PDA

Επιστροφή στο Forum : X5 off road capabilities.



Thomelef
28-02-15, 21:17
Λέω να αρχίσω να ψάχνομαι σιγά σιγά με το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει το αμάξι, όπως και το που μπορεί και που δεν μπορεί να πάει.

Οκ, μέχρι στιγμής το έχω ανεβάσει και κατεβάσει από 2 hard core αναχωματα. Το έβαλα μέσα σε ένα χωράφι μπροστά από το εργοστάσιο το οποίο πρέπει να κατέβεις ένα καλό χαντάκι και να το ανέβεις για να βγεις, ενώ το ίδιο το χωράφι ήταν λασπωμενο με πολύ ανώμαλη επιφάνεια.

Χιόνι ακόμα δεν πάτησε, θεωρώ ότι είναι σχετικά εύκολη υπόθεση. Αυτό που με προβλημάτισε είναι το τι γίνεται με την άμμο. Συζητάγαμε με τον κουμπάρο μου για το καλοκαίρι να πάμε σε κάποια μέρη, όπου η πρόσβαση είναι μέσα από πυκνή άμμο. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το αμάξι δεν μου εμπνει και πολύ εμπιστοσύνη για τέτοια τεραιν...

Όλα καλά για ανώμαλα εδάφη, τα οποία όμως παρέχουν μια καλή πρόσφυση. Με την άμμο όμως τι παίζει? Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει το αμάξι σε παραλίες? Και αν ναι, τι πρέπει να προσέξω? Ξέρω ότι θέλει σταθερό γκάζι, όχι στο αυτόματο και λογικά σταθερά με δευτέρα ταχύτητα, όπως και το ότι πρέπει να χαμηλώσω πίεση στα ελαστικά. Από εκεί και πέρα υπάρχει και κάτι αλλο? Πάει το αμάξι σε τέτοια μέρη? Υπάρχουν άλλα μυστικά?

Παρακαλώ να κρατηθεί το θρεντ και σαν μια βιβλιοθήκη εκτός δρόμου εμπειριών από διάφορους χρήστες.

Μ3 δεν είναι, αλλά σαν αμάξι και αυτό έχει σίγουρα αρετές αυτοκινητιστικες που θα μπορούσα να χαρω και ας μην έχουν να κάνουν με γκάζια φρένα και κρατήματα. Το σίγουρο είναι ότι για μένα είναι κάτι καινούριο και πολύ ενδιαφέρον, δεδομένου ότι μέχρι τώρα είναι το πρώτο του μου τζιπ, μετά από διάφορα γρήγορα αμάξια.

VanVIC
28-02-15, 21:25
...Με την άμμο όμως τι παίζει? Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει το αμάξι σε παραλίες? Και αν ναι, τι πρέπει να προσέξω? Ξέρω ότι θέλει σταθερό γκάζι, όχι στο αυτόματο και λογικά σταθερά με δευτέρα ταχύτητα, όπως και το ότι πρέπει να χαμηλώσω πίεση στα ελαστικά. Από εκεί και πέρα υπάρχει και κάτι αλλο? Πάει το αμάξι σε τέτοια μέρη? Υπάρχουν άλλα μυστικά?
...

Για μυστικά δεν ξέρω αλλά στο GLK, αν είναι να είμαι σε διακοπές σε αμμώδη εδάφη, προτιμώ να του φοράω τα χειμερινά ζαντολάστιχα (17") αντί για τα 20" της πόλης. Για κίνηση επί της παραλίας (μέσα στην άμμο), βγάζω το anti-spin (ESC, DSC κλπ) ΕΚΤΟΣ λειτουργίας.
Αν και το έχω ακούσει για την αφαίρεση αέρα στα ελαστικά, δεν μου χρειάστηκε ποτέ, δεν μάσησε κάπου το εργαλείο.

Σχετικά με τα χειμερινά ελαστικά, αν είναι εκεί που θά'σαι, εκτός απο άμμο να έχει και βράχώδεις επιφάνειες (μεγάλες πέτρες) απλά ξέχασέ τα, με την υψηλή θερμοκρασίας οι γόμες αυτές κόβονται για πλάκα αλλά σε σκέτη άμμο δουλευουν καλά.

VanVIC
28-02-15, 21:26
Ασχετο (κι ας διαγραφεί αργότερα), δεν είσαι στην κοπή της πίτας ;

Thomelef
28-02-15, 21:31
Όχι δεν πήγα Βαγγέλη.

Χειμερινά δεν έχω και το αμάξι φοράει 18αρια. Νομίζω πως είναι οκ όμως. Σίγουρα με 17αρια θα είναι ακόμα καλύτερα.

Τα ηλεκτρονικά εκτός ε? Αυτά να υποθέσω ότι μπορεί να βοηθήσουν σε περίπτωση που κολλήσεις Μαλον.

VanVIC
28-02-15, 21:35
Όχι δεν πήγα Βαγγέλη.

Χειμερινά δεν έχω και το αμάξι φοράει 18αρια. Νομίζω πως είναι οκ όμως. Σίγουρα με 17αρια θα είναι ακόμα καλύτερα.

Τα ηλεκτρονικά εκτός ε? Αυτά να υποθέσω ότι μπορεί να βοηθήσουν σε περίπτωση που κολλήσεις Μαλον.

Και με ενεργοποιημένα τα ηλεκτρονικά πάς στην άμμο αλλά πάς πολύ αργά (το κόβουν πολύ το γκάζι) αν είναι παχιά η άμμος. Υποθέτω πώς θα "εγουστέρνεις" και με λίγο "σκάψιμο" και "παιχνίδι"

ghost-rider
01-03-15, 00:39
Αν σκοπεύεις να μπεις σε άμμο πάρε ραμπες.
Ο κανόνας είναι ότι δεν πρέπει να χάσεις ταχύτητα.
Για σταθερό γκάζι δεν θα το λεγα.
Αν το νιώθεις να κόβει φυτεύεις το πενταλ στο πάτωμα.
Αν ακινητοποιηθεις σταματάς κάθε προσπάθεια.
Κάθε κίνηση είναι εναντίον σου.
Βάζεις ραμπες μπροστά από τους τροχούς και βγαίνεις.

Ο βασικότερος κανόνας όμως είναι ότι πάνε δύο αμαξια παρέα. Με διαφορά φάσης στα δύσκολα κομμάτια.
Εννοείται εφοδιασμένα με ιμάντες ρυμούλκησης.

ghost-rider
01-03-15, 00:58
Συμπληρωματικά.
Πάντα απενεργοποιημενο το dsc.
Πίεση στο προφίλ που έχεις δεν έχει νόημα να κατεβασεις.
Τη ρίχνουν στα ψηλά προφίλ για να αυξήσουν την επιφάνεια που πατά κάτω.
Στα χαμηλά η μεταβολή είναι ελάχιστη, θα αναγκαστείς να τη ρίξεις πολύ, θεωρώ, για να δεις αποτέλεσμα και θα κινδυνεύεις με ξεζανταρισμα.
Με εργοστασιακες πιέσεις για μένα θα κανείς ντου. Και ο θεός βοηθός!
Ομολογούμενως όμως δεν εχω καθόλου εμπειρία με χαμηλά προφίλ εκτός δρόμου.
Για το dsc είμαι απόλυτος γιατι ακόμα και το abs εκτός δρόμου είναι βραχνας.

Z4 DCT
01-03-15, 06:26
Αν σκοπεύεις να μπεις σε άμμο πάρε ραμπες.
Ο κανόνας είναι ότι δεν πρέπει να χάσεις ταχύτητα.
Για σταθερό γκάζι δεν θα το λεγα.
Αν το νιώθεις να κόβει φυτεύεις το πενταλ στο πάτωμα.
Αν ακινητοποιηθεις σταματάς κάθε προσπάθεια.
Κάθε κίνηση είναι εναντίον σου.
Βάζεις ραμπες μπροστά από τους τροχούς και βγαίνεις.

Ο βασικότερος κανόνας όμως είναι ότι πάνε δύο αμαξια παρέα. Με διαφορά φάσης στα δύσκολα κομμάτια.
Εννοείται εφοδιασμένα με ιμάντες ρυμούλκησης.


Συμπληρωματικά.
Πάντα απενεργοποιημενο το dsc.
Πίεση στο προφίλ που έχεις δεν έχει νόημα να κατεβασεις.
Τη ρίχνουν στα ψηλά προφίλ για να αυξήσουν την επιφάνεια που πατά κάτω.
Στα χαμηλά η μεταβολή είναι ελάχιστη, θα αναγκαστείς να τη ρίξεις πολύ, θεωρώ, για να δεις αποτέλεσμα και θα κινδυνεύεις με ξεζανταρισμα.
Με εργοστασιακες πιέσεις για μένα θα κανείς ντου. Και ο θεός βοηθός!
Ομολογούμενως όμως δεν εχω καθόλου εμπειρία με χαμηλά προφίλ εκτός δρόμου.
Για το dsc είμαι απόλυτος γιατι ακόμα και το abs εκτός δρόμου είναι βραχνας.


Aυτα ακριβως Θωμα...που ειπε ghost ισχυουν για αμμο, αλλα παντα μαζι οπως ειπε με αλλο αμαξι.....αν ειναι στεγνη και χαλαρη η αμμος, ολα κολλανε....ακομα και με το king kab με 275 ελαστικα και με αστειο βαρος.....κολλαγε μολις εστριβα εστω και λιγο το τιμονι.....

Για χιονι οπως επε και ο Βαγγελης.....αλλα να ξερεις κατι, επειδη η τετρακινηση μας δεν κλειδωνει, τα Χ εχουν οριο αρκετα χαμηλα στο χιονι.....αν δεν το φοβηθεις απο τα γλιστρηματα θα παει μακρια....thumb , με ενα σετ χιονολαστιχα, θα παει οπου πανε και τα καλα 4χ4 σε δρομο με χιονι

mixalis
01-03-15, 06:46
Καλημέρα παίδες, ως κάτοχος του Χ5 θα ήθελα να πω μερικά κι εγώ... στο χιόνι Θωμά μπορείς να πας άνετα με τα λάστιχα που έχεις (255 ? ) λόγω της μόνιμης τετρακίνησης που έχει το αμάξι, αλλά στη κατηφόρα θα έχεις σοβαρό πρόβλημα και με χιονολάστιχα καθώς το σέρνει το βάρος του...:thumbsdown:

Σε λάσπη με ένα λάστιχο 50 - 50 το αμάξι απλά θα σε εκπλήξει με τις δυνατότητες του...

Σε κακοτράχαλο χωματόδρομο επίσης είναι πολύ καλό γιατί - σε σχέση με άλλα - όταν χάσεις ένα τροχό ( σου κρεμάσει ) η ροπή του άξονα μεταφέρεται όλη στο τροχό που πατάει, έτσι λοιπόν ξεκολλάς άνετα σε αρκετά σημεία...thumb

Στην άμμο τώρα, θα σου πρότεινα να μην το βάλεις γιατί το βάρος του αναγκαστικά το βουλιάζει μέσα και το περιθώριο λάθους χειρισμού δεν υπάρχει. Είμαι παθών στην άμμο, όταν προσπαθούσαμε να το βγάλουμε απλά όλα κολλάγανε και τελικώς ήρθε οδική με βίτζι από μακρυά και το έβγαλε...:ranting2:

Συμπέρασμα λοιπόν απο μένα είναι ότι έχεις ένα όχημα με αεροδυναμική περιπτέρου αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν το καταλαβαίνεις στο δρόμο λόγω της τέλειας οδηγικής συμπεριφοράς του.
Στο βουνό με χαλαρές συνθήκες λάσπης - χιονιού πας αρκετά ικανοποιητικά με γνώμονα ότι είναι SUV :whistle:

Ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα....thumb

trifonas
01-03-15, 08:48
Να συμπληρωσω στην αμμο εχει μεγαλη σημασια το μικρο βαρος, το φαρδυ πελμα οποτε θα βάλεις οτι πιο φαρδυ εχεις σε διασταση και το λιγότερο τακουνι ή χαμηλη πιεση( για να ξεζανταρει ειναι δυσκολο γιατι δεν εχεις πρόσφυση), η φόρα να μην κοψεις ποτε και όχι πολυ τιμονι, τα ηλεκτρονικά εκτος, και αν κολλησεις μην κανεις ουτε μια προσπαθεια να ξεκολλησεις γιατι αν κάτσει και 2 αγροτικα να σε τραβανε δεν κουνας παθών... εχεις μια ελπιδα με τραβηγμα απο πίσω μονο.

Thomelef
01-03-15, 09:04
Στα μέρη που αναφέρω, έχουμε ξαναπάει με τεριος και χαμερ3. Κανένα από τα δύο δεν είχε πρόβλημα. Αλλά δεν ξέρω γιατί, νομίζω ότι το Χ5 θα κωλωσει.

VanVIC
01-03-15, 09:51
Στα μέρη που αναφέρω, έχουμε ξαναπάει με τεριος και χαμερ3. Κανένα από τα δύο δεν είχε πρόβλημα. Αλλά δεν ξέρω γιατί, νομίζω ότι το Χ5 θα κωλωσει.

Τα Terios και τα Suzuki Samurai σε τέτοιες -αλλά και σε άλλες- συνθήκες δεν έχουν θέμα γιατί το μικρό τους βάρος τα βοηθάει.
Τα Hammer είναι σχεδιασμένα με "hardcore" προσανατολισμό πολύ περισσότερο απ'ότι για "πολιτική" χρήση οπότε κι αυτά "δε μασάνε" ευκολα.
Βέβαια το H3 δεν είναι και τόσο hardcore όσο το Η2 αλλά και πάλι, θηρίο είναι.

Παρ΄όλα αυτά, για εκτός δρόμου, η "dream-team" είναι:
-Land Rover Defender
-Land Rover Discovery
-Toyota Land Cruiser
Εδώ και πολλά χρόνια τα συγκεκριμένα "ανοίγουν δρόμο", ειδικά όταν δεν υπάρχει δρόμος...

Σε πιο hardcore απ'την "dream-team" μόνο τα UNIMOG υπάρχουν. Οταν "τελειώνουν" κι αυτά μετά ακολουθεί γκρεμός thumb

Thomelef
01-03-15, 09:53
Wrangler and dry bred. Βέβαια το κατσίκι πάντα ήταν ένα και ακούει στο όνομα Lada niva...

Stunt Mike
01-03-15, 09:57
Θωμα αν και δεν εχω εμπειρια μεγαλη με την αμμο,ενω το χιονι το γνωριζω καλα,εντουτοις θα σου πω μια περσινη καλοκαιρινη εμπειρια που δεν κολακευει το Χ5......Φοινικουντα,παραλια και μπαινω με το Jeep Compass(χειροκινητο,215/55R18) μεσα στην λεπτη και βαθια αμμο της παραλιας για παιχνιδι...Στην αρχη με τη φορα που ειχα,δεν φανηκε να κολωνει εχοντας βγαλει τα ηλεκτρονικα off.Μολις εκοψα ταχυτητα και πηγα να κανω αναστροφη,το ειδα να δυσκολευεται.Ισιωσα αμεσως τιμονι και με μικροτερη γωνια βγηκα απο την αμμο αλλα με αγχωσε!!Ψιλο παλευε να μην κολλησει....Παρκαρω λοιπον και καθομαι στην ταβερνα,χαζευοντας ενα Suzuki Jimny να δοκιμαζει ακριβως την ιδια διαδρομη,εντελως εργοστασιακο....ουτε καν σημαδι δυσκολιας,σπινιαριζε,εκοβε τιμονια,εφτανε μεχρι θαλασσα και παλι πισω χαλαρος.Καμια ωριτσα μετα,ερχεται ενα Χ5 και απλως απο τον δρομο,παρκαρει δεξια μεσα στην αμμο.Για να μην κλεινει τον δρομο,βαζει και τις 4 ροδες μεσα...Παει να κανει οπισθεν...τιποτα!!Παει να κανει μπροστα,βυθιζεται....του φωναζω να βγαλει τα ηλεκτρονικα,να μην τον κοβουν.Τα βγαζει,οντως κανει ενα μετρο μπροστα αλλα δεν μπορουσε να στριψει προς τον δρομο,τον εσερνε προς τα μεσα με τα μουτρα..το παλευει λιγο και πλεον εχει γινει το σασι ενα με την αμμουδια!!Πιστευω οτι εφταιγε το αυτοματο σασμαν που πατιναρει για να ξεκινησει δινοντας του ροπη εκει που δεν την θελει.Το ιδιο σεναριο εχω δει και σε χιονι παγωμενο.Το αυτοματο παντα υστερει.Εν πασει περιπτωσει χρειαστηκε ενα αγροτικο και 6 ατομα για να το βγαλουν παλι στον δρομο....Ειναι ομως πολυ δυσκολη αμμος η συγκεκριμενη για οσους ξερουν το σημειο...

Stunt Mike
01-03-15, 10:02
Wrangler and dry bred. Βέβαια το κατσίκι πάντα ήταν ένα και ακούει στο όνομα Lada niva...

Χωρις μπλοκε σε καποιον αξονα,το Niva θα κολλησει οπου θα κολλησει κι ενα τυπικο Vitara...Προσωπικα κι επειδη εχουμε και τετοιο λαντα στην οικογενεια,σε λασπωμενο γλιτσερο ανηφορικο κομματι,εγω με το Jeep ανεβηκα(ηλεκτρονικο μπλοκε)...αυτος οχι....

Stunt Mike
01-03-15, 10:08
https://www.youtube.com/watch?v=kuZ3YMeff2g

https://www.youtube.com/watch?v=OcdJh_JrD9o

Κι εδω τα φιλαρακια μου με Jimny και Vitara,με τα οποια τρεχουν και στα Ελληνικα off road trophy.Το Vitara ηταν 5πορτο μακρυ καποτε! :p

Nino
01-03-15, 10:28
Λοιπον...
Καταρχην με τα ιδια λαστιχα σε ολα τα terrain δεν γινεται να παει καποιος και να περιμενει οτι θα ανταποκριθει το αυτοκινητο του.
Αλλα λαστιχα σε λασπη αλλα σε χιονι αλλα σε χωμα!.
Εκτος απο αυτα η off road εξορμησεις χρειαζονται και αλλου τυπου προετοιμασιες, σιδερωμα απο κατω(γιατι οι ζημιες θα ειναι σιγουρες) pmr, φτυαρι, εργατης αν υπαρχει και πανω απο ολα ποτε μονος!!
Υπαρχουν διαφορες λεσχες που κανουν εξορμησεις παρομοιες και η εμπειρια θα ειναι υπεροχη και μοναδικη ,παντα με ασφαλεια.
Οσο για την αμμο οπως ειπαν οι προλαλλησαντες , ειναι θεμα βαρους.
Σε νορμαλ παραλιες και οχι σε ψιλη και βαθια αμμο λογικα δεν θα εχει θεμα,οχι αποτομες εκκινησεις ( θα σκαψει) και οχι φρενο (θα φτιαξει βουναλακια ).
Κατα τα αλλα το μονο οχημα που δεν εχει προβλημα στην αμμο ειναι μονο καποια μικρα τρακτερ.

Thomelef
01-03-15, 10:39
Δεν ετοιμάζουμε εκδρομή σαφάρι, η διαδρομή που θέλουμε να καλύψουμε είναι περίπου ένα χιλιόμετρο μέσα σε πυκνή άμμο. Είναι στη μύτη του ποδιού από αιγαιοπελαγιτικα μεριά για όσους τυγχάνει να γνωρίζουν.

Δλδ, δεν έχουμε σκοπό να πάμε 2-3 αμάξια, δεν έχουμε σκοπό να αγοράσουμε επιπλέον εξοπλισμό αυτοκινήτου για κάτι που θα γίνεται 2-3 φορές την εβδομάδα για τρεις εβδομάδες, ειδικά για μια διαδρομή τόσο μικρή.

Απ'οτι κατάλαβα, Μαλον με το τεριος θα την βγάλουμε και φετος...ρεζιλίκι για ένα αμάξι σαν το Χ5 βασικα...

Azurius
01-03-15, 10:42
Έλα ρε πάλι θα σε φτιάξει το ξαδερφάκι σου...

Για οδήγηση σε άμμο. (https://www.off-road.gr/article497.html)

Για οδήγηση σε χιόνι και πάγο. (https://www.ihunt.gr/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%89%CE%BD%CF%84%CE%B1%C F%82-4%CF%874-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%87%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BF)

VanVIC
01-03-15, 10:59
Δεν ετοιμάζουμε εκδρομή σαφάρι, η διαδρομή που θέλουμε να καλύψουμε είναι περίπου ένα χιλιόμετρο μέσα σε πυκνή άμμο. Είναι στη μύτη του ποδιού από αιγαιοπελαγιτικα μεριά για όσους τυγχάνει να γνωρίζουν.

Δλδ, δεν έχουμε σκοπό να πάμε 2-3 αμάξια, δεν έχουμε σκοπό να αγοράσουμε επιπλέον εξοπλισμό αυτοκινήτου για κάτι που θα γίνεται 2-3 φορές την εβδομάδα για τρεις εβδομάδες, ειδικά για μια διαδρομή τόσο μικρή.

Απ'οτι κατάλαβα, Μαλον με το τεριος θα την βγάλουμε και φετος...ρεζιλίκι για ένα αμάξι σαν το Χ5 βασικα...

Στο Καλαμίτσι (αν γνωρίζεις) έχω δεί αρκετά "θηρία" να ξευτιλίζονται απο ένα ταπεινό NIVA.
Πήγαιναν όλοι οι χεράδες με τις τζιπούρες να ρίξουν τα φουσκωτά μέσα στο νερό και μετά δεν μπορούσαν να φύγουν, αίμα, δάκρυα κι υδρώτας...
Ερχόταν το NIVA και τους τράβαγε για να ξαναβγούν στην άσφαλτο.
Μετά για να βγάλουν πάλι τα φουκσωτά έξω, πλέον μόνο το NIVA καθάριζε.
Αστα Θωμά...

katsaraios
01-03-15, 12:29
Εγω κολλησα στον Σχοινια με σμαρτ ρε Θωμα , με το τανκς εσυ αν εχει βυθισμα που δεν το γνωριζεις σε βλεπω να φασκελωνεις ....
Να πατε με 2 καλυτερα ...

Stunt Mike
01-03-15, 16:28
Εγω κολλησα στον Σχοινια με σμαρτ ρε Θωμα , με το τανκς εσυ αν εχει βυθισμα που δεν το γνωριζεις σε βλεπω να φασκελωνεις ....
Να πατε με 2 καλυτερα ...

Εγω κολλησα με το σμαρτ στο χιονακι,παρολο που εχω βγαλει και το αντισπιν!!Αυτοματο και πισωκινητο ειναι τραγικος συνδυασμος σε τετοιες συνθηκες!! :thumbsdown:

Stunt Mike
01-03-15, 16:29
Δεν ετοιμάζουμε εκδρομή σαφάρι, η διαδρομή που θέλουμε να καλύψουμε είναι περίπου ένα χιλιόμετρο μέσα σε πυκνή άμμο. Είναι στη μύτη του ποδιού από αιγαιοπελαγιτικα μεριά για όσους τυγχάνει να γνωρίζουν.

Δλδ, δεν έχουμε σκοπό να πάμε 2-3 αμάξια, δεν έχουμε σκοπό να αγοράσουμε επιπλέον εξοπλισμό αυτοκινήτου για κάτι που θα γίνεται 2-3 φορές την εβδομάδα για τρεις εβδομάδες, ειδικά για μια διαδρομή τόσο μικρή.

Απ'οτι κατάλαβα, Μαλον με το τεριος θα την βγάλουμε και φετος...ρεζιλίκι για ένα αμάξι σαν το Χ5 βασικα...

Δεν θελω ηττοπαθειες!!!!Ορμα με το θηριο ρε!!!Απλως εχε στο νου σου ολα οσα σου'παμε και προσεκτικα!!Βγαλε και βιντεακια!!

Stunt Mike
01-03-15, 16:50
Εδω πχ ειναι σχετικα σφιχτη και ρηχη η αμμος κι ομως εχει μια ταση να κολλησει αν και ειναι και ατσαλος και ο οδηγος.....
https://www.youtube.com/watch?v=178vibdC-dU

Εδω αμμουδια με υγρη,σφιχτη βαση=σχετικα ευκολη διαδρομη για ενα 4κινητο
https://www.youtube.com/watch?v=Ie4vRbxLI7E

Βασιλης
01-03-15, 18:03
Στην αμμο στην παχια λασπη στο παγωμενο χιονι μεγαλο ρολο παιζει το βαρος και το λαστιχο..
Δειτε ενα ταπεινο hilux χωρις μπλοκε και με λαστιχα μισοτελειωμενα να περνα καλυτερα απο φτιαχμενα jimny samurai και rubicon μονο και μονο λογω μεταξονιου και βαρους..
Το hilux ανεβηκε το πρωτο εμποδιο αμεσως αλλα δεν υπαρχει στο βιντεο..
Στο δευτερο εμποδιο αν δειτε απο το 9 λεπτο και μετα θα δειτε την luxy να ανεβαινει ενω το rubicon το jimny και το samurai δεν τα καταφερναν.


https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VQeqNStYVcY

Thomelef
01-03-15, 18:36
Δεν θελω ηττοπαθειες!!!!Ορμα με το θηριο ρε!!!Απλως εχε στο νου σου ολα οσα σου'παμε και προσεκτικα!!Βγαλε και βιντεακια!!

Δε νομίζω μιχο...Εφόσον υπάρχει η σίγουρη λύση θα πάμε με εκείνη. Απλά επειδή παίρνουμε πολλά πράγματα και η διαδρομή είναι καμιά 15χιλ μέχρι να φτάσουμε το σημείο, λέγαμε να μην πηγαίνουμε σαν τις παστομενες σαρδέλες.

Επειδή λοιπόν δεν έχω όρεξη βραδυατικα να κολλάω σε σημείο που δεν έχει σήμα το τηλ και είναι εντελώς απομερο μαζί με άλλα δύο αργοσχολα άτομα, αστο καλύτερα. Θα βρω σημεία βέβαια για να δοκιμάσω, έτσι ώστε να πάρω μια γεύση για το που και που δεν. Απλά όχι κατευθείαν στα βαθια...

nikos valvetronic
01-03-15, 22:28
Στην αμμο στην παχια λασπη στο παγωμενο χιονι μεγαλο ρολο παιζει το βαρος και το λαστιχο..
Δειτε ενα ταπεινο hilux χωρις μπλοκε και με λαστιχα μισοτελειωμενα να περνα καλυτερα απο φτιαχμενα jimny samurai και rubicon μονο και μονο λογω μεταξονιου και βαρους..
Το hilux ανεβηκε το πρωτο εμποδιο αμεσως αλλα δεν υπαρχει στο βιντεο..
Στο δευτερο εμποδιο αν δειτε απο το 9 λεπτο και μετα θα δειτε την luxy να ανεβαινει ενω το rubicon το jimny και το samurai δεν τα καταφερναν.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VQeqNStYVcY

Καλά αυτό έπρεπε να λέγεται ρόμπαcon και όχι rubicon :hystericalbs1:

Stunt Mike
01-03-15, 23:53
Ειναι ξεκαθαρα οδηγικο λαθος του οδηγου του Wrangler.Φοβοταν ν'ανεβει με φορα οπως το Hilux στην αρχη και το'κοβε συνεχεια....Μετα το σημειο σκαφτηκε πολυ και δεν ανεβηκε κανενα...Πιστευω οτι στο τελος,ετσι οπως εγινε το εμποδιο,ουτε το Hilux θα ξανανεβαινε!!

Ptboul
02-03-15, 07:48
Θυμήθηκα το 99-2000 ένας ξάδερφος μου είχαν μόλις αγοράσει το Mazda B2500 - λευκό, ένα κτηνοειδές στα μάτια μας τότε ''αγροτικό'', με καμπίνα, πολύ εντυπωσιακό.

Πρέπει να ήταν το πολύ μιας εβδομάδας το αμάξι όταν το τσίμπησε από τον πατέρα του και ήρθε στο χωριό.

Με το που έφτασε και τον είδαμε, μπήκαμε μέσα όλη η παρέα και χαβαλεδιάζαμε. Αποφασίσαμε λοιπόν να μπούμε στην άμμο. Όταν λέμε άμμο, κάτι σαν τη Ζαχάρω με αμμολοφους, ψιλή άμμο και με τεράστιο βάθος από την ακτίνα του δρόμου.. με λίγα λόγια στο πουθενά.

Για να μην τα πολυλογώ, θεωρώ πως κανένα τζιποειδές - πόσο μάλλον σουβοειδές δεν θα τα κατάφερνε υπό συνθήκες. Κοντέψαμε να κολλήσουμε 10 φορές και όταν το (ολοκαίνουριο) αμάξι μύρισε καμμένο* (!) βγήκαμε γρήγορα έξω.

Πιστεύω στα λάστιχα και στο βάρος. Με ένα λάστιχο εκτός δρόμου, φτάνεις πολύ μακρυά ακόμα κ με ένα suv. Στη θέση σου θα το δοκίμαζα με φειδώ.


*Η μυρωδιά δεν ήταν η κλασσική του δίσκου, αλλά έβγαινε από το μοτέρ, σαν φλάτζα.

Azurius
02-03-15, 10:20
Απ'οτι κατάλαβα, Μαλον με το τεριος θα την βγάλουμε και φετος...ρεζιλίκι για ένα αμάξι σαν το Χ5 βασικα...

Έλα μωρέ,πώς κάνεις έτσι; Παίρνεις ένα τηλ κι έρχομαι και βγάζω το σκρίνιο σου με το σμαρτ... :fountwtis:

Thomelef
02-03-15, 10:22
δεν έρχεσαι για κάνα καφέ ρε μλκ???δεν έχω και πολύ δουλειά γμτ κερατο μου.

mixalis
02-03-15, 10:36
Ειναι ξεκαθαρα οδηγικο λαθος του οδηγου του Wrangler.Φοβοταν ν'ανεβει με φορα οπως το Hilux στην αρχη και το'κοβε συνεχεια....Μετα το σημειο σκαφτηκε πολυ και δεν ανεβηκε κανενα...Πιστευω οτι στο τελος,ετσι οπως εγινε το εμποδιο,ουτε το Hilux θα ξανανεβαινε!!

Να προσθέσω επίσης ότι με τα πάνω κάτω που έκανε τα λάστιχα του μπουκώσανε από λάσπη και δεν θα ανέβαινε ούτε σε κάτι άλλο...

TSAF
02-03-15, 10:46
Thom, το Χ5 δεν κανει για πολλα πολλα κυριως λογω λαστιχου. Φετος που ειχαμε χιονια εδωπερα, στα πολλα πολλα ειχε θεμα το αυτοκινητο και λογω βαρους και αλλα πολλα. θα σου προτεινα να μην μπλεξεις το Χ5 σε τιποτα δυσκολες καταστασεις γιατι θα το μετανιωσεις. Ουτε τιποτα φοβερα και τρομερα διαφορικα εχει ουτε τιποτα. ΓΝΩΜΗ μου ετσι.


https://www.youtube.com/watch?v=f8-NNEK1kGo

Οταν σου ειπα τα καλοριζικα κλπ σου ειπα οτι εχω ακριβως το ιδιο αυτοκινητο. Για εμενα ειναι φοβερο σε χωρους ποιοτητα, ταξιδι απιστευτω αλλα εως εκει & τελος. Πιστευω οτι εχω αρκετη εμπειρια στα 4χ4 μιας και ειχα αρκετα χρονια πριν ενα Samy αρκετα φτιαγμενο και αργοτερα αγορασα το απολυτο τρακτερ το 90αρι που επισης ειναι αρκετα φτιαγμενο γιατι οι βολτες που παμε με τα Defender ειναι λιγο extreme.

Harisp
02-03-15, 11:11
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτοκίνητα τύπου Χ3, Χ5,Χ6 και Cayenne έχουν τρομερά σασμάν, διαφορικά, ροπές αλλά υστερούν σε λάστιχα.

Έχετε δει τι κάνει cayenne με κατάλληλα λάστιχα;;;
Μιλάμε για απίστευτα πράγματα...

Υ.Γ: Δεν ξέρω βέβαια τι διαφορές έχουν στην 4κίνηση τα πρώτα Χ5 με την επόμενη γενιά...;;;

Thomelef
02-03-15, 11:23
εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι τα πιο άχρηστα για εκτός δρόμου και μάλιστα με διαφορά...όσο περνάνε οι μέρες, καταλαβαίνω ότι μιλάμε για αμάξια που βασίζονται στην άνεση, ξεκούραστη οδήγηση, ιδανικά για εκδρομές και ταξίδια. απλά επειδή έχουν στοιχεία εκτός δρόμου (ύψος, μεγάλη ρόδα, τετρακίνηση), σου επιτρέπουν μέχρι ένα σημείο να κινηθείς σε μέρη που δεν θα πήγαινες με ένα απλό επιβατικό.

μέχρι εκεί.

TSAF
02-03-15, 11:30
εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι τα πιο άχρηστα για εκτός δρόμου και μάλιστα με διαφορά...όσο περνάνε οι μέρες, καταλαβαίνω ότι μιλάμε για αμάξια που βασίζονται στην άνεση, ξεκούραστη οδήγηση, ιδανικά για εκδρομές και ταξίδια. απλά επειδή έχουν στοιχεία εκτός δρόμου (ύψος, μεγάλη ρόδα, τετρακίνηση), σου επιτρέπουν μέχρι ένα σημείο να κινηθείς σε μέρη που δεν θα πήγαινες με ένα απλό επιβατικό.

μέχρι εκεί.

WELL SAID!!!! Αυτο ακριβως και το ιδιο ακριβως ισχυει βεβαια και για τα RR ετσι. Δεν ειναι ετσι ακριβως για τα Discovery αλλα ΤΡΑΚΤΕΡ ειναι μονο τα 90/110, wrangler & τα G wagen (οχι τα AMG βεβαια αλλα τα κανονικα ειναι απιστευτα), κοινως ολα τα αξονατα και οχι τα ψαλιδατα!!!

Harisp
02-03-15, 11:40
Δείτε εδώ τι κάνει ένα cayenne

https://www.youtube.com/watch?v=CJ06sEhyHxg

https://www.youtube.com/watch?v=_-8VRYCcGWs

TSAF
02-03-15, 11:44
Sorry διορθωση. Για τα RR εκτος τα 1ης γενιας γιατι αυτα ειναι ΑΡΚΟΥΔΙΑ πραγματικα αλλα που να βρεις καλο τετοιο. Αυτο εδω ειναι ενος φιλου. Απλα ΤΕΡΑΣ

TSAF
02-03-15, 11:55
Δείτε εδώ τι κάνει ένα cayenne

Δεν κανει τιποτα απολυτως απλα ανεβαινει ενα νεροφαγωμα και τιποτε αλλο. Αυτο που εμενα εξιταρει ειναι οτι ο τυπος απλα δεν μασαει να το βαλει να περασει, εκει μπραβο του και του βγαζω και το καπελο αλλα εως εκει. Ουτε κρεμασματα κανει ουτε τιποτα.

Harisp
02-03-15, 12:24
Εντάξει...Πόσοι κάνουν κάτι παραπάνω από αυτό δηλαδή;
Ο thomelef πιστεύω, από τον τρόπο που ρωτάει και προσεγγίζει το θέμα, ότι δεν σκοπεύει να κάνει ούτε αυτό. Υπερβολικό θα το βλέπει...
Δεν ασχολούνται όλοι με τόσο extreme πράγματα ώστε να χρειάζονται defender, εργάτες κτλπ.

TSAF
02-03-15, 12:34
Εντάξει...Πόσοι κάνουν κάτι παραπάνω από αυτό δηλαδή;
Ο thomelef πιστεύω, από τον τρόπο που ρωτάει και προσεγγίζει το θέμα, ότι δεν σκοπεύει να κάνει ούτε αυτό. Υπερβολικό θα το βλέπει...
Δεν ασχολούνται όλοι με τόσο extreme πράγματα ώστε να χρειάζονται defender, εργάτες κτλπ.

μαζι σου και συμφωνω απολυτα αλλα καλο ειναι να ξερεις τι εχεις και να μην νομιζεις οτι το αυτοκινητο ειναι ικανο για παραπανω.

απο τις τελευταιες βολτες


https://www.youtube.com/watch?v=rxiBFrxLabU

Thomelef
02-03-15, 13:05
καμια σχέση αυτά με μένα...το αυτοκίνητο το αγόρασα ως ένα οικογενειακό και άνετο μέσο, όπου αν χρειαστεί, φορτώνω και ακόμα μια τριμελή οικογένεια για να κάνουμε μια εκδρομούλα όλοι μαζί.

απο εκεί και πέρα, αυτά που ζητάω απο επιδόσεις εκτός δρόμου είναι πολύ περιορισμένα. ίσως το πιο extreme να είναι ο λόγος που ανέβασα το θρεντ. φυσικά και δεν πρόκειται να επιχειρήσω να μπώ πλέον εκεί μέσα, όταν 19 στους 20 μου λένε ότι θα κολλήσει. προσωπικά δεν με χαλάει, απλά ξεφτίλα για την πεμβε...

φυσικά σαν ανήσυχος οδηγός, όποτε μου δίνεται η ευκαιρία, θα δοκιμάζω και κάτι καινούριο σχετικά με τα όρια του αυτοκινήτου...μην γελάσετε, αλλά γνωρίζετε ότι το Χ5 στρίβει με τις 3 ρόδες? και για όσους θα γελάσουν, το αμάξι στρίβει και δεν μασάει...απλά θέλει να σφίξεις το δόντι και να ορμήσεις. σε κατάβαση το έχωσα σε στροφή με τέτοιο τρόπο που θα ζήλευα αν έβλεπα άλλον να το κάνει και είμουν απο πίσω με το Μιτρίο.

Harisp
02-03-15, 13:13
Έχω δει X5 στον καρτόδρομο να πατάει το κερπ και να σηκώνεται στις 2 ρόδες στο πλάι και στο τσακ να γλιτώνει την τούμπα...

Πάντως να ξέρεις ότι τα αυτοκίνητα αυτά πάνε παντού, αρκεί να μην βρούνε από κάτω σε μεγάλο εμπόδιο και να έχεις πιο off road ελαστικά. Γιατί τα μαμά ελαστικά συνήθως είναι για καθαρά ασφάλτινα.

Ptboul
02-03-15, 13:26
Θα ήταν καλή φάση να πήγαινες στην πίστα αττάρτ (https://www.attartoffroadpark.gr/livetv.html) για να μάθεις το αμάξι σου.

Εκεί μας είχαν πάει στην παρουσίαση του νέου τότε ML (2006 πρέπει να ήταν) κ το αμάξι δεν πίστευες αυτά που έκανε.

Z4 DCT
02-03-15, 15:05
SAV : Sports Activity Vehicle,

Το λέει και το ονομα τους.... Μην ζητάμε παπάδες, εινσι αμάξια με αυξημένη απόσταση απο τον οδόστρωμα με τετρακίνηση και δυναμικά χαρακτηριστικά οδήγησης..... Τιποτα αλλο περισσότερο απο το να πανε τον ανήσυχο οικογενειάρχη με άνεσα και ασφάλεια μεχρι την παραλια που ακομα δεν εχει χωματόδρομο και στο χωριό με 5cm χιόνι.... Ολα τα αλλα ειναι marketing και οδηγοί που δεν φοβούνται να τεστάρουν τς οχήματα τους..... Εξού και βίντεο με τα Χ μεσα στην θάλασσα που κανουν τα ψάρια και αυτα που περιμένουν αληθινά 4χ4 να τα βγάλουν απο την λάσπη και την άμμο....

Thomelef
02-03-15, 15:09
Τελικά κάνα σωστό αμάξι θα βγάλει αυτή η πεμβε ρε πστ μου???

Z4 DCT
02-03-15, 15:13
Τελικά κάνα σωστό αμάξι θα βγάλει αυτή η πεμβε ρε πστ μου???

Όλοι Azurius θα γίνουμε....thumb

Βασιλης
02-03-15, 19:18
Ειναι ξεκαθαρα οδηγικο λαθος του οδηγου του Wrangler.Φοβοταν ν'ανεβει με φορα οπως το Hilux στην αρχη και το'κοβε συνεχεια....Μετα το σημειο σκαφτηκε πολυ και δεν ανεβηκε κανενα...Πιστευω οτι στο τελος,ετσι οπως εγινε το εμποδιο,ουτε το Hilux θα ξανανεβαινε!!

Και ομως ξανα ανεβηκε..Το hilux εχει ενα ταπεινο μοτερακι με καρμυρατερ 2200cc χαλια λαστιχα και τελειως ελευθερα διαφορικα..

Δες στο βιντεο αυτο απο το 38,00 και μετα να δεις τι κανει το hilux σε διπλανο εμποδιο που ειναι χειροτερ απο αυτο που ανεβηκε το ραγκλερ
Αν το δεις απο την αρχη,θα δεις οτι προσπαθουν να ανεβουν πριν το hilux.


https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=y_uibJMpcT0

Βασιλης
02-03-15, 19:25
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1c462nc4ut0

Azurius
03-03-15, 16:26
Όλοι Azurius θα γίνουμε....thumb

Στα λόγια μου έρχεσαι.... :whistle::whistle::whistle:

ΥΓ. Μπορεί κάποιος να μου προσθέσει στην υπογραφή μου σαν quote το παραπάνω ποστ (#46) του Θωμά;;; :fountwtis:

Thomelef
03-03-15, 16:56
Και μόνος μπορείς να το βάλεις ρε ζαβο...

Z4 DCT
03-03-15, 18:02
Και μόνος μπορείς να το βάλεις ρε ζαβο...

:hystericalbs1::hystericalbs1: