42
Παιδιά το DIY NBT RETROFIT με οδηγίες και φωτογραφίες από την εγκατάσταση είναι εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?goto=newpost&t=24501

:thnx:

GiorgosT
17-05-15, 22:45
Λοιπόν για να μη στέλνω στο καθένα
750¤ Nbt κομπλέ η 870¤ με touch controller και touchbox
+ και στις δυο περιπτώσεις 150¤ Emulator
Οι τιμές αυτές ειναι χωρίς τοποθέτηση και προγραμματισμό.
Επίσης μπορούμε να εγγαταστησουνε NBT σε Ε-Serie.


Μας βαζετε φυτηλια... Αν μπαινει σε e46.... Να δουμε τι θα πρωτομπαξουμε [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
18-05-15, 21:57
Αν μπαινει σε e46....

Έχει γίνει και αυτό :whistle::original: :thumbsup:

Dermatis
19-05-15, 12:30
Έχει γίνει και αυτό :whistle::original: [emoji106]
[emoji16] [emoji16] [emoji12]

karavag116d
19-05-15, 21:48
Σημερα παρελαβα......αρρωστια η αναμονη μεχρι το Σ/Κ να δουμε τι θα γινει.....

karavag116d
23-05-15, 10:39
μολις εγκατασταθηκε και παω για test drive.....................!!!!!!mrclouzo thanx for all!

karavag116d
23-05-15, 12:23
Καταρχήν να πω οτι οι οδηγιες του mrclouzo ηταν πολυ χρησιμες. Μεχρι στιγμης ολα λειτουργουν εκτος απο 2 θεματα. Πρωτον ο υπολογιστης ταξιδιου μετραει μονο στο κοντερ και οχι στην οθονη, και το idrive που μου στειλανε δεν δουλευει οποτε αφησα το παλιο μεχρι/κι αν/ γινει αντικατασταση. Τοποθετηση πολυ απλη(λιγες γρατσουνιες του πρωταρη) και το Usb στο ντουλαπι του συνοδηγου γιατι στον τεμπελή εφτανε οριακα το καλωδιο. Video on move χαρτες,usb,bluetooth οργανα μετρησης ολα κομπλε. ασχετο σχετικο τα οργανα μετρησης εδειξαν ανετη 32nm ροπη και περιπου 140 κατι αλογα.οποτε το προγραμμα μαλλον λεει αληθεια.Αυτα απο εμενα οποιος θελει καποια βοηθεια ας μιλησει.Καλο σ/κ!

mrclouzo
23-05-15, 14:28
Χαίρομαι που (σχεδόν) όλα πήγαν καλά :thumbsup:
Το θέμα του υπολογιστή ταξιδιού μάλλον θα λυθεί με coding. Όσον αφορά το idrive controller 2 σενάρια είναι πιθανά : είτε είναι ελαττωματικό είτε το αυτοκίνητό σου υποστηρίζει KCAN2 οπότε χρειάζεσαι το touch controller. Αν ήσουν πιο κοντά θα μπορούσαμε να το βάλουμε στο δικό μου να δούμε αν λειτουργεί. Λένε ότι όλα τα fxx series παραγωγής από 07/2013 και μετά έχουν KCAN2 (άρα σε αυτά το touch controller είναι plug and play). Για το handwriting module χρειάζεται extra μια ecu που μπαίνει κάτω από το idrive controller, καλωδίωση και coding. Αν το δικό σου υποστηρίζει KCAN2 επιστρέφεις το navi idrive controller και τσιμπάς ένα touch. Ή απλά κρατάς το μαμά idrive controller, απλά δεν έχει το κουμπί navi και δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο αυτό με το navi.

Σήμερα αναβάθμισα και τους χάρτες σε 2015-2, υπάρχει προγραμματάκι που δημιουργεί τον FSC code που χρειάζεται για το vin του αυτοκινήτου που ήταν το NBT (donor vin). Επίσης υπάρχει link για download του χάρτη. Περίπου 45 λεπτά χρειάζονται για να φορτωθούν οι χάρτες από στικάκι στο NBT. Φυσικά όλα αυτά είναι free :original:

Όσον αφορά τις μετρήσεις από τα sport gauges, εγώ έχω δει μέχρι 120-122 άλογα και περίπου 27 κιλά ροπή. Φαίνεται να είναι αξιόπιστα.

karavag116d
03-06-15, 21:56
Σημερα ηρθε το νεο idrive εκδοσης 2015 λειτουργει κανονικα και πολυ καλυτερο απαυτο που ειχα.ασημι φωτιζομενο κτλ...τωρα πρεπει να ξεκλειδωσω το ιντερνετ. Ξερεις εαν τα οργανακια μετρανε αλογα στον τροχο η στον στροφαλο? Γιατι απο ροπη τερματιζει 32 αλλα αλογα δειχνει οσα το torque pro at wheels δλδ 135 περιπου

ΔημήτρηςΜ3
04-06-15, 00:56
Χαίρομαι που (σχεδόν) όλα πήγαν καλά :thumbsup:
Το θέμα του υπολογιστή ταξιδιού μάλλον θα λυθεί με coding. Όσον αφορά το idrive controller 2 σενάρια είναι πιθανά : είτε είναι ελαττωματικό είτε το αυτοκίνητό σου υποστηρίζει KCAN2 οπότε χρειάζεσαι το touch controller. Αν ήσουν πιο κοντά θα μπορούσαμε να το βάλουμε στο δικό μου να δούμε αν λειτουργεί. Λένε ότι όλα τα fxx series παραγωγής από 07/2013 και μετά έχουν KCAN2 (άρα σε αυτά το touch controller είναι plug and play). Για το handwriting module χρειάζεται extra μια ecu που μπαίνει κάτω από το idrive controller, καλωδίωση και coding. Αν το δικό σου υποστηρίζει KCAN2 επιστρέφεις το navi idrive controller και τσιμπάς ένα touch. Ή απλά κρατάς το μαμά idrive controller, απλά δεν έχει το κουμπί navi και δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο αυτό με το navi.

Σήμερα αναβάθμισα και τους χάρτες σε 2015-2, υπάρχει προγραμματάκι που δημιουργεί τον FSC code που χρειάζεται για το vin του αυτοκινήτου που ήταν το NBT (donor vin). Επίσης υπάρχει link για download του χάρτη. Περίπου 45 λεπτά χρειάζονται για να φορτωθούν οι χάρτες από στικάκι στο NBT. Φυσικά όλα αυτά είναι free :original:

Όσον αφορά τις μετρήσεις από τα sport gauges, εγώ έχω δει μέχρι 120-122 άλογα και περίπου 27 κιλά ροπή. Φαίνεται να είναι αξιόπιστα.

Οι χάρτες ειναι μονο για nbt η και για cic

xenos
04-06-15, 15:49
Το θέμα του υπολογιστή ταξιδιού μάλλον θα λυθεί με coding. Όσον αφορά το idrive controller 2 σενάρια είναι πιθανά : είτε είναι ελαττωματικό είτε το αυτοκίνητό σου υποστηρίζει KCAN2 οπότε χρειάζεσαι το touch controller. Αν ήσουν πιο κοντά θα μπορούσαμε να το βάλουμε στο δικό μου να δούμε αν λειτουργεί. Λένε ότι όλα τα fxx series παραγωγής από 07/2013 και μετά έχουν KCAN2 (άρα σε αυτά το touch controller είναι plug and play). Για το handwriting module χρειάζεται extra μια ecu που μπαίνει κάτω από το idrive controller, καλωδίωση και coding. Αν το δικό σου υποστηρίζει KCAN2 επιστρέφεις το navi idrive controller και τσιμπάς ένα touch. Ή απλά κρατάς το μαμά idrive controller, απλά δεν έχει το κουμπί navi και δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο αυτό με το navi.


Οι διάφορες μονάδες ΝΒΤ είναι ίδιες και δουλεύουν είτε με touch idrive, είτε χωρίς; Εμένα που είναι παραγωγή 3/13, πρέπει να πάρω μονάδα χωρίς touch;

Επίσης πως καταλαβαίνουμε ποια μοντέλα υποστηρίζουν KCAN2 όπως λες παραπάνω;

mrclouzo
05-06-15, 14:40
Σημερα ηρθε το νεο idrive εκδοσης 2015 λειτουργει κανονικα και πολυ καλυτερο απαυτο που ειχα.ασημι φωτιζομενο κτλ...τωρα πρεπει να ξεκλειδωσω το ιντερνετ. Ξερεις εαν τα οργανακια μετρανε αλογα στον τροχο η στον στροφαλο? Γιατι απο ροπη τερματιζει 32 αλλα αλογα δειχνει οσα το torque pro at wheels δλδ 135 περιπου

Ωραία thumb
Λογικά μετράνε άλογα στον στρόφαλο, σε εμένα δείχνει μέχρι 120 κάτι άλογα και 27 και κάτι κιλά ροπή. Αν μετράει τροχό, αυτό σημαίνει ότι εργοστασιακά έχω πάνω από 135 άλογα στρόφαλο, πράγμα αδύνατο. Ίσως το torque pro μετράει στρόφαλο, δεν ξέρω.


Οι χάρτες ειναι μονο για nbt η και για cic

Και για cic.


Οι διάφορες μονάδες ΝΒΤ είναι ίδιες και δουλεύουν είτε με touch idrive, είτε χωρίς; Εμένα που είναι παραγωγή 3/13, πρέπει να πάρω μονάδα χωρίς touch;

Επίσης πως καταλαβαίνουμε ποια μοντέλα υποστηρίζουν KCAN2 όπως λες παραπάνω;

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις NBT. Όλες το ίδιο δουλεύουν, αυτό που αλλάζει είναι το firmware. Κατά καιρούς γίνονται στα NBT κάποια updates. Θα πρότεινα να πάρεις NBT με ημερομηνία κατασκευής από το 2014 και μετά.
Δεν παίζει κανένα ρόλο το idrive στην λειτουργία του NBT, είτε με touch είτε χωρίς. Απλά αν υπάρχει touch (και η αντίστοιχη ecu για το handwriting module) μπορείς να γράφεις μέσω του touch. Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρει κάποιος την ecu για το γράψιμο, μπορεί να έχει το touch controller και να δουλεύει όπως το απλό.
Το δικό σου αυτοκίνητο που είναι 3/13 (όπως και το δικό μου) θέλει το απλό navi controller. Είχα διαβάσει στο net ότι μετά από τον 7/13 όλα τα idrive είναι touch. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις ποια μοντέλα υποστηρίζουν KCAN1 ή KCAN2.

xenos
11-06-15, 16:25
Μήπως γνωρίζει κάποιος part number σε Βluetooth antenna και microphone για F20;

BILL007
11-06-15, 16:39
Μήπως γνωρίζει κάποιος part number σε Βluetooth antenna και microphone για F20;

Ψάξε εδώ και θα το βρείς thumb

https://bmwfans.info/parts-catalog/F20/

xenos
11-06-15, 16:46
Ψάξε εδώ και θα το βρείς thumb

https://bmwfans.info/parts-catalog/F20/

Η αλήθεια είναι ότι έψαξα και τα μόνα που βρίσκω σχετικά είναι:

*Rep. guide Bluetooth cable antenna (εδώ (https://bmwfans.info/parts-catalog/F20/Europe/116i-N13/L-N/mar2013/browse/vehicle_electrical_system/repair_parts_coaxial_cable_contacts#9230125_9))

*Hands free telephone microphone (Λογικά αυτό είναι το ένα κομμάτι του παζλ - εδώ (https://bmwfans.info/parts-catalog/F20/Europe/116i-N13/L-N/mar2013/browse/communication_systems/single_parts_f_hands_free_facility#9263744_1))

Κάτι δεν μου πάει καλά με την κεραία. Είναι η παραπάνω (ή είναι το καλώδιο της αυτό); Και που βρίσκεται κιόλας στο αμάξι;?? :popcorn:

mrclouzo
13-06-15, 08:22
Λογικά μια κεραία bluetooth σαν και αυτή https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-NBT-Mercedes-COMAND-NTG-VW-Audi-RNS-Bluetooth-WiFi-GSM-Fakra-3G-antenna-/251525655643?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3a9018ec5b και ένα μικρόφωνο σαν και αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-NBT-F20-F30-F10-F25-F15-bluetooth-voice-control-retrofit-MIC-microphone-/261741593576?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3cf103c3e8 κάνουν. Μπορείς να τα πάρεις και να τα δοκιμάσεις. Το δικό μου είχε ήδη bluetooth οπότε δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία.

karavag116d
15-06-15, 12:55
Επειδή έχω 64 bit Windows to esys λες να το τρέξω σε virtual machine?

karavag116d
27-06-15, 16:55
Λογικά μια κεραία bluetooth σαν και αυτή https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-NBT-Mercedes-COMAND-NTG-VW-Audi-RNS-Bluetooth-WiFi-GSM-Fakra-3G-antenna-/251525655643?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3a9018ec5b και ένα μικρόφωνο σαν και αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-CIC-NBT-F20-F30-F10-F25-F15-bluetooth-voice-control-retrofit-MIC-microphone-/261741593576?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3cf103c3e8 κάνουν. Μπορείς να τα πάρεις και να τα δοκιμάσεις. Το δικό μου είχε ήδη bluetooth οπότε δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία.

Γραψε λαθος, μολις συνδεθηκα και τωρα φορτωνω χαρτες 2015-2...... Επισης τα οργανακια που λεγαμε βγαζουν 32 ροπη και 140 αλογα περιπου ολα καλως!Επισης :mpaks: φωτο προσεχως!

stratos mak
28-06-15, 18:24
Για Ε σειρά με τοποθέτηση η χωρίς η τιμή είναι ίδια, για κάμερα χρειάζετε ένα emulator για ενεργοποίηση κάμερας +ότι κάμερα διαλέξεις.

για να μην ανοίγω αλλο θέμα Κώστα emulator εσύ έχεις και αν ναι τι κόστοσ έχει και θέλει κωδικοποίηση μετά ή είναι plug & play?

Σε ευχαριστώ πολύ

xenos
27-07-15, 22:09
Μια ερώτηση, όταν βάλατε πίσω τη νέα μονάδα, το emulator που το στριμώξατε; Σε ποια πλευρά;

Για να πάρει τα στοιχεία του τριπ, να μετράει τα πάντα, να βλέπετε τα του αυτοκινήτου, θέλει coding! (been there :ranting2: ).

Επίσης, από αυτά που έχω βρει, το κάθε ΝΒΤ "δένεται" μέσω των fsc codes με κάποια services. Οπότε είτε αρκείσαι σε αυτά που έχει ενεργοποιημένα με το vin του donor, είτε πληρώνεις να σου ενεργοποιήσουν επιπλέον services/apps, πάλι με βάση το vin του donor.

karavag116d
28-07-15, 19:49
Κι εμενα δεν εχει το τριπ μαλλον επειδη δεν εχω διευρυμενο πινακα οργανων οποτε δεν υπαρχει εξοδος οπτικης για το emulator.Το οποιο στριμωξα πισω αριστερα! Εμενα εχει ξεκλειδωμενο το βιντεο εν κινησει οχι το ιντερνετ και επισης παρατηρησα οτι δεν ισχυει πλεον το συντομο φλας...Επισης εβαλα τους χαρτες 2015-2 και παρολαυτα δεν ειναι και πολυ ακριβεις μακρια απο την Αθηνα..

xenos
01-08-15, 10:38
Κι εμενα δεν εχει το τριπ μαλλον επειδη δεν εχω διευρυμενο πινακα οργανων οποτε δεν υπαρχει εξοδος οπτικης για το emulator..

Ούτε εγώ έχω διευρυμένο πίνακα οργάνων. Δεν έχει σχέση αυτό. Θέλει coding, για να πεις στο αμάξι τι σύστημα έχει πάνω.


Το οποιο στριμωξα πισω αριστερα!

Και εγώ εκεί το έβαλα τελικά. thumb


Εμενα εχει ξεκλειδωμενο το βιντεο εν κινησει οχι το ιντερνετ

Για να είσαι σίγουρος των ξεκλείδωτων δυνατοτήτων του ΝΒΤ, πρέπει να κάνεις extract με το esys το vin του donor και μετά με έναν decoder να δεις τα σχετικά codes που είναι ενεροποιημένα.


επισης παρατηρησα οτι δεν ισχυει πλεον το συντομο φλας...

Περίεργο αυτό. Δλδ δεν κάνει τπτ; Με coding ίσως ισιώσει αυτό.

gmathio
05-01-16, 13:52
επειδή ψάχνομαι κι εγώ να κάνω την αλλαγή, έχω βρει ένα σύστημα στο Ebay για την F20, που έχω. Το δικό μου έχει bluetooth & USB και είναι κατασκευασμένο Νοέμβριο του '11, άρα θα θέλει το touchpad, απ' ότι διάβασα.
Βρήκα αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-F20-F21-1-series-NBT-Touchpad-Profesional-iDrive-Navigation-System-Sat-Nav-/151938786728?hash=item236041e5a8:g:J98AAOSwaA5Wira F#viTabs_0 , πιστεύετε οτι θα κάνει ?
Και τι άλλο (σε καλώδια κλπ) θα χρειαστώ ?

Ευχαριστώ...

karavag116d
09-01-16, 10:17
Στα γραφω οπως τα παρρηγγειλα εγω.....
system kit usual idrive controller none touch
GPS antenna
Video cable
usb cable για να το περασω στο ντουλαπακι απτην αλλη δεν εφτανα!

Blacktan
09-01-16, 14:37
Σημειωτεον ασχετο αλλα σχετικο ...
Ολοι αυτοι οι λιθουανοι πωλητες να ξερετε πως εχουν προκυψει επειδη καποιος στην Ελλαδα η την Ιταλια κλαιει το αμαξακι του ...
Η λιθουανια ειναι ο top προορισμος κλεπταποδοχης και car's parting out ...

tsap
19-10-16, 14:20
Ψάχνομαι και εγώ εδώ και καιρό για nbt. Έχετε να προτείνετε κάποιον στην Αθήνα γνώστη του εγχειρήματος γιατί όσο και να γύρισα σε επώνυμα συνεργεία είχαν μαύρα μεσάνυχτα. Θα ήμουν υπόχρεος.
Το τί άκουσα δεν λέγεται

BILL007
19-10-16, 14:40
Ψάχνομαι και εγώ εδώ και καιρό για nbt. Έχετε να προτείνετε κάποιον στην Αθήνα γνώστη του εγχειρήματος γιατί όσο και να γύρισα σε επώνυμα συνεργεία είχαν μαύρα μεσάνυχτα. Θα ήμουν υπόχρεος.
Το τί άκουσα δεν λέγεται

Aρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας! :viannen_01:

Σε επίσημες αντιπροσωπείες εννοείς? Αν ναι, τότε απλά έχασες το χρόνο σου, γιατί εκεί δεν κάνουν τέτοιες εργασίες και μπορείς να ακούσεις πραγματικά τα πάντα!
Για τέτοιες δουλειές υπάρχουν πολύ καλά εξειδικευμένα στην Αθήνα που τα αναλαμβάνουν καθώς και κάποιοι ιδιώτες :original:

tsap
19-10-16, 14:47
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα, σας διαβάζω καιρό αλλά δεν είχα την ευκαιρία να ποστάρω κάτι. Σε επίσημες ούτε απ' έξω δεν περνάω. Γύρισα κάμποσα γνωστά εξειδικευμένα όπου οι περισσότεροι μάλλον άγνοια είχανε και όσοι δεν είχανε πέταγαν μια εξωφρενική τιμή ίσα για να κάνεις μεταβολή. Με το esys έχω παίξει αρκετά αλλά θα ήθελα να πάρω μια προσφορά από κάποιον που το έχει ξανακάνει. Μπορείς σε παρακαλώ είτε εδώ (θα ήταν χρήσιμο και για άλλα παιδιά στη θέση μου) είτε με pm να με ενημερώσεις για αυτά?

Tasospar
20-10-16, 00:38
Καλησπέρα και από μενα,

Ενδιαφέρομαι εδω και καιρό να βάλω NBT σε f22 αλλά δεν έβρισκα κανέναν να το αναλαμβάνει.Επισης, ήθελα να ρωτησω αν σε περίπτωση που προχωρήσω στην αναβάθμιση, αν εχω πρόβλημα με την εγγύηση.

Ευχαριστω

tsap
20-10-16, 09:31
Αν βρίσκεσαι σε εγγύηση θα έχεις σίγουρα πρόβλημα, σε όλα τα ξένα fora λένε ότι πρέπει να βάλεις την παλιά μονάδα πάνω για να είσαι οκ και να μην τους δώσεις πάτημα. Επίσης, με το retrofit δεν μπορεί να προγραμματιστεί το αμάξι από τον dealer αν χρειαστεί.
Παρόλα αυτά περιμένω από τα παιδιά που έχουν εμπειρία να προτείνουν κάποιους εγκαταστάτες στην Αθήνα.

BILL007
20-10-16, 10:46
Έτσι είναι, πρέπει να κρατήσεις και τις παλιές μονάδες :)

Kostase46
21-10-16, 10:08
Οποίος ενδιαφέρεται μπορούμε να κάνουμε generate κωδικούς FSC για CIC και NBT για να μην βάζετε τα emulator σε Ε και σε F σειρά.

tsap
21-10-16, 10:55
Πολύ ενδιαφέρον καθώς αυτό που ξέρουμε μέχρι τώρα είναι ότι μόνο από την ίδια τη bmw μπορείς να τους πάρεις. Είναι όμως μόνιμη λύση? Τί γίνεται πχ σε περίπτωση τυχόν επανακωδικοποίησης από τον dealer? Χάνονται οι κωδικοί?

BILL007
21-10-16, 10:59
Οποίος ενδιαφέρεται μπορούμε να κάνουμε generate κωδικούς FSC για CIC και NBT για να μην βάζετε τα emulator σε Ε και σε F σειρά.

Υπάρχει η δυνατότητα και για δημιουργία κωδικού σε σειρά Ε60 για την ενεργοποίηση του bluetooth?

karavag116d
28-10-16, 08:25
Οποίος ενδιαφέρεται μπορούμε να κάνουμε generate κωδικούς FSC για CIC και NBT για να μην βάζετε τα emulator σε Ε και σε F σειρά.

Επιτελους σωτηρια μετα απο καιρο.....λεπτομερειες inbox??

drbiloukos
30-10-16, 20:45
Προσπαθώ να παρακολουθήσω το thread αλλά έχω χαθεί. Μπορεί κάποιος να μου στείλει τις μυστικές λεπτομέριες ; :original:

stavros116
15-05-20, 20:54
Χαιρετω την παρεα. Εχω το 116i f20 μοντ. 2013. Δεν εχω usb bluetooth και nav. Ειδα ψαχνοντας αυτο το συστημα (αντιπροσωπεύεται και στην Ελλαδα) και νομιζω οτι μπορει να τοποθετηθει στο δικο μου.. https://unique-ad.co.uk/product/carplay-navigation-reverse-camera-interface-bmw-f10f11-5-series-2013-2016/ Το εχει κανεις υπ οψιν του ή το εχει τοποθετησει στο δικο του οχημα?