PDA

Επιστροφή στο Forum : Aσκηση φυσικης κατευθυνσης



ART1
16-03-15, 17:53
αναζητω λυση στην ασκηση 99.οποιος φιλος ειναι καλος σε αυτα παρακαλω την βοηθεια του γτ εγω δεν θυμαμαι τπτ απο τα σχολικα χρονια μετα απο τοσα χρονια...ευχαριστω

nikos bob
16-03-15, 19:18
Πλακα μας κανεις αλλα αν περιμενεις θα το στειλω σε καποιον που μπορει να μας βοηθησει.
Παραδιδει και μαθηματα αν θελει καποιος.

Από ποια ταξη είναι η ασκηση ;;;

nikos bob
16-03-15, 19:29
Η απαντηση ηρθε από το ''ξεφτερι'' αλλα δεν είναι εδώ.

Αν περιμενετε....
Σας ανεβαζω την απαντηση που μου εστειλε ::'' Απλο μου φαινεται αλλα να περιμενεις να γυρισω, εδώ εχω παρεα και δεν μπορω''

Θα μας τρελανει ο γυιος....ακου ''απλο μου φαινεται'' !!

gant
16-03-15, 20:09
Την λύση θέλεις προφανώς, γιατί η απάντηση υπάρχει ήδη 4,2m/s

ghost-rider
16-03-15, 21:00
Με ΑΔΕ θα βγεί νομίζω.
Απλά δε θα καθίσω να κάνω πράξεις..

Πάρε σημείο αναφοράς τη βάση του ισοσκελούς τριγώνου.
Εκεί δεν έχεις δυναμική ούτε λόγω βαρύτητας, ούτε λόγω φορτίου.
Έχεις μόνο ταχύτητα (την οποία και ψάχνεις).
Η ενέργεια σου εδώ είναι 1/2*m*V^2

Στο σημείο εκκίνησης (κορυφή ισοσκελούς) έχεις αντίθετα μηδενική ταχύτητα και δυναμικές:
α)λόγω βαρύτητας (m*g*h)

β)λόγω δυναμικού(2*F*h*cosθ). σχέση (1)
Όπου F=K*Q*q/r^2 . σχέση (2)
Ισχύει από πυθαγόρειο θεώρημα h^2 + 0,3^2=r^2
Eπιλύεις ως προς r και αντικαθιστάς στην (2) και στη συνέχεια όλο αυτό στην (1) και βρίσκεις μία καινούρια σχέση, έστω (3).
Έπειτα ολοκληρώνεις απο το 0 έως το h την (3) και βρίσκεις το έργο των δυνάμεων από τα ηλεκτρικά φορτία.

Προσθέτεις α) και β) και εξισώνεις με την κινητική στη βάση.
Επιλύεις ως προς την ταχύτητα και λογικά καταλήγεις στο πολυπόθητο 4,2...


Και τώρα να επανέλθουμε σε σοβαρά προβλήματα.
Ζητούνται ενισχυμένα μπιελοπίστονα για Μ54:drive:

ART1
17-03-15, 02:34
Με ΑΔΕ θα βγεί νομίζω.
Απλά δε θα καθίσω να κάνω πράξεις..

Πάρε σημείο αναφοράς τη βάση του ισοσκελούς τριγώνου.
Εκεί δεν έχεις δυναμική ούτε λόγω βαρύτητας, ούτε λόγω φορτίου.
Έχεις μόνο ταχύτητα (την οποία και ψάχνεις).
Η ενέργεια σου εδώ είναι 1/2*m*V^2

Στο σημείο εκκίνησης (κορυφή ισοσκελούς) έχεις αντίθετα μηδενική ταχύτητα και δυναμικές:
α)λόγω βαρύτητας (m*g*h)

β)λόγω δυναμικού(2*F*h*cosθ). σχέση (1)
Όπου F=K*Q*q/r^2 . σχέση (2)
Ισχύει από πυθαγόρειο θεώρημα h^2 + 0,3^2=r^2
Eπιλύεις ως προς r και αντικαθιστάς στην (2) και στη συνέχεια όλο αυτό στην (1) και βρίσκεις μία καινούρια σχέση, έστω (3).
Έπειτα ολοκληρώνεις απο το 0 έως το h την (3) και βρίσκεις το έργο των δυνάμεων από τα ηλεκτρικά φορτία.

Προσθέτεις α) και β) και εξισώνεις με την κινητική στη βάση.
Επιλύεις ως προς την ταχύτητα και λογικά καταλήγεις στο πολυπόθητο 4,2...


Και τώρα να επανέλθουμε σε σοβαρά προβλήματα.
Ζητούνται ενισχυμένα μπιελοπίστονα για Μ54:drive:

και μονο που το διαβασα παω για ντεπον με επιασε το κεφαλι....δεν καταλαβα τπτ χαχα

ART1
17-03-15, 02:38
Πλακα μας κανεις αλλα αν περιμενεις θα το στειλω σε καποιον που μπορει να μας βοηθησει.
Παραδιδει και μαθηματα αν θελει καποιος.

Από ποια ταξη είναι η ασκηση ;;;

φιλε νικο να το στειλεις γτ θελω την απαντηση....βοηθω στα μαθηματα την ξαδερφη αλλα σε αυτα δεν τα παω καλα και πηγα να το παιξω εξυπνος αλλα μολις το ειδα γονατισα σηκωσα τα χερια χωρις βεβαια να τις το πω...χαχα.ειναι απο δευτερα λυκειου

acrobat
17-03-15, 23:17
Γεια χαρά, η ασκηση λύνεται ώς εξής:

εστω το τρίγωνο ΑΒΓ με Α κορυφή, ΒΓ η βάση και Μ το μέσο της βάσης.

Εφαρμόζεις ΘΜΚΕ μεταξύ της κορυφής Α και του μέσου της πλευράς Μ: ΣW=ΔΚ (1).

αλλά ΣW=εργο βαρους + έργο δύναμης του ηλ. πεδίου
εργο βαρους= mgh = 20*10^-6 J και εργο δυναμης ηλ. πεδίου = q(Vα-Vm) όπου Va=kQ/(ΑΒ)+kQ/(AΓ)
Vm=kQ/(BM)+kQ(MΓ)

εν τέλει q(Vα-Vm)=24*10^-6 J
τέλος η (1) γίνεται:mgh+q(Va-Vm)= 1/2mu^2+0-->
u^2=2*(mgh+q(Va-Vm))/m= 88/5=17.6--> u=4.2 m/s

ελπιζω να βοήθησα :original:
Γ.

acrobat
17-03-15, 23:57
H άσκηση εννοείται λύνεται και με ΑΔΕ. Πρέπει να προσέξεις μόνο οτι στο μέσο της βάσης του τριγώνου η βαρυτική δυναμική ενέργεια είναι 0 όπως σωστά λέει ο φίλος παραπάνω, ΑΛΛΑ η δυναμική λόγω του ηλεκτροστατικού πεδίου ΔΕΝ είναι 0. Είναι το άθροισμα των δυναμικων ενεργειών που έχει το q λογω της αλληλεπιδρασης του με το QΒ και το QΓ.

Δηλαδή, Ηλ. Δυναμική Ενέργ στο Μ = ΚQq/(BM)+KQq/(MΓ)

οπότε η εξίσωση της ΑΔΕ ειναι: ΚQq/(ΑΒ)+KQq/(AΓ) + mgh = ΚQq/(BM)+KQq/(MΓ) + 1/2mu^2 την οποία λύνεις ως προς u.

ART1
18-03-15, 00:05
φιλε μου acrobat σε ευχαριστω βοηθησες και πολυ μαλιστα

ghost-rider
18-03-15, 06:44
H άσκηση εννοείται λύνεται και με ΑΔΕ. Πρέπει να προσέξεις μόνο οτι στο μέσο της βάσης του τριγώνου η βαρυτική δυναμική ενέργεια είναι 0 όπως σωστά λέει ο φίλος παραπάνω

Για βόηθα λίγο. Αφού είναι ίσες, αντίθετες και κάθετες στη μετατόπιση..

acrobat
18-03-15, 09:57
Σε ποιες αναφέρεσαι; Στις ενέργειες λόγω των ηλεκτροστατικών επιδράσεων ή στις δυνάμεις;
Αν αναφέρεσαι στις ηλεκτροστατικές δυνάμεις, η άσκηση - τουλάχιστον με λυκειακά μαθηματικά - δεν μπορεί να λυθέι διότι αυτές δεν ειναι ούτε σταθερού μέτρου, ούτε σταθερής φοράς.
Αν αναφέρεσαι στις ηλεκτρικες δυναμικές ενέργειες, ναι έχουν ίσα μέτρα στο Μ, όμως δεν είναι αντίθετες - Η ενέργεια δεν είναι διανυσματικό μέγεθος!

ghost-rider
18-03-15, 14:29
Οι δυνάμεις είναι ίσες και αντίθετες στη βάση.
Αλληλοαναιρούνται.
Άρα θα τις υπολογίσω όταν θα πάω να βρω τη δυναμική ενέργεια στη βάση του τριγώνου?
Θα τις αθροίσεις δλδ και θα βγάλεις δυναμική ενέργεια λόγω ηλεκτρικών δυνάμεων στο σημείο???

Δλδ ας πούμε οτι έχουμε το σωματίδιο ακίνητο στο κέντρο της βάσης και
ας υποθέσουμε ότι ασκούνται μόνοι οι δυνάμεις των ηλεκτρικών φορτίων επάνω του.
Αυτό είναι στο μέσο και έλκεται και από την αριστερή μεριά και από τη δεξιά με 2 δύναμεις ίσου μέτρου.
Το αφήνεις.
Θα πάει πουθενά?
Αν ναι προς τα που?
Αν όχι γιατί?

Θεωρώ πως όχι και εξηγώ...
Γιατί δεν έχει δυναμική ενέργεια λόγω των ηλεκτρικών δυνάμεων.
Δεν υπάρχει χαμηλότερη ενεργειακά θέση για να μεταβεί σε αυτή το σώμα.
Αν το απομακρύνεις από αυτό το σημείο θα αποκτήσει δυναμική ενέργεια και θα έχει την τάση να επιστρέψει σε αυτό.


Σαφώς δεν είναι σταθερού μέτρου οι δυνάμεις.
Και το μέτρο και η διεύθυνση όμως μπορούν να εκφραστούν συναρτήσει του ύψους του τριγώνου (h). Στη συνέχεια με μια ολοκλήρωση από 0 (μέσο βάσης) έως (h=0,4) πρέπει να βγαίνει.
Γι αυτό και προσπάθησα να εκφράσω τη σχέση συναρτήσει του h.
Δεν έκατσα να κάνω πράξεις ομολογώ, αλλά νομίζω πως δε βλέπω κάτι περίεργο.

acrobat
18-03-15, 17:09
Το "λάθος" στο συλλογισμό σου είναι οτι συμπεραίνεις οτι επειδή ΣF=0 στο Μ, η ηλεκτρική δυναμική ενέργεια είναι επίσης 0.

Εφόσον στο Μ έχουμε δυναμικό, Vm=KQ/(BM)+KQ/(MΓ) έχουμε και δυναμική ενέργεια Um=Vm*q.

Η αλήθεια είναι οτι ακουγεται παράδοξο να έχουμε ΣF=0 και U διάφορη του μηδενός. Ομως η ηλεκτρική δυναμική ενέργεια εκφράζει το έργο που 'δαπανήσαμε' για φέρουμε αυτά τα 3 φορτία στις θέσεις τους. Αν το αντιληφθούμε έτσι, ίσως ειναι πιο κατανοητό.

aristent
18-03-15, 17:18
το βλεπω το παιδι να μενει στην ιδια ταξη....

















:th_Laie_67-1: πλακα κανω!!!:thumbsup: :cheers:

ΥΣ...ρε Χαντε,που εισαι να ξεκαθαρισεις το θεμα μια και καλη!!!:thumbsup:

ghost-rider
18-03-15, 17:18
Άρα αν δεν ασκήσεις καμία άλλη δύναμη κ αφήσεις το σώμα ελεύθερο θα κινηθεί εξαιτίας των ηλεκτρικών φορτίων?

ghost-rider
18-03-15, 17:54
Η αλήθεια είναι ο κάθε μαθητής οφείλει να παίρνει πληροφορίες από τα βιβλία του και από καθηγητές γνώστες και καταρτισμένους επάνω στην εξεταστέα ύλη αλλά και στους τρόπους επίλυσης που είναι ψιλοσυγκεκριμένοι σε κάθε τάξη (το ίδιο θέμα έχει άλλο επιθυμητό τρόπο επίλυσης στη β λυκείου και άλλο στη γ λυκείου).

Εμείς όμως επί της ευκαιρίας ας τα ξεσκονίσουμε λίγο.
Προσωπικά είναι χρόνια που τα έχω αφήσει και μου αρέσει.
Τη συζήτηση με τον acrobat μόνο σαν αντιπαράθεση δεν την βλέπω.
Αλλά σαν μια πολύ καλή ευκαιρία να ξαναγυρίσω στους προβληματισμούς που είχα πριν μια δεκαετία(και βάλε. Αλλά ας μην το κάνουμε θέμα...)!!

acrobat
18-03-15, 19:21
Εννοείται συζήτηση κάνουμε και όχι αντιπαράθεση.

Σημασία έχει ο φίλος που άνοιξε το θέμα να βρήκε απάντηση στην απορία του.