PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιδιόρθωση οδηγών τζαμιού (window regulator)



Jimmys_Z
24-02-15, 23:49
Καλησπέρα στην παρέα!!

Σήμερα που είχα χρόνο είπα να δω εάν μπορώ να κάνω κάτι με τα τζάμια της μπέμπας μου γιατί μια έτριζαν, μια κολλούσαν, μια ανεβοκατέβαιναν και πραγματικά μου είχαν σπάσει τα νεύρα :hyper:
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι οδηγοί ήθελαν αλλαγή, η ράγα των οδηγών πολύ καλό καθάρισμα και λίπανση και τα λάστιχα καλό καθάρισμα...

Χμμμ.. Για να δούμε...

(θέλει πολύ προσοχή το κάθε βήμα γιατί δεν θέλουμε να σπάσει τίποτα!!!!!! :whistle: )

Ελπίζω να βοήθησα :cheers:

Lefterisk
25-02-15, 11:13
μπραβο για την ολη διαδικασια! μια ερωτησουλα, η επενδυση που ειναι κολλημενη πανω στην πορτα, πως ακριβως αφαιρειται (ξεκολλαται) χωρις να την σκισεις; εκτος κι αν η κολλα ειναι ηδη αχρηστευμενη..
ευχαριστω

Jimmys_Z
25-02-15, 14:41
μπραβο για την ολη διαδικασια! μια ερωτησουλα, η επενδυση που ειναι κολλημενη πανω στην πορτα, πως ακριβως αφαιρειται (ξεκολλαται) χωρις να την σκισεις; εκτος κι αν η κολλα ειναι ηδη αχρηστευμενη..
ευχαριστω

Την επένδυση μπορείς να την αφαιρέσεις "κόβωντας" την κόλλα που την κρατά πάνω στην πόρτα με ένα καλό μαχαίρι ή ακόμα καλύτερα μια φαλτσέτα (αυτή που κόβουμε τα φύλλα π.χ. Α4). Εάν δεις ότι είναι ιδιαίτερα σκληρή, όπως η δική μου για παράδειγμα, μπορείς να βάλεις τη θέση της μικρή στρώση σιλικόνης, ίσα να την κρατάει στη θέση της (δε θέλουμε να πετρώσει και να μην ξαναβγαίνει). Αν τώρα η κόλα είναι τελείως ξερή την αφαιρείς τελείως από την πόρτα, καθαρίζεις καλά και βάζεις σιλικόνη ;)

wheelman
25-02-15, 17:21
Την επένδυση μπορείς να την αφαιρέσεις "κόβωντας" την κόλλα που την κρατά πάνω στην πόρτα με ένα καλό μαχαίρι ή ακόμα καλύτερα μια φαλτσέτα (αυτή που κόβουμε τα φύλλα π.χ. Α4). Εάν δεις ότι είναι ιδιαίτερα σκληρή, όπως η δική μου για παράδειγμα, μπορείς να βάλεις τη θέση της μικρή στρώση σιλικόνης, ίσα να την κρατάει στη θέση της (δε θέλουμε να πετρώσει και να μην ξαναβγαίνει). Αν τώρα η κόλα είναι τελείως ξερή την αφαιρείς τελείως από την πόρτα, καθαρίζεις καλά και βάζεις σιλικόνη ;)
Ωραίο DIY φίλε,
:thanks::thanks::thanks:

Αναφορικά με το Sealstring,
εγω χρησιμοποιώ της 3Μ σε σωληνάριο,
λέγεται 3M Scotch Grip Plastic Adhesive (https://vab.com.my/products/3m-adhesives/3m-scotch-grip-industrial-adhesives/) και το προμηθευτικά από χρωματοπωλείο αυτοκινήτων

Jimmys_Z
25-02-15, 18:33
Ευχαριστώ, αν και δυσκολεύτικα να βγάλω καλές φωτογραφίες και να τις ποστάρω όπως θα ήθελα :whistle:
Η πιο εύκολη λύση ήταν η απλή κλασσική μυρωδάτη σιλικόνη :th_Laie_67-1: Αλλά πάλι καλά, έκανα μόλις δυο τρία τσιμπιματάκια. Σε κάθε άλλη περίπτωση η λύση της 3M είναι πάρα πολύ καλή!

Lefterisk
25-02-15, 22:02
ευχαριστω για την απαντηση! ρωτησα πως την ξηλωνεις ολοκληρη χωρις να την κοψεις-χαλασεις την ιδια την μονωση γτ θυμαμαι οτι, οπου ειναι κολλημενη, ειναι κολλημενη παρα πολυ δυνατα.
στις πολυ δυνατες βροχες της Αγγλιας, εβρισκα σταγονιτσες στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του συνοδηγου (οταν την ανοιγα). οταν εβγαλα την ταπετσαρια ειδα οτι ειχε ξεκολλησει αυτη η μονωση σε ενα δυο σημεια των 5-10εκ εκαστο ενω το υπολοιπο τμημα ηταν παρα πολυ καλα κολλημενο. αφου πειραματιστικα με διαφορα φτηνα υλικα συγκολλησης που δεν εφεραν το σωστο αποτελεσμα κατεληξα τελικα σε ιδιων προδιαγραφων με την οριτζιναλ ταινια μεσω αγγλικου ebay. μαλιστα ελεγξα ολες τις μονωσεις στις πορτες κ εκλεισα οποιο μικρο τμημα εβρισκα (απο 2εκ εως 5εκ) με αποτελεσμα μετα το κλεισιμο των θυρων να ειναι πιο "ποιοτικο"

ηλια αν θες, μιας κ ειναι πιο αμεσο το δικο σου υλικο, πες μας μια τιμουλα να το εχουμε κι αυτο στα υποψην μας!

wheelman
25-02-15, 22:08
ευχαριστω για την απαντηση! ρωτησα πως την ξηλωνεις ολοκληρη χωρις να την κοψεις-χαλασεις την ιδια την μονωση γτ θυμαμαι οτι, οπου ειναι κολλημενη, ειναι κολλημενη παρα πολυ δυνατα.
στις πολυ δυνατες βροχες της Αγγλιας, εβρισκα σταγονιτσες στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του συνοδηγου (οταν την ανοιγα). οταν εβγαλα την ταπετσαρια ειδα οτι ειχε ξεκολλησει αυτη η μονωση σε ενα δυο σημεια των 5-10εκ εκαστο ενω το υπολοιπο τμημα ηταν παρα πολυ καλα κολλημενο. αφου πειραματιστικα με διαφορα φτηνα υλικα συγκολλησης που δεν εφεραν το σωστο αποτελεσμα κατεληξα τελικα σε ιδιων προδιαγραφων με την οριτζιναλ ταινια μεσω αγγλικου ebay. μαλιστα ελεγξα ολες τις μονωσεις στις πορτες κ εκλεισα οποιο μικρο τμημα εβρισκα (απο 2εκ εως 5εκ) με αποτελεσμα μετα το κλεισιμο των θυρων να ειναι πιο "ποιοτικο"

ηλια αν θες, μιας κ ειναι πιο αμεσο το δικο σου υλικο, πες μας μια τιμουλα να το εχουμε κι αυτο στα υποψην μας!
Μόνο με θερμοπίστολο κ υπομονή Λευτέρη,
τιμή δεν θυμάμαι αν κ σίγουρα τσιμπημένη, υπάρχει κ σε ταινία όμως,
Αν χρειαστείς πές μου να σου δώσω :original:

katsaraios
26-02-15, 00:34
ευχαριστω για την απαντηση! ρωτησα πως την ξηλωνεις ολοκληρη χωρις να την κοψεις-χαλασεις την ιδια την μονωση γτ θυμαμαι οτι, οπου ειναι κολλημενη, ειναι κολλημενη παρα πολυ δυνατα.
στις πολυ δυνατες βροχες της Αγγλιας, εβρισκα σταγονιτσες στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του συνοδηγου (οταν την ανοιγα). οταν εβγαλα την ταπετσαρια ειδα οτι ειχε ξεκολλησει αυτη η μονωση σε ενα δυο σημεια των 5-10εκ εκαστο ενω το υπολοιπο τμημα ηταν παρα πολυ καλα κολλημενο. αφου πειραματιστικα με διαφορα φτηνα υλικα συγκολλησης που δεν εφεραν το σωστο αποτελεσμα κατεληξα τελικα σε ιδιων προδιαγραφων με την οριτζιναλ ταινια μεσω αγγλικου ebay. μαλιστα ελεγξα ολες τις μονωσεις στις πορτες κ εκλεισα οποιο μικρο τμημα εβρισκα (απο 2εκ εως 5εκ) με αποτελεσμα μετα το κλεισιμο των θυρων να ειναι πιο "ποιοτικο"

ηλια αν θες, μιας κ ειναι πιο αμεσο το δικο σου υλικο, πες μας μια τιμουλα να το εχουμε κι αυτο στα υποψην μας!

https://www.manios.com.gr/files/092-105.pdf

Και το ακριβο της 3Μ που ειναι σαν μαστιχα
https://alkishop.gr/3M/3m-proionta-autokinitou/3m-epidiorthosi-autokinitwn/3m-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CF%84%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%C F%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84/

Lefterisk
26-02-15, 10:57
ευχαριστω πολυ Ηλια για την προσφορα σου! νομιζω εχω ακομα απο την βοτυλοταινια που ανεβασε ο γιωργος (κατσαραιος) , οχι της 3Μ ομως.
ωραιο γιωργο το ποστ πολυ καλο! ευχαριστουμε!

katsaraios
26-02-15, 22:40
[QUOTE=Lefterisk;528262] την βοτυλοταινια οχι της 3Μ ομως.
QUOTE]

Mια χαρα κανει την δουλεια της και η φτηνη Λευτερη .
Εγω αυτη χρησιμοποιησα σε φαναρι και εσωτερικη επενδυση.

Πολυ καλο το DIY για το Ζ3 ,δεν ηξερα οτι εναι τοσο περιπλοκο σε αντιθεση με τις 3αρες και τις 5αρες...

Jimmys_Z
27-02-15, 20:45
Και έχω να προσθέσω πως τα παράθυρα δουλεύουν τέλεια! Είναι αρκετά γρήγορο και ελεύθερο το δούλεμά τους, βέβαια καθάρισα ότι λαστιχάκι υπήρχε και δεν μπούκωσα τους οδηγούς με γράσο, όσο χρειάζεται μόνο. Ειλικρινά συμφορουμίτες είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Εάν θέλετε να σας πω και από που τα αγόρασα, με εγγύηση και είναι πιο ενισχυμένα από τα μαμά. :cheers: